Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Επίσης δεν έχεις αίσθηση του χιούμορ. :bleh:

Φιλικά,
Ο Θεος

ΥΓ: Οι πανεπιστημιακοί κι αν είναι αμόρφωτοι αδερφέ, 80 βιβλια σε 4 χρόνια δε σου αναπτύσσουν ούτε χαρακτήρα, ούτε κριτική σκέψη.

Εσύ δεν φημίζεσαι ότι λες πράγματα στην πλάκα για αυτό σε παρεξήγησα που και ακόμα δεν μου το βγάζεις από το μυαλό γιατί ξες να ρίχνεις την μπηχτή χωρίς φασαρία εσύ :lol: :lol:
Σε αυτό θα συμφωνήσουμε αν και δεν ξεκίνησα να διαβάζω βιβλία στο πανεπιστήμιο .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Να ακους τον Θεο και να κανεις τακτικά την προσευχη σου...
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω είναι αστείο το 2020, να συζητάμε για το αν είναι νόμιμη η άσκηση του ανθρώπινου δικαιώματος στον γάμο από τα ομόφυλα ζευγάρια. Εγείρονται ορισμένα ζητήματα, ως προς το αν θα μπορούσε να επιβληθεί στην εκκλησία και ο θρησκευτικός γάμος ομόφυλων ζευγαριών. Εκεί περιπλέκονται νομικά και θρησκευτικά ζητήματα, προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και αν επιλύονταν τα νομικά, τα θρησκευτικά δύσκολο το κόβω. Σε συνέχεια του αναφαίρετου και αναντίρρητου δικαιώματος του γάμου και η τεκνοθεσία θα έπρεπε να μην βρίσκει εμπόδια για τα ομόφυλα ζευγάρια, πραγματικά είναι γελοίο να αμφισβητούμε τις κοινωνικές/νομικές απαιτήσεις, όχι μιας ομάδας (για μένα είναι λάθος να διακρίνουμε τους ομόφυλους ως ομάδα), αλλά συνανθρώπων/συμπολιτών μας, απλά με διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Πάντως οι δεξιοί είναι πιο ρηξικέλευθοι απο πολλους αριστερούς.
Ακολουθεί κουοτ του Μπογδανου...
Κατά δεύτερον, ορισμένα από τα ανακλαστικά της Αριστεράς, και ειδικά στο ζήτημα της ομοφυλοφιλίας, δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα αντίστοιχα ναζιστικά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πιστεύω ότι κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την ουσία των διεκδικήσεων των LGBT ατόμων, γιατί ανήκουν σε μία κοινωνική ομάδα που διαθέτει όλα τα πολιτικά προνόμια και δικαιώματα.

Θα σας φέρω ως παράδειγμα την ψήφο των γυναικών, που είναι ένα πολύ πρόσφατο κατακτημένο δικαίωμα. Οι γυναίκες μέχρι τα τέλη του 19ου-αρχες 20ου αιώνα, δεν μπορούσαν να ψηφίσουν εκτός κι αν πληρούσαν κάποιες προϋποθέσεις (π.χ. ήταν χήρες μεγαλοκτηματια με ανήλικα αρσενικά τέκνα). Το γεγονός ότι είχαν ένα περιορισμένο δικαίωμα ψήφου, δεν σημαίνει ότι αναγνωριζόταν η ισοτιμία της ψήφου τους με των ανδρών. Αυτό κατακτήθηκε αργότερα (στη χώρα μας το 1952).

Αντίστοιχες είναι και οι διεκδικήσεις των ομοφυλόφιλων για το δικαίωμα στον γάμο. Το σύμφωνο συμβίωσης ναι μεν καθιστά νόμιμη την σχέση των δύο μερών του συμφώνου συμβίωσης και τους παραχωρεί τα περισσότερα προνόμια των συζύγων, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο με τον γάμο (την πολιτική και κοινωνική ένωση των συζύγων ως προς τις συνδιαλλαγές τους με το κράτος).

