Είναι ντροπή να είσαι ιερόδουλη;

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Η ίδια ηθική του οικογενειάρχη κυρ παντελή που από τη μία το παίζει καθώς πρέπει και από την άλλη περνάει μια βόλτα απ τα εν λόγω μπουρδέλα. Βεβαίως.
Ο λόγος που μπαίνει η ηθική στη μέση έχει να κάνει με τον τρόπο που αντιμετωπίζει η κοινωνία το σεξ. Και πέρα από τις πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που είναι θύματα trafficking - ακόμα και να μην είναι - το στίγμα το έχουν οι σεξεργάτες και όχι οι πελάτες τους. Μια ιερόδουλη που θα πέσει θύμα βιασμού ή κακοποίησης δεν θα ασχοληθεί κανείς μαζί της γιατί κάνει αυτή τη δουλειά πχ.
Εσύ θα τους χρέωνες ;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορω να σου πω τι θα εκανα αν γινω γονιος, οπως δεν μπορεις να μου πεις τι θα εκανες αν καποιο παιδι σου ασχολιοταν με αυτο το επαγγελμα. Μπορω να σου πω ποια ειναι η αποψη μου τωρα μονο. Αν εξ'ορισμου θεωρεις οτι μονο αποψεις απο ατομα που εχουν παιδια εχουν αξια στο παρον θεμα, τοτε εξ' ορισμου δεν εχει νοημα να συνδιαλεγομαστε επι του θεματος, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι το εκανες εξ'αρχης. Η αποψη μου για εσενα δεν εχει καμια αξια.
Άρα?
Ποιος ο λόγος να απαντήσεις σε όλο αυτό και ποιος ο λόγος για επιχειρήματα όταν κάποιος γονιός σου λέει την αποψη του και εσύ την ακυρώνεις..

Τώρα που σου κάνουν το ίδιο αντιδράς ;)

Μήπως σε κάποια θέματα πρεπει το γεγονός και μονο ότι ορισμένοι εχουν ζήσει ειναι πολυ βασικο επιχειρημα ,όπως εσύ πλέον την ορίζεις αυτή την λέξη?

Στο ξαναλέω ειναι τόσο μετέωρα τα πράγματα που έχεις στο μυαλό σου όχι γιατι δεν ξέρεις ίσα ίσα, μπορεί να ξέρεις πολλά πράγματα αλλά δυστηχως μονο στη θεωρία..
Οταν θα έρθει η ώρα να τα ζήσεις και στην πραξη και προσπαθείς να εφαρμόσεις πολλές θεωρίες σου πλέον γιατί κάπου τις εχει διαβάσει, τότε θα αντιληφθείς πραγματικά πόσο δύσκολο είναι και γιατί γίνονται και λάθη από γονείς και γενικά απι τους ανθρώπους που ειναι απόλυτοι χωρίς όμως να δοκιμαστούν!

Δεν ειναι μειονέκτημα όλο αυτό, ούτε σε κάνει λιγότερο ή περισσότερο έξυπνο από τον οποιοδήποτε!
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Άρα?
Ποιος ο λόγος να απαντήσεις σε όλο αυτό και ποιος ο λόγος για επιχειρήματα όταν κάποιος γονιός σου λέει την αποψη του και εσύ την ακυρώνεις..
Αν καποιος θελει να συνδιαλαγουμε (μου παραθεσει καποιο μηνυμα πχ, οπως εγινε) και εγω διαφωνω με την αποψη του , θα ανασκευασω την αποψη του. Αυτο σημαινει διαλογος αλλωστε. Δεν καταλαβαινω που διαφωνεις με αυτο.
Τώρα που σου κάνουν το ίδιο αντιδράς ;)
πως αντεδρασα? τι εννοεις? ειπα απλα οτι αν εξ'ορισμου θεωρεις οτι αποψεις οσων δεν εχουν παιδια δεν εχουν αξια, τοτε εξ' ορισμου η αποψη μου για εσενα δεν εχει αξια , καθως δεν εχω παιδια(αναφερομαι στον προηγουμενο συνομιλητη που το ειπε αυτο, οχι σε εσενα). Αρα δεν καταλαβαινω γιατι μου απευθυνεσαι αν εξ' ορισμου πιστευεις οτι η αποψη μου δεν εχει αξια. Που ειναι το παραλογο?
Μήπως σε κάποια θέματα πρεπει το γεγονός και μονο ότι ορισμένοι εχουν ζήσει ειναι πολυ βασικο επιχειρημα ,όπως εσύ πλέον την ορίζεις αυτή την λέξη?
Οκ. Ειμαι 80 χρονων. Επομενως συμφωνα με τη λογικη σου πρεπει να δεχτεις οτι εχω δικιο σε αυτο το θεμα, απλα και μονο επειδη εχω ζησει περισσοτερο. Σου βγαζει εστω και την παραμικρη λογικη αυτο ?
Στο ξαναλέω ειναι τόσο μετέωρα τα πράγματα που έχεις στο μυαλό σου όχι γιατι δεν ξέρεις ίσα ίσα, μπορεί να ξέρεις πολλά πράγματα αλλά δυστηχως μονο στη θεωρία..
Οταν θα έρθει η ώρα να τα ζήσεις και στην πραξη και προσπαθείς να εφαρμόσεις πολλές θεωρίες σου πλέον γιατί κάπου τις εχει διαβάσει, τότε θα αντιληφθείς πραγματικά πόσο δύσκολο είναι και γιατί γίνονται και λάθη από γονείς και γενικά τους ανθρώπους που ειναι απόλυτοι χωρίς όμως να δοκιμαστούν!

Δεν ειναι μειονέκτημα όλο αυτό, ούτε σε κάνει λιγότερο ή περισσότερο έξυπνο από τον οποιοδήποτε!
Το ιδιο μπορω να πω και εγω. Δεν εχεις τις εμπειριες που εχω για αυτο εχεις λαθος αποψεις.

βλεπεις οτι δεν οδηγει πουθενα αυτο?




