Είναι φθηνότερο να μαγειρεύεις ή να παραγγέλνεις απ' έξω;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Δεν με ενδιέφερε ποτε η οικονομία σε 3 τομείς της ζωής. Την υγεία, την εκπαίδευση και την διατροφή. Αν κόψω, θα κόψω από ανόητες κι αχρείαστες σπατάλες (πχ δεν θα πάρω μια εξτρα πένα, ή ενα σαπουνι ξυρίσματος). Το aircondition δε θα το τσιγκουνευτώ, ούτε και το φαγητό.

Τούτων λεχθέντων, εχω διαπιστωσει πως αν διαχειριστείς σωστά τις αγορές από το σουπερμαρκετ και δεν αγοράσεις ιδιαίτερα είδη, μπορείς να τη βγάλεις ενίοτε και οικονομικά.

Η μόνη περίπτωση που θα ρθει ίσα γυαλό με ενα μεγαλο σουπερμαρκετ του μηνα, είναι είτε να τρως πιτογυρο καθε μέρα, που δεν ειναι υγιεινό σαν συνηθεια μακροπρόθεσμη, ή να βολεύεσαι με μικρές μεριδουλες Σκλαβενίτη.

Προσωπικά προτιμώ -αν και βαριά παιδί των ντελίβερι επι χρόνια- να μαγειρεύω, είναι πιο υγιεινό, τρωω μεγαλύτερες μερίδες όπως τις θέλω, ξέρω τι ρίχνω μες το φαγητό μου επακριβώς, φτιάχνω φαγητά όπως παστίτσια κουνουπίδια ογκρατεν, ταψια ολόκληρα ενίοτε, κοτοπουλα, ζυμωνω μπιφτέκια κλπ κλπ και βαζω και στην καταψυξη και έχω μαθει να τη βγαζω κι εκει οικονομικά.

Και πάνω απ ολα, μπορει να τη βαριεμαι συχνα τη μαγειρική (το πλύσιμο ειναι βασικά), αλλά κατι μέσα μου απολαμβάνει απίστευτα τη διαδικασία του μαγειρέματος, ψυχοθεραπεία, μ αρέσει να δημιουργώ, και δε θα το θυσίαζα για καμία οικονομία.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αυτό τον καιρό που λείπει ο γιός μου δεν μαγειρεύω εκτός από σούπες που μου αρέσουνε πολύ και κανένα ψαράκι ή μπριζολίτσα που είναι απλά και μπορώ να τα κάνω στο σχαροτήγανο εύκολα και γρήγορα.

Για να μαγειρέψω πρέπει να έχω κόσμο να απολαύσει το φαγητό μου, την οικογένειά μου, τον γιό μου, φίλους κλπ. Διαφορετικά μόνο για μένα δεν θα μπω στη διαδικασία ούτε να ψωνίσω, ούτε να μαγειρέψω, στο κάτω κάτω γυναίκα είμαι, δεν χρειάζομαι μεγάλες μερίδες για να χορτάσω.

Έχει ένα εξαιρετικό μαγειρείο στη γειτονιά μου πολύ καθαρό με αρκετά μεγάλη ποικιλία φαγητών, μεγάλες μερίδες και πολύ καλές τιμές οπότε βολεύομαι συχνά από εκεί .
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.
Για εμένα το δύσκολο είναι ότι λείπω από το σπίτι από τις 7 παρα τπ πρωι μέχρι και τις 22.00
Πρέπει να θυσιάζω τα σαββατοκύριακα για να έχω έτοιμα φαγητά στο ψυγείο.

Σαν το μαγειρεμένο φαγητό δεν έχει βέβαια. Αλλα να είναι φρέσκο.
Πλέον ο,τι και να κανεις, ακριβό βγαίνει. Ένα γύρο με αναψυκτικό να πάρεις κάνει 6€ 🥲
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.
απ’έξω δεν τρώω γιατί δεν μ’αρέσουν τα τηγανητά, σουβλάκια και τέτοια δεν τρώω και απο μαγειρευτά δεν εμπιστεύομαι τι λάδια βάζουν.
Γενικά σιχαίνομαι πολύ σε θέματα φαγητού και δεν παίρνω απ’έξω ακόμα κι αν έφτανε να είναι μισή τιμή σε κόστος.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,826 μηνύματα.
Κάποιες μέρες μέσα στη εβδομάδα μαγειρεύω αλλά παίρνω συχνά φαγητό από ένα κοντινό μαγειρείο με 6-7€ τα περισσότερα φαγητά του. Το μαγειρείο είναι αξιόπιστο, καθαρό. Το μόνο μειονέκτημα είναι το ωράριο του μαγειρείου 12-6 απόγευμα και τις περισσότερες μέρες έχω σχολή και δεν προλαβαίνω πάντα να πάρω από εκεί φαγητό.
Οπότε ανάλογα πόσο κουρασμένος είμαι, είτε θα παραγγείλω από το wolt ή θα φτιάξω κάτι στα γρήγορα.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.
Για εμένα το δύσκολο είναι ότι λείπω από το σπίτι από τις 7 παρα τπ πρωι μέχρι και τις 22.00
Πρέπει να θυσιάζω τα σαββατοκύριακα για να έχω έτοιμα φαγητά στο ψυγείο.

