Είναι ντροπή να είσαι ιερόδουλη;

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι αν αυτή η επιλογή που έχεις για οποιαδήποτε δουλειά γενικότερα είναι πλασματική .

Για τα φεμινιστικά δεν ξέρω .
Μα ούτε και εγώ ξέρω γι αυτο ρώτησα ..

Από την μία ελευθερία και δικαιώματα και από την άλλη κρίνεται μια επιλογή μιας γυναίκας να "πουλήσει " όπως περιγράφουν το κορμί της αντιμετωπιζοντας την καθαρά και μόνο σαν αντικείμενο?
Λίγο οξύμωρο και αυτό δεν είναι ΑΝ ισχύει στην περίπτωση τους ?

Καλημέρα!

Μην σου κάνει εντύπωση μέρος του σόου ειναι ΚΑΙ αυτά γιατί έτσι πετυχαίνουν καλύτερο αποτέλεσμα όπως μας είπες άλλωστε ;)

Η συγκεκριμένη γυναίκα κάλλιστα δεν ήταν τυχαία εκει απλά σας το έκαναν να φαίνεται..

Ξέρεις του τύπου ,"αχ μας συγχωρείται ηταν τυχαίο ":bleh:
Και μετά να ααα το χρήμα να ρέει, ελα αυτά είναι παλιά γνωστά κόλπα ρε συ και όπως λες αν έχεις περάσει από εκεί τα γνωρίζεις πολύ καλά...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,294 μηνύματα.
Γιατί ποιος το ορίζει πάλι αυτό?
ποιος νόμος της ηθικής απαγορεύει σε ένα άνθρωπο που δεν έχει την ευχέρεια να γνωρίζει συντρόφους να πηγαίνει και να πληρώνει ώστε να διοχετεύει μια καθ όλα ανθρώπινη ανάγκη του ?

Ξεχνάς τα άτομα με ειδικές ανάγκες που επιβάλετε αυτά τα αγόρια να εκτονονουν και αυτή την ανάγκη τους..

έπειτα να βγάλω έξω τελείως αυτή την κατηγορία, ένας άνθρωπος που εχει μια ιδιατερη προτίμηση στον έρωτα και καμία γυναίκα δεν δέχεται να του την ικανοποίηση ή φοβάται να την εκδήλωση..
Τι θα κάνει?

Βιασμό?

Ένας υποτακτικος δηλαδή θα έπρεπε να ντρέπεται γι αυτή του την ιδιαιτεροτητα γιατί ως γνωστόν τέτοιες γυναίκες δεν υπάρχουν ειδικά στη Ελλάδα και αν υπάρχουν είναι ελάχιστες και πάντα υπό αμοιβή..

αυτοί οι άντρες πως θα ζήσουν?
Τα άτομα με ειδικές ανάγκες είναι υπερ-εξειδικευμένη περιπτωση και δεν την πιάνω καν. Μιλάμε για απειροελάχιστο ποσοστό ανάμεσα σε αυτούς που πάνε με πόρνες.

Το παρουσιάζεις σαν να είναι μια ανάγκη ζωής και θανάτου να έχουν ένα φετίχ - μια ιδιαιτερότητα στο σεξ που χωρίς να την ικανοποιήσουν θα πεθάνουν. Σιγά. Από έλλειψη σεξ δεν πέθανε κανείς. Γιατί τόσο δράμα; Ας προσαρμόσει τα γούστα του σε αυτά που προσφέρουν οι γυναίκες γύρω του ή ας ψάξει ώσπου να βρει μία που να έχει τα ίδια γούστα ή ας αρκεστεί στο χέρι του.

Έχουμε υπόψη μας τί βρώμικο κύκλωμα είναι αυτό; Έχω δει ντοκιμαντέρ που υπάρχουν ολόκληρα τμήματα της αστυνομίας που ψάχνουν για κυκλώματα trafficking και βρίσκουν μικρά παιδιά σε αυτό. Βρίσκεις ένα και ξεφυτρώνουν δεκάδες.

Εσείς που λέτε για γυναίκες που το ευχαριστιούνται και το επιλέγουν δεν εννοείτε τις πόρνες που είναι στους δρόμους και έχουν νταβατζή να τις ελέγχει, εννοείτε τα call girls - συνοδούς κυρίων που είναι σε μια εταιρεία τέτοια και ξέρουν πού πάνε και με ποιον, είναι δηλαδή προστατευμένες και μπορούν να σταματήσουν ανά πάσα στιγμή.

Ιερόδουλη στο μυαλό μου είναι η κοπέλα που έχει φύγει από το σπίτι της στα 15, έχει μπλέξει με ναρκωτικά και την έχει φυλακισμένη ένας νταβατζής να του φέρνει λεφτά. Συνήθως αυτές οι κοπέλες δεν επιζούν για πολύ αφού δεν τρέφονται σωστά, παίρνουν πολλά και κακής ποιότητας ναρκωτικά, πολλές φορές μένουν συνεχώς έγκυες και κάνουν εκτρώσεις κλπ.

