Εβδομαδιαίο κόστος ζωής

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Θα σου πω το μήνα

Ενοίκιο: 400 ευρώ
ΟΤΕ: 27 ευρώ
ΔΕΗ: 70 ευρώ
Νερό: 15 ευρώ
Κοινόχρηστα: 10 ευρώ
Σουπερμαρκετ: 150 ευρώ
Κάρτα απεριοριστων διαδρομων: 27-30 ευρώ

Φτάσαμε ήδη στα 700 ευρω με ολα πληρωμενα και το ψυγειο γεματο. Δεν θες και αλλα 300 ευρω για προσωπικα εξοδα εκει εξω. Να το το 1000αρκο. Αρα 1000/4= 250 ευρω την εβδομαδα
Αν δεν είχες το ενοίκιο δηλαδή, αυτομάτως πέφτουμε στα 150 ευρώ την εβδομάδα;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την δεδομένη στιγμή ΧΩΡΙΣ το νέο κόστος της θέρμανσης γύρω στα 700 ευρώ εβδομαδιαίως και με ένα παιδί που ειναι στην προετοιμασία πανελληνίων ....οπου αυτό σημαίνει πως το κόστος των φροντιστηριων είναι το μεγαλύτερο αυτό το διάστημα ....

Όλα αυτά χωρίς ιδιαίτερα έξοδα σε ήδη ένδυσης υπόδησης , εξόδους,ιατρικές καλύψεις και φυσικά χωρίς την βοήθεια για το άλλο παιδί που είναι εκτός.

Πιστεύω μια 4μελης οικογένεια και το κυριότερο σε μια κανονικη επαρχιακή πόλη χρειάζεται πάγια βδομαδιαια έξοδα γύρω στα 700 με 800 ευρώ ,εφόσον δύσκολα πλέον συναντάς οικογένεια που να μην έχει ένα ενοίκιο η έστω μια δόση δανείου, ώστε να λέει ότι παρέχει όλα τα τελείως απαραιτητα για να ζει αξιοπρεπώς..
Το κόστος αυτό νομίζω ανεβαίνει στην Αθήνα όπου οι αποστάσεις ειναι μεγάλες και τα καύσιμα στο Θεό...


Σίγουρα υπάρχουν και οικογένειες που τα βγάζουν πέρα και με τα μισά από αυτά αλλά νομίζω μιλάμε για μια αξιοπρεπείς ζωή με τις απαραίτητες παροχές και με υποχρεώσεις δανειων και ενοικίων .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 107697
πλέον <50 ευρώ έχεις απεριόριστα data. Συνεπώς το σταθερό είναι προαιρετικό.
Παρα πολλά νομίζω όταν με 55 ευρώ έχεις απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις, κινητά, απεριόριστο 100αρι ίντερνετ ΚΑΙ συνδρομητική full pack τηλεόραση μαζί αλλά και ένα νούμερο κινητού στην ίδια εταιρεία με έκπτωση 50%
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Συνημμένα

  • BF088C7E-90F0-4FF1-BC52-47EB553BA62D.png
    BF088C7E-90F0-4FF1-BC52-47EB553BA62D.png
    276.3 KB · Εμφανίσεις: 67

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μα δε λέω να μην έχεις ίντερνετ. Λέω να μην έχεις σταθερό τηλέφωνο. Κανονικά δεν πρέπει να σας υποχρεώνουν το σταθερό τηλέφωνο μαζι με το ίντερνετ. Δηλαδή θα επρεπε να είχατε την επιλογή να πληρώνετε μόνο ίντερνετ και να έχετε έκπτωση από την αφαίρεση του σταθερού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμένα τα έξοδα μου τελευταία έχουν ξεφύγει λίγο και είμαι στο 1Κ.
Δεν κατάλαβα, ποια εταιρεία το κάνει αυτό ;
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν είχες το ενοίκιο δηλαδή, αυτομάτως πέφτουμε στα 150 ευρώ την εβδομάδα;
ακριβώς. Θα γλίτωνα ενα 400αρι του μήνα. Εκει φυσικα αλλαζουν και τα εξοδα. Για παράδειγμα, θα ειχα τον ΕΝΦΙΑ ( πες 50 ευρώ το μήνα), τα έξοδα συντήρησης του ακινήτου ( στην 25ετια θελει μια ανακαίνιση 20κ ευρώ), Οπότε ολοκληρωτικά βλέπεις ότι αλλάζουν τα δεδομένα.

