Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω δει μια ψηφοφορια για το ποιο κομμα θα ψηφίζαμε... Τελοσπαντων αν θελει καποιος ας το αναλαβει να το ανοιξει..


Οντοπικ τωρα, οπως σωστα ελεχθη, και οπως σωστα λεει και ο πατερας μου, αν οι εκλογες φερναν αλλαγες θα ταν παρανομες:P

Αν εχουμε 100 ατομα και τα 100 ψηφισουν 1 κομμα τοτε θα παρει ποσοστο 100%, αν παλι εχουμε 100 κι απο αυτούς, οι 99 δεν προσελθουν και ριξει στην καλπη ψηφοδελτιο μονο ο ενας τοτε παλι 100% θα παρει το κομμα...

Που να βαραμε τον κώλο μας, ο εκλογικος νομος θα γινει πολυ μα πολυ πιο ανισος για τον πολιτη, αφου πλεον το πρώτο κομμα σαν δωρο παιρνει μπονους σημαντικο αριθμο εδρων, μειωνοντας παραλληλα τη δυναμικη του 2ου... Κατα τη γνωμη μου ετσι οπως τεινουν να γινουν τα πραγματα το μονο δημοκρατικο στοιχειο που θα μεινει στο πολιτευμα θα ναι το κτηριο της βουλης:P



https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=52311
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
.....στωωωωωωωωωωωωωωωωω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Σε λιγα λεπτουλια ληγει και το poll ...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αν πας να ψηφίσεις παίζεις το παιχνίδι τους. Αν συμμετέχεις και εσύ στο "μη ψήφισμα" και αρχίσουν οι ψήφοι και μειώνονται και βρεθεί να είναι πάλι κυρίαρχο το ΚΑΝΕΝΑΣ αυτό θα δείξει ότι οι άνθρωποι αρχίζουν και βάζουν μυαλό και κάποιος θα μπει στον κόπο να κάνει κάτι. Αν πας να ψηφίσεις θα είναι σα να τους δηλώνεις ότι επειδή είναι ανάγκη σε ψηφίζω. Να δω μπας και είσαι καλύτερος από τους άλλους. Μπας και βγάλεις λιγότερα σκάνδαλα. Μπας και ξεχρεώσεις κατιτις. Και παίζεις το παιχνίδι τους. Δίνεις το παρών στο διαλυμένο πολιτικό σύστημα. Ας όψεται η ανάγκη. Αυτό λένε όλοι οι Έλληνες σήμερα. -.-
Αχ αχ.. Και νομιζεις αν δεν ψηφισεις δε θα παιζεις το παιχνιδι τους; Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βγει καποιος κυβερνηση και αυτο θα το καταφερουν ακομα κι αν πανε μονο αυτοι να ψηφισουν. Το να αδιαφορεις και να κρυβεσαι πισω απ το δαχτυλο σου δε βγαζει πουθενα. Α μπορεις αλλαξε το σαπιο συστημα ή φτιαξε δικο σου κομμα, αλλιως ψηφισε καποιο υπαρχων για να μην τους αφηνεις να φτιαχνουν τον κοσμο για σενα χωρις εσενα.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Αχ αχ.. Και νομιζεις αν δεν ψηφισεις δε θα παιζεις το παιχνιδι τους; Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βγει καποιος κυβερνηση και αυτο θα το καταφερουν ακομα κι αν πανε μονο αυτοι να ψηφισουν. Το να αδιαφορεις και να κρυβεσαι πισω απ το δαχτυλο σου δε βγαζει πουθενα. Α μπορεις αλλαξε το σαπιο συστημα ή φτιαξε δικο σου κομμα, αλλιως ψηφισε καποιο υπαρχων για να μην τους αφηνεις να φτιαχνουν τον κοσμο για σενα χωρις εσενα.. ;)


+100:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Α μπορεις αλλαξε το σαπιο συστημα ή φτιαξε δικο σου κομμα, αλλιως ψηφισε καποιο υπαρχων για να μην τους αφηνεις να φτιαχνουν τον κοσμο για σενα χωρις εσενα.. ;)

