Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ωπ, σωστά.:beating:


Κλείνω οκτάωρο σε λίγο στη δουλειά και αρχίζω και τα χάνω.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κανουμε λες και την αναξιοκρατια, τις πελατειακες σχεσεις και τη διαφθορα τις συντηρει ο κυριος Ρουπας απεναντι.
Εμεις οι ιδιοι ειμαστε αυτοι που συντηρουμε το "συστημα" το οποιο κραζουμε και αυτο που μας χαρακτηριζει συνοψιζεται στο εξης: "Οσα φαμε, οσα πιουμε και οσα αρπαξει ο κ@λος μας".
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, παιρνουμε αυτο που μας αξιζει, αυτο που δινουμε και ζηταμε και αυτο που κανουμε μια ζωη ειναι να μασαμε την ιδια καραμελα με γευση: "φταινε παντα οι αλλοι και ποτε εμεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σσσσσς :look:


Έχω ένα χαζό ξάδελφο να βάλω στο δημόσιο και ένα αδελφό που θέλει να πάρει μετάθεση από τον Έβρο που πήζει στα σκοπέτα.
:stunned:


Εδώ κυρία μου είναι Ελλάδα, δε βαφτίσαμε τσάμπα τη πλατεία Κλαυθμώνος έτσι.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σσσσσς :look:
Έχω ένα χαζό ξάδελφο να βάλω στο δημόσιο και ένα αδελφό που θέλει να πάρει μετάθεση από τον Έβρο που πήζει στα σκοπέτα.
:stunned:
Εδώ κυρία μου είναι Ελλάδα, δε βαφτίσαμε τσάμπα τη πλατεία Κλαυθμώνος έτσι.:mad:
To λυπηρό για μένα είναι ότι άκουσα πρόσφατα από 2 γνωστές μου από το σχολείο να δηλώνουν πώς θα ψηφίσουν έναν συγκεκριμένο υποψήφιο συγκεκριμένου κόμματος στο νησί μου γιατί "ναι, είναι έτσι, γιουβέτσι και βασικά 8κ@τ@, κάτι που φάνηκε ειδικά τον τελευταίο καιρό που πήρε και θέση στην κυβέρνηση, αλλά εμένα αυτός με βόλεψε και με ταχτοποίησε αυτόν θα ψηφίσω".

Και μιλάμε για άτομα 27 και 28 χρονών, μορφωμένα, που θεωρητικά δεν είχαν καμία ανάγκη κανέναν...τύπο [ας μην κάνω χαρακτηρισμούς] να τις "βολέψει" ΑΝ είχαν τη διάθεση να κάνουν απλώς μια...προσπάθεια να στηριχτούν στα δικά τους πόδια... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Κανουμε λες και την αναξιοκρατια, τις πελατειακες σχεσεις και τη διαφθορα τις συντηρει ο κυριος Ρουπας απεναντι.
Εμεις οι ιδιοι ειμαστε αυτοι που συντηρουμε το "συστημα" το οποιο κραζουμε και αυτο που μας χαρακτηριζει συνοψιζεται στο εξης: "Οσα φαμε, οσα πιουμε και οσα αρπαξει ο κ@λος μας".
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, παιρνουμε αυτο που μας αξιζει, αυτο που δινουμε και ζηταμε και αυτο που κανουμε μια ζωη ειναι να μασαμε την ιδια καραμελα με γευση: "φταινε παντα οι αλλοι και ποτε εμεις".

Αυτο που λες Νεραιδα, ειναι η μια οψη του νομισματος. Η αλλη οψη του νομισματος ειναι οτι οι πολιτες, οι δημοσιοι λειτουργοι με τα φακελλακια κλπ βρισκουν και τα κανουν. Σε καθεστως διαφθορας, αναποφευκτα θα διαφθαρει και ο πολιτης. Σε καθεστως διαφανειας προφανως δεν θα εχει αυτη την ευχερεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο που λες Νεραιδα, ειναι η μια οψη του νομισματος. Η αλλη οψη του νομισματος ειναι οτι οι πολιτες, οι δημοσιοι λειτουργοι με τα φακελλακια κλπ βρισκουν και τα κανουν. Σε καθεστως διαφθορας, αναποφευκτα θα διαφθαρει και ο πολιτης. Σε καθεστως διαφανειας προφανως δεν θα εχει αυτη την ευχερεια.