Από την στιγμή που ένας ετεροφυλόφιλος έχει το δικαίωμα στον γάμο, το ίδιο δικαίωμα θα έπρεπε/πρέπει να έχει και ο ομοφυλόφιλος ως πολίτης του ίδιου κράτους. Εξάλλου, οι υποχρεώσεις (πολιτικές, οικονομικές, φορολογικές, νομικές) των δύο ανθρώπων ως προς το κράτος είναι ίδιες (δεν θα πει το κράτος "πλήρωσε εσύ, ο ετεροφυλόφιλος, 100€ στο κράτος, ενώ ο ομοφυλόφιλος θα πληρώσει 120€"...)

Η κοινωνία μας αλλάζει και μαζί με αυτή αλλάζει και η νομοθεσία. Αλίμονο αν ακόμη συζητούσαμε για τα δικαιώματα της ζωής, της ελευθερίας, της ανεξιθρησκείας... Κάποτε αυτά τα δικαιώματα δεν ήταν αυτονόητα! Μέσω κοινωνικών διεκδικήσεων και πολιτικής βούλησης κατακτήθηκαν.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εγώ αναφέρομαι γενικά για τις κοινωνικές διεκδικήσεις των ομοφυλόφιλων και μιας που πιάσατε στο στόμα σας την θρησκεία κανένας ομοφυλοφιλικός γάμος δεν πρέπει να είναι θρησκευτικός . Είμαι υπέρ στους πολιτικούς γάμους των ομοφυλοφίλων μιας που αδιαφορώ για το τι θέλουν να κάνουν οι άλλοι στα κρεβάτια τους αλλά δεν θα εξευτελιστεί ολόκληρος ο εκκλησιαστικός θεσμός , αυτό δεν το δέχομαι ( και μιλάω όντας αγνωστικιστής μιας που ποτέ δεν δήλωσα Χριστιανός ) .

Κανείς δε μίλησε για θρησκευτικό γάμο, αν και όντας αγνωστικιστής όπως λέτε, μια χαρά υπερασπίζεστε την εκκλησία. Ο γάμος έχει πολλές εκφάνσεις, νομικές, κοινωνικές και θρησκευτικές. Για τις δύο πρώτες μιλάμε. Το κράτος οφείλει και πρέπει να εξασφαλίζει ισονομία και ισοπολιτεία και να είναι ουδέτερο απέναντι σε όλους τους πολίτες του. Η νομική αναγνώριση του γάμου παράγει ένα ολόκληρο κομμάτι του δικαίου μας, οικογενειακό και κληρονομικό δίκαιο κι επιπλέον εξασφαλίζει φορολογικά, οικονομικά και ασφαλιστικά δικαιώματα για το παντρεμένο ζευγάρι. Επιπλέον από κοινωνικής απόψεως εκφράζει τη θέληση να περάσει μια ολόκληρη ζωή ένα ζεύγος, και αποτελεί ένδειξη αγάπης και αφοσίωσης (καλά υπάρχουν και τα διαζύγια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Όσον αφορά τη θρησκεία, δε μας αφορά τι κάνει και κανείς δε μπορεί να της επιβάλλει να πράξει τα αυτονόητα, κατά την άποψη μου: αν υπάρχει δηλαδή Θεός, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αυτός θα είναι ρατσιστής και θα στείλει στην κόλαση κάποιον με μοναδικό λόγο το ότι τόλμησε να έλκεται ερωτικά με άτομο του ιδίου με αυτό, φύλο (και ας μη μιλήσει κανείς για την αναπαραγωγή καθώς η εκκλησία φαίνεται ότι δίνει ιδιαίτερη θέση στην παρθενία και άρα στη μη ερωτική επαφή και την τεκνοποίηση). Εξάλλου φιλελεύθερα χριστιανικά προτεσταντικά δόγματα έχουν δεχθεί τον γάμο μεταξύ ομοφύλων.

Όσο για το αριστερό παραλήρημα κατά του φασισμού δεν θα το σχολιάσω καν , δεν είναι της παρούσης .

