Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το νόημα είναι πως στο αεροπλανο ενδέχεται να υπάρχουν και άτομα, που δεν κατατάσσουν τον εαυτό τους στο να είναι άντρες ή γυναίκες. Και δεν έχει να κάνει με την ομοφυλοφιλια κάθε τι που γινεται σε αυτόν τον πλανήτη και οδηγεί σε αλλαγές σχετικά με το φύλο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Το νόημα είναι πως στο αεροπλανο ενδέχεται να υπάρχουν και άτομα, που δεν κατατάσσουν τον εαυτό τους στο να είναι άντρες ή γυναίκες. Και δεν έχει να κάνει με την ομοφυλοφιλια κάθε τι που γινεται σε αυτόν τον πλανήτη και οδηγεί σε αλλαγές σχετικά με το φύλο.

Στην φύση υπάρχουν 2 φύλα βιολογικά αποδεδειγμένα αν κάποιος άντρας αισθάνεται γυναίκα τότε οκ θα τον κάλυψη το κύριες δεν υπάρχει θέμα.Αν όμως κάποιος δεν αισθάνεται ούτε άντρας ούτε γυναίκα μάλλον έχει ψυχολογικό πρόβλημα και χρειάζεται άμεσα ιατρική υποστήριξη.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην φύση υπάρχουν 2 φύλα βιολογικά αποδεδειγμένα αν κάποιος άντρας αισθάνεται γυναίκα τότε οκ θα τον κάλυψη το κύριες δεν υπάρχει θέμα.Αν όμως κάποιος δεν αισθάνεται ούτε άντρας ούτε γυναίκα μάλλον έχει ψυχολογικό πρόβλημα και χρειάζεται άμεσα ιατρική υποστήριξη.
Bιολογικά ναι (περίπου, αλλά ας πιάσουμε τα βασικά). Κοινωνικά, όχι. Σε κάθε περίπτωση, καμία σχέση με την ομοφυλοφιλία δεν έχει αυτό. Συγχέεις πολύ βασικές έννοιες ταυτότητας φύλου και σεξουαλικού προσανατολισμού. Αν είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις δύο πράγματα και θέλεις υλικό, πολύ ευχαρίστως να σου δώσουμε.
Στο θέμα μας, αυτό το διάβασες ή είδες μόνο τον τίτλο και έφριξες;
"Η ανακοίνωση αφορά γλώσσες άλλες εκτός των γιαπωνέζικων, στα οποία το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται συνήθως σε τέτοιου είδους καταστάσεις είναι ήδη ουδέτερο, διευκρίνισε ο εκπρόσωπος. "
Υπάρχουν γλώσσες που ήδη έχουν ουδέτερο λεξιλόγιο, μη σκέφτεσαι μόνο στα ελληνικά. Αμέσως αμέσως τα αγγλικά χρησιμοποιούν την αντωνυμία "they/them" αν και ίσως όχι το πιο εύστοχο παράδειγμα.
 

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Καλά δε νομίζω ότι θα είναι πολύ διαφορετικό το μήνυμα της αεροπορικής. Πρακτικά δε θα δημιουργήσει κάποιο θέμα. Παρ΄ όλα αυτά έχει προκληθεί μία τεράστια σύγχυση γύρω από το θέμα "φύλο" και νομίζω πιο πολύ μόδα είναι παρά πραγματικό πρόβλημα. Δε λέω ότι είναι κάτι ανύπαρκτο αλλά σίγουρα τα θέματα φύλου/ταυτότητας είναι λίγο της μόδας. Και δε μιλάω για σεξουαλική προτίμηση (straight/gay). Αυτό πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει και είναι στη φύση του ανθρώπου να συμβαίνει στατιστικά σε κάποια άτομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Bιολογικά ναι (περίπου, αλλά ας πιάσουμε τα βασικά). Κοινωνικά, όχι. Σε κάθε περίπτωση, καμία σχέση με την ομοφυλοφιλία δεν έχει αυτό. Συγχέεις πολύ βασικές έννοιες ταυτότητας φύλου και σεξουαλικού προσανατολισμού. Αν είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις δύο πράγματα και θέλεις υλικό, πολύ ευχαρίστως να σου δώσουμε.
Στο θέμα μας, αυτό το διάβασες ή είδες μόνο τον τίτλο και έφριξες;
"Η ανακοίνωση αφορά γλώσσες άλλες εκτός των γιαπωνέζικων, στα οποία το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται συνήθως σε τέτοιου είδους καταστάσεις είναι ήδη ουδέτερο, διευκρίνισε ο εκπρόσωπος. "
Υπάρχουν γλώσσες που ήδη έχουν ουδέτερο λεξιλόγιο, μη σκέφτεσαι μόνο στα ελληνικά. Αμέσως αμέσως τα αγγλικά χρησιμοποιούν την αντωνυμία "they/them" αν και ίσως όχι το πιο εύστοχο παράδειγμα.