ΥΓ. Θα απαντησω και στο προηγουμενο μηνυμα σου, δεν το ξεχασα, απλα ειναι μεγαλο επομενως θα παρει ωρα.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εσύ θα τους χρέωνες ;
Εγώ δεν κάνω αυτή τη δουλειά (ούτε προτίθεμαι) σε λέω ότι αν σαν κοινωνία αντιμετωπίζαμε διαφορετικά το σεξ θα αντιμετώπιζε διαφορετικά αυτό το επάγγελμα. Όπως επίσης και τα δικαιώματα/όρια που αυτή τη στιγμή δεν έχουν. Δεν είναι πυρηνική φυσική προσπάθησε λίγο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ. Ειμαι 80 χρονων. Επομενως συμφωνα με τη λογικη σου πρεπει να δεχτεις οτι εχω δικιο σε αυτο το θεμα, απλα και μονο επειδη εχω ζησει περισσοτερο. Σου βγαζει εστω και την παραμικρη λογικη αυτο ?
Ναι αν πχ τα παιδιά σου που ειναι ο καθρέπτης μας ,έχουν μια πολυ καλή εξέλιξη και εσύ έχεις βοηθήσει σε αυτό, αν το επάγγελμα σου έχει σχέση με αυτά και αν εχεις ενημερωθεί και ζητήσει βοήθεια από επαγγελματίες που έχουν σχέση με όλα αυτά αξίζει λες να μην σε ακούσω και να με κάνει να αναλογιστω ή ακομα και να αναθεωρήσω ορισμένες απόψεις σου ?

Αν δεν έχει λογική ευτο περιμένω να ακούσω την δική σου λογική μήπως καταφέρω και μπω λιγάκι στο δικό σου σκεπτικό γιατι ακομα δεν έχω καταφέρει η αλήθεια είναι :hmm:
Το ιδιο μπορω να πω και εγω. Δεν εχεις τις εμπειριες που εχω για αυτο εχεις λαθος αποψεις.
Που σε ποιο θέμα?
Στο θέμα παιδιών ή στο θέμα επαγγελματικής εμπειρίας?

Αν έχεις γιατί δεν τις έχεις έκθεση έως τώρα ώστε να με κάνεις εσύ αυτή την φορά να αναρωτηθω εγώ ή να αναθεωρήσω κάποια πράγματα..
Εγώ δεν έχω μάθει να απαξιωνω κανένα στην ζωή μου ακομα και τον πιο μικρό αρκεί αυτά που μου λεει να έχουν μια βάση και η βάση για εμένα είναι η πράξη και όχι η θεωρία!
Δεν υποστήριξα πουθενά ότι γνωρίζω τα πάντα αλλά σε καποια βασικά θέματα όπως σε αυτό που αναπτύχθηκε τώρα, εντάξει ειλικρινά στο λέω μεγαλύτερη αυτοκριτική στο κομμάτι μητέρα δεν έχω κάνει σε κανένα άλλο κομμάτι του ευατου μου και όχι μόνη μου ,με επαγγελματία παρέα..
Και όχι ότι δεν συνεχίζω να το κάνω γιατί ένας γονιός δεν παύει να μαθαίνει όσο μεγαλώνουν τα παιδιά του ..
βλεπεις οτι δεν οδηγει πουθενα αυτο?
Όχι δεν το βλέπω και σου εξήγησα παραπάνω γιατί!
ΥΓ. Θα απαντησω και στο προηγουμενο μηνυμα σου, δεν το ξεχασα, απλα ειναι μεγαλο επομενως θα παρει ωρα.
Πάνω κάτω τα ίδια λέω εφόσον έχουμε εστιάσει σε ένα κομμάτι όλο αυτου οπότε μπορείς και εδώ σαν συνέχεια ;)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Δεν εκανα τον κινεζο, δεν ειδα την ερωτηση.

Η ερωτηση αυτη ομως ειναι αλλου ειδους. Δεν ειναι ερωτηση "θεωρειτε ττη σεξεργασια ντροπη?". Ειναι ερωτηση "υπαρχουν ατομα στον κυκλο σας που θεωρουν τη σεξεργασια ντροπη?".

Και να ξεκαθαρισω τι εννοω, στοους ανθρωπους που ξερω οτι εχουμε κοινες αποψεις και δεν ειμαστε 50 χρονια πισω, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα το ελεγα. Στον παππου μου ομως, που θεωρει οτι οι γυναικες πρεπει να ειναι μανες και νοικοκυρες μονο, δε θα το ελεγα.

Οπως ακριβως ολοι ξερουν στον κυκλο μου οτι ειμαι αθεος, αλλα στη γιαγια μου δεν το εχω πει. Δεν ειναι οτι θεωρω το να εισαι αθεος ντροπη, αλλα δε θελω να μπλεξω σε εναν ατερμονο καυγα με εναν ανθρωπο που δεν εχει ουτε τις γνωσεις ουτε την εκπαιδευση να συζητησω για αυτο το θεμα εξ'αρχης, και ειναι και 50 χρονια πισω
Βρε γμτ..ή διαβαστε τι γραφει ο αλλος τοσα ποστ τωρα ή απλα μην απαντατε.
Τοσες ωρες εξηγω οτι:
Δεν ειναι σαν ολα τα επαγγελματα για πολλους λογους,αλλα στεκομαι σε εναν:
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ,ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΤΡΟΠΗ ΟΤΙ Η ΚΟΡΗ ΣΑΣ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΑς,Η ΜΑΝΑ ΣΑς ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΝΗ;
Αυτο ρωταω η ρημαδα τοσα ποστ τωρα.

Και η απαντηση ειναι ξεκαθαρη!
ΟΧΙ.
Δεν εξεταζω τον λογο.


ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜα εξεταζω.
Δεν ρωταω τιποτε αλλο.
Ξερω πολυ καλα οτι ειναι ΚΑΙ θεμα κοινωνικης ντροπης και αυτο ακριβως λεω.
Οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ,οχι αναγκαστικα επειδη ο ιδιος το θεωρει κακο,αλλα επειδη ειναι κοινωνικα ντροπη!
ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.


ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΩΣΤΑ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Βρε γμτ..ή διαβαστε τι γραφει ο αλλος τοσα ποστ τωρα ή απλα μην απαντατε.
Τοσες ωρες εξηγω οτι:
Δεν ειναι σαν ολα τα επαγγελματα για πολλους λογους,αλλα στεκομαι σε εναν:
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ,ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΤΡΟΠΗ ΟΤΙ Η ΚΟΡΗ ΣΑΣ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΑς,Η ΜΑΝΑ ΣΑς ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΝΗ;
Αυτο ρωταω η ρημαδα τοσα ποστ τωρα.

Και η απαντηση ειναι ξεκαθαρη!
ΟΧΙ.
Δεν εξεταζω τον λογο.


ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜα εξεταζω.
Δεν ρωταω τιποτε αλλο.
Ξερω πολυ καλα οτι ειναι ΚΑΙ θεμα κοινωνικης ντροπης και αυτο ακριβως λεω.
Οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ,οχι αναγκαστικα επειδη ο ιδιος το θεωρει κακο,αλλα επειδη ειναι κοινωνικα ντροπη!
ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.


ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΩΣΤΑ.

Ο τιτλος του ποστ ειναι "ειναι νροπη να εισαι ιεροδουλη?".

Αρα εσυ λες οτι "καποιοι στην κοινωνια το θεωρουν ντροπη, αρα ειναι". Με την ιδια λογικη και το να εισαι ομοφυλοφιλος/τρανς/οτιδηποτε αλλο περα απο cis straight ειναι ντροπη. Οπως επισης και το να εισαι αθεος. Καθως υπαρχουν ανθρωποι στην κοινωνια που δε θα ηθελα να το ξερουν αν ημουν οτιδηποτε απο ολα αυτα. Εφερα και το παραδειγμα με την αθεια πιο πριν.

Αρα οντως αυτο ειναι το επιχειρημα σου?

Προσωπικα, δεν οριζω το "ντροπιαστικο" με βαση την τρελη αποψη του καθενος στην κοινωνια, αν εσυ το κανεις ετσι τοτε απλα διαφωνουμε. Γιατι το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας δεν ξερει τι του γινεται .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης καποιος μπορει να ντρεπεται να πει και οτι ειναι σκουπιδιαρης, αρα και αυτο "δεν ειναι σαν ολα τα αλλα επαγγελματα". Τι σοι λογικη ειναι αυτη?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Ο τιτλος του ποστ ειναι "ειναι νροπη να εισαι ιεροδουλη?".


Αρα εσυ λες οτι "καποιοι στην κοινωνια το θεωρουν ντροπη, αρα ειναι". Με την ιδια λογικη και το να εισαι ομοφυλοφιλος/τρανς/οτιδηποτε αλλο περα απο cis straight ειναι ντροπη. Οπως επισης και το να εισαι αθεος. Καθως υπαρχουν ανθρωποι στην κοινωνια που δε θα ηθελα να το ξερουν αν ημουν οτιδηποτε απο ολα αυτα. Εφερα και το παραδειγμα με την αθεια πιο πριν.


Αρα οντως αυτο ειναι το επιχειρημα σου?
Οχι βρε συ.
Εγω αν θες ξεκαθαρη απαντηση για τον τιτλο του θεματος ειναι οτι σαφως οι ιεροδουλες δεν κανουν κατι ανηθικο μονο με το να πουλουν το σωμα τους,αν δεν συνοδευεται απο κατι αλλο..πχ πωληση ναρκωτικων,να εχουν aids και να μην πανε με προφυλακτικο κλπ.
Εγω απλα,οταν ειδα τοσα πολλα ποστ να το παιζουν τοσο ανετοι βρε αδελφε..και μαλιστα απο ατομα καργα συντηρητικα που ξερουμε τι καπνο φουμαρουν και να λενε οτι καλε...ενα επαγγελμα ειναι ολα τα αλλα,αηδιασα να σου πω την αληθεια με την υποκρισια και την δηθενια τους και εθεσα τα ερωτηματα που εχω πei ποστ τωρα.
-Αν θα τα ελεγαν αυτα στα παιδια τους.
-Αν θα παντρευοντουσαν πορνη
-Αν θα το ελεγαν στον περιγυρο τους.Ξερετε η κορη μου ειναι πορνη.Ξερετε η γυναικα μου ειναι πορνη.Ξερετε η μανα μου ειναι πορνη.

ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑNΑΝ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΤΣΙΠΩΤΟ.
Να λενε οτι ειναι ενα επαγγελμα οπως και ολα τα αλλα,κανενα προβλημα...καλα κανουν διοτι τι θα εκαναν τα αγορακια χωρις αυτες...αλλα οταν μας αγγιζει εμας εκει ειναι αλλη ιστορια.


Διοτι καλε μου φιλε..πως γινεται να λες οτι ειναι ενα επαγγελμα σαν ολα τα αλλα,μπραβο τους,πρεπει νa υπαρχουν καια υτες,μεχρι και κοινωνικο εργο επιτελουν,λενε καποιοι..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΝΤΑΝ ΠΟΡΝΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ,,ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ;
Εκει θελω να καταληξω..αλλα γμτ ή δεν το καταλαβαiνετε καποιοι ή εγω δεν το εξηγω σωστα.

THN YΠΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΩ.Που το παιζουν ελα καλε..δεν ειναι ντροπη,καλα κανουν οι κοπελες....αλλα ουτε κατα διαννοια οταν αγγιζει αυτους.
Διοτι εκει φαινεται ξεκαθαρα τι πραγματικα πιστευουν για τις ιεροδουλες.

Το καταλαβες τωρα;
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επισης κατι αλλο. Πως γινεται η αποψη μου απο τη μια να εχει αξια, και απο την αλλη να λες "οτι εφοσον δεν εχω παιδια δεν μπορω να καταλαβω". Αμα δεν μπορω να καταλαβω, πως εχει αξια η αποψη μου? Για εξηγησε το μια αυτο.
Γιατί το ένα ν' αναιρεί το άλλο ; Βλέπεις το δέντρο να χάνεις το δάσος...

Το εξήγησα, εν τάχει, μία...

