Διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους;

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Από ποιους φυλάει τους πολίτες;

Mα και εγώ είμαι υπέρ του διαχωρισμού. Ο διαχωρισμός είναι μόνο ΕΝΑ πράγμα, η Εκκλησία δεν είναι ΝΠΔΔ και πρέπει να πληρώνει τους ιερείς της (διότι όλα τα άλλα τα πληρώνει, και εφορία πληρώνει και τους ναούς μόνη της τους συντηρεί... όλα τέλος πάντων).


Το ζήτημα λοιπόν είναι οι μισθοί των ιερέων. Ωραία λοιπόν το καταλαβαίνουμε, δεχόμαστε να πληρώνουμε τέλος για την καταβολή των μισθών των ιερέων.


Αλλά οι Χριστιανοί δεν κάνουν ένα σωρό πράγματα (που κάνουν άλλοι) που αυτά έχουν κόστη


Κόστος φύλαξης.
Κόστος αποζημίωσης.
Κόστος περίθαλψης.
Κόστος απονομής δικαιοσύνης.
Κόστος αντικατάστασης κλπ κλπ


Μιας και οι Χριστιανοί δεν επιβαρύνουν σε όλη αυτή την υπόθεση θα πρέπει να απαλλαγούν και να επιβαρυνθούν όσοι δημιουργούν το πρόβλημα.


Δικαιοσύνη δεν θέλετε... εντάξει λοιπόν δικαιοσύνη σε όλα.


Είσαι κύριε υπέρ της "μετανάστευσης" πολύ ωραία ανέλαβε και το κόστος της, δεν θα επιβαρύνεις εμένα με την ιδεοληψία σου... εκτός και την επιβάλεις με φασιστικό τρόπο.


Είσαι υπέρ των ναρκωτικών, πολύ καλά ανέλαβε και το κόστος.
Είσαι υπέρ του αλκοολισμού, θαυμάσια ανέλαβε το κόστος. Πόσο κάνει το Ουίσκυ 20 Ε + 30 Ε για αποκατάσταση αλκοολικών.
Είσαι υπέρ των καταστροφικών διαδηλώσεων, θαυμάσια πλήρωσε.
Είσαι υπέρ του καπνίσματος, πολύ καλά πόσο κάνει το πακέτο τα τσιγάρα 4Ε + 10 Ε διότι διαπιστωμένα το κάπνισμα επιβαρύνει το σύστημα υγείας.


Και ταυτόχρονα να απαλλαγούν όσοι διαπιστωμένα είναι εναντίον.


Το να πιεί κάποιος αλκόολ δεν τον καθιστά ούτε αλκοολικό ούτε βάρος για το σύστημα υγείας όπως αντίστοιχα και αυτός που καπνίζει δεν σημαίνει ότι θα επιβαρύνει το σύστημα υγείας επομένως δεν έχει νόημα να επιβάλλεις τιμωρητικά την πληρωμή ειδικού τέλους στα προιόντα για το σύστημα υγείας το οποίο ήδη προπληρώνεται αδρά μέσω των φόρων και μέσω των ασφαλιστικών εισφορών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
το Αγιο ορος...
(..μπλα μπλα μπλα...)

η εκκλησια για να μισθοδοτησει τους ιερεις της,θα πρεπει να εχει δικη της περιουσια
εχει παρει μυθικες διαστασεις αυτη απο ιδιους κυκλους συνηθως!
η πραγματικοτητα διαφερει
οι εκτασεις εχουν ως εξης στο δημοσιο ανηκουν 43 μυρια στρεμματα,15 μυρια στην τοπικη αυτοδιοικηση,στους συνεταιρισμους 1.1 μυριο και στην εκκλησια 1.2 μυριο στρεμματα απο αυτο το 1.2 μυριο τα περισσοτερα ειναι δασος και βοσκοτοπια,μολις τα 169 χλ στρεμματα ειναι αγροτικη γη,για να μην νομισει κανεις πως αυτος ειναι θησαυρος τρομερος
πρεπει εδω να σημειωθει πως οι εγκαταλελειμμενες αγροτικες εκτασεις στην χωρα ειναι ανω των 4 μυριων στρεμματων π.χ απο το 1974 εως το 1983 (που υπαρχουν νουμερα)καθε χρονο 170 χιλ στρεμματα εγκαταλειπονταν!

αλλα ακομα και αυτα τα στρεμματα δεν ανηκουν σε εναν οπως ισως νομιζεται ,πχ στην διαχειριστικη ευχερεια του ιερωνυμου.Ανηκουν σε 10 χιλιαδες νομικα προσωπα!εκκλησιες,μοναστηρια,ιδρυματα,κληροδοτηματα κ.α ων ουκ εστιν αριθμος.
την ιδια ωρα απο τα εσοδα της περιουσιας της ενοικια κ.λπ συντηρειται το μεγαλυτερο φιλανθρωπικο εργο της χωρας(μακραν του οποιου δευτερου,ποιος πλουσιος μπορει να το συναγωνιστει ; )
Σε χρίζω ως συνήγορο υπεράσπισης της Εκκλησίας σε αυτό το topic. :whistle: Well played.


Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός;4402714 :
χωρια τα ιδρυματα,γηροκομεια,ορφανοτροφεια, μονο τα αναριθμητα συσσιτια σε καθημερινη βαση αυτους τους δυσκολους καιρους να βαλουμε αρκει
Φίλε μου και εγώ αν είχα μπόλικους παράδες στην ακρούλα, αν είχα ολοκληρώσει τις σπουδές και τη διατριβή μου,
προφανώς και θα έκανα συσσίτια για όποιον πεινούσε.

Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

Εμένα και 1.000.000.000. συσσίτια να κάνουν δεν μου λέει κάτι!
Λεφτά δίνουν; χρυσά δίνουν; Τα ράσα τους που τα παίρνουν 500 και 1000 ευρώ τα δίνουν;
OXI.

Εγώ είμαι υπέρ της πλήρους παύσης προστασίας της Εκκλησίας από το κράτος.
Και υπέρ της φορολόγησής της.

Αν γουστάρουν οι πιστοί να δίνουν στην εκκλησία τους το κάτιτις για να λειτουργεί,
με γεια τους με χαρά τους.