Εγώ πάλι δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω σε αυτή τη φράση: τη λέξη αριστερό; (δεν είμαι αριστερός) ή ότι θεωρείτε ότι παραληρεί όποιος καταφέρεται εναντίον του φασισμού; ή το ότι επειδή κάποιος τυγχάνει να είναι γηραιός μωρός ιεράρχης θα πρέπει να είναι στο απυρόβλητο, πέρα κι έξω από τους νόμους του κράτους;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Κανείς δε μίλησε για θρησκευτικό γάμο, αν και όντας αγνωστικιστής όπως λέτε, μια χαρά υπερασπίζεστε την εκκλησία. Ο γάμος έχει πολλές εκφάνσεις, νομικές, κοινωνικές και θρησκευτικές. Για τις δύο πρώτες μιλάμε. Το κράτος οφείλει και πρέπει να εξασφαλίζει ισονομία και ισοπολιτεία και να είναι ουδέτερο απέναντι σε όλους τους πολίτες του. Η νομική αναγνώριση του γάμου παράγει ένα ολόκληρο κομμάτι του δικαίου μας, οικογενειακό και κληρονομικό δίκαιο κι επιπλέον εξασφαλίζει φορολογικά, οικονομικά και ασφαλιστικά δικαιώματα για το παντρεμένο ζευγάρι. Επιπλέον από κοινωνικής απόψεως εκφράζει τη θέληση να περάσει μια ολόκληρη ζωή ένα ζεύγος, και αποτελεί ένδειξη αγάπης και αφοσίωσης (καλά υπάρχουν και τα διαζύγια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Όσον αφορά τη θρησκεία, δε μας αφορά τι κάνει και κανείς δε μπορεί να της επιβάλλει να πράξει τα αυτονόητα, κατά την άποψη μου: αν υπάρχει δηλαδή Θεός, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αυτός θα είναι ρατσιστής και θα στείλει στην κόλαση κάποιον με μοναδικό λόγο το ότι τόλμησε να έλκεται ερωτικά με άτομο του ιδίου με αυτό, φύλο (και ας μη μιλήσει κανείς για την αναπαραγωγή καθώς η εκκλησία φαίνεται ότι δίνει ιδιαίτερη θέση στην παρθενία και άρα στη μη ερωτική επαφή και την τεκνοποίηση). Εξάλλου φιλελεύθερα χριστιανικά προτεσταντικά δόγματα έχουν δεχθεί τον γάμο μεταξύ ομοφύλων.



Εγώ πάλι δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω σε αυτή τη φράση: τη λέξη αριστερό; (δεν είμαι αριστερός) ή ότι θεωρείτε ότι παραληρεί όποιος καταφέρεται εναντίον του φασισμού; ή το ότι επειδή κάποιος τυγχάνει να είναι γηραιός μωρός ιεράρχης θα πρέπει να είναι στο απυρόβλητο, πέρα κι έξω από τους νόμους του κράτους;

Την υπερασπίζομαι σε μερικά θέματα αλλά όταν έχει άδικο το λέω . Την θεωρώ χρήσιμο θεσμό , φυλάσσει την αρχαΐζουσα και πολλές παραδόσεις της βυζαντινής περιόδου ( όπως και την αρχιτεκτονική ακόμα ) . Για την ισονομία συμφωνώ αρκεί να τονιστεί το για τους Έλληνες πολίτες του κράτους συγκεκριμένα . Σε αυτά που γράφετε συμφωνώ απόλυτα περί κοινής συνύπαρξης και αφοσίωσης , εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του να νομιμοποιηθούν οι πολιτικοί γάμοι για τους ομοφυλόφιλους , εγώ ακολουθώ διαφορετική στρατηγική από τους υπόλοιπους εθνικιστές , δεν τους βλέπω σαν εχθρούς αλλά σαν φίλους που μπορούν άνετα να γίνουν πατριώτες ( να τους πάρουμε από την αριστερή τρύπα που δυστυχώς πέφτουν ) . Κρίμα σε τέτοιους καιρούς να τρωγόμαστε οι Έλληνες μεταξύ μας για τον σεξουαλικό προσανατολισμό . Βάση των χριστιανικών γραφών θεωρείται αμάρτημα η ερωτική περίπτυξη ατόμων του ίδιου φύλου με βάση τα Σόδομα και τα Γόμορρα . Οι Προτεστάντες είναι αιρετικοί , δεν ακολουθούν την παράδοση όπως κάνουν οι Ορθόδοξοι και οι Καθολικοί , έχουν πάρει διαφορετικό δρόμο ( κατά την γνώμη μου καλύτερο σε μερικά όπως την βάφτιση μετά τα 18 ) .