Ούτως ή άλλως, φτιάχνουν τον κόσμο για σένα χωρίς εσένα Fata...:(

Ποιος κυβερνάει μωρέ; ο Γιώργης ή ο Κώστας ή...; :P :lol:
Ας είναι καλά, οι ξένοι οικονομικοί επόπτες (Ην.Βασίλειο, ΗΠΑ, Γαλλία,..κτλ) ή αλλιώς G8. Η ελληνική πολιτική και πολιτειακή ηγεσία είναι μια μαριονέττα στις "ρυθμισμένες" αποφάσεις των Μ.Δυνάμεων. Αν είναι δυνατόν, μια "(π)ανίσχυρη" Ελλαδίτσα να μπορεί να είναι κέντρο αποφάσεων!! ;) Ο κάθε Γιώργης ή Κώστας απλά είναι δυο καλοί αξιωματούχοι που υλοποιούν με περισσότερη ή λιγότερη επιτυχία τις "ρυθμισμένες" αποφάσεις ανώτερων αξιωματούχων. Τυχαίες ήταν οι επισκέψεις αμερικανών αξιωματούχων για θέματα Νοτιοανατολικής Ευρώπης την περίοδο που ο Κωστάκης ανακοίνωσε τις...εκλογές;

...έχω πολλές υποψίες ότι οι εκλογές είναι υποκινούμενες, για κάποια συμφέροντα και πολιτικές του επόμενου χρονικού διαστήματος...



για να δείτε πόσο καλοί είναι αυτοί που μας κυβερνούν (η συμμορία των πέντε ---> έξι) ενημερωτικά, σας λέω ότι τα Δάνεια της Ανεξαρτησίας της χώρας μας, ξεπλερώθηκαν το 1988, λόγω της καλής οικονομικής πολιτικής της χώρας μας :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δηλαδη, θες να πεις οτι αν υπηρχε ενας εξυπνος κλπ αρχηγος δε θα μπορουσε να παρει εστω και καποιες αποφασεις ανεξαρτητα ή αντιθετα απο τις μεγαλες Εξουσιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τόσο Πα.Σο.Κ. ρε παιδιά το στέκι;


Αλήθεια; Γιατί; Σας πείθει ο Ζορζ και οι 100 μέρες του;
παντως εγω μονο με λοβοτομη μπορω να πειστω απο αυτο το ανδροειδες...βρες μπας και παιρνει πουθενα μπαταριες?:P:D
Ολοι την Κυριακη στις ΚΑΛΤΣΕΣ!:D:clapup: Ειναι μο(υ)νοδρομος!όπως ειπε και ο jeffry...:clapup:

αν βγει πορθυπουργος θα κανουνε παρτυ οι επαγγελματιες της σατιρας...καινουριο συκωτι θα κανουμε..!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει τόσο με την εξυπνάδα του αρχηγού (πρωθυπουργού, προέδρου, βασιλιά,..κοκ) αλλά με την διπλωματία που προωθεί στις τελεσίδικες αποφάσεις των Μ.Δυνάμεων. Αλλά, συνήθως οι Μ.Δυνάμεις σε ότι προωθούν ως πολιτική μέσω μόνιμου οικονομικού ελέγχου είναι σαφείς και επιδιώκουν την υλοποίησή της από τους "διορισμένους" αξιωματούχους τους (πρωθυπουργούς) στο ακέραιο...αλλιώς, εν μια νυκτί θα εξαφανίσουν το Γιώργο ή τον Κώστα ή τον οποιονδήποτε "αξιωματούχο" τους... Θυμίζω ότι παλιότερα με το θέμα Οτσαλάν, ο Πάγκαλος ξηλώθηκε μέσα σε μια νύχτα από την καρέκλα του Υπουργού Εξωτερικών (κυβέρνηση Σημίτη) με...εντολές των ΗΠΑ (όπως ειπώθηκε εκ των υστέρων) για "άγνωστους" λόγους. Οι εκλογές, θέλω να πιστεύω ότι είναι η βιτρίνα της ωμής πολιτικής βίας...αφού έτσι και αλλιώς στους μεγάλους πολιτικούς κύκλους είναι γνωστό ποιο κόμμα θα είναι η επόμενη κυβέρνηση από τις 5 Οκτωβρίου, λόγω συμφερόντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως, φτιάχνουν τον κόσμο για σένα χωρίς εσένα Fata...:(

