Εθνικό κόμμα ΕΛΛΗΝΕΣ (πρώην "Έλληνες για την πατρίδα")

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάντως ιστορικά, οι "εθνικιστές" και οι φανατικοί "πατριώτες" ήταν αυτοί που συνεργάστηκαν με τους κατακτητές και πρόδωσαν την Ελλάδα...

17ca40b6b31d440321bb923d91015f84.jpg
0b62c3cd98c180b41371b0f76f4eca2c.jpg
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Η όλη του στάση (και πολλών άλλων) είναι στάση ταύτισης και εξίσωσης. Και εδώ και σε άλλα θέματα.
Δε λεω για τον Γιαννη,αλλα για τη γενικοτερη ταση να χρησιμοποειται αυτος ο ορος λανθασμενα οπως και πολλοι αλλοι. Για παραδειγμα η λανθασμενη ταυτιση εθνικισμου και φυλετικης ανωτεροτητας, η οποια ειναι απολυτα αντιθετη με την εννοια του πολιτικου εθνικισμου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά σιχαινόμαστε κάθε ακραίο.
Όχι. Το αριστερό άκρο σιχαίνεσαι. Με το άλλο δεν έχεις πρόβλημα, απλά το επαναλαμβάνεις μόνιμα γιατί ο κοινωνικός κομφορμισμός ορίζει ως απαράδεκτη συμπεριφορά το να μην καταδικάζεις τον ναζισμό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Πάντως ιστορικά, οι "εθνικιστές" και οι φανατικοί "πατριώτες" ήταν αυτοί που συνεργάστηκαν με τους κατακτητές και πρόδωσαν την Ελλάδα...

View attachment 80627View attachment 80628

Προδότες υπήρχαν και στην αριστερά. Αρκετοί του ΕΑΜ πήγαιναν με τους κατακτητές και πρόδιδαν τους συντρόφους τους. Η προδοσία της αριστεράς ήρθε μετά στον αγώνα για την παράδοση της Μακεδονίας στην Γιουγκοσλαβία και της Θράκης στην Βουλγαρία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Προφανώς. Αν αυτή τη συζήτηση την κάναμε μεταξύ Χρυσή Αυγής ( και ΚΚΕ ) τότε δεν υπάρχει αμφιβολία ότι δημοκρατικά ΔΕΝ θα ηγηθούν. Αλλά οι Έλληνες για την Πατρίδα προσπαθούν να προβάλλουν το ότι είναι δημοκρατικοί, μοντέρνοι όπως τα μοντέρνα εθνικιστικά κινήματα στην Ευρώπη που είναι υπέρ της δημοκρατίας. Το πρόβλημα είναι η ηγεσία του κόμματος και όχι το κόμμα αυτό καθαυτό.


Τα είπαμε νομίζω. Απέτυχες στους ισχυρισμούς σου. Καληνύχτα.
Μεχρι και λινκ σου εβαλα με τον ορισμο πατριωτισμος και εθνικισμος.Που ακριβως απετυχα; επειδη εσυ λες οτι ειναι το ιδιο; :whatever:
Νανακια ,το γαλατακι σου και οταν ωριμασεις λιγο τα ξαναλεμε.Εισαι πολυ μικρος ακομα και δεν εννοω μονο ηλικιακα για να το πσιζεις γνωστης αυτων των θεματων.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Όχι. Το αριστερό άκρο σιχαίνεσαι. Με το άλλο δεν έχεις πρόβλημα, απλά το επαναλαμβάνεις μόνιμα γιατί ο κοινωνικός κομφορμισμός ορίζει ως απαράδεκτη συμπεριφορά το να μην καταδικάζεις τον ναζισμό.
Αν δεν σιχαινόμουν την ακροδεξιά τότε θα είχα ρίξει ΧΑ στις εκλογές. Το ίδιο μισό αυτά τα δύο. Επειδή δεν θέλω να γίνει η χώρα μου Βόρεια Κορέα δεν σημαίνει ότι θέλω να γίνει Τρίτο Ράιχ. Διαχωρίστε τα γιατί έχετε αρχίσει να μειώνετε τα εγκλήματα του ενός άκρου.
Οι ακραίοι είναι καταδικαστέοι.