Θεωρώ ότι παραληρεί , έχουμε πολλοί χειρότερους πολιτικούς εχθρούς σε αυτήν την χώρα και μέσα στην Βουλή να αντιμετωπίσουμε . Αυτό το δήθεν αντιφασιστικό ατού της νεολαίας είναι ανόητο .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το παιδί σε άλλο θέμα μιλούσε για το παπαδαριό που έχει κάτι τρισεκατομμύρια και πως θα πρέπει να δημευτούν από φασιστική κυβέρνηση για το καλό του έθνους και εδώ τώρα έρχεται να υπερασπιστεί την ακεραιότητα του εκκλησιατικού δόγματος από την αλλοτρίωση των γκέι γάμων, ενώ ταυτόχρονα δηλώνει αγνωστικιστής και φασίστας. Πιο ideological clusterfuck πεθαίνεις.

Εν τω μεταξύ γνώρισε και ομοφυλόφιλους που ήταν κατά των pride και γίνανε και φίλοι. Με άλλα λόγια, εγώ παιδιά δεν είμαι ρατσιστής, όλοι οι σκλάβοι μου είναι μαύροι.

Καλά, δεν έκατσα ως τώρα να δω τη μεγάλη εικόνα πίσω από τον θρύλο, αλλά έχεις δίκιο, έχουν ειπωθεί όλα αυτά από το ίδιο... πληκτρολόγιο.

Και οι αρχαίοι δεν κοιτούσαν ηλικίες πήγαιναν 12χρονα με 40χρονους . Μήπως να μην έχω κανένα πρόβλημα και με την παιδοφιλία ; Τι λέτε μωρέ ; Την Ορθόδοξη Εκκλησία την στηρίζω μόνο και μόνο επειδή στους κόλπους της προστάτεψε την αρχαίζουσα και επειδή μας κράτησε ενωμένους στην θεοκρατική Οθωμανική Αυτοκρατορία όπου οι άνθρωποι χωρίζονταν βάση θρησκεύματος και όχι φυλής . Είναι σαν να χρωστάω χάρη σε ένα θεσμό που μας κράτησε μακριά από τον Οθωμανισμό .

Μα, δε μιλήσαμε για την παιδοφιλία. Αλλά, όπως είπαμε και αλλού, Σωκράτης-Αλκιβιάδης. Μην πιάσουμε τώρα τον Μ. Αλέξανδρο, τον Πλάτωνα και άλλους των συγκεκριμένων αιώνων. Αυτοί μια χαρά έκαναν συναινετικότατο σεξ και με άτομα του ίδιου φύλου. Και, η ιστορία έδειξε πώς -εξαιρώντας ίσως τον ιμπεριαλιστή (αναχρονιστική χρήση όρου) Μ. Αλέξανδρο - μια χαρά τυπάκια ήταν...

αμόρφωτος και σε πανεπιστήμιο ; ( και όχι φοιτητής όπως κάτι νεοταξίτες-συμμορίτες ) , δεν πειράζει ο καθένας έχει την δικιά του άποψη . Τον συντηρητισμό πολλοί τον πολέμησαν αλλά ποτέ κανένας δεν τον νίκησε και ούτε θα τον νικήσει . Επειδή κάποιος έχει δεξιές απόψεις θεωρείται αμόρφωτος , η κατάντια της Ελλάδας του 2020 .
"Θα ξαναγυρίσουμε και θα τρέμει η γη " .

Κοίτα, αν σκεφτείς ότι οι παλιές συντηρητικές απόψεις ήθελαν παιδιά να εργάζονται από τα 12 για 10-14 ώρες/ημέρα, γυναίκες να μην έχουν δικαιώματα ψήφου και άλλες τέτοιες ομορφιές, νομίζω ότι ο συντηρητισμός χάνει απανωτά, απλά αναδιαμορφώνεται και προσαρμόζεται στις εκάστοτε συντηρητικές απόψεις.