Σαν το μαγειρεμένο φαγητό δεν έχει βέβαια. Αλλα να είναι φρέσκο.
Πλέον ο,τι και να κανεις, ακριβό βγαίνει. Ένα γύρο με αναψυκτικό να πάρεις κάνει 6€ 🥲
Επίσης να πω ότι προσωπικά γλυτώνω πολλά έξοδα στο σούπερ μάρκετ τύπου: ελαιόλαδο, σάλτσες, αυγά, πατάτες, μαϊντανό, σπανάκι, καμία φορά τυρί ντομάτες το καλοκαίρι, μελιτζάνες κτλ κτλ γιατί η γιαγιά έχει μπαξέ στο χωριό, είμαστε αγρότες και παίρνουμε και από φίλους εμπορες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,279 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,744 μηνύματα.
Επίσης να πω ότι προσωπικά γλυτώνω πολλά έξοδα στο σούπερ μάρκετ τύπου: ελαιόλαδο, σάλτσες, αυγά, πατάτες, μαϊντανό, σπανάκι, καμία φορά τυρί ντομάτες το καλοκαίρι, μελιτζάνες κτλ κτλ γιατί η γιαγιά έχει μπαξέ στο χωριό, είμαστε αγρότες και παίρνουμε και από φίλους εμπορες.
Καλά αυτό είναι ό,τι καλύτερο. Όχι μόνο από πλευράς κόστους, και από ποιότητα και γεύση. Συν ότι είσαι πιο σίγουρος πως είναι πιο υγιεινά.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.
Καλά αυτό είναι ό,τι καλύτερο. Όχι μόνο από πλευράς κόστους, και από ποιότητα και γεύση. Συν ότι είσαι πιο σίγουρος πως είναι πιο υγιεινά.
Ναι γιατί πχ τα αυγά είναι από τις κότες της γιαγιάς που ξέρω τι τις ταΐζει, λάδι δικό μας, πολλα λαχανικά και φρούτα δικά μας. Καμία σχέση.

Ειδικα το λάδι έχει τόσο τεράστια διαφορά.
Άμα πάθουν κάτι οι δικοί μου θα συνεχίσω το κόπο τους, είναι άλλη η φάση να παράγεις τη τροφή σου!
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Επίσης να πω ότι προσωπικά γλυτώνω πολλά έξοδα στο σούπερ μάρκετ τύπου: ελαιόλαδο, σάλτσες, αυγά, πατάτες, μαϊντανό, σπανάκι, καμία φορά τυρί ντομάτες το καλοκαίρι, μελιτζάνες κτλ κτλ γιατί η γιαγιά έχει μπαξέ στο χωριό, είμαστε αγρότες και παίρνουμε και από φίλους εμπορες.
και εγώ όλα αυτά τα γλύτωνα ... τώρα έχω μόνο το λάδι.. λάδι δεν έχω αγοράσει ποτέ...
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,744 μηνύματα.
Ναι γιατί πχ τα αυγά είναι από τις κότες της γιαγιάς που ξέρω τι τις ταΐζει, λάδι δικό μας, πολλα λαχανικά και φρούτα δικά μας. Καμία σχέση.