Εγω θα προτεινα επιτελους να σταματησουμε να φιλαμε κ@τουρημενες ποδιες για ενα βολεμα.
Να φροντιζουμε να σπερνουμε, εαν θελουμε να θερισουμε, αλλα βεβαια πως να γινει κατι τετοιο αφου αντι να μαθουμε το "Τα αγαθα κοποις κτωνται" μεγαλωσαμε με τις λεξεις "ρουσφετι", "κομπινα", "αραλικι" και δε συμμαζευεται.
Θα μου πει κανεις, πως θα πρεπει πρωταρχικα να του εχει δοθει παιδεια απο την οικογενεια του και μαλλον- τωρα αρχισα τα κινεζικα. ..Ψιλα και ακαταλαβιστικα γραμματα αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αν πας να ψηφίσεις παίζεις το παιχνίδι τους. Αν συμμετέχεις και εσύ στο "μη ψήφισμα" και αρχίσουν οι ψήφοι και μειώνονται και βρεθεί να είναι πάλι κυρίαρχο το ΚΑΝΕΝΑΣ αυτό θα δείξει ότι οι άνθρωποι αρχίζουν και βάζουν μυαλό και κάποιος θα μπει στον κόπο να κάνει κάτι. Αν πας να ψηφίσεις θα είναι σα να τους δηλώνεις ότι επειδή είναι ανάγκη σε ψηφίζω. Να δω μπας και είσαι καλύτερος από τους άλλους. Μπας και βγάλεις λιγότερα σκάνδαλα. Μπας και ξεχρεώσεις κατιτις. Και παίζεις το παιχνίδι τους. Δίνεις το παρών στο διαλυμένο πολιτικό σύστημα. Ας όψεται η ανάγκη. Αυτό λένε όλοι οι Έλληνες σήμερα. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
οι άνθρωποι αρχίζουν και βάζουν μυαλό και κάποιος θα μπει στον κόπο να κάνει κάτι.

Ποιος? :) Κρίμα αλλά δεν έχεις απάντηση. Το σημαντικότερο κέρδος που μπορούμε να πάρουμε από αυτές τις εκλογές με το να πάμε να ψηφίσουμε είναι να ΜΗΝ βγάλει αυτοδυναμία ο προδότης. Το πώς, σκεφτείτε το, είναι απλό. ΟΥΕ κι αλίμονο αν βγάλει αυτοδυναμία, θυμηθείτε με. Και τότε για μένα θα φταίνε και αυτοί που κάθονταν σπίτια τους. Γιατί ναι μεν έχουν δίκιο, αλλά συμβάλλουν σε πιο εύκολη επικράτηση του πρώτου κόμματος, όποιο κι αν ήταν αυτό. Η κρεμάλα πάντως θα έρθει, αργά ή γρήγορα θα έρθει.

Κι ένα ανέκδοτο από τον Paparazzi του Contra:

Ένας τύπος οδηγεί στην Εθνική οδό. Ξαφνικά μένει από βλάβη. Σκέπτεται ότι δεν έχει οδική βοήθεια και αποφασίζει να κάνει οτοστόπ για να πάει στην πιο κοντινή πόλη να βρει συνεργείο κλπ.
Σταματάει ένα φορτηγό εξηγεί στον οδηγό τι θέλει και αυτός προθυμοποιείται να τον πάει. Στην διαδρομή μετά από πολλές συζητήσεις ο οδηγός τον ρωτάει τι ψηφίζει κι αυτός με καμάρι του απαντά:
- "Ν.Δ.!"
Φρενάρει ο άλλος απότομα και του λέει:
- "Κατέβα γρήγορα από το αυτοκίνητό μου ρε μαλ...α!"
Τι να κάνει ο τύπος, κατεβαίνει και ξανά πάλι οτοστόπ. Σταματάει ένα αυτοκίνητο, εξηγεί στον οδηγό την πορεία του κι αυτός προθυμοποιείται να τον πάει στην πόλη. Στην διαδρομή μετά από πολλές συζητήσεις ο οδηγός τον ρωτάει τι ψηφίζει. Αυτός με καμάρι του απαντά Ν.Δ., φρενάρει πάλι απότομα ο οδηγός και του λέει:
- "Κατέβα γρήγορα από το αυτοκίνητό μου ρε ηλίθιε!!!"
Απορημένος ο τύπος τι να κάνει, κατεβαίνει και ξανά πάλι οτοστόπ.
Σταματάει ένα αυτοκίνητο με μια γκομενάρα, της εξηγεί τι θέλει κι αυτή προθυμοποιείται να τον πάει στην πόλη. Στην διαδρομή μετά από πολλές συζητήσεις, η γκομενάρα τον ρωτάει τι ψηφίζει, αυτός σκέπτεται και της απαντά:
- "ΠΑΣΟΚ!"
- "Μπράβο!!", του απαντά αυτή χαρούμενη, :και εγώ ΠΑΣΟΚ ψηφίζω!" και συνεχίζουν τη συζήτηση και την πορεία τους χαρούμενοι.
Μετά από τις συζητήσεις αρχίζουν τα χαμουρέματα. Σταματούν ξαναμμένοι στο πρώτο ξενοδοχείο, πηγαίνουν σε δωμάτιο... κλπ.
Σε κάποια στιγμή λέει η γκομενάρα στον τύπο:
- "Ξέρεις εμένα όταν το κάνω μου αρέσει να τρώω και καμία σφαλιάρα..."
Τι να κάνει ο τύπος, μέσα σε όλα αρχίζει και ρίχνει και καμιά φάπα. Καθώς απέναντι από το κρεβάτι ήταν ο καθρέπτης, κοιτάζει ο τύπος, βλέπει τι κάνει, σηκώνει τα χέρια ψηλά και λέει:
- "ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΡΕ ΣΥ, ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΓΑΜ...Ω ΚΑΙ ΔΕΡΝΩ!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ποιος? :) Κρίμα αλλά δεν έχεις απάντηση. Το σημαντικότερο κέρδος που μπορούμε να πάρουμε από αυτές τις εκλογές με το να πάμε να ψηφίσουμε είναι να ΜΗΝ βγάλει αυτοδυναμία ο προδότης. Το πώς, σκεφτείτε το, είναι απλό. ΟΥΕ κι αλίμονο αν βγάλει αυτοδυναμία, θυμηθείτε με. Και τότε για μένα θα φταίνε και αυτοί που κάθονταν σπίτια τους. Γιατί ναι μεν έχουν δίκιο, αλλά συμβάλλουν σε πιο εύκολη επικράτηση του πρώτου κόμματος, όποιο κι αν ήταν αυτό. Η κρεμάλα πάντως θα έρθει, αργά ή γρήγορα θα έρθει.

Γιατι λες προδοτη τον γιωγρακη? Θες να μαλωσουμε?
Πλακα πλακα εχει δικιο. Αν και να μην βγαλει αυτοδυναμια θα παμε σε δευτερο γυρο γιατι δεν το κοβω να γινουν συνεργασιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ'αρχήν ειναι πολύ δύσκολο να μη βγάλει αυτοδυναμία...Ε, και τι έγινε; Θα τη βγάλει στις 13 που με 31% έχει αυτομάτως 103 έδρες+50 δώρο=κυβέρνηση. Που ακριβώς κολλάτε; Ο μόνος προδότης είναι, δυστυχώς, ο Καραμανλής που αποφάσισε να σηκωθεί να φύγει (και όχι μονο το περιμένει, αλλά το ελπίζει κιόλας) γιατί βαρέθηκε να έχει ευθύνες για τη χώρα και τους αλήτες του κόμματός του. Μετά απ'αυτόν είναι ο Παπανδρέου. Άλλος πρωθυπουργός δεν μπορεί να υπάρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Αν πας να ψηφίσεις παίζεις το παιχνίδι τους. Αν συμμετέχεις και εσύ στο "μη ψήφισμα" και αρχίσουν οι ψήφοι και μειώνονται και βρεθεί να είναι πάλι κυρίαρχο το ΚΑΝΕΝΑΣ αυτό θα δείξει ότι οι άνθρωποι αρχίζουν και βάζουν μυαλό και κάποιος θα μπει στον κόπο να κάνει κάτι. Αν πας να ψηφίσεις θα είναι σα να τους δηλώνεις ότι επειδή είναι ανάγκη σε ψηφίζω. Να δω μπας και είσαι καλύτερος από τους άλλους. Μπας και βγάλεις λιγότερα σκάνδαλα. Μπας και ξεχρεώσεις κατιτις. Και παίζεις το παιχνίδι τους. Δίνεις το παρών στο διαλυμένο πολιτικό σύστημα. Ας όψεται η ανάγκη. Αυτό λένε όλοι οι Έλληνες σήμερα. -.-
αυτό που λές δεν είναι βάζω μυαλό αλλά είμαι ανόριμος