Νομίζω είναι αστείο το 2020, να συζητάμε για το αν είναι νόμιμη η άσκηση του ανθρώπινου δικαιώματος στον γάμο από τα ομόφυλα ζευγάρια. Εγείρονται ορισμένα ζητήματα, ως προς το αν θα μπορούσε να επιβληθεί στην εκκλησία και ο θρησκευτικός γάμος ομόφυλων ζευγαριών. Εκεί περιπλέκονται νομικά και θρησκευτικά ζητήματα, προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και αν επιλύονταν τα νομικά, τα θρησκευτικά δύσκολο το κόβω. Σε συνέχεια του αναφαίρετου και αναντίρρητου δικαιώματος του γάμου και η τεκνοθεσία θα έπρεπε να μην βρίσκει εμπόδια για τα ομόφυλα ζευγάρια, πραγματικά είναι γελοίο να αμφισβητούμε τις κοινωνικές/νομικές απαιτήσεις, όχι μιας ομάδας (για μένα είναι λάθος να διακρίνουμε τους ομόφυλους ως ομάδα), αλλά συνανθρώπων/συμπολιτών μας, απλά με διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις.

Για τον θρησκευτικό γάμο, συγκεκριμένα, νομίζω ότι επειδή η κάθε οργανωμένη εκκλησία έχει τα δόγματά της - προς το παρόν, επίσημα, αρνείται τέτοιο δικαίωμα για τα ομόφυλα ζευγάρια η Εκκλησία της Ελλάδος - δεν έχει νόημα να επιδιώκουμε κάτι τέτοιο. Η πίστη είναι, φύσει, δογματική (χωρίς να χρησιμοποιείται ο όρος δόγμα ποιοτικά, αλλά περιγραφικά), επομένως στερείται λογικής βάσης τέτοια διεκδίκηση. Αλλά, ότι πρέπει, επιτέλους, να ανοίξει ο πολιτικός γάμος για όλα τα ζευγάρια, προφανώς και πρέπει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Καλά, δεν έκατσα ως τώρα να δω τη μεγάλη εικόνα πίσω από τον θρύλο, αλλά έχεις δίκιο, έχουν ειπωθεί όλα αυτά από το ίδιο... πληκτρολόγιο.



Μα, δε μιλήσαμε για την παιδοφιλία. Αλλά, όπως είπαμε και αλλού, Σωκράτης-Αλκιβιάδης. Μην πιάσουμε τώρα τον Μ. Αλέξανδρο, τον Πλάτωνα και άλλους των συγκεκριμένων αιώνων. Αυτοί μια χαρά έκαναν συναινετικότατο σεξ και με άτομα του ίδιου φύλου. Και, η ιστορία έδειξε πώς -εξαιρώντας ίσως τον ιμπεριαλιστή (αναχρονιστική χρήση όρου) Μ. Αλέξανδρο - μια χαρά τυπάκια ήταν...



Κοίτα, αν σκεφτείς ότι οι παλιές συντηρητικές απόψεις ήθελαν παιδιά να εργάζονται από τα 12 για 10-14 ώρες/ημέρα, γυναίκες να μην έχουν δικαιώματα ψήφου και άλλες τέτοιες ομορφιές, νομίζω ότι ο συντηρητισμός χάνει απανωτά, απλά αναδιαμορφώνεται και προσαρμόζεται στις εκάστοτε συντηρητικές απόψεις.



Για τον θρησκευτικό γάμο, συγκεκριμένα, νομίζω ότι επειδή η κάθε οργανωμένη εκκλησία έχει τα δόγματά της - προς το παρόν, επίσημα, αρνείται τέτοιο δικαίωμα για τα ομόφυλα ζευγάρια η Εκκλησία της Ελλάδος - δεν έχει νόημα να επιδιώκουμε κάτι τέτοιο. Η πίστη είναι, φύσει, δογματική (χωρίς να χρησιμοποιείται ο όρος δόγμα ποιοτικά, αλλά περιγραφικά), επομένως στερείται λογικής βάσης τέτοια διεκδίκηση. Αλλά, ότι πρέπει, επιτέλους, να ανοίξει ο πολιτικός γάμος για όλα τα ζευγάρια, προφανώς και πρέπει.