Αν θεωρείς σοβαρή την απόφαση της εταιρείας δεν εχω να πω κάτι άλλο.Είναι δεδομένο ότι ο πλανήτης πάει από το κακό στο χειρότερο και η μια βλακεία ακολουθεί την άλλη.Και δημοκρατικά να το δεις είναι τέρμα χαζό να βγάλει το ladies and gentlemen για την απόλυτη μειοψηφία.Βέβαια τα τελευταία χρόνια είναι μόδα να υπερασπίζονται όλοι τα δικαιώματα των υποτιθέμενων αδικημένων μειοψηφιών.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θεωρείς σοβαρή την απόφαση της εταιρείας δεν εχω να πω κάτι άλλο.Είναι δεδομένο ότι ο πλανήτης πάει από το κακό στο χειρότερο και η μια βλακεία ακολουθεί την άλλη.Και δημοκρατικά να το δεις είναι τέρμα χαζό να βγάλει το ladies and gentlemen για την απόλυτη μειοψηφία.Βέβαια τα τελευταία χρόνια είναι μόδα να υπερασπίζονται όλοι τα δικαιώματα των υποτιθέμενων αδικημένων μειοψηφιών.
Mάλιστα, άρα δεν σε ενδιαφέρει να ενημερωθείς, άρα συνειδητά επιλέγεις να αναπαράγεις μπούρδες. Got it.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Mάλιστα, άρα δεν σε ενδιαφέρει να ενημερωθείς, άρα συνειδητά επιλέγεις να αναπαράγεις μπούρδες. Got it.
Νομίζω ότι οι μπούρδες είναι δικό σου πλεονέκτημα στην παρούσα συζήτηση.😎😎
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Ότι μπέρδεψες τους transgender με τους ομοφυλόφιλους και επιμένεις δεν παίζει ρόλο βρε αδερφάκι μου, ε;
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά.Η είδηση αυτή που έβαλα αναφέρεται στους transgender και γενικοτερα στις προσπαθείς που γίνονται στην Ιαπωνία για την αποδοχή της lgbt κοινότητας.Μετά έκανα ένα σχόλιο που αφορά τους ομοφιλοφιλους εγώ στο ότι μερικά άτομα (όχι όλοι) θέλουν να επιβάλουν αυτό που είναι.Τέλος ειπα την δίκη μου άποψη λέγοντας ότι δεν είναι ωραίο αυτό που γίνεται γενικοτερα με την LGBT κοινότητα καθώς βλέπουμε πολλές ακραίες αποφάσεις που βγαίνουν για αυτούς,μια από αυτές τις αποφάσεις είναι και αυτή της Japan airways που για να υπερασπιστεί τους transgender καταργεί το ladies and gentlemen ένας χαρακτηρισμός που απευθύνεται στο 99.9% των επιβατών.Δεν θεωρω ότι για το 0.1% πρέπει να καταργηθεί η ανακοίνωση αυτή.Και δεν είναι μόνο αυτό έχουμε δει στην Γαλλία και σε άλλες χώρες πλέον σε έγγραφα να μην γράφεται πατέρας και μητέρα αλλά γονέας 1 και γονέας 2 πάλι ώστε να υπερασπιστούμε τους LGBT.Και εγώ ρωταω βγαίνουν συνέχεια και λένε ότι γίνονται διακρίσεις εις βάρος αυτών των ατόμων και το δέχομαι μπορεί όντως να δέχονται ρατσισμό.Όμως δεν είναι άδικο/αντιδημοκρατικό να αλλάζουν νόμοι για να υπερασπίζονται ένα 5% του πληθυσμού (τόσο υπολογίζεται ο LGBT πληθυσμός) αδιαφορώντας για το υπόλοιπο 95%;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τα ποσοστά μπάζουν. Κοινώς είναι λανθασμένα.
Επίσης, πιανόμαστε από σημεία που περνάνε απαρατήρητα. Αλλά λόγω των media παίρνουν διαστάσεις. Τώρα, το να πει καλησπέρα σας ή γεια σας, αντι να πείτε καλησπέρα στις κυρίες και τους κυρίους, ε δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς. Έχουν γίνει πολλά παρόμοια, με κατάργηση της προσφώνησης, αλλά επειδή δεν βγήκαν στα media σε τέτοιο βαθμό ή επειδή δεν τα διαβάσαμε εμείς, δεν αντιδράσαμε.