Μεχρι και λινκ σου εβαλα με τον ορισμο πατριωτισμος και εθνικισμος.Που ακριβως απετυχα; επειδη εσυ λες οτι ειναι το ιδιο; :whatever:
Νανακια ,το γαλατακι σου και οταν ωριμασεις λιγο τα ξαναλεμε.Εισαι πολυ μικρος ακομα και δεν εννοω μονο ηλικιακα για να το πσιζεις γνωστης αυτων των θεματων.
Δεν έχεις αποδείξει τίποτα, το μόνο που λες είναι ότι ο εθνικισμός είναι φασισμός με βάση τα σημερινά δεδομένα. Εγώ σου εξηγώ την ιστορία του εθνικισμού και δεν μπορείς να απαντήσεις με τίποτα. Τα λέμε. Άλλος να ωριμάσει γιατί με τέτοια συμπεριφορά είναι αστείο να μιλάς για ωρίμανση εσύ.


Αφιερωμένο στο thread.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Αν δεν σιχαινόμουν την ακροδεξιά τότε θα είχα ρίξει ΧΑ στις εκλογές. Το ίδιο μισό αυτά τα δύο. Επειδή δεν θέλω να γίνει η χώρα μου Βόρεια Κορέα δεν σημαίνει ότι θέλω να γίνει Τρίτο Ράιχ. Διαχωρίστε τα γιατί έχετε αρχίσει να μειώνετε τα εγκλήματα του ενός άκρου.
Οι ακραίοι είναι καταδικαστέοι.


Δεν έχεις αποδείξει τίποτα, το μόνο που λες είναι ότι ο εθνικισμός είναι φασισμός με βάση τα σημερινά δεδομένα. Εγώ σου εξηγώ την ιστορία του εθνικισμού και δεν μπορείς να απαντήσεις με τίποτα. Τα λέμε. Άλλος να ωριμάσει γιατί με τέτοια συμπεριφορά είναι αστείο να μιλάς για ωρίμανση εσύ.


Αφιερωμένο στο thread.

Σορυ..Εσυ τα λες οτι ειναι ιδια,εισαι καποιος σημαντικος σε αυτα τα θεματα για να το δεχτω; :hehe:
Οι ειδικοι ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΤΡΑΨΑ.ΔΕΞΟΥ ΤΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΤΡΟΛΙΕΣ.


Νανακια ,το γαλατακι σου και οταν ωριμασεις λιγο τα ξαναλεμε.Εισαι πολυ μικρος ακομα και δεν εννοω μονο ηλικιακα για να το παιζεις γνωστης αυτων των θεματων.Επισης πολυ μακρια νυχτωμενος και εθελοτυφλεις.Προσπαθεις να αποτιναξεις την ταμπελα του φασιστα,ναζι,απολυταρχικου κλπ που πιστευεις,χρησιμοποιοντας τον εθνικισμο,και αθωονοντας τον βεβαια οταν τον εξομοιωνεις με τον πατριωτισμο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Σορυ..Εσυ τα λες οτι ειναι ιδια,εισαι καποιος σημαντικος σε αυτα τα θεματα για να το δεχτω; :hehe:
Οι ειδικοι ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΤΡΑΨΑ.ΔΕΞΟΥ ΤΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΤΡΟΛΙΕΣ.


Νανακια ,το γαλατακι σου και οταν ωριμασεις λιγο τα ξαναλεμε.Εισαι πολυ μικρος ακομα και δεν εννοω μονο ηλικιακα για να το παιζεις γνωστης αυτων των θεματων.Επισης πολυ μακρια νυχτωμενος και εθελοτυφλεις.Προσπαθεις να αποτιναξεις την ταμπελα του φασιστα,ναζι,απολυταρχικου κλπ που πιστευεις,χρησιμοποιοντας τον εθνικισμο,και αθωονοντας τον βεβαια οταν τον με τον εξομοιωνεις με τον πατριωτισμο.
Απέδειξε μου ότι τον 18ο αιώνα αυτό που ήρθε με τον Γαλλικό ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟ ήταν πατριωτισμός και όχι εθνικισμός. Αν το αποδείξεις αυτό και μου βρεις τέτοια διαφορά εγώ μέχρι και προδότης κομμουνιστής θα γίνω. Περιμένω τα στοιχεία σου που λένε ότι δεν υπήρχε Γαλλικός Εθνικισμός αλλά Γαλλικός πατριωτισμός στην Γαλλική Επανάσταση. Περιμένω τις αποδείξεις σου.