Αυτό σας αρέσει; Αυτό δικαιολογείτε;

Να η τελευταία περίπτωση μια ιερόδουλης και πώς κατέληξε:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα άτομα με ειδικές ανάγκες είναι υπερ-εξειδικευμένη περιπτωση και δεν την πιάνω καν. Μιλάμε για απειροελάχιστο ποσοστό ανάμεσα σε αυτούς που πάνε με πόρνες.
Οχι δεν ειναι απειροελαχιστο ,μακαρι να ηταν αναλογιζομενοι το ποσοστο ΑΜΕΑ που υπαρχουν.
Μην το συγκρινεις με το ποιους ξερουμε εμεις αλλα με το γενικο συνολο αυτου .

Επειτα κατι πολυ απλο ,πόσοι έφηβοι καταφευγουν τις πρωτες φορες σε ιεροδουλες για καθαρα εκαπιδευτικο χαρακτηρα που λενε ,για να τους ξεκλειδωσει ?
Αυτο ντροπη ειναι ?

Αν βαλουμε ολες αυτες τις εξαιρεσεις στο τελος θα δεις οτι αυτοι που θα επρεπε οντως να ντρεπονται που πηγαινουν εκει ειναι πολυ λιγοτεροι απο ολους τους αλλους για να μιλαμε για κατι τετοιο ..

Πεσμου για παντρεμενους ,για ανθρωπους που το παιζουν ηθικοι και γενικα κανουν κηρύγματα και μετα πανε και βγαζουν την οποια καταπιεση αλλου να συμφωνησω μαζι σου ...
Το παρουσιάζεις σαν να είναι μια ανάγκη ζωής και θανάτου να έχουν ένα φετίχ -
Ειναι,απολυτα πλεον , για τους συγκεκριμενους ειναι και το ξαναλεω δεν ειναι μικρη η μεριδα αυτων ..
μια ιδιαιτερότητα στο σεξ που χωρίς να την ικανοποιήσουν θα πεθάνουν. Σιγά. Από έλλειψη σεξ δεν πέθανε κανείς. Γιατί τόσο δράμα; Ας προσαρμόσει τα γούστα του σε αυτά που προσφέρουν οι γυναίκες γύρω του ή ας ψάξει ώσπου να βρει μία που να έχει τα ίδια γούστα ή ας αρκεστεί στο χέρι του.
Κανεις λαθος, για ποιο δραμα μιλας ?
Μιλαω τελειως αντικειμενικα ...
Ναι χιμελα πεθαινουν και πρωτα ψυχολογικα γιατι ολο αυτη η στερηση εκει τους οδηγει και επειτα μπορει και σε μια αυτοχειρια ..
Μιλαμε για έμφυτες σεξουαλικες προτιμησεις ...Ποσο να τις καταπιέσεις και με τι ψυχολογικό αντίκτυπο ?

Ντροπη για εμενα ειναι να απαρνηθείς την ιδια σου την φυση με την οποια ιδιατεροτητα σου και να πηγαινεις κρυφα να την ικανοποιεις ,φροντιζοντας πριν να εχεις φτιαξει μια πολυ ωραια ηθικη βιτρινα που να συμπεριλαμβανει συντροφο και παιδια ...
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Τα άτομα με ειδικές ανάγκες είναι υπερ-εξειδικευμένη περιπτωση και δεν την πιάνω καν. Μιλάμε για απειροελάχιστο ποσοστό ανάμεσα σε αυτούς που πάνε με πόρνες.

Το παρουσιάζεις σαν να είναι μια ανάγκη ζωής και θανάτου να έχουν ένα φετίχ - μια ιδιαιτερότητα στο σεξ που χωρίς να την ικανοποιήσουν θα πεθάνουν. Σιγά. Από έλλειψη σεξ δεν πέθανε κανείς. Γιατί τόσο δράμα; Ας προσαρμόσει τα γούστα του σε αυτά που προσφέρουν οι γυναίκες γύρω του ή ας ψάξει ώσπου να βρει μία που να έχει τα ίδια γούστα ή ας αρκεστεί στο χέρι του.

Έχουμε υπόψη μας τί βρώμικο κύκλωμα είναι αυτό; Έχω δει ντοκιμαντέρ που υπάρχουν ολόκληρα τμήματα της αστυνομίας που ψάχνουν για κυκλώματα trafficking και βρίσκουν μικρά παιδιά σε αυτό. Βρίσκεις ένα και ξεφυτρώνουν δεκάδες.

Εσείς που λέτε για γυναίκες που το ευχαριστιούνται και το επιλέγουν δεν εννοείτε τις πόρνες που είναι στους δρόμους και έχουν νταβατζή να τις ελέγχει, εννοείτε τα call girls - συνοδούς κυρίων που είναι σε μια εταιρεία τέτοια και ξέρουν πού πάνε και με ποιον, είναι δηλαδή προστατευμένες και μπορούν να σταματήσουν ανά πάσα στιγμή.

Ιερόδουλη στο μυαλό μου είναι η κοπέλα που έχει φύγει από το σπίτι της στα 15, έχει μπλέξει με ναρκωτικά και την έχει φυλακισμένη ένας νταβατζής να του φέρνει λεφτά. Συνήθως αυτές οι κοπέλες δεν επιζούν για πολύ αφού δεν τρέφονται σωστά, παίρνουν πολλά και κακής ποιότητας ναρκωτικά, πολλές φορές μένουν συνεχώς έγκυες και κάνουν εκτρώσεις κλπ.