Αλλά από τη δική μου την τσέπη γιατί τα παίρνουν χωρίς να θέλω;
Αυτό είναι φασισμός!


Σχετικά με τον ύμνο που τους έπλεκες πριν , και πάλι θα πώ το εξής:
Σε καιρό πολέμου προφανώς και ο κόσμος στράφηκε στην Πίστη , όπως οι περισσότεροι κάνουμε τις δύσκολες στιγμές.
Αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή ΤΟΤΕ λάτρευαν την Παναγία και την ΤΟΤΕ εκκλησία πως ήξεραν οι άνθρωποι το έκτρωμα το οποίο θα γινόταν σήμερα.
Που αν πάς καμιά φορά στην εκκλησία βγάζουν ακόμα και μαζεύουν λεφτά από τον κόσμο οι γύφτοι. :whistle:


Ρε επαναλαμβάνεις πράγματα που έχω πεί εγώ εδώ παλιότερα;Προφανώς υφίσταται θέματα συστημικής ευστάθειας και προστασίας της οικονομίας αλλά τέθηκε επανάσταση;Ο πολίτης δεν το αντιλαμβάνεται όσο σοφιστικά το αντιλαμβάνεσαι εσύ αλλά δεν αντέδρασε κιόλας για να δείξει ότι τον ενοχλούσε. Το θέμα λοιπόν επανάστασης που υφίσταται το 17ο και 18ο αιώνα και φυσικά μέχρι και το 19ο αιώνα σήμερα δεν υπάρξει τόσο εύκολα όσο υπήρξε τότε γιατί τότε συνέτρεχαν και άλλοι παράγοντες όπως η έλλειψη μεσαίας τάξης στις αστικές κοινωνίες,τα απολυταρχικά και οι μοναρχίες κτλ.
Me likes you. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

(..μπλα μπλα μπλα...)


Σε χρίζω ως συνήγορο υπεράσπισης της Εκκλησίας σε αυτό το topic. :whistle: Well played.



Φίλε μου και εγώ αν είχα μπόλικους παράδες στην ακρούλα, αν είχα ολοκληρώσει τις σπουδές και τη διατριβή μου,
προφανώς και θα έκανα συσσίτια για όποιον πεινούσε.

Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος.

Εμένα και 1.000.000.000. συσσίτια να κάνουν δεν μου λέει κάτι!
Λεφτά δίνουν; χρυσά δίνουν; Τα ράσα τους που τα παίρνουν 500 και 1000 ευρώ τα δίνουν;
OXI.

Εγώ είμαι υπέρ της πλήρους παύσης προστασίας της Εκκλησίας από το κράτος.
Και υπέρ της φορολόγησής της.

Αν γουστάρουν οι πιστοί να δίνουν στην εκκλησία τους το κάτιτις για να λειτουργεί,
με γεια τους με χαρά τους.

Αλλά από τη δική μου την τσέπη γιατί τα παίρνουν χωρίς να θέλω;
Αυτό είναι φασισμός!

Είναι φασιστικό να σε φορολογούν για να τα δίνουν στην εκκλησία αλλά δίκαιο και νόμιμο να φορολογείται η εκκλησία :laugh: :laugh: :laugh:
Τα έσοδα της εκκλησίας δεν έχουν να κάνουν σε καμία περίπτωση με φόρους ούτε και υπάρχει εκκλησιαστικός φόρος όπως στο εξωτερικό.Οι κύριες πηγές χρηματοδότησης της εκκλησίας είναι 1)η κτηματομεσιτική η οποία είναι και η κύρια πηγή χρηματοδότησης της εκκλησίας 2)οι μετοχές που έχουν στην ΕΤΕ απο το 1996 και τώρα που το χρηματιστήριο πάει καλύτερα και υπάρχει αισιοδοξία στις αγορές για την έξοδο των τραπεζών στις κεφαλαιαγορές υπάρχει αύξηση στις μετοχές των τραπεζών
Η φοροαποφυγή δεν υφίσταται πληρώνει κανονικά φόρους για τα ακίνητα που διαθέτει απο το 2011 με απόφαση της ίδιας της τρόικας τότε να μην εξαιρέσει την εκκλησία.Τις μοναδικές νόμιμες φοροαποφυγές που έχει είναι στις δωρεές και φιλανθρωπίες που κάνει που το ποσό που δαπάνησε εκπίπτει απο το φορολογητέο εισόδημα της εκκλησίας.
Η φιλανθρωπία δεν είναι καταναγκαστική πράξη οφείλεται και στηρίζεται στην καλή θέληση του άνθρωπου που θέλει να την κάνει και είναι φυσικά καλό που σήμερα η φιλανθρωπία είναι πιο έντονη απο ότι πριν 100 χρόνια.Το να βγάλει και να δώσει λεφτά σαν φιλανθρωπία δεν λύνει το πρόβλημα δαπανά τα λεφτά στην σίτιση και την στήριξη των φτωχών και αν διερυνόταν η φιλανθρωπία σε ακόμα μεγαλύτερο πεδίο όπως είναι ο τομέας της εκπαίδευσης θα ήταν ακόμα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Το να πιεί κάποιος αλκόολ δεν τον καθιστά ούτε αλκοολικό ούτε βάρος για το σύστημα υγείας όπως αντίστοιχα και αυτός που καπνίζει δεν σημαίνει ότι θα επιβαρύνει το σύστημα υγείας επομένως δεν έχει νόημα να επιβάλλεις τιμωρητικά την πληρωμή ειδικού τέλους στα προιόντα για το σύστημα υγείας το οποίο ήδη προπληρώνεται αδρά μέσω των φόρων και μέσω των ασφαλιστικών εισφορών.


Εντάξει πάντως οι αλκοολικοί προέρχονται από την κατηγορία αυτών που καταναλώνουν αλκοόλ ... υπάρχουν στατιστικές που δείχνει ότι το φαινόμενο είναι οξύ ακόμα και σε μαθητές... όσους ξέρω με ένα ποτήρι μέρα νύχτα στο χέρι είναι... υπάρχουν λοιπόν αλκοολικοί, η περίθαλψή τους θα πρέπει να βαρύνει τους πότες και όχι όσους πίνουν στην χάση και στην φέξη ή δεν πίνουν καθόλου.


