Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω να πω είναι πως σε μια χώρα ολίγον μπουρδέλο (για να το θέσω ευγενικά), όπου τα πάντα γύρω μας καταρρέουν, το ότι ακόμα κάποιοι σκυλιάζουν με το αν θα παντρευτούν με πολιτικό γάμο ο Μήτσος με τον Μπάμπη ή αν θα δώσουν ένα σπίτι σε κάποιο άτυχο παιδί με ξεπερνάει. Έχουμε πολύ σημαντικότερα πράγματα να εξοργιζόμαστε. Κακώς σπαταλάτε τόση ενέργεια ορισμένοι.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η φύση πάντως δε το αποδέχεται

Θα απαντήσω θεωρητικά(όπως προσπαθείς να θεμελιώσεις την άποψή σου) γιατί στα πρακτικά οι περισσότεροι απάντησαν.

Νομίζω έχεις μπερδέψει τις έννοιες. Φυσιολογικό είναι ό,τι παρατηρείται, ό,τι υπάρχει στη Φύση, και δεν αντιτίθεται σε κάποιον νόμο της. Πχ, ένα αντικείμενο που δεν υπακούει στο νόμο της βαρύτητας είναι παρά φύσιν, γι’ αυτό ακριβώς δεν υπάρχει. Αν πάλι υπήρχε, δε θα ήταν παρά φύσιν, αλλά μέρος της φύσης. Συνεπώς, εφόσον η ομοφυλοφιλία υπάρχει, μια χαρά είναι αποδεκτή από τη φύση, αλλιώς δε θα μπορούσε καν να προκύψει.

Αν όμως ακολουθήσουμε τη δική σου αντίληψη για την έννοια φυσιολογικό, δηλαδή ότι βιολογικά ο sapiens αναπαράγεται μόνο με ετερόφυλο σεξ, και συνεπώς μόνο οι ετεροφυλόφιλοι θα πρέπει να ανατρέφουν παιδιά, τότε και πάλι έχουμε διάφορα λογικά άλματα.

Αφενός, για ποιο λόγο αυτό που δεν είναι στη βιολογία μας, που «δεν το αποδέχεται η φύση» όπως λες, είναι άνευ ετέρου κάτι κακό; Και ο βηματοδότης τεχνητή συσκευή είναι για να υποστηρίξει την καρδιά μας, ακόμα και τα ρούχα που φοράς δεν ήταν προορισμένα να μας κρατάνε ζεστούς, αλλά οι τρίχες μας. Αυτά, και άλλα αμέτρητα δεν είναι «φυσικά» κατά το δικό σου ορισμό. Γιατί ομως είναι κακά; Ίσα ίσα, για μένα είναι θετικά, ακριβώς γιατί δείχουν αποδέσμευση από τη ζωώδη κατάστασή μας, φτάνουμε σε υπέρβαση των περιορισμών μας και δικό μας αυτοκαθορισμό της ζωής μας.

Αφετέρου, και να δεχτούμε ότι είναι κακό το μη βιολογικό, κανείς δεν είπε να βρούμε τρόπο ώστε οι ομοφυλόφιλοι να κάνουν δικά τους παιδιά, το οποίο όντως δεν γίνεται βιολογικά. Μιλάμε για ανατροφή παιδιών, κάτι διάφορο από την αναπαραγωγή. Δεν μπορείς να πεις οτι η ανατροφή ενός παιδιού από κάποιον είναι μη βιολογική, μη φυσική, γιατί δεν είναι κάποια βιολογική διεργασία. Ωστόσο, ακόμα κι αν δεχόμασταν ότι αυτοί οι συλλογισμοί έχουν κάποια συνοχή, αιτιότητα και βασιμότητα, τότε θα έπρεπε να δεχτούμε πως ούτε τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που αδυνατούν να αναπαραχθούν για τους χ ψ λόγους θα έπρεπε να υιοθετούν, ακριβώς για το λόγο ότι η «φύση» δεν τους επιτρέπει να αναπαραχθούν. Θα ήσουν σύμφωνος με κάτι τέτοιο;

Ελπίζω να βλέπεις πόσα λογικά σφάλματα κρύβει αυτή η πομπώδης λέξη «φύση». Αν πάλι δεν το βλέπεις, δεν πειράζει, ίσως δεν είναι στη φύση σου να κατανοείς πιο αφαιρετικές σκέψεις :P
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,499 μηνύματα.
Εγώ θα πω μόνο ότι αν όντως νοιάζεται ο οποιοσδήποτε για τα παιδιά, υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες πάνω στο θέμα καθώς πλέον υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος αριθμός τέτοιων οικογενειών με παιδιά που πλέον έχουν περάσει την παιδική/εφηβική ηλικία για να βγουν τα πρώτα αποτελέσματα. Βέβαια, δεν είναι ποτέ ο πραγματικός λόγος που υπάρχουν οι αντιρρήσεις, αλλά για να τελειώνουμε και με αυτά τα επιχειρήματα (που και να μην υπήρχαν, αν δεν δοκιμάσεις πως θα το μάθεις; ).