Τώρα για τα υπόλοιπα εντάξει να βλέπει ο κόσμος πως εκφράζεσαι. Άλλωστε ξέρουμε το ποιόν σου καλά εδώ μέσα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
To ακραίο έχει μέτρο.
Τι θέλω να πω : δεν μπορείς να λες πως ο ναζισμός και ο κομμουνισμός είναι της ίδιας πάστας ακραίου.
Δεν είναι της παρούσης, αρκετά πετάξαμε την συζήτηση εκτός. Πάντως θα προτιμούσα να ζω στην Ουγκάντα από ότι στην Σοβιετική Ένωση.

Η ιστορία έδειξε ότι είναι. Τώρα αν εσείς θέλετε να μειώσετε την σημασία των εκατομμυρίων νεκρών δεν έχω κάτι άλλο να πω. Ας τα βλέπουν αυτά οι δημοκράτες εδώ μέσα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Αν δεν σιχαινόμουν την ακροδεξιά τότε θα είχα ρίξει ΧΑ στις εκλογές. Το ίδιο μισό αυτά τα δύο. Επειδή δεν θέλω να γίνει η χώρα μου Βόρεια Κορέα δεν σημαίνει ότι θέλω να γίνει Τρίτο Ράιχ. Διαχωρίστε τα γιατί έχετε αρχίσει να μειώνετε τα εγκλήματα του ενός άκρου.
Οι ακραίοι είναι καταδικαστέοι.


Δεν έχεις αποδείξει τίποτα, το μόνο που λες είναι ότι ο εθνικισμός είναι φασισμός με βάση τα σημερινά δεδομένα. Εγώ σου εξηγώ την ιστορία του εθνικισμού και δεν μπορείς να απαντήσεις με τίποτα. Τα λέμε. Άλλος να ωριμάσει γιατί με τέτοια συμπεριφορά είναι αστείο να μιλάς για ωρίμανση εσύ.


Αφιερωμένο στο thread.

Απέδειξε μου ότι τον 18ο αιώνα αυτό που ήρθε με τον Γαλλικό ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟ ήταν πατριωτισμός και όχι εθνικισμός. Αν το αποδείξεις αυτό και μου βρεις τέτοια διαφορά εγώ μέχρι και προδότης κομμουνιστής θα γίνω. Περιμένω τα στοιχεία σου που λένε ότι δεν υπήρχε Γαλλικός Εθνικισμός αλλά Γαλλικός πατριωτισμός στην Γαλλική Επανάσταση. Περιμένω τις αποδείξεις σου.

Τώρα για τα υπόλοιπα εντάξει να βλέπει ο κόσμος πως εκφράζεσαι. Άλλωστε ξέρουμε το ποιόν σου καλά εδώ μέσα.
Ρε πας καλα; Τι γαλλικους διαφωτισμους μου τσαμπουνας και αποδειξεις;

Μιλαω εγω για γαλλικο διαφωτισμο και γαλλικο εθνιθκισμο;
Κουνα το κεφαλι σου μπας και παρει μπρος!Τι σχεση εχουν οι εννοιες εθνικισμος και πατριωτισμος γενικα με ολες αυτες τις μπουρδες που μου αραδιαζεις;
Εχεις ακουσει σποραδικα απο εδω κμαι απο εκει διαφορα πραγματα και τα πετας ετσι αστοχα για να δειξεις οτι ξερεις απο ιστορια;Ρε εκτιθεσαι γμτ! :hehe:

Οριστε ξαναπαρε τους ορισμους και χασιρετα μας τον πλατανο πληζ

Ο πατριωτισμός έχει ως βασική αρχή ότι πατρίδα σημαίνει ελευθερία ενός λαού, ο οποίος θέλει να ζει ελεύθερος ανάμεσα σε άλλους ελεύθερους λαούς.

Πατριωτισμός σημαίνει οχι μόνο να αγαπάς και να σέβεσαι τη δική σου πατρίδα αλλά και τις πατρίδες των άλλων , των διαφορετικών.

Με αυτή την έννοια ο πατριωτισμός αποκτά οικουμενικότητα και προάγει την ειρηνική συνύρπαξη μεταξύ των λαών.Και φυσικά είναι εναντίον σε οπoιαδήποτε προσπάθεια ομογενοποίησης των λαών αφού σέβεται το δικαίωμα στη διαφορετικότητα .