Ποιος κυβερνάει μωρέ; ο Γιώργης ή ο Κώστας ή...; :P :lol:
Ας είναι καλά, οι ξένοι οικονομικοί επόπτες (Ην.Βασίλειο, ΗΠΑ, Γαλλία,..κτλ) ή αλλιώς G8. Η ελληνική πολιτική και πολιτειακή ηγεσία είναι μια μαριονέττα στις "ρυθμισμένες" αποφάσεις των Μ.Δυνάμεων. Αν είναι δυνατόν, μια "(π)ανίσχυρη" Ελλαδίτσα να μπορεί να είναι κέντρο αποφάσεων!! ;) Ο κάθε Γιώργης ή Κώστας απλά είναι δυο καλοί αξιωματούχοι που υλοποιούν με περισσότερη ή λιγότερη επιτυχία τις "ρυθμισμένες" αποφάσεις ανώτερων αξιωματούχων. Τυχαίες ήταν οι επισκέψεις αμερικανών αξιωματούχων για θέματα Νοτιοανατολικής Ευρώπης την περίοδο που ο Κωστάκης ανακοίνωσε τις...εκλογές;

...έχω πολλές υποψίες ότι οι εκλογές είναι υποκινούμενες, για κάποια συμφέροντα και πολιτικές του επόμενου χρονικού διαστήματος...



για να δείτε πόσο καλοί είναι αυτοί που μας κυβερνούν (η συμμορία των πέντε ---> έξι) ενημερωτικά, σας λέω ότι τα Δάνεια της Ανεξαρτησίας της χώρας μας, ξεπλερώθηκαν το 1988, λόγω της καλής οικονομικής πολιτικής της χώρας μας :p
+1000

Σχετικά με τα ποστ πιο πάνω για το δικό μου:

Είτε πάω να ψηφίσω, είτε όχι πάλι δεν έχω σημασία γι αυτόυς(όχι ότι μπορώ να ψηφίσω). Θα κοιτάξουν το συμφέρον τους με εμένα ή χωρίς εμένα. Απλώς αν πάω να ψηφίσω τους ενισχύω την εντύπωση ότι δεν έχω πάρει χαμπάρι και τους δίνω το ελεύθερο να κάνουν τα δικά τους. Αν απέχω τους δηλώνω ότι ξέρω τι κάνουν. Τουλάχιστον ξέρουν ότι δεν είμαι τόσο τούβλο όσο ήμουν στην αρχή. Είναι και αυτό ένα ξεκίνημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Κανουμε λες και την αναξιοκρατια, τις πελατειακες σχεσεις και τη διαφθορα τις συντηρει ο κυριος Ρουπας απεναντι.
Εμεις οι ιδιοι ειμαστε αυτοι που συντηρουμε το "συστημα" το οποιο κραζουμε και αυτο που μας χαρακτηριζει συνοψιζεται στο εξης: "Οσα φαμε, οσα πιουμε και οσα αρπαξει ο κ@λος μας".
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, παιρνουμε αυτο που μας αξιζει, αυτο που δινουμε και ζηταμε και αυτο που κανουμε μια ζωη ειναι να μασαμε την ιδια καραμελα με γευση: "φταινε παντα οι αλλοι και ποτε εμεις".

Δεν εχεις αδικο απο την μια (οπως δεν εχει αδικο και ο stavros απο τη μερια του), αλλα το θεμα ειναι οτι καποιος που δεν φυλαει κατουρημενες ποδιες και δεν ειναι της λογικης "η παρτη μου μονο και ολοι οι αλλοι να πανε να..) δεν εχει το δικαιωμα να γκρινιαζει? Να αγανακτει?

Το συστημα σε αυτη τη χωρα οπως εχει στηθει και λειτουργει ειναι σαν να σου λεει αν θελεις να μπεις στο χωρό,πρεπει να χορεψεις βρωμικα..

Το κακο ειναι οτι εγω βλεπω παντου αδειξοδο..Να ψηφισω τα 2 μεγαλα κομματα δεν το συζηταω για τους γωνστους λογους οτι τιποτα δεν θα αλλαξει..Τα μικρα ειναι παρτο το ενα και χτυπα το αλλο..Την αποχη την γραφουν στα τετοια τους..