Αυτό σας αρέσει; Αυτό δικαιολογείτε;

Να η τελευταία περίπτωση μια ιερόδουλης και πώς κατέληξε:
Προφανώς και δεν υποστηρίζουμε το trafficking και τα κυκλώματα του, αλλά τις περιπτώσεις οπου γυναίκες (και άντρες) στρέφονται στην πορνεια ως δικη τους απόφαση κι έχοντας πλήρη γνώση των επιλογών τους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,294 μηνύματα.
Ναι χιμελα πεθαινουν και πρωτα ψυχολογικα γιατι ολο αυτη η στερηση εκει τους οδηγει και επειτα μπορει και σε μια αυτοχειρια ..
Μιλαμε για έμφυτες σεξουαλικες προτιμησεις ...Ποσο να τις καταπιέσεις και με τι ψυχολογικό αντίκτυπο ?
Όχι συγγνώμη, δεν το δέχομαι αυτό. Πρώτα από όλα για να υπάρχουν τόσο εξειδικευμένα σεξουαλικά φετίχ κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα προϋπάρχει, οπότε καλύτερα να πάνε σε κάποιον ειδικό να το αντιμετωπίσουν.

Όχι δε δέχομαι οτι υπάρχουν ποσοστά ανθρώπων άξια λόγου που να αυτοκτονούν επειδή δεν μπόρεσαν να βρουν κάποια να ικανοποιήσει τα σεξουαλικά τους φετίχ. Και μη μού πεις, ξέρω αυτή κι αυτή την περίπτωση γιατί μιλάμε για ποσοστά ΑΞΙΑ ΛΟΓΟΥ κι όχι 10 περιπτώσεις.

Εντωμεταξύ οι περισσότεροι παντρεμένοι σε όλο τον κόσμο έχουν ελάχιστη ως και καθόλου σεξουαλική ζωή. Μας λες οτι όλοι αυτοί αυτοκτονούν; :P
τις περιπτώσεις οπου γυναίκες (και άντρες) στρέφονται στην πορνεια ως δικη τους απόφαση κι έχοντας πλήρη γνώση των επιλογών τους.
Ωραία ακόμα κι αν μια κοπέλα στα 18 της και για 2-3 χρόνια επιλέγει αυτό το δρόμο, εσύ πιστεύεις οτι δεν έχει κανένα ψυχολογικό αντίκτυπο πάνω της; Θεωρείς οτι το σώμα κι η ψυχή της μπορεί απλά να το αντιμετωπίσει ως κάτι απλό και να το ξεπεράσει πατώντας το stop; Εδώ μια κακή - κακοποιητική σχέση μπορεί να περάσεις λέμε στα 18-20-25 και σού μένει τραύμα για όλη τη ζωή σου.

Μήπως απλά κάποιοι ξορκίζουν τις ενοχές τους χρησιμοποιώντας τέτοιες υπηρεσίες νομίζοντας οτι η κοπελα βρίσκεται εκεί από επιλογή της και περνάει καλά;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι συγγνώμη, δεν το δέχομαι αυτό. Πρώτα από όλα για να υπάρχουν τόσο εξειδικευμένα σεξουαλικά φετίχ κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα προϋπάρχει, οπότε καλύτερα να πάνε σε κάποιον ειδικό να το αντιμετωπίσουν.
Ε ναι αυτο λεμε ,υπαρχει ιστορικο και να ξερεις οτι μονο με ειδικο και μαλιστα πολλες φορες με βαριες αγωγες αντιμετωπιζονται ...
Θα σου πω και μια λεπτομερια που θα καταλαβεις ποσο δυσκολο ειναι , παλι ομως αυτοι οι ανθρωποι δεν βρίσκουν ηρεμια,γιατι πολυ συχνα αυτες οι αγωγες φερνουν πολυ χαμηλή λίμπιντο ,σχεδον ανυπαρκη σε ορισμενες περιπτωσεις οποτε αντιλαμβανεσαι οτι ¨ρυθμιζοντας ¨το ενα ,¨χαλαει ¨κατι αλλο ..
Φαυλος κυκλος απιστευτης ψυχικης ταλαιπωριας ...
Όχι δε δέχομαι οτι υπάρχουν ποσοστά ανθρώπων άξια λόγου που να αυτοκτονούν επειδή δεν μπόρεσαν να βρουν κάποια να ικανοποιήσει τα σεξουαλικά τους φετίχ. Και μη μού πεις, ξέρω αυτή κι αυτή την περίπτωση γιατί μιλάμε για ποσοστά ΑΞΙΑ ΛΟΓΟΥ κι όχι 10 περιπτώσεις.
Οχι δεν θα σου πω τιποτα αλλο,αυτα ειναι καθαρα η δικη σου αποψη και θα την σεβαστο αλλα αυτο δεν θα αλλαξει ουτε την δικη μου,απλα ο ορος ντροπη για εμενα περιλαμβανει αλλες περιπτωσεις και οχι ολες αυτες ;)
Εντωμεταξύ οι περισσότεροι παντρεμένοι σε όλο τον κόσμο έχουν ελάχιστη ως και καθόλου σεξουαλική ζωή.
Γιατι το λες αυτο Χιμελα ενω ξερεις οτι δεν ειναι αληθεια ?Ισα ισα οι παντρεμενοι εχουν σεξουαλικη ζωη ,θελουν να την διατηρουν και μαλιστα δεν δισταζουν να την βρισκουν και αλλου οταν δεν τους ικανοποιει η ηδη υπαρχων ...