Ο συντηρητισμός δεν χάνει ποτέ . Αυτοί που λες είναι οι υποστηρικτές του καπιταλισμού στον 19ο αιώνα . Γιατί τα πολιτικά κόμματα που είδα να κυριαρχούν στην Ευρώπη τον 20ο αιώνα και χαρακτηρίζονταν συντηρητικά έφεραν πόσες καινοτομίες για τις χώρες τους . Αλλά τα λέω τώρα σε έναν εθνομηδενιστή , να ΄χαμε να λέγαμε .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ο συντηρητισμός δεν χάνει ποτέ . Αυτοί που λες είναι οι υποστηρικτές του καπιταλισμού στον 19ο αιώνα . Γιατί τα πολιτικά κόμματα που είδα να κυριαρχούν στην Ευρώπη τον 20ο αιώνα και χαρακτηρίζονταν συντηρητικά έφεραν πόσες καινοτομίες για τις χώρες τους . Αλλά τα λέω τώρα σε έναν εθνομηδενιστή , να ΄χαμε να λέγαμε .

Νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά άτομα που κάνουν classify και ως συντηρητικοί και ως οπαδοί του καπιταλισμού (το δεύτερο είναι οικονομική θεωρία, δεν αποκλείει το να είσαι ή όχι συντηρητικό άτομο).
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,673 μηνύματα.
Ο συντηρητισμός δεν χάνει ποτέ . Αυτοί που λες είναι οι υποστηρικτές του καπιταλισμού στον 19ο αιώνα . Γιατί τα πολιτικά κόμματα που είδα να κυριαρχούν στην Ευρώπη τον 20ο αιώνα και χαρακτηρίζονταν συντηρητικά έφεραν πόσες καινοτομίες για τις χώρες τους . Αλλά τα λέω τώρα σε έναν εθνομηδενιστή , να ΄χαμε να λέγαμε .

Τον Κυριάκο δεν μπορείς να τον πεις συντηρητικό, φιλοχρήματος είναι σε υπερβολικό βαθμό και εξουσιομανής αυτό δεν ταυτίζεται απαραίτητα με τον συντηρητισμό. Το γεγονός ότι τον ακολούθησαν βουλευτές όπως Άδωνις, Βορίδης, Πλεύρης που λένε σήμερα τα εντελώς αντίθετα σε σχέση με αυτά που έλεγαν πριν από 10 χρόνια αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει δεξιά και αριστερά παρά μόνο συμφέροντα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Στο μυαλο ενος ακροδεξιου ολοι ειναι φιλοχρηματοι... Περισσοτερο ομως ειναι ο ιδιος γιατί μονο αυτο τον απασχολεί.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,673 μηνύματα.
Τα έχουμε μπερδέψει λίγο, οι πολέμιοι των ακροδεξιών λένε τον εαυτό τους συντηρητικό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Λαθος. Οι ακροδεξιοι πολεμουν λυσσαλέα τους συντηρητικους και μονο αυτους.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,673 μηνύματα.
Άν είναι να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι επίσημα με τον νόμο γιατί αυτό στην Ελλάδα τουλάχιστον υπάρχει μόνο στα χαρτιά και στην πράξη δεν το κάνει κανένας ή απειροελάχιστοι?
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άν είναι να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι επίσημα με τον νόμο γιατί αυτό στην Ελλάδα τουλάχιστον υπάρχει μόνο στα χαρτιά και στην πράξη δεν το κάνει κανένας ή απειροελάχιστοι?
Αν δεν κάνω λάθος στην Ελλάδα υπάρχει μόνο το σύμφωνο συμβίωσης (ή όπως λέγεται) για τους ομοφυλόφιλους και όχι ο γάμος σε δημαρχείο ας πούμε. Τώρα το ποια ζευγάρια ομοφυλόφιλων το κάνουν στην Ελλάδα δε νομίζω να είσαι σε θέση να το ξέρεις - λες και βγαίνει ο καθένας να το κάνει είδηση - εκτός αν έχεις κάποιες πηγές για το πόσα σύμφωνα έγιναν από τότε που θεσπίστηκε.
Μπάι δε γουέι το θέμα του γάμου είναι τελείως πρακτικό για διάφορα νομικά θέματα είτε για γκέι είτε για στρέιτ. Τώρα τι νομίζει η κάθε θρησκεία χεστήκαμε και η βάρκα γέρνει αν δεν τους θέλει μπορεί να τους έχει έξω από το "σπίτι" της.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Άν είναι να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι επίσημα με τον νόμο γιατί αυτό στην Ελλάδα τουλάχιστον υπάρχει μόνο στα χαρτιά και στην πράξη δεν το κάνει κανένας ή απειροελάχιστοι?
Γιατί στην Ελλάδα δεν μπορούν να παντρευτούν οι ομοφυλόφιλοι (να συνάψουν γάμο). Μπορεί η πολιτεία να προσδίδει στα μέρη του συμφώνου συμβιώσης τα περισσότερα δικαιώματα των συζύγων, αλλά δεν εξισώνει το σύμφωνο με τον γάμο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά άτομα που κάνουν classify και ως συντηρητικοί και ως οπαδοί του καπιταλισμού (το δεύτερο είναι οικονομική θεωρία, δεν αποκλείει το να είσαι ή όχι συντηρητικό άτομο).