Το ιδεωδες μου ειναι να αλλαξει αυτο το σαπιο συστημα που λεγεται δημοκρατια και να αντικατασταθει με καποιο πιο δικαιο..Το κακο ειναι οτι αυτο μοιαζει με ουτοπια..

Απο την αλλη εγω ζηταω να εφαρμοστει εστω ο καπιταλισμος με τα καλα του και τα κακα του..Γιατι στο Ελλαντα εφαρμοζονται μονο τα κακα..

Παω να πιω καμια μπυρα..Για αυτον τον τοπο αυριο θα ειμαι ο αδιαφορος νεος που δεν παει να ψηφισει και δεν τον νοιαζει να ειναι μερος του ¨κυριαρχου λαου"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μία μέρα σκοτώθηκε μια γυναίκα που ήταν μεγάλη πολιτικός και μεγαλοστέλεχος στο κόμμα της, με υπουργεία και πολλές περγαμηνές. Όταν έφθασε στον άλλο κόσμο, την υποδέχτηκε ο Αγιος Πέτρος και της λέει :
- Πού θα ήθελες να περάσεις την αιωνιότητα σου, στην Κόλαση ή στον Παράδεισο;
Εκείνη το σκέφτεται λίγο και λέει :
- Δεν είμαι σίγουρη.
- Τότε, λέει ο Αγιος Πέτρος, θα κάνουμε το εξής, θα περάσεις 24 ώρες στην Κόλαση και 24 ώρες στον Παράδεισο και μετά αποφασίζεις.
Η πολιτικός συμφωνεί. Πάνε λοιπόν, στην Κόλαση. Εκεί η πολιτικός βλέπει όλους τους πολιτικούς φίλους της που είχαν πεθάνει να παίζουν γκολφ, να ποντάρουν στο καζίνο, να πίνουν σαμπάνια, να φλερτάρουν με ωραίους άντρες και πανέμορφες γυναίκες και γενικά να διασκεδάζουν πολύ. Ακόμα και ο Διάβολος ήταν μαζί τους και κάνανε παρέα, λέγοντάς τους τα καλύτερα πρόστυχα και πικάντικα ανέκδοτα. Όλα πολύ ωραία και η πολιτικός περνούσε υπέροχα.
Πριν να το καταλάβει, πέρασαν οι 24 ώρες και ήρθε ο αγιος Πέτρος να την πάρει να πάνε στον Παράδεισο.
Ο Παράδεισος ήταν ένα πολύ ήσυχο μέρος με ήρεμη ατμόσφαιρα, οι άγγελοι έπαιζαν γαλήνια μουσική με τις άρπες και τις λύρες τους, οι φιλόσοφοι μίλαγαν για τη ζωή και το θάνατο και όλοι μαζί συζητούσαν με τον Θεό που ήταν πολύ γλυκός κι ευχάριστος τύπος. Η πολιτικός αισθανόταν πολύ όμορφα και πριν να το καταλάβει, πέρασαν και αυτές οι 24 ώρες, ώσπου ήρθε ο ?γιος Πέτρος να τι ρωτήσει τι αποφάσισε τώρα που είδε και τα δύο μέρη. Η πολιτικός το σκέφτεται λίγο και του λέει :
- Ο Παράδεισος ήταν πολύ ωραίος και γαλήνιος, αλλά στην Κόλαση ήταν όλοι οι φίλοι μου και διασκέδαζαν πιο πολύ, οπότε θα προτιμήσω την Κόλαση.
Ο Αγιος Πέτρος σέβεται την επιθυμία της και την στέλνει στην Κόλαση. Όμως, η Κόλαση ήταν λίγο διαφορετική τώρα, ένα διαλυμένο μέρος με αποπνικτική ατμόσφαιρα και όλοι οι φίλοι της πολιτικού δούλευαν στα κάτεργα και κουβαλούσαν τεράστιες πέτρες, ενώ και ο Διάβολος ήταν πάνω από τα κεφάλια τους και τους διέταζε συνεχώς. Η πολιτικός δυσαρεστημένη πάει και τον ρωτά :
- Τι έγινε εδώ; Προχθές όλα ήταν τόσο ωραία και όλοι διασκέδαζαν.
Και ο Διάβολος της απαντά :
-
Τότε είχαμε προεκλογική εκστρατεία, σήμερα μας ψήφισες!!!
αυτο θα γινει και σε αυτες στις εκλογες 2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δεν μπορω να σκεφτω απο μνημης ουτε ΕΝΑ μεγαλο πολιτικο χωρις γερες ακαδημαικες γνωσεις.
Εγώ όμως μπορώ να σκεφτώ πάρα πολλούς υπέροχους ακαδημαικούς και παγκοσμίως αναγνωρισμένους επιστήμονες βλέπε Δημήτρης Νανόπουλος οι οποίοι ποτέ τους δεν ασχολήθηκαν
με την πολιτική . Ούτε έδρα σε ελληνικό πανεπιστήμιο δεν έχει ο συγκεκριμένος .
Γνώσεις ακόμα και οι πιο εξιδεικευμένες , ακόμα και από όλων των ειδών τις επιστήμες χωρίς
συνείδηση δεν αρκούν .
Και νομίζω πως το πρόβλημα των ανθρώπων που συνήθως ασχολούνται με την πολιτική είναι αυτό
δλδ δεν τους λείπουν οι γνώσεις που εν τη αυτή περιπτώσει μπορούν να καλυφθούν από
εξιδεικευμένους συνεργάτες .
Μα αυτό που τους λείπει είναι η συνείδηση .
Και εννοώ πως ήδη εκ των προτέρων ξεκινούν την ενασχόληση με την πολιτική χωρίς συνείδηση .