Για να μη παραξηγηθώ εγώ είμαι λάτρης του τσίπουρου και έχω κατά καιρούς καταναλώσει νταμιτζάνες ... μάλιστα στα κέφια μου απόσταζα και το δικό μου τσίπουρο... εδώ και 5 - 6 μήνες βέβαια δεν έχω βάλει γουλιά στο στόμα μου όχι τσίπουρο αλλά τίποτα. Αλλά μιας και μιλάμε για δικαιοσύνη ας το βάλουμε στην ζυγαριά και αυτά και πολλά άλλα.


Προσωπικά λοιπόν καμιά αντίρρηση να πληρώσω φόρο για την μισθοδοσία των ιερέων (που τους θεωρούμε και απαραίτητους και ωφέλιμους για την κοινωνία). Εξ άλλου τι θα στοίχιζε στον κάθε πιστό; Ένα κερί ακόμα τον μήνα... αλλά αν αυτό είναι εμένα η πετριά μου να την πληρώσω και ο κάθε ένας να πληρώσει τις δικές του πετριές.


Διαβάζω πράγματα, δεν προσέχω ποιος τα γράφει, εξ άλλου εγώ δεν φακελώνω κανένα, οι ιδέες με ενδιαφέρουν όχι τα πρόσωπα.


Κάποιος έγραψε για την εκκλησιαστική περιουσία πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και κάποιοι τα βρήκαν πολύ ενοχλητικά αυτά.


1. Η Εκκλησιαστική περιουσία προέρχεται από δωρητές υπέρ της Εκκλησίας και όχι για να γίνουν πισίνες του κάθε λαμόγιου παλιτικάντη.


2. Η Εκκλησιαστική περιουσία σε δύσκολους χρόνους χρησιμοποιήθηκε για το κοινό καλό... όλα τα μεγάλα ιδρύματα της χώρας είναι σε εκκλησιαστικά ακίνητα πχ Πανεπιστήμιο, Εθνική Βιβλιοθήκη, Βουλή, Νοσοκομεία κλπ με εκκλησιαστικά κτήματα βρήκαν γη οι Μικρασιάτες πρόσφυγες, και βρήκαν στέγη άστεγοι πχ στο Πέραμα του Πειραιά.


3. Ο Οργανισμός διαχείρισης Εκκλησιαστικής περιουσίας πληρώνει για την Εκκλησιαστική περιουσία.


4. Η Εκκλησιαστική περιουσία συνήθως βρισκόταν σε απίθανα μέρη χωρίς αξία πχ στο Σχιστό που ενώνει τον Πειραιά με την Εθνική οδό, η περιοχή αυτή ήταν κατσάβραχα (κανείς δεν ήθελε να έχει καμιά σχέση με αυτά), η εκκλησία παραχώρησε έδαφος να περάσει ο δρόμος, πήρε αξία το μέρος, έρχεται τώρα ο κάθε κακόπιστος και λέει: "Δες που διαθέτει ακίνητα η Εκκλησία!" ή ας πούμε έχει κάτι ρουμάνια στο Καϊμακτσαλάν (ποιος θα τα ήθελε ; ΚΑΝΕΝΑΣ), εκεί γίνεται κάποια στιγμή ένα χιονοδρομικό κέντρο, ο κάθε πικροστόμης μετά έρχεται και λέει: "Δες τι χάνει το κράτος με αυτά τα ακίνητα αξίας που έχει η Εκκλησία!"... Έτσι λοιπόν η Εκκλησία διαθέτει ακίνητα που αρχικά είναι μηδενικής αξίας αλλά λόγω συγκυριών αποκτούν αξία πχ ποιος ήταν διατεθειμένος να έχει τα ακίνητα της Τριχωνίδας λίμνης που τόσος λόγος έγινε με το Βατοπέδι, όταν όμως απέκτησαν οικονομικό ενδιαφέρον όλοι έσπευσαν και είπαν την κοτσάνα τους.


Αυτά επί του παρόντως, οι υπέρμαχοι της διαχωρίσεως Εκκλησίας και Κράτους ας αναλογιστούν πόσο θα στοιχίσει στο κράτος αυτό. Μη κλαψουρίζουν μετά... Διότι και στην ΕΣΣΔ όπου γίνηκε αυθαίρετη απαλλοτρίωση Εκκλησιαστικής περιουσίας από το σοβιετικό καθεστώς, όταν η χώρα ξαναγύρισε στην κανονικότητα άρχισαν οι επιστροφές (το ίδιο έγινε και στα υπόλοιπα κράτη του υπαρκτού σοσιαλισμού) θέλετε ένα παράδειγμα;
Ο Ναός Σωτήρος στη Μόσχα.


Το σοβιετικό καθεστώς ανατίναξε τον ναό του Σωτήρος.








Με στόχο να κατασκευάσουν...







Μετά το ναυάγιο των σχεδίων έγινε υπαίθρια πισίνα.







Σήμερα υπάρχει μεγαλόπρεπος ναός του Σωτήρος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αυτά επί του παρόντως, οι υπέρμαχοι της διαχωρίσεως Εκκλησίας και Κράτους ας αναλογιστούν πόσο θα στοιχίσει στο κράτος αυτό. Μη κλαψουρίζουν μετά... Διότι και στην ΕΣΣΔ όπου γίνηκε αυθαίρετη απαλλοτρίωση Εκκλησιαστικής περιουσίας από το σοβιετικό καθεστώς, όταν η χώρα ξαναγύρισε στην κανονικότητα άρχισαν οι επιστροφές (το ίδιο έγινε και στα υπόλοιπα κράτη του υπαρκτού σοσιαλισμού) θέλετε ένα παράδειγμα;
Ο Ναός Σωτήρος στη Μόσχα.


Το σοβιετικό καθεστώς ανατίναξε τον ναό του Σωτήρος.








Με στόχο να κατασκευάσουν...





Μετά το ναυάγιο των σχεδίων έγινε υπαίθρια πισίνα.





Σήμερα υπάρχει μεγαλόπρεπος ναός του Σωτήρος.


Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω απόλυτα σχετικά με το πόσο άσχημα έδρασε η πρώην ΕΣΣΔ,
αναφορικά με ναούς της χριστιανικής πίστης.