Προφανώς , ο συντηρητισμός είναι κυρίως κοινωνική θεωρία , αλλά μην ξεχνάμε ότι ο καπιταλισμός ξεκίνησε στα πλαίσια του φιλελευθερισμού ο οποίος μάχονταν με τον συντηρητισμό . Συντηρητικοί είναι και μερικοί κομμουνιστές επίσης ( παράδοξο αλλά έχω γνωρίσει και από δαύτους , ιδίως παλιάς γενιάς )

Στο μυαλο ενος ακροδεξιου ολοι ειναι φιλοχρηματοι... Περισσοτερο ομως ειναι ο ιδιος γιατί μονο αυτο τον απασχολεί.

Αυτό που μας απασχολεί είναι να ανορθώσουμε την πατρίδα μας και τίποτε άλλο . Φιλοχρήματοι είναι όσοι υποστηρίζουν το εγωιστικό σύστημα σου το οποίο άλλωστε αυτό επιβάλλει , να πλουτίζεις και να έχεις πάντα στο μυαλό σου το ο σκόπος αγιάζει τα μέσα . Πλούτισε με όλα τα μέσα , αθέμιτα και θεμιτά .

Λαθος. Οι ακροδεξιοι πολεμουν λυσσαλέα τους συντηρητικους και μονο αυτους.

Η ακροδεξιά αντιπροσωπεύει τον κοινωνικό συντηρητισμό , τι ακριβώς λες ;

Απο συνταξη σκιζουμε βλεπω...

Είπε ο γάιδαρος τον πετινό κεφάλα . Έλα που κάνεις υποδείξεις για σύνταξη εσύ που μέχρι πριν λίγες μέρες προσπαθούσα να σου διδάξω τι θα πει μακροπερίοδος και μικροπερίοδος λόγος .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Προφανώς , ο συντηρητισμός είναι κυρίως κοινωνική θεωρία , αλλά μην ξεχνάμε ότι ο καπιταλισμός ξεκίνησε στα πλαίσια του φιλελευθερισμού ο οποίος μάχονταν με τον συντηρητισμό . Συντηρητικοί είναι και μερικοί κομμουνιστές επίσης ( παράδοξο αλλά έχω γνωρίσει και από δαύτους , ιδίως παλιάς γενιάς )

Αυτό που απαντάς κάθε φορά μόνο στο προηγούμενο και κάνεις σαν να μην έχεις πει τίποτα άλλο πριν με ξεπερνάει.

Πάντως, ο καπιταλισμός ως οικονομική προσέγγιση μετεξελίσσεται συνεχώς από τον 15ο αιώνα, δεν είναι τόσο πρόσφατος όσο τον τοποθέτησες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top