Εκλογές ΗΠΑ 2020

Ποιος πιστεύετε ότι θα νικήσει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Δημοκρατικό κόμμα

    Ψήφοι: 14 34.1%
  • Ρεπουμπλικανικό κόμμα

    Ψήφοι: 20 48.8%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 7 17.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και παραμένουν, είπα το αντίθετο; Από τα στατιστικά, για δες που έχει φτάσει η Κομμουνιστική Κίνα σήμερα. Η διαφορά πλουσίων και φτωχών εντείνεται. Ολοένα και περισσότερες πολιτείες πλέον έχουν μαζικές σκηνές με αστέγους. Το 2007-2009 κατέρρευσαν αρκετοί κολοσσοί. Με την κρίση της πανδημίας -30% το Αμερικανικό ΑΕΠ. Όπως είπα και πιο πριν η Κίνα πέρασε για τα καλά μπροστά σε PPP και η διαφορά της σε ΑΕΠ με τις ΗΠΑ μειώνεται.

Να και ένα βιντεάκι που σου δείχνει την τεράστια μείωση της Κίνας στο ΑΕΠ

Υπάρχουν και παγκόσμιοι παρατηρητές και τα λοιπά. Επίσης, το ότι τα media ( που σε όλο το κόσμο εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα και πάντα το έκαναν και θα το κάνουν ) είναι έτσι όπως είναι δεν σημαίνει ότι θα κλείνουμε τα αυτιά μας. Ακούμε ή διαβάζουμε αυτά που έχουν να πουν και από εκεί κρίνουμε αναλόγως.


Για στάσου λίγο γιατί χάνουμε το ζητούμενο. Δεν με ενδιαφέρει το ΑΕΠ της Κινας αυτήν την στιγμή. Φυσικά και όλες οι χωρες σημείωσαν ύφεση κατά την πανδημία, γι’αυτον τον λόγο παρέθεσα άρθρα από προηγούμενα έτη, για τα οποία ομως δεν έχεις κανει κάποια αναφορά ακόμη. Θα υποθέσω ότι παραδέχεσαι έμμεσα πως η διαφορά στην οικονομία ήταν αναμενόμενη μετα τις πολιτικές του Ομπάμα, και ως εκ τούτου δεν αποτελεί επιχείρημα για να υποστηρίζει κανείς τον Τραμπ.



Σε περίπτωση που δεν είδες καθόλου τα προηγούμενα, αφήνω ένα τελευταίο και πιο πρόσφατο άρθρο που συνοψίζει τους προηγούμενους ισχυρισμούς: https://www.google.gr/amp/s/www.bbc.co.uk/news/amp/world-45827430


Προφανώς και δεν κλείνουμε τα αυτιά μας, δεν ήταν αυτό το υπονοούμενο. Και οκ, αποδέχομαι εως ένα βαθμό ότι τα μίντια εξυπηρετούν συμφέροντα, αλλά κάποια φακτς δεν μπορούν να διαστρεβλωθούν από την μεροληψία. Πες μου λοιπόν, ποιοι παγκόσμιοι παρατηρητές σε έχουν επηρεάσει τόσο πολύ; Όσο αποφεύγεις να μου αποκαλύψεις πηγές, τόσο περισσότερο θα πιστεύω ότι φοβάσαι μη ξεδιπλώσεις τα δυο μέτρα και δυο σταθμά που εφαρμόζουν στην πραγματικότητα όλα τα trumplets.
Μα δεν θα εξαλειφθεί ποτέ. Απλά με μία εθνικιστική κυβέρνηση θα μπούνε πρώτα τα συμφέροντα της χώρας μας όπως γίνονταν πάντα ιστορικά. Ακόμα και ο πατριώτης Trump έβαλε τα συμφέροντα του πρώτα. Θέλουμε και επίσης ηγέτη με Greece First δόγμα. Το εθνικό συμφέρον είναι πάνω από όλα. Το κλίμα πόλωσης σου εξήγησα πως προκύπτει. Είναι απόρροια των καιρών. Σου έδωσα παραδείγματα ηγετών στην Ευρώπη που κάνουν το καλύτερο για τις χώρες τους. Εσύ θα ονειρεύεσαι μάλλον ταξικούς αγώνες εξύψωση εργατικής-αγροτικής τάξης, δικτατορία του προλεταριάτου και όλα αυτά που θα μας οδηγούσαν σε μαζική λιμοκτονία όλους.
Λάθος. Το αν θα εξαλειφθεί ή όχι η διαφθορά εξαρτάται από τις επιλογές μας. Το εθνικό συμφέρον βρίσκεται πάντα στο επίκεντρο του κρατικού ενδιαφέροντος και δεν υπάρχει λειτουργική δημοκρατική κυβέρνηση που να μην αποσκοπεί σε αυτό σήμερα. Ο εθνικισμός που ασπάζεσαι εσυ ωστόσο, περιέχει ενδιάθετος τον διχασμό και πάντα αποβαίνει καταστροφικός για την ανθρωπότητα. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όλες οι περιπτώσεις εθνικιστικών χωρών που εχεις ως πρότυπο έχουν παρηκμασμένα πολιτεύματα και για ηγέτες είτε ψευτοδημοκράτες, είτε δικτάτορες, είτε ιμπεριαλιστές. Το πρόβλημα ξεκίνησε ακριβώς τη στιγμή που κάποιοι αποφάσισαν να υπερέχουν έναντι των άλλων εθνών. Αν όλοι επιθυμούν να είναι πρώτοι, θα καταλήξουν να αλληλοσπαραράζονται για το ποιος πρέπει να κατέχει την πρωτιά. Επομένως, η πόλωση δεν προκύπτει τυχαία.

Πρέπει να καταλάβεις ότι σε κάθε εποχή υπάρχουν διεφθαρμένοι άνθρωποι με ακραίες απόψεις , που επιδιώκουν να υποσκάψουν την δημοκρατία. Μπορούμε λοιπόν είτε να αμυνθούμε, είτε να στρώσουμε το δρόμο για να πραγματώσουν τα καταστροφικά σχέδια τους. Τώρα αν καταλήξουμε να συζητάμε γιατί αξίζει η δημοκρατία, νομίζω έχουμε χάσει το παιχνίδι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Για στάσου λίγο γιατί χάνουμε το ζητούμενο. Δεν με ενδιαφέρει το ΑΕΠ της Κινας αυτήν την στιγμή. Φυσικά και όλες οι χωρες σημείωσαν ύφεση κατά την πανδημία, γι’αυτον τον λόγο παρέθεσα άρθρα από προηγούμενα έτη, για τα οποία ομως δεν έχεις κανει κάποια αναφορά ακόμη. Θα υποθέσω ότι παραδέχεσαι έμμεσα πως η διαφορά στην οικονομία ήταν αναμενόμενη μετα τις πολιτικές του Ομπάμα, και ως εκ τούτου δεν αποτελεί επιχείρημα για να υποστηρίζει κανείς τον Τραμπ.



Σε περίπτωση που δεν είδες καθόλου τα προηγούμενα, αφήνω ένα τελευταίο και πιο πρόσφατο άρθρο που συνοψίζει τους προηγούμενους ισχυρισμούς: https://www.google.gr/amp/s/www.bbc.co.uk/news/amp/world-45827430


Προφανώς και δεν κλείνουμε τα αυτιά μας, δεν ήταν αυτό το υπονοούμενο. Και οκ, αποδέχομαι εως ένα βαθμό ότι τα μίντια εξυπηρετούν συμφέροντα, αλλά κάποια φακτς δεν μπορούν να διαστρεβλωθούν από την μεροληψία. Πες μου λοιπόν, ποιοι παγκόσμιοι παρατηρητές σε έχουν επηρεάσει τόσο πολύ; Όσο αποφεύγεις να μου αποκαλύψεις πηγές, τόσο περισσότερο θα πιστεύω ότι φοβάσαι μη ξεδιπλώσεις τα δυο μέτρα και δυο σταθμά που εφαρμόζουν στην πραγματικότητα όλα τα trumplets.

Δεν αρνούμαι τίποτα από αυτά τα άρθρα άλλωστε εγώ είπα ότι ο Trump ανέβασε κατά 7 τρισεκατομμύρια το δημόσιο χρέος. Ωστόσο εσύ δεν παραθέτεις άρθρα που να δείχνουν ότι ο Obama έκανε καλό στην οικονομία, με την σειρά του αύξησε το δημόσιο χρέος αλλά μαζί με την μείωση της ανεργίας μείωσε και τον αριθμό των επιχειρήσεων. Ο Trump σχεδόν εκμηδένισε την ανεργία και θα το έκανε μέχρι που ξέσπασε η πανδημία και η Αμερικανική οικονομία είδε πλήγμα.

Για να κλείσει το κεφάλαιο του Obama και της οικονομίας και της εξωτερικής πολιτικής μπορείς να διαβάσεις αυτό το άρθρο https://www.hoover.org/research/barack-obamas-failed-presidency

Καμία επιτυχημένη πολιτική του Obama.

Ούτε ξέρεις τι είναι παγκόσμιοι παρατηρητές μάλλον. Όταν αναφερόμαστε στην οικονομία έχεις πηγές για τα στοιχεία όπως το International Monetary Fund, World Bank και τα λοιπά. Από κάπου αντλούνται όλα τα στοιχεία τα οποία δεν βλέπεις.

Λάθος. Το αν θα εξαλειφθεί ή όχι η διαφθορά εξαρτάται από τις επιλογές μας. Το εθνικό συμφέρον βρίσκεται πάντα στο επίκεντρο του κρατικού ενδιαφέροντος και δεν υπάρχει λειτουργική δημοκρατική κυβέρνηση που να μην αποσκοπεί σε αυτό σήμερα. Ο εθνικισμός που ασπάζεσαι εσυ ωστόσο, περιέχει ενδιάθετος τον διχασμό και πάντα αποβαίνει καταστροφικός για την ανθρωπότητα. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όλες οι περιπτώσεις εθνικιστικών χωρών που εχεις ως πρότυπο έχουν παρηκμασμένα πολιτεύματα και για ηγέτες είτε ψευτοδημοκράτες, είτε δικτάτορες, είτε ιμπεριαλιστές. Το πρόβλημα ξεκίνησε ακριβώς τη στιγμή που κάποιοι αποφάσισαν να υπερέχουν έναντι των άλλων εθνών. Αν όλοι επιθυμούν να είναι πρώτοι, θα καταλήξουν να αλληλοσπαραράζονται για το ποιος πρέπει να κατέχει την πρωτιά. Επομένως, η πόλωση δεν προκύπτει τυχαία.

Πρέπει να καταλάβεις ότι σε κάθε εποχή υπάρχουν διεφθαρμένοι άνθρωποι με ακραίες απόψεις , που επιδιώκουν να υποσκάψουν την δημοκρατία. Μπορούμε λοιπόν είτε να αμυνθούμε, είτε να στρώσουμε το δρόμο για να πραγματώσουν τα καταστροφικά σχέδια τους. Τώρα αν καταλήξουμε να συζητάμε γιατί αξίζει η δημοκρατία, νομίζω έχουμε χάσει το παιχνίδι.
Εξακολουθείς βέβαια να αποφεύγεις το πως θα το πετύχουμε αυτό αν και ξέρω πως το σκέφτεσαι γιατί αν δεν κάνω λάθος εσύ ήσουν που παρέθεσες και βίντεο της τρομοκρατικής antifa. Το εθνικό συμφέρον στο επίκεντρο του κρατικού ενδιαφέροντος; Μάλιστα, βλέπουμε δηλαδή την δεξιά ΝΔ, το κεντροαριστερό ΠΑΣΟΚ και τον αριστερό ΣΥΡΙΖΑ πόσο έβαζαν και βάζουν μπροστά τα εθνικά συμφέροντα. Για αυτό η Ελλάδα έχει υποταχτεί διπλωματικά στην Τουρκία και εκτός από παραχωρήσεις κυριαρχικών δικαιωμάτων δεχόμαστε και τους λάθρο που στέλνει η γειτονική χώρα. Χαίρομαι που βάζουν πρώτα την Ελλάδα και τους Έλληνες οι κυβερνήσεις μας, φαντάσου τι θα γίνονταν αν δεν το έκαναν κιόλας. Διχασμό με τους αριστερούς εννοείς; Ε τότε ρε φίλε για να πετύχουμε "εθνική αρμονία" να υποταχθούμε στα θέλω της εθνοπροδοτικής αριστεράς; Υποτασσόμαστε ήδη στα περί κοινωνίας και για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Ας υποταχθούμε και οικονομικά να λιμοκτονήσουμε. Με μία εθνικιστική κυβέρνηση ο διχασμός είναι φταίξιμο των αριστερών και όχι των εθνικιστών.

Δεν είδα κανέναν ιμπεριαλιστή, ο Όρμπαν πάει για τρίτη θητεία με τις εκλογές του 2018 στις οποίες είδε άνοδο της τάξεως του 4,4% και με το 49% της χώρας υπέρ του. Αλλά ναι ξέχασα δεν μπορεί να θεωρηθεί δημοκρατική η νίκη των εθνικιστών. Εθνικιστής=αυτομάτως αντιδημοκρατικός. Δημοκρατικά νίκησε και ο Σαλβίνι και ο Ντούντα και ο Κουρτς και ο Μπολσονάρου. Άρα τα παραμύθια της δικτατορίας τελείωσαν. Ζούμε στο 2020 όχι στο 1930. Εδώ ακόμα και ο εθνικισμός του Πινοσέτ της Χιλής συνδυάστηκε με φιλελεύθερη οικονομία και όχι επικέντρωση. Αυτή η πρόοδος δείχνει ότι εθνικισμός και δημοκρατία μπορούν να συνδυαστούν. Αφήστε τα παραμύθια γιατί δεν μπορείτε να αποδείξετε το αντίθετο. Εμένα δεν με νοιάζει η πρωτιά αγαπώ όλες τις χώρες του κόσμου και θέλω το καλό όλων. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω το Greece First. Εσωτερικές μεταρρυθμίσεις, ούτε κατακτήσεις ούτε εκμεταλλεύσεις άλλων λαών. Κάθε εθνικιστής αυτό θέλει, τα χρόνια της αποικιοκρατίας τελείωσαν. Διαχωρίστε επίσης τους εθνικιστές από τους νεοφασίστες.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν αρνούμαι τίποτα από αυτά τα άρθρα άλλωστε εγώ είπα ότι ο Trump ανέβασε κατά 7 τρισεκατομμύρια το δημόσιο χρέος. Ωστόσο εσύ δεν παραθέτεις άρθρα που να δείχνουν ότι ο Obama έκανε καλό στην οικονομία, με την σειρά του αύξησε το δημόσιο χρέος αλλά μαζί με την μείωση της ανεργίας μείωσε και τον αριθμό των επιχειρήσεων. Ο Trump σχεδόν εκμηδένισε την ανεργία και θα το έκανε μέχρι που ξέσπασε η πανδημία και η Αμερικανική οικονομία είδε πλήγμα.

Για να κλείσει το κεφάλαιο του Obama και της οικονομίας και της εξωτερικής πολιτικής μπορείς να διαβάσεις αυτό το άρθρο https://www.hoover.org/research/barack-obamas-failed-presidency

Καμία επιτυχημένη πολιτική του Obama.

Ούτε ξέρεις τι είναι παγκόσμιοι παρατηρητές μάλλον. Όταν αναφερόμαστε στην οικονομία έχεις πηγές για τα στοιχεία όπως το International Monetary Fund, World Bank και τα λοιπά. Από κάπου αντλούνται όλα τα στοιχεία τα οποία δεν βλέπεις.


Εξακολουθείς βέβαια να αποφεύγεις το πως θα το πετύχουμε αυτό αν και ξέρω πως το σκέφτεσαι γιατί αν δεν κάνω λάθος εσύ ήσουν που παρέθεσες και βίντεο της τρομοκρατικής antifa. Το εθνικό συμφέρον στο επίκεντρο του κρατικού ενδιαφέροντος; Μάλιστα, βλέπουμε δηλαδή την δεξιά ΝΔ, το κεντροαριστερό ΠΑΣΟΚ και τον αριστερό ΣΥΡΙΖΑ πόσο έβαζαν και βάζουν μπροστά τα εθνικά συμφέροντα. Για αυτό η Ελλάδα έχει υποταχτεί διπλωματικά στην Τουρκία και εκτός από παραχωρήσεις κυριαρχικών δικαιωμάτων δεχόμαστε και τους λάθρο που στέλνει η γειτονική χώρα. Χαίρομαι που βάζουν πρώτα την Ελλάδα και τους Έλληνες οι κυβερνήσεις μας, φαντάσου τι θα γίνονταν αν δεν το έκαναν κιόλας. Διχασμό με τους αριστερούς εννοείς; Ε τότε ρε φίλε για να πετύχουμε "εθνική αρμονία" να υποταχθούμε στα θέλω της εθνοπροδοτικής αριστεράς; Υποτασσόμαστε ήδη στα περί κοινωνίας και για αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Ας υποταχθούμε και οικονομικά να λιμοκτονήσουμε. Με μία εθνικιστική κυβέρνηση ο διχασμός είναι φταίξιμο των αριστερών και όχι των εθνικιστών.

Δεν είδα κανέναν ιμπεριαλιστή, ο Όρμπαν πάει για τρίτη θητεία με τις εκλογές του 2018 στις οποίες είδε άνοδο της τάξεως του 4,4% και με το 49% της χώρας υπέρ του. Αλλά ναι ξέχασα δεν μπορεί να θεωρηθεί δημοκρατική η νίκη των εθνικιστών. Εθνικιστής=αυτομάτως αντιδημοκρατικός. Δημοκρατικά νίκησε και ο Σαλβίνι και ο Ντούντα και ο Κουρτς και ο Μπολσονάρου. Άρα τα παραμύθια της δικτατορίας τελείωσαν. Ζούμε στο 2020 όχι στο 1930. Εδώ ακόμα και ο εθνικισμός του Πινοσέτ της Χιλής συνδυάστηκε με φιλελεύθερη οικονομία και όχι επικέντρωση. Αυτή η πρόοδος δείχνει ότι εθνικισμός και δημοκρατία μπορούν να συνδυαστούν. Αφήστε τα παραμύθια γιατί δεν μπορείτε να αποδείξετε το αντίθετο. Εμένα δεν με νοιάζει η πρωτιά αγαπώ όλες τις χώρες του κόσμου και θέλω το καλό όλων. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω το Greece First. Εσωτερικές μεταρρυθμίσεις, ούτε κατακτήσεις ούτε εκμεταλλεύσεις άλλων λαών. Κάθε εθνικιστής αυτό θέλει, τα χρόνια της αποικιοκρατίας τελείωσαν. Διαχωρίστε επίσης τους εθνικιστές από τους νεοφασίστες.

Μια επισήμανση, ο Σαλβινι δεν είναι ούτε ήταν ποτέ πρωθυπουργός της Ιταλίας. Ένας γραφικός λαϊκιστής αντίστοιχος του Τσίπρα είναι, απλά σε ακραίο δεξιό. Ευτυχώς οι γείτονες δεν έχουν χάσει ακόμα το μυαλό τους για να τον εκλέξουν.
Ο Ορμπαν είναι αυτός που αλλαξε το Σύνταγμα για να παίρνει μόνος του όλες της αποφάσεις με πρόφαση την πανδημία;
Για Μπολσοναρου αρνείται να συζητήσει οποιοσδήποτε θεωρεί τον εαυτό του νοήμων και λογικό άνθρωπο.
Ο Κουρτς είναι ο μόνος σοβαρός που δεν θα έπρεπε να μπαίνει καν το όνομα του σε πρόταση με τους υπόλοιπους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Μια επισήμανση, ο Σαλβινι δεν είναι ούτε ήταν ποτέ πρωθυπουργός της Ιταλίας. Ένας γραφικός λαϊκιστής αντίστοιχος του Τσίπρα είναι, απλά σε ακραίο δεξιό. Ευτυχώς οι γείτονες δεν έχουν χάσει ακόμα το μυαλό τους για να τον εκλέξουν.
Ο Ορμπαν είναι αυτός που αλλαξε το Σύνταγμα για να παίρνει μόνος του όλες της αποφάσεις με πρόφαση την πανδημία;
Για Μπολσοναρου αρνείται να συζητήσει οποιοσδήποτε θεωρεί τον εαυτό του νοήμων και λογικό άνθρωπο.
Ο Κουρτς είναι ο μόνος σοβαρός που δεν θα έπρεπε να μπαίνει καν το όνομα του σε πρόταση με τους υπόλοιπους.
Ο Σαλβινι ήταν συγκυβέρνηση. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι τόσο κοντά στις δικές μου απόψεις διότι είναι αποσχιστης. Βόρειος Εθνικιστής υπέρμαχος της ανεξαρτησίας της Παδανιας. Μόνιμα προβλήματα της Ιταλικής κοινωνίας. Από την αρχή της Ένωσης των Ιταλικών κρατιδίων τον 19ο αιώνα είχαν προβλήματα κοινωνικής/γλωσσικής/ πολιτισμικής ανομοιογενειας.
Σίγουρα δεν μπορούμε να τον αξιολογήσουμε μιας που δεν είχε ποτέ την εξουσία στα χέρια του αλλά όντας εθνικιστής έχω μια καλή γνώμη για αυτόν.

Ο Ορμπαν είναι στην εξουσία από το 2010 και αν μη τι άλλο είναι η καλύτερη επιλογή της Ουγγαρίας. Αυτό είναι προσωρινό για όσο υπάρχει η πανδημία. Και στο πρώτο κύμα το έκανε και μετά το τελείωσε όπως θα γίνει και τώρα. Στη τελική για ένα διάστημα πιστεύω δεν θα ήταν αρνητικό να συγκεντρωνε εξουσίες μέχρι να ανακάμψει η χώρα. Αν και δεν γνωρίζω αν υπάρχει πολιτική αστάθεια στην Ουγγαρία μιας που το κομμουνιστικό κόμμα είναι παράνομο αν θυμάμαι καλά. Δεν πέρασαν και λίγα οι Ούγγροι κάτω από την σκληρή ηγεσία του.

Ο Μπολσοναρου είναι μόνο ένα χρόνο πρόεδρος. Δεν πρόκειται να τον αξιολογήσουμε τώρα. Ωστόσο προφανώς και θα τον υποστηρίξω αφού είναι εθνικιστής.

Ο Κουρτς είναι τέλειος.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξακολουθείς βέβαια να αποφεύγεις το πως θα το πετύχουμε αυτό αν και ξέρω πως το σκέφτεσαι γιατί αν δεν κάνω λάθος εσύ ήσουν που παρέθεσες και βίντεο της τρομοκρατικής antifa.
Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι. Αλλά
λιγα για τον Philosophytube. Είναι από τους creators που χρησιμοποιούν τεράστια βιβλιογραφία και προσπαθούν να πληροφορούν αμερόληπτα για τα διάφορα πολιτικά προβλήματα της εποχής. Το βίντεο που μοιράστηκα εδώ δεν ειναι υπέρ της «τρομοκρατικής οργάνωσης των αντιφα», όπως εσφαλμένα θα συμπέρανε καποιος αντιδραστικός διαβάζοντας τον τίτλο μόνο, αλλά παρουσιάζει περιτεχνα την φιλοσοφια των φασιστών και των αντιφασιστών, επισημαινει την διαφορά στον τρόπο με τον οποίο νομιμοποιεί ο καθένας τους τη βία, αναλύει το τραγικό παράδοξο της ελευθερίας λόγου και εξηγεί και στο τέλος γιατί ο εθνικισμός δεν μπορεί να είναι ποτέ ειρηνικός.

Δεν θυμάμαι να έχει υπερασπιστεί ποτέ κάποια «τρομοκρατική οργάνωση». Συμφωνεί με την ιδέα του αντιφασισμού, διαφωνεί στον τρόπο που εφαρμόζεται. Όπως και εγώ βασικά. Σε παροτρύνω ξανά να ριξεις μια μάτια στο κανάλι του γιατί ο συγκεκριμένος γιουτιουμπερ έχει αποριζοσπαστικοποιησει πολλούς.

Δεν θα σχολιάσω κάτι πάνω στο αντιαριστερό παραλήρημα, εξάλλου ήδη έχει εκτροχιαστεί αρκετά η συζήτηση. Οι χώρες που εκθειάζεις βρίσκονται σε τροχιά παρακμής , οι δε λαοί είναι πλήρως αγανακτισμένοι με την κατάντια των δημοκρατικών θεσμών (τουλάχιστον όσοι έχουν επίγνωση της κατάστασης αγανακτούν). Όπως προείπα η κοσμοθεωρία σου θα σε αναγκάζει πάντα να αντλείς τα λάθος συμπεράσματα από την ιστορία. Αλλά τελος πάντων. Θα σε συμβουλέψω μόνο να ανοίξεις λίγο τους ορίζοντες σου και να σταματήσεις να αντιμετωπίζεις όποιον διαφωνεί μαζί σου σαν το φανταστικό αριστερό arch-nemesis σου. Α και να διαβάσεις επειγόντως ένα βιβλίο διεθνών σχέσεων. Νομίζω θα σε βοηθήσει. Αυτά. bb
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Έρχεται ανατροπή?

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Στην συνέχεια ο αναλυτής αποκαλύπτει πως ανάμεσα στις ψήφους που θα καταμετρηθούν υπάρχει και η ψήφος μίας γυναίκας με το όνομα Deborah Jean Christiansen. «Είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος να πει κάτι κακό για την Deborah Jean Christiansen. Ήταν γνωστή στην κοινότητά της, ασχολείτο με τον κήπο της και την ενδιέφεραν οι συνάνθρωποί της. Αυτοί που την γνωρίζουν ήταν πολύ στενοχωρημένοι όταν πέθανε τον περασμένο Μάιο. Και θα εκπλήσσονταν εάν μάθαιναν πως ακόμη και μετά τον θάνατό της η Deborah Jean Christiansen κατάφερε να εγγραφεί για να ψηφίσει, πιθανότατα υπέρ του Μπάιντεν».

Ρε είστε σοβαροί;
Πηγή: https://www.newsbomb.gr/kosmos/stor...mpainten-metrisan-psifoys-nekron-stis-ekloges
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Ελεος με αυτές τις εκλογές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Ελεος με αυτές τις εκλογές.

Οι νεκροί όλης της τετραετίας αναστήθηκαν για να ψηφίσουν Biden :laugh:

Πραγματικά αυτές οι εκλογές θα μείνουν στην ιστορία, τι χειρότερο μπορεί να συμβεί; Το θέμα είναι ότι έχουν εκτεθεί τόσο οι Ευρωπαίοι ηγέτες με την πρόωρη φρενίτιδα ενθουσιασμού για την εκλογή Biden που αν τελικά σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και γυρίσει υπέρ του Trump το σίγουρο είναι ότι σχέσεις ΗΠΑ-Ευρωπαϊκής Ένωσης θα κατακερματιστούν ολοκληρωτικά. Θετικό για τους Αμερικανούς, αρνητικό για την Ευρώπη.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να σκεφτούμε μετά τις τελευταίες ελληνικές εκλογές, να έλεγε ο Τσίπρας ότι ο Μητσοτάκης έκανε νοθεία. Θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι. Νοθεύσεις εκλογών γίνονται πάντα από την κυβέρνηση που έχει τα μέσα και όχι από την αντιπολίτευση. Κι όμως ο Trump σαν το κακομαθημένο παιδί που δεν παραδέχεται την ήττα του, με τη βοήθεια του FOX, ισχυρίζεται ότι τάχα μου νίκησε. Όλοι και ο ίδιος ο πορτοκαλί τέως πρόεδρος γνωρίζουν ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει και ο Biden είναι πρόεδρος. Δεν καταλαβαίνει ο Trump ότι με τις μαλακίες του κάνει κακό στις ΗΠΑ;

2020_18_trump_nappies.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Ναι γιατί ως γνωστόν και οι νεκροί ψηφίζουν. 😑😑
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι γίνεται με το ΦΟΞ; Άλλαξε ατζέντα σε λιγότερο απο 24 ώρες. Σε αυτο το σημειο, μαλλον ο Τραμπ τους εκβιαζει
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι γίνεται με το ΦΟΞ; Άλλαξε ατζέντα σε λιγότερο απο 24 ώρες. Σε αυτο το σημειο, μαλλον ο Τραμπ τους εκβιαζει
Ξέρω ότι θα πέσεις από τα σύννεφα, αλλά κάθε κανάλι έχει πολλούς δημοσιογράφους... Συγκεκριμένα ο Tucker Carlson ποτέ δεν ήταν υπέρ της κίνησης του Fox να "βγάλει" το νικητή και στις εκπομπές του το κατέκρινε. Το παραπάνω λοιπόν άρθρο, αναφέρεται πάλι στον Carlson. Κάνε τη σύνδεση, μπορείς.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω ότι θα πέσεις από τα σύννεφα, αλλά κάθε κανάλι έχει πολλούς δημοσιογράφους... Συγκεκριμένα ο Tucker Carlson ποτέ δεν ήταν υπέρ της κίνησης του Fox να "βγάλει" το νικητή και στις εκπομπές του το κατέκρινε. Το παραπάνω λοιπόν άρθρο, αναφέρεται πάλι στον Carlson. Κάνε τη σύνδεση, μπορείς.
Συγγνωμη, πιστεψα για μια στιγμη πως ολα τα κανάλια εξυπηρετούν συμφέροντα και οτι ολοι οι δημοσιογραφοι ειναι αναξιοπιστοι.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνωμη, πιστεψα για μια στιγμη πως ολα τα κανάλια εξυπηρετούν συμφέροντα και οτι ολοι οι δημοσιογραφοι ειναι αναξιοπιστοι.
Μέχρι τώρα έκανες έστω Φιλοσοφία, αλλά πλέον ούτε αυτό, μόνο άσχετες απαντήσεις με το περιεχόμενο.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα στο να διασκεδάζω αυτήν την προπαγάνδα.

Μπορώ και εγώ να παρουσιάσω μεμονωμένα περιστατικά με υπερευαίσθητους υποστηρικτές του Τραμπ που έκαναν πολύ χειρότερα πράγματα από το να στειλουν μερικές άκυρες ψήφους.

Μέχρι τώρα έκανες έστω Φιλοσοφία, αλλά πλέον ούτε αυτό, μόνο άσχετες απαντήσεις με το περιεχόμενο.
The irony.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ο Τράμπ τα έβαλε με τους πάντες την διάρκεια της 4ετής θητείας του με μεγαλοεπιχειρηματίες και επενδυτές των ΗΠΑ με ξένες χώρες και ενώσεις χώρων όπως η Κίνα και η Ε.Ε γενικά με τους πάντες ήταν λογικό να φθαρεί και να πέσει στις εκλογές αυτές. και αναμενόμενο.Το ότι κατά την διάρκεια της καραντίνας ενω το εμπόριο είχε ήδη κλατάρει λόγω της πανδημίας και συνέχιζε το ίδιο τροπάριο με τους δασμούς και τους φόρους στα εισαγώμενα προϊόντα λέει πολλά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Ο Τράμπ τα έβαλε με τους πάντες την διάρκεια της 4ετής θητείας του με μεγαλοεπιχειρηματίες και επενδυτές των ΗΠΑ με ξένες χώρες και ενώσεις χώρων όπως η Κίνα και η Ε.Ε γενικά με τους πάντες ήταν λογικό να φθαρεί και να πέσει στις εκλογές αυτές. και αναμενόμενο.Το ότι κατά την διάρκεια της καραντίνας ενω το εμπόριο είχε ήδη κλατάρει λόγω της πανδημίας και συνέχιζε το ίδιο τροπάριο με τους δασμούς και τους φόρους στα εισαγώμενα προϊόντα λέει πολλά.

Δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια ήταν ωφέλιμο να κρατήσει τόσο αυστηρή στάση με συμμάχους του. Έβαλε πρώτα τα συμφέροντα των ΗΠΑ που καλό είναι αλλά έχασε πολύτιμους συνεργάτες. Με τον Biden πιστεύω θα ξαναχτιστούν οι σχέσεις ΗΠΑ-Ευρώπης αλλά θα χαλάσουν με την Ρωσία και με την Κίνα θα κρατήσει peaceful approach. Επίσης ένα Reaffirm NATO θα ήταν ιδανικό όπως και αυτό που λέω ξανά και ξανά ότι πρέπει οι ΗΠΑ να ξαναμπούν στην συμφωνία των Παρισίων και να ενισχύσει το Green New Deal για την κλιματική αλλαγή κάτι που δεν έκανε ο Trump. Σίγουρα σε εξωτερική πολιτική πιστεύω έχει αρκετές πληγές η διακυβέρνηση Trump για εμάς σαν μη Αμερικανούς και ο Biden ίσως αποδειχτεί καλύτερος σε αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.

Joe Biden won Georgia and Trump got North Carolina.

final results
Joe Biden : 306 electoral votes
Donald trump:232 electoral votes
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top