Είναι ντροπή να είσαι ιερόδουλη;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ποσοι απο αυτες θα το ελεγαν στο σχολειο τους παιδιου τους ας πουμε;
Τι επαγγελεστε;
-Ιεροδουλος
Αν έλεγαν "ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ" δεν θα έλεγαν ψέματα...

1638982224983.png
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα Χριστό :P .

Που να καταλάβεις 🤣🤣🤣

Δεν απάντησα σε εσενα απλά παρέθεσα το μήνυμα σου για να δει ο φίλος μια αντρική τοποθετηση εφόσον εμείς σαν γυναίκες δεν μετράμε γιατί δεν ξέρουμε από πληρωμένο σεξ και πόσο σε εκτίμηση πρέπει να το έχουμε 😉

Κατ αλλά συμφωνώ για ακόμη μια φορά με όσα λες και τον τρόπο που τα λες !
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
οταν λεω ρε guys δεν απευθυνομαι μονο σε σενα, γιατι το προβλημα με το να μη γινεται σωστη κατανοηση οσοων γραφονται ειναι γενικο. για αυτο ρε guys, αλλιως θα ελεγα ρε guy.

οκ αφου δεν μπορειτε, παμε απλα. καποιος που ειναι στα 20+ ειναι σε ηλικια αναπαραγωγης η οχι?φυσικα και ειναι. Επισης καποιος που ειναι στα 5 ειναι σε ηλικια αναπαραγωγης? φυσικα και οχι. Αρα υπαρχει καποια ηλικια αναπαραγωγης. Αρα ειχα δικιο. Παμε παρακατω.

Επισης να αναφερω, οτι δεν ειπα πουθενα οτι οι ανδρες μετα τα 45 δεν μπορουν να κανουν παιδια, αλλα οτι ειναι πιο δυσκολο, συμφωνα με πολυαριθμες πηγες. Αλλα θα το ξερεις αυτο

Btw, αφου εχεις διαβασει ολα τα μηνυματα, θα ξερεις οτι αυτο δεν το ειπα τυχαια. ηταν απαντηση σε αλλο μελος που ειπε για 15χρονα και μπλα μπλα, πρεπει να κατσεις να διαβασεις εκεινη τη συζητηση για να καταλαβεις.

που το χανω? εξηγησε το.


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ. που κολλανε οι πηγες που εβαλες? Οταν απαντησεις ελα να τα ξαναπουμε. Αναφερσου ακριβως σε ποιο θεμα που εθεσα εγω απαντας με το να λες οτι "το σπερμα μειωνεται λογω χημικων". Που κολλαει, απαντα συγκεκριμενα σε καποιο μηνυμα.


ναι κανεις λαθος. παλι το θεμα των γιατρων ξεκινησε απο απαντηση σε μελος (αν διαβασεις τη συζητηση θα καταλαβεις σε ποιο μελος) που ειπε "υπαρχουν ιεροδουλες που εκβιαζουν ΑΡΑ οι ιεροδουλες ειναι ανηθικες" και της απαντησα "με τη λογικη σου , υπαρχουν γιατροι που παιρνουν φακελακια ΑΡΑ οι γιατροι ειναι ανηθικοι". Ηταν αναλογια για να αποδειξω το λαθος στο σκεπτικο της

Αρα ΝΑΙ και κανεις λαθος και δεν εχεις διαβασει τη συζητηση.

Γιατι τα εβαλες ολα αυτα εξ' αρχης, εφοσον δεν ανεφερα πουθενα τα θεματα για τα οποια εγραψες αλλα ουτε και κολλανε με το τοπικ γενικοτερα?


οχι δεν ειναι. Δεν κολλανε καπου αυτα που εβαλες. Και σου ξαναλεω για τεταρτη φορα, οριστε, εδω ειμαστε, αποδειξε μου οτι κανω λαθος. Πες μου σε ποια μηνυματα μου αναφερθηκα στα θεματα που εγραψες και αποστομωσε με στο κατω κατω. Αλλιως παραδεξου οτι πεταξες ακυρα.

Κανεις δεν τα ξερει ολα, συμφωνω. Δυστυχως ομως υπαρχουν πολλοι, παρα πολλοι ανθρωποι που αν τους δωσεις ενα κειμενο μιας σελιδας και τους πεις "ποιο ειναι το θεμα του κειμενου και το θεμα της καθε παραγραφου?" αδυνατουν να δωσουν σωστη απαντηση. Και εκει δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να συνδιαλαγεις. Αν μαλιστα προσπαθησουμε να δουμε και ποσοι ανθρωποι ξερουν βασικες αρχες λογικης και επιχειρηματολογιας, εκει θα απογοητευτουμε απο τους αριθμους γενικως.

Bon Appétit!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nascentes morimur Και κατι ακομα. Ειναι δυσκολο να πιασεις μια συζητηση απο τη μεση σε ενα φορουμ, και να καταλαβεις ολο το context. Το καταλαβαινω αυτο. Οταν το κανεις ειναι πολυ ευκολο να πεφτεις σε ατοπηματα οπως αυτα που εκανες, να νομιζεις πχ οτι τεθηκε το θεμα με φακελακια σε γιατρους.