Επίσης, να θυμίσω πως δεν είναι ανάγκη κάποιος να υιοθετήσει για να κάνει παιδί (καθώς βιολογικά ακόμα μπορεί), απλά εκεί πάμε πάλι στο νομικό πλαίσιο που στην πραγματικότητα μαντέψτε ποιους βλάπτει κυρίως: σωστά, τα ίδια τα παιδιά που νοιάζεστε.
Επιπλέον, το παιδί δε θα νιώθει ούτως ή άλλως μειονεκτικά όταν για παράδειγμα θα βρίσκεται στο σχολείο και όλα τα παιδάκια θα τα παραλαμβάνουν η μαμά τους και ο μπαμπάς τους;
Τι είδους επιχείρημα είναι αυτό; Και αυτά θα τα παίρνουν οι γονείς τους. Εκτός αν θες να πάρουμε πίσω και τα παιδιά από μονογονεϊκές οικογένειες, καθώς δεν είναι δυνατόν να μην τα παίρνουν και οι 2 γονείς. Ας έχουν μια κάποια λογική αυτά που λέμε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι είδους επιχείρημα είναι αυτό; Και αυτά θα τα παίρνουν οι γονείς τους. Εκτός αν θες να πάρουμε πίσω και τα παιδιά από μονογονεϊκές οικογένειες, καθώς δεν είναι δυνατόν να μην τα παίρνουν και οι 2 γονείς. Ας έχουν μια κάποια λογική αυτά που λέμε.
Nομιζω οτι αυτο λεγεται απο άλλη σκοπια και οχι αυτη που συγκρινεις και εχει μια λογικη απο την στιγμη που η ιδια η κονωνια μας δεν ειναι σε θεση ακομα να το στηριξει.

Κανεις δεν λεει οτι ειναι κατακριτεο και οτι αυτα τα παιδια θα ντρεπονται για τους συγκεκριμενους γονεις ,απλα κατα ποσο θα μπορεσει να υιοθετηθει κατι τετοιο απο ολη την υπολοιπη σχολικη και μη κοινότητα ωστε να μην του δημιουργουν θεμα ,οταν ορισμενοι γονεις των υπόλοιπων παιδιών δεν το εχουν αποδεκτοί και τα επηρεαζουν ή ακομα στην χειροτερη περίπτωση εχουμε εκπαιδευτικους που μεσα σε ταξεις κανουν κήρυγμα ενάντια σε όλο αυτό ?

Ας προσαρμοστουμε σαν κοινωνια ,ας αλλάξουμε νοοτροπια και μετα ας σκεφτουμε και ολα τα υπολοιπα εφοσον βλεπεις και εσυ και ολοι μας οτι υπαρχει μεγαλη μεριδα ανθρωπων ακομα που οντως δεν θελει να αφομοιώσει οτιδήποτε θεωρεί μόνο εκείνη αφύσικο .
Για παιδια μιλαμε και οπως σε ολες τις αλλες περιπτωσεις (μονογονικές ή ορφανά ) αυτα και μονο επωμίζονται τις συνεπειες αλλων ανθρωπων ακομα και οταν αυτοι ειναι οι γονεις τους ..
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω να πω είναι πως σε μια χώρα ολίγον μπουρδέλο (για να το θέσω ευγενικά), όπου τα πάντα γύρω μας καταρρέουν, το ότι ακόμα κάποιοι σκυλιάζουν με το αν θα παντρευτούν με πολιτικό γάμο ο Μήτσος με τον Μπάμπη ή αν θα δώσουν ένα σπίτι σε κάποιο άτυχο παιδί με ξεπερνάει. Έχουμε πολύ σημαντικότερα πράγματα να εξοργιζόμαστε. Κακώς σπαταλάτε τόση ενέργεια ορισμένοι.
Εδώ μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα, που ξέρω ότι πολλές χώρες δίνουν ελάχιστη προσοχή σε αυτά. Μιλάμε ότι οι άνθρωποι μεταξύ τους έχουν διαφορετικά δικαιώματα, γιατί ο γάμος σου δίνει δικαίωματα όπως το να μπορείς να παραλάβεις τη σορό του ανθρώπου σου όταν πεθάνει, δικαιώματα στην κληρονομιά κλπ. Επίσης, η LGBT+ κοινότητα περιθωριοποιηται κι άλλο και μετά έχουμε εκδηλώσεις ρατσισμού, ομοφοβίας. Γενικά οοολα αυτά που εσύ θεωρείς ασήμαντα συνδέονται με άπειρα προβλήματα στην κοινωνία μας επειδή εσύ και άλλοι άνθρωποι θεωρούν αυτά τα προβλήματα "κατώτερης σημασίας" και συνεπώς αυτούς τους ανθρώπους.