και κάτι άλλο, ο κανένας δεν είναι κόμμα , αν βάζαμε τον κανένα μεσα η μισή βουλή θα ήταν άδια αλλά πάλι θα μπορούσε να πάρει αποφάσεις το πρώτο κόμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Αν πας να ψηφίσεις παίζεις το παιχνίδι τους. Αν συμμετέχεις και εσύ στο "μη ψήφισμα" και αρχίσουν οι ψήφοι και μειώνονται και βρεθεί να είναι πάλι κυρίαρχο το ΚΑΝΕΝΑΣ αυτό θα δείξει ότι οι άνθρωποι αρχίζουν και βάζουν μυαλό και κάποιος θα μπει στον κόπο να κάνει κάτι. Αν πας να ψηφίσεις θα είναι σα να τους δηλώνεις ότι επειδή είναι ανάγκη σε ψηφίζω. Να δω μπας και είσαι καλύτερος από τους άλλους. Μπας και βγάλεις λιγότερα σκάνδαλα. Μπας και ξεχρεώσεις κατιτις. Και παίζεις το παιχνίδι τους. Δίνεις το παρών στο διαλυμένο πολιτικό σύστημα. Ας όψεται η ανάγκη. Αυτό λένε όλοι οι Έλληνες σήμερα. -.-


Αγαπητη μου πεφτεις σε μια μεγαλη παγιδα... Παρολη μια υποτιθεμενη αποχη του 50% σου λεω εγω, και παλι τα ποσοστα δε θα πεσουν στο 20%... παλι 40 και 50 θα ειναι και οι εδρες θα ειναι 300...

Αν με την αποχη μας μειωνονταν τα ποστοστα και οι βουλευτικες εδρες τοτε θα βλεπες μονο τα κομματοσκυλα να ψηφιζαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Αγαπητη μου πεφτεις σε μια μεγαλη παγιδα... Παρολη μια υποτιθεμενη αποχη του 50% σου λεω εγω, και παλι τα ποσοστα δε θα πεσουν στο 20%... παλι 40 και 50 θα ειναι και οι εδρες θα ειναι 300...

Αν με την αποχη μας μειωνονταν τα ποστοστα και οι βουλευτικες εδρες τοτε θα βλεπες μονο τα κομματοσκυλα να ψηφιζαν...
πέστα φιλε μου γιατί έχω απηυδήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Βλεπω εδω οτι ψηφηζετε ολοι ΠΑΣΟΚ τι πιστευεται πως θα σας σωσει ??? αλλα το ΠΑΣΟΚ θα βγει και τον ΜΑΡΤΙΟ θα εχουμε κ αλλες εκλογες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
διαβασε την ερωτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τα τελικα ποσοστα των κομματων της βουλης, υπολογιζονται ΜΟΝΟ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΓΚΥΡΩΝ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ 3%.

Αυτο, οπως καταλαβαινετε, αφηνει πολλα πραγματα απ'έξω: Τα λευκα, τα ακυρα, την αποχη, και φυσικα, τις ψηφους που πηγαν στα κομματα κατω του 3%. Ως εκ τουτου, ειτε λευκο ριξεις, ειτε ακυρο, ειτε αποχη, ειτε ψηφο στους οικολογους του Βεργη που λεει ο λογος, ΠΡΑΚΤΙΚΑ, ειναι ενα και το αυτο.

Αυτο αλλωστε, ειναι κατι λογικο: Αν δεν ηταν ετσι, τοτε σε καθε εκλογες αυτες οι ψηφοι θα μεταφραζονταν σε...αδειες εδρες στην Βουλη. Εχετε δει να γινεται κατι τετοιο; ΠΟΤΕ!

Δυστυχως λοιπον, το εκλογικο συστημα ειναι τετοιο, που στην ουσια, ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ. Καταλαβαινει κανεις, πως αν θελει να διαμαρτυρηθει εναντιον π.χ. της ΝΔ, οι επιλογες του ειναι το ΠΑΣΟΚ, το ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ, ο ΣΥΡΙΖΑ, οι Οικολογοι Πρασινοι [για τα 2 τελευταια κομματα προυποθεση ειναι ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΟΜΩΣ!!!].

Καμια αλλη ψηφος δεν λαμβανεται υποψιν, και αρα, η "διαμαρτυρια" δεν φαινεται και πουθενα.

Θα θεσω και ενα απλο αριθμητικο παραδειγμα, για να γινω πιο σαφης: Ας φανταστουμε μια κοινωνια 100 ατομων που παει να ψηφισει. Στις εκλογες συμμετεχουν 2 μεγαλα κομματα και ενα μικρο. Ας υποθεσουμε οτι τα αρχικα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

Α κομμα, 40 ψηφοι.
Β κομμα, 30 ψηφοι.
Γ κομμα, 2 ψηφοι.
Ακυρα: 14 ψηφοι.
Λευκα: 8 ψηφοι.
Αποχη: 6 ατομα.

Τα ποσοστα των κομματων στο παραπανω παραδειγμα, ΔΕΝ ειναι 40% για το Α και 30% για το Β. Αν ηταν ετσι, τοτε η βουλη θα επρεπε να εχει καποιες καρεκλες αδειες!!! Τα ποσοστα των κομματων πρεπει παντα να βγαινουν στο συνολο 100%. Και πως γινεται αυτο;

Μετραμε τα ΕΓΚΥΡΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ που πηγαν στα κομματα ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ: Δηλαδη, 40 του Α κομματος και 30 του Β κομματος. Συνολο 70. Με βαση αυτες τις 70 ψηφους θα υπολογιστουν τα τελικα ποσοστα:

Α κομμα: 40/70 = 57,14%
Β κομμα: 30/70 = 42,86%.

Δηλαδη, παρολο που το Α κομμα πηρε την συγκαταθεση των 40 απο τους 100 ψηφοφορων, το τελικο του ποσοστο ειναι κατα τι μεγαλυτερο!!! Ομοιως και για το Β κομμα; Γιατι; Γιατι τα ψηφοδελτια που δεν ληφθηκαν υποψιν, "μοιραστηκαν" στα 2 κομματα.

Εδω, βρισκονται τα αποτελεσματα των εκλογων του 2007. Προκαλω τον οποιονδηποτε να το δοκιμασει και μονος του:

https://ekloges-prev.singularlogic.eu...ges/index.html


Κατα την γνωμη μου λοιπον, πριν παει κανεις να ριξει λευκο/ακυρο/ή να απεχει, θα πρεπει να το σκεφτει διπλα, συνυπολογιζοντας πως, με αυτην του την κινηση, ΑΥΞΑΝΕΙ τα ποσοστα εκεινων με τους οποιους ΔΙΑΦΩΝΕΙ!!! Αντιφατικο και ειρωνικο, ετσι; Περαν αυτου ομως, γινεται και κατι ακομη, πολυ πιο σημαντικο, για μενα:

Αυτος η ψηφοφορος, ΧΑΝΕΙ το δικαιωμα του για διαμαρτυρια, και οχι μονο την μερα των εκλογων: Εριξες λευκο στις τελευταιες εκλογες ρε φιλε; Γιατι βγαινεις τωρα και γκρινιαζεις για τον Καραμανλη, αφου τον πριμοδοτησες! Σκοπευεις να ριξεις ακυρο; Γιατι τοτε κραζεις τον Παπανδρεου, αφου θα του δωσεις μπονους! Πολυ απλα, μην μιλας!!! Επελεξες να μην παρεις αποφαση οταν ηταν η ωρα να την παρεις, τωρα γιατι φωναζεις;

Θα μπορουσε να μου πει κανεις, οκ ρε Sourotiri, και τι θα επρεπε να κανει ενας ψηφοφορος αηδιασμενος απο το πολιτικο συστημα και τα κομματα; Η απαντηση ειναι πως δυστυχως, ενας τετοιος ψηφοφορος, αν οντως θελει να διαμαρτυρυθει, θα πρεπει να δωσει την ψηφο του ειτε στο ΚΚΕ, ειτε στο ΛΑΟΣ, ή να ρισκαρει στον ΣΥΡΙΖΑ και στους Πρασινους, αν αυτοι μπουν στην βουλη. Και αν ο ψηφοφορος αυτος διαφωνει με ολους αυτους;

Ελατε τωρα, απο ολα εχει ο μπαχτσες. Με καποιο απο αυτα τα κομματα θα ειστε λιγο πιο κοντα. Δεν μπορει...

Με λιγα λογια, ΕΤΣΙ ειναι το συστημα, και σιγουρα, στον μηνα που απομενει μεχρι τις εκλογες ΔΕΝ μπορουμε να το αλλαξουμε, τον κωλο μας στο ταβανι να βαραμε. Δεν ξερω αν δυσαρεστω καποιους με αυτην την διαπιστωση, αλλα ρε παιδια, το συστημα ΔΕΝ αλλαζει ετσι ευκολα. Το ιδιο το συστημα εχει φροντισει ωστε να εχει ολες εκεινες τις δικλειδες ασφαλειας, ωστε να μην πεσει!