Πρεπει να διαβασεις ΟΟΟΟΛΗ τη συζητηση για να μπεις στο κλιμα. Δε νομιζω να σου προσφερει και πολλα βεβαια.
μα αγαπητε μου σε εχω διαβασει απο την αρχη οπως ολες και ολους...
Ξερω τι ειπες που το ειπες ποτε τα ειπες......απλα σαν γρια που ειμαι :teasing:με κουραζει να σε πιασω απο την αρχη και επιασα το θεμα αναπαραγωγης μιας δλδ επελεξα
και εγω ξερω αρκετα καλα γιατι τα εβαλα..και αν ηξερες και εσυ τι γραφεις θα καταλαβαινες γιατι και τι θελω να σου πω ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε και βαριεμαι...ΟΤΙ μα οτι σου εγραψα ηταν ξεκαθαρο .Αν συνεχισω και συνεχισω θα χασει την αξια του η απαντηση μου και η εννοια της προς εσενα (ΤΕΛΕΙΑ).
και εκτος απο αυτο δεν βλεπω να καταλαβες το τελευταιο που εγραψα .....για οποια απορια σου μετα τις γιορτες :friends::tongue:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αναμφίβολα η οργανωμένη πορνεία είναι ιστορικά συνυφασμένη με τη σωματεμπορία, ωστόσο στην εποχή μας υπάρχουν γυναίκες οι οποίες εργάζονται συνειδητά σε οίκους ανοχής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,990 μηνύματα.
Επεσα πάνω σ'αυτό το άρθρο και θυμήθηκα το εν λόγω θρεντ και πολλά από αυτά που γράφτηκαν.

Φυσικά τα τέσσερα άτομα που μίλησαν δεν αποτελούν αντιπροσωπευτικο δείγμα, αλλά είπα να σας το παραθέσω μιας και φαντάζομαι ότι αρκετοί, αναμεσα σας και γω, είναι πιθανόν να μην έχετε συνομιλήσει με κάποιον σεξεργατη.
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει λίγο να καταλάβουμε κάτι.

Είναι πραγματικά ωραίο να βλέπεις νέους με νεοτεριστικές φιλελεύθερες απόψεις.

(Αν και καμιά φορά, με τόσα ανοιχτά μυαλά φεύγει ο εγκέφαλος).

Όμως στην γενιά μας, βλέπω πολύ έντονη μια υποκρισία, ένα political correctness. Ο φόβος να μην χαρακτηριστείς οπισθοδρομικός και να αποκλειστείς από τους επαναστάτες συνομιλίκους σου, δεχόμενος έτσι μια χούντα συγκεκριμένων γενικών ιδεών που ο ίδιος δεν έχεις στην πραγματικότητα φιλτράρει να δεις αν πράγματι συμφωνείς με αυτές.


Το να εκδίδεσai είναι ντροπή;
Όχι, θα σου πουν πολλοί, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή. Και ίσως έχουν δίκιο σε έναν βαθμό. Ο καθένας έχει την ελευθερία του και από εκεί και πέρα αν δεν βλάπτεις την κοινωνία δεν τους πέφτει και λόγος. Μάλιστα, η δουλειά αυτή για να υπάρχει καλύπτει καλώς ή κακώς, κάποια ανάγκη της κοινωνίας.
Το να δουλεύεις δεν είναι ντροπή από μόνο του. Το να κλέβεις,να σκοτώνεις είναι.

Ωστόσο, θεωρώ ότι κανένας υγιής άνθρωπος αν του δινόταν η επιλογή δεν θα διάλεγε αυτό το επάγγελμα. Γιατί ακριβώς μειώνει την ανθρώπινη υπόσταση σε αντικείμενο ηδονής. Και μεταξύ μας, όσο ανοιχτόμυαλοι και αν προσποιούμαστε ότι είμαστε, δεν είναι μια ιδιότητα που θα λειτουργήσει υπέρ του ατόμου. Δεν ξέρω δηλαδή αν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρέπεται, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο κανείς περιφανεύεται.
Ακόμη και αν δεχτώ εγώ να το δω ουδέτερα, ακόμη και αν πω διάφορες φιλοσοφίες υπερ, φοβάμαι ότι υπάρχει μια υποκρισία. Κανένας δεν θα ήθελε η κόρη του να γίνει πόρνη ή ο γιος του ζιγκολό. Πολλοί όμως θα ήθελαν τα παιδιά τους να γίνουν επιστήμονες, μηχανικοί κλπ.

Άσχετα, με θρησκείες κλπ. Μειώνεις την υπόσταση σου όπως ξαναείπα σε αντικείμενο ηδονής με χρηματικό αντίτιμο. Σε έναν κόσμο που ο άνθρωπος έχει τόσες δυνατότητες, και που θέλουμε να θεωρούμε ότι προορίζεται για ΜΕΓΑΛΑ πράγματα, το να ασχολείσαι 24/7 με το σεξ, και μάλιστα χωρίς συναίσθημα ή ενδιαφέρον για πολλαπλασιασμό του είδους, θεωρώ προσωπικά ότι πτωχένει κατά πολύ την ανθρώπινη φύση.

Νομίζω ότι
1. Η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν θα ήθελε και δεν εκδίδεται, αυτό από μόνο του δηλώνει κάτι.
2. Αυτοί που εκδίδονται α) Είτε αναγκάζονται από άλλους ή τις συνθήκες στο οποίες ζουν πχ φτώχεια, β) έχουν ψυχολογικά προβλήματα/τραύματα πχ σεξομανής γ) πραγματικά τους αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής που δεν διαφέρει πχ από τις γυναίκες με τους λεγόμενους sugar daddies.

Θεωρώ ότι η κοινωνία, το θεωρεί ένα επάγγελμα ντροπή. Γιατί θεωρητικά μπορούν να το κάνουν όλοι και δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση ή προσπάθεια. Γυρίζει τον άνθρωπο σε ζωικό επίπεδο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,990 μηνύματα.
.

