Είναι αμαρτία το σεξ πριν το γάμο;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Θα το έγραφα σε άλλο θέμα (εκπόρνευση ως αμαρτία, που τρέχει αυτή τη στιγμή) αλλά δεν ταιριάζει τόσο γιατί απλά μιλάει για το σεξ πριν το γάμο.

Έβλεπα ένα βίντεο του πάτερ Νεκτάριου στο youtube προχθές (για εγκυκλοπαιδικούς λόγους), σχετικά με τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία.
Για όσους δεν τον ξέρουν πρόκειται για έναν ιερέα με μεγάλο κοινό στο youtube που προωθεί την ορθόδοξη χριστιανική διδασκαλία.

Έλεγε μεταξύ άλλων ότι το σεξ πριν το γάμο είναι αμαρτία ("πορνεία", αν και διαχώριζε τη λέξη από την κυριολεκτική πορνεία), ότι τα παλιά τα χρόνια αν ένα ζευγάρι συζούσε χωρίς γάμο, στιγματιζόταν και τους παντρεύανε σε ξωκλήσια και με λίγο κόσμο λόγω της ντροπής (χωρίς να υπονοεί ότι σε αυτό ήταν κατά). Και καταλήγει σε αυτή τη μεγάλη αντίθεση ότι από εκεί που με το ζόρι στεφανώνανε κάποτε το "κέρατο" (μάλλον το κέρατο του δαίμονα ήθελε να πει), στις μέρες μας η εκκλησία τους στεφανώνει χωρίς να λέει κάτι για όλους αυτούς.

Παιδιά, πραγματικά, κουλάρετε, δε θα φτάσουν τα καζάνια στην κόλαση :lol:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλά. Είμαστε στην Ευρώπη στον 21ο αιώνα και συζητάμε ακόμα τέτοιες μαλακίες;

1697464326192.png

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά, κάθε προιόν απευθύνεται στους καταναλωτές του. Αφού δεν είστε του ορθόδοξου δόγματος απ όσο μπορώ να καταλάβω, ποιό το νόημα να διαμαρτύρεστε γιατί ένας ιερέας απ όλο το δόγμα θεωρεί αμαρτία το σεξ πριν το γάμο; Ειδικά οταν ούτε καν το επίσημο δόγμα δεν το θεωρεί πια αμαρτία;

Για να αλλάξετε και την Ορθόδοξη θρησκεία με το στανιό;
Για να μας δείξετε πόσο οπισθοδρομική είναι;
Για να γελάσουμε με τον "χριστιανοταλιμπάν" τον παπά;

Εαν δεν είστε με την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία πιστοί, κανένα πρόβλημα. Αλλά τότε, ούτε Θεος υπάρχει, ούτε Διάβολος, ούτε Κόλαση, άρα ούτε και αμαρτία υφίσταται. Οπότε τι χαλιέστε; Κάντε το ελεύθερα.

Πως μπορεί να σε ενοχλεί κατι που δεν σε αφορά στην προσωπική σου ζωή ως θρήσκευμα; Εδω δεν ενοχλεί εμένα που είμαι Ανατολικός Ορθόδοξος πιστός, ανύπαντρος, και έχω ήδη δώσει κάποιο πόνο. Που θα πρεπε να με απασχολεί κανονικά.

Άρα, ποιός ο σκοπός της οποιασδήποτε θυμηδίας;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εαν δεν είστε με την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία πιστοί, κανένα πρόβλημα. Αλλά τότε, ούτε Θεος υπάρχει,
Μπορείς να πιστεύεις σε κάποια ανώτερη δύναμη (aka Θεός) χωρίς παρ ολα αυτά να ακολουθείς κάποια θρησκεία.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά, κάθε προιόν απευθύνεται στους καταναλωτές του. Αφού δεν είστε του ορθόδοξου δόγματος απ όσο μπορώ να καταλάβω, ποιό το νόημα να διαμαρτύρεστε γιατί ένας ιερέας απ όλο το δόγμα θεωρεί αμαρτία το σεξ πριν το γάμο; Ειδικά οταν ούτε καν το επίσημο δόγμα δεν το θεωρεί πια αμαρτία;

Για να αλλάξετε και την Ορθόδοξη θρησκεία με το στανιό;
Για να μας δείξετε πόσο οπισθοδρομική είναι;
Για να γελάσουμε με τον "χριστιανοταλιμπάν" τον παπά;

Εαν δεν είστε με την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία πιστοί, κανένα πρόβλημα. Αλλά τότε, ούτε Θεος υπάρχει, ούτε Διάβολος, ούτε Κόλαση, άρα ούτε και αμαρτία υφίσταται. Οπότε τι χαλιέστε; Κάντε το ελεύθερα.