Είναι και λίγο κουραστικές, και για τους άλλους, οι προσωπικές αντιπαραθέσεις (όταν ειδικά πλατειάζουν...)...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Επισης καποιος μπορει να ντρεπεται να πει και οτι ειναι σκουπιδιαρης, αρα και αυτο "δεν ειναι σαν ολα τα αλλα επαγγελματα". Τι σοι λογικη ειναι αυτη?
Σου εξηγω και εδω,αν και τα εγραψα στο παραπανω ποστ μου,διοτι εκανες προσθηκη στο ποστ σου και τωρα ειδα αυτο.Το ντροπη δεν παει στις ιεροδουλες.Απλα ΤΟΝΙΖΩ ΚΑΙ ΞΕΣΚΕΠΑΖΩ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ με αυτες τις ερωτησεις,ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ...ΕΝΩ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΕ.Σε κορη,γυναικα κλπ.

Δεν γινεται να λες οτι δεν ειναι ντροπη αυτο το επαγγελμα,αλλα εσυ δεν θα παντρευοσουν ποτε ιεροδουλη.
Δεν γινεται να λες οτι δεν ειναι ντροπη αυτο το επαγγελμα και ειναι σαν ολα τα αλλα, αλλα δεν θα το ελεγα ποτε αν η κορη μου ηταν.


Αυτο καταδεικνυω και σε αυτο στεκομαι.
Στην υποκρισια καποιων
Οχι στο αν ειναι ντροπη αυτο το επαγγελμα.Σε αυτο απαντησα.Αν δεν συνοδευεται απο κατι αλλο παρανομο και επιβλαβες,οχι δεν ειναι ντροπη.

Αληθεια,εσυ θα παντρευοσουν μια πορνη;
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ολη η απαντηση ειναι τρικυμια εν κρανιω.
Ωραία για δείξε μου εσύ πως λειτουργούν και ποια είναι τα δικά σου στην τελική ρε συ γιατί δεν είδα ούτε μισό..

Λοιπον θα το πω οσο πιο απλα μπορω. Το θεμα ειναι "ειναι ντροπη να εισαι ιεροδουλη?". Η αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι. Προσεξε λιγο αυτο ειναι σημαντικο. Δε λεω οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι που δεν το θεωρουν ντροπη, λεω οτι εγω δεν το θεωρω. Καποιος θα μπορουσε να πει οτι οπως εχει τεθει σαν ερωτηση, ειναι απλα παραθεση αποψεων, αρα δεν εχει καποια αξια ο διαλογος και ο αντιλογος. Δηλαδη το αν αισθανεσαι ντροπη ή οχι αν κανεις κατι, στο τελος της ημερας δεν ειναι θεμα που μπορω να σε πεισω, ειτε αισθανεσαι ειτε οχι.

Αλλα υπαρχει επιχειρημα στο γιατι δε θα "επρεπε" (προσεξε τα εισαγωγικα) να θεωρειται ντροπη, οπως επισης γιατι ειναι τελειως παραλογο να το θεωρεις ντροπη. Και γιατι επισης ειναι το ιδιο οπως ολα τα αλλα επαγγελματα, οσον αφορα την αξια του.

Ξεκινω με δυο αξιωματα:

1)καθε εργασια που καλυπτει καποια αναγκη ειναι χρησιμο επαγγελμα. Η αλλιως, η χρησιμοτητα η μη ενος επαγγελματος καθοριζεται απο το αν καλυπτει η οχι καποια αναγκη.

Ετσι πχ ο μπακαλης υπαρχει γιατι καλυπτει την αναγκη του να σου φερνει βασικα αγαθα διπλα στο σπιτι σου.

2)Οφειλουμε να ειμαστε το δυνατον λιγοτερο επικριτικοι απεναντι στους αλλους, και μαλιστα καθολου οταν οι αλλοι δεν ενοχλουν καποιον/δεν καταπατουν τα δικαιωματα καποιου.

με λιγα λογια το να μην ενοχλω κανεναν δεν μπορει να θεωρειται ντροπιαστικο.

Και ερχομαστε τωρα στη σεξεργασια. Καλυπτει καποια αναγκη? Ναι προφανως, την αναγκη των ανθρωπων για σεξ.

Καταπατουν τα δικαιωματα καποιων οι σεξεργατες? Οχι, δεν υφισταται κατι τετοιο.

Επομενως δεν ειναι ντροπιαστικο. Πραγματικα πολυ απλη επαγωγικη σκεψη. Μπορεις αν θες να ανασκευασεις τα επιχειρηματα, θεμιτοτατο. Επισης μπορει να μη συμφωνεις με τα αξιωματα, λιγο δυσκολο βεβαια.


επισης μπορεις να μου πεις "δε με νοιαζει η λογικη, η ντροπη ειναι συναισθημα και λογω του πως εχω μεγαλωσει ντρεπομαι καιβαζω το κεφαλι στην αμμο οταν βλεπω ζιγκολο". Παλι θεμιτο, αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν εχουμε να συζητησουμε και πολλα, ειναι απλα ενα συναισθημαλογω ανατροφης.
είπα περαν από την προσωπική μου και την ιατρική άποψη από τους γιατρούς που επισκέφτηκα και σου είπα κάλλιστα πως θα δεις αν όντως ειναι αληθεια περί χαπιών,ψυχολογίας που άνοιξες θέμα και πραγματικά εκεί έδειξες με αυτά που είπες ότι δεν εχεις καμία σχέση γιατί καταρρίπτεις απόψεις επαγγελματιών υγείας πλέον...
Το να λες σε ενα φορουμ "μου το ειπε ενας γιατρος" ειναι σαν να λες "μου το ειπε ενα πουλακι". Εφοσον ειναι ιατρικη αποψη τοτε πανευκολα μπορεις να βρεις ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΠΗΓΕΣ στο ιντερνετ και να μου τις τριψεις στη μουρη. Καντο.


