Εκδίκηση: λυτρώνει;

galla

Νεοφερμένος

Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλο ειναι να αποφευγεται,δεν αξιζει να σπαταλησεις ουτε τον ελαχιστο χρονο για τετοιες πραξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γιατί δεν αξίζει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galla

Νεοφερμένος

Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γιατί δεν αξίζει;;
Γιατι δεν αξιζει,η λυνεις τις διαφορες σου αμεσως η αφησε το.Μπορει το προβλημα η οτι τελος παντων ειναι αυτο που σε εθιξε και ζητας εκδικηση,αν το σκεφτεσαι συνεχως μπορει να γιγαντωθει μες στο μυαλο σου,με αποτελεσμα να παρει ανεξελεγκτες διαστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva.p

Νεοφερμένος

Η eva.p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ο μ@λάκας και ο ανώριμος τον πρώτο χρόνο χαίρονται

Πάντα νόμιζα πως ήταν: ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis GG

Νεοφερμένος

Ο G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η εκδίκηση είναι σίγουρα μια πολύπλοκη έννοια και η ανάγκη για αυτήν μπορεί να γίνει πολύ επιτακτική, αυτό είναι σίγουρο. Κυρίως όμως θέλω να επικεντρωθούμε στο αν η εκδίκηση λυτρώνει.

Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άλλες εκδικήσεις είναι σχετικά ασήμαντες ή παιδιάστικα καμώματα, ακόμα και να κρατάμε σε κάποιον μούτρα και άλλες μπορεί να περιλαμβάνουν ακόμα και τον θάνατο κάποιου.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) Εσείς έχετε εκδικηθεί ποτέ κάποιον; Αν ναι για ποιο λόγο; Σας βοήθησε;

2) Γενικά πιστεύετε ότι η εκδίκηση μπορεί να λυτρώσει κάποιον και να του προσφέρει κάτι παραπάνω πέρα από μια παροδική ικανοποίηση;

3) Σε τι ψυχολογική κατάστση είναι κάποιος όταν εκδικείται;

Τα ερωτήματα είναι ενδεικτικά, αν θέλετε δεν τα απαντάτε όλα. Αν έχει ξαναμπεί τέτοιο θέμα μεταφέρτε το ή κλειδώστε το.

1) εχω εκδικηθεί φιλο μου που μου επαιξε πουστια κλεβοντας τη κοπελα μου...και οχι δεν με βοηθησε

2) δεν μπορει ν προσφερει τιποτα αλλο εκτως απο μισος....η ικανοποιηση ειναι προσωρινη...οταν συνειδητοποιησεις τ εκανες το σκυλομετανιωνεις

3) ψυχολογικη κατασταση: βρισκεσαι εν βρασμο ψυχης...αλλα ο καπετανιος στ φουρτουνα φενεται! πρεπει ν μαθεις ν ελεγχεις τ νευρα κ τ θυμο σ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Πρέπει όμως να έχει καταλάβει και ο άλλος που έκανε πρώτος το κακό το λάθος του, σε αντίθετη περίπτωση άν είναι έτοιμος να επαναλάβει τα ίδια κάποια στιγμή θα κριθεί απαραίτητη. Πιστεύω και εγώ οτι εφόσον δέν καταφέρει να διορθώσει το κακό δέν έχει να προσφέρει τίποτα παρά μόνο μιά προσωρινή ψυχολογική ικανοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate_gka

Νεοφερμένος

Η kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Η εκδίκηση είναι σίγουρα μια πολύπλοκη έννοια και η ανάγκη για αυτήν μπορεί να γίνει πολύ επιτακτική, αυτό είναι σίγουρο. Κυρίως όμως θέλω να επικεντρωθούμε στο αν η εκδίκηση λυτρώνει.

Σίγουρα δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Άλλες εκδικήσεις είναι σχετικά ασήμαντες ή παιδιάστικα καμώματα, ακόμα και να κρατάμε σε κάποιον μούτρα και άλλες μπορεί να περιλαμβάνουν ακόμα και τον θάνατο κάποιου.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) Εσείς έχετε εκδικηθεί ποτέ κάποιον; Αν ναι για ποιο λόγο; Σας βοήθησε;

2) Γενικά πιστεύετε ότι η εκδίκηση μπορεί να λυτρώσει κάποιον και να του προσφέρει κάτι παραπάνω πέρα από μια παροδική ικανοποίηση;

3) Σε τι ψυχολογική κατάστση είναι κάποιος όταν εκδικείται;

Τα ερωτήματα είναι ενδεικτικά, αν θέλετε δεν τα απαντάτε όλα. Αν έχει ξαναμπεί τέτοιο θέμα μεταφέρτε το ή κλειδώστε το.

Δεν θυμαμαι να εχω εκδικηθει ποτε καποιον..
Και δεν το εχω κανει γιατι πιστευω οτι γινεται χειροτερο οταν το παιδευεις τοσο.Ε σιγα μην καθομαι να ασχολουμε τοσο και να τρωγομαι με τον ευατο μου για το οτιδηποτε.
Νομιζω οτι ειναι λαθος η εκδικηση ως πραξη.Αν βεβαια προκειται να σου μεινει αποθημενο καν το να παει στα κομματια.Μακρια ομως απο ακροτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν καταφερνεις τιποτα με την εκδικηση..Ισως προσωρινη ευχαριστηση αλλα και αυτο δεν αρκει μιας και αυτη καποια στιγμη φευγει και τοτε ερχονται οι τυψεις...Δεν το λεω απο χριστιανικης αποψης ή κατι παρεμφερες αλλα απο το γεγονος οτι δεν πρεπει να κανουμε στους αλλους αυτο που δεν μας αρεσει να μας κανουν..Η ειρωνια ειναι οτι η εκδικηση φερνει εκδικηση και μετα κοιταμε τον ουρανο και λεμε <<Γιατι ρε γαμωτο,τι εκανα και τα πληρωνω αυτα>> ,ενω επι της ουσιας σκεφτομαστε ποια θα ειναι η επομενη μας κινηση- χτυπημα-εκδικηση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Μάλλον ναι. Δεν είμαι απόλυτος όμως σε καμία περίπτωση.
Δίνει μια αίσθηση δικαίωσης, βέβαια. :knife::mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν μου'χει τίποτα "χοντρό" για να θέλω εγώ προσωπικά να εκδικηθώ κάποιον..
Για τα "λεπτά" θέματα, αφήνω το θεό να κάνει τη δουλειά.. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.


Εκδίκηση: λυτρώνει?

Ναι. Βραχυπρόθεσμα, επιφανειακά, δεν σε κάνει να αισθάνεσαι κι εντελώς υπέροχα, αλλά βοηθάει. Εκεί, στη βράση που κολλάει το σίδερο :P, εκεί που αισθάνεσαι ότι είσαι στον πάτο, στην αδικία, στον πόνο, στο αδιέξοδο. Εκεί βοηθάει. Ακόμα κι αν δεν υλοποιηθεί, αν δεν δεις τον άλλο στα πατώματα να ζητάει συγνώμη κι έλεος, η προσδοκία και μόνο ότι θα βρεθούν οι κατάλληλες συνθήκες για να αισθανθεί αυτό που προκάλεσε, δεν είναι και λίγο πράγμα. Για λίγο όμως. Για τα μικρά (και χιουμοριστικά) καθημερινά πράγματα. (...άντε και για κάτι μεγαλύτερα:redface::whistle:)

Και δυστυχώς, δυστυχέστατα, το λέω μετά λόγου γνώσεως, αν και γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι, μακροπρόθεσμα, βαθειά, μόνο φθορά μπορεί να προκαλέσει στον ίδιο τον αδικημένο/εκδικούμενο.

Άσε που, τη μοναδική ισορροπία στις ανθρώπινες πράξεις και τις ζωές, τη μοναδική απόδοση ποινής, μόνο το Σύμπαν και οι Νόμοι του φέρνουν, και στα μικρά ...και στα μεγάλα...

Αντιφατικό? Ναι, ίσως... Έχει να κάνει με την ωραιότητα της θεωρίας και το ζόρι της πράξης, όταν κάποια στιγμή αρχίσουν τα δύσκολα...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Η εκδικιση δεν εχει νοημα.Αν κανεις κακο θα παθεις κακο,αν κανεις καλο θα παθεις καλο.Αποτελει δραση και αντιδραση του ιδιου νομου.Κάνοντας κακο σε καποιον,μονος σου κανεις κακο στον εαυτο σου,ποιος ο λογος να σου κανω επομενως κατι που εσυ ο ιδιος κανεις σε σενα ; Όσο για την τιμωρια του Θεού,που ακούω από ορισμένους,απλά γελάω.Ο Θεός δεν ειναι τιμωρός,δεν τιμωρεί ούτε εκδικείται ποτέ κανέναν.Ο Θεός δίνει μόνο αγάπη και παρεμβαίνει μόνο όταν του το ζητήσουμε εμείς για να μας βοηθήσει.Συν τοις άλλοις,για οτι μας κανουν οι άλλοι αλλά και για οτι μας συμβαινει στη ζωη γενικοτερα ειμαστε υπεύθυνοι εμεις οι ιδιοι.Το να τα βαζουμε με τους αλλους και να τους κατηγορουμε,δειχνει ποσο ανωριμοι,πνευματικα ειμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Η εκδίκηση σίγουρα ανακουφίζει... προσωρινά, that is. Μετά έρχονται οι ενοχές και μετανοιώνεις που πήρες το αίμα σου πίσω. Άλλωστε η εκδίκηση δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω πέρα από το αίσθημα της ικανοποίησης.
Προσωπικα προτιμώ να συγχωρέσω πάρα να εκδικηθώ. Συγχωρώ εύκολα, αλλά δεν ξεχνώ ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοιβοs

Νεοφερμένος

Ο Φοιβοs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η εκδικηση δεν μαs λυτρωνει απο τιποτα απλα ικανοποιει κατα καποιο τροπο τον πληγωμενο εγωισμο μαs και δεν μαs κανει σε καμια περιπτωση καλυτερουs ανθρωπουs απο τουs αλλουs.Το να κανειs κακο πανω σε ενα αλλο κακο δεν νομιζω οτι εχει αξια απο την αποψη οτι ειναι το μονο ευκολο και ολοι μπορουμε να καταλαβουμε το γιατι.
Η καλυτερη εκδικηση,εντοs εισαγωγικων,ειναι να του αποδειξειs οτι εισαι πολυ καλυτεροs του χωριs ομωs να πεσειs στο δικο του επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
·Εκδίκηση είναι η αδυναμία της ψυχής
· Εκδίκηση είναι η ηδονή των Θεών
· Εκδίκηση: η απόπειρα να χειροτερέψεις το παρελθόν
· Εκείνος που εκδικείται, συνήθως λυπάται για την πράξη του. Εκείνος που συγχωρεί δε λυπάται για αυτό
· Η ανεκτικότητα είναι γενναιότητα, όχι η εκδίκηση
· Η δικαιοσύνη είναι η καλοαναθρεμμένη κόρη της εκδίκησης
· Η εκδίκηση είναι ένα είδος πρωτόγονης δικαιοσύνης προς την οποία έλκεται η ανθρώπινη φύση
· Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο
· Η εκδίκηση είναι καρπός γλυκός πριν το κόψεις και πικρός αφού τον γευθείς
· Η εκδίκηση είναι φαγητό που πρέπει να τρώγεται κρύο
· Η εκδίκηση εξισώνει τον άνθρωπο με τον εχθρό του, η συγγνώμη τον κάνει ανώτερό του

πηγή


Τι μας δείχνουν όλα τα παραπάνω ότι η εκδίκηση μπορεί να μην λυτρώνει αλλά ησυχάζει.....αναγκαίο κακό μερικές φορές...
Όλοι έχουμε πει μην ασχολείσαι δεν αξίζει...αλλά όταν έρχεται η δικαίωση μέσω τρίτου ακούμε το ανακουφιστικό
"Καλά να πάθει....Λυπάμαι αλλά καλά να πάθει....."

Για μένα η καλύτερη εκδίκηση είναι η αδιαφορία είναι πολύ λυτρωτικό γιατί δεν σπαταλάς αρνητική ενέργεια για κάτι που σε πλήγωσε ή σε πείραξε στο παρελθόν... Είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο...
Αλλά και πάλι ορισμένες φορές είναι αναγκαίο κακό (καλό) η εκδίκηση όταν υπάρχει παραβίαση σοβαρών ηθικών νόμων....(όχι φυσικά κάτι που θα οδηγήσει σε έγκλημα, αλλά αν θίγεται συνεχώς η αξιοπρέπεια σου στον επαγγελματικό τομέα.... μπορούν να βρεθούν τρόποι εκδίκησης...:P)

Ο έξυπνος συγχωρεί, αλλά δεν ξεχνά...αυτό μετρά.....

Ο ανόητος ούτε συγχωρεί ούτε ξεχνά. Ο αφελής και συγχωρεί και ξεχνά. Ο έξυπνος συγχωρεί, αλλά δεν ξεχνά.
Τhomas Szasz Ουγγροαμερικανός ψυχίατρος


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι λυτρωνει...ισα ισα τα κανει χειροτερα...για να φτασεις σε σημειο να θες να εκδικηθεις καποιον σημαινει οτι εγινε κατι χοντρο και προφανως αυτος ο ανθρωπος κατι σημαινε για σενα...αρα μετα την εκδικηση που θα παρεις ερχονται οι τυψεις που τον πληγωσες...ας μην ξεχναμε οτι ηταν δικος σου ανθρωπος..εκτος και αν εκδικειται κανεις ετσι για πλακα..:Pαρα οχι δεν νομιζω να λυτρωνει..απλα απαλυνει προσωρινα τον πονο η την οργη...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Απλα δεν αξιζει να εκδικησε τους αλλους...δεν προσφερει απολυτως τιποτα η εκδικηση!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα πάντως. Εγώ προσωπικά δεν έχω εκδικηθεί μέχρι στιγμής κάποιον. Έχω θυμώσει, σπαστεί, εκνευριστεί πολύ κλπ με ανθρώπους αλλά δεν έχω εκδικηθεί/έχω θελήσει να εκδικηθώ. Έχω αποτρέψει άτομο απ' το να εκδικηθεί κάποιο άλλο. Έχοντας δει αυτή την ιστορία θεωρώ ότι η εκδίκηση παίρνεται εν βρασμώ ψυχής.

Για ' μένα πιστεύω ότι δεν θα μου πήγαινε η καρδιά να εκδικηθώ έναν άνθρωπο. Πρέπει ο άλλος να μου κάνει κάτι πολύ άσχημο για να ζητάω εκδίκηση. Βέβαια, αν κάποιος όντως μου κάνει κάτι τόσο άσχημο που να θέλω εκδίκηση σίγουρα δεν θα δράσω εν βρασμώ, αλλά θα το σχεδιάσω πολύ μεθοδικά κ ύπουλα (ακόμα κ αν πάρει χρόνια) για να είναι 100% αποτελεσματική κ απροσδόκητη. Ελπίζω να μη χρειαστεί!

Τώρα για το αν λυτρώνει..τι να πω..Κάποιους ανθρώπους προφανώς ναι. Άλλους μπορεί να τους γεμίσει κ ενοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η εκδίκηση ΔΕΝ παίρνεται εν βρασμώ ψυχής... Δεν σκέφτεσαι καθαρά τότε και αντιδράς σπασμωδικά και πιθανότατα καταλήγεις να κάνεις ακόμη μεγαλύτερη ζημιά σε σένα, παρά στο άτομο που σε πλήγωσε...

Γι' αυτό εξάλλου λένε: Revenge is a dish best served cold.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν λυτρωνει η εκδικηση...Χμμ..Εξαρταται τι εννοειται με την εκδικηση.Αν εννοεις να σκοτωσεις καποιον που σκοτωσε/πληγωσε καποιον δικο σου.Οχι.Το αντιθετο μαλιστα,γινεσαι αυτο ακριβως που ηθελες να εκδικηθεις.Αν και συνηθως σε τετοια θεματα αναλαμβανει η πολιτεια(οχι οτι κανει καλα τη δουλεια της).

Αν τωρα μιλαμε για εκδικηση επειδη καποιος σου εκανε κατι σε εσενα(χλευασε,κοροιδεψε).Σε αυτη τη περιπτωση,η εκδικηση μπορει να ειναι κατι καλο.
Τι εννοω. Εστω οτι καποιος οταν ησασταν εφηβος σας κοροιδευε στο σχολειο.Και θελετε να τον εκδικηθειτε.Υπαρχουν 3 επιλογες:
1.Δεν κανεις τιποτα,καθεσαι,καταριεσαι και μιζεριαζεις για μια ζωη.
2.Τον σκοτωνεις.Οχι το καλυτερο,καθως το πιθανοτερο ειναι να καταληξεις στη φυλακη.
3.Μπορεις να δεις το ολο θεμα σαν ενα κινητρο για να βελτιωθεις σαν ανθρωπος.Να πεταξεις απο πανω σου την ταμπελα που σου ειχαν κολλησει.Και να δειξεις σε αυτον που σε πειραζε,οτι οχι μονο δεν σε τραυματισε αλλα οτι το ξεπερασες και εγινες καλυτερος απο αυτον.
Δεν υπαρχει καλυτερη εκδικηση κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top