Θεωρώ ότι η κοινωνία, το θεωρεί ένα επάγγελμα ντροπή. Γιατί θεωρητικά μπορούν να το κάνουν όλοι και δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση ή προσπάθεια. Γυρίζει τον άνθρωπο σε ζωικό επίπεδο.
Δηλαδή με τη λογική σου και ο σκουπιδιάρης πχ έπρεπε να ντρέπεται για το επάγγελμα του.
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή με τη λογική σου και ο σκουπιδιάρης πχ έπρεπε να ντρέπεται για το επάγγελμα του.
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.
Και με εκνευρίζει το ότι προσποιήσε ότι δεν καταλαβαίνεις και δήθεν έχεις προοδευτική σκέψη.

Προφανώς και δεν πρέπει να ντρέπεται οποίος δουλεύει και δεν βλάπτεις την κοινωνία. ( Και οι hitman δουλεύουν αλλά σκοτώνουν ανθρώπους, αυτοί θα έπρεπε να ντρέπονται)

Αλλά αν στόχος τις ζωής σου είναι να καθαρίζεις για 50+ χρόνο τις ακαθαρσίες των άλλων, κάτι πάει λάθος. Κοινή λογική.
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει δυνατότητες για κάτι καλύτερο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,990 μηνύματα.

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

Θεωρώ ότι η κοινωνία, το θεωρεί ένα επάγγελμα ντροπή. Γιατί θεωρητικά μπορούν να το κάνουν όλοι και δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση ή προσπάθεια. Γυρίζει τον άνθρωπο σε ζωικό επίπεδο.
Τότε αυτό το επιχείρημα ισχύει μόνο για αυτό το συγκεκριμένο επάγγελμα και όχι για τα υπόλοιπα που θεωρητικά δεν απαιτούν κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες;
Ε τότε μιλάμε για ενα πολύ γερο επιχείρημα...

Και με εκνευρίζει το ότι προσποιήσε ότι δεν καταλαβαίνεις και δήθεν έχεις προοδευτική σκέψη.
Ωπα κούλαρε.
Πρώτον πως ξέρεις ποια είναι η άποψη μου και δεύτερον οτι προσποιουμαι;
Προφανώς και δεν πρέπει να ντρέπεται οποίος δουλεύει και δεν βλάπτεις την κοινωνία. ( Και οι hitman δουλεύουν αλλά σκοτώνουν ανθρώπους, αυτοί θα έπρεπε να ντρέπονται)
Συμφωνώ και αυτό περιλαμβάνει και το επάγγελμα του σεξεργατη.
Αλλά αν στόχος τις ζωής σου είναι να καθαρίζεις για 50+ χρόνο τις ακαθαρσίες των άλλων, κάτι πάει λάθος. Κοινή λογική.
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει δυνατότητες για κάτι καλύτερο.
Κάποιος δεν πρέπει να το κάνει και αυτό;
Στην πόλη σου δεν έχουν κάνει ποτέ απεργία οι σκουπιδιαριδες;
Εχεις δει πόσο αντιληπτή μπορεί να γίνει η απουσία τους;

Η παρουσία τους πολλές φορές περνάει απαρατήρητη, όμως η απουσια τους ποτέ. Αυτό μας δείχνει πόσο πολύτιμο για την κοινωνία είναι αυτό το επαγγελμα, όπως και το καθένα φυσικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,147 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.
Και με εκνευρίζει το ότι προσποιήσε ότι δεν καταλαβαίνεις και δήθεν έχεις προοδευτική σκέψη.

Προφανώς και δεν πρέπει να ντρέπεται οποίος δουλεύει και δεν βλάπτεις την κοινωνία. ( Και οι hitman δουλεύουν αλλά σκοτώνουν ανθρώπους, αυτοί θα έπρεπε να ντρέπονται)

Αλλά αν στόχος τις ζωής σου είναι να καθαρίζεις για 50+ χρόνο τις ακαθαρσίες των άλλων, κάτι πάει λάθος. Κοινή λογική.
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει δυνατότητες για κάτι καλύτερο.
εσυ τώρα μιλάς μονοπλευρα. Με τη λογική σου και μια νοσηλεύτρια έχει όνειρο να μαζεύει ακαθαρσίες αρρώστων κ ηλικιωμένων ???

Κάθε εργασία έχει τα θετικά και τα αρνητικά της .
Στη περίπτωση του καθαριστή που ανέφερες , ναι ούτε εγώ πιστεύω ότι αποτελεί όνειρο κάποιου όμως δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να εκπληρώσουν τα δικά τους όνειρα και στη προσπάθεια τους να βιοποριστουν καθαρίζουν,σερβίρουν, πλένουν κλπ . Άλλωστε όλα χρειάζονται. Πάντα θα υπάρχουν τέτοιες δουλειές και άνθρωποι που τις έχουν ανάγκη δε χρειάζεται να έχουμε άποψη για όλα .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,768 μηνύματα.
Γιατί θεωρητικά μπορούν να το κάνουν όλοι και δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση ή προσπάθεια. Γυρίζει τον άνθρωπο σε ζωικό επίπεδο.

Νομίζεις. Μια ιεροδουλη η οποια δεν γουστάρει αυτο που κάνει δεν θα μπορέσει να κανει για πολύ καιρο αυτη τη δουλειά. Αυτες οι δουλειες ειναι για υπερ σεξουαλικές γυναικες οι οποιες γουστάρουν τους άντρες γενικότερα.