Μηπως αυτο ειναι μια καραμελα που χρησιμοποιειται κουκουλωνοντας ή δικαιολογωντας ετσι αλλες καταστασεις ?
Μας λες οτι όλοι αυτοί αυτοκτονούν; :P
χαχαχα,πιστεψε με ειναι οι μονοι που δεν αυτοκτονουν ,αυτοι ή χωριζουν γιατι ως γνωστο υπαρχει και αλλου πορτοκαλια που μπορει να κανει καλυτερα πορτοκαλια ή ποτιζουν παραλληλα δυο-τρεις πορτοκαλιες μαζι :bleh:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ναι σωστά αλλά αν η άλλη κάνει αυτό το επάγγελμα για ταξίδια και λούσα πχ ο άλλος γιατί είναι δική του η ντροπή που πηγαίνει ; εδώ δεν υπάρχει εκμετάλλευση με αυτή την έννοια που το λες .

Αυτές οι καταστάσεις με τα ταξίδια και τα λούσα συνήθως είναι ολόκληρα κυκλώματα από τα οποία τρώει πολύς κόσμος... Σπάνια θα αποφασίσει μία από μόνη της να γίνει sugar baby και να καταφέρει να βρει καλή πελατεία από το πουθενά. Τα social βέβαια έχουν συνδράμει σημαντικά σε αυτό.

Ο "παραδοσιακός" τρόπος είναι μέσα από πρακτορεία που μαζεύουν wannabe μοντέλα, ψιλοαταλαντες ηθοποιούς και τραγουδιστριες, τηλεπαρουσιαστριες κ.ό.κ.

Πάνε 5-6 μεγαλοεπιχειρηματιες ή άντρες με γνωστό όνομα πχ στα μπουζούκια ένα βράδυ, παίρνουν τηλ έναν γνωστό που έχει τα κονε, φέρνει κοπέλες απ το πρακτορείο. Εκείνες πίνουν τζάμπα, πρώτο τραπέζι πίστα, φωτογραφιζονται, κάνουν νέες γνωριμίες εκεί. Πάνε μετά σε κάνα πάρτυ, γιοτ και τέτοια πριβε με πρόσκληση, κυκλοφορεί και καμιά γραμμούλα ζάχαρη στο τραπέζι, δοκιμάζουν κι αυτές. Ταυτόχρονα τους κλείνουν και καμιά δουλίτσα/κάνα κάστινγκ για να λένε ότι κάτι κάνουν. Μέσα σε όλο αυτό το κλίμα, όπως καταλαβαίνεις, είναι πολύ πιο εύκολο μετά να τις χειραγωγησουν και να τις εκβιάσουν με όποιον τρόπο θέλουν. Και κάπως έτσι τις χρησιμοποιούν για βίζιτες, πορνο, ως βαπορακια, κ.λπ. Συν ότι πολλές συναπτουν δεσμούς με παντρεμένους και ελπίζουν βαθιά μέσα τους ότι μια μέρα θα πάρουν τη θέση της γυναίκας τους.

Οσο για την ντροπή, να πω απλώς ότι μια τεράστια μερίδα των ανδρών που πηγαίνουν συστηματικά με call girls ενώ έχουν γυναίκα και παιδιά είναι και γιατί έχουν ιδιαίτερες προτιμήσεις, που καταπιέζουν στην ερωτική τους ζωή. Δεν είναι όλοι το ίδιο εύκολο να βρουν αυτό που τους διεγείρει χωρίς πληρωμή ούτε είναι όλοι συμφιλιωμένοι με τη σεξουαλικοτητα τους.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
@Himela επειδή έχω κάνει εθελοντισμό στο δρόμο και έχω συναναστραφεί με σεξεργατες που δουλεύουν στην πιάτσα στη Θεσσαλονίκη, θέλω να πω ότι όλες όσες συναναστράφηκα δεν ήταν θύματα trafficking. Δε λέω ότι δεν υπάρχει trafficking αλλά μην παρουσιάζουμε τους σεξεργατες του δρόμου ως θύματα trafficking γιατί δεν είναι όλα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Είναι μεγάλο λάθος να ηθικοποιούμε κάθε συζήτηση. Η ηθική είναι μετα-έννοια, δεν εκφράζει, δεν επικοινωνεί κάτι. Η εργασία της ιερόδουλης δεν είναι ούτε ηθική ούτε ανήθικη, γιατί οι έννοιες αυτές δεν έχουν νόημα και συσκοτίζουν την αλληλοκατανόηση.

Το μόνο που έχει νόημα να πούμε είναι πως πρόκειται για μια δουλειά θεσμισμένη συνήθως στην εκμετάλλευση, δηλαδή στην αθέλητη ετερο-νομία. Ακόμα όμως και όταν συνιστά συνειδητή επιλογή, είναι πολύ, πολύ επικίνδυνη και κατά τη γνώμη μου αντανακλά έλλειψη αυτοσεβασμού, αλλά συνάμα κατάφαση ελευθερίας. Χωρίς πάλι αυτά να είναι ηθικά/ανήθικα. Απλά είναι αυτό που είναι.

Το πώς θα αντιμετωπιστεί νομοθετικά, και άρα κοινωνικά, εξαρτάται από τις ενδοσυστημικές κρίσεις βάσει των θεσμισμένων αξιών μας, τι θέλουμε να πετύχουμε και πώς. Οι εξωσυστημικές ηθικές αξιολογήσεις δεν έχουν νόημα.