Από την άλλη μεριά ο εθνικισμός, ο οποίος αναγορεύει σε πρωταρχική αξία όχι την ελευθερία αλλά την εθνική, θρησκευτική ή πολιτισμική ομοιογένεια ενός λαού ή το μεγαλείο, την υπεροχή και την επικράτηση του δικού μας έθνους στην αναμέτρηση με τα άλλα έθνη.


Για τους εθνικιστές η αγάπη για την πατρίδα σημαίνει το θαυμασμό για την εθνική υπεροχή και «καθαρότητα».Δεν δέχονται την ισότητα μεταξύ των λαών. Δεν δέχονται τη διαφορετικότητα και γιαυτό και εχθρεύονται οποιονδήποτε μπορεί να ΄΄μολύνει τη ράτσα τους με επιμειξία.΄
΄

Φυσικά με αυτόν τον τρόπο νιώθωντας ανώτεροι ως φυλή προκαλούν διαφυλετικές αντιπαλότητες και διαμάχες. Μην ξεχνάμε τη μας έχει διδάξει η ιστορία.Πόσοι πόλεμοι έγιναν στο όνομα της καθαρότητας και του μεγαλείου της φυλής ;

Αναποφευκτα ο εθνικισμός οδηγεί σε κάποιου είδους πόλεμο.


Ας το καταλάβουμε καλά αυτό και κυρίως τα νέα παιδιά που έχουν ταυτίσει τις δυο έννοιες πατριωτισμός και εθνικισμός..

Οχι δεν είναι καθόλου ίδιες οι δυο έννοιες .


Αν ο πατριωτισμός έχει ως κίνητρο τη συνέχεια ημών και αλλήλων,ο εθνικισμός έχει ως κίνητρο την επιβολή ημών εναντίον αλλήλων.


Ενας πατριώτης δεν γίνεται ,εξ΄ορισμού, να είναι επιθετικός και επεκτατικός εναντίον ενός διαφορετικού λαού αφού σέβεται τις ιδιαιτερότητες του και αισθάνεται ισότητά με αυτόν..
100 αρθρα να παρεις αυτο θα σου πουνε.

Κια ασε τις προσβολες,δεν με ξερεις ουτε κατα διαννοια,αλλα δεν περιμενα τιποτα καλυτερο απο εσενα.Αυτες ακριβως ειναι οι αποψεις σου .
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Ρε πας καλα; Τι γαλλικους διαφωτισμους μου τσαμπουνας και αποδειξεις;

Μιλαω εγω για γαλλικο διαφωτισμο και γαλλικο εθνιθκισμο;
Κουνα το κεφαλι σοθυ μπας και παρει μπρος!Τι σχεση εχουν οι εννοιες εθνικισμος και πατριωτισμος γενικα με ολες αυτες τις μπουρδες που μου αραδιαζεις;

100 αρθρα να παρεις αυτο θα σου πουνε.

Κια ασε τις προσβολες,δεν με ξερεις ουτε κατα διαννοια,αλλα δεν περιμενα τιποτα καλυτερο απο εσενα.Αυτες ακριβως ειναι οι αποψεις σου .

Εξαρχής λέω εδώ μέσα ή δεν λέω ότι υποστηρίζω τον εθνικισμό με την αυθεντική του σημασία όπως εκφράστηκε τον 18ο αιώνα; Για εμένα εθνικισμός είναι η πίστη στα εθνικά κράτη κατά του καταστροφικού διεθνισμού. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Το έχω αναφέρει χιλιάδες φορές αλλά δεν λες να καταλάβεις. Ο εθνικισμός που λες εσύ είναι η παραποίηση του αληθινού όρου επειδή παρομοιάστηκε με τους Ναζί και έτσι δημιουργήθηκε ο τεχνητός όρος του πατριωτισμού για να μην έχει την αρνητική χροιά που απέκτησε ο εθνικισμός. Εμείς όμως δεν θα παίζουμε με τους όρους, είμαστε εθνικιστές με την αληθινή και μόνη αυθεντική έννοια του όρου, όπως εκφράστηκε από τον Γαλλικό Διαφωτισμό και τον Γερμανικό Ρομαντισμό ( οι δύο έννοιες του τι εστί Έθνος και ποιοι το αποτελούν ). Τώρα αν δε αρέσει σε μερικούς... ε ΞΥΔΑΚΙ.