Και γενικά οι ιεροδουλες ειναι μια πολύ γενική έννοια, ιεροδουλη ειναι σε εναν οικο ανοχης ιεροδουλη ειναι και σε ενα μπάρ που πάει με οποιον θέλει και εκτός , δεν ειναι σίγουρο οτι θα κάνει κάτι με κάποιον. Ιεροδουλη ειναι και σε ένα στριπ σοου που μπορει να μη κάνει κάτι με κάποιον κ απλά να παρέχει αισθησιακους χορους και σόου στην πιστα ή να κάνει και κάτι στο πριβέ - πάντα οτι θέλει αυτή. Ο χώρος αυτος ειναι τεράστιος. Δεν μπορεις να τον βάζεις σε ενα τσουβάλι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω δηλαδή αν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρέπεται, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο κανείς περιφανεύεται.

Εφοσον χαρίζει ηδονή στους άντρες μια χαρά μπορεί να περηφανεύεται. Ειπες να μιλήσουμε ανοιχτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πρέπει λίγο να καταλάβουμε κάτι.

Είναι πραγματικά ωραίο να βλέπεις νέους με νεοτεριστικές φιλελεύθερες απόψεις.

(Αν και καμιά φορά, με τόσα ανοιχτά μυαλά φεύγει ο εγκέφαλος).

Όμως στην γενιά μας, βλέπω πολύ έντονη μια υποκρισία, ένα political correctness. Ο φόβος να μην χαρακτηριστείς οπισθοδρομικός και να αποκλειστείς από τους επαναστάτες συνομιλίκους σου, δεχόμενος έτσι μια χούντα συγκεκριμένων γενικών ιδεών που ο ίδιος δεν έχεις στην πραγματικότητα φιλτράρει να δεις αν πράγματι συμφωνείς με αυτές.


Το να εκδίδεσai είναι ντροπή;
Όχι, θα σου πουν πολλοί, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή. Και ίσως έχουν δίκιο σε έναν βαθμό. Ο καθένας έχει την ελευθερία του και από εκεί και πέρα αν δεν βλάπτεις την κοινωνία δεν τους πέφτει και λόγος. Μάλιστα, η δουλειά αυτή για να υπάρχει καλύπτει καλώς ή κακώς, κάποια ανάγκη της κοινωνίας.
Το να δουλεύεις δεν είναι ντροπή από μόνο του. Το να κλέβεις,να σκοτώνεις είναι.

Ωστόσο, θεωρώ ότι κανένας υγιής άνθρωπος αν του δινόταν η επιλογή δεν θα διάλεγε αυτό το επάγγελμα. Γιατί ακριβώς μειώνει την ανθρώπινη υπόσταση σε αντικείμενο ηδονής. Και μεταξύ μας, όσο ανοιχτόμυαλοι και αν προσποιούμαστε ότι είμαστε, δεν είναι μια ιδιότητα που θα λειτουργήσει υπέρ του ατόμου. Δεν ξέρω δηλαδή αν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ντρέπεται, αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο κανείς περιφανεύεται.
Ακόμη και αν δεχτώ εγώ να το δω ουδέτερα, ακόμη και αν πω διάφορες φιλοσοφίες υπερ, φοβάμαι ότι υπάρχει μια υποκρισία. Κανένας δεν θα ήθελε η κόρη του να γίνει πόρνη ή ο γιος του ζιγκολό. Πολλοί όμως θα ήθελαν τα παιδιά τους να γίνουν επιστήμονες, μηχανικοί κλπ.

Άσχετα, με θρησκείες κλπ. Μειώνεις την υπόσταση σου όπως ξαναείπα σε αντικείμενο ηδονής με χρηματικό αντίτιμο. Σε έναν κόσμο που ο άνθρωπος έχει τόσες δυνατότητες, και που θέλουμε να θεωρούμε ότι προορίζεται για ΜΕΓΑΛΑ πράγματα, το να ασχολείσαι 24/7 με το σεξ, και μάλιστα χωρίς συναίσθημα ή ενδιαφέρον για πολλαπλασιασμό του είδους, θεωρώ προσωπικά ότι πτωχένει κατά πολύ την ανθρώπινη φύση.

Νομίζω ότι
1. Η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν θα ήθελε και δεν εκδίδεται, αυτό από μόνο του δηλώνει κάτι.
2. Αυτοί που εκδίδονται α) Είτε αναγκάζονται από άλλους ή τις συνθήκες στο οποίες ζουν πχ φτώχεια, β) έχουν ψυχολογικά προβλήματα/τραύματα πχ σεξομανής γ) πραγματικά τους αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής που δεν διαφέρει πχ από τις γυναίκες με τους λεγόμενους sugar daddies.

Θεωρώ ότι η κοινωνία, το θεωρεί ένα επάγγελμα ντροπή. Γιατί θεωρητικά μπορούν να το κάνουν όλοι και δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση ή προσπάθεια. Γυρίζει τον άνθρωπο σε ζωικό επίπεδο.
Λοιπόν.Διάβασα το κείμενο σου προσεκτικά.Και θέλω να πω τα εξής:

Αρχικά,έστω ότι βγάλουμε από το μυαλό μας σκέψεις του στυλ "οι γονείς μου θα ήθελαν να...","ειναι ανήθικο να πηγαίνω με πολλές γυναίκες,άντρες γιατί....","οι γονείς μου δε θα με αποδέχονται αν είμαι σεξεργάτης/σεξεργάτρια" και λοιπές σκέψεις φόβου,ντροπής και οπισθοδρομικότητας,θα καταλάβουμε οτι αυτό το επάγγελμα δεν είναι ντροπή,είναι ένα απλό επάγγελμα όπως όλα τα άλλα.