Πως μπορεί να σε ενοχλεί κατι που δεν σε αφορά στην προσωπική σου ζωή ως θρήσκευμα; Εδω δεν ενοχλεί εμένα που είμαι Ανατολικός Ορθόδοξος πιστός, ανύπαντρος, και έχω ήδη δώσει κάποιο πόνο. Που θα πρεπε να με απασχολεί κανονικά.

Άρα, ποιός ο σκοπός της οποιασδήποτε θυμηδίας;
Πραγματικά δεν ξέρω τι είδους εγκράτεια πρέπει να έχεις (οχι εσυ), ακόμη και στην περίπτωση που θέλεις να ζεις βάσει κανόνων και σύμφωνα με ο, τι ορίζει η Ορθόδοξη χριστιανική πίστη , ώστε να απέχεις από πρακτικές ηδονής.

Δλδ πόσο εφικτό είναι;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Μπορείς να πιστεύεις σε κάποια ανώτερη δύναμη (aka Θεός) χωρίς παρ ολα αυτά να ακολουθείς κάποια θρησκεία.
Ωραία, εφόσον τα χεις συμφωνήσει με το Θεο προσωπικά και δεν έχεις αναγκη το δόγμα, ποιο το πρόβλημα με κάποιους εκπροσώπους του δόγματος που θα πουν και δυο απόψεις παραπάνω; (που με βάση το δόγμα ειναι και αιρετικές αν θελουμε να μιλήσουμε σοβαρά).

Το ίδιο σου λεω κι εσένα, και τι σε κόφτει τι είπε ο "περίεργος" αφού τα χεις καλά με το Θεο σου;


Πραγματικά δεν ξέρω τι είδους εγκράτεια πρέπει να έχεις (οχι εσυ), ακόμη και στην περίπτωση που θέλεις να ζεις βάσει κανόνων και σύμφωνα με ο, τι ορίζει η Ορθόδοξη χριστιανική πίστη , ώστε να απέχεις από πρακτικές ηδονής.

Δλδ πόσο εφικτό είναι;
Πρόσφατα στις σκέψεις είχα βάλει "πολλοί οι καλεσμένοι λίγοι οι εκλεκτοί" του Χριστού απόφθεγμα.

Αμα ήταν εύκολο, θα το πετυχαίναμε όλοι. Αμα πιστευεις σε Παραδείσους, κανονικά πρέπει να στρώσεις άσχημο κώλο σ αυτη τη ζωή πριν να ειναι αργά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Άρα το τι είναι αμαρτία, είναι κάτι που αλλάζει με τον καιρό για το δόγμα;
Και πως προκύπτει αρχικά ότι είναι αμαρτία, δε θα το λένε ας πούμε κάποιες γραφές, αν όχι η βίβλος;

Αυτό ότι η εκκλησία δεν το θεωρεί πλέον, δεν το ήξερα ούτε το έχω διαβάσει κάπου.

Μήπως τελικά σε 50 χρόνια πάψει να θεωρείται αμαρτία και η ομοφυλοφιλία, επειδή η κοινωνία θα τη δεχτεί;

Καλά ναι, εγώ δεν πιστεύω και τα κοροϊδεύω αυτά, αλλά θέλω να ξέρω τι ισχύει.
Πολλές γυναίκες θα σου πουν ότι "έχουν το θρησκευτικό συναίσθημα", μάλιστα έχω γνωρίσει και κοπέλα που ήδη νιώθει τύψεις που ως γυναίκα κάνει σεξ πριν το γάμο (είναι ανάμεσά μας, καθημερινοί άνθρωποι).