Σκέψου στην Αθήνα , δυο ατομα με ενοίκιο και φουλ έξοδα το μήνα, θέλουν μαζί 1350 ευρώ με όλα πληρωμένα, ψυγειο γεματο και προσωπικα εξοδα
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ακριβώς. Θα γλίτωνα ενα 400αρι του μήνα. Εκει φυσικα αλλαζουν και τα εξοδα. Για παράδειγμα, θα ειχα τον ΕΝΦΙΑ ( πες 50 ευρώ το μήνα), τα έξοδα συντήρησης του ακινήτου ( στην 25ετια θελει μια ανακαίνιση 20κ ευρώ), Οπότε ολοκληρωτικά βλέπεις ότι αλλάζουν τα δεδομένα.

Σκέψου στην Αθήνα , δυο ατομα με ενοίκιο και φουλ έξοδα το μήνα, θέλουν μαζί 1350 ευρώ με όλα πληρωμένα, ψυγειο γεματο και προσωπικα εξοδα
Χωρις ενοικιο εννοεις ?
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με ενοίκιο. Δεν έβαλα μέσα αν έχουν παιδιά. Αν έχουν παιδιά απευθείας υπολόγισε ένα 400-500αρι πανω
πολυ δυσολο το βλεπω με βαση και το κοστος της μετακινησης τους αν υπαρχει και αυτοκινητο αλλα και το νεο κοστος στη δεη και στη θερμανση ...

δεν ξερω πραγματικα δεδομενου και των ενοικιων που τα σπιτια ειναι στο θεο και θες για ενα αξιοπρεπες σπιτι και οχι τιποτα παραλογο μια 500αρα το λιγοτερο..

αντε και ενα σουπερ 150 εβδομαδιαιως ωστε να τρως οτι πρεπει ...
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πολυ δυσολο το βλεπω με βαση και το κοστος της μετακινησης τους αν υπαρχει και αυτοκινητο αλλα και το νεο κοστος στη δεη και στη θερμανση ...

δεν ξερω πραγματικα δεδομενου και των ενοικιων που τα σπιτια ειναι στο θεο και θες για ενα αξιοπρεπες σπιτι και οχι τιποτα παραλογο μια 500αρα το λιγοτερο
γι αυτό και η μισή Αθήνα κινείται το μετρό. Γενικά μη το ψάχνεις αν δεν εργάζονται και οι δυο σε ένα σπίτι σήμερα, ο λογαριασμός δεν βγαίνει
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γι αυτό και η μισή Αθήνα κινείται το μετρό. Γενικά μη το ψάχνεις αν δεν εργάζονται και οι δυο σε ένα σπίτι σήμερα, ο λογαριασμός δεν βγαίνει
Μα αυτο λεω γι αυτο μου φανηκε μικρο το ποσο και τα βλεπω τωρα δυστηχως .
2 ατομα με μισθους στο χιλιαρικο και πραγματικα τα φερνουν ισα βαρκα ισα πανια για να πουν οτι εχουν μια ποιοτητα ζωης και οχι τιποτα τρελο :)

Ενω επαρχια με αυτα τα λεφτα ζεις πολυ καλυτερα !
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα αυτο λεω γι αυτο μου φανηκε μικρο το ποσο και τα βλεπω τωρα δυστηχως .
2 ατομα με μισθους στο χιλιαρικο και πραγματικα τα φερνουν ισα βαρκα ισα πανια για να πουν οτι εχουν μια ποιοτητα ζωης και οχι τιποτα τρελο :)

Ενω επαρχια με αυτα τα λεφτα ζεις πολυ καλυτερα !
και Θεσσαλονίκη. Ε είναι 30% το κόστος φτηνότερο εκεί γι αυτό. Αλλά δεν έχεις παροχές. Ποιότητα νοσοκομείων, γιατρών κλπ.

Και οι μισθοί στην επαρχία δεν είναι το ίδιο με την Αθήνα. Άσε που δεν έχει επαγγελματικές ευκαιρίες
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και Θεσσαλονίκη. Ε είναι 30% το κόστος φτηνότερο εκεί γι αυτό. Αλλά δεν έχεις παροχές. Ποιότητα νοσοκομείων, γιατρών κλπ.

Και οι μισθοί στην επαρχία δεν είναι το ίδιο με την Αθήνα. Άσε που δεν έχει επαγγελματικές ευκαιρίες
Εχεις ενα δικιο και αυτο ειναι που πιστευω οτι κανει την Αθηνα πλεον απλησίαστο μερος για να ζεις..

Αν μπορεις παντως να ζήσεις αλλου εστω και με λιγο λιγοτερα το κανεις ..
ή αν εισαι δημοσιος υπαλληλος και μπορεις να παρεις μια μεταθεση !

Αλλωστε στην ηλικια που ειμαι εγω η ποιοτητα ζωης ειναι αυτη που εχει μεγαλυτερη σημασια και οχι να ζω σε μια πολυ που με το που ανοιγεις το ματι σου αγχωνεσαι πως θα τα προλαβεις ολα με τις αποστασεις που εχεις να καλυψεις αλλα και το κοστος αυτων ..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Αυτά στα κάνουν και κινητό να εχεις! 😂
;)
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις ενα δικιο και αυτο ειναι που πιστευω οτι κανει την Αθηνα πλεον απλησίαστο μερος για να ζεις..
Ναι αλλα ολοι μετακινούνται εκει, ως προτελευταια λυση πριν φυγουν στο Εξωτερικό. Ο μισος πληθυσμος της Ελλαδος ειναι εδω. Δεν θεωρω την Αθήνα απλησιαστο μερος για να ζεις παντως.

Δηλαδη ποια η διαφορα να παω σε μια επαρχια οπου και εκει θα εχω ενοικια ( το οποιο οκ θα ειναι πιο φτηνο απο της Αθηνας). Καμία διαφορά απολύτως. Οι λογαριασμοί και το σουπερμαρκετ ερχονται παντου το ιδιο. Οπότε...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα ολοι μετακινούνται εκει, ως προτελευταια λυση πριν φυγουν στο Εξωτερικό. Ο μισος πληθυσμος της Ελλαδος ειναι εδω. Δεν θεωρω την Αθήνα απλησιαστο μερος για να ζεις παντως.

Δηλαδη ποια η διαφορα να παω σε μια επαρχια οπου και εκει θα εχω ενοικια ( το οποιο οκ θα ειναι πιο φτηνο απο της Αθηνας). Καμία διαφορά απολύτως. Οι λογαριασμοί και το σουπερμαρκετ ερχονται παντου το ιδιο. Οπότε...
Κοιτα επειδη εγω ζω εκτος Αθηνων αλλα πλεον παραλληλα και Αθηνα εχει πολυ μεγαλη διαφορα ..

Ζω σε μια σχετικα μεγαλη πολη και το να παω μια απλη βολτα για ενα καφε μπορει να μου στοιχισει περιπου τα μισα απ οτι θα χρειαζομουν στην Αθηνα ..
Τωρα οταν εισαι Αθηνα εχεις πολλες περισσοτερες επιλογες διασκεδασεις η αληθεια ειναι ,θες να πας και ενα θεατρο ,μια μουσικη σκηνη θες να πας να δεις και αλλα πραγματα και εκει αντιλαμβανεσαι οτι και το κοστος στην διασκεδαση ανεβαινει ..
Επειτα σε νεους ανθρωπους δεν μπορεις να πεις κατσε μεσα ...

Οι λογαριασμοι εχουν διαφορες οπως στην ύδρευση ,οι χρεωσεις πανε αναλογα με τους δημους ,αλλα και στις παροχες σε τηλεφωνια και πολλα αλλα ..
Ζητησα ιδιο προγραμμα που εχω στην επαρχια να βαλω και στο σπιτι στην Αθηνα και δυστηχως δεν μου το εκαναν και μου ειπαν ξεκαθαρα τον λογο,εδω ειναι Αθηνα :( ..



Επειτα στην διατροφη η πιο μικρες πολεις παρεχουν και αλλου ειδους ευκαριες για καλλιεργειες, για συγγενείς που εχουν δικα τους προιοντα και τα προμηθευεσαι και εσυ ..

Γενικα πιστευω ολο αυτο εξαρταται απο την ποιοτητα ζωης που θες να κανεις .
Ενας που ζει στην Αθηνα και θελει να τρεφεται υγιεινα και βιολογικα δεν του φτανει ο μισθος ουτε για τα βασικα ενω σε μια πιο μικρη πολη ολα αυτα μπορει να τα καλλιεργει και να τα βρισκει πολυ πιο φθηνα ..
Αυτοματα μειωνεται και το κοστος του σουπερ μαρκετ !
Καπως ετσι το βλεπω ...σιγουρα και στις δυο επιλογες κατι χανεις και κατι κερδιζεις ;)

Μην βαλουμε και το κοστος που εχουν οι Αθηναιοι για το πιο απλο τωρα το καλοκαιρι ,μια βουτια στην θαλασσα ...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
και Θεσσαλονίκη. Ε είναι 30% το κόστος φτηνότερο εκεί γι αυτό. Αλλά δεν έχεις παροχές. Ποιότητα νοσοκομείων, γιατρών κλπ.

Και οι μισθοί στην επαρχία δεν είναι το ίδιο με την Αθήνα. Άσε που δεν έχει επαγγελματικές ευκαιρίες
Επαρχία δεν είναι πιο φθηνά μην τρελαθούμε. Τα ενοίκια είναι πιο φθηνά ή να φας να πιεις?
Πιο ακριβά ήταν έμενα σε νησί, τα μεταφορικά πήγαινε έλα?
Τα ενοίκια στο Θεό.
Μόνο αν έχεις δικό σου σπίτι σταθερό εισόδημα και όπως είπα οικογένεια να σιγοντάρει βγαίνει αλλιώς οριακά.
Επίσης επαρχία εκεί που ήμουν εγώ δεν έχει ιδιωτικά θεραπευτηρια μόνο ιδιώτες γιατρούς αν πάθαινες κάτι και δεν υπήρχε γιατρός στο Γενικό Νοσοκομείο έκανες το σταυρό σου μέχρι να πας Αθήνα και είχαν φύγει πολλοί άνθρωποι έτσι θυμάμαι και φεύγουν ακόμη.
Ενα θετικό της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης η ιατρική περίθαλψη από ιδιωτικά νοσοκομεία σαν να πω έξτρα εξασφαλισμενη.
Στην επαρχία δεν το έχεις αυτό. Στο δε χωριό πάλι θέλεις 2 ώρες μέχρι το νοσοκομείο κι αν σε προλάβουν εκεί που ήμουν.
Είναι πολλά επιμέρους.
Όσο για το ίντερνετ να θυμηθώ ότι έπιανα τούρκικο παροχο ίντερνετ και ήταν πιο φθηνά από την κοσμοτε.
Εκεί σε κάποια σημεία γιαυτό λέγεται άγονη γραμμή δεν πιάνει καν.
Δεν έχεις ούτε κινητό πόσο μάλλον σταθερό.
Είναι πολλά.
Οι βενζίνες δε εκεί έφτασαν ακριβότερες όλης της Ελλάδας όταν τελευταία ανέβηκε η βενζίνη.
Κατά τα άλλα ζεις με πολύ λίγα χρήματα και φθηνά τι να λέμε τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μια που λετε για επαρχια και εξοδα, εμενα μου φανηκαν το ιδιο να πω την αληθεια. Πηγα σε νησι και η διασκεδαση ηταν στις ιδιες τιμες με Αθηνα και με αλλες μικρες επαρχιακες πολεις. Σε μια εβδομαδα μαζι με ξενοδοχειο (εμεινα με φιλη οποτε μου βγηκε πολυ φτηνο), 3-4 γευματα εξω, καφεδες, ποτα και 20-50 ευρω ξαπλωστρες, μου βγηκε γυρω στα 600-700 ευρω. Τα 700 που λετε οτι ξοδευετε την εβδομαδα μου φαινονται πολλα για Ελλαδα, ειδικα οταν μεσα σε αυτα δεν συμπεριλαμβανεται ενοικιο ή δοσεις στεγαστικου. Εμενα μου φανηκε πολυ φτηνη η ζωη στις 5 βδομαδες που εμεινα Ελλαδα. Βεβαια δεν ξερω τι παιζει με φροντιστηρια κτλ. Αν και τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Αν ειχα την επιλογη να παω πισω στον χρονο, θα ελεγα στους γονεις μου να μη με στειλουν σε φροντιστηριο.
Δεν κατάλαβα, ποια εταιρεία το κάνει αυτό ;
Δεν ξερω. Εγω εξωτερικο ειμαι και σταθερο τηλ και ιντερνετ δεν ειναι υποχρεωτικα να τα εχεις και τα 2. Εγω πχ εχω μονο ιντερνετ εδω και 10+ χρονια. παρε τηλ την εταιρια σου και ρωτα. Αν πιεσουν και αλλοι ισως ριξουν την τιμη και απαγκυστρωθειτε απο μια αχρηστη πλεον υπηρεσια.
Το σωστό ερώτημα είναι, ποιος σηκώνει το σταθερό ακόμα;
ουτε κινητο εγω δεν σηκωνω οταν δεν εχω ορεξη να μιλησω :P
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
σαν φοιτητής, τέλη 90s, την έβγαζα με 20.000 δρχ την εβδομάδα με βραδινή έξοδο κάθε μέρα. ενοίκιο δεν είχα, καθώς έμενα στη φοιτητική εστία. λίγο μετά την έβγαζα με 60 ευρώ αλλά πλέον ζοριζόμουν πολύ. με το ευρώ ξέμενα στο τέλος της εβδομάδας. αναγκάστηκα να δουλέψω. :console:

τώρα πλέον 60 ευρώ είναι μόνο η βενζίνη και τα τσιγάρα μου κάθε εβδομάδα. :pardon:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ακριβώς! Πες τα! Εδώ ένα άτομο μόνο του έχει έξοδα να τραβάς τα μαλλιά σου, και τα έκτακτα ναι γιατί άνθρωποι είμαστε επόμενο είναι πόσο μάλλον μια οικογένεια με παιδιά.
Όπως τα λες είναι.
Μα δεν υπάρχει αυστηρό πλαίσιο κάθε εβδομάδα αυτό το ποσό δεν γίνεται. Κάποια εβδομάδα θα είναι παραπάνω άλλες παρακάτω.
Εκτός κι αν σε βοηθάνε οικονομικά οι συγγενείς οπότε εκεί την βγάζεις ζαχαρη😂
Ε αλλιώς δεν βγαίνει παιδιά ειδικά σήμερα με την ανεργία στην Ελλάδα. Για να ζήσεις μόνος ή καλός ανεκτος μισθός ή η οικογένεια από πίσω να στηρίζει.
Και γράφει για αποταμίευση?
Πως αν φτάνουν ίσα ίσα να την περάσεις? Εκτός και ζεις ασκητικα.
Εσ
Μια που λετε για επαρχια και εξοδα, εμενα μου φανηκαν το ιδιο να πω την αληθεια. Πηγα σε νησι και η διασκεδαση ηταν στις ιδιες τιμες με Αθηνα και με αλλες μικρες επαρχιακες πολεις. Σε μια εβδομαδα μαζι με ξενοδοχειο (εμεινα με φιλη οποτε μου βγηκε πολυ φτηνο), 3-4 γευματα εξω, καφεδες, ποτα και 20-50 ευρω ξαπλωστρες, μου βγηκε γυρω στα 600-700 ευρω. Τα 700 που λετε οτι ξοδευετε την εβδομαδα μου φαινονται πολλα για Ελλαδα, ειδικα οταν μεσα σε αυτα δεν συμπεριλαμβανεται ενοικιο ή δοσεις στεγαστικου. Εμενα μου φανηκε πολυ φτηνη η ζωη στις 5 βδομαδες που εμεινα Ελλαδα. Βεβαια δεν ξερω τι παιζει με φροντιστηρια κτλ. Αν και τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Αν ειχα την επιλογη να παω πισω στον χρονο, θα ελεγα στους γονεις μου να μη με στειλουν σε φροντιστηριο.

Δεν ξερω. Εγω εξωτερικο ειμαι και σταθερο τηλ και ιντερνετ δεν ειναι υποχρεωτικα να τα εχεις και τα 2. Εγω πχ εχω μονο ιντερνετ εδω και 10+ χρονια. παρε τηλ την εταιρια σου και ρωτα. Αν πιεσουν και αλλοι ισως ριξουν την τιμη και απαγκυστρωθειτε απο μια αχρηστη πλεον υπηρεσια.

ουτε κινητο εγω δεν σηκωνω οταν δεν εχω ορεξη να μιλησω :P
Εξωγήινη μου ακουγεται η προταση σου χαχα
Αυτά εδώ δε γίνονται
Καταρχάς για να τους πάρεις τηλ χρεώνεσαι κιόλας δε τους χαρίζω το ευρώ μου 😂😂
Εδώ ειμεθα ότι φάμε ότι πιουμε ότι αρπάξει ον κωλος μας 😂😂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top