Καλά είμαστε σοβαροί τώρα; Μιλάς για προσβολές; ΕΣΥ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Εξαρχής λέω εδώ μέσα ή δεν λέω ότι υποστηρίζω τον εθνικισμό με την αυθεντική του σημασία όπως εκφράστηκε τον 18ο αιώνα; Για εμένα εθνικισμός είναι η πίστη στα εθνικά κράτη κατά του καταστροφικού διεθνισμού. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Το έχω αναφέρει χιλιάδες φορές αλλά δεν λες να καταλάβεις. Ο εθνικισμός που λες εσύ είναι η παραποίηση του αληθινού όρου επειδή παρομοιάστηκε με τους Ναζί και έτσι δημιουργήθηκε ο τεχνητός όρος του πατριωτισμού για να μην έχει την αρνητική χροιά που απέκτησε ο εθνικισμός. Εμείς όμως δεν θα παίζουμε με τους όρους, είμαστε εθνικιστές με την αληθινή και μόνη αυθεντική έννοια του όρου, όπως εκφράστηκε από τον Γαλλικό Διαφωτισμό και τον Γερμανικό Ρομαντισμό ( οι δύο έννοιες του τι εστί Έθνος και ποιοι το αποτελούν ). Τώρα αν δε αρέσει σε μερικούς... ε ΞΥΔΑΚΙ.

Καλά είμαστε σοβαροί τώρα; Μιλάς για προσβολές; ΕΣΥ;
Και για μενα τα ουφο ειναι ψυχες σε αλλη διασταση,ε και; Σημαινει οτι εχω δικιο;
Ποιος νομιζεις οτι εισαι;
Εσυ μπορει να νομιζεις οτι εισαι και ο Πάπας..εισαι;
Ασε μας ρε φιλε.
Εδω εχουμε λογοτεχνες και ειδικους που εχουν ξεκαθαρισει τι ειναι ο εθνικμ=ισμος και τι ο πατριωτισμος.
Το πως το εννοεις εσυ δεν μας ενδιαφερει.Ειναι καθαρα δικο σου προβλημα.Θα το λες σαν αποδειξη το τι πιστευεις εσυ;Γελαμε ολοι μαζι τωρα!
Enf of story.:bye2:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Και για μενα τα ουφο ειναι ψυχες σε αλλη διασταση,ε και; Σημαινει οτι εχω δικιο;
Ποιος νομιζεις οτι εισαι;
Εσυ μπορει να νομιζεις οτι εισαι και ο Πάπας..εισαι;
Ασε μας ρε φιλε.
Εδω εχουμε λογοτεχνες και ειδικους που εχουτν ξεκαθαρισει τι ειναι ο εθνικμισμος και τι ο πατριωτισμος.
Το πως το εννοεις εσυ δεν μας ενδιαφερει.Ειναι καθαρα δικο σου προβλημα
Enf of story.:bye2:
It is what we call history in my village.

Εθνικισμός, στα αγγλικά NATIONalism. Η πίστη στο έθνος. Εθνικισμός, από το έθνος. Τα έχετε κάνει μπάχαλο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
It is what we call history in my village.

Εθνικισμός, στα αγγλικά NATIONalism. Η πίστη στο έθνος. Εθνικισμός, από το έθνος. Τα έχετε κάνει μπάχαλο.
Μα τι παντογνωστης εισαι εσυ πουλακι μου; Πωπω...μιλαμε ουδεις γνωριζει παρα μονο εσυ!!!!!! Φοβερο!
Πολυ ζορυ τραβας,ειναι σιγουρο αυτο και φαινεται.

Ξεκαβαλα και μαθε ιστορια,διοτι την τυφλα σου δεν ξερεις.Και μαθε να βλεπεις πηγες απο παντου,οχι μονο αυτες που σε βολευουν.
Παω να φαω,αρκετο χρονο εριξα στα σκουπιδια.
Και οταν μαθεις τις εννοιες εθνικισμος και πατριωτισμος οπως πραγματικα ειναι και οχι οπως ΘΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ..ξαναελα μπας και μιλησουμε.
Αλλα αλλο χρονο δεν πεταω .Εξαλλου δενε χει και νοημα.
Αρκετα ασχοληθηκα με την περιπτωση σου που δυστυχως δειχνει ανιατη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Ξεκαβαλα και μαθε ιστορια,διοτι την τυφλα σου δεν ξερεις.
Ακόμα περιμένω τα στοιχεία σου που αποδεικνύουν ότι όσα λέω για την ιστορικότητα του Εθνικισμού είναι ψέματα. Δεν θα μιλάς εσύ σε εμένα για ιστορία, απέδειξε ότι όσα λέω είναι λάθος και αν όντως είμαι λάθος τότε θα γίνω μέχρι και κομμούνι. Περιμένω. Δείξε μου ότι ο εθνικισμός δεν υπήρξε ποτέ τον 18ο αιώνα και ήταν απόρροια του φασισμού.

Γνωστή η τακτική σου όταν αποτυγχάνεις να μιλήσεις, να βρίζεις μπας και θολώσεις λίγο τα νερά.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατι με αυτους τους 2 ξερεις τουλάχιστον ότι θα εχεις δημοκρατια και οχι χουντα.
Εχεις δίκιο.
Τώρα έχουμε δημοκρατία! Μία δημοκρατία, φραπέ... τραβάς μια ρουφηξιά και δεν ξέρεις τι είναι αυτό που ήπιες. Περίμενες καφέ και ήταν ένα πράγμα, όχι καφές...
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Εχεις δίκιο.
Τώρα έχουμε δημοκρατία! Μία δημοκρατία, φραπέ... τραβάς μια ρουφηξιά και δεν ξέρεις τι είναι αυτό που ήπιες. Περίμενες καφέ και ήταν ένα πράγμα, όχι καφές...

Δεν έχει καταλάβει ότι και να θέλει ο κάποιος σήμερα να κάνει δικτατορία δεν μπορεί επειδή η Ελλάδα είναι 100% εξαρτώμενη, βλέπεις τον Μητσοτάκη να έχεις γραμμένους τους πάντες εδώ μέσα, να το παίζει δικτάτορας με δημοκρατικό μανδύα και μπροστά σε οποιονδήποτε ξένο να κάθεται σούζα. Ακόμα και την δικτατορία του 1967 οι ΗΠΑ την ανέβασαν, οι ΗΠΑ την έριξαν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακόμα περιμένω τα στοιχεία σου που αποδεικνύουν ότι όσα λέω για την ιστορικότητα του Εθνικισμού είναι ψέματα. Δεν θα μιλάς εσύ σε εμένα για ιστορία, απέδειξε ότι όσα λέω είναι λάθος και αν όντως είμαι λάθος τότε θα γίνω μέχρι και κομμούνι. Περιμένω. Δείξε μου ότι ο εθνικισμός δεν υπήρξε ποτέ τον 18ο αιώνα και ήταν απόρροια του φασισμού.

Γνωστή η τακτική σου όταν αποτυγχάνεις να μιλήσεις, να βρίζεις μπας και θολώσεις λίγο τα νερά.

Δεν υπήρχε εθνικισμός τον 18ο αιώνα πραγματικά, η Γαλλική, η Αμερικάνικη και η Ελληνική επανάσταση τους δημιούργησαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα βιντεάκι με την ευγενική χορηγία της ακροδεξιάς πτέρυγας του φόρουμ :lol: :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Δεν υπήρχε εθνικισμός τον 18ο αιώνα πραγματικά, η Γαλλική, η Αμερικάνικη και η Ελληνική επανάσταση τους δημιούργησαν.
Η Γαλλική επανάσταση πότε έγινε ρε Μαυρίκιε; 1789. 18ος αιώνας και ήταν η αρχή. Ήταν η πρώτη προσπάθεια ενός λαού να ανατρέψει μία πολυεθνική Αυτοκρατορία και να φέρει ένα εθνικό κράτος. Αυτό ονομάστηκε φιλελεύθερος εθνικισμός και μετά έδωσε το πάτημα και στην Ελλάδα αλλά και στην Ιταλία και στην Λατινική Αμερική και στην Γερμανία για ενοποίηση ή ανεξαρτησία.

Άλλη λέξη του εθνικισμού είναι και ο σοβινισμός από τον Γάλλο Νικολά Σωβέν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top