• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δόντια - στοματική υγεία - οδοντίατροι

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Ερώτηση. Μετά την χρήση στοματικού διαλύματος ξεπλένουμε το στόμα με νερό ή όχι;
Όχι, δεν έχει νόημα να βάλεις από την αρχη στοματικό διάλυμα τότε.
Φτυσε απλά περισσότερες φορές αν σε αναγουλιαζει, και κάτσε κάνα μισάωρο ετσι χωρίς νερό αν μπορείς.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Γενικά να μην χρησιμοποιείτε στοματικό διάλυμα μεταβάλλει το φυσιολογικό PH του στόματος και γενικά είναι κακό.


*Εκτός αν χρησιμοποιείτε σπάνια κάποιο ειδικό για συγκεκριμένο λόγο που σας έδωσε ο οδοντίατρος
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Γενικά να μην χρησιμοποιείτε στοματικό διάλυμα μεταβάλλει το φυσιολογικό PH του στόματος και γενικά είναι κακό.


*Εκτός αν χρησιμοποιείτε σπάνια κάποιο ειδικό για συγκεκριμένο λόγο που σας έδωσε ο οδοντίατρος
Εγώ χρησιμοποιώ της frezyderm για τα ούλα, όχι σε καθημερινή βάση αλλά 1 φορά την εβδομάδα γιατί είναι λιγο ευαίσθητα

Αυτά τα λιστεριν όντως δεν κάνουν καλό σε καθημερινή βάση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Όχι, δεν έχει νόημα να βάλεις από την αρχη στοματικό διάλυμα τότε.
Φτυσε απλά περισσότερες φορές αν σε αναγουλιαζει, και κάτσε κάνα μισάωρο ετσι χωρίς νερό αν μπορείς.
Δεν με αναγουλιαζει. Κοιμήθηκα έτσι όπως λες, φτύνοντας απλώς αλλά παρατήρησα ευαισθησία στα ούλα από την τρίτη ημερα. Κάτι που δεν είχα όταν βουρτσιζα μόνο τα δόντια μου χωρίς να βάλω διάλυμα μετά
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Δεν με αναγουλιαζει. Κοιμήθηκα έτσι όπως λες, φτύνοντας απλώς αλλά παρατήρησα ευαισθησία στα ούλα από την τρίτη ημερα. Κάτι που δεν είχα όταν βουρτσιζα μόνο τα δόντια μου χωρίς να βάλω διάλυμα μετά
Γιατί βάζεις κάθε μέρα διάλυμα αν επιτρέπεται;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Γιατί βάζεις κάθε μέρα διάλυμα αν επιτρέπεται;
Κάθε βράδυ πριν από τον ύπνο. Δεν ήξερα πως δεν κάνει κάθε μέρα...

Είχα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω διάλυμα και θεώρησα πως πρέπει να το χρησιμοποιώ τακτικά.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Κάθε βράδυ πριν από τον ύπνο. Δεν ήξερα πως δεν κάνει κάθε μέρα...

Είχα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω διάλυμα και θεώρησα πως πρέπει να το χρησιμοποιώ τακτικά.
Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα να στο συστήσει ο οδοντίατρος δεν υπάρχει λόγος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα να στο συστήσει ο οδοντίατρος δεν υπάρχει λόγος.
Δηλαδή τα διαλύματα τα χρησιμοποιούμε μόνο με σύσταση οδοντιάτρου;

Αν θυμάμαι καλά, ο οδοντίατρος μου είπε πως αν βουρτιζω τα δόντια μου δύο φορές την ημέρα, δε χρειάζεται διάλυμα. Εγώ όμως τα βουρτσιζω μόνο πριν τον ύπνο. Κάθε μέρα βέβαια.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Δηλαδή τα διαλύματα τα χρησιμοποιούμε μόνο με σύσταση οδοντιάτρου;

Αν θυμάμαι καλά, ο οδοντίατρος μου είπε πως αν βουρτιζω τα δόντια μου δύο φορές την ημέρα, δε χρειάζεται διάλυμα. Εγώ όμως τα βουρτσιζω μόνο πριν τον ύπνο. Κάθε μέρα βέβαια.
Τα λιστεριν κτλ ναι, δεν είναι ο,τι καλύτερο για συχνή χρήση.

Ξέρεις σε ποιους τα βρίσκω προσωπικά χρήσιμα, στους καπνιστές. Πχ εμένα ο παππούς μου κάνει γαργάρες μόνο με λιστεριν, όχι σε όλο το στόμα για να μη μυρίζει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Aρα, κάθε πότε να τα χρησιμοποιώ; οραλ β έχω αγοράσει.
Το είχε σε προσφορά.
Τα του εμπορίου ποτέ, τα υπόλοιπα μόνο αν σου δώσει ο οδοντίατρος και αν, κι ακόμα κι αυτά είναι για 1 φορά το μήνα.
Αλλιώς πιο πολύ ζημιά κάνεις στο στόμα σου
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Τα του εμπορίου ποτέ, τα υπόλοιπα μόνο αν σου δώσει ο οδοντίατρος και αν, κι ακόμα κι αυτά είναι για 1 φορά το μήνα.
Αλλιώς πιο πολύ ζημιά κάνεις στο στόμα σου
Και τι να κάνω; Να το πετάξω λυπάμαι. Δεν είναι και παμφθηνο.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Συμφωνώ με rafaela για το listerine στοματικό διάλυμα. Μου άφηνε μια ξεραίλα στο στόμα...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Κάνε γαργάρες μόνο να μη μυρίζει η ανάσα σου, αν θες να δώσεις κάνα φιλάκι :lol:
Και μετά ξέπλυμα με νερό; Πάντως εγώ δεν καπνίζω όπως ο παππούς σου. :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Edit
Δείτε τι γράφει εδώ... Τι να πιστέψω τελικά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παλαιότερα χρησιμοποιούσα συχνά πυκνά στοματικά διαλύματα νομίζοντας πως πετυχαίνω καλύτερη προστασία. Τελικά, μιλώντας με τον οδοντίατρό μου, μου ανέφερε αυτό που έγραψε παραπάνω η @amarelia και μου σύστησε, πέραν του συχνού βουρτσίσματος (προφανώς), να χρησιμοποιώ και μεσοδόντια βουρτσάκια για τα σημεία στα οποία δεν πηγαίνει η οδοντόβουρτσα.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
Παλαιότερα χρησιμοποιούσα συχνά πυκνά στοματικά διαλύματα νομίζοντας πως πετυχαίνω καλύτερη προστασία. Τελικά, μιλώντας με τον οδοντίατρό μου, μου ανέφερε αυτό που έγραψε παραπάνω η @amarelia και μου σύστησε, πέραν του συχνού βουρτσίσματος (προφανώς), να χρησιμοποιώ και μεσοδόντια βουρτσάκια για τα σημεία στα οποία δεν πηγαίνει η οδοντόβουρτσα.
Ναι νήμα κανονικά πρέπει να κάνουμε κάθε μέρα.
Σωστό βούρτσισμα, νήμα και καθαρισμός από πέτρα ανά 6μηνο είναι η ολοκληρωμένη φροντίδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top