Ωστόσο επειδή καλώς ή κακώς σαν άνθρωποι έχουμε μεγαλώσει σε κοινωνίες που υπάρχει αυτή η οπισθοδρομικότητα,υποσυνείδητα,ακόμα και αν πιεστούμε πολύ να βγάλουμε από μέσα μας όλα αυτά τα κατάλοιπα,άτομα που ασχολούνται με αυτό το επάγγελμα θα τα θεωρήσουμε "ανήθικα",όχι επειδή είναι,αλλά επειδή αυτό νιώθουμε.Δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις,είτε ένας άντρας είτε μια γυναίκα έχει πάρα πολλές εμπειρίες είτε λόγω επαγγέλματος είτε λόγω επιλογής,δε θα είναι και πολύ turn on στο άλλο φύλο αντίστοιχα.Ο επιφανειακός λόγος είναι επειδή το θεωρείς ανήθικο.Ο πραγματικός όμως λόγος πηγάζει από μέσα μας(ανασφάλεια) και μας κάνει να νιώθουμε οτι "μήπως αυτό το άτομο με θελήσει μόνο για αυτό;μήπως αυτό το άτομο δεν έχει αυτοσυγκράτηση και στη πρώτη ευκαιρία πάει με κάποιον άλλον/άλλη;"

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως κανονικά αυτό το επάγγελμα δε θα έπρεπε να μας φαινόταν ανήθικο.Ανήθικο είναι να σκοτώνεις τον διπλανό σου,να βιάζεις,να κάνεις κακό σε ζωάκια.Εφόσον η ερωτική συνεδρία γίνεται υπό την συναίνεση και των 2(ή και περισσοτέρων :P ) είναι 100% ηθική,και αυτό γιατί δε βλάπτεται η ψυχή και η σωματική ακεραιότητα κανενός.Όμως εξαιτίας των καταλοίπων που διέπουν την ζωή μας,είναι δύσκολο να το χωνέψουμε αυτό,εεε και στην ελληνική κοινωνία είναι ακόμη πιο δύσκολο.Κατ'εμέ ακόμα και αν κάποιος το παίζει κουλ και ότι δεν είναι και κάτι τρομερό,μέσα του βιώνει μια μικρή,εσωτερική πάλη,γιατί το μέσα του λόγω πεποιθήσεων που του έχουν περάσει οι παλιότερες γενιές και η κοινωνία ,του λέει ότι δεν είναι ωραίο αυτό,αλλά η λογική του του φωνάζει πως δεν είναι κακό και λάθος εφόσον δεν βλάπτεις κάποιον.

Από εκεί και πέρα,θεωρώ λάθος το κομμάτι που λες ότι μειώνει την ανθρώπινη υπόσταση σε επίπεδο ηδονής.Η ηδονή είναι όμορφο πράγμα.Η καύλα είναι ένα συναίσθημα που δε νιώθεις συχνά και σίγουρα δεν συγκρίνεται με πολλά άλλα συναισθήματα.Για ποιον λόγο να θεωρείται μείωση της ανθρώπινης υπόστασης η ανάγκη του ανθρώπου να θέλει να κάνει σεξ,ακόμα και με πολύ κόσμο;Αυτό το συναίσθημα,αν το έχεις βιώσει,είναι πρωτόγνωρο και όμορφο.Και όχι δε μειώνει την αξία σου σαν άνθρωπο.Αν δεν υπήρχε ηδονή και καύλα,νομίζω θα ήμασταν ζωντανοί νεκροί.
Νομίζεις. Μια ιεροδουλη η οποια δεν γουστάρει αυτο που κάνει δεν θα μπορέσει να κανει για πολύ καιρο αυτη τη δουλειά. Αυτες οι δουλειες ειναι για υπερ σεξουαλικές γυναικες οι οποιες γουστάρουν τους άντρες γενικότερα.
Θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου.Μια ιερόδουλη μπορεί να συνεχίσει να κάνει αυτή τη δουλειά ακόμα και αν δεν την μπορεί/την γουστάρει επειδή ή είναι θύμα trafficking,οπότε την εκβιάζουν,είτε δεν έχει φράγκο οπότε πρέπει κάπως να ζήσει(ας θυμηθούμε λίγο τη συνέβη με τα περισσότερα κορίτσια από Ρωσία που ήρθαν Ελλάδα μετά την κατάρρευση της σοβιετικής ένωσης) και να ανεχτεί τα βίτσια του καθενός είτε είναι τρανς γυναίκα και επειδή στο Ελλαδιστάν οι γυναίκες αυτές θεωρούνται κατωτέρου θεού και δε τις παίρνουν σε δουλειές, αναγκάζονται να εργαστούν στα πεζοδρόμια με τον κάθε ανώμαλο,για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί.