Άρα δεν είναι τόσο ένας γραφικός παπάς όσο ότι κάποιοι άνθρωποι πραγματικά προβληματίζονται γι' αυτό το θέμα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Ποτε δεν κατάλαβα, γιατί τόση εμμονή με το ανθρώπινο δικαίωμα στη σωματική ηδονή.. Εντάξει θα μου πείτε τα σχετικά με το σώμα ναός του Θεού κτλ
Γιατί σώνει και καλά πρέπει να ενοχοποιησουμε την εν λόγω πράξη και να την εντάξουμε σε πλαίσια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Άρα το τι είναι αμαρτία, είναι κάτι που αλλάζει με τον καιρό για το δόγμα;
Και πως προκύπτει αρχικά ότι είναι αμαρτία, δε θα το λένε ας πούμε κάποιες γραφές, αν όχι η βίβλος;

Αυτό ότι η εκκλησία δεν το θεωρεί πλέον, δεν το ήξερα ούτε το έχω διαβάσει κάπου.

Μήπως τελικά σε 50 χρόνια πάψει να θεωρείται αμαρτία και η ομοφυλοφιλία, επειδή η κοινωνία θα τη δεχτεί;

Καλά ναι, εγώ δεν πιστεύω και τα κοροϊδεύω αυτά, αλλά θέλω να ξέρω τι ισχύει.
Πολλές γυναίκες θα σου πουν ότι "έχουν το θρησκευτικό συναίσθημα", μάλιστα έχω γνωρίσει και κοπέλα που ήδη νιώθει τύψεις που ως γυναίκα κάνει σεξ πριν το γάμο (είναι ανάμεσά μας, καθημερινοί άνθρωποι).

Άρα δεν είναι τόσο ένας γραφικός παπάς όσο ότι κάποιοι άνθρωποι πραγματικά προβληματίζονται γι' αυτό το θέμα.
Σίγουρα το θεωρεί αμαρτία, καθως δε σου επιτρέπει να κοινωνήσεις, αν έχεις προγαμιαίες σχέσεις
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Σίγουρα το θεωρεί αμαρτία, άκρως δε σου επιτρέπει να κοινωνήσεις, αν έχεις προγαμιαίες σχέσεις
Ο Valder υποστήριξε ότι το σύγχρονο δόγμα δεν το θεωρεί πλέον αμαρτία, οπότε αξίζει να γίνει η συζήτηση στο θεολογικό section.

Εγώ λέω δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει καν την αγία γραφή.

Αφορμή για το θέμα είναι το βίντεο που ανέφερα στο αρχικό post ότι είδα, καθώς και τις γυναίκες που έχω συναντήσει irl και μου έχουν πει ότι τις προβληματίζει.

Από άντρα δεν έχω ακούσει ποτέ να μου πει ότι τον απασχολεί το θέμα. Για κάποιο λόγο αυτή η ιδέα χτυπάει τις γυναίκες, κυρίως τις 40ρες πλας.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Ο Valder υποστήριξε ότι το σύγχρονο δόγμα δεν το θεωρεί πλέον αμαρτία, οπότε αξίζει να γίνει η συζήτηση στο θεολογικό section.

Εγώ λέω δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει καν την αγία γραφή.

Αφορμή για το θέμα είναι το βίντεο που ανέφερα στο αρχικό post ότι είδα, καθώς και τις γυναίκες που έχω συναντήσει irl και μου έχουν πει ότι τις προβληματίζει.

Από άντρα δεν έχω ακούσει ποτέ να μου πει ότι τον απασχολεί το θέμα. Για κάποιο λόγο αυτή η ιδέα χτυπάει τις γυναίκες, κυρίως τις 40ρες πλας.
Γιατί αυτό το target group ;ασε τι λεει ο valder.. Αν πας σε πνευματικό και πεις για προγαμιαίες σχέσεις δε θα σου δώσει συγχαρητήρια, απλά θα δείξει κατανόηση..

Από ποτε υπάρχει αναπροσαρμογή αμαρτιολογιου;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Γιατί αυτό το target group ;ασε τι λεει ο valder.. Αν πας σε πνευματικό και πεις για προγαμιαίες σχέσεις δε θα σου δώσει συγχαρητήρια, απλά θα δείξει κατανόηση..

Από ποτε υπάρχει αναπροσαρμογή αμαρτιολογιου;
Οι γυναίκες γενικά των 60s 70s 80s ήταν πιο πιστές και συναισθηματικά επηρεασμένες από την εκκλησία από ότι οι άντρες.
Μία/ έναν θεολόγο εκείνες τις εποχές να είχες στο γυμνάσιο που θα φώναζε για τις αμαρτίες, αρκούσε να σου κολλήσει η ιδέα για μια ζωή με τα παιδιά να μην αντιδρούν.