Ειδικα το λάδι έχει τόσο τεράστια διαφορά.
Άμα πάθουν κάτι οι δικοί μου θα συνεχίσω το κόπο τους, είναι άλλη η φάση να παράγεις τη τροφή σου!
Ναι, στο λάδι όντως είναι τεράστια η διαφορά. Φέτος που πήρα πρώτη φορά από σούπερ μάρκετ και όχι από παραγωγό που παίρνουν οι δικοί μου το κατάλαβα. Ήταν επιεικώς χάλια. Και από χρώμα, και από γεύση.. σαν να ήταν πιο αραιωμένο, πώς να το πω. Δεν ήταν σαν αυτό το βαρύ το λάδι, με το ωραίο, πλούσιο χρώμα του και γεύση.
Εύχομαι να είναι πάντα καλά οι δικοί σου, αλλά αν χρειαστεί να αναλάβεις εσύ, εγώ προσωπικά σε θαυμάζω, είναι κάτι πολύ δύσκολο. Αλλά όπως το είπες ακριβώς, άλλη φάση να παράγεις την τροφή σου!
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ναι, στο λάδι όντως είναι τεράστια η διαφορά. Φέτος που πήρα πρώτη φορά από σούπερ μάρκετ και όχι από παραγωγό που παίρνουν οι δικοί μου το κατάλαβα. Ήταν επιεικώς χάλια. Και από χρώμα, και από γεύση.. σαν να ήταν πιο αραιωμένο, πώς να το πω. Δεν ήταν σαν αυτό το βαρύ το λάδι, με το ωραίο, πλούσιο χρώμα του και γεύση.
Εύχομαι να είναι πάντα καλά οι δικοί σου, αλλά αν χρειαστεί να αναλάβεις εσύ, εγώ προσωπικά σε θαυμάζω, είναι κάτι πολύ δύσκολο. Αλλά όπως το είπες ακριβώς, άλλη φάση να παράγεις την τροφή σου!
Αν έχεις οικογένεια με παιδιά αξίζει. Διαφορετικά έχει αρκετό κόστος και κόπο..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,882 μηνύματα.
Εγώ πήρα ένα κιλό κιμά και ζυμωσα μπαλιτσες μπιφτέκια. Τα έβαλα κατάψυξη και οπότε πεινάω, βγάζω τρεις τέσσερις και τα κάνω στο φούρνο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,852 μηνύματα.
Αν δεν έχεις φάει κατεψυγμένη πίτσα από τα LIDL (ξέρετε αυτή με το φουσκωτό ψωμί μπόμπα και τα γκοτζίλα - εξωγήινα μανιτάρια), δεν ξέρεις τι θα πει φθηνό και γτπ φαγητό. :P
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αν δεν έχεις φάει κατεψυγμένη πίτσα από τα LIDL (ξέρετε αυτή με το φουσκωτό ψωμί μπόμπα και τα γκοτζίλα - εξωγήινα μανιτάρια), δεν ξέρεις τι θα πει φθηνό και γτπ φαγητό. :P
έχουμε φάει :hypno:
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Αν δεν έχεις φάει κατεψυγμένη πίτσα από τα LIDL (ξέρετε αυτή με το φουσκωτό ψωμί μπόμπα και τα γκοτζίλα - εξωγήινα μανιτάρια), δεν ξέρεις τι θα πει φθηνό και γτπ φαγητό. :P
Ένα θα πω !! Πάρε ένα κεσεδακι γιαουρτι ,άλλο τόσο αλεύρι, ζημωσε το 1 λεπτό
Άνοιξε το ψυγείο
Κοίτα μέσα..βάλε από πάνω ότι σου αρέσει
Κ ψήστο στους 180 για,30 περιπου λεπτα

Η καλύτερη πίτσα σε λεωω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δευτέρα σπανακορυζο
Τρίτη σούπες
Τετάρτη γιουβαρλακια
Πέμπτη λαχανορυζο
Παρασκευή βραστά λαχανικά με τόνο
Σάββατο φακές
Κυριακή μπιφτέκια η μακαρόνια με κιμά


Εννοείται είναι πολύ πιο οικονομικό το να μαγειρεύεις στο σπίτι...

Ποιος πλένει τα πιάτα είναι το θέμα μου Χαχααχαχα
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δευτέρα σπανακορυζο
Τρίτη σούπες
Τετάρτη γιουβαρλακια
Πέμπτη λαχανορυζο
Παρασκευή βραστά λαχανικά με τόνο
Σάββατο φακές
Κυριακή μπιφτέκια η μακαρόνια με κιμά
τέλειο μενού!
Ναι, θέλει οργάνωση. Και γω όσο ήμουν εργαζόεμνη με μικρά παιδιά, έτσι το έκανα. Απλά είχα και μια μέρα <ταπεράκια>. Ψάρι δε βλέπω στο μενού:slourp:
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Λοιπόν, ιδέες για εργαζόμενους:
Υπάρχουν τα πολύ γρήγορα φαγητά, που γινονται επί τοπου : φιλέτο ψάρι, μπιφτέκια προ πλασμένα απ την πρωηγούμενη, χυλοπίτες, σπανάκι κατεψυγμένο, φακές βραστερές.

Οι προκομένες/οι, που έχουν χρόνο το πρωηγούμενο βραδυ μπορούν να βάλουν και μια κατσαρόλα, πχ φασολάδα, κοτόπουλο, κρέας, λαχανόρυζο κλπ. Εμένα αυτό ήταν δύσκολο, γιατί τα απογεύματα έτρεχα στις δραστηριότητες, γυρνούσαμε αργά και κάναμε σουπίτσα για βραδυνό
Το Σαββατοκυριακο είχαμε απαραιτητα όσπριο (θέλει χρόνο) και κάτι γκουρμέ, πχ παστίτσιο.

Μια χαρά επιζήσαμε πολλα χρόνια. Φρούτα ενδιάμεσα, τα καταφέραμε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top