Είναι ύβρις , κατά την άποψή μου,
να καταστρέφεις ναούς και να χτίζεις αντί για αυτούς ότι σου κατέβει,
επειδή απλά είσαι φανατικός οπαδός ενός κομματικού συνδυασμού,
οπότε +1 και μόνο από το γεγονός ότι ανέφερες την συγκεκριμένη περίπτωση.

Αλλά μην ξεχνάμε ποτέ πως και η εκκλησία στο παρελθόν έκανε τα ίδια ακριβώς.
Έχτισαν μοναστήρια πάνω σε ναούς αφιερωμένους στους θεούς των αρχαίων Ελλήνων, έτσι;
Και κατάστρεψαν την αρχαία Ελληνική θρησκεία παντελώς , στο όνομα του μονοθεισμού.

Εντάξει πάλι καλά μας άφησαν τουλάχιστον το Μαντείο των Δελφών:



Προσωπικά λοιπόν καμιά αντίρρηση να πληρώσω φόρο για την μισθοδοσία των ιερέων (που τους θεωρούμε και απαραίτητους και ωφέλιμους για την κοινωνία). Εξ άλλου τι θα στοίχιζε στον κάθε πιστό; Ένα κερί ακόμα τον μήνα... αλλά αν αυτό είναι εμένα η πετριά μου να την πληρώσω και ο κάθε ένας να πληρώσει τις δικές του πετριές.
Προφανώς και δεν έχεις αντίρρηση να πληρώσεις φόρο για την εκκλησία,
από την στιγμή που είσαι πιστός χριστιανός και υπέρ της εκκλησίας.


Γιατί όμως να πληρώνει και αυτός που ρε παιδί μου στην τελική, απλά δεν τους πάει και δεν γουστάρει να τους δίνει ούτε cent;

Μπορεί να χρειάζεται αυτά τα λεφτά για να πάει ένα ταξίδι στην.. Άπω Ανατολή να προσκυνήσει τον Βούδα!
Δηλαδή γιατί το κράτος ,
κρατάει με το έτσι θέλω τα λεφτά των ανθρώπων που δεν θέλουν να είναι μέλη της χριστιανικής ελληνικής εκκλησίας;


1. Η Εκκλησιαστική περιουσία προέρχεται από δωρητές υπέρ της Εκκλησίας και όχι για να γίνουν πισίνες του κάθε λαμόγιου παλιτικάντη.

2. Η Εκκλησιαστική περιουσία σε δύσκολους χρόνους χρησιμοποιήθηκε για το κοινό καλό... όλα τα μεγάλα ιδρύματα της χώρας είναι σε εκκλησιαστικά ακίνητα πχ Πανεπιστήμιο, Εθνική Βιβλιοθήκη, Βουλή, Νοσοκομεία κλπ με εκκλησιαστικά κτήματα βρήκαν γη οι Μικρασιάτες πρόσφυγες, και βρήκαν στέγη άστεγοι πχ στο Πέραμα του Πειραιά.

3. Ο Οργανισμός διαχείρισης Εκκλησιαστικής περιουσίας πληρώνει για την Εκκλησιαστική περιουσία.

4. Η Εκκλησιαστική περιουσία συνήθως βρισκόταν σε απίθανα μέρη χωρίς αξία πχ στο Σχιστό που ενώνει τον Πειραιά με την Εθνική οδό, η περιοχή αυτή ήταν κατσάβραχα (κανείς δεν ήθελε να έχει καμιά σχέση με αυτά), η εκκλησία παραχώρησε έδαφος να περάσει ο δρόμος, πήρε αξία το μέρος, έρχεται τώρα ο κάθε κακόπιστος και λέει: "Δες που διαθέτει ακίνητα η Εκκλησία!" ή ας πούμε έχει κάτι ρουμάνια στο Καϊμακτσαλάν (ποιος θα τα ήθελε ; ΚΑΝΕΝΑΣ), εκεί γίνεται κάποια στιγμή ένα χιονοδρομικό κέντρο, ο κάθε πικροστόμης μετά έρχεται και λέει: "Δες τι χάνει το κράτος με αυτά τα ακίνητα αξίας που έχει η Εκκλησία!"... Έτσι λοιπόν η Εκκλησία διαθέτει ακίνητα που αρχικά είναι μηδενικής αξίας αλλά λόγω συγκυριών αποκτούν αξία πχ ποιος ήταν διατεθειμένος να έχει τα ακίνητα της Τριχωνίδας λίμνης που τόσος λόγος έγινε με το Βατοπέδι, όταν όμως απέκτησαν οικονομικό ενδιαφέρον όλοι έσπευσαν και είπαν την κοτσάνα τους.

1. Γιατί οι δωρητές της εκκλησίας τα έδωσαν εκεί και όχι απευθείας στα άτομα που πεινάνε;
Δηλαδή γιατί να μπαίνει η Εκκλησία, ως μια αδιαπέραστη αρχή που θα λειτουργεί και καλά "
δίκαια", για να διαχειρίζεται χρήματα και περιουσίες ανθρώπων;

Τι είναι η εκκλησία;

Διεθνές Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων για να δώσει στο κάθε φτωχό ότι του αξίζει;
Προφανώς και όχι.
Χρησιμοποιούν τις φιλανθρωπίες ως προστάντζα.

Και οκ , το δέχομαι κάποιος ας τα χώσει στην Εκκλησία αφού του αρέσει να υποστηρίζει την πίστη του.
Αλλά ας τα δίνει ξεκάθαρα για να λειτουργεί ο ναός σωστά και για να πληρώνονται οι παπάδες,
όχι για φιλανθρωπίες.

2. Δεν έπρεπε καν να υπάρχουν εκκλησιαστικά ακίνητα.

Αυτά έπρεπε να δίνονται σε ομάδες ανθρώπων που δεν έχουν να φάνε και υπό ένα νομικό πλαίσιο,
μη αμφισβητίσημο , να μοιράζεται η γη σε άτομα που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα στο σύγχρονο καπιταλιστικό σύστημα.

3. Δεν πρέπει να υπάρχει καν "περιουσία" της Εκκλησίας.
Τα κτήματα και τα χωράφια πρέπει να πηγαίνουν αμέσως στους πληγέντες και όχι να περνάν από την,
ω Ανώτατη Αρχή, Εκκλησία. :whistle: :whistle: :whistle:

4. Δεν έχει σημασία που βρίσκονταν.
Το θέμα είναι να μην υπήρχαν καν.