Επίσης, αν δεν έχετε ιδέα απο βιολογία σταματήστε την για να δικαιολογείτε τις ρατσιστικές σας απόψεις, εσείς εκτίθεστε
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα, που ξέρω ότι πολλές χώρες δίνουν ελάχιστη προσοχή σε αυτά. Μιλάμε ότι οι άνθρωποι μεταξύ τους έχουν διαφορετικά δικαιώματα, γιατί ο γάμος σου δίνει δικαίωματα όπως το να μπορείς να παραλάβεις τη σορό του ανθρώπου σου όταν πεθάνει, δικαιώματα στην κληρονομιά κλπ.
Αυτα πλεον μπορει να στα δωσει και μια νομικη πραξη .
Φυσικα και μιλαμε για δικαιωματα ανθρωπων που επιβαλλεται να αναγνωριζονται αλλα τι γινεται οταν αυτα πλεον υφίσταντο νομικα αλλα παρ ολα αυτα οι συγκεκριμενοι δεν ειναι ευχαριστημενοι γιατι αποσκοπουν και σε αλλα πραγματα ?
Επίσης, η LGBT+ κοινότητα περιθωριοποιηται κι άλλο και μετά έχουμε εκδηλώσεις ρατσισμού, ομοφοβίας. Γενικά οοολα αυτά που εσύ θεωρείς ασήμαντα συνδέονται με άπειρα προβλήματα στην κοινωνία μας επειδή εσύ και άλλοι άνθρωποι θεωρούν αυτά τα προβλήματα "κατώτερης σημασίας" και συνεπώς αυτούς τους ανθρώπους.
Δεν ειπε κανενας οτι ειναι κατώτερης σημασιας αλλα πραγματικα μεσα σε μια κοινωνια που ηδη το νομοθετικο πλαισιο καλυπτει πληρως πλεον αυτους τους ανθρωπους σε βασικα ζητηματα οπως ειναι περουσιακα ,δεν μπορεις να ασχολεισαι τοσο πολυ οταν κυριαρχουν αλλα πολυ σημαντικοτερα θεματα .
Αυτο ειναι το point.
Επίσης, αν δεν έχετε ιδέα απο βιολογία σταματήστε την για να δικαιολογείτε τις ρατσιστικές σας απόψεις, εσείς εκτίθεστε
Εγω εδω να επισημανω κατι ασχετο με το ολο θεμα που γενικα το βλεπω σε καθε σου μήνυμα .
Το γεγονος οτι μπορει να εισαι βιολογος ή μπορει οι σπουδες σου να ειναι πανω σε αυτο σε κανει να εκφραζεσαι παντα με τον απολυτο τροπο αυτο .
Εγω ξερω και ολοι οι αλλοι δεν εχετε ιδεα .
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα και ολα δεν περιστρεφονται γυρω απο την βιολογια ειδικα σε ενα θεμα που απο νομικης πλευρας αυτοι οι ανθρωποι ειναι πλεον πολυ καλα εξασφαλισμενοι .
Ο λογος ενος ανθρωπου ,οποιουδήποτε δεν αναιρείται απο ενα που εχει σπουδες σε ενα καθε αυτου θεμα .
Σιγουρα μπορει να εχει καποια βαρύτητα παραπανω αλλα δεν τον καθηστα ακυρο ή μικροτερης σημασιας .
Αυτο τελειως φιλικα γιατι πραγματικα βλεπω οτι σε πολλα παρομοια θεματα ,αν οχι σε ολα , μπορει να εχεις δικιο αλλα η καθε αυτού προβολή της ιδοτητας σου δεν ειναι μέσο τεκμηρίωσης μιας άποψης και ουτε φυσικα ακυρωνει καποια αλλη που μπορει να προερχεται και καθαρα απο προσωπικη εμπειρία:)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αυτα πλεον μπορει να στα δωσει και μια νομικη πραξη .
Φυσικα και μιλαμε για δικαιωματα ανθρωπων που επιβαλλεται να αναγνωριζονται αλλα τι γινεται οταν αυτα πλεον υφισταντω νομικα αλλα παρ ολα αυτα οι συγκεκριμενοι δεν ειναι ευχαριστημενοι γιατι αποσκοπουν και σε αλλα πραγματα ?

Δεν ειπε κανενας οτι ειναι κατωτερης σημασιας αλλα πραγματικα μεσα σε μια κοινωνια που ηδη το νομοθετικο πλαισιο καλυπτει πληρως πλεον αυτους τους ανθρωπους σε βασικα ζητηματα οπως ειναι περουσιακα δεν μπορεις να ασχολεισαι τοσο πολυ οταν κυριαρχουν αλλα πολυ σημαντικοτερα θεματα .
Αυτο ειναι το θεμα .