Η παιδεία είναι η ασπίδα στη μάχη της πολιτικής, με την παιδεία έχουν γεννηθεί επαναστάσεις και έχουν ανατραπεί καθεστώτα και ρίψασπις προσωπικά δε σκοπεύω να γίνω.
Παιδεία χωρίς όραμα είναι απλώς συσσώρευση γνώσεων και οι επαναστάσεις γεννήθηκαν απο ανθρώπους κυρίως αγανακτισμένους , λαικών στρωμάτων με μικρή παιδεία αλλά δυνατή ψυχή ,ελπίδα και μάχιμους .
Από ανθρωπους που σίγουρα δεν είπαν από τη σιγουριά του γραφείου
τους : Άσε τα παιδιά μου να βγάλουν αυριο το φίδι από την τρύπα ..

Επισις σημαινει οτι ο καραμανλης ας πουμε εχει αρκετα μεγαλο εισοδημα ωστε να μην χρειαζεται να κλεψει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...
Φευ , η πλειοψηφία των πολιτικών και ειδικα των πολιτικών αρχηγών
που πέρασαν από την Ελλάδα τα τελευταία χρόνια προέρχονταν από τζάκια καθώς και από
τις πιο πλούσιες οικογένειες !! Άρα ?
Δεν νομίζω πως η αδυσώπητη συσσώρευση πλούτου είναι μια έλξη που σταματάς ποτέ να
παραδίδεσαι σε αυτήν .

ο πολιτικος πρεπει να εχει καλη ακαδημαικη μορφωση, να ειναι εξαιρετικα πολυμαθης (ο ιδανικος πολιτικος τεσπα) και οξυδερκης.
Και να έχει συνείδηση και ήθος θα συμπληρωνα εγώ ... ναι ξέρω και μετά ξύπνησα !
Το θέμα βέβαια είναι πως η ακαδημαική μόρφωση και η πολυμάθεια δεν συνάδει πάντα με την
οξυδέρκεια κι Αυτό εδώ μου θύμισε κάτι που είχε πει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής όταν στη δεκαετία του ʼ70 γυρνούσε τις ευρωπαικές χώρες για την ένταξη της Ελλάδας στην Ε.Ο.Κ του είχαν προτείνει να πάρει μαζί του κι έναν υψηλόβαθμο διπλωμάτη και πολιτικό επιστήμονα επειδή εκτός της υψηλότατης
μόρφωσής του μιλούσε και 7 γλώσσες ..