:thanku: :bye:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω απόλυτα σχετικά με το πόσο άσχημα έδρασε η πρώην ΕΣΣΔ,
αναφορικά με ναούς της χριστιανικής πίστης.

Είναι ύβρις , κατά την άποψή μου,
να καταστρέφεις ναούς και να χτίζεις αντί για αυτούς ότι σου κατέβει,
επειδή απλά είσαι φανατικός οπαδός ενός κομματικού συνδυασμού,
οπότε +1 και μόνο από το γεγονός ότι ανέφερες την συγκεκριμένη περίπτωση.

Αλλά μην ξεχνάμε ποτέ πως και η εκκλησία στο παρελθόν έκανε τα ίδια ακριβώς.
Έχτισαν μοναστήρια πάνω σε ναούς αφιερωμένους στους θεούς των αρχαίων Ελλήνων, έτσι;
Και κατάστρεψαν την αρχαία Ελληνική θρησκεία παντελώς , στο όνομα του μονοθεισμού.

Εντάξει πάλι καλά μας άφησαν τουλάχιστον το Μαντείο των Δελφών:




Προφανώς και δεν έχεις αντίρρηση να πληρώσεις φόρο για την εκκλησία,
από την στιγμή που είσαι πιστός χριστιανός και υπέρ της εκκλησίας.


Γιατί όμως να πληρώνει και αυτός που ρε παιδί μου στην τελική, απλά δεν τους πάει και δεν γουστάρει να τους δίνει ούτε cent;

Μπορεί να χρειάζεται αυτά τα λεφτά για να πάει ένα ταξίδι στην.. Άπω Ανατολή να προσκυνήσει τον Βούδα!
Δηλαδή γιατί το κράτος ,
κρατάει με το έτσι θέλω τα λεφτά των ανθρώπων που δεν θέλουν να είναι μέλη της χριστιανικής ελληνικής εκκλησίας;




1. Γιατί οι δωρητές της εκκλησίας τα έδωσαν εκεί και όχι απευθείας στα άτομα που πεινάνε;
Δηλαδή γιατί να μπαίνει η Εκκλησία, ως μια αδιαπέραστη αρχή που θα λειτουργεί και καλά "
δίκαια", για να διαχειρίζεται χρήματα και περιουσίες ανθρώπων;

Τι είναι η εκκλησία;
Διεθνές Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων για να δώσει στο κάθε φτωχό ότι του αξίζει;
Προφανώς και όχι.
Χρησιμοποιούν τις φιλανθρωπίες ως προστάντζα.

Και οκ , το δέχομαι κάποιος ας τα χώσει στην Εκκλησία αφού του αρέσει να υποστηρίζει την πίστη του.
Αλλά ας τα δίνει ξεκάθαρα για να λειτουργεί ο ναός σωστά και για να πληρώνονται οι παπάδες,
όχι για φιλανθρωπίες.

2. Δεν έπρεπε καν να υπάρχουν εκκλησιαστικά ακίνητα.

Αυτά έπρεπε να δίνονται σε ομάδες ανθρώπων που δεν έχουν να φάνε και υπό ένα νομικό πλαίσιο,
μη αμφισβητίσημο , να μοιράζεται η γη σε άτομα που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα στο σύγχρονο καπιταλιστικό σύστημα.

3. Δεν πρέπει να υπάρχει καν "περιουσία" της Εκκλησίας.
Τα κτήματα και τα χωράφια πρέπει να πηγαίνουν αμέσως στους πληγέντες και όχι να περνάν από την,
ω Ανώτατη Αρχή, Εκκλησία. :whistle: :whistle: :whistle:

4. Δεν έχει σημασία που βρίσκονταν.
Το θέμα είναι να μην υπήρχαν καν.

:thanku: :bye:




Nαι αυτό είναι ένα πραγματικά όμορφο επίπεδο συζήτησης, και εγώ είμαι υπέρ του διαλόγου χωρίς φανατισμούς και άσκοπες αντιπαραθέσει. Στον βαθμό που μπορώ θα προσπαθήσω να απαντήσω (σιγά σιγά).


Αυτό το ζήτημα που έβαλες με την συμπεριφορά στις θρησκείες (όχι μόνο στον Χριστιανισμό) των σοβιετικών καθεστώτων, είναι ένα σοβαρό ζήτημα που πληγώνει, επειδή ασχολούμαι με την ιστορία και με ενδιαφέρουν και τα ζητήματα θρησκείας είναι κάτι που συναντώ διαρκώς μπροστά μου (δεν μπορείς να φανταστείς τι πράγματα έχουν γίνει, τώρα τελευταία έχει αναπτυχθεί και Χριστιανικός κινηματογράφος στην Ρωσία που αντλεί θέματα από αληθινά πράγματα, πολλές φορές με ιστορικά πρόσωπα γνωστά, υπάρχουν εξαίρετες ταινίες θα έβαζα αλλά φοβάμαι μήπως υπάρχει ζήτημα κλοπής, εάν το γιουτούμπ είναι νόμιμα πες τε μου να σας βάλω μερικά που είναι φανταστικά φιλμ).


Τώρα πράγματι ο Χριστιανισμός σε εποχές φανατισμού έκανε ζημιές σε μνημεία... έκανε όμως και πολλά καλά πχ χρησιμοποιήθηκαν μάρμαρα ναών της αρχαιότητας για να κτισθούν Χριστιανικοί ναοί, έτσι διασώθηκαν μέσα από αυτή την διαδικασία έργα τέχνης... αυτό το βλέπω σε ένα μοναστήρι στην Κυνουρία λέγεται Λουκούς (δίπλα υπάρχει ένα ρωμαϊκό ανάκτορο) βλέπω λοιπόν τεμάχια μαρμάρων που προφανώς είναι από εκεί.















Και πάρα πολλά ακόμα (είναι σαν ένα μουσείο).


Δεν καταστράφηκαν απ ότι βλέπεις αλλά διασώθηκαν. Απ ότι θα ξέρεις στο ΑΟ υπήρχαν περίπου πέντε πόλεις, ειδικά στην Λαύρα έχω δει να περισώζονται κομμάτια από αυτή την κληρονομιά.


Εκεί όμως που έγινε κυριολεκτικά μεγάλη εργασία είναι στην διάσωση αρχαίων κειμένων. Οι καλόγεροι αντέγραφαν αρχαία κείμενα και κυρίως απ αυτούς περισώθηκαν ότι αυτή την στιγμή γνωρίζουμε. Να φανταστείτε ότι αντέγραφαν έργα του Αριστοφάνη με απερίγραπτες βρωμολοχίες, ότι δεν αντέγραψαν οι καλόγεροι χάθηκε. Και στην Δύση δηλαδή ότι περισώθηκε είναι από αντιγραφές καλογέρων.


Όπως δήποτε όμως έγιναν και ζημιές, οι περισσότερες όμως έγιναν από αγραμματοσύνη των εισβολέων, δεν το έχω πρόχειρο αλλά ο Οδυσσέας Ανδρούτσος κυριολεκτικά κονιορτοποίησε τον λέοντα της Χαιρώνιας αναζητώντας χρυσό... πολλά τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Nαι αυτό είναι ένα πραγματικά όμορφο επίπεδο συζήτησης, και εγώ είμαι υπέρ του διαλόγου χωρίς φανατισμούς και άσκοπες αντιπαραθέσει. Στον βαθμό που μπορώ θα προσπαθήσω να απαντήσω (σιγά σιγά).


Αυτό το ζήτημα που έβαλες με την συμπεριφορά στις θρησκείες (όχι μόνο στον Χριστιανισμό) των σοβιετικών καθεστώτων, είναι ένα σοβαρό ζήτημα που πληγώνει, επειδή ασχολούμαι με την ιστορία και με ενδιαφέρουν και τα ζητήματα θρησκείας είναι κάτι που συναντώ διαρκώς μπροστά μου (δεν μπορείς να φανταστείς τι πράγματα έχουν γίνει, τώρα τελευταία έχει αναπτυχθεί και Χριστιανικός κινηματογράφος στην Ρωσία που αντλεί θέματα από αληθινά πράγματα, πολλές φορές με ιστορικά πρόσωπα γνωστά, υπάρχουν εξαίρετες ταινίες θα έβαζα αλλά φοβάμαι μήπως υπάρχει ζήτημα κλοπής, εάν το γιουτούμπ είναι νόμιμα πες τε μου να σας βάλω μερικά που είναι φανταστικά φιλμ).


Τώρα πράγματι ο Χριστιανισμός σε εποχές φανατισμού έκανε ζημιές σε μνημεία... έκανε όμως και πολλά καλά πχ χρησιμοποιήθηκαν μάρμαρα ναών της αρχαιότητας για να κτισθούν Χριστιανικοί ναοί, έτσι διασώθηκαν μέσα από αυτή την διαδικασία έργα τέχνης... αυτό το βλέπω σε ένα μοναστήρι στην Κυνουρία λέγεται Λουκούς (δίπλα υπάρχει ένα ρωμαϊκό ανάκτορο) βλέπω λοιπόν τεμάχια μαρμάρων που προφανώς είναι από εκεί.















Και πάρα πολλά ακόμα (είναι σαν ένα μουσείο).


Δεν καταστράφηκαν απ ότι βλέπεις αλλά διασώθηκαν. Απ ότι θα ξέρεις στο ΑΟ υπήρχαν περίπου πέντε πόλεις, ειδικά στην Λαύρα έχω δει να περισώζονται κομμάτια από αυτή την κληρονομιά.


Εκεί όμως που έγινε κυριολεκτικά μεγάλη εργασία είναι στην διάσωση αρχαίων κειμένων. Οι καλόγεροι αντέγραφαν αρχαία κείμενα και κυρίως απ αυτούς περισώθηκαν ότι αυτή την στιγμή γνωρίζουμε. Να φανταστείτε ότι αντέγραφαν έργα του Αριστοφάνη με απερίγραπτες βρωμολοχίες, ότι δεν αντέγραψαν οι καλόγεροι χάθηκε. Και στην Δύση δηλαδή ότι περισώθηκε είναι από αντιγραφές καλογέρων.


Όπως δήποτε όμως έγιναν και ζημιές, οι περισσότερες όμως έγιναν από αγραμματοσύνη των εισβολέων, δεν το έχω πρόχειρο αλλά ο Οδυσσέας Ανδρούτσος κυριολεκτικά κονιορτοποίησε τον λέοντα της Χαιρώνιας αναζητώντας χρυσό... πολλά τέτοια.

Συνηθως στις λεηλασιες και στις κατακτησεις ειναι συχνο το φαινομενο της καταστροφης περιουσιων ανεξαρτητα εαν προκειται για εκκλησιαστικη περιουσια η οχι οποτε δεν πρεπει να κατηγορουμε κανεναν διοτι δεν υπαρχει φιλειρηνικη η αναιμακτη κατακτηση.Παντως πρεπει να παραδεχτουμε οτι η θρησκεια αποτελεσε και συνεχιζει να αποτελει υπολογισιμη "δυναμη" στην ιστορια.Ισως να μην επρεπε να ειχε ριζωσει τοσο πολυ ωστε το κρατος να υιοθετει οποιαδηποτε θρησκεια ως επισημη αλλα για να ειμαι ειλικρινης χαιρομαι διοτι θα μπορουσαν να ηταν χειροτερα τα πραγματα και να ζουσα σε μια χωρα που πιθανων οχι μονο να μην συζηταγαμε αυτο που λεμε τωρα αλλα ουτε να το σκεφτομασταν .

Οσο για ποιον λογο καποιος αθεος πρεπει να πληρωνει ,φανταζομαι για τον ιδιο λογο που και ενας αλλοθρησκος θα πληρωσει εαν θελει να μεινει εδω,διοτι η πλειοψηφια θα ειναι Χριστιανοι ορθοδοξοι οποτε απο Δημοκρατικης αποψης κερδιζουν αυτοι και οι υπολοιποι πληρωνουν θελουν δεν θελουν.

Ας πουμε και εγω δεν ειμαι συμφωνος με την υποχρεωτικη στρατευση αλλα θα παω οταν με καλεσουν γιατι πολυ απλα αυτο εχει ψηφιστει απο την πλειοψηφια και αυτο ειναι το Δημοκρατικα σωστο,η κυριαρχιου του δικαιου των πολλων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
3. Δεν πρέπει να υπάρχει καν "περιουσία" της Εκκλησίας.
Τα κτήματα και τα χωράφια πρέπει να πηγαίνουν αμέσως στους πληγέντες και όχι να περνάν από την,
ω Ανώτατη Αρχή, Εκκλησία. :whistle: :whistle: :whistle:

Δήμευση περιουσίας προσπάθησαν να κάνουν οι κυβερνήσεις δεκάδες φορές αλλά έπεσαν όλες εκτός
Συγκεκριμένα το 1976 ο Γεώργιος Ράλλης τότε Υπουργός Παιδείας προσπαθεί να περάσει νομοσχέδιο που έκρινε ότι το 75% της περιουσίας έπρεπε να πάει στο κράτος και να μείνει το 25% στην εκκλησία έπεσε όμως έξω λόγο αντιδράσεων στην βουλή.Το 1985 ο Κακλαμάνης προσπαθεί να περάσει άλλο νομοσχέδιο που δεσμεύει το 80% της περιουσίας της εκκλησίας και αφήνει το 20% στην εκκλησία.Επίσης δεν περνάει λόγο αντιδράσεων στην βουλή.Το 1987 με τον νόμο 1700 και το 1988 με τον 1811 που δεσμεύει καταναγκαστικά μεγάλο μέρος της περιουσίας.Οι μονές προσφεύγουν στο ΕΔΑΔ (που τόσο αγαπάς :whistle:) το οποίο με την απόφαση "καταπέλτη" 10/1993/405/483/484/9.12.1993 αποφασίζει
1) Διαπίστωσε ότι ο Νόμος 1700 παραβίασε θεμελιώδη δικαιώματα των ιερών Μονών για τα περιουσιακά τους δικαιώματα.
2)Ανέτρεψε τη μέχρι τότε υπέρ του Κράτους νομολογία των ελληνικών Δικαστηρίων και επέβαλε σ’ αυτά πλήρη συμμόρφωση προς τη Σύμβαση της Ρώμης.
3)Διακήρυξε ότι οι Μονές# –και άρα η Εκκλησία της Ελλάδος–# δεν είναι κρατικοί οργανισμοί, έστω κι αν χαρακτηρίζονται νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου.
4)Διασαφήνισε ότι οι Μονές μπορούν να επικαλούνται κάθε τρόπο κτήσεως της κυριότητας της περιουσίας τους# (και με χρησικτησία),# αφού# «δεν υπάρχει κτηματολόγιο στην Ελλάδα», και διότι ήταν αδύνατη η μεταγραφή τίτλων προ του 1856 και η μεταγραφή κληροδοσιών και κληρονομιών προ του 1846.
5)Επέλυσε την αμφισβήτηση,# υπέρ των ιερών Μονών,# του θέματος των «διακατεχομένων» (κτημάτων χωρίς νόμιμους τίτλους) τα οποία νέμεται η Εκκλησία, με το τεκμήριο της τακτικής ή έκτακτης χρησικτησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Tα δέχομαι όλα αυτά, αλλά so what?

Να ξαναγίνει προσφυγή στο ΕΔΔΑ εκ νέου για αυτά τα ζητήματα καθώς και για το ζήτημα του Αμβρόσιου,
ο οποιός, επαναλαμβάνω ότι έκανε ρητορική μίσους προς τους ομοφυλόφιλους και δεν υπέστη καμία συνέπεια,
ούτε καν καθαίρεση .




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pazuzu.

Νεοφερμένος

Ο Pazuzu. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Τα λεφτα πάνε στα λεφτά. Δεν μπορείς να τα "διαχωρίσεις"
Το λες και κοινό συμφέρον στο άρμεγμα του λαού. Άλλωστε, κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει....αλληλεγγύη :big_boss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Το κρατος και η θρησκεια είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν πρέπει σε καμια περίπτωση να συνδέονται...Το κρατος πρωτα απο ολα ως θεσμος σεβεται την ελευθερια των πολιτών να πιστευουν σε οποια θρησκεια θελουν. Δεν θα ηταν πολυ αντιδημοκρατικό το κρατος να συνεργαζοταν με την εκκλησια μιας μονο θρησκειας; Οι αλλοθρησκοι πληθυσμοι θα ενοιωθαν μειονεκτικα και κατι τετοιο δεν θελουμε να υπαρχει στο δημοκρατικο πολιτευμα....
Ο κυριος λογος που συνεργαζονται η θρησκεία με την εκκλησια , παντα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι το συμφερον.. Η εκκλησια διαθετει αμυθητο πλουτο και το κρατος για να επωφεληθει απο αυτο το πλουτο βρισκεται στο πλευρο της εκκλησιας δινοντας στον κληρο ορισμενο κεφαλαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Μία μικρή νίκη του κοσμικού κράτους

Η, έστω οριακή, υπερψήφιση της κυβερνητικής πρότασης περί θρησκευτικής ουδετερότητας του κράτους είναι μία μικρή, συμβολική νίκη στη μάχη για ένα σύγχρονο κοσμικό κράτος, αλλά και μία υπερβατική πρόκληση για τον Κυριάκο Μητσοτάκη της επόμενης Βουλής

Το Αρθρο 3 του Συντάγματος που ορίζει τις σχέσεις Κράτους και Εκκλησίας ψηφίστηκε από τη Βουλή ως αναθεωρητέο. Αυτό σε πρώτη ανάγνωση εκλαμβάνεται ως νίκη του Πρωθυπουργού. Σωστό. Αλλά και ως μία σημαντική νίκη στη μάχη για ένα κοσμικό κράτος. Αν θέλετε, είναι και μία υπερβατική πρόκληση για τον φιλελεύθερο Κυριάκο Μητσοτάκη.

Το προς αναθεώρηση Αρθρο ορίζει ότι «επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού». Η προτεινόμενη από τον ΣΥΡΙΖΑ τροποποίηση προβλέπει την εξής διατύπωση: «Η Ελληνική Πολιτεία είναι θρησκευτικά ουδέτερη. Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η Ορθόδοξη Εκκλησία… κλπ».


Το άρθρο, πάντα κατά την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ, συμπληρώνεται από την εξής ερμηνευτική δήλωση: «Ο όρος επικρατούσα θρησκεία δεν αποτελεί αναγνώριση επίσημης κρατικής θρησκείας και δεν επιφέρει καμία δυσμενή συνέπεια σε βάρος άλλων θρησκευμάτων και γενικότερα στην απόλαυση του δικαιώματος της θρησκευτικής ελευθερίας».

Ασφαλώς δεν αλλάζει το προοίμιο του Συντάγματος -άλλωστε τέτοιο θέμα δεν ετέθη από κανέναν. Παραμένει ίδιο: «Εις το Όνομα της Αγίας και της Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος». Οχι στο όνομα του ελληνικού λαού, όπως δηλαδή εκδίδονται και οι αποφάσεις των δικαστηρίων. Δηλαδή το προοίμιο του Συντάγματος δεν εκφράζει το σύνολο το σύνολο του ελληνικού λαού. Η ελληνική Πολιτεία δεν αποτελείται στο σύνολο της από ορθοδόξους χριστιανούς και, εν τέλει, η έννοια της θρησκευτικής λατρείας διακρίνεται από μεγάλο βαθμό υποκειμενικότητας που ουσιαστικά δεν έχει θέση στο κείμενο ενός καταστατικού χάρτη.

Εννοείται ότι κατά τη διάρκεια της συζήτησης δεν ετέθη καν θέμα πραγματικής θρησκευτικής ουδετερότητας, πέραν της διατύπωσης του Αρθρου 3 και του πολιτικού όρκου. Τα θρησκευτικά σύμβολα παραμένουν σε δικαστήρια και δημόσιες υπηρεσίες και κάθε Σεπτέμβριο η Βουλή θα μυρίζει λιβάνι. Ωστόσο με την ένταξη του Αρθρου στα αναθεωρητέα έγινε ένα βήμα που, όπως φαίνεται, θα μείνει μετέωρο, δεν θα βρει έδαφος να πατήσει στην επόμενη Βουλή, εκτός και αν ο Μητσοτάκης προκαλέσει έκπληξη στο λαϊκό ακροατήριο και αποπληξία στην Εκκλησία. Δύσκολο.

Τι άλλο μάθαμε από τη συζήτηση για την αναθεώρηση του Συντάγματος; Οχι πολλά. Οι εμμονές περί Εκκλησίας και μη κρατικών ΑΕΙ παραμένουν ισχυρές, οι κυβερνήσεις θα έχουν και πάλι τον πρώτο λόγο στην εξέλιξη των δικαστικών ενώ, μη μπορώντας να κάνει αλλιώς, η κάστα των πολιτικών διορθώνει το καθεστώς λογοδοσίας της στην τακτική Δικαιοσύνη. Επίσης αποκλείεται, πολιτικά και θεσμικά, να έχουμε εκ νέου εκλογές το 2020 για Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ενώ κάτι χαριτωμένα (και συνάμα επικίνδυνα) περί δημοψηφισμάτων με συγκέντρωση υπογραφών από τους πολίτες, λογικά η επόμενη Βουλή θα τα στείλει στον κάλαθο των αχρήστων. text Ο Τσουκάτος είπε ότι το ΠΑΣΟΚ πήρε κάτι δισ. δραχμές, μαύρα, από εταιρείες, αλλά είναι του Αγίου Βαλεντίνου και δεν ασχολείται κανείς

Πηγή: Protagon.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
:hello: Εγω θα το έλεγα νίκη της εκκλησίας. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω η πολιτεία δεν θα σταματήσει να είναι θρησκευτικά ουδέτερη και δεν αλλάζει απόλυτως τίποτα. Το ιδιο το Σύνταγμα θα εξακολουθήσει να αρχίζει στο ονομα της Αγίας Τριάδας. Η ίδια η πρόταση αναιρείται από την υπόλοιπη παράγραφο. Απορώ πως βρέθηκαν 151 άτομα και το ψήφισαν.

Μου θυμίζει το τρίτο μνημόνιο μου το ονόμασαν συμφωνία :clapclap:και κάποιοι πίστεψαν ότι δεν είναι μνημόνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Νίκη του πρωθυπουργού δεν είναι γιατί η αναθεώρηση θα γίνει απο την επόμενη βουλή που είναι αναθεωρητική.Η επόμενη κυβέρνηση δεν ξέρεις τι αναθεώρηση θα κάνει στο σύνταγμα γιατί να ξανακάνει κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ δυ(σ)κολο (που έλεγε και ένας μαθηματικός μου στο λύκειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Ένας διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξει εν έτει 2021... αυτά τα δύο είναι ξεχωριστές αυτοτελείς οντότητες-οργανισμοί που δεν πρέπει να ταυτίζονται και να συγχέονται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,319 μηνύματα.
Ο Ιερώνυμος ζητάει δημοψήφισμα... Δημοψήφισμα δεν έγινε για την ένταξη της χώρας σε ΝΑΤΟ και μετέπειτα Ευρωπαϊκή Ένωση (τότε ΕΟΚ), δημοψήφισμα δεν έγινε για το ΔΝΤ, δημοψήφισμα δεν έγινε για το Μακεδονικό, δημοψήφισμα δεν γίνεται σχεδόν ποτέ για τίποτα που αφορά άμεσα το σύνολο του λαού και θα γίνει για τους γάμους και τις υιοθεσίες των ομοφυλόφιλων. Χαζομάρες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,681 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Όπως ξερετε όλοι είμαι χριστιανός όμως η εκκλησία έχει κουράσει με τις παρεμβάσεις της στο κράτος. Πριν 2 χρόνια κατέβασε τον λαό κάτω ενάντια στα εμβόλια, πριν λίγους μήνες έκανε το ίδιο για τις ψηφιακές ταυτότητες και τώρα θέλει να λάβει λόγο για το θέμα της υιοθεσίας και του γάμου. Ανεξάρτητα αν συμφωνώ με το νομοσχέδιο η όχι δεν καταλαβαίνω τον λόγο που η εκκλησία παίζει τον ρόλο δεύτερης εξουσίας στην Ελλάδα.

 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.
Δεν νοείται διενέργεια δημοψηφίσματος για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αυτός είναι ακριβώς ο σκοπός της ύπαρξής τους. Το να προστατεύουν όλους, ακόμα και μειοψηφίες, από τυχόν αυθαιρεσίες της εξουσίας και την τυραννία της πλειοψηφίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top