Εγω εδω να επισημανω κατι ασχετο με το ολο θεμα που γενικα το βλεπω σε καθε σου μήνυμα .
Το γεγονος οτι μπορει να εισαι βιολογος ή μπορει οι σπουδες σου να ειναι πανω σε αυτο σε κανει να εκφραζεσαι παντα με τον απολυτο τροπο αυτο .
Εγω ξερω και ολοι οι αλλοι δεν εχετε ιδεα .
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα και ολα δεν περιστρεφονται γυρω απο την βιολογια ειδικα σε ενα θεμα που απο νομικης πλευρας αυτοι οι ανθρωποι ειναι πλεον πολυ καλα εξασφαλισμενοι .
Ο λογος ενος ανθρωπου ,οποιουδηποτε δεν αναιρειται απο ενα που εχει σπουδες σε ενα καθε αυτου θεμα .
Σιγουρα μπορει να εχψει καποια βαρυτητα παραπανω αλλα δεν τον καθηστα ακυρο ή μικροτερης σημασιας .
Αυτο τελειως φιλικα γιατι πραγματικα βλεπω οτι σε πολλα παρομοια θεματα ,αν οχι σε ολα , μπορει να εχεις δικιο αλλα η καθε αυτου προβολη της ιδοτητας σου δεν ειναι μέσο τεκμηρίωσης μιας άποψης και ουτε φυσικα ακυρωνει καποια αλλη που μπορει να προερχεται και καθαρα εμπειρικα ετσι ?
Λοιπόν, αρχικά σε τι άλλα αποσκοπούν οι ομοφυλόφιλοι ή τέλος πάντων τα μέλη της LGBT+ κοινότητας; Καί στην τελική, όταν μιλάς ως straight άτομο που υποθέτω από τα λεγόμενα σου ότι είσαι, ξέρω, ότι δεν έχεις βιώσει αυτά που βιώνουν καθημερινά αυτοί οι άνθρωποι. Δεν έχεις κινδυνέψει πχ ποτέ επειδή είσαι straight, δεν έχεις πει ποτέ ψέματα για τη σεξουαλική σου ταυτότητα για να μην κινδυνέψεις/πέσεις θύμα ρατσισμού. Και γι αυτό το λόγο είμαι έξαλλη όταν ακούω ότι υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα! Υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα για εμάς τους straight που δεν έχουμε βιώσει στο ελάχιστο όσα βιώνουν αυτοί οι άνθρωποι.

Επίσης, έχω κουραστεί να χρησιμοποιηται εσφαλμένα η βιολογία, εδώ εσύ νομίζω είπες ότι οι γυναίκες βιολογικά ζηλεύουμε περισσότερο και κάτι τέτοια που με κάνουν επίσης έξαλλη. Αν θέλετε να μιλάτε με όρους βιολογίας προϋπόθεση είναι να γνωρίζετε τι λέει η βιολογία. Όταν μου λένε ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική επειδή δεν μπορούν να αναπαραχθούν όταν στη φύση παρατηρείται και η ομοφυλοφιλία και ότι κάποια ήδη κάνουν σεξ για απόλαυση καταλαβαίνουμε ότι η ομοφυλοφιλία είναι απόλυτα φυσιολογική . Ποιος άραγε δεν την έχει κάνει φυσιολογική και γιατί θα ρωτούσα εγώ.
Δεν είναι θέμα αυτοπροβολης , σε αντίθεση με πολλούς εδώ μέσα έχω παραδεχτεί όταν λέω κάτι λάθος καί επίσης όταν δεν είμαι σίγουρη για κάτι δεν το παίζω ειδική αλλά τονίζω ότι ίσως αυτό που λέω να μην ισχύει 1000%. Οπότε και πάλι, ξαναδείτε λίγο ποιο άτομο λέτε απόλυτο.
Άμα το πάμε έτσι, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραθέτω πηγές γι αυτά που λέω. Και όταν λέω πηγές δεν εννοώ άρθρα από το news beast που έχω δεί πολλούς να παραθέτουν ως " έγγυρες πηγές"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ, δεν είχε προχωρήσει σε τόσο προοδευτικές μεταρρυθμίσεις...ξεκάθαρα η ΝΔ πλέον, δε πρέπει να χαρακτηρίζεται δεξιό κόμμα
Έχει πολιτικό πρόσημο ο ανθρωπισμός και τα ίσα ανθρώπινα δικαιώματα; Δεν το ήξερα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, αρχικά σε τι άλλα αποσκοπούν οι ομοφυλόφιλοι ή τέλος πάντων τα μέλη της LGBT+ κοινότητας; Καί στην τελική, όταν μιλάς ως straight άτομο που υποθέτω από τα λεγόμενα σου ότι είσαι, ξέρω, ότι δεν έχεις βιώσει αυτά που βιώνουν καθημερινά αυτοί οι άνθρωποι. Δεν έχεις κινδυνέψει πχ ποτέ επειδή είσαι straight, δεν έχεις πει ποτέ ψέματα για τη σεξουαλική σου ταυτότητα για να μην κινδυνέψεις/πέσεις θύμα ρατσισμού. Και γι αυτό το λόγο είμαι έξαλλη όταν ακούω ότι υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα! Υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα για εμάς τους straight που δεν έχουμε βιώσει στο ελάχιστο όσα βιώνουν αυτοί οι άνθρωποι.
Απο ποτε ενα straight ατομο δεν ξερει τι βιωνει απο πρωτο χερι που λεμε,αυτα που βιωνει ενας ομοφυλόφιλος ?
Το να εχεις στο άμεσο σου περιβάλλον ενα τετοιο ατομο ,το να το ζεις καθημερινα ή να εχεις αναλαβει να το στηριζεις με καθε τροπο νομιζεις οτι δεν ταυτιζεσαι και οτι ο λογος σου δεν εχει βαση ?
Για ξανασκεψου αυτο που ειπες και δες οτι κανεις λαθος .
Επίσης, έχω κουραστεί να χρησιμοποιηται εσφαλμένα η βιολογία, εδώ εσύ νομίζω είπες ότι οι γυναίκες βιολογικά ζηλεύουμε περισσότερο και κάτι τέτοια που με κάνουν επίσης έξαλλη.
Καταρχην εγω θα σου πω τελειως ηρεμα και φιλικα να μην γινεσαι έξαλλη με μια αποψη διατυπωμενη σε ενα ανωνυμο φορουμ ,δεν αξιζει να χαλας γι αυτο τον λογο την ηρεμια σου πιστεψε με ;)
Δεν ειμαστε σε ακαδημαικο φορουμ οπου εκθετουμε επιστημονικες αποψεις .
Ελευθερο διαλογο κανουμε και πολυ συχνα κανουμε και λαθοι και εχουμε το θαρρος να τα παραδεχομαστε αλλα πολυ περισσοτερο να μας λετε και εσεις που ειστε πιο καταλληλοι πανω στο αντικειμενο σας ,πηγες που πιστοποιουν ομως ακριβως αυτο που συζηταμε και οχι ΟΛΑ να τα σχετιζουμε μονο με την βιολογια .
Πρεπει να το δεις λιγακι πιο χαλαρα ολο αυτο και στο ειπα γιατι το βγαζεις και στο λογο σου και ειναι κατι που το εκανα και εγω και πραγματικα χανεις πολυ και δικιο να εχεις .
Αν θέλετε να μιλάτε με όρους βιολογίας προϋπόθεση είναι να γνωρίζετε τι λέει η βιολογία.
Τωρα ναι ,εγω ειπα και το υποστηριζω ακομα,προσεχε όμως , οχι βιολογικα αλλα καθαρα απο θεμα εμπειρίας , νοοτροπίας , γεγονότων και ψυχολογικής προσέγγισής ανθρωπων
Δηλαδη πρεπει να ειμαι γνωστης βιολογιας για να υποστηριξω ενα τετοιο περιστατικο οταν αντιμετωπιζω πλεον πολλες περιπτωσεις γυναικων μεσω της ερευνας μου που οντως εκδηλωνουν τετοιες συμπεριφορές και ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο απο τους αντρες ?