Επισης που ακριβως κατερριψα αποψεις επιστημονων? Μη λες οτι να ναι, το οτι δεν πιστευω αυτα που λες εσυ επειδη δεν τα υποστηριζεις καπου δεν ειναι οτι αναιρω αποψεις επιστημονων.
Βαρετό ως προς τι ?
Να λέει ο ένας αβάσιμα στοιχεία που δεν υποστηρίζεται από επαγγελματίες και ο άλλος να πετάει ένα γελάω με τις απόψεις σου ή ποιος το το είπε αυτό όταν δεν αντιοαραθετεις απόψεις που να καταρρίπτουν επίσημα πλέον τα λεγόμενα μου εφόσον θες ετσι να μιλάς?
Ναι έχεις εχεις δίκιο απλα δεν είναι βαρετο ειβαι χάσιμο χρόνου θα έλεγα.. ;)
Ειδες λοιπον που ερχεσαι στα λογια μου? Το να κανεις μια συζητηση χωρις επιχειρηματα και και στοιχεια/δεδομενα καταληγει "-οχι εσυ εχεις αδικο, - οχι εγω εχω δικιο -οχι εσυ εχεις αδικο" και αυτο κατανταει βαρετο. Το πιασες.
Ναι όντως δεν υπάρχουν ελπίδες να γίνει έτσι διάλογος οπότε τι να σου πω ,αν δεν μπορείς εσύ να μου τεκμηρίωσης τις αποφάσεις σου χωρίς να έχεις δοκιμαστει σε καταστάσεις ή χωρίς να είσαι επαγγελματίας τότε για ποια επιχειρήματα μιλάς?
Της θεωρίας?
Ξέρεις τι εύκολα μεγαλώνουν όλοι παιδιά στην θεωρία και μετα όταν γίνονται γονείς τα βλέπουμε τα αποτελέσματα?

Αντε παλι. ειδες που λες πραγματα που δεν κολλανε? που κολλαει το πως μεγαλωνουν τα παιδια? Αυτο ειναι θεμα που εφερες απο το πουθενα και δεν κολλαει ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ.

Στο μονο που αναφερθηκα ειναι στο οτι ειπες εντελως ad hoc οτι "για να καταληξει εκει (στη σεξεργασια) καποιοις φταιει ο γονιος που ηταν απων". Και ειπα οτι αυτο ειναι λαθος, και δεν ισχυει γενικα.

Εδω το βαρος της αποδειξης πεφτει σε εσενα να το αποδειξεις, εσυ εκανες αυτην την ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΗ προταση απο το πουθενα. Αποδειξε την και θα τη δεχτω. Αν μου λες "μου το πε ενας ψυχολογος", θα σου πω και εγω "εμενα ενας αλλος ψυχολογος μου ειπε οτι δεν ισχυει".
Με συγχωρείς το ότι έχω δουλέψει με παιδια, το πρώτο μου πτυχίο είναι στα παιδαγωγικά μπορεί να με κάνει να ΜΗΝ ξέρω τι επιπτώσεις έχει στην ψυχολογία των παιδιών όλο αυτό?
Ποιο?
Για πες ρε συ πραγματικά ένα δικό σου επιχείρημα και από ποιον για να συνεννοηθούμε γιατί προς το παρόν μόνο ακυρώνεις αλλά ούτε εσένα βλέπω να επιχειρηματολογης ..
επιχειρημα για ποιο πραγμα απο ολα? Σου επιχειρηματολογησα πιο πανω γιατι το να εισαι ιεροδουλη δεν ειναι ντροπη.

επισης σου εξηγησα γιατι το βαρος της αποδειξης (burden of proof, google it αν δεν ξερεις τι ειναι) ειναι πανω με το να γραφεις αφοριστικες γενικες προτασεις οπως "ολες οι ιεροδουλες ειχαν γονιο απων"
Να πετάξω έξω και την εμπειρία ως γονιός συμμετέχοντες σε πολλές μερίδες περί ψυχολογίας παιδιών σε διάφορα στάδια της εξελιξης του και κατά πόσο η δική μου συμπεριφορά ή του πατέρα τους θα ειναι προπομπός για το μέλλον τους ..
Βγάζω έξω και τα τόσα χρόνια που συναναστρεφοναι με άλλους γονείς και συζητώντας βασικά στάδια των παιδιών βγάζοντας έτσι πολυ βασικά συμπεράσματα..

Να τα οεταξω όλα αυτά γιατί δεν είναι επιχειρήματα, οκ δεν έχω κάτι άλλο να πω..

Δε διαφωνω οτι η συμπεριφορα των γονιων επηρεαζει το μελλον των παιδιων, που το ειπα αυτο? Διαφωνω στο οτι ΟΛΕΣ οι ιεροδουλες ειχαν γονιο απων.
Είδες που σου λέω ότι δεν μπορεις να καταλάβεις την συζήτηση?

Σου εξήγησα βασικούς λόγους που ένα παιδί καταφεύγει σε κάτι τέτοιο..
Τι παράγοντες συντελούν σε όλο αυτό και μου λες πάλι που κολλαει ?
Οκ ειλικρινά πλεον και εγώ κουράζομαι..

Μου ειπες τις προσωπικες αποψεις. Ατεκμηριωτες. Το "ολες οι ιεροδουλες ειχαν γονιο απων" ειναι μετρησιμο ερωτημα. Αν ισχυει, σιγουρα θα υπαρχουν ερευνες που το αποδεικνυουν. Αφου λοιπον εισαι γνωστης και εχεις και ημεριδες, και ξερεις και αποψεις ψυχολογων/γιατρων/του θεου του ιδιου ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα. Πλεον ολα ειναι στο ιντερνετ. Δωσε μου ερευνες, δωσε μου αποψεις επιστημονων. Μη μου λες μου τα ειπαν καποιοι, γιατι να σε πιστεψω στο κατω κατω?
γενικευσα εγώ ότι το επάγγελμα ειναι ντροπή σαν επάγγελμα και όχι όταν αυτό χρησιμοποιείται σαν μέσο εκβιασεις με ανήθικο τρόπο?
που για πες μου ακριβώς?

Οπα οπα κατσε. Εσυ ησουν αυτη που παρεθεσες πρωτη ενα μηνυμα μου και διαφωνησες. Δεν ημουν εγω. Αν δε διαφωνεις τοτε προς τι ολο αυτο?
Βλέπεις ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις ή μάλλον δεν διαβάζεις όλα τα μηνύματα?



Οκ ,τι άλλο να πω ποια ...

Κοίταξε δεν έχω πλέον ελπίδες να σε καλύψω γιατί πολυ απλά δεν καταλαβαίνεις...