Και επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ,προφανώς όσοι επιλέγουν να κάνουν σεξ με ιερόδουλο/η δεν είναι ανώμαλοι.Αλλά υπάρχουν δυστυχώς πολλοί.Είχα δει σε συνέντευξη παλιά ότι πολλοί καύλωναν στην ιδέα ότι η άλλη ήταν η μητέρα τους,η αδελφή τους,η θεία τους,το παιδί τους.Εμετικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,768 μηνύματα.
Λοιπόν.Διάβασα το κείμενο σου προσεκτικά.Και θέλω να πω τα εξής:

Αρχικά,έστω ότι βγάλουμε από το μυαλό μας σκέψεις του στυλ "οι γονείς μου θα ήθελαν να...","ειναι ανήθικο να πηγαίνω με πολλές γυναίκες,άντρες γιατί....","οι γονείς μου δε θα με αποδέχονται αν είμαι σεξεργάτης/σεξεργάτρια" και λοιπές σκέψεις φόβου,ντροπής και οπισθοδρομικότητας,θα καταλάβουμε οτι αυτό το επάγγελμα δεν είναι ντροπή,είναι ένα απλό επάγγελμα όπως όλα τα άλλα.

Ωστόσο επειδή καλώς ή κακώς σαν άνθρωποι έχουμε μεγαλώσει σε κοινωνίες που υπάρχει αυτή η οπισθοδρομικότητα,υποσυνείδητα,ακόμα και αν πιεστούμε πολύ να βγάλουμε από μέσα μας όλα αυτά τα κατάλοιπα,άτομα που ασχολούνται με αυτό το επάγγελμα θα τα θεωρήσουμε "ανήθικα",όχι επειδή είναι,αλλά επειδή αυτό νιώθουμε.Δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις,είτε ένας άντρας είτε μια γυναίκα έχει πάρα πολλές εμπειρίες είτε λόγω επαγγέλματος είτε λόγω επιλογής,δε θα είναι και πολύ turn on στο άλλο φύλο αντίστοιχα.Ο επιφανειακός λόγος είναι επειδή το θεωρείς ανήθικο.Ο πραγματικός όμως λόγος πηγάζει από μέσα μας(ανασφάλεια) και μας κάνει να νιώθουμε οτι "μήπως αυτό το άτομο με θελήσει μόνο για αυτό;μήπως αυτό το άτομο δεν έχει αυτοσυγκράτηση και στη πρώτη ευκαιρία πάει με κάποιον άλλον/άλλη;"

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως κανονικά αυτό το επάγγελμα δε θα έπρεπε να μας φαινόταν ανήθικο.Ανήθικο είναι να σκοτώνεις τον διπλανό σου,να βιάζεις,να κάνεις κακό σε ζωάκια.Εφόσον η ερωτική συνεδρία γίνεται υπό την συναίνεση και των 2(ή και περισσοτέρων :P ) είναι 100% ηθική,και αυτό γιατί δε βλάπτεται η ψυχή και η σωματική ακεραιότητα κανενός.Όμως εξαιτίας των καταλοίπων που διέπουν την ζωή μας,είναι δύσκολο να το χωνέψουμε αυτό,εεε και στην ελληνική κοινωνία είναι ακόμη πιο δύσκολο.Κατ'εμέ ακόμα και αν κάποιος το παίζει κουλ και ότι δεν είναι και κάτι τρομερό,μέσα του βιώνει μια μικρή,εσωτερική πάλη,γιατί το μέσα του λόγω πεποιθήσεων που του έχουν περάσει οι παλιότερες γενιές και η κοινωνία ,του λέει ότι δεν είναι ωραίο αυτό,αλλά η λογική του του φωνάζει πως δεν είναι κακό και λάθος εφόσον δεν βλάπτεις κάποιον.

Από εκεί και πέρα,θεωρώ λάθος το κομμάτι που λες ότι μειώνει την ανθρώπινη υπόσταση σε επίπεδο ηδονής.Η ηδονή είναι όμορφο πράγμα.Η καύλα είναι ένα συναίσθημα που δε νιώθεις συχνά και σίγουρα δεν συγκρίνεται με πολλά άλλα συναισθήματα.Για ποιον λόγο να θεωρείται μείωση της ανθρώπινης υπόστασης η ανάγκη του ανθρώπου να θέλει να κάνει σεξ,ακόμα και με πολύ κόσμο;Αυτό το συναίσθημα,αν το έχεις βιώσει,είναι πρωτόγνωρο και όμορφο.Και όχι δε μειώνει την αξία σου σαν άνθρωπο.Αν δεν υπήρχε ηδονή και καύλα,νομίζω θα ήμασταν ζωντανοί νεκροί.

Θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου.Μια ιερόδουλη μπορεί να συνεχίσει να κάνει αυτή τη δουλειά ακόμα και αν δεν την μπορεί/την γουστάρει επειδή ή είναι θύμα trafficking,οπότε την εκβιάζουν,είτε δεν έχει φράγκο οπότε πρέπει κάπως να ζήσει(ας θυμηθούμε λίγο τη συνέβη με τα περισσότερα κορίτσια από Ρωσία που ήρθαν Ελλάδα μετά την κατάρρευση της σοβιετικής ένωσης) και να ανεχτεί τα βίτσια του καθενός είτε είναι τρανς γυναίκα και επειδή στο Ελλαδιστάν οι γυναίκες αυτές θεωρούνται κατωτέρου θεού και δε τις παίρνουν σε δουλειές, αναγκάζονται να εργαστούν στα πεζοδρόμια με τον κάθε ανώμαλο,για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί.

Και επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ,προφανώς όσοι επιλέγουν να κάνουν σεξ με ιερόδουλο/η δεν είναι ανώμαλοι.Αλλά υπάρχουν δυστυχώς πολλοί.Είχα δει σε συνέντευξη παλιά ότι πολλοί καύλωναν στην ιδέα ότι η άλλη ήταν η μητέρα τους,η αδελφή τους,η θεία τους,το παιδί τους.Εμετικό.

