Εκλογές 2015: Vol. 3

Εκλογές 2015: Vol. 3
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 11 23.9%
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 14 30.4%
  • ΠΟΤΑΜΙ

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΕΛ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • ΑΛΛΟ

    Ψήφοι: 6 13.0%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος πάντως εδώ πέρα έχει βαρεθεί αυτήν αθλιότητα που επικρατεί στο πολιτικό τοπίο της χώρας, ας κάνει ένα κόπο να διαβάσει τις θέσεις της Δημιουργίας, Ξανά, ίσως το μόνο σοβαρό κόμμα σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Ο σύγχρονος Έλληνας κυρίες και κύριοι. Καμαρώστε! ;)
Λόγικα άεργη φοιτήτρια είσαι για να τα λες αυτά

Μην με προσβάλεις... Ο σύγχρονος Έλληνας ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ, ΟΧΙ και από ότι φαίνεται θα ξαναψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. Άτομα σαν και εμένα που έχουν βαρεθεί να πληρώνουν το κράτος σε ασφαλιστικά ταμεία και εφορία πρέπει να εξαιρούνται από τέτοιες εξαναγκαστικές κοινωνικές εργασίες (=δουλεία). Τόσα άτομα υπάρχουν που πήραν κοινωνικό μέρισμα ή παίρνουν επίδομα ανεργίας....

Από την στιγμή που η μη παρουσία μου δεν ισοδυναμεί με πρόστιμο δεν πρόκειται να πάω.

νταξ,η αλήθεια είναι οτι πρέπει να πας.
ο λόγος που οι εφορευτικές αποτελούνται απο πολίτες είναι για να είναι πιο αξιοκρατική η διαδικασία
αν έστελνε μόνο δημόσιους θα γινόταν λιγότερο δημοκρατική και ανοικτή.

εκτός απο δικαιώματα υπάρχουν και υποχρεώσεις που πρέπει να τηρεί ο πολίτης σε μια σωστή κοινωνία
Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πάνε εφορευτική επιτροπή και αυτούς που τους επιτάσσουν πληρώνονται(π.χ. αστυνομικοί). Πάλι ο ιδιωτικός τομέας είναι το θύμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Sorry που ήμουν εριστικος ειδικά προς έναν εργαζόμενο αλλά εσύ πως κρίνεις τη λογική να μου κόψουν 800 ευρώ αδιαμαρτύρητα αν ειναι για το καλο( ; ) της πατριδας μου; Προφανώς ήταν επίθεση στην άποψη όχι εμπάθεια προς τον άνθρωπο. Εκτός αν είσαι σε αυτούς που θεωρούν τα μνημόνια πατριωτικό χρέος.

Δεν εχει να κανει με το καλο της πατριδας σου, αλλα με το αν η πατριδα σου θα εχει χρηματα να πληρωνει τους μελλοντικους μισθους και συνταξεις σου.

Οταν σταματησουμε να κοιταμε το ατομικο μας συμφερον, τοτε ισως αυτη η χωρα να καταφερει να δει προοδο και ευημερια. Μεχρι τοτε, καληνυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Δεν εχει να κανει με το καλο της πατριδας σου, αλλα με το αν η πατριδα σου θα εχει χρηματα να πληρωνει τους μελλοντικους μισθους και συνταξεις σου.

Οταν σταματησουμε να κοιταμε το ατομικο μας συμφερον, τοτε ισως αυτη η χωρα να καταφερει να δει προοδο και ευημερια. Μεχρι τοτε, καληνυχτα.

...είπε η νεοφιλελεύθερη στον κομμουνιστη lel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Mε δουλεύεις; Μια Κυριακή έχω να ξεκουραστώ και θα κάτσω 12+ ώρες να δουλέψω αφειλοκερδός.... για μια διαδικασία με συνολικό κόστος 30 εκατομμύρια....

Σε καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την απογοήτευση σου, αλλά πρέπει να πας αν θες να βάλεις το "λιθαράκι" σου στην αξιοκρατική και αδιάβλητη καταμέτρηση των ψήφων...
...είπε η νεοφιλελεύθερη στον κομμουνιστη lel
Φοβερή επιχειρηματολογία, την τσάκισες!:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την απογοήτευση σου, αλλά πρέπει να πας αν θες να βάλεις το "λιθαράκι" σου στην αξιοκρατική και αδιάβλητη καταμέτρηση των ψήφων...

Φοβερή επιχειρηματολογία, την τσάκισες!:whatever:

Δεν χρειάζεται να την κάνω τίππτα εγώ την τσακίζει από μόνη της η ιδεολογία μου. Ειδικά στο επιχείρημα του ατομικού κέρδους είναι σαν να ειρωνεύεται τον καπιταλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να την κάνω τίππτα εγώ την τσακίζει από μόνη της η ιδεολογία μου. Ειδικά στο επιχείρημα του ατομικού κέρδους είναι σαν να ειρωνεύεται τον καπιταλισμό.
φίλε διαβάζοντας σε μου θυμίζεις κάτι που δεν θα σου αρέσει καθόλου:P
δες αυτο το βίντεο και πές μου αν συμφωνείς με τον κύριο που μιλάει

ίδια ρητορία ίδιος εχθρός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
φίλε διαβάζοντας σε μου θυμίζεις κάτι που δεν θα σου αρέσει καθόλου:P
δες αυτο το βίντεο και πές μου αν συμφωνείς με τον κύριο που μιλάει

ίδια ρητορία ίδιος εχθρός

Τι νόημα έχει αυτό που λες; Έχει νόημα να απομονώσεις ασπούμε μια σωστή φράση που μπορεί να είπε και να την διαχωρίσεις απο την απάνθρωπη ρατσιστική ιδεολογία του; Στην πραγματικότητα οι μεγάλοι αυτοί επιχειρηματίες που λέει τον χρηματοδότησαν. Επειδή αυτό που στην πραγματικότητα έκανε είναι να ενισχύσει την αστική εξουσία καταργώντας την ταξική πάλη. Σου έχω απαντήσει αναλυτικά για τον ναζισμό στο άλλο θέμα και με αγνόησες.( μήνυμα 1151 στο τι θα ψηφήσετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δεν σε αγνοώ, διαβαζω προσεκτικα τα όσα λές, παρόμιες όμως απόψεις υπάρχουν και για την οκτωβριανή επανάσταση και την χρηματοδότηση του λένιν και τρότσκι απο την wall street
https://www.wildboar.net/multilingua...s/whofinanced/whofinancedleninandtrotsky.html

οι γερμανοι επιχειρματίες θα μπορούσαν να πούνε οτι ο χίτλερ τους ανάγκασε να τον χρηματοδοτήσουν για τον πόλεμο απειλώντας τους.
υπόψιν οτι τα κεφάλαια του χίτλερ ήταν αποκλειστικά γερμανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
δεν σε αγνοώ, διαβαζω προσεκτικα τα όσα λές, παρόμιες όμως απόψεις υπάρχουν και για την οκτωβριανή επανάσταση και την χρηματοδότηση του λένιν και τρότσκι απο την wall street
https://www.wildboar.net/multilingua...s/whofinanced/whofinancedleninandtrotsky.html

οι γερμανοι επιχειρματίες θα μπορούσαν να πούνε οτι ο χίτλερ τους ανάγκασε να τον χρηματοδοτήσουν για τον πόλεμο απειλώντας τους.
υπόψιν οτι τα κεφάλαια του χίτλερ ήταν αποκλειστικά γερμανικά

Τις θεωρίες συνωμοσίας στους ψεκασμένους χρυσαυγίτες. Εγώ μιλάω μόνο με στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
υπόψιν οτι τα κεφάλαια του χίτλερ ήταν αποκλειστικά γερμανικά
Ψέμμα.
Ενδεικτικά:
https://www.globalresearch.ca/american-banks-funded-the-nazis/31983
οκτωβριανή επανάσταση και την χρηματοδότηση του λένιν και τρότσκι απο την wall street
Καταρχάς, τι WS και βλακείες. Τέλος πάντων το ρωτάω...
Μικρό σχόλιο μόνο: προφανώς τα πανάκριβα δάνεια που δόθηκαν στο σοβιετικό κράτος, εδώ μεταφράζονται ως "χρηματοδότηση"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τι γίνεται αν κάποιος δεν πάει να ψηφίσει;
Εδώ και μέρες προβληματίστηκα για το τι να ψηφίσω και κατέληξα ότι κανένας δεν με εκφράζει έστω και οριακά. Η επιλογές μου είναι μάλλον οι εξής: ή δεν πηγαίνω καθόλου, ή ρίχνω λευκό - άκυρο, ή ψηφίζω κάτι γραφικό και ακίνδυνο (π.χ. "χαρίζω οικόπεδα").
Στην περίπτωση που απέχω, ξέρω ότι υπάρχει νόμος που προβλέπει κυρώσεις. Π.χ. έκδοση διαβατηρίου ή άδειας οδήγησης (έχω και τα δύο). Όμως από όσο ξέρω, ο νόμος έχει πέσει σε αχρηστία εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Έχει κανένας ποτέ ακούσει περίπτωση στην οποία να επιβλήθηκαν σε κάποιον κυρώσεις επειδή δεν πήγε να ψηφίσει; Κάθε συμβουλή, δεκτή.
Κατά τα άλλα, καλή ψήφο σε όλους. Μια ευχή θα κάνω μόνο: Να περιοριστεί όσο πιο πολύ γίνεται το ποσοστό των εγκληματικών αυγών του φασισμού και του νεοναζισμού.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ Δια τελικά ψήφισα κάτι ακίνδυνο όπως το ονομάζεις... Τι να κάνουμε εδώ μας έφτασαν οι πολιτικοί της Ελλάδας :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι γίνεται αν κάποιος δεν πάει να ψηφίσει;
Εδώ και μέρες προβληματίστηκα για το τι να ψηφίσω και κατέληξα ότι κανένας δεν με εκφράζει έστω και οριακά. Η επιλογές μου είναι μάλλον οι εξής: ή δεν πηγαίνω καθόλου, ή ρίχνω λευκό - άκυρο, ή ψηφίζω κάτι γραφικό και ακίνδυνο (π.χ. "χαρίζω οικόπεδα").
Στην περίπτωση που απέχω, ξέρω ότι υπάρχει νόμος που προβλέπει κυρώσεις. Π.χ. έκδοση διαβατηρίου ή άδειας οδήγησης (έχω και τα δύο). Όμως από όσο ξέρω, ο νόμος έχει πέσει σε αχρηστία εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Έχει κανένας ποτέ ακούσει περίπτωση στην οποία να επιβλήθηκαν σε κάποιον κυρώσεις επειδή δεν πήγε να ψηφίσει; Κάθε συμβουλή, δεκτή.
Κατά τα άλλα, καλή ψήφο σε όλους. Μια ευχή θα κάνω μόνο: Να περιοριστεί όσο πιο πολύ γίνεται το ποσοστό των εγκληματικών αυγών του φασισμού και του νεοναζισμού.


Ούτε καν κανείς δεν έπαθε κάτι στην Ελλάδα επειδή δεν πήγε να ψηφίσει. Και νόμος να υπάρχει δεν εφαρμόζεται (όπως όλοι άλλωστε). Και εγώ πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα ψηφίσω, δηλαδή το πιο πιθανό είναι να ρίξω άκυρο/λευκό. Γενικά νομίζω δεν έχει νόημα πλέον. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γενικά η αριστερά νιώθω ότι με έχει προδώσει με τις άλλες επιλογές πλην κκε να έχουν παρόμοιο προφίλ με τον συριζα προ εκλογών. Όμως η δεξιά δεν έχει επιλογές, οι περισσότερες είναι αναξιόπιστες και δεν μπαίνουν καν στην βουλή. Θέλουμε σίγουρα κυβέρνηση που θα υποστηρίξει επιχειρήσεις ώστε να μπορεί να γίνει κάτι, μια αρχή, για την μείωση της ανεργίας, όμως φοβάμαι πως μια νέα αριστερά θα συνεχίσει την κακοδιαχείριση που έκανε ο συριζα. Δεν θα ψήφιζα ανθρώπους που έχουν μπλεχτεί σε σκάνδαλα για αυτό άλλωστε δεν ανέφερα τα κόμματα νδσοκ.

Εγώ σαν πολίτης θα προσπαθήσω να είμαι σωστός ως προς την κοινωνία, αν το κάνει ο καθένας θα έχουμε μια καλύτερη Ελλάδα ακόμα και χωρίς την βοήθεια των πολιτικών. Αλλάζοντας ως προς το καλύτερο εμείς οι ίδιοι θα έρθουν και οι θετικές αλλαγές. Όσο έχουμε 6-7% νεοναζί δυστυχώς δεν θα γίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ούτε καν κανείς δεν έπαθε κάτι στην Ελλάδα επειδή δεν πήγε να ψηφίσει. Και νόμος να υπάρχει δεν εφαρμόζεται (όπως όλοι άλλωστε). Και εγώ πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα ψηφίσω, δηλαδή το πιο πιθανό είναι να ρίξω άκυρο/λευκό. Γενικά νομίζω δεν έχει νόημα πλέον. :/:

Εννοείται ότι δεν έχει νόημα, η Ελλάδα είναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ όλοι οι λογικοί πολίτες της έχουν σηκώσει λευκή πετσέτα, το ίδιο και οι πολιτικάντηδες που από το 2009 μέχρι σήμερα το μόνο τους μέλημα είναι τι θέατρο θα παίξουν και τι θα πουν στα κλιμάκια της Τρόικα κάθε φορά που έρχονται για έλεγχο, αφήνοντας στο μεταξύ το καράβι ακυβέρνητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γενικά η αριστερά νιώθω ότι με έχει προδώσει με τις άλλες επιλογές πλην κκε να έχουν παρόμοιο προφίλ με τον συριζα προ εκλογών. Όμως η δεξιά δεν έχει επιλογές, οι περισσότερες είναι αναξιόπιστες και δεν μπαίνουν καν στην βουλή. Θέλουμε σίγουρα κυβέρνηση που θα υποστηρίξει επιχειρήσεις ώστε να μπορεί να γίνει κάτι, μια αρχή, για την μείωση της ανεργίας, όμως φοβάμαι πως μια νέα αριστερά θα συνεχίσει την κακοδιαχείριση που έκανε ο συριζα. Δεν θα ψήφιζα ανθρώπους που έχουν μπλεχτεί σε σκάνδαλα για αυτό άλλωστε δεν ανέφερα τα κόμματα νδσοκ.

Εγώ σαν πολίτης θα προσπαθήσω να είμαι σωστός ως προς την κοινωνία, αν το κάνει ο καθένας θα έχουμε μια καλύτερη Ελλάδα ακόμα και χωρίς την βοήθεια των πολιτικών. Αλλάζοντας ως προς το καλύτερο εμείς οι ίδιοι θα έρθουν και οι θετικές αλλαγές. Όσο έχουμε 6-7% νεοναζί δυστυχώς δεν θα γίνει αυτό.
Το ποσοστό της ΧΑ είναι και αποτέλεσμα της κατάστασης που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια. Δηλαδή θεωρούν ότι αυτοί ειναι πιο "καθαροί" σε σχέση με τους υπόλοιπους πολιτικούς, είναι και λίγο που δεν θέλουν τους μετανάστες και να το 6-7%. Αλλά νομίζω ότι κυρίως είναι εύκολη εκεί η ψήφος καθώς τους βλέπουν να λένε όλες τις εθνικιστηκές μαλακίες που θέλουν να ακούνε οι Έλληνες λες και είμαστε ανώτερα όντα σε αυτή τη γη και τους ψηφίζουν αβέρτα. Ξεχνώντας πάντα τι έχει περάσει αυτή η χώρα από τον φασισμό.. :/:
Εννοείται ότι δεν έχει νόημα, η Ελλάδα είναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ όλοι οι λογικοί πολίτες της έχουν σηκώσει λευκή πετσέτα, το ίδιο και οι πολιτικάντηδες που από το 2009 μέχρι σήμερα το μόνο τους μέλημα είναι τι θέατρο θα παίξουν και τι θα πουν στα κλιμάκια της Τρόικα κάθε φορά που έρχονται για έλεγχο, αφήνοντας στο μεταξύ το καράβι ακυβέρνητο...
Το μόνο που με τρώει καλέ μου είναι που οι γονείς μου αφήσαν τις δουλείες τους στη Γερμανία και ήρθαν σε αυτό το μπουρδέλο να δουλεύουν σαν τα σκυλιά για το τίποτα. Κατάντια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Γενικά η αριστερά νιώθω ότι με έχει προδώσει με τις άλλες επιλογές πλην κκε να έχουν παρόμοιο προφίλ με τον συριζα προ εκλογών. Όμως η δεξιά δεν έχει επιλογές, οι περισσότερες είναι αναξιόπιστες και δεν μπαίνουν καν στην βουλή. Θέλουμε σίγουρα κυβέρνηση που θα υποστηρίξει επιχειρήσεις ώστε να μπορεί να γίνει κάτι, μια αρχή, για την μείωση της ανεργίας, όμως φοβάμαι πως μια νέα αριστερά θα συνεχίσει την κακοδιαχείριση που έκανε ο συριζα. Δεν θα ψήφιζα ανθρώπους που έχουν μπλεχτεί σε σκάνδαλα για αυτό άλλωστε δεν ανέφερα τα κόμματα νδσοκ.

Εγώ σαν πολίτης θα προσπαθήσω να είμαι σωστός ως προς την κοινωνία, αν το κάνει ο καθένας θα έχουμε μια καλύτερη Ελλάδα ακόμα και χωρίς την βοήθεια των πολιτικών. Αλλάζοντας ως προς το καλύτερο εμείς οι ίδιοι θα έρθουν και οι θετικές αλλαγές. Όσο έχουμε 6-7% νεοναζί δυστυχώς δεν θα γίνει αυτό.

Ψήφισε αντικαπιταλιστική αριστερή συνεργασία για την ανατροπή-μέτωπο της αντικαπιταλιστικής, επαναστατικής,κομμουνιστικής αριστεράς και της ριζοσπαστικής οικολογίας και εργατικό επαναστατικό κόμμα Τροτσκιστές(χωρίς τζατζίκι) :P . Να έχουμε έναν πλουραλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top