Στις μέρες μας κάτι τέτοιο θα ξέσπαγε γέλια σε μια ελληνική τάξη παιδιών, αφού η κατάκριση των προγαμιαίων σχέσεων είναι μακρινό παρελθόν.

Γι' αυτό πιστεύω αυτό το target group.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μάλλον βλακεία είναι ο γάμος πριν το σεξ. Όταν αποφασίζεις να ζήσεις με κάποιο άλλο άτομο, δεν θα πρέπει να έχετε γνωριστεί σε όλα;

1697466621704.png
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Άρα το τι είναι αμαρτία, είναι κάτι που αλλάζει με τον καιρό για το δόγμα;
Και πως προκύπτει αρχικά ότι είναι αμαρτία, δε θα το λένε ας πούμε κάποιες γραφές, αν όχι η βίβλος;

Νομιζω στις επιστολές του Απόστόλου Παύλου έχει σχετικά χωρία. Με επιφύλαξη καθως ούτε εγω εχω διαβασει πλήρως τα χριστιανικά κείμενα. Είμαι αιρετικός κι εγω αν το πάρουμε σοβαρά.

Είτε γιατί πιστευω πως η κατα γράμμα τήρηση αντιλήψεων που εδραιώθηκαν για άλλο "πελατολόγιο" σε άλλη εποχή, δεν εφαρμίζεται πρακτικά και αυτο εννοούσα δεν θεωρειται πρακτικά αμαρτία, θεωρητικά στα γραπτά ναι.

Είτε για το ακόμα πιο αιρετικό που πιστευω πως η Παλαιά Διαθήκη είναι αναμάσημα της ιστορίας των Σουμερίων που ήρθε στην Ιουδαία από δυο εβραίους δε θυμαμαι τα ονοματα, απο την πόλη Ουρ.

Αυτό ότι η εκκλησία δεν το θεωρεί πλέον, δεν το ήξερα ούτε το έχω διαβάσει κάπου.
Δες παραπάνω.

Μήπως τελικά σε 50 χρόνια πάψει να θεωρείται αμαρτία και η ομοφυλοφιλία, επειδή η κοινωνία θα τη δεχτεί;

Αναλόγως κατα πόσο θα θέλει πελάτες η εκκλησία. Θα το ανεχτει και αυτο πρακτικά σε 50 χρόνια αν δεν το χει κάνει ήδη και δεν το ξέρω. Και η κοινωνια ήδη τη δέχεται, ασχέτως αν δεν συμμετέχει στη woke φιέστα.

Άλλο το έχεις δικαιωμα να κανει ότι θέλεις στο κρεβάτι σου και να το δέχομαι και να μη σε κράζω γι αυτό, κι άλλο το να ρχεται ο μπαμπουλας και να σε βρίζει γι αυτό σου το δικαίωμα. Δεν είμαστε το ίδιο. Μην προοικονομείτε το οτι η κοινωνία δε σας έχει δεχτεί. Η απλή κοινωνία σας έχει δεχτεί. Οι πολιτικοι και οι κορποραίοι σας έχουν για PR και διαφήμιση, χωρίς να σας ωφελούν ουσιαστικά. Εκεί να βρειτε την αποδοχή.

Γιατί τόση ανησυχία όμως ξαναλέω; Από τη μια δεν τρελαίνεστε θρησκευτικά για ορθοδοξία.

Από την άλλη, και το σημαντικότερο εκ των δυο, δεν ειναι οτι θα κυβερνήσουν κι όλας αυτοί που τηρούν τις Γραφές κατα γράμμα με βάση τα πρότυπα εκείνης της εποχής.



Καλά ναι, εγώ δεν πιστεύω και τα κοροϊδεύω αυτά, αλλά θέλω να ξέρω τι ισχύει.
Πολλές γυναίκες θα σου πουν ότι "έχουν το θρησκευτικό συναίσθημα", μάλιστα έχω γνωρίσει και κοπέλα που ήδη νιώθει τύψεις που ως γυναίκα κάνει σεξ πριν το γάμο (είναι ανάμεσά μας, καθημερινοί άνθρωποι).

Άρα δεν είναι τόσο ένας γραφικός παπάς όσο ότι κάποιοι άνθρωποι πραγματικά προβληματίζονται γι' αυτό το θέμα.
Θες να σου πω για μένα;

Το χω δεχτεί ότι είμαι αιρετικός με τις πράξεις μου. Αναμάρτητος δεν ειμαι, μόνο ο Χριστός ήταν, το χω δεχτεί ότι θα κανω κι άλλες αμαρτίες. Προσπαθώ να ειναι οσο το δυνατόν πιο συγχωρήσιμες όταν έρθει η ώρα της εξομολόγησης και ύστερα της Κρίσης.