Θίγεις ένα θέμα μεταξύ παιδιού και γονέα και δεν μπορείς να αντιληφθείς την επιρροή που έχει το οικογενειακό περιβάλλον σε μια τέτοια απόφαση του ίδιου τους του παιδιού..
Ειδες λοιπον οτι εσυ δεν καταλαβαινεις η δε διαβαζεις? Δεν ειπα πουθενα οτι δεν υπαρχουν σεξεργατες που δεν οδηγηθηκαν εκει επειδη κατι εγινε λαθος, διαφωνησα μαζι σου στο οτι δεν ειναι ΟΛΕΣ οι σεξεργατριες ετσι. και το λεω απο την αρχη.
Οκ δεν έχω να πω κάτι άλλο κρατά την άποψη σου και μην παίζουμε το κακό παιχνιδάκι των λέξεων ή των επιχειρηματων που πραγματικά δεν υπάρχει πουθενά, καλή συνέχεια,ίσως συνεννοηθούμε σε κάποιο άλλο θεματακι :give_rose: ;)
Δυσκολο καθως υπαρχει διαφορα αξιων και αξιωματων στο τι ειναι τεκμηριωμενος λογος.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ δεν κάνω αυτή τη δουλειά (ούτε προτίθεμαι) σε λέω ότι αν σαν κοινωνία αντιμετωπίζαμε διαφορετικά το σεξ θα αντιμετώπιζε διαφορετικά αυτό το επάγγελμα. Όπως επίσης και τα δικαιώματα/όρια που αυτή τη στιγμή δεν έχουν. Δεν είναι πυρηνική φυσική προσπάθησε λίγο.
Απευθύνομαι στο ποστ της σινεφίλ λέγοντας μια σκέψη τι θα γινόταν αν δεν ήταν παρακμιακό για την κοινωνία, δεν διαφώνησα με το σκεπτικό της στην ουσία και έρχεσαι και μου λες αυτά που λέει η σινεφίλ, για ποιο λόγο επαναλαμβάνεσαι συνέχεια ; μιλάς για να μιλήσεις ;
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Οχι βρε συ.
Εγω αν θες ξεκαθαρη απαντηση για τον τιτλο του θεματος ειναι οτι σαφως οι ιεροδουλες δεν κανουν κατι ανηθικο μονο με το να πουλουν το σωμα τους,αν δεν συνοδευεται απο κατι αλλο..πχ πωληση ναρκωτικων,να εχουν aids και να μην πανε με προφυλακτικο κλπ.
Εγω απλα,οταν ειδα τοσα πολλα ποστ να το παιζουν τοσο ανετοι βρε αδελφε..και μαλιστα απο ατομα καργα συντηρητικα που ξερουμε τι καπνο φουμαρουν και να λενε οτι καλε...ενα επαγγελμα ειναι ολα τα αλλα,αηδιασα να σου πω την αληθεια με την υποκρισια και την δηθενια τους και εθεσα τα ερωτηματα που εχω πei ποστ τωρα.
-Αν θα τα ελεγαν αυτα στα παιδια τους.
-Αν θα παντρευοντουσαν πορνη
-Αν θα το ελεγαν στον περιγυρο τους.Ξερετε η κορη μου ειναι πορνη.Ξερετε η γυναικα μου ειναι πορνη.Ξερετε η μανα μου ειναι πορνη.

ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑNΑΝ..ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΤΣΙΠΩΤΟ.
Να λενε οτι ειναι ενα επαγγελμα οπως και ολα τα αλλα,κανενα προβλημα...καλα κανουν διοτι τι θα εκαναν τα αγορακια χωρις αυτες...αλλα οταν μας αγγιζει εμας εκει ειναι αλλη ιστορια.


Διοτι καλε μου φιλε..πως γινεται να λες οτι ειναι ενα επαγγελμα σαν ολα τα αλλα,μπραβο τους,πρεπει νa υπαρχουν καια υτες,μεχρι και κοινωνικο εργο επιτελουν,λενε καποιοι..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΝΤΑΝ ΠΟΡΝΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ,,ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ;
Εκει θελω να καταληξω..αλλα γμτ ή δεν το καταλαβαiνετε καποιοι ή εγω δεν το εξηγω σωστα.

THN YΠΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΩ.Που το παιζουν ελα καλε..δεν ειναι ντροπη,καλα κανουν οι κοπελες....αλλα ουτε κατα διαννοια οταν αγγιζει αυτους.
Διοτι εκει φαινεται ξεκαθαρα τι πραγματικα πιστευουν για τις ιεροδουλες.

Το καταλαβες τωρα;
Λοιπον απλα πραγματα. Ειχα φιλο στο δημοτικο που ειχε πατερα σκουπιδιαρη. Δεν ντρεποταν για αυτο . Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια μερα ενα παιδι αρχισε να τον κοροιδευει για αυτο. Απο τοτε ο φιλος μου ΠΟΤΕ δεν ηταν τοσο ανετος να λεει το επαγγελμα του πατερα του, ακομη και τωρα (και πιστεψε με εχουμε μεγαλωσει αρκετα απο τοτε). Δεν υπηρχε κανενα προβλημα στο φιλο, αν δεντο χε πει μονο σε αυτο το ατομο.

Καταλαβαινεις που το παω? Δε θα χα προβλημα να πω οτι η κορη μου ειναι πορνη, σε ολα τα ατομα που ξερω οτι δε θα ηταν τοξικα απεναντι της. Αν ομως υπηρχε καποιος που ειναι τοξικος σε αυτο το θεμα, καταρχας θα τον απομακρυνα απο τη ζωη μου, αλλα προφανως δε θα του το ελεγα. Οχι επειδη εγω θεωρω προβληματικο το επαγγελμα, αλλα επειδη αυτος το θεωρει.


Δεν καταλαβαινω γιατι αυτο αποδεικνυει καπως οτι "δεν ειναι ενα επαγγελμα οπως ολα τα αλλα".


γενικα εδωσα πολλα παραδειγματα και αναλογιες, νομιζω ειναι ξεκαθαρο τι λεω.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπα οπα κατσε. Εσυ ησουν αυτη που παρεθεσες πρωτη ενα μηνυμα μου και διαφωνησες. Δεν ημουν εγω. Αν δε διαφωνεις τοτε προς τι ολο αυτο?
Τι οπα κάτσε ρε συ ...
Ούτε γιατί παρέθεσα το απόλυτα μήνυμα σου δεν κατάλαβες που είναι και το ποιο βασικό και μιλάμε για όλα τα άλλα?

