Εθνικό κόμμα ΕΛΛΗΝΕΣ (πρώην "Έλληνες για την πατρίδα")

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Εκτός από τα έτη που ανέφερες υπάρχουν κι άλλα ξέρεις. Και αυτά που αναφέρεις έχουν χιλιάδες διαφορές το ένα από το άλλο.
Σε ακούω, ελάχιστα κράτη εκείνη την εποχή της σκληρής οικονομικής κρίσης κατάφεραν να διατηρήσουν την δημοκρατία. Ακόμα και στις ΗΠΑ είχαμε φυλακίσεις Ιαπώνων μόνο και μόνο επειδή είναι Ιάπωνες. Στον Ψυχρό Πόλεμο οι ΗΠΑ είχαν περισσότερους πολιτικούς κρατούμενους από την Σοβιετική Ένωση. Η Γαλλία το 1934 παραλίγο να γίνει φασιστική με τις εξεγέρσεις των φασιστών, παραλίγο να καταρρεύσει η κυβέρνηση.

Εν καιρώ κρίσης η δημοκρατία δοκιμάζεται και οι λαϊκιστές εργατοπατέρες αυξάνουν την δυναμική τους.

Τι δε καταλαβαίνεις; Σου λέω όλα τα κόμματα κάνουν. Και εργατοπατέρες δεν έχει η Αριστερά, ποτέ δεν είχε τέτοια εξουσία. Οι εργατοπατέρες της ΓΣΕΕ κλπ είναι όλοι ΝΔ/ΠΑΣΟΚ.
Ναι, το ΚΚΕ τρώει τα χρήματα από τα κουπόνια μαζί με τα λεφτά των εφοπλιστών αντί να δίνει τίποτα στον λαό και έχει και στέλεχος με βίλα στην Εκάλη. Ο δε ΣΥΡΙΖΑ είδαμε τι αλλαγή έφερε. Τίποτα. Δεν μιλάμε για αριστερά γενικότερα, μιλάμε για τα ισχυρά κόμματα της αριστεράς. Τους εκπρόσωπους των Ελλήνων αριστερών στην Βουλή.

Με την ίδια λογική θα μπορούσα να μιλήσω για την ΕΣΣΔ αλλά προσπαθείς να εξωθήσεις τη συζήτηση στα άκρα για να με βγάλεις υπερβολικό. Μένω σε αυτό που λέω και μόνο.
και καλά θα έκανες. Μόνο μη ξεχνάς κάτι, η Χρυσή Αυγή και το ΚΚΕ είναι προσηλωμένα στα παλιά ιδεώδη. Τάσσονται υπέρ της κατάργησης της δημοκρατίας και της εξορίας των αντιφρονούντων ενώ το ΚΚΕ είναι πιστό στα επαναστατικά ιδεώδη. Πράγματι, αυτά τα δύο κόμματα αν είχαν δυνατότητα εξουσίας θα μας γύριζαν 100 χρόνια πίσω. Αλλά όπως βλέπεις τα εθνικιστικά και τα κομμουνιστικά κόμματα της πολιτισμένης Ευρώπης δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα Ελληνικά, είναι προοδευτικοί δημοκρατικοί με ρεφορμιστικές τάσεις και όχι με άγριες διαθέσεις. Στην Ελλάδα είμαστε 100 χρόνια πίσω.

Μάγκες, δεν χρειάζεται ανάλυση ούτε επιχειρήματα το όλο πράγμα. Ο Κασιδιάρης ήταν πρωτοπαλίκαρο και πρωτοκλασάτο στέλεχος ενός κόμματος που καταδικάστηκε σαν εγκληματική οργάνωση και έχει τατουάζ τη σβάστικα. Δηλαδή, τι άλλο θέλουμε για να πούμε ότι είναι επικίνδυνο να ψηφιστεί (αν κατέβει στις εκλογές) έστω και από το ακροδεξιό κοινό;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτι ακόμα, χαλαρώστε με το παιδί που άνοιξε το θέμα όλοι, ειδικά όσοι το παροτρύνετε να στηρίξει ανθρώπους που καταδικάστηκαν για συμμετοχή και σύσταση εγκληματικής οργάνωσης.
Εγώ δεν παροτρύνω κανέναν να ψηφίσει τίποτα. Εγώ που θεωρούμαι κατά παραδοχή πολλών εδώ μέσα ως ακροδεξιός λέω ότι θα ψηφίσω Τζήμερο. Ο Κασιδιάρης δεν είναι ικανός, μπορεί να έχει ακόμα νεοναζιστικές ιδέες ενώ το γεγονός ότι είναι κατά της έκτρωσης και των LGBT για εμένα είναι red line και οι lgbt Έλληνες είναι και δεν δέχομαι μία κυβέρνηση να τους αποξενώνει σαν να είναι εγκληματίες. Επικίνδυνο επίσης Ηλία είναι ένα κόμμα σαν το ΚΚΕ που προκάλεσε συμμοριτοπόλεμο να είναι στην Βουλή αλλά εκεί δεν μιλάτε.

Το μόνο υπέρ του που είπα ότι εν καιρώ κρίσης αν επαναληφθεί η ιστορία του μεσοπολέμου και ο λαός είναι μεταξύ ΚΚΕ και Κασιδιάρη είπα ξεκάθαρα ότι θα είμαι με Κασιδιάρη. Τίποτα παραπάνω.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν παροτρύνω κανέναν να ψηφίσει τίποτα. Εγώ που θεωρούμαι κατά παραδοχή πολλών εδώ μέσα ως ακροδεξιός λέω ότι θα ψηφίσω Τζήμερο. Ο Κασιδιάρης δεν είναι ικανός, μπορεί να έχει ακόμα νεοναζιστικές ιδέες ενώ το γεγονός ότι είναι κατά της έκτρωσης και των LGBT για εμένα είναι red line και οι lgbt Έλληνες είναι και δεν δέχομαι μία κυβέρνηση να τους αποξενώνει σαν να είναι εγκληματίες. Επικίνδυνο επίσης Ηλία είναι ένα κόμμα σαν το ΚΚΕ που προκάλεσε συμμοριτοπόλεμο να είναι στην Βουλή αλλά εκεί δεν μιλάτε.