Και απαντω και στη Γλαύκη με αυτό.

Η εκκλησία αγαπάει το λαό και λαός ειναι και οι αμαρτωλοί και στην πράξη και στις γραφές, ομοφυλόφιλοι, προγαμιάκηδες κλπ. Είμαι σχολής Χριστόδουλου, ελάτε όπως είστε.

ΥΓ: Δεν ειμαι θεολόγος, μιλάω όχι κατ επιστημη, αλλά κατ' αντίληψη ως απλός πιστός.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Πάντως όχι μόνο το σεξ πριν το γάμο , αλλά γενικά η Λαγνεία καθιερώθηκε στην πορεία να θεωρείται ένα από τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα.. Η φιληδονία δλδ σε όλες τις μορφές έκφρασης. Δυσκολη η αποχή
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Γιατί αυτό το target group ;ασε τι λεει ο valder.. Αν πας σε πνευματικό και πεις για προγαμιαίες σχέσεις δε θα σου δώσει συγχαρητήρια, απλά θα δείξει κατανόηση..

Από ποτε υπάρχει αναπροσαρμογή αμαρτιολογιου;
Εντάξει. Τότε θα δείξει κατανόηση και ο Θεός...

Τηρούμε τα πάντα ευλαβικά και αυτό μας μάρανε...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Αν το σχέδιο του θεού είναι τόσο μεγαλύτερο από τον άνθρωπο και δεν αφορά αποκλειστικά εκείνον αλλά κάτι ανώτερο( που ακούω ως δικαιολογία για τον τεράστιο πόνο και τη δυστυχία που συμβαίνει στον πλανήτη και τα αμελεί) τότε γιατί επιλέγει να παραμελήσει το ανώτερο πλάνο του για να ασχοληθεί με το αν ο άνθρωπος πηδιέται εντός ή εκτός γάμου κι άλλους πόσους φραγμούς που του έχει βάλει;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Αν το σχέδιο του θεού είναι τόσο μεγαλύτερο από τον άνθρωπο και δεν αφορά αποκλειστικά εκείνον αλλά κάτι ανώτερο( που ακούω ως δικαιολογία για τον τεράστιο πόνο και τη δυστυχία που συμβαίνει στον πλανήτη και τα αμελεί) τότε γιατί επιλέγει να παραμελήσει το ανώτερο πλάνο του για να ασχοληθεί με το αν ο άνθρωπος πηδιέται εντός ή εκτός γάμου κι άλλους πόσους φραγμούς που του έχει βάλει;
Η θρησκεία εξ ορισμού της βάζει ως κέντρο τον άνθρωπο.
Σε γενική θεώρηση είναι μεγαλύτερο πρόβλημα η οικολογία του πλανήτη από το αν εμείς πηδιόμαστε σαν να μην υπάρχει αύριο. Όμως τη θρησκεία τη νοιάζει τι κάνει ο άνθρωπος για τη ψυχή του και τι πρέπει να κάνει για να κερδίσει μια ευνοϊκή μετά θάνατον ζωή.

Οι περισσότεροι άνθρωποι τηρούν το να κάνουν "ό,τι λέει η συνείδησή τους ως σωστό" και με αυτό νιώθουν καλά.
Πρώτος κανόνας των άθεων και των άθρησκων ή αιρετικών.

Η θρησκεία έχει συγκεκριμένα Dos and Don'ts και σου λέει "όχι" σε όσα μπορεί να σου λέει η συνείδησή σου, οι αρχές σου, οι ορμές σου ή όταν πας να κάνεις κάτι που σε βολεύει εσένα (πχ το σεξ πριν το γάμο, η άμβλωση κτλ).
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Για ό,τι ο Θεός δημιούργησε, ο άνθρωπος δεν θα πρέπει να ντρέπεται.
Το σεξ είναι κάτι απολύτως φυσικό, σύμφωνα με τους νόμους της Φύσης.

Ο Ιησούς είπε: "Ουαί Φαρισαίοι υποκριτές..." Πιστεύετε πως απευθύνεται μόνο στο τότε εβραϊκό ιερατείο
ή μήπως έχει διαχρονική σημασία; (ρητορική ερώτηση).
 
Top