Μια χαρά κοιμήθηκα/ες χθες, και σήμερα και τις επόμενες ημέρες :) Όλα αυτά είναι λόγια για να λέμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Τα ποσοστά μπάζουν. Κοινώς είναι λανθασμένα.
Επίσης, πιανόμαστε από σημεία που περνάνε απαρατήρητα. Αλλά λόγω των media παίρνουν διαστάσεις. Τώρα, το να πει καλησπέρα σας ή γεια σας, αντι να πείτε καλησπέρα στις κυρίες και τους κυρίους, ε δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς. Έχουν γίνει πολλά παρόμοια, με κατάργηση της προσφώνησης, αλλά επειδή δεν βγήκαν στα media σε τέτοιο βαθμό ή επειδή δεν τα διαβάσαμε εμείς, δεν αντιδράσαμε.

Μια χαρά κοιμήθηκες χθες, και σήμερα και τις επόμενες ημέρες :)
Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν είναι το πρώτο περιστατικό όπως και για τα ποσοστά για αυτό μάλιστα ειπα ότι το 5% είναι μια εκτίμηση.Θα σου πω το άλλο παράδειγμα που ανέφερα στον Γονέα 1 και Γονέα 2 γιατί να ισχύει για όλο τον πληθυσμό;;Μπορεί ένα ζευγάρι Gay αν θέλει να γράφει γονέας 1 και γονέας 2 γιατί όμως να ισχύει το ίδιο και για τα ετερόφυλα ζευγάρια;;Δεν είμαι ενάντια στην ρύθμιση αυτή για τους LGBT είμαι ενάντια στην καθολικότητα του νόμου.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:whatever:
Eσένα πώς σε επηρεάζει αν αντί για "πατέρας" γράφει "γονέας Χ" στα σχολικά έγγραφα του παιδιού σου;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
:whatever:
Eσένα πώς σε επηρεάζει αν αντί για "πατέρας" γράφει "γονέας Χ" στα σχολικά έγγραφα του παιδιού σου;

Αντί να κανείς χειρονομίες του πεζοδρομίου δες πρώτα ότι ειπα ότι θα ήταν καλο ο καθένας να έχει δικαωμα επιλογής!!Η μήπως η δημοκρατία σου περιορίζεται μόνο στα δικαιώματα των LGBT και τους υπόλοιπους τους έχεις γραμμένους;;Μάλλον το δεύτερο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν είμαι νομοθέτης, αλλά ο νόμος πρέπει να αγγαλιάζει την ολότητα των πολιτών και να είναι ουδέτερος, με τις διακρίσεις/υποκατηγορίες στα σημεία όπου απαιτείται. Αυτό το ζήτημα, αν δεν αναφερόταν στα μέσα. Δε νομίζω να το αντιλαμβανόταν κανείς.

Καλησπέρα σας, σάς μιλάει ο κυβερνήτης του πληρώματος .....
Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι, σάς μιλάει ο κυβερνήτης του πληρώματος .....

Δεν έχει καμία αλλαγή στο πώς το αντιλαμβάνεται ο ταξιδιώτης. Στην καθημερινότητά μας, δεν μάς αποκολούν κάθε φορά κύριε και κυρία ή χρησιμοποιώντας κάποιο χαρακτηρισμό που παραπέμπει σε άνδρα ή γυναίκα. Είναι καθαρά ζήτημα νομικό, της εταιρείας που έγινε στα χαρτιά αυτή η αλλαγή για να πηγαίνει σύμφωνα με τον κείμενο νόμο. Εκεί ήθελα να σταθώ, πως δεν είναι κάτι ουσιαστικό στην όλη ταξιδιωτική εμπειρία, το να μην πει τον ταξιδιώτη κύριο.