Η καυλα ειναι ενα συναίσθημα που δεν νιώθεις συχνά ; 😆😆 όντως ; 😜

Η ιερόδουλη που κάνει μια δουλειά που δεν γουστάρει για λόγους που ανέφερες δεν θα προτιμηθει από ανθρώπους που θέλουν να πανε κ να περασουν καλά. Δε ξερω τι έχουν στο μυαλό τους κάποιοι όταν ακουνε για ιερόδουλες αλλά οι περισσοτερες που γουστάρουν αυτό που κάνουν θα σε κάνουν να ξεχασεις ότι είσαι με επαγγελματία και ο νοων νοητω.

Κοίταξε να δεις το θέμα ειναι πως θα συζητήσουμε το συγκεκριμένο θέμα... Αν το συζητήσουμε από κοινωνκολογικης πλευρας θα ψάξουμε τις γραφές τα papers και τα συμβάντα στην αστυνομία τα οποία όντως υπάρχουν. Δεν διαφωνεί κανεις.

Αν θες όμως να συζητήσουμε το θέμα από ερωτικής άποψης και διασκέδασης αυτά δεν υπάρχουν για κάποιον που παει να περασει καλά. Δηλαδή δεν θα επιλέξει κάποια που θα τη δει κλαμενη η στεναχωρημένη η να μη θέλει να κάνει το ραντεβου.

Όπως και στην ερωτική ζωή ο σκοπός κάποιου που είναι να κάνει οικογένεια είναι να επιλέξει μια κοπέλα για οικογένεια έτσι κ εδώ αν ο σκοπός του είναι να περασει καλά χωρίς μαλακιες θα πάει σε μέρος που είναι με σοβαρές επαγγελματίες μέσα και δεν παιζουν τα σκηνικά του trafficking.
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία, όλοι εσείς οι προοδευτικοί όταν η κόρη σας σας ανακοινώσει ότι θέλει να γίνει ιερόδουλη να τις σφίξετε το χέρι και να επενδύσετε και στην μπίσνα, στέλνοντάς τους φίλους σας να την ενισχύσει.


Και για να ολοκληρώνω,
όπως προαναφέρθηκε κάπου υπάρχουν πολλά είδη ιερόδουλων. Το πρόβλημα είναι ότι πιθανώς έχετε στο μυαλό σας τις ιερόδουλες όπως σας τις παρουσιάζουν οι τσόντες. Γυναίκες “πουτάνες” που ακούω να τις αποκαλούν που το θέλουν και τους αρέσει. Όμως, μετά περνάμε σε άλλο επίπεδο. Υπάρχουν πολλές τέτοιες γυναίκες που δεν είναι ιερόδουλες. Αυτές που θέλουν sugar daddies, οι άντροχωρίστρες κοκ γυναίκες που εκδίδονται έμμεσα και όχι άμεσα. Εκεί ομολογώ, περνάμε σε θέμα ηθικής. Και για εμένα αν με ρωτήσεις, θεωρώ ότι είναι ντροπή όχι λόγω του τι κάνουν, άλλο λόγω της ηθικής φθοράς που υπάρχει από πίσω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,768 μηνύματα.
Ωραία, όλοι εσείς οι προοδευτικοί όταν η κόρη σας σας ανακοινώσει ότι θέλει να γίνει ιερόδουλη να τις σφίξετε το χέρι και να επενδύσετε και στην μπίσνα, στέλνοντάς τους φίλους σας να την ενισχύσει.

Που θες να καταληξεις με αυτά που γράφεις ; ότι το επάγγελμα της ιεροδουλης ειναι κατάπτυστο επειδή δεν θα ήθελες η κόρη σου να γινει ;
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που θες να καταληξεις με αυτά που γράφεις ; ότι το επάγγελμα της ιεροδουλης ειναι κατάπτυστο επειδή δεν θα ήθελες η κόρη σου να γινει ;
Το να μιλάς θεωρητικά είναι πάντοτε εύκολο. Θεωρητικά και εγώ υποστηρίζω πολλά πράγματα, θεωρητικά και εγώ είμαι υπέρ πολλών πραγμάτων. Υπάρχει μια απόσταση που σε κάνει να μιλάς εκ του ασφαλούς. Το να το βλέπεις πρακτικά τα πράγματα και πως θα σε επηρεάζει εσένα έχει άλλη αποίχηση. Η κόρη σου είναι ένα πρόσωπο για το οποίο νοιάζεσαι και ενδιαφέρεσαι, θέλεις επομένως το καλύτερο για εκείνη. Η κοινή λογική σου λέει ότι το να εκδίδεται δεν είναι το καλύτερο. Αν λοιπόν, έβλεπες όλες τις γυναίκες σαν κόρες σου και όχι σαν απρόσωπα αντικείμενα ηδονής, θα καταλαβαίνεις ότι η πορνεία ίσως δεν είναι ντροπή αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι προς περηφάνια.