Τότε ο Καραμανλής αγριεμένος απάντησε το αμίμητο : Τι να τον κάνω αυτόν ? Και στις εφτά γλώσσες βλακείες θα λέει …





Κάποιοι ανέφεραν τη λέξη Ηγέτης
Προσωπικά δεν θέλω ηγέτες , χορτάσαμε κι από δαύτους , θέλω ανθρώπους , νέους ανθρώπους με όραμα και συνείδηση ..
Δεν λέω πως στην πορεία η εξουσία δεν θα διαφθείρει τις συνειδήσεις είναι αναμενόμενο πως θα συμβεί
Άλλωστε πάντα κάποια ζώα θα είναι πιο ίσα από τα άλλα ( Οργουελ )
Αλλά γι αυτό έχουμε και δημοκρατία ώστε στην επόμενη τετραετία να τους στείλουμε σπίτι τους



Το λευκό και η αποχή είναι επιλογή , είναι πολιτική θέση και πολλες φορές είναι η καλύτερη
κραυγή , όμως για να έχει αποτέλεσμα και το μήνυμα να ταράξει συθέμελα ένα πολιτικό σύστημα
θα πρέπει να είναι πολυπληθές και οργανωμένο , μακριά από μικροκομματικά συμφέροντα που
μας κατακλύζουν και κυρίως απαλαγμένο από την πόλωση που δημιουργούν συνήθως τα
κόμματα εξουσίας λίγο πριν τις εκλογές με το φόβητρο μη βγουν οι .. απέναντι .

Άρα για μενα το λευκό και η αποχή στην παρούσα φάση ανοργάνωτα και διάσπαρτα το μόνο
που καταφέρνει είναι το γνωστό αποτέλεσμα ενίσχυση των μεγάλων κομμάτων .


Ο κρυφοσυντηρητισμός που ουδέποτε εξαλείφθηκε ουσιαστικά μαζί με την ξενοφοβία και την
άγνοια ( καθώς και άλλους παράγοντες φυσικά ) ανεβάζει συνεχώς τα ποσοστά σε ακροδεξιά
κόμματα διεθνώς , μπορεί βέβαια αυτά τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά όμως ας μη μένουμε
αδιάφοροι στο φαινόμενο .
Κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να πάρει γενικευμένη μορφή , θέλει επαγρύπνηση και
προσοχή και κυρίως κάτι σημαντικό
Μνήμη ακόμη και για μας που δεν τα ζήσαμε οφείλουμε να ξέρουμε και να έχουμε πάντα μέσα στο
μυαλό μας τι σημαίνει «γύψος» …



Όπως και και να έχει το αποτέλεσμα το ξέρουμε ήδη οπότε μπορούμε να πάμε ήσυχοι για μπύρες
και κοκτέιλ όμως ....εγώ είμαι ρομαντικιά ναι ,ναι μαζί με τα άλλα μου κουσούρια έχω και
δαυτο και δεν θα πάψω ποτέ να ελπίζω ..
Και όχι δεν θα περιμένω το παιδί μου να αλλάξει το αυριο που εγώ θα του έχω παραδώσει άθλιο
είμαι κι εγώ ένα παιδί όπως και όλοι σας είτε στα 20 είτε στα αντα είτε όπου θέλει ο καθένας που
οφείλει πρώτα στον εαυτό του κάτι καλύτερο και μετά ένα πιο αισιόδοξο μέλλον για το παιδί του .
Γι αυτό θεωρώ πως το ύψιστο δημοκρατικό μου δικαίωμα δεν σταματά αυριο , αλλά συνεχίζεται
και πρέπει να συνεχίζεται κάθε μέρα , με αντίδραση , με αντίσταση , με συμμετοχή σε πορείες
απεργίες , με όποιο τρόπο και με όποιο μέσο μπορώ όποιος κι αν βρίσκεται στην εξουσία εγώ
να αντιδρώ σε αντιλαικές αποφάσεις και στα συμφέροντα των λίγων. Και να μη βάζω πάνω
απʼ όλα τα ιδανικά μου μια κωλοθέση των 700 ή των 1000 ευρώ σε μια διαφθερμένη δημόσια
υπηρεσία , ή στο ρουσφέτι για να χτίσω εξοχικό στο ζούμπερι .

Δίπλα στα μεγάλα κόμματα υπάρχουν πολλά μικρά που μπορεί να μην προβλήθηκαν από
πουθενά , όμως αν θέλει κανείς μπορεί να ψάξει να τα βρει , δεν λέω πως είναι κόμματα
εξουσίας όμως προσωπικά θα προτιμούσα μια πολυφωνική βουλη και για να πω
την αλήθεