Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Η έλλειψη σεμνότητας είναι απωθητική, τόσο στους γκέι όσο και στους στρέιτ. Υπάρχουν καραγκιόζηδες απ'όλα τα είδη. Αλλά τι θα κάνεις, θα τους σκοτώσεις; Και λίγη ανοχή δε βλάπτει. Κρατάς την άποψή σου, επικρίνεις τις ακραίες συμπεριφορές, αλλά οφείλεις να αναγνωρίσεις στον άλλο το δικαίωμα να εκφράζει τη σεξουαλικότητά του όπως θέλει. Αν παρασυρθείς και φερθείς κι εσύ απρεπώς γίνεσαι ακόμα χειρότερος (δε λέω ότι το κάνεις εσύ, αλλά είναι πολλοί που το κάνουν και πίστεψέ με δείχνουν πολύ πιο κάφροι από τους άλλους).

Γενικά με τις απαγορεύσεις δε νομίζω ότι οδηγούμαστε σε καλά αποτελέσματα, ίσα ίσα που οξύνουμε τις αντιθέσεις. Χρειάζεται πρώτα απ'όλα κατανόηση προς το συνάνθρωπο, ό,τι κι αν είναι αυτός... και ναι, ας πάρει ο γιος μου ή ο γιος της Michelle το γαμπρό του και στην κρεββατοκάμαρά τους ας κάνουν ό,τι θέλουνε! Ποιος έχει το δικαίωμα να σταθεί εμπόδιο στην ευτυχία δύο ερωτευμένων ανθρώπων; Το ξέρεις ότι οι γκέι ερωτεύονται δυνατότερα και πιο παθιασμένα από τους στρέιτ; Έρευνες με εγκεφαλογραφήματα ερωτευμένων το έχουν αποδείξει!

Οπως έχω ξαναγράψει(βαριέμαι να το βρίσκω τώρα),δεν έχω πρόβλημα με τον γάμο των ομοφυλοφίλων.Με την υιοθεσία παιδιών από αυτούς είμαι αντίθετος.Ανοιχτό μυαλό δεν σημαίνει ισοπεδωτισμός.Και στο κάτω κάτω ρε παιδιά,είτε σας αρέσει είτε όχι,η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική!Η λέξη φυσιολογική προέρχεται από την λέξη φύση όπως ξέρετε.Η ομοφυλοφιλία αντιτίθεται στην φύση!Εχετε δει ποτέ εσείς ταύρους ή αρκούδους ή κριάρια ομοφυλόφιλα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
NAI!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:

:fool::fool::fool:Ε,τι να πω,εγώ δεν έχω δει,θα έχω χάσει τις εξελίξεις στον πλανήτη Γη φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τι να σου κάνω, να ενημερώνεσαι καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πάνω απο όλα ηρεμία παίδες, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε! :) Μην κάνετε την συζήτηση πιο έντονη thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Προωθείται κιόλας δηλαδή σαν εικόνα!Εχει καταντησει να είναι trendy στις μέρες μας!!

https://www.e-steki.com/forum/showpost.php?p=14492&postcount=48

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Εχετε δει ποτέ εσείς ταύρους ή αρκούδους ή κριάρια ομοφυλόφιλα???

Είναι γνωστό οτι στη φύση υπάρχει ομοφυλοφιλία. Μέχρι και οι 2 γάτες μου (θηλυκες και οι 2) πριν κάτι χρόνια προσπαθούσαν να το κάνουν μεταξύ τους μια φορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Κάτσε, θα ανοίξω ένα σχετικό thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Γιάννη έχεις δίκιο,συγνώμη.Παρολαυτά όταν ακουώ μερικά πραάγματα τρελαίνομαι!!Προς πληροφόρηση λοιπόν στα ζώαδεν υπάρχει ομοφυλοφιλία, αλλά ενίοτε η αμφιφυλοφιλία!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ναι, σε σπάνιες περιπτώσεις υπάρχει ομοφυλοφιλία, η εστω αμφιφιλοφιλία, στο ζωικό βασίλειο, κυρίως σε θηλαστικά που ζούν σε αγέλες. Μία θεωρία είναι ότι οι ομοφυλοφιλικές τάσεις είναι ένας εγγενής μηχανισμός για τον έλεγχο ενός πληθυσμού όταν αυξάνεται πολύ αριθμητικά. Μια άλλη ότι υπάρχει για να εισάγει τυχαιότητα και να δίνει ενίοτε την ευκαιρία σε πιό αδύνατα άτομα να τεκνοποιήσουν (κυρίως για αγέλες με ένα κυρίαρχο αρσενικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Alex ανέλησε το λίγο περισσότερο το κομμάτι αμφιφυλοφιλία please!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Alex ανέλησε το λίγο περισσότερο το κομμάτι αμφιφυλοφιλία please!
Η αμφιφυλοφιλία είναι η επιθυμία για σύναψη ερωτικών και σεξουαλικών σχέσεων με άτομα και των δυο φύλων.Αυτό συναντάται καμιά φορά στα ζώα αλλά και ιστορικά σε κάποιες κοινωνίες όπως η αρχαία ελληνική(sorry για τα bold αλλά τα έπαιξε,μόνο έτσι γράφει!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Σχετικά με τα ζώα κάνεις πιστεύω μέγα λάθος, αλλά αυτό καλύτερα να το συζητήσουμε στο άλλο thread. Εδώ θα σου πω το άλλο.

Έστω (όχι ότι το δέχομαι) αλλά έστω ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική (με την έννοια που το λες εσύ, δηλαδή ότι δεν προέρχεται από τη φύση των ανθρώπων αυτών, αλλά είναι κάτι το επίκτητο).

Και;

Γιατί το λες και το ξαναλες; Πού θέλεις να καταλήξεις; Μήπως υπονοείς ότι οι μη φυσιολογικές συμπεριφορές είναι αυτόματα και καταδικαστέες; Μήπως θεωρείς το μη φυσιολογικό κατώτερο του φυσιολογικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Η αμφιφυλοφιλία είναι η επιθυμία για σύναψη ερωτικών και σεξουαλικών σχέσεων με άτομα και των δυο φύλων.Αυτό συναντάται καμιά φορά στα ζώα αλλά και ιστορικά σε κάποιες κοινωνίες όπως η αρχαία ελληνική(sorry για τα bold αλλά τα έπαιξε,μόνο έτσι γράφει!).

οπότε μιλάς για αμφισεξουαλικά ζώα σωστά? Δίκιο έχεις τότε. Εγώ μαζί σου δεν γίνεται να είναι μόνο ομοφυλοφιλικά τα ζώα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Μήπως υπονοείς ότι οι μη φυσιολογικές συμπεριφορές είναι αυτόματα και καταδικαστέες; Μήπως θεωρείς το μη φυσιολογικό κατώτερο του φυσιολογικού;

Eπειδή στο κάτω κάτω εσύ προφανώς δεν διάβασες άλλα posts μου,ψάξε εσύ και βρες τα λοιπόν για να δεις οτι επανειλλημένα έχω τονίσει την αντίθεση μου στην κοινωνική απομόνωση των ομοφυλοφίλων αλλά και σε κάθε μορφής ρατσισμού.Ίσα ίσα που ανέφερα χαρακτηριστικά ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους,δεν τους αντιμετωπίζω σαν εγκληματίες.Άλλο να το δέχομαι και να μην είμαι ρατσιστής απέναντι σε αυτό το φαινόμενο και άλλο να πειστώ ότι είναι και απόλυτα φυσιολογικό!Υπάρχουν κάποιες μικρές κοινωνίες στον Αμαζόνιο ή στην Αφρική που ενστερνίζονται τον κανιβαλισμό,αυτό σημαίνει πως είναι φυσιολογικό?Και θα σου πω και κάτι άλλο...το συνολάκι του "ρατσιστή-οπισθοδρομικού" φορέθηκε ήδη αρκετά,δεν είναι στην μόδα πια!Οταν κάποιος εκφράζει μια γνώμη αντίθετη με τις "μοντέρνες αντιλήψεις"(όποιες κι αν είναι αυτές),πέφτουν κάποιοι να του βάλουν την ταμπέλα του ρατσιστή.Ας σταματήσει πια αυτή η καραμέλα,έλιωσε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Γιατί όμως λες και τονίζεις μάλιστα με bold ότι η ομοφυλοφιλοφιλική συμπεριφορά "δεν είναι φυσιολογική"; Άρα θεωρείς ότι έχει κάποια σημασία αυτό. Αλλιώς γιατί να το χρησιμοποιήσεις σαν επιχείρημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Γιατί όμως λες και τονίζεις μάλιστα με bold ότι η ομοφυλοφιλοφιλική συμπεριφορά "δεν είναι φυσιολογική"; Άρα θεωρείς ότι έχει κάποια σημασία αυτό. Αλλιώς γιατί να το χρησιμοποιήσεις σαν επιχείρημα;

Πραγματικά κατάντησε κουραστικό αυτό,αν μη τι άλλο διότι αναγκάζομαι να λέω τα ίδια πράγματα...Βρε χρυσή μου κοπέλα,εξήγησα με πολύ απλά λόγια τι σημαίνει η λέξη "φυσιολογικο".Φυσιολογικό(με την σωστή έννοια),δεν είναι και το κάπνισμα,δεν σημαίνει ότι μισώ τους καπνιστές(άλλωστε είμαι κι εγώ)!!!Και ξαναλέω,φτύσε την καραμέλα,έλιωσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δεν είπα ότι μισείς τους ομοφυλόφιλους. Απλά θεωρώ ότι ήταν λάθος σου να βάλεις στη συζήτηση την παράμετρο του "φυσιολογικού". Του δίνεις περισσότερη σημασία από όση χρειάζεται.

Στο κάτω κάτω της γραφής, όλοι μας έχουμε κάποιο βίτσιο, έτσι δεν είναι; Άλλα πράγματα αρέσουν στον καθένα. Δεν το σχολιάζουμε όμως αυτό. Σκέψου κατ'αντιστοιχία σε μια συζήτηση για το σαδομαζοχισμό, να πει κάποιος σε ένα τέτοιο ζευγάρι ότι δεν είναι "φυσιολογικό". Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούμε στους άλλους κόμπλεξ επειδή κάνουν κάτι το ασυνήθιστο! Κι εγώ μεθαύριο μπορεί να έχω ένα βίτσιο, θα πρέπει να αισθάνομαι άσχημα γι'αυτό;

Ίσως να μην ήθελες να πεις αυτό, αλλά με τον τρόπο που εκφράζεσαι αυτή την εντύπωση δίνεις. Δε λέμε σε κάποιον "δεν είσαι φυσιολογικός"! Κι εσύ κάποια ανωμαλία μπορεί να έχεις (λέω τώρα, μπορεί, δε σε ξέρω, έτσι; ) αλλά άμα γουστάρει και η κοπέλα σου τι σημασία έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Δεν είπα ότι μισείς τους ομοφυλόφιλους. Απλά θεωρώ ότι ήταν λάθος σου να βάλεις στη συζήτηση την παράμετρο του "φυσιολογικού". Του δίνεις περισσότερη σημασία από όση χρειάζεται.

Στο κάτω κάτω της γραφής, όλοι μας έχουμε κάποιο βίτσιο, έτσι δεν είναι; Άλλα πράγματα αρέσουν στον καθένα. Δεν το σχολιάζουμε όμως αυτό. Σκέψου κατ'αντιστοιχία σε μια συζήτηση για το σαδομαζοχισμό, να πει κάποιος σε ένα τέτοιο ζευγάρι ότι δεν είναι "φυσιολογικό". Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούμε στους άλλους κόμπλεξ επειδή κάνουν κάτι το ασυνήθιστο! Κι εγώ μεθαύριο μπορεί να έχω ένα βίτσιο, θα πρέπει να αισθάνομαι άσχημα γι'αυτό;

Ίσως να μην ήθελες να πεις αυτό, αλλά με τον τρόπο που εκφράζεσαι αυτή την εντύπωση δίνεις. Δε λέμε σε κάποιον "δεν είσαι φυσιολογικός"! Κι εσύ κάποια ανωμαλία μπορεί να έχεις (λέω τώρα, μπορεί, δε σε ξέρω, έτσι; ) αλλά άμα γουστάρει και η κοπέλα σου τι σημασία έχει;

Μην παίζουμε με τις λέξεις.Όλοι έχουμε βίτσια,τι να λέει αυτό?Την παράμετρο του φυσιολογικού την έβαλα επειδή προσπάθησες να μας πείσεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι πού δεν αντιτίθεται στην φύση και κάνεις λάθος,πως να το κάνουμε?Νομίζω ήμουν πολύ σαφής ως προς την χρησιμοποίηση της συγκεκριμένης λέξης.Δεν σχολίασα την ομοφυλοφιλία σαν κοινωνικό φαινόμενο(πλην της υιοθέτησης παιδιών),αλλά σαν φυσικό.Σου φέρνω λοιπόν και ένα τελευταίο επιχείρημα επειδή κουράστηκα.Ο σκοπός της ερωτικής συνεύρεσης των 2 φύλων είναι ορισμένος από την φύση να είναι η αναπαραγωγή(οι άνθρωποι ως νοήμοντα όντα βρίσκουν σε αυτήν και την απόλαυση,τον έρωτα κτλ).Γίνεται σαφές λοιπόν ότι ερωτική συνεύρεση μεταξύ 2 ομόφυλων αντιτίθεται στις "προσταγές" της φύσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Υπεραπλουστεύεις τα πράγματα. Η ομοφυλοφιλία πολλές φορές βοηθάει στη συνοχή μιας αγέλης ζώων (και κατ'επέκταση, ίσως και μιας ανθρώπινης κοινωνίας) άρα βοηθάει έμμεσα και στην επιβίωση του είδους.

Τέλος, εγώ δεν προσπάθησα να σε πείσω ότι η ομοφυλοφιλία δεν αντιτίθεται στη φύση προτού εσύ πεις ότι δεν είναι φυσιολογική. Εσύ το ανέφερες πρώτος, δεν το είπες για να απαντήσεις σε μένα. Δες το ποστ μου στο οποίο τονίζω ότι πρέπει να δείχνουμε κατανόηση στο συνάνθρωπό μας, και παρατήρησε ότι μιλάω για κοινωνική ευαισθησία και όχι για φυσιολογική ή μη συμπεριφορά. Σε αυτό απαντάς με ένα ποστ όπου πρωτοαναφέρεσαι στη συμπεριφορά των ζώων, τονίζοντας - πρώτος εσύ - την παράμετρο του φυσιολογικού. Εσύ λοιπόν της έδωσες μεγαλύτερη σημασία από όσο πρέπει. Εγώ δεν αναφέρθηκα στα... βουβάλια και στα ελάφια, επειδή το θεωρώ δευτερεύον (και αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top