Το βασικό δεν κατάλαβες και σε ρωτάω ξεκάθαρα πλέον χωρίς όλα τα υπόλοιπα ειναι άκυρα γιατί πραγματικά δεν αντιλαμβανεσαι οτι οταν μια συζήτηση έχει ροή πέφτουν και άλλα θέματα και δεν λεω τίποτα αβάσιμο..

Μια σεξεργατρια ,ιεροδουλη η οποία κάνει την δουλειά της όπως λες , δεν τίθεται θέμα ηθικής οκ ?
Πεσμου όταν μια σεξεργατρια που κάνει την δουλειά της αλλά χρησιμοποιεί και αυτή για να εκβιασει ένα πελάτη για περισσότερα χρήματα είναι και αυτή ηθική?
Και γι αυτή αν ήταν δικό σου άνθρωπος θα την στηρίζεις και θα ήσουν περήφανος, θα την στηρίζει που παιζει έτσι πελάτες και τους εκβιάζει?

Ιερόδουλες δεν είναι και αυτές ?

Μην μου πεις ότι το πάω αλλού για να μην πω τα επιχειρηματα που έβαλες εσύ με τον μανάβη είναι τελείως άσχετο με αυτά που συζητάμε και δεν συσχετίζεται ούτε το σκεπτικό τους .....

Απάντησε ξεκάθαρα μονο στις ερωτήσεις μπας και συνεννοηθούμε 😀
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σου εξηγω και εδω,αν και τα εγραψα στο παραπανω ποστ μου,διοτι εκανες προσθηκη στο ποστ σου και τωρα ειδα αυτο.Το ντροπη δεν παει στις ιεροδουλες.Απλα ΤΟΝΙΖΩ ΚΑΙ ΞΕΣΚΕΠΑΖΩ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ με αυτες τις ερωτησεις,ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ...ΕΝΩ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΘΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΕ.Σε κορη,γυναικα κλπ.
αυτο ειναι δουλεια οσων το λενε, εγω δεν το λεω επομενως δεν απαντω.
Δεν γινεται να λες οτι δεν ειναι ντροπη αυτο το επαγγελμα,αλλα εσυ δεν θα παντρευοσουν ποτε ιεροδουλη.
Δεν γινεται να λες οτι δεν ειναι ντροπη αυτο το επαγγελμα και ειναι σαν ολα τα αλλα, αλλα δεν θα το ελεγα ποτε αν η κορη μου ηταν.


Αυτο καταδεικνυω και σε αυτο στεκομαι.
Στην υποκρισια καποιων
Οχι στο αν ειναι ντροπη αυτο το επαγγελμα.Σε αυτο απαντησα.Αν δεν συνοδευεται απο κατι αλλο παρανομο και επιβλαβες,οχι δεν ειναι ντροπη.
Οπως ειπα και πριν δε θα ειχα προβλημα να πω οτι η κορη μου ειναι σεξεργατρια. ξαναλεω δε θα το ελεγα σε καποιον που θα ηταν τοξικος απεναντι της για αυτο το λογο.
Αληθεια,εσυ θα παντρευοσουν μια πορνη;
Ειμαι κατα του γαμου γενικοτερα, επομενως δε θα παντρευτω γενικα. Αλλα αναφερομενος σε συμφωνο συμβιωσης πχ, ναι δε θα χα θεμα.


Btw να πω και κατι αλλο εδω. Παιδια πρεπει καποιοι (δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε σενα γενικα το λεω) να σκεφτειτε οτι ισως υπαρχει χασμα γενεων στην κουβεντα. Καποιοι ειμαστε η γενια των social media και η γενια της αποδομησης των social structures. Ξερω οτι η γενια του πατερα μου πχ δε θα παντρευοταν μια πορνη, καθως "η μονογαμια ειναι θρησκεια" και μπλα μπλα μπλα....








Να ξερετε λοιπον οτι στη δικη μου τη γενια, πολλα αγορια εχουν σαν ονειρο να εχουν κοπελα μια....πορνοσταρ. Το οτι σε εσας ισως φαινεται περιεργο δεν ειναι επειδη ειναι εγγενως περιεργο, αλλα επειδη ισως δεν ξερετε τι χανετε.

Επισης η μονογαμια ειναι πολυ last century. get over with it
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι οπα κάτσε ρε συ ...
Ούτε γιατί παρέθεσα το απόλυτα μήνυμα σου δεν κατάλαβες που είναι και το ποιο βασικό και μιλάμε για όλα τα άλλα?

Το βασικό δεν κατάλαβες και σε ρωτάω ξεκάθαρα πλέον χωρίς όλα τα υπόλοιπα ειναι άκυρα γιατί πραγματικά δεν αντιλαμβανεσαι οτι οταν μια συζήτηση έχει ροή πέφτουν και άλλα θέματα και δεν λεω τίποτα αβάσιμο..