Εαν μια περιπτωση υπαρχει να αλλαξει, αυτο ειναι μεσω της μαζικης, ενσυνειδητης συμμετοχης. Γιατι σε καθε αλλη περιπτωση, τα ποσοστα των κομματων, αυξανονται δραματικα!

Φανταστειτε λοιπον το εξης υποθετικο σεναριο: ΟΛΟΣ ο κοσμος παει να ψηφισει, και γινεται ενα θαυμα: Τα ποσοστα των κομματων που μπαινουν στην βουλη πανε καπως ετσι: 25-20-15-10-9-8-7-6. Το πρωτο κομμα, με το 25% της Βουλης, δεν σχηματιζει αυτοδυναμη κυβερνηση. Ξαναγινονται εκλογες, και εχουμε ξανα τα ιδια. Ο κοσμος ειναι αηδιασμενος, ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ, ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ (αφου δεν μπορουν να φτιαξουν κυβερνηση!!!), και πρεπει να παρθει μια αποφαση.

Αλλαζει το εκλογικο συστημα ή δεν αλλαζει, λετε;

Αν αλλαξει προς το χειροτερο [δηλαδη το πρωτο κομμα να παιρνει δωρο 100 εδρες στην Βουλη πχ και οχι 40 οπως σημερα), προκαλειται κοινωνικη οργη. Συντομα θα αρχισουν να πεφτουν καρπαζιες.

Δεν ειναι ευκολο, φυσικα. Αλλα το πρωτο βημα ειναι να συμμετεχουμε. Και ας την ριχνουμε την ψηφο μας σε οποιοδηποτε βουλευτικο κομμα.

Αλλα προς Θεου, μην ακουω μαλακιες... [Σορρυ κιολας, αλλα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Βλεπω εδω οτι ψηφηζετε ολοι ΠΑΣΟΚ τι πιστευεται πως θα σας σωσει ??? αλλα το ΠΑΣΟΚ θα βγει και τον ΜΑΡΤΙΟ θα εχουμε κ αλλες εκλογες :P
Ποιο κομμα πιστευετε πψς θα νικισει οχι ποιο κομμα ψηφιζετε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ποιο κομμα πιστευετε πψς θα νικισει οχι ποιο κομμα ψηφιζετε;)


ω ναι δικο μου λαθος...ε λογικα αυτο θα νικησει αφου ειδαμε κ την ΝΔ οτι δεν εκανε κατι...αλλα κ με το ΠΑΣΟΚ δεν περιμενω αλλαγες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ω ναι δικο μου λαθος...ε λογικα αυτο θα νικησει αφου ειδαμε κ την ΝΔ οτι δεν εκανε κατι...αλλα κ με το ΠΑΣΟΚ δεν περιμενω αλλαγες
Και αυτοι τα ιδια σκατα θα ειναι...Κανενας δεν εκπληρωνει τις υποσχεσεις που δινει οταν βγαινει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω δει μια ψηφοφορια για το ποιο κομμα θα ψηφίζαμε... Τελοσπαντων αν θελει καποιος ας το αναλαβει να το ανοιξει..


Οντοπικ τωρα, οπως σωστα ελεχθη, και οπως σωστα λεει και ο πατερας μου, αν οι εκλογες φερναν αλλαγες θα ταν παρανομες:P

Αν εχουμε 100 ατομα και τα 100 ψηφισουν 1 κομμα τοτε θα παρει ποσοστο 100%, αν παλι εχουμε 100 κι απο αυτούς, οι 99 δεν προσελθουν και ριξει στην καλπη ψηφοδελτιο μονο ο ενας τοτε παλι 100% θα παρει το κομμα...

Που να βαραμε τον κώλο μας, ο εκλογικος νομος θα γινει πολυ μα πολυ πιο ανισος για τον πολιτη, αφου πλεον το πρώτο κομμα σαν δωρο παιρνει μπονους σημαντικο αριθμο εδρων, μειωνοντας παραλληλα τη δυναμικη του 2ου... Κατα τη γνωμη μου ετσι οπως τεινουν να γινουν τα πραγματα το μονο δημοκρατικο στοιχειο που θα μεινει στο πολιτευμα θα ναι το κτηριο της βουλης:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top