Δεν είναι θέμα αυτοπροβολης , σε αντίθεση με πολλούς εδώ μέσα έχω παραδεχτεί όταν λέω κάτι λάθος καί επίσης όταν δεν είμαι σίγουρη για κάτι δεν το παίζω ειδική αλλά τονίζω ότι ίσως αυτό που λέω να μην ισχύει 1000%. Οπότε και πάλι, ξαναδείτε λίγο ποιο άτομο λέτε απόλυτο.
Ειναι ενα ασυναισθητο θεμα αυτοπροβολης καλυπτομενο απο την ειδικοτητα σου .
Μπορει να μην το κανεις συνειδητα αλλα αυτο βγαινει και χανεις ακριβως γιατι ολο αυτο επενδύεται απο ενα αρνητικο συναισθημα .
Θυμωνεις και γινεσαι εξαλη και χανεις στον σωστο τροπο τεκμηρίωσης των επιχειρηματων σου
Άμα το πάμε έτσι, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραθέτω πηγές γι αυτά που λέω. Και όταν λέω πηγές δεν εννοώ άρθρα από το news beast που έχω δεί πολλούς να παραθέτουν ως " έγγυρες πηγές"
Εγω παντως θα χαρω πολυ να διαβαζω δικες σου πηγες ,ενος κοριτσιου που ειναι γνωστης και να ενημερωνομαι και σε αυτο το κομματι, αλλα προσεξε μονο οταν μιλαμε καθαρα για βιολογικα θεματα και οχι για θεματα συμπεριφορών και ψυχοσυνθεσεων που εκει μπλεκουν πολυ ολα αυτα και πολλες φορες το ενα μπορει να αναιρεί το αλλο .
Καθε ανθρωπος ειναι τελειως διαφορετικος και δεν μπορουμε να κατατάσσουμε τα παντα σε μια αντε δυο κατηγοριες :)
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,746 μηνύματα.
Αυτα πλεον μπορει να στα δωσει και μια νομικη πραξη .
Φυσικα και μιλαμε για δικαιωματα ανθρωπων που επιβαλλεται να αναγνωριζονται αλλα τι γινεται οταν αυτα πλεον υφίσταντο νομικα αλλα παρ ολα αυτα οι συγκεκριμενοι δεν ειναι ευχαριστημενοι γιατι αποσκοπουν και σε αλλα πραγματα ?
Μέχρι το 2015 δεν μπορούσε κάποιο ομόφυλο ζευγάρι να επισημοποιήσει την σχέση του, που σημαίνει πως μόνο εδώ και έξι χρόνια τα ομόφυλα ζευγάρια στην Ελλάδα έχουν κάποια βασικά δικαιώματα που υπάρχουν σε άλλες χώρες. Παρόλα αυτα, δεν μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά όπως γίνεται σε 18 χώρες της Ευρώπης. Οι ομοφυλόφιλοι φορολογούνται κανονικά αλλά δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με όλους τους άλλους.
Αν αυτο δεν ειναι αδικία, τότε τι ειναι ?
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το μόνο που ξέρω να πω είναι πως σε μια χώρα ολίγον μπουρδέλο (για να το θέσω ευγενικά), όπου τα πάντα γύρω μας καταρρέουν, το ότι ακόμα κάποιοι σκυλιάζουν με το αν θα παντρευτούν με πολιτικό γάμο ο Μήτσος με τον Μπάμπη ή αν θα δώσουν ένα σπίτι σε κάποιο άτυχο παιδί με ξεπερνάει. Έχουμε πολύ σημαντικότερα πράγματα να εξοργιζόμαστε. Κακώς σπαταλάτε τόση ενέργεια ορισμένοι.
Εν τω μεταξύ αυτά (γάμος ομοφυλοφίλων, υιοθεσία παιδιών) δεν είναι καν θέματα που θα έπρεπε να εξοργίζουν κόσμο εν έτει 2021. Όσο για το ανέκδοτο που ορισμένοι επικαλούνται ξαφνικά τη φύση ενώ μένουν μέσα στα τσιμέντα με ηλεκτρισμό, ίντερνετ κτλ σε μία κατάσταση εντελώς "μη φυσική" αν το πάρουμε με την αυστηρή έννοια νόμιζα ότι είχε ξεπεραστεί. Κάτι ελπίδες που χω και γω..
Τραβάτε να κάνετε παρέα με τους ταλιμπάν στο Αφγανιστάν μερικοί χαραμίζεστε εδώ μέσα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι το 2015 δεν μπορούσε κάποιο ομόφυλο ζευγάρι να επισημοποιήσει την σχέση του, που σημαίνει πως μόνο εδώ και έξι χρόνια τα ομόφυλα ζευγάρια στην Ελλάδα έχουν κάποια βασικά δικαιώματα που υπάρχουν σε άλλες χώρες. Παρόλα αυτα, δεν μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά όπως γίνεται σε 18 χώρες της Ευρώπης. Οι ομοφυλόφιλοι φορολογούνται κανονικά αλλά δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα με όλους τους άλλους.
Αν αυτο δεν ειναι αδικία, τότε τι ειναι ?
Έλλειψη παιδειας και νοοτροπιας μιας κοινωνιας που μπορει να στηριξει κατι τετοιο ..
Το εξηγησαμε και ποιο πανω ..
Τα παιδια ειναι αυτα που επομιζονται τις συνεπειες ολων αυτων και απο την στιγμη που η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη να το στηρίξει λες εσυ να ειναι σωστο να προχωρήσει σε ενα τετοιο σταδιο οταν αυτα τα παιδια θα πεφτουν θυματα του καθε ανεύθυνου,οπισθοδρομικου ή οπως αλλιως θελεις να το πεις ;

Σε αυτες τις υποθεσεις λιγακι υπευθυνοτητα οταν μιλαμε για παιδια και στην τελική αν θέλουν τόσο πολύ ένα παιδί υπάρχει και άλλος τρόπος να το αποκτήσουν.

Αν θες μια ζωή ανεξαρτήτως κοινωνίας υπάρχει τρόπος να την αποκτήσεις και να είσαι και νόμιμος.
Το θέμα είναι όμως να διαμαρτυρεσαι για τα αυτονόητα ή για αλλά θέματα;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,746 μηνύματα.
Έλλειψη παιδειας και νοοτροπιας μιας κοινωνιας που μπορει να στηριξει κατι τετοιο ..
Το εξηγησαμε και ποιο πανω ..
Τα παιδια ειναι αυτα που επομιζονται τις συνεπειες ολων αυτων και απο την στιγμη που η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη να το στηρίξει λες εσυ να ειναι σωστο να προχωρήσει σε ενα τετοιο σταδιο οταν αυτα τα παιδια θα πεφτουν θυματα του καθε ανεύθυνου,οπισθοδρομικου ή οπως αλλιως θελεις να το πεις ;

Σε αυτες τις υποθεσεις λιγακι υπευθυνοτητα οταν μιλαμε για παιδια και στην τελική αν θέλουν τόσο πολύ ένα παιδί υπάρχει και άλλος τρόπος να το αποκτήσουν.

Αν θες μια ζωή ανεξαρτήτως κοινωνίας υπάρχει τρόπος να την αποκτήσεις και να είσαι και νόμιμος.
Το θέμα είναι όμως να διαμαρτυρεσαι για τα αυτονόητα ή για αλλά θέματα;
Το αν είναι έτοιμη ή οχι μια κοινωνία είναι αδιάφορο, η υιοθεσία ενός παιδιού είναι δικαίωμα και οι ομοφυλόφιλοι το στερούνται. Πράγματι, τα παιδιά των ομοφυλόφιλων μπορεί να δεχτούν bullying αλλά αυτός δεν είναι σοβαρός λόγος για να στερηθεί ένα ζευγάρι την υιοθεσία (εφόσον είναι κατάλληλοι για να μεγαλώσουν παιδιά).

Στην Ελλάδα, η ενδοοικογενειακή βία είναι στο 25% και πάρα πολλές οικογένειες ζουν με οικονομικά προβλήματα. Άρα, το να μεγαλώσει κάποιος με μια μαμά και έναν μπαμπά δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν θα υπάρχουν δυσκολίες. Το αντίθετο (όλοι γνωρίζουμε τα σκατά της ελληνικής οικογένειας).

Τέλος, επαγγελματίες ψυχικής υγείας από Αυστραλία, ΗΠΑ και Καναδά δεν έχουν εντοπίσει αξιόπιστη εμπειρική έρευνα που να δηλώνει ότι το να μεγαλώσει ένα παιδί με γονείς του ίδιου βιολογικού φύλου θα εμφανίσει ψυχικά προβλήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αν είναι έτοιμη ή οχι μια κοινωνία είναι αδιάφορο, η υιοθεσία ενός παιδιού είναι δικαίωμα και οι ομοφυλόφιλοι το στερούνται. Πράγματι, τα παιδιά των ομοφυλόφιλων μπορεί να δεχτούν bullying αλλά αυτός δεν είναι σοβαρός λόγος για να στερηθεί ένα ζευγάρι την υιοθεσία (εφόσον είναι κατάλληλοι για να μεγαλώσουν παιδιά).
Στην Ελλάδα, η ενδοοικογενειακή βία είναι στο 25% και πάρα πολλές οικογένειες ζουν με οικονομικά προβλήματα. Άρα, το να μεγαλώσει κάποιος με μια μαμά και έναν μπαμπά δεν σημαίνει και απαραίτητα πως δεν θα υπάρχουν δυσκολίες. Το αντίθετο (όλοι γνωρίζουμε τα σκατά της ελληνικής οικογένειας).
Τέλος, επαγγελματίες ψυχικής υγείας από Αυστραλία, ΗΠΑ και Καναδά δεν έχουν εντοπίσει αξιόπιστη εμπειρική έρευνα που να δηλώνει ότι το να μεγαλώσει ένα παιδί με γονείς του ίδιου βιολογικού φύλου θα εμφανίσει ψυχικά προβλήματα.
Eυχομαι κάποια στιγμή να το κάνουμε και πράξη λοιπόν εφόσον πιστεύεις ότι αυτό το βασικό κομμάτι μπορεί να ελεγχθεί έτσι όπως πρέπει ώστε να έχουμε σωστά μεγαλωμένα και ελεύθερα παιδια χωρίς να τους δημιουργούμε θέματα επειδή ακριβώς αποφασίσαμε να ικανοποιησουμε μια προσωπική μας ανάγκη χωρίς να τα ρωτήσουμε αν θέλουν τα ίδια ναεπομιστουν τις συνέπειες αυτής ,όπως άλλωστε ισχύει και σε κάθε άλλη περίπτωση παιδιών!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Eυχομαι κάποια στιγμή να το κάνουμε και πράξη λοιπόν εφόσον πιστεύεις ότι αυτό το βασικό κομμάτι μπορεί να ελεγχθεί έτσι όπως πρέπει ώστε να έχουμε σωστά μεγαλωμένα και ελεύθερα παιδια χωρίς να τους δημιουργούμε θέματα επειδή ακριβώς αποφασίσαμε να ικανοποιησουμε μια προσωπική μας ανάγκη χωρίς να τα ρωτήσουμε αν θέλουν τα ίδια ναεπομιστουν τις συνέπειες αυτής ,όπως άλλωστε ισχύει και σε κάθε άλλη περίπτωση παιδιών!
Άρα εσύ Μαργαρίτα τα ρώτησες τα παιδιά σου πριν γεννηθούν αν σε θέλουν για μάνα;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,746 μηνύματα.
Eυχομαι κάποια στιγμή να το κάνουμε και πράξη λοιπόν εφόσον πιστεύεις ότι αυτό το βασικό κομμάτι μπορεί να ελεγχθεί έτσι όπως πρέπει ώστε να έχουμε σωστά μεγαλωμένα και ελεύθερα παιδια χωρίς να τους δημιουργούμε θέματα επειδή ακριβώς αποφασίσαμε να ικανοποιησουμε μια προσωπική μας ανάγκη χωρίς να τα ρωτήσουμε αν θέλουν τα ίδια ναεπομιστουν τις συνέπειες αυτής ,όπως άλλωστε ισχύει και σε κάθε άλλη περίπτωση παιδιών!
Θα μπορούσε η πολιτεία να κάνει διάφορες ενέργειες, όπως κάποιο μάθημα στα σχολεία το οποίο θα παρουσιάζει στοιχεία πως οι ομοφυλόφιλοι μπορούν να είναι ικανοί γονείς. Γενικά πρέπει να γίνουν αλλαγές έτσι ώστε σιγά σιγά να αλλάξει το κλίμα και να βγούμε από τον σκοταδισμό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα εσύ Μαργαρίτα τα ρώτησες τα παιδιά σου πριν γεννηθούν αν σε θέλουν για μάνα;
Όχι αλλά δεν τα έφερα και σε μια κοινωνία που ήξερα ότι θα βρουν απέναντι της ένα μεγάλο μερίδιο αυτής..
Πίστεψε με αν ανήκα σε αυτή την κατηγορία θα το σκεφτόμουν δίπλα και τριδιπλα να το κάνω...

Τι ερώτηση είναι αυτή πραγματικά και τι σύγκριση κανείς?
Μιλάμε για την αποδοχή μια κοινωνίας γιατί μπερδεύεται καταστάσεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα μπορούσε η πολιτεία να κάνει διάφορες ενέργειες, όπως κάποιο μάθημα στα σχολεία το οποίο θα παρουσιάζει στοιχεία πως οι ομοφυλόφιλοι μπορούν να είναι ικανοί γονείς. Γενικά πρέπει να γίνουν αλλαγές έτσι ώστε σιγά σιγά να αλλάξει το κλίμα και να βγούμε από τον σκοταδισμό.
Συμφωνώ,άλλωστε το έχω αναφέρει και αυτό πιο πάνω εφόσον το ίδιο το σύστημα μας επιτρέπει εκπαιδευτικούς να μιλάνε τελείως ρατσιστικά για όλο αυτό το θέμα μέσα στα σχολεία.

Οπότε νομίζω συμφωνούμε ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσουμε από αλλού,να φτιάξουμε κατάλληλο έδαφος και φυσικά μετά να έρθει και το αυτονόητο!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα μπορούσε η πολιτεία να κάνει διάφορες ενέργειες, όπως κάποιο μάθημα στα σχολεία το οποίο θα παρουσιάζει στοιχεία πως οι ομοφυλόφιλοι μπορούν να είναι ικανοί γονείς. Γενικά πρέπει να γίνουν αλλαγές έτσι ώστε σιγά σιγά να αλλάξει το κλίμα και να βγούμε από τον σκοταδισμό.
Καλά είσαι. Εδώ πριν κάτι χρόνια έκαναν κάτι σαν σεμινάρια για θέματα σεξουαλικότητας στα σχολεία (κάπως έτσι) και ως σωστό Ιράν των Βαλκανίων έβγαιναν οι τράγοι όλη μέρα στις εκπομπές και έσκουζαν. Ομοίως όταν ήταν να περάσει το σύμφωνο για τα ομόφυλα ζευγάρια.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,746 μηνύματα.
Καλά είσαι. Εδώ πριν κάτι χρόνια έκαναν κάτι σαν σεμινάρια για θέματα σεξουαλικότητας στα σχολεία (κάπως έτσι) και ως σωστό Ιράν των Βαλκανίων έβγαιναν οι τράγοι όλη μέρα στις εκπομπές και έσκουζαν. Ομοίως όταν ήταν να περάσει το σύμφωνο για τα ομόφυλα ζευγάρια.
Ο σκοταδισμός που υπάρχει εξυπηρετεί κάποιους και για αυτό παραμένει. Για την εξουσία, η γνώση και η αφύπνιση δεν ήταν ποτέ κάτι που ήθελε να έχει η πλειοψηφία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά είσαι. Εδώ πριν κάτι χρόνια έκαναν κάτι σαν σεμινάρια για θέματα σεξουαλικότητας στα σχολεία (κάπως έτσι) και ως σωστό Ιράν των Βαλκανίων έβγαιναν οι τράγοι όλη μέρα στις εκπομπές και έσκουζαν. Ομοίως όταν ήταν να περάσει το σύμφωνο για τα ομόφυλα ζευγάρια.
Οπότε για ποια κοινωνία μιλάτε και τι συγκρίνετε αφού και εσείς οι ίδιοι αναγνωρίζεται πολύ βασικές ελλείψεις ?

Απλά εμείς εδώ έχουμε την πεποίθηση πως ότι υπάρχει στο εξωτερικό, μπορούμε άνετα να το εφαρμόσουμε χωρίς να έχουνε φροντίσει πρωτίστως να λύσουμε πολύ βασικότερα θέματα ώστε να προχωρήσουμε παρακάτω. ..
Όπως πάντα από το τέλος ξεκινάμε εξου και όλο αυτό...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top