Σαν άνθρωπος, αδυνατώ και ΔΕΝ θέλω να δω την ανθρώπινη φύση ως κρέας. Αντί να συζητάμε αν το να εκδίδεσαι
είναι ντροπή, θα ήταν προτιμότερο και ουσιαστικότερο να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε αυτοί οι άνθρωποι να έχουν πραγματικά ελεύθερη επιλογή και αν μετά από εκπαίδευση και δοκιμή διαφορετικών επαγγελμάτων και ψυχολογικής στήριξης, δεχτούν ότι αυτό είναι το επάγγελμα που θέλουν να κάνουν και τους ταιριάζει είναι ο πρώτος που θα το σεβαστεί και θα τους στηρίξει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,768 μηνύματα.
Το να μιλάς θεωρητικά είναι πάντοτε εύκολο. Θεωρητικά και εγώ υποστηρίζω πολλά πράγματα, θεωρητικά και εγώ είμαι υπέρ πολλών πραγμάτων. Υπάρχει μια απόσταση που σε κάνει να μιλάς εκ του ασφαλούς. Το να το βλέπεις πρακτικά τα πράγματα και πως θα σε επηρεάζει εσένα έχει άλλη αποίχηση. Η κόρη σου είναι ένα πρόσωπο για το οποίο νοιάζεσαι και ενδιαφέρεσαι, θέλεις επομένως το καλύτερο για εκείνη. Η κοινή λογική σου λέει ότι το να εκδίδεται δεν είναι το καλύτερο. Αν λοιπόν, έβλεπες όλες τις γυναίκες σαν κόρες σου και όχι σαν απρόσωπα αντικείμενα ηδονής, θα καταλαβαίνεις ότι η πορνεία ίσως δεν είναι ντροπή αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι προς περηφάνια.

Είσαι 18 χρονών και αναφέρεις ότι δεν πρεπει να βλέπουμε τα θεματα θεωρητικά.

Έχεις κάνει ποτε σεξ ;
Και αν ναι... Έχεις δοκιμάσει ποτε με ιερόδουλη ;

Δεν υπάρχει κοινή λογική. Υπάρχει του πως έχει μεγαλώσει ο καθένας κ εσυ από όσο καταλαβαίνω έχεις μεγαλώσει με έντονο τον θρησκευτικό προσανατολισμο.

Κάνω λάθος ;
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι 18 χρονών και αναφέρεις ότι δεν πρεπει να βλέπουμε τα θεματα θεωρητικά.

Έχεις κάνει ποτε σεξ ;
Και αν ναι... Έχεις δοκιμάσει ποτε με ιερόδουλη ;

Δεν υπάρχει κοινή λογική. Υπάρχει του πως έχει μεγαλώσει ο καθένας κ εσυ από όσο καταλαβαίνω έχεις μεγαλώσει με έντονο τον θρησκευτικό προσανατολισμο.

Κάνω λάθος ;

Άθεος είμαι. Και αυτός είναι και ο τρόπος που μεγάλωσα. Κανένας θρησκευτικός προσανατολισμός λοιπόν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,768 μηνύματα.
Η κοινή λογική σου λέει ότι το να εκδίδεται δεν είναι το καλύτερο. Αν λοιπόν, έβλεπες όλες τις γυναίκες σαν κόρες σου και όχι σαν απρόσωπα αντικείμενα ηδονής, θα καταλαβαίνεις ότι η πορνεία ίσως δεν είναι ντροπή αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι προς περηφάνια.

Λολ, δεν είμαι 80 χρονών για να βλέπω όλες τις γυναίκες σαν κόρες μου.
Σαν άνθρωπος, αδυνατώ και ΔΕΝ θέλω να δω την ανθρώπινη φύση ως κρέας.

😄😄 για αυτό σου λέω δεν υπάρχει κοινή λογική. Εσυ το βλεπεις έτσι εγώ το βλέπω αλλιώς. Είναι και θέμα τι νιώθει ο καθένας αμα ο άλλος θέλει να καλοπερνάει δεν κάθεται να σεκλετιζεται με τέτοιες θεωρίες αν τώρα δεν έχει κ πολλη διάθεση θα αρχίσει να ψάχνει τέτοια.

Απλά καλοπερνάει με έντιμο τρόπο κ χωρίς να παταει τους άλλους αυτό ναι με βρίσκει συμφωνο. Τα υπόλοιπα τώρα τι να σου πω... Νομίζω τα βλεπεις λίγο αυστηρά κ είσαι πολυ νεος ακόμη.αλλα δική σου επιλογή.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,990 μηνύματα.
Ο λόγος που ακόμα και σήμερα, εν έτη 2022, θεωρείτο ανήθικο επάγγελμα από πολλούς πιστεύω οτι είναι το στιγμα που υπάρχει γύρω από το σεξ.

Ακόμα και οταν μιλάμε για θύματα trafficking, γιατί ας μη γελιόμαστε πολλοί σεξεργατες είναι θύματα και δεν είναι επιλογή τους το να βιοποριστουν μέσα από αυτό το επάγγελμα, πολλές φορές στιγματιζονται τα ίδια και οχι οι πελάτες , φυσικά αναφέρομαι σε αυτούς που πήγαν μαζί τους ,ενώ δηλαδή ειχαν επίγνωση της κατάστασης.
Αυτούς του πελάτες μπορούμε να τους σχολιάσουμε για την ηθική τους, όμως του εργαζομενους είναι λιγουλάκι δύσκολο.

Και ότι λεω αυτά δε σημαίνει οτι θα ήθελα να είμαι η ίδια σεξεργατια,μιας και φαντάζομαι οτι θα ερωτηθω στη συνέχεια. Οχι, δε θα ήθελα, απλα δε θεωρώ οτι πρέπει να στιγματιζονται αυτοι οι εργαζόμενοι.

Είναι ενα επάγγελμα που ενέχει πολλούς κινδύνους, όπως βιασμοί, ΣΜΝ κ α και καλό θα ήταν να μην ασχολούμαστε τόσο με το κατά πόσο είναι ηθικό, αλλα με το πως μπορούν τα άτομα αυτά να είναι πιο ασφαλή και μη περιθωριοποιημενα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top