Μια σεξεργατρια ,ιεροδουλη η οποία κάνει την δουλειά της όπως λες , δεν τίθεται θέμα ηθικής οκ ?
εδω δεν καταλαβαινω τι ρωτας? συμφωνεις οτι ειναι οκ η διαφωνεις?
Πεσμου όταν μια σεξεργατρια που κάνει την δουλειά της αλλά χρησιμοποιεί και αυτή για να εκβιασει ένα πελάτη για περισσότερα χρήματα είναι και αυτή ηθική?
οχι. Αλλα που κολλαει αυτο?
Και γι αυτή αν ήταν δικό σου άνθρωπος θα την στηρίζεις και θα ήσουν περήφανος, θα την στηρίζει που παιζει έτσι πελάτες και τους εκβιάζει?
οχι, αλλα που κολλαει αυτο?
Ιερόδουλες δεν είναι και αυτές ?
ναι, και οι γιατροι που παιρνουν φακελακια και αυτοι γιατροι ειναι.
Μην μου πεις ότι το πάω αλλού για να μην πω τα επιχειρηματα που έβαλες εσύ με τον μανάβη είναι τελείως άσχετο με αυτά που συζητάμε και δεν συσχετίζεται ούτε το σκεπτικό τους .....
Δεν καταλεβες τιποτα απο οτι ειπα, το ξερα οτι τα γραφω τζαμπα :laugh: . ειδες γιατι κατανταει κουραστικο. χανω τοση ωρα να εξηγησω βασικη λογικη και επαγωγικη σκεψη και εσυ καταλαβες μονο το μπακαλη και αυτο out of context εντελως
Απάντησε ξεκάθαρα μονο στις ερωτήσεις μπας και συνεννοηθούμε 😀
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
Νομίζω η απάντηση είναι εξαρτάται τον άνθρωπο που θα ρωτήσει κανείς.
Κάποιος μπορεί να πει λόγου χάρη οτι το σεξ είναι απόλαυση. Άρα το να το κάνεις υποχρεωτικά με σκοπό να πάρεις λεφτά μπορεί να το δει ως ηθικό ξεπεσμό. Οτι πουλιέσαι για τα χρήματα. Άλλος μπορεί να πει οτι είναι ένα επάγγελμα σαν όλα τα άλλα εφόσον προσφέρεται μια υπηρεσία με αντάλλαγμα ένα χρηματικό ποσό. Άλλος μπορεί να πει οτι είναι ακόμα και λειτούργημα. Άλλος μπορεί να πει οτι είναι μια έσχατη λύση όταν μια γυναίκα φτάσει σε αδιέξοδο και άλλα πολλά.

Στην πράξη τώρα, κανέναν δεν θα χάλαγε μια ιερόδουλη. Αλλά δεν θα την παντρεύονταν κιόλας θεωρώ :P.
Προσωπικά δεν πιστεύω οτι είναι εύκολο να απαντήσει κάποιος το ερώτημα εαν δεν έχει τύχει να έχει σχέσεις(κοινωνικές) με μια ιερόδουλη. Ώστε να δει τι διαφορετικές καταστάσεις μπορούν να προκύψουν
και πως θα νιώσει. Άλλωστε η ντροπή όπως και άλλα συναισθήματα, είναι κάτι που νιώθουμε,και όχι κάτι που σκεφτόμαστε. Λόγου χάρη μπορεί να μας τριγκάρει το x πράγμα μόνο όταν γίνει αλλά, εαν το σκεφτούμε όχι. Άλλο το σκέφτομαι και άλλο το νιώθω.

Πάρα αυτά το επάγγελμα της ιερόδουλης είναι απο τα πιο αρχαία. Και δεδομένου πόσα επαγγέλματα δημιουργήθηκαν μετέπειτα, πόσα εξαφανίστηκαν και τα λοιπά, δείχνει οτι για να υπάρχει και μέχρι σήμερα, είναι καίριας σημασίας, τόσο για τις εργαζόμενες όσο και για τους πελάτες. Αυτό νομίζω είναι αδιαμφισβήτητο.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Γιατί το ένα ν' αναιρεί το άλλο ; Βλέπεις το δέντρο να χάνεις το δάσος...

Το εξήγησα, εν τάχει, μία...
Μου λες "δεν εχεις παιδια αρα δεν μπορεις να ξερεις". Ε αρα η αποψη μου για εσενα δεν εχει αξια, αφου δεν μπορω να ξερω οτι αποψη και να εχω δε θα ειναι τεκμηριωμενη.
Είναι και λίγο κουραστικές, και για τους άλλους, οι προσωπικές αντιπαραθέσεις (όταν ειδικά πλατειάζουν...)...

Ακριβως.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξερετε λοιπον οτι στη δικη μου τη γενια, πολλα αγορια εχουν σαν ονειρο να εχουν κοπελα μια....πορνοσταρ. Το οτι σε εσας ισως φαινεται περιεργο δεν ειναι επειδη ειναι εγγενως περιεργο, αλλα επειδη ισως δεν ξερετε τι χανετε.

Επισης η μονογαμια ειναι πολυ last century. get over with it
Ποια γενιά καλό μου τον 15 ετών μέχρι 18 ?
Πραγματικά τι λες ?
Ποιος θέλει πορνοσταρ ...

Όχι δεν υπάρχει χάσμα γενεών ,χάσμα προτύπων και αξιών υπάρχει και αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με αυτό που λες ..

Ναι τα αγοράκια που το μυαλό τους είναι μόνο στο κάτω κεφάλι λόγο εφηβείας θέλουν μια πορνοταινίες γιατί μόνο αυτή θα άντεχε όλη μέρα καθε μέρα..

Απο μια ηλικία και μετά θέλουν άλλες γυναίκες αλλά φανταζομαι ακομα είσαι πολύ μικρός οπότε αντιλαμβάνομαι με ποιο σκεπτικό απαντάς και τώρα πλέον κατάλαβα τι λες ;)
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ποια γενιά καλό μου τον 15 ετών μέχρι 18 ?
προσθεσε καμια 10αρια χρονια και εισαι μεσα.
Πραγματικά τι λες ?
Ποιος θέλει πορνοσταρ ...
πολλοι ....
Όχι δεν υπάρχει χάσμα γενεών ,χάσμα προτύπων και αξιών υπάρχει και αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου με αυτό που λες ..
καθε παλια γενια αυτο λεει. "χασμα προτυπων και αξιων" λεγανε και για τους ομοφυλοφιλους καποτε...
Ναι τα αγοράκια που το μυαλό τους είναι μόνο στο κάτω κεφάλι λόγο εφηβείας θέλουν μια πορνοταινίες γιατί μόνο αυτή θα άντεχε όλη μέρα καθε μέρα..
Απο μια ηλικία και μετά θέλουν άλλες γυναίκες αλλά φανταζομαι ακομα είσαι πολύ μικρός οπότε αντιλαμβάνομαι με ποιο σκεπτικό απαντάς και τώρα πλέον κατάλαβα τι λες ;)
κοιτα γενικα εγω ειμαι στην ηλικια αναπαραγωγης, τωρα αν εσυ μιλας για πολυ μεγαλους (χασμα γενεων που ελεγα ) δεν ξερω
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top