Θέλουμε να είμαστε μια κοινωνία που αναγνωρίζει πλήρως την ελευθερία του ατόμου ως προς την αυτοδιάθεσή του; Τι είναι όμως ελευθερία; Η ανοχή της ετερονομίας σου είναι ελευθερία; Αλλά και όταν η επιλογή είναι αυτόνομη, δλδ συνειδητή, αυτοτιθέμενη, θέλουμε η κοινωνία να προστατεύει τα μέλη της, έστω και πατερναλιστικά ενάντια σε αυτόνομες αυτοδιακινδυνεύσεις; Και γιατί να θέλουμε κάποιο από αυτά;

Αυτά είναι ενδοσυστημικές κρίσεις, και ο επιχρωματισμός τους με όρους ηθικός/ανήθικος, ντροπιαστικός ή μη είναι απλώς μια φτηνή προσπάθεια να τις εξιδανικεύσουμε και απολυτοποιήσουμε. Αν αρχίζαμε να σκεφτόμαστε τι θέλουμε και γιατί το θέλουμε, και όχι απλά να πετάμε α-νόητες ηθικές λέξεις και τέλος, θα επικοινωνούσαμε πολύ καλύτερα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,294 μηνύματα.
@Himela επειδή έχω κάνει εθελοντισμό στο δρόμο και έχω συναναστραφεί με σεξεργατες που δουλεύουν στην πιάτσα στη Θεσσαλονίκη, θέλω να πω ότι όλες όσες συναναστράφηκα δεν ήταν θύματα trafficking. Δε λέω ότι δεν υπάρχει trafficking αλλά μην παρουσιάζουμε τους σεξεργατες του δρόμου ως θύματα trafficking γιατί δεν είναι όλα.
Το δέχομαι. Είναι όμως περιπτώσεις γυναικών που έχουν μια καθ' όλα νορμάλ ζωή κι απλά τη νύχτα κάνουν πιάτσα για να βγάλουν μεροκάματο; Και τί επιπτώσεις έχει αυτό στον ψυχισμό τους; Για να μη μιλήσω για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Είναι κάτι που απλά το σταματάς, συνεχίζεις τη ζωή σου, κάνεις σχέσεις και οικογένεια και το έχεις αφήσει πίσω όπως το λένε εδώ με ευκολία "σιγά, αφού το επέλεξαν κι αυτό ένα επάγγελμα είναι"; Γιατί εγώ έχω τραυματικές εμπειρίες από αφεντικά που μού φώναξαν και έκλαιγα επειδή έβαλα bold αντί για italics σε ένα κείμενο... Δεν μπορώ να φανταστώ τί τραύματα έχουν οι ιερόδουλες με το να κάνουν σεξ με αγνώστους καθημερινά....

Γιατι το λες αυτο Χιμελα ενω ξερεις οτι δεν ειναι αληθεια ?Ισα ισα οι παντρεμενοι εχουν σεξουαλικη ζωη ,θελουν να την διατηρουν και μαλιστα δεν δισταζουν να την βρισκουν και αλλου οταν δεν τους ικανοποιει η ηδη υπαρχων ...
Ε όχι και δεν είναι αλήθεια.. Μπες σε αμερικάνικα φόρουμ με sexless marriages και θα δεις άπειρες ιστορίες. Λέω αμερικάνικα γιατί εκεί τα συζητούν πιο άνετα κι είναι οπωσδήποτε μεγαλύτερος ο πληθυσμός.

απλα ο ορος ντροπη για εμενα περιλαμβανει αλλες περιπτωσεις και οχι ολες αυτες
Μα ναι, αυτό το θεωρώ αυτονόητο. Μιλάω για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που είναι η μέγιστη πλειοψηφία.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το δέχομαι. Είναι όμως περιπτώσεις γυναικών που έχουν μια καθ' όλα νορμάλ ζωή κι απλά τη νύχτα κάνουν πιάτσα για να βγάλουν μεροκάματο; Και τί επιπτώσεις έχει αυτό στον ψυχισμό τους; Για να μη μιλήσω για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα. Είναι κάτι που απλά το σταματάς, συνεχίζεις τη ζωή σου, κάνεις σχέσεις και οικογένεια και το έχεις αφήσει πίσω όπως το λένε εδώ με ευκολία "σιγά, αφού το επέλεξαν κι αυτό ένα επάγγελμα είναι"; Γιατί εγώ έχω τραυματικές εμπειρίες από αφεντικά που μού φώναξαν και έκλαιγα επειδή έβαλα bold αντί για italics σε ένα κείμενο... Δεν μπορώ να φανταστώ τί τραύματα έχουν οι ιερόδουλες με το να κάνουν σεξ με αγνώστους καθημερινά....


Ε όχι και δεν είναι αλήθεια.. Μπες σε αμερικάνικα φόρουμ με sexless marriages και θα δεις άπειρες ιστορίες. Λέω αμερικάνικα γιατί εκεί τα συζητούν πιο άνετα κι είναι οπωσδήποτε μεγαλύτερος ο πληθυσμός.


Μα ναι, αυτό το θεωρώ αυτονόητο. Μιλάω για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που είναι η μέγιστη πλειοψηφία.
Μα εγώ πρώτη απ'όλους είπα ότι βρίσκονται σε κίνδυνο, αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την ηθική.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα εγώ πρώτη απ'όλους είπα ότι βρίσκονται σε κίνδυνο, αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την ηθική.

Οταν το πρωι ειναι αλλες και το βραδυ σεξεργατριες εξαπατωντας αλλους ανθρωπους εκει εχει αμεση σχεση με την ηθικη ακομα και αν κινδυνευουν ,επιλογη τους ειναι και μαλιστα με πληρη επίγνωση σε τι χώρο μπαινουν νομιζω .
Κατακριτεο οχι ,ανηθικο ομως ναι !
Δεν θα της θεοποιήσουμε κιολας και να τις ενταξουμε στα " βαρεα και ανθυγιεινα " οταν απο καθαρη επιλογη τους καταπατούν ηθικες που εχουν να κανουν οχι με εκεινες αλλα με τους αμεσα ενδιαφερομενους που εχουν στην ζωη τους και σιγουρα οταν κρυβονται πλεον πισω απο τον παιδιαστικο λογο ¨η αναγκη ¨με εριξε εδω οταν τις ανακαλυπτουν ;)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οταν το πρωι ειναι αλλες και το βραδυ σεξεργατριες εξαπατωντας αλλους ανθρωπους εκει εχει αμεση σχεση με την ηθικη ακομα και αν κινδυνευουν ,επιλογη τους ειναι και μαλιστα με πληρη επίγνωση σε τι χώρο μπαινουν νομιζω .
Κατακριτεο οχι ,ανηθικο ομως ναι !
Δεν θα της θεοποιήσουμε κιολας και να τις ενταξουμε στα " βαρεα και ανθυγιεινα " οταν απο καθαρη επιλογη τους καταπατούν ηθικες που εχουν να κανουν οχι με εκεινες αλλα με τους αμεσα ενδιαφερομενους που εχουν στην ζωη τους και σιγουρα οταν κρυβονται πλεον πισω απο τον παιδιαστικο λογο ¨η αναγκη ¨με εριξε εδω οταν τις ανακαλυπτουν ;)
Χμμμμ επιτρεψε μου να διαφωνήσω, το επάγγελμα τους έχει μεγάλο κίνδυνο: βιασμοί, σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, κοινωνικό ρατσισμό, κακομεταχείριση από την αστυνομία και τους επαγγελματίες υγείας, βία, απουσία και μη εφαρμογή νομοθετικών πλαισίων. Πράγματα που άλλα επαγγέλματα έχουν οπότε ναι, τα βαρέα και ανθυγιεινα μπορεί να τα λες ειρωνικά αλλά είναι ένα επάγγελμα που ενέχει άπειρους κινδύνους.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε όχι και δεν είναι αλήθεια.. Μπες σε αμερικάνικα φόρουμ με sexless marriages και θα δεις άπειρες ιστορίες. Λέω αμερικάνικα γιατί εκεί τα συζητούν πιο άνετα κι είναι οπωσδήποτε μεγαλύτερος ο πληθυσμός.
Εχω μπει ;)
Μπες και εσυ στα αντιστοιχα ανωνυμα ελληνικα και διαβασε και εκει ιστοριες και ελα πες αν μπορεις να συγκρινεις νοοτροπιες και συμπεριφορες των δυο αυτων λαων :)

Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και δεν εθελοτυφλω σε οτι συμβαινει ακομα και γυρω μου αλλα δεν μπορω να συγκρινω τωρα και αυτα τα δυο ..

Μου θυμιζεις μια περιπτωση που μια ελληνιδα εκανα ψυχαναλυση στην αμερικη και εκει ο ψυχαναλυτης της εβγαλε προβληματικη την συμπεριφορα των γονιων της γιατι συνεχιζαν και την φιλοξενουσαν στο πατρικο της και δεν την πεταξαν εξω μολις εγινε 18 , που για εμας εδω ειναι δεδομενη πλεον...
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς εξαπατούν τούς ανθρώπους; Προσφέρουν σεξ, αυτό ψάχνει και ο πελάτης
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,903 μηνύματα.
Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς εξαπατούν τούς ανθρώπους; Προσφέρουν σεξ, αυτό ψάχνει και ο πελάτης

Ο πελάτης δέχεται να πληρώσει. Σέξ ψαχνουν όλοι. Αυτη ειναι η βασική διαφορά. Βλέπεις τελικα που δεν ειναι μονο κάποιος να έχει σωστές αποψεις.... και απλά γνώμη. Πρέπει να βγει κ λιγο έξω στο δρομο ή γενικα να βιώσει εμπειριες και να συναναστραφει με κόσμο. :)

Καταλαβες τωρα γιατι κάποιες φορές προτάσω την ηλικία ως επιχειρημα ; κάποια πραγματα δεν θα τα ζησεις στα 18-19 και 20 ... θα τα ζησεις στα 25 - 30! Τοτε θα έχειςκ αξιοπιστη γνώμη. Τωρα να μαζευτουμε κ να λέμε θεωριες ειναι το μόνο ευκολο ο καθενας θα χει να πει τη δικιά του. Η πραγματικοτητα μπορει να ειναι διαφορετική όμως.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμμμ επιτρεψε μου να διαφωνήσω, το επάγγελμα τους έχει μεγάλο κίνδυνο: βιασμοί, σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, κοινωνικό ρατσισμό, κακομεταχείριση από την αστυνομία και τους επαγγελματίες υγείας, βία, απουσία και μη εφαρμογή νομοθετικών πλαισίων. Πράγματα που άλλα επαγγέλματα έχουν οπότε ναι, τα βαρέα και ανθυγιεινα μπορεί να τα λες ειρωνικά αλλά είναι ένα επάγγελμα που ενέχει άπειρους κινδύνους.
ναι και ?
τι σχεση εχει αυτο με την ηθικη που μιλαμε ?
Ειναι κριτηριο αυτης η σκληροτητα και επικυνδινοτητα ?
Επειδη δηλαδη εν γνωση τους μπαινουν σε ολο αυτο θα τις δωσουμε κατι παραπανω ?
Δεν υπαρχουν αλλες δουλειες να κανουν αν φοβουντε ή αισθανονται οτι κυνδινευουν ?
Οχι βεβαια γιατι δεν υπαρχει δουλεια που να δινει τοσο ¨ευκολα ¨και ζεστα ,αφορολογητα χρηματα ,κρατα αυτο και ειναι ενα μεγαλο συν σε ολο αυτο για να καταπατησουν πολλα στο βωμου αυτου ;)..

Ε τοτε τι να δωσουμε στους ανθρακορυχους?Εκει πεφτει στο τραπέζι ο ορος ηθικη ή μονο αντίξοες συνθηκες ?

Νομιζω μπερδευεις πολυ αυτο που λεμε και μπλεκεις την ηθικη σε περιπτωσεις που τις εχουμε ξεκαθαρισει ..
Με συγχωρεις εδω ειμαι εγω σκληρη και οχι ειρωνικη οπως λες ..
Σκληρη με αυτες που σου ανεφερα παραπανω και οχι με αυτες που το κανουν ,το δηλωνουν και το αποδεχονται χωρις να εξαπατουν κανεναν ,ουτε τον ιδιο τους τον ευατο και ας φοβουνται ..Τοτε μονο μιλαμε για ανυπαρξία ανηθικοτητας ..

Υπαρχουν πολλες συνεντεύξεις ιεροδουλων που το εκαναν με την θεληση τους και το γουσταραν κιολας παρ ολο τους κινδυνους ..
Βαλε να δεις αν σε ενδιαφερει ,δεν ειναι αναγκη να εχεις κανει εθελοντισμο για να δεις και αυτη την πλευρα τους ..
Μαλιστα σε αυτα τα ντοκιμαντερ θα δεις και ακομα πιο πιπερατα σημεια απο την δουλεια τους και εκει ακριβως θα δεις ποσο απενεχοποιημενα και ωμα αντιμετωπιζεται ολο αυτο που λες ..

Θες ενα επωνυμο παραδειγμα ?
Χειλουδακη ...διαβασε την μαυρη βιβλο που προσωπικα το παρατησα γιατι οκ ολα εχουν και ενα ορια για εμενα, και ελα να μιλησουμε για σκληροτητα ,κυνικότητα και πολλα πολλα αλλα :)

δεν κατακρινουμε την εργασια ,αλλα τον θεατρινισμο που βγαζουν για να εργαστουν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, δε μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς εξαπατούν τούς ανθρώπους; Προσφέρουν σεξ, αυτό ψάχνει και ο πελάτης
μεσω εκβιασμου πατωντας πανω στο σεξ που προσφεραν ..
Και αυτο το ειπαμε πιο μπροστα ;)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,903 μηνύματα.
Χμμμμ επιτρεψε μου να διαφωνήσω, το επάγγελμα τους έχει μεγάλο κίνδυνο: βιασμοί, σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, κοινωνικό ρατσισμό, κακομεταχείριση από την αστυνομία και τους επαγγελματίες υγείας, βία, απουσία και μη εφαρμογή νομοθετικών πλαισίων. Πράγματα που άλλα επαγγέλματα έχουν οπότε ναι, τα βαρέα και ανθυγιεινα μπορεί να τα λες ειρωνικά αλλά είναι ένα επάγγελμα που ενέχει άπειρους κινδύνους.

Αδιαμφησβητητα. Επισης δεν ειναι ολοι οι άντρες αξιοπρεπεις.... βρωμιάρηδες , αγενεις, αξεστοι χωριατες κτλπ κτλπ
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
ναι και ?
τι σχεση εχει αυτο με την ηθικη που μιλαμε ?
Ειναι κριτηριο αυτης η σκληροτητα και επικυνδινοτητα ?
Επειδη δηλαδη εν γνωση τους μπαινουν σε ολο αυτο θα τις δωσουμε κατι παραπανω ?
Δεν υπαρχουν αλλες δουλειες να κανουν αν φοβουντε ή αισθανονται οτι κυνδινευουν ?
Οχι βεβαια και δεν υπαρχει δουλεια που να δινει τοσο ¨ευκολα ¨και ζεστα ,αφορολογητα χρηματα ,κρατα αυτο και ειναι ενα μεγαλο συν σε ολο αυτο για να καταπατησουν πολλα στο βωμου αυτου ;)..

Ε τοτε τι να δωσουμε στους ανθρακορυχους?Εκει πεφτει στο τραπέζι ο ορος ηθικη ή μονο αντίξοες συνθηκες ?

Νομιζω μπερδευεις πολυ αυτο που λεμε και μπλεκεις την ηθικη σε περιπτωσεις που τις εχουμε ξεκαθαρισει ..
Με συγχωρεις εδω ειμαι εγω σκληρη και οχι ειρωνικη οπως λες ..
Σκληρη με αυτες που σου ανεφερα παραπανω και οχι με αυτες που το κανουν ,το δηλωνουν και το αποδεχονται χωρις να εξαπατουν κανεναν ,ουτε τον ιδιο τους τον ευατο και ας φοβουνται ..Τοτε μονο μιλαμε για ανυπαρξία ανηθικοτητας ..

Υπαρχουν πολλες συνεντεύξεις ιεροδουλων που το εκαναν με την θεληση τους και το γουσταραν κιολας παρ ολο τους κινδυνους ..
Βαλε να δεις αν σε ενδιαφερει ,δεν ειναι αναγκη να εχεις κανει εθελοντισμο για να δεις και αυτη την πλευρα τους ..
Μαλιστα σε αυτα τα ντοκιμαντερ θα δεις και ακομα πιο πιπερατα σημεια απο την δουλεια τους και εκει ακριβως θα δεις ποσο απενεχοποιημενα και ωμα αντιμετωπιζεται ολο αυτο που λες ..

Θες ενα επωνυμο παραδειγμα ?
Χειλουδακη ...διαβασε την μαυρη βιβλο που προσωπικα το παρατησα γιατι οκ ολα εχουν και ενα ορια για εμενα, και ελα να μιλησουμε για σκληροτητα ,κυνικότητα και πολλα πολλα αλλα :)
Τζένη Χειλουδακη είναι θεαραααα! Την έχω δει καί από κοντά! Την αγαπώ πραγματικά

Κατά δεύτερον, τσιλαρε. Είναι ένα επάγγελμα και είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε επιβάλεται να έχει δικαιώματα. Οπότε δεν είπα καν να τους δώσουμε κάτι παραπάνω, τόνισα ότι πρέπει να τους παρέχουμε τα απαραίτητα. Καί αν δε σάς αρέσει αυτό, σκεφτείτε ίσως τη δημόσια υγεία που εμπλέκεται σε αυτό καί σάς επηρεάζει άμεσα.
Είναι πολύ εύκολο να μιλάς όταν δεν έχεις ιδέα πώς περνάνε αυτοί οι άνθρωποι και να τους κρίνεις τόσο σκληρά με πλήρη απουσία ενσυναίσθησης. Προφανώς δεν είναι όλα ρόδινα στο επάγγελμα τους αλλά μου μιλάτε λες καί δεν έχω ιδέα τί γίνεται ενώ στην πραγματικότητα έχω ασχοληθεί πολύ περισσότερο από εσάς με αυτό τό θέμα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τζένη Χειλουδακη είναι θεαραααα! Την έχω δει καί από κοντά! Την αγαπώ πραγματικά
Εγω να δεις ,αυτο λεω ,επιτελους να καταλαβουμε λιγακι γιατι μιλαμε βρε καλο μου ..
Την παραδεχομαι ρε παιδι μου τα κανει ολα και δεν τα κρυβει ,τα γουσταρει και αν για τα δικα μου ορια ειναι απαραδεκτα δεν μπορω να μην της αναγνωρίσω τηνη\ ειλικρινεια της ..

Το βιβλιο της δεν το διαβασα ολο γιατι απλα τι να σου πω σε καποιες φασεις αηδια ρε συ ,εγω οχι δεν την αγαπω γιατι θα χασει η λεξη την αξια που της δινω πλεον ,απλα την παραδεχομαι και μεχρι εκει ..

Δεν κοροιδεψε ποτε κανεναν δεν βγηκε να το παιξει ηθικη και πολλα αλλα ..

Ειναι ενα πολυ αντιπροσωπευτικο παραδειγμα γι αυτο και το ανεφερα ;)
Κατά δεύτερον, τσιλαρε.
Αυτο κανω πως δεν το ειδα γιατι δεν υπαρχει καν .. :)
Είναι ένα επάγγελμα και είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε επιβάλεται να έχει δικαιώματα. Οπότε δεν είπα καν να τους δώσουμε κάτι παραπάνω, τόνισα ότι πρέπει να τους παρέχουμε τα απαραίτητα. Καί αν δε σάς αρέσει αυτό, σκεφτείτε ίσως τη δημόσια υγεία που εμπλέκεται σε αυτό καί σάς επηρεάζει άμεσα.
Είναι πολύ εύκολο να μιλάς όταν δεν έχεις ιδέα πώς περνάνε αυτοί οι άνθρωποι και να τους κρίνεις τόσο σκληρά με πλήρη απουσία ενσυναίσθησης. Προφανώς δεν είναι όλα ρόδινα στο επάγγελμα τους αλλά μου μιλάτε λες καί δεν έχω ιδέα τί γίνεται ενώ στην πραγματικότητα έχω ασχοληθεί πολύ περισσότερο από εσάς με αυτό τό θέμα.
Εδω παλι το χανεις,πολυ περιττα ολα αυτα ειλικρινα , γιατι πραγματικα ξεκαθαρισα πληρως τι εννοω και δεν θα μπω αλλο στην διαδικασια να εξηγω για καποιους που μενουν σε κατι που δεν υποστηριζω ..

Με το παραδειγμα της χειλουδακι πιστευω να αντιλήφθηκες πλεον τις λεπτες γραμμες που χωριζουν το ηθικο απο το ανηθικο και να συμφωνουμε !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top