Δεν καθόμαστε να σκεφτόμαστε, κάθε φορά που χρησιμοποιεί κάποιος έναν άρρητο κανόνα ευγενείας (π.χ. καλησπέρα τι κάνεις), το πώς θα ήταν καλύτερα διατυπωμένος, ώστε να προσεγγίζει περισσότερο τον δικό μας τρόπο σκέψης και απόψεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αν θεωρείς σοβαρή την απόφαση της εταιρείας δεν εχω να πω κάτι άλλο.Είναι δεδομένο ότι ο πλανήτης πάει από το κακό στο χειρότερο και η μια βλακεία ακολουθεί την άλλη.Και δημοκρατικά να το δεις είναι τέρμα χαζό να βγάλει το ladies and gentlemen για την απόλυτη μειοψηφία.Βέβαια τα τελευταία χρόνια είναι μόδα να υπερασπίζονται όλοι τα δικαιώματα των υποτιθέμενων αδικημένων μειοψηφιών.

Μα δεν είναι θέμα μειοψηφίας, είναι θέμα ευγένειας. Και δεν μπορείς να ρωτάς κάθε άνθρωπο που μπαίνει στο αεροπλάνο πώς αυτοπροσδιορίζεται για να βάλεις το σωστό μήνυμα. Γι' αυτά βάζεις κάτι γενικό και τελειώνει η υπόθεση.

Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν είναι το πρώτο περιστατικό όπως και για τα ποσοστά για αυτό μάλιστα ειπα ότι το 5% είναι μια εκτίμηση.Θα σου πω το άλλο παράδειγμα που ανέφερα στον Γονέα 1 και Γονέα 2 γιατί να ισχύει για όλο τον πληθυσμό;;Μπορεί ένα ζευγάρι Gay αν θέλει να γράφει γονέας 1 και γονέας 2 γιατί όμως να ισχύει το ίδιο και για τα ετερόφυλα ζευγάρια;;Δεν είμαι ενάντια στην ρύθμιση αυτή για τους LGBT είμαι ενάντια στην καθολικότητα του νόμου.

Γιατί, το να γράψει γονέας 1 και γονέας 2 καταργεί τις ιδιότητες του πατέρα και της μητέρας σε μία οικογένεια; Το πώς αυτοπροσδιορίζεται/νιώθει ένας άνθρωπος δεν έχει να κάνει φαντάζομαι με τέτοιες λεπτομέρειες που απλά δείχνουν μία τάση προς inclusiveness.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Μα δεν είναι θέμα μειοψηφίας, είναι θέμα ευγένειας. Και δεν μπορείς να ρωτάς κάθε άνθρωπο που μπαίνει στο αεροπλάνο πώς αυτοπροσδιορίζεται για να βάλεις το σωστό μήνυμα. Γι' αυτά βάζεις κάτι γενικό και τελειώνει η υπόθεση.



Γιατί, το να γράψει γονέας 1 και γονέας 2 καταργεί τις ιδιότητες του πατέρα και της μητέρας σε μία οικογένεια; Το πώς αυτοπροσδιορίζεται/νιώθει ένας άνθρωπος δεν έχει να κάνει φαντάζομαι με τέτοιες λεπτομέρειες που απλά δείχνουν μία τάση προς inclusiveness.

Παμε άλλη μια φορά.Ειπα ότι θα ήταν καλύτερο/πιο δικαιο για το 100% να αποφασίζει ο κάθε γονιός αν θέλει να γράφει πατέρας και μητέρα η γονέας 1 και γονέας 2.Είναι πολύ απλό νομίζω και πολύ δικαιο για το 100% του πληθυσμού.Εκτός αν τα δικαιώματα και το δικαιο αφορά μόνο τους LGBT.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο, πώς επηρεάζει ΕΣΕΝΑ το να σε αναφέρουν ως "γονέα Χ" αντί για πατέρα και δεν είχες το δικαίωμα επιλογής.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Εγώ ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο, πώς επηρεάζει ΕΣΕΝΑ το να σε αναφέρουν ως "γονέα Χ" αντί για πατέρα και δεν είχες το δικαίωμα επιλογής.

Έτσι μου ακούγεται πιο ωραίο το πατέρας και μητέρα στα δικά μου αυτιά οπως και στους περισσοτερους.Εγώ σε ρώτησα κάτι αλλά προφανώς δεν απάντησες δεν θεωρείς πιο δημοκρατικό να αποφασίζουν οι γονείς αν θέλουν να γράφονται ως πατέρας και μητέρα η ως γονέας 1 και γονέας 2.Όταν φωνάζεις για ισότητα και για δικαιώματα θα αφορούν όλους και όχι μια ομάδα ατόμων.Και όπως και να το δεις η πρώτη περίπτωση είναι 100% δημοκρατική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top