Άντε πάλι με το ΚΚΕ και τα "εσείς". Άντε και για να πω και για τις πεποιθήσεις μου και να το τελειώνουμε, προσωπικά είμαι αριστερός με την ευρύτερη έννοια και μάλλον Βαρουφάκη θα το ρίξω.

Τώρα κι εσύ νέο παιδί είσαι, μορφωμένος, συζητήσιμος, πάνε για κάνα τσίπουρο (σήμερα ήμουν στα μέρη σου, μην πω και μαγαζί) να χαλαρώσεις. Άσε που προβλέπω να αλλάζεις πεποιθήσεις σε κάποια χρόνια, τώρα βέβαια θα το ακούς περίεργο αυτό, αλλά έτσι μου φαίνεσαι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Άντε πάλι με το ΚΚΕ και τα "εσείς". Άντε και για να πω και για τις πεποιθήσεις μου και να το τελειώνουμε, προσωπικά είμαι αριστερός με την ευρύτερη έννοια και μάλλον Βαρουφάκη θα το ρίξω.
Δεν σε αποκάλεσα ποτέ κομμουνιστή. Απλά να ρε Ηλία ένα περίεργο πράγμα. Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα και έγραφε υπέρ του κομμουνισμού το παιδί θα ήθελα να ξέρω πόσοι θα ερχόσασταν εδώ και θα λέγατε για εμετικές απόψεις. Γιατί ο κομμουνισμός είναι εμετική ιδεολογία, δεν χωράει συζήτηση περί αυτού, όπως και ο φασισμός. Αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο δυναμικοί θα ήσασταν αν γίνονταν κάτι τέτοιο. Γιατί εδώ τα δώσατε όλα για όλα. Τώρα για τον Βάρου εντάξει προσωπικά σε συγχαίρω. Αν ήμουν αριστερός και εγώ αυτόν θα έριχνα ο μόνος με σοβαρό επιστημονικό λόγο και όχι με επαναστατικές μπουρτζοβλαχιές του περασμένου αιώνα. Σε αυτό είμαι μαζί σου. Αντικειμενικά αξίζει την ψήφο του ελληνικού λαού ο Βάρου.
Τώρα κι εσύ νέο παιδί είσαι, μορφωμένος, συζητήσιμος, πάνε για κάνα τσίπουρο (σήμερα ήμουν στα μέρη σου, μην πω και μαγαζί) να χαλαρώσεις. Άσε που προβλέπω να αλλάζεις πεποιθήσεις σε κάποια χρόνια, τώρα βέβαια θα το ακούς περίεργο αυτό, αλλά έτσι μου φαίνεσαι.
Εγώ δεν το νομίζω. Μεγάλωσα σαν φανατικός κομμουνιστής και κατάλαβα την χαζομάρα μου. Σε ευχαριστώ όμως για τα καλά σου λόγια και στο ανταποδίδω.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σε αποκάλεσα ποτέ κομμουνιστή. Απλά να ρε Ηλία ένα περίεργο πράγμα. Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα και έγραφε υπέρ του κομμουνισμού το παιδί θα ήθελα να ξέρω πόσοι θα ερχόσασταν εδώ και θα λέγατε για εμετικές απόψεις. Γιατί ο κομμουνισμός είναι εμετική ιδεολογία, δεν χωράει συζήτηση περί αυτού, όπως και ο φασισμός. Αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο δυναμικοί θα ήσασταν αν γίνονταν κάτι τέτοιο. Γιατί εδώ τα δώσατε όλα για όλα. Τώρα για τον Βάρου εντάξει προσωπικά σε συγχαίρω. Αν ήμουν αριστερός και εγώ αυτόν θα έριχνα ο μόνος με σοβαρό επιστημονικό λόγο και όχι με επαναστατικές μπουρτζοβλαχιές του περασμένου αιώνα. Σε αυτό είμαι μαζί σου. Αντικειμενικά αξίζει την ψήφο του ελληνικού λαού ο Βάρου.

Εγώ δεν το νομίζω. Μεγάλωσα σαν φανατικός κομμουνιστής και κατάλαβα την χαζομάρα μου. Σε ευχαριστώ όμως για τα καλά σου λόγια και
Δεν σε αποκάλεσα ποτέ κομμουνιστή. Απλά να ρε Ηλία ένα περίεργο πράγμα. Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα και έγραφε υπέρ του κομμουνισμού το παιδί θα ήθελα να ξέρω πόσοι θα ερχόσασταν εδώ και θα λέγατε για εμετικές απόψεις. Γιατί ο κομμουνισμός είναι εμετική ιδεολογία, δεν χωράει συζήτηση περί αυτού, όπως και ο φασισμός. Αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο δυναμικοί θα ήσασταν αν γίνονταν κάτι τέτοιο. Γιατί εδώ τα δώσατε όλα για όλα. Τώρα για τον Βάρου εντάξει προσωπικά σε συγχαίρω. Αν ήμουν αριστερός και εγώ αυτόν θα έριχνα ο μόνος με σοβαρό επιστημονικό λόγο και όχι με επαναστατικές μπουρτζοβλαχιές του περασμένου αιώνα. Σε αυτό είμαι μαζί σου. Αντικειμενικά αξίζει την ψήφο του ελληνικού λαού ο Βάρου.
Γιάννη, όχι, δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι εμετική ιδεολογία ο κομμουνισμός, ιδιαίτερα όταν μπαίνει στην ίδια εξίσωση με τον φασισμό. Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Το ότι έκαναν εγκλήματα Στάλιν, Μάο, Τσαουσέσκου κλπ το δέχομαι, το οτι είναι μια ξεπερασμένη ιδεολογία και ανεφάρμοστη πλέον ναι, όμως η ιδεολογία ουδεμία σχέση έχει με αυτή που προσπαθούν να εξισώνουν οι ισαποστακηδες. Επίσης, δεν μπορεί να κατηγορηθεί για τα εγκλήματα που όντως έκαναν οι παραπάνω. Αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν σε αποκάλεσα ποτέ κομμουνιστή. Απλά να ρε Ηλία ένα περίεργο πράγμα. Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα και έγραφε υπέρ του κομμουνισμού το παιδί θα ήθελα να ξέρω πόσοι θα ερχόσασταν εδώ και θα λέγατε για εμετικές απόψεις. Γιατί ο κομμουνισμός είναι εμετική ιδεολογία, δεν χωράει συζήτηση περί αυτού, όπως και ο φασισμός. Αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο δυναμικοί θα ήσασταν αν γίνονταν κάτι τέτοιο. Γιατί εδώ τα δώσατε όλα για όλα. Τώρα για τον Βάρου εντάξει προσωπικά σε συγχαίρω. Αν ήμουν αριστερός και εγώ αυτόν θα έριχνα ο μόνος με σοβαρό επιστημονικό λόγο και όχι με επαναστατικές μπουρτζοβλαχιές του περασμένου αιώνα. Σε αυτό είμαι μαζί σου. Αντικειμενικά αξίζει την ψήφο του ελληνικού λαού ο Βάρου.

Εγώ δεν το νομίζω. Μεγάλωσα σαν φανατικός κομμουνιστής και κατάλαβα την χαζομάρα μου. Σε ευχαριστώ όμως για τα καλά σου λόγια και στο ανταποδίδω.
Γιάννη, όχι, δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι εμετική ιδεολογία ο κομμουνισμός, ιδιαίτερα όταν μπαίνει στην ίδια εξίσωση με τον φασισμό. Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Το ότι έκαναν εγκλήματα Στάλιν, Μάο, Τσαουσέσκου κλπ το δέχομαι, το οτι είναι μια ξεπερασμένη ιδεολογία και ανεφάρμοστη πλέον ναι, όμως η ιδεολογία ουδεμία σχέση έχει με αυτή που προσπαθούν να εξισώνουν οι ισαποστακηδες. Επίσης, δεν μπορεί να κατηγορηθεί για τα εγκλήματα που όντως έκαναν οι παραπάνω. Αυτά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Γιάννη, όχι, δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι εμετική ιδεολογία ο κομμουνισμός, ιδιαίτερα όταν μπαίνει στην ίδια εξίσωση με τον φασισμό. Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα. Το ότι έκαναν εγκλήματα Στάλιν, Μάο, Τσαουσέσκου κλπ το δέχομαι, το οτι είναι μια ξεπερασμένη ιδεολογία και ανεφάρμοστη πλέον ναι, όμως η ιδεολογία ουδεμία σχέση έχει με αυτή που προσπαθούν να εξισώνουν οι ισαποστακηδες. Επίσης, δεν μπορεί να κατηγορηθεί για τα εγκλήματα που όντως έκαναν οι παραπάνω. Αυτά.
Μα τότε τα πάνω από 100 εκατομμύρια νεκροί στον κόσμο τότε τι είναι; Γιατί αυτό άφησε παρακαταθήκη ο κομμουνισμός. Τουλάχιστον χαίρομαι που αναγνωρίζεις τα εγκλήματα και τις γενοκτονίες που διέπραξαν οι τρεις αυτοί δολοφόνοι που ασορτί μαζί τους πάνε και η δυναστεία Κίμ στην Βόρεια Κορέα, ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη, ο Τίντορ Ζίβκοβ στην Βουλγαρία, ο Χότζα στην Αλβανία κλπ. Μία πρόοδος είναι και αυτή. Η ιδεολογία φαινομενικά δεν έχει καμία συσχέτιση με τον φασισμό αλλά εν μέρει στην επιβολή ακολουθούν τις ίδιες απόψεις. Αφού και ο Μαρξισμός-Λενινισμός μιλάει για δικτατορία του προλεταριάτου και για διατήρηση της επανάστασης. Στα πλαίσια της διατήρησης της επανάστασης νομιμοποιείται η φυλάκιση αντιφρονούντων και η συστηματική εξόντωση ή εξόριση τους. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα επιβληθεί αλλιώς. Είναι και μία ιδεολογία που πέφτει μόνη της σε αντιφάσεις και προκαλεί το χάος στο τέλος με μαζική λιμοκτονία.

Τουλάχιστον χαίρομαι που λες ότι είναι ανεφάρμοστη στο σύγχρονο αιώνα. Ούτε τότε ούτε και ποτέ... Αλλά δεν ήταν μόνο ο κομμουνισμός, απλά γενικά αν αντί για Έλληνες για την Πατρίδα είχε ΚΚΕ ο τίτλος θα ήθελα να δω τι θα λέγαμε. Γιατί παλιότερα ένα μέλος που έφυγε, ο choco sells είχε κάνει τέτοιο θέμα για το ΚΚΕ και δεν εμφανίστηκε κανένας τότε να του " τραβήξει το αυτί ".
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα τότε τα πάνω από 100 εκατομμύρια νεκροί στον κόσμο τότε τι είναι; Γιατί αυτό άφησε παρακαταθήκη ο κομμουνισμός. Τουλάχιστον χαίρομαι που αναγνωρίζεις τα εγκλήματα και τις γενοκτονίες που διέπραξαν οι τρεις αυτοί δολοφόνοι που ασορτί μαζί τους πάνε και η δυναστεία Κίμ στην Βόρεια Κορέα, ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη, ο Τίντορ Ζίβκοβ στην Βουλγαρία, ο Χότζα στην Αλβανία κλπ. Μία πρόοδος είναι και αυτή. Η ιδεολογία φαινομενικά δεν έχει καμία συσχέτιση με τον φασισμό αλλά εν μέρει στην επιβολή ακολουθούν τις ίδιες απόψεις. Αφού και ο Μαρξισμός-Λενινισμός μιλάει για δικτατορία του προλεταριάτου και για διατήρηση της επανάστασης. Στα πλαίσια της διατήρησης της επανάστασης νομιμοποιείται η φυλάκιση αντιφρονούντων και η συστηματική εξόντωση ή εξόριση τους. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα επιβληθεί αλλιώς. Είναι και μία ιδεολογία που πέφτει μόνη της σε αντιφάσεις και προκαλεί το χάος στο τέλος με μαζική λιμοκτονία.

Τουλάχιστον χαίρομαι που λες ότι είναι ανεφάρμοστη στο σύγχρονο αιώνα. Ούτε τότε ούτε και ποτέ... Αλλά δεν ήταν μόνο ο κομμουνισμός, απλά γενικά αν αντί για Έλληνες για την Πατρίδα είχε ΚΚΕ ο τίτλος θα ήθελα να δω τι θα λέγαμε. Γιατί παλιότερα ένα μέλος που έφυγε, ο choco sells είχε κάνει τέτοιο θέμα για το ΚΚΕ και δεν εμφανίστηκε κανένας τότε να του " τραβήξει το αυτί ".
Μα ο ίδιος δεν αρνήθηκα τα εγκλήματα που έγιναν. Απλά, και είναι απολύτως ξεκάθαρο σε όλους νομίζω, υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στο να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματα του εργάτη και του λαού από το να προβάλεις την υποτιθέμενη ανωτερότητα ενός έθνους.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Μα ο ίδιος δεν αρνήθηκα τα εγκλήματα που έγιναν. Απλά, και είναι απολύτως ξεκάθαρο σε όλους νομίζω, υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στο να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματα του εργάτη και του λαού από το να προβάλεις την υποτιθέμενη ανωτερότητα ενός έθνους.
για να προστατευτούν οι εργάτες με την έννοια της προστασίας του κομμουνισμού σημαίνει καταλήστευση περιουσιών, σκληρή εργασία μέχρι θανάτου για το " κοινό καλό " και εννοείται πάταξη και εξόντωση των αντιφρονούντων και όσων απειλούν την επανάσταση με κάθε τρόπο. Αφήνει πολλές παρερμηνείες αυτό.
Για τον φασισμό συμφωνούμε και είναι όλα εντάξει.


Αν και θέλω μία εξήγηση σε αυτό. Οι Έλληνες για την Πατρίδα δεν είναι εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα, ο Κασιδιάρης είπε ότι κάθε μη ελληνική ιδεολογία όπως ο φασισμός και ο εθνικοσοσιαλισμός είναι κατακριτέες. Το ΚΚΕ όμως είναι υπέρ της επανάστασης και απολογητές του Στάλιν κλπ. Άρα γιατί εξαρχής εδώ μέσα πετούσατε αδιάκοπα την λέξη φασίστας για το κόμμα;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μιλάμε για αριστερά γενικότερα, μιλάμε για τα ισχυρά κόμματα της αριστεράς. Τους εκπρόσωπους των Ελλήνων αριστερών στην Βουλή.
Για αυτά μιλάω.
και καλά θα έκανες. Μόνο μη ξεχνάς κάτι, η Χρυσή Αυγή και το ΚΚΕ είναι προσηλωμένα στα παλιά ιδεώδη. Τάσσονται υπέρ της κατάργησης της δημοκρατίας και της εξορίας των αντιφρονούντων ενώ το ΚΚΕ είναι πιστό στα επαναστατικά ιδεώδη. Πράγματι, αυτά τα δύο κόμματα αν είχαν δυνατότητα εξουσίας θα μας γύριζαν 100 χρόνια πίσω. Αλλά όπως βλέπεις τα εθνικιστικά και τα κομμουνιστικά κόμματα της πολιτισμένης Ευρώπης δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα Ελληνικά, είναι προοδευτικοί δημοκρατικοί με ρεφορμιστικές τάσεις και όχι με άγριες διαθέσεις. Στην Ελλάδα είμαστε 100 χρόνια πίσω.
Ποιος μίλησε για ΚΚΕ πάλι, ρε φίλε μίλα επιτέλους για όσα στηρίζεις κι άσε το ΚΚΕ εκεί που δε μπορείς να το σπείρεις, πετάς μόνο fakes και λάσπη. Συμφωνώ σε όσα είπε ο @ilias90 λέξη προς λέξη σε αυτό το θέμα.
Επικίνδυνο επίσης Ηλία είναι ένα κόμμα σαν το ΚΚΕ που προκάλεσε συμμοριτοπόλεμο να είναι στην Βουλή αλλά εκεί δεν μιλάτε.
Πάλι ΚΚΕ. Βάλε 2 πράγματα στο μυαλό σου: 1) Δε στηρίζουμε ΚΚΕ 2) Στηρίζεις Κασιδιάρη. Αυτά μπορείς να τα λάβεις έστω και ελάχιστα υπόψη ώστε να μη γελοιοποιείσαι συγκρίνοντας κάτι που ΕΣΥ στηρίζεις με κάτι που εμείς ΔΕΝ στηρίζουμε;
Το μόνο υπέρ του που είπα ότι εν καιρώ κρίσης αν επαναληφθεί η ιστορία του μεσοπολέμου και ο λαός είναι μεταξύ ΚΚΕ και Κασιδιάρη είπα ξεκάθαρα ότι θα είμαι με Κασιδιάρη. Τίποτα παραπάνω.
Καλά κι εγώ αν γίνει ο Τρωικός Πόλεμος θα είμαι με την Ωραία Ελένη.
προσωπικά είμαι αριστερός με την ευρύτερη έννοια και μάλλον Βαρουφάκη θα το ρίξω.
ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΑΠΛΑΣΣΙΑΖΟΜΑΣΤΕ, ΕΥΓΕ
Μα ο εθνικισμος δε σημαινει πιστη στην ανωτεροτητα ενος εθνος ή μιας φυλης
μπα ρε, καθόλου
για να προστατευτούν οι εργάτες με την έννοια της προστασίας του κομμουνισμού σημαίνει καταλήστευση περιουσιών, σκληρή εργασία μέχρι θανάτου για το " κοινό καλό "
Αλλά όταν υπερασπιζόμαστε το 8ωρο είμαστε κακά συνδικάτα και τεμπέληδες, αντιλαβού παίδες; Δε ξέρετε καν τι να προσάψετε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Για αυτά μιλάω.

Ποιος μίλησε για ΚΚΕ πάλι, ρε φίλε μίλα επιτέλους για όσα στηρίζεις κι άσε το ΚΚΕ εκεί που δε μπορείς να το σπείρεις, πετάς μόνο fakes και λάσπη. Συμφωνώ σε όσα είπε ο @ilias90 λέξη προς λέξη σε αυτό το θέμα.
Τι έκαναν τα κόμματα αυτά με τα στελέχη που έχουν βίλες στην Εκάλη; Εργατοπατέρες είναι. Καμία ψήφο σε ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Ευτυχώς που συσπειρώνεστε στο ΜΕΡΑ25. Περισσότερα θα έχει να προσφέρει αυτό από τις άλλες δύο καρικατούρες.

Αν διαβάσεις ολοκληρωμένη την απάντηση μου θα δεις που κολλάει το ΚΚΕ. Δεν λέω ότι το ψηφίζετε.
Πάλι ΚΚΕ. Βάλε 2 πράγματα στο μυαλό σου: 1) Δε στηρίζουμε ΚΚΕ 2) Στηρίζεις Κασιδιάρη. Αυτά μπορείς να τα λάβεις έστω και ελάχιστα υπόψη ώστε να μη γελοιοποιείσαι συγκρίνοντας κάτι που ΕΣΥ στηρίζεις με κάτι που εμείς ΔΕΝ στηρίζουμε;
Μα που είδες να στηρίζω Κασ; Έχω πει ή δεν έχω πει 150 φορές ότι είμαι προς Τζήμερο; Αλλά και πάλι κάποιες αλήθειες δεν μπορώ να μην τις αναφέρω. Μπήκαν εδώ οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ και μίλαγαν για φασισμό όλη την ώρα και το ταύτιζαν με την ΧΑ χωρίς να ξέρετε τα βασικά.
Καλά κι εγώ αν γίνει ο Τρωικός Πόλεμος θα είμαι με την Ωραία Ελένη.
Καλά αγνόησε την ιστορία δεν είναι και λίγες οι φορές που έχεις υπονομεύσει τόσο την επιστήμη μου και για το τι σημασία έχει το παρελθόν και για το παρόν.

μπα ρε, καθόλου

Αλλά όταν υπερασπιζόμαστε το 8ωρο είμαστε κακά συνδικάτα και τεμπέληδες, αντιλαβού παίδες; Δε ξέρετε καν τι να προσάψετε.
Τι μπα καθόλου; Οι Γάλλοι θεωρούσαν ανώτερους τους εαυτούς τους;

Τι δεν ξέρουμε ρε μαν, έλα. Με εσένα δεν κάνω συζήτηση περί αυτού. Αναφέρομαι στον κομμουνισμό και αυτά είχε ο κομμουνισμός προσφέρει στην ανθρωπότητα. Αφού το λες ξεκάθαρα ότι δεν είσαι υπέρ του κομμουνισμού τι κάθεσαι και θίγεσαι τώρα;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά όταν υπερασπιζόμαστε το 8ωρο είμαστε κακά συνδικάτα και τεμπέληδες, αντιλαβού παίδες; Δε ξέρετε καν τι να προσάψετε.
[/QUOTE]

Θα ήθελα να σχολιάσω κάτι σε αυτό. Προσωπικά δουλεύω από τα 17 μου στον ιδιωτικό τομέα, εργάτης τόσα χρόνια, που πήρα απόφαση να σπουδάζω σε μεγαλύτερη ηλικία. Τέλος πάντων, έχω σιχαθεί να ακούω το κάθε νεοφιλελε τσουτσέκι με τα λεφτά του μπαμπά να κρίνει τον εργάτη ως τεμπέλη, χαραμοφάη, ότι δεν έχει φιλοδοξίες, ότι δεν παράγει και άλλα πολλά. Άτομα που δεν ξέρουν τι σημαίνει να λιώνεις τα παντελόνια σου για να συνδυάσεις δουλειά με σπουδές, να σου κουνάνε το δάχτυλο γιατί ο μπαμπάς θα σκάσει το δεκαχιλιαρο για να μπουν στο ιδιωτικό (γιατί σαν στουρνοι που είναι δεν μπόρεσαν να μπουν στο δημόσιο) και μετά και με το (πληρωμένο από τον μπαμπά) μεταπτυχιακό τους να γίνουν παραγωγικά μέλη της κοινωνίας.

Σορι για το άκυρο, ήθελα να το βγάλω από μέσα μου.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι έκαναν τα κόμματα αυτά με τα στελέχη που έχουν βίλες στην Εκάλη; Εργατοπατέρες είναι.
πωπω κριτική επιπέδου τατιάνας πριν 20 χρόνια. Δεν απαγορεύεται ένας αριστερός να έχει ούτε περιουσία, ούτε καριέρα ούτε να προοδεύει, γκέγκε; εμείς δε βολευόμαστε με τη δήθεν αριστεία. Όπως τα λέει ο @ilias90. Γαμιόμαστε στις σπουδές και στη δουλειά και δεν θα ανεχθώ ποτέ κανένας να μου μιλήσει για δεξιές τσέπες. Λοιπόν, το ΚΚΕ δε σου χρωστάει τίποτα, αν θες να μιλήσεις για βίλες και ξέπλυμα χρήματος, έχεις 2 κόμματα που ΣΟΥ χρωστάνε ΜΙΣΟ ΔΙΣ. Κι εσύ σαν πρόβατο πας αλλού.
Μα που είδες να στηρίζω Κασ;
Έλα ρε φίλε μας έχει φλομώσει στη ψευτοπανεπιστημιακό τόσα μηνύματα, άσε ρε. Δε λέω ότι θα ψηφίσεις έναν ναζί, λέω ότι στηρίζεις έναν ναζί.
Τι μπα καθόλου; Οι Γάλλοι θεωρούσαν ανώτερους τους εαυτούς τους;
Οι εθνικιστές ναι.
Τι δεν ξέρουμε ρε μαν, έλα. Με εσένα δεν κάνω συζήτηση περί αυτού. Αναφέρομαι στον κομμουνισμό και αυτά είχε ο κομμουνισμός προσφέρει στην ανθρωπότητα. Αφού το λες ξεκάθαρα ότι δεν είσαι υπέρ του κομμουνισμού τι κάθεσαι και θίγεσαι τώρα;
Δε κάνεις αυτό, κάνεις τη γνωστή μικροπολιτική πλήρως ανιστόρητη προσπάθεια να ταυτίσεις συγκεκριμένα καθεστώτα με μια ολόκληρη οικογένεια ιδεών και ιδεολογίας, που έχει αποτυπωθεί και επιστημονικά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
πωπω κριτική επιπέδου τατιάνας πριν 20 χρόνια. Δεν απαγορεύεται ένας αριστερός να έχει ούτε περιουσία, ούτε καριέρα ούτε να προοδεύει, γκέγκε; εμείς δε βολευόμαστε με τη δήθεν αριστεία. Λοιπόν, το ΚΚΕ δε σου χρωστάει τίποτα, αν θες να μιλήσεις για βίλες και ξέπλυμα χρήματος, έχεις 2 κόμματα που ΣΟΥ χρωστάνε ΜΙΣΟ ΔΙΣ. Κι εσύ σαν πρόβατο πας αλλού.
Όχι, τα κράζω όλα το ίδιο. Ποιος σου είπε ότι αυτοί είναι καλύτεροι; Αλλά επειδή κράζω τους συμμορίτες που αγωνίστηκαν για την παράδοση Μακεδονίας και Θράκης σε ξένα χέρια δεν σημαίνει ότι αφήνω τους άλλους. Να φύγουν οι προδότες από την χώρα μου. Όλοι και χωρίς χρωματική απόχρωση.

Έλα ρε φίλε μας έχει φλομώσει στη ψευτοπανεπιστημιακό τόσα μηνύματα, άσε ρε. Δε λέω ότι θα ψηφίσεις έναν ναζί, λέω ότι στηρίζεις έναν ναζί.
Δεν ευθύνομαι εγώ που επέλεξε πανεπιστημιακού επιπέδου στελέχη. Επειδή βάζω τα πράγματα με το όνομα τους τι πάει να πει αυτό; Είτε το θες είτε όχι οι Έλληνες ΓΤΠ δεν έχουν καμία σχέση με την ΧΑ. Το ανέλυσα τέλος.
Οι εθνικιστές ναι.

Δε κάνεις αυτό, κάνεις τη γνωστή μικροπολιτική πλήρως ανιστόρητη προσπάθεια να ταυτίσεις συγκεκριμένα καθεστώτα με μια ολόκληρη οικογένεια ιδεών και ιδεολογίας, που έχει αποτυπωθεί και επιστημονικά.
Άρα και οι Έλληνες που αγωνιζόντουσαν για να αποτινάξουν τον καταπιεστικό Οθωμανικό ζυγό ένοιωθαν ανώτεροι φυλετικά των Οθωμανών. Εθνικισμός=πίστη στα εθνικά κράτη. Τελεία, κόμμα, παύλα.

Ναι ανιστόρητη σύγκριση, εσύ μιλάς ότι βλέπεις μόνο ανθρώπους. Τα 100 εκατομμύρια του κομμουνισμού και τα 12 εκατομμύρια του φασισμού ήταν όλα ανθρώπινες ζωές χωρίς μα και μου και αδιαφορώ για ποιο λόγο σκότωσε το κάθε καθεστώς, με νοιάζει ότι πέθαναν ζωές. Δεν βλέπω καμία διαφορά. Δεν υπάρχει πουθενά έλλειψη ιστορίας. Τα εγκλήματα αυτά τα έχεις αποδεχτεί και εσύ άλλωστε και δηλώνεις κατά του Ανατολικού Μπλοκ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άτομα που δεν ξέρουν τι σημαίνει να λιώνεις τα παντελόνια σου για να συνδυάσεις δουλειά με σπουδές, να σου κουνάνε το δάχτυλο γιατί ο μπαμπάς θα σκάσει το δεκαχιλιαρο για να μπουν στο ιδιωτικό (γιατί σαν στουρνοι που είναι δεν μπόρεσαν να μπουν στο δημόσιο) και μετά και με το (πληρωμένο από τον μπαμπά) μεταπτυχιακό τους να γίνουν παραγωγικά μέλη της κοινωνίας.
Μπα και εγώ σε δημόσιο πανεπιστήμιο είμαι αλλά δεν βλέπω να το εκτιμώ και ιδιαίτερα. Μελλοντικά εξίσου θέλω να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα αν ποτέ γίνει σοβαρός στην Ελλάδα, δεν θέλω να δουλέψω στο δημόσιο με τίποτα, θέλω να προσφέρω και τίποτα στην κοινωνία.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα και εγώ σε δημόσιο πανεπιστήμιο είμαι αλλά δεν βλέπω να το εκτιμώ και ιδιαίτερα. Μελλοντικά εξίσου θέλω να εργαστώ στον ιδιωτικό τομέα αν ποτέ γίνει σοβαρός στην Ελλάδα, δεν θέλω να δουλέψω στο δημόσιο με τίποτα, θέλω να προσφέρω και τίποτα στην κοινωνία.
[/QUOTE]

Δεν μίλησα για σένα, γενικά το είπα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα και οι Έλληνες που αγωνιζόντουσαν για να αποτινάξουν τον καταπιεστικό Οθωμανικό ζυγό ένοιωθαν ανώτεροι φυλετικά των Οθωμανών. Εθνικισμός=πίστη στα εθνικά κράτη. Τελεία, κόμμα, παύλα.
Μάλλον πήγε πολύ αργά η ώρα.
Ναι ανιστόρητη σύγκριση, εσύ μιλάς ότι βλέπεις μόνο ανθρώπους. Τα 100 εκατομμύρια του κομμουνισμού και τα 12 εκατομμύρια του φασισμού ήταν όλα ανθρώπινες ζωές
Παραθέτεις συνεχώς τα 2 νούμερα από το μαύρο βιβλίο ενός φασίστα συγγραφέα που το μόνο που κάνει στο βιβλίο είναι να προσθέτει αγχωτικά άσχετα νούμερα προκειμένου να αυξήσει τους νεκρούς. Αυτή η οπτική έχει κατακριθεί επιστημονικά ενώ και τα νούμερα που βάζει έχουν αμφισβητηθεί. Κυρίως όμως έχει αμφισβητηθεί η μεθοδολογία καθώς αν την προσαρμόσουμε στο σήμερα, ο καπιταλισμός φαίνεται να έχει προκαλέσει πολλαπλάσιους θανάτους του σοσιαλισμού κάτι που επίσης δεν είναι αντιπροσωπευτικό της πραγματικότητας. Ούτε καν χρονική κανονικοποίηση δεν έχει κάνει. Έχει γράψει αναλυτικά για αυτό ο Νόαμ Τσόμσκι. Άρα ναι, προφανώς καταδικάζω τα οποία εγκλήματα αλλά η σύγκριση που κάνεις παραμένει και ανιστόρητη και παρελκυστική.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Μάλλον πήγε πολύ αργά η ώρα.
..............................

Παραθέτεις συνεχώς τα 2 νούμερα από το μαύρο βιβλίο ενός φασίστα συγγραφέα που το μόνο που κάνει στο βιβλίο είναι να προσθέτει αγχωτικά άσχετα νούμερα προκειμένου να αυξήσει τους νεκρούς. Αυτή η οπτική έχει κατακριθεί επιστημονικά ενώ και τα νούμερα που βάζει έχουν αμφισβητηθεί. Κυρίως όμως έχει αμφισβητηθεί η μεθοδολογία καθώς αν την προσαρμόσουμε στο σήμερα, ο καπιταλισμός φαίνεται να έχει προκαλέσει πολλαπλάσιους θανάτους του σοσιαλισμού κάτι που επίσης δεν είναι αντιπροσωπευτικό της πραγματικότητας. Έχει γράψει αναλυτικά για αυτό ο Νόαμ Τσόμσκι. Άρα ναι, προφανώς καταδικάζω τα οποία εγκλήματα αλλά η σύγκριση που κάνεις παραμένει και ανιστόρητη και παρελκυστική.
δεν ευθύνομαι εγώ για τις εκατόμβες νεκρών που άφησαν κυρίως μόνο οι Στάλιν και Μάο πίσω τους. Ο δεύτερος έφτασε το score στα ύψη. Τα νούμερα λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει σημασία. Δεν πέθαναν χιλιάδες επί κομμουνισμού αλλά εκατομμύρια και ήταν προσπάθεια της εκάστοτε κυβέρνησης να συμβεί αυτό. Δεν έγινε από κάποιο λάθος. Δεν είναι τα όποια εγκλήματα γενικά και αόριστα. Η ιστοριογραφία είναι αναλυτική στα εγκλήματα αυτά και γνωρίζουμε την βαρβαρότητα των κομμουνιστικών κρατών. Έχω μιλήσει αναλυτικά πολλές φορές για όλα αυτά και δεν επιθυμώ να κάνω πάλι κύκλους. Δες τα μηνύματα μου.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι κοιτούσαμε μόνο τους αρνητές του Ολοκαυτώματος και όχι των εγκλημάτων του κομμουνισμού. Μέσα στην Βουλή τους πρώτους δεν τους έχεις, έχεις όμως τους άλλους τους τενεκέδες που δημόσια δεν ντρέπονται να λένε ότι καλά έκανε στους Ουκρανούς η σοβιετική Αρχή και ότι στην Ουγγαρία η Ουγγρική επανάσταση και οι εξεγέρσεις Πόζναν στην Πολωνία καθώς και σχεδόν όλα τα anti-communist uprisings που συνέβησαν στο έκτρωμα που λέγονταν Ανατολικό Μπλοκ ήταν από ανθρώπους που πληρώθηκαν από την CIA. ΛΙΓΗ ΝΤΡΟΠΗ ΜΌΝΟ. Και αυτά τα άτομα τολμάνε να μιλάνε για Κασιδιάρη εδώ μέσα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι κοιτούσαμε μόνο τους αρνητές του Ολοκαυτώματος και όχι των εγκλημάτων του κομμουνισμού.
Τώρα συγκρίνεις το ολοκαύτωμα με το εγκλήματα του κομμουνισμού;

Λοιπόν, πέσε για ύπνο, είσαι τιμωρία :mastigio
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Τώρα συγκρίνεις το ολοκαύτωμα με το εγκλήματα του κομμουνισμού;

Λοιπόν, πέσε για ύπνο, είσαι τιμωρία :mastigio
Περιμένω να μου πεις και καλά έκανε ο κομμουνισμός που σκότωσε τόσους. Δεν συγκρίνονται γιατί πολύ απλά και στα δύο σκοτώθηκαν αθώοι άνθρωποι από ανόητες κυβερνήσεις.

Αν το πας στα φυλετικά στοιχεία ( ότι δηλαδή το Ολοκαύτωμα ήταν φυλετικό ενώ τα κομμουνιστικά όχι ) τότε δεν έχεις παρά να διαβάσεις ιστορία. Ο Κομισάριος Εσωτερικών Υποθέσεων Γιέζοφ σε συνεννόηση με τον Στάλιν θα βγάλει επίσημο διάταγμα το 1937 για σύλληψη όλων των Ελλήνων του κράτους με το πρόσχημα ότι συμμετείχαν στην μαύρη αγορά και δρούσαν σαν δυτικά προπαγανδιστικά όργανα εντός του κράτους. Αυτός ήταν και ο λόγος που οι δικοί μου σαν Πόντιοι πρόσφυγες της ΕΣΣΔ ήρθαν στην Ελλάδα άρον άρον το 1938 και έπεσαν και στον πόλεμο μετά και άσε...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,431 μηνύματα.
Ο εθνικισμός είναι ο λόγος που δεν είσαι ακόμα Οθωμανική Αυτοκρατορία αγαπημένη Averkina. Εθνικισμός είναι η πίστη στην ύπαρξη εθνικών κρατών έναντι πολυεθνικών Αυτοκρατοριών. Ο Εθνικισμός δημιουργήθηκε τον 18ο αιώνα σαν μία απόρροια του Διαφωτισμού και ο φασισμός εμφανίστηκε μεταπολεμικά στις ταπεινωμένες χώρες του πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου ( Γερμανία ) ή στις δυσαρεστημένες χώρες από την συνθήκη των Βερσαλλιών ( Ιταλία ). Είναι η ιδεολογία που διατύπωσε ο Μπενίτο Μουσολίνι. Όπως βλέπεις καμία σχέση. Αυτή εδώ η χώρα μάτωσε από τον Εθνικοσοσιαλισμό/Ναζισμό. Οι περισσότεροι έχουμε νεκρούς από εκείνη την σκοτεινή περίοδο, Ελληνικός Εθνικισμός και Ναζισμός είναι φύσει αδύνατον να ταυτιστούν στον αιώνα τον άπαντα.

Έλληνας που δηλώνει Εθνικοσοσιαλιστής είναι προδότης. Τέλος.
Μαθε να διαβαζεις και μορφωσου λιγο.Διοτι οταν μου εκφραζεις λογο για ιστορικα θεματα θα πρεπει να τα λες σωστα.
Ειπαμε αλλο ο πατριωτισμος που ειναι αμυντικη μορφη...οτι δηλαδη εκαναν οι ηρωες του 21 που εκαναν επανασταση γιατην αποτιναξη του οθωμανικου ζυγου,διοτι δεν επιτεθηκαν σε αλλο κρατος,ελευθερια απο τον ζυγο ηθελαν,οποτε θεωρειται αμυντικη πραξη... και αλλο ο εθνικισμος που ειναι η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ της δυναμης και του εθνους ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΚΑΙ οχι μονο λαους,ακομα και ομαδες απο τον ιδιο λαο που δενε χουν τα ιδια ιδεωδη.Βλεπε ναζισμο.Οι ναζι δεν αποτιναξαν κανενα ζυγο,οι ναζι εξολοθρευσαν αλλους λαους λογω της πιστη τους στην Αρια φυλη.

Και ξαναλεω ο εθνικισμος ειναι η επιθετικη μορφη επικρατισης του εθνους πανω σε αλλα εθνη και η ασκηση εξουσιας εναντια σε αυτους ή σε οσους δεν εχουν τα ιδια πιστευω με αυτους.

Δεν σε ελεθευρωσαν οι εθνικιστες ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ημαρτον πια!

Επισης οσοι δεν ειναι εθνικιστες δεν σημαινει οτι ειναι κομμουνιστες.Σταματα οταν σου μιλαμε για τον ναζισμο να πετας τα εγκληματα του κομμουνισμου που οντως εγιναν επι Σταλιν κυριως! Αυτο δεν αθωονει τον ναζισμο,σταματα το αυτο!Ουτε οι σημερινοι κομμουνιστες εχουν ιδεολογια εγκληματικοι,καμια σχεση με τα εγκληματα του σταλιν,αντιοθετα οι ναζι,οι φασιστες και ποι εθνικιστες εχουν εγκληματικη ιδεολογια.


Παρτο και αυτο χαμπαρι.
Ουτε οσοι δεν ειναι εθνικιστες ειναι προδοτες.
Οι εθνικιστες ειναι μισανθρωποι,ρατσιστες και εν δυναμει εγκληματιες.
ΠΑΡΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ και μην βαυκαλιζεσαι οτι εσυ αγαπας την πατριδα σου δικαιολογοντας τον εθνικισμο σου.

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ και τους ανθρωπους.
Εσυ ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ και αλλων ομαδων και ΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,βασικα οσους δεν σου μοιαζουν,


Περαστικα και αλλαξε μυαλα διοτι κανεις κακο σε εσενα και ειναι κριμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα λένε όσοι ζούνε στην περιοχή. Τυγχάνει να έχω και μία συνάδελφο ιστορικό από την περιοχή η οποία αν και είναι αριστερή ξεκάθαρα γνωρίζει τι συνέβη στην πηγάδα και μας έχει πει και ιστορίες από δικούς τους που τα έζησαν. Σκοτώθηκαν αρκετοί προδότες ταγματασφαλίτες ( και καλά έπαθαν, θάνατο στους προδότες, ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ ) αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά δεν λένε; Πήρε ο θάνατος ένα σωρό αθώους ανθρώπους επειδή υπήρχαν διάφορες υπόνοιες σε βάρος τους. Ανάμεσα τους και παιδάκια. Κάποτε το ΚΚΕ παρουσίασε ένα ιστορικό και καλά ντοκουμέντο για να αποδείξει ότι δεν υπήρχαν παιδιά ( αναγνώριζαν όμως ότι υπήρχαν 16χρονα ) το οποίο αποδείχτηκε ψευδές τελικά.
Τι συναδελφο μωρε 19 χρονων μωρο εισαι.(Και αν θελουμε το πιστευουμε,.η φωτο αλλα εδειχνε)Ακου συναδελφος!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top