• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δόντια - στοματική υγεία - οδοντίατροι

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το οδοντικό νήμα κάνει δουλειά. Πήγα για καθαρισμό σήμερα και δεν είχα καθόλου πέτρα. Για τη στοματική υγεία πλέον χρησιμοποιώ αυτά.

 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εμένα μου αρέσει ΤΡΕΛΆ ο καθαρισμός 😶😂
Σήμερα έκανα. Βέβαια έχουν μείνει αίματα και είναι λίγο αηδία μέχρι να φύγουν. Γενικά εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τα δόντια μου, ούτε ένα σφράγισμα, μόνο για καθαρισμό πηγαίνω κάθε χρόνο. Σήμερα όμως έχει μείνει πολύ αίμα στα ούλα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Και μου έκανε και μια μικρή πληγή στο ούλο 🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εμένα μου αρέσει ΤΡΕΛΆ ο καθαρισμός 😶😂
Σήμερα έκανα. Βέβαια έχουν μείνει αίματα και είναι λίγο αηδία μέχρι να φύγουν. Γενικά εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τα δόντια μου, ούτε ένα σφράγισμα, μόνο για καθαρισμό πηγαίνω κάθε χρόνο. Σήμερα όμως έχει μείνει πολύ αίμα στα ούλα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Και μου έκανε και μια μικρή πληγή στο ούλο 🙄
Το αίμα στα δόντια δεν είναι φυσιολογικό. Μπορείς να έχεις ουλίτιδα. Κανονικά δεν πρέπει να έχεις καθόλου. Χρησιμοποιείς νήμα; Αν χρησιμοποιείς τρέχει αίμα; Δεν σου έδωσε θεραπεία;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,822 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ νήμα, τόσο σημαντικό είναι; :(
Πάντως από τότε που πήρα την ηλεκτρική οδοντόβουρτσα δε την αλλάζω και φαίνεται να κάνει καλή δουλειά.
Ουλίτιδα σε κάποια επίπεδα έχω χρόνια.

@Εριφύλη , ούλα που ματώνουν είτε με την οδοντόβουρτσα που τα βουρτσίζεις καθημερινά είτε από καθαρισμό, δείχνει ουλίτιδα. :(
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ νήμα, τόσο σημαντικό είναι; :(
Πάντως από τότε που πήρα την ηλεκτρική οδοντόβουρτσα δε την αλλάζω και φαίνεται να κάνει καλή δουλειά.
Ουλίτιδα σε κάποια επίπεδα έχω χρόνια.
Και εγώ είχα και το θεωρούσα φυσιολογικό. Και με οδοντογλυφίδα μάτωνα. Είχα να πάω οδοντίατρο >10 χρόνια. Ούτε φρονιμήτες δεν είχα βγάλει.

Νήμα το θεωρώ απαραίτητο από προσωπική εμπειρία κι ας το κάνεις λίγες μέρες την εβδομάδα. Το αίμα μου σταμάτησε όταν έκανα νήμα και παράλληλα χρησιμοποιούσα αυτό. Στην αρχή ήταν λίγο περίεργο γιατί ματώνα και δημιουργόντουσαν πληγές αλλά σε 1, 2 εβδομάδες δεν μάτωνα όσο δυνατά και να πιέζω το νήμα.

Το Chlοrhexil το κατηγορούν ότι χρωματίζει τα δόντια αλλά κάνει δουλειά. Προσωπικά δεν είδα κανένα χρωματισμό στα δόντια. Απλώς μετά από 2 εβδομάδες το σταματάς όπως λένε οι οδηγίες και χρησιμοποιείς το F ή τίποτα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,822 μηνύματα.
Το Chlοrhexil το κατηγορούν ότι χρωματίζει τα δόντια αλλά κάνει δουλειά. Προσωπικά δεν είδα κανένα χρωματισμό στα δόντια. Απλώς μετά από 2 εβδομάδες το σταματάς όπως λένε οι οδηγίες και χρησιμοποιείς το F ή τίποτα.
Μου το είχε γράψει κι εμένα το Chlorhexil, όχι το 20ρι, νομίζω το πιο πράσινο - μεσαίας δράσης, πριν καμιά 10ετία, μέχρι 2 μπουκάλια μου είχε πει. Το σταμάτησα γιατί είχα διαβάσει ότι χρωματίζει τα δόντια και δεν έχω πολλά περιθώρια, αρχές κορωνοιού είχα κάνει λεύκανση φαντάσου. :P
Το F δε νομίζω να υπήρχε τότε. Στοματικό διάλυμα δε χρησιμοποιώ κάποιο.
Είναι και κάποια άλλα νήματα με χερούλι που έχουν ήδη τεντωμένο το σχοινάκι, τα είχα έναν καιρό αλλά τα σταμάτησα κι αυτά γιατί δεν μου είναι ευχάριστο το νήμα καθώς τα δόντια μου είναι κολλητά το ένα δίπλα στο άλλο. Με οδοντογλυφίδα ματώνω κι εγώ, τα πίσω δόντια, τα μπροστινά δε μου βγάζουν ποτέ αίμα, ούτε καν με έντονη πίεση στην ηλεκτρική.

Με βάζετε σε σκέψεις πάντως να αναθεωρήσω λίγο το θέμα στοματικής υγιεινής.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Το αίμα στα δόντια δεν είναι φυσιολογικό. Μπορείς να έχεις ουλίτιδα. Κανονικά δεν πρέπει να έχεις καθόλου. Χρησιμοποιείς νήμα; Αν χρησιμοποιείς τρέχει αίμα; Δεν σου έδωσε θεραπεία;
Όχι καλέ, ούτε καν. Μάλιστα μου είπε ότι είναι πεντακάθαρα. Και μου είπε ότι για τρεις μέρες περίπου θα ματώνουν:/ εκτός από τον τροχό, τα γυαλισε κιόλας. Δεν ξέρω, φέτος με πόνεσε, ενώ γενικά δεν με πονάνε. Ακόμα πονάνε μερικά
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μου το είχε γράψει κι εμένα το Chlorhexil, όχι το 20ρι, νομίζω το πιο πράσινο - μεσαίας δράσης, πριν καμιά 10ετία, μέχρι 2 μπουκάλια μου είχε πει. Το σταμάτησα γιατί είχα διαβάσει ότι χρωματίζει τα δόντια και δεν έχω πολλά περιθώρια, αρχές κορωνοιού είχα κάνει λεύκανση φαντάσου. :P
Το F δε νομίζω να υπήρχε τότε. Στοματικό διάλυμα δε χρησιμοποιώ κάποιο.
Είναι και κάποια άλλα νήματα με χερούλι που έχουν ήδη τεντωμένο το σχοινάκι, τα είχα έναν καιρό αλλά τα σταμάτησα κι αυτά γιατί δεν μου είναι ευχάριστο το νήμα καθώς τα δόντια μου είναι κολλητά το ένα δίπλα στο άλλο. Με οδοντογλυφίδα ματώνω κι εγώ, τα πίσω δόντια, τα μπροστινά δε μου βγάζουν ποτέ αίμα, ούτε καν με έντονη πίεση στην ηλεκτρική.

Με βάζετε σε σκέψεις πάντως να αναθεωρήσω λίγο το θέμα στοματικής υγιεινής.
Το νήμα χρειάζεται τεχνική που σιγά σιγά το μαθαίνεις. Και εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν χωρούσαν αλλά ήταν θέμα τεχνικής.

Δοκίμασε αυτό. Είναι πιο ακριβό από τα αλλά, αλλά αξίζει. Αυτά μετά χερούλια χαμένα λεφτά. Εγώ πλένω τα χέρια μου κάθε φορά και χρησιμοποιώ το ίδιο μέρος του νήματος σε όλα τα δόντια για να μην χρησιμοποιώ 1m κάθε φορά. Το σκουπίζω με τα χέρια και πάω στο άλλο δόντι.

Ο οδοντίατρος μου είπε ότι τα στοματικά διαλύματα δεν κάνουν τπτ.

Όχι καλέ, ούτε καν. Μάλιστα μου είπε ότι είναι πεντακάθαρα. Και μου είπε ότι για τρεις μέρες περίπου θα ματώνουν:/ εκτός από τον τροχό, τα γυαλισε κιόλας. Δεν ξέρω, φέτος με πόνεσε, ενώ γενικά δεν με πονάνε. Ακόμα πονάνε μερικά
Αν με οδογλυφίδα ή νήμα ματώνεις πιθανότατα υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά μετά τη θεραπεία που έκανα και την αλλαγή συνηθιων στην στοματική υγιηνή ούτε στο καθαρισμό δεν μάτωνα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Όχι καλέ, ούτε καν. Μάλιστα μου είπε ότι είναι πεντακάθαρα. Και μου είπε ότι για τρεις μέρες περίπου θα ματώνουν:/ εκτός από τον τροχό, τα γυαλισε κιόλας. Δεν ξέρω, φέτος με πόνεσε, ενώ γενικά δεν με πονάνε. Ακόμα πονάνε μερικά
Μου έκανε τροχό, ένα άλλο με το χέρι του και γυάλισμα. Αυτό που έκανε με το χέρι του με πόνεσε, δεν ξέρω τι ήταν.. ήταν αυτό το ίδιο εργαλείο, αλλά το έκανε πιο λεπτομερειακά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το νήμα χρειάζεται τεχνική που σιγά σιγά το μαθαίνεις. Και εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν χωρούσαν αλλά ήταν θέμα τεχνικής.

Δοκίμασε αυτό. Είναι πιο ακριβό από τα αλλά, αλλά αξίζει. Αυτά μετά χερούλια χαμένα λεφτά. Εγώ πλένω τα χέρια μου κάθε φορά και χρησιμοποιώ το ίδιο μέρος του νήματος σε όλα τα δόντια για να μην χρησιμοποιώ 1m κάθε φορά. Το σκουπίζω με τα χέρια και πάω στο άλλο δόντι.

Ο οδοντίατρος μου είπε ότι τα στοματικά διαλύματα δεν κάνουν τπτ.


Αν με οδογλυφίδα ή νήμα ματώνεις πιθανότατα υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά μετά τη θεραπεία που έκανα και την αλλαγή συνηθιων στην στοματική υγιηνή ούτε στο καθαρισμό δεν μάτωνα.
Δεν έχω ουλίτιδα, τα ούλα μου είναι ροζ , δεν με πονούσε τίποτα πριν τον καθαρισμό. Και κάνω κάθε μέρα νήμα. Τώρα άρχισαν να ματώνουν και να πονάνε:/ άλλαξα και οδοντίατρο, αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο άχρηστος ώστε να μη μπορεί να κάνει καθαρισμό
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,822 μηνύματα.
Το νήμα χρειάζεται τεχνική που σιγά σιγά το μαθαίνεις. Και εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν χωρούσαν αλλά ήταν θέμα τεχνικής.

Δοκίμασε αυτό. Είναι πιο ακριβό από τα αλλά, αλλά αξίζει. Αυτά μετά χερούλια χαμένα λεφτά. Εγώ πλένω τα χέρια μου κάθε φορά και χρησιμοποιώ το ίδιο μέρος του νήματος σε όλα τα δόντια για να μην χρησιμοποιώ 1m κάθε φορά. Το σκουπίζω με τα χέρια και πάω στο άλλο δόντι.

Ο οδοντίατρος μου είπε ότι τα στοματικά διαλύματα δεν κάνουν τπτ.


Αν με οδογλυφίδα ή νήμα ματώνεις πιθανότατα υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά μετά τη θεραπεία που έκανα και την αλλαγή συνηθιων στην στοματική υγιηνή ούτε στο καθαρισμό δεν μάτωνα.
Θα το προσπαθήσω! Θυμάμαι ότι όταν έβαζα νήμα, επειδή κρατούσα ανοιχτό το στόμα μάζευα σάλιο :P

Το Chlorhexil τώρα που το θυμήθηκα, υπάρχει και σε gel. Μου το είχε γράψει κι αυτό στα μετέπειτα χρόνια αλλά δε θυμάμαι το λόγο, λογικά ουλίτιδα. Μια βλακεία και μισή, γέμιζε σάλια το στόμα μου και έφευγε, χώρια που ήταν δύσκολη η εφαρμογή και αηδία η ιδέα.
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το αίμα στα δόντια δεν είναι φυσιολογικό. Μπορείς να έχεις ουλίτιδα. Κανονικά δεν πρέπει να έχεις καθόλου. Χρησιμοποιείς νήμα; Αν χρησιμοποιείς τρέχει αίμα; Δεν σου έδωσε θεραπεία;
Εγώ που πήγα πρόσφατα σε οδοντίατρο μου και του είπα ότι έχω αίμα μου είπε ότι δεν είναι κάτι....
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Εγώ που πήγα πρόσφατα σε οδοντίατρο μου και του είπα ότι έχω αίμα μου είπε ότι δεν είναι κάτι....
Αίμα γενικά; Εγώ δεν έχω αίμα. Μετά τον καθαρισμό μάτωσαν φουλ, και ακόμα έχω γεύση αίματος
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Αα σόρρυ δεν κατάλαβα καλά. Μπορεί να έχεις ουλίτιδα ναι. Εγώ έκανα καθαρισμό και δεν είχα
Παιδιά δεν έχω ουλίτιδα, θα το έβλεπε ο άνθρωπος. Δεν έχω και κανένα σύμπτωμα, κάθε χρόνο κάνω καθαρισμό. Αλλά στον φετινό καθαρισμό μάτωσαν πάρα πολύ, δεν ξέρω, βασικά φοβάμαι μην έκανε καμία μαλακία ο οδοντίατρος, πονάω ακόμα 😶
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά δεν έχω ουλίτιδα, θα το έβλεπε ο άνθρωπος. Δεν έχω και κανένα σύμπτωμα, κάθε χρόνο κάνω καθαρισμό. Αλλά στον φετινό καθαρισμό μάτωσαν πάρα πολύ, δεν ξέρω, βασικά φοβάμαι μην έκανε καμία μαλακία ο οδοντίατρος, πονάω ακόμα 😶
Και μου είπε ότι όταν τα βουρτσιζω για δύο τρεις μέρες θα βγάζουν αίμα:/
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά δεν έχω ουλίτιδα, θα το έβλεπε ο άνθρωπος. Δεν έχω και κανένα σύμπτωμα, κάθε χρόνο κάνω καθαρισμό. Αλλά στον φετινό καθαρισμό μάτωσαν πάρα πολύ, δεν ξέρω, βασικά φοβάμαι μην έκανε καμία μαλακία ο οδοντίατρος, πονάω ακόμα 😶
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και μου είπε ότι όταν τα βουρτσιζω για δύο τρεις μέρες θα βγάζουν αίμα:/
Τότε μπορεί να έφταιγε αυτός αφού δεν έχεις γενικά αίμα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και τι; Μου έκανε ζημιά;
Πάντως ήταν λίγο αγαρμπος, αυτή η ξύστρα που μου έκανε με πέθανε ρε
Λογικά ναι δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. Εγώ που έκανα πριν από λίγο καιρό δεν μάτωσα και μου τα καθάριζε με πολύ προσοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και τι; Μου έκανε ζημιά;
Πάντως ήταν λίγο αγαρμπος, αυτή η ξύστρα που μου έκανε με πέθανε ρε
Λογικά ναι.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Εγώ που έκανα πριν από λίγο καιρό δεν μάτωσα και μου τα καθάριζε με πολύ προσοχή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Τώρα που τα βουρτσισα απαλά δεν μάτωσαν ΑΛΛΆ είδα ότι άνοιξε μια μικρή πληγή στο ούλο:/ σήμερα μετά τον καθαρισμό. Το είναι αυτό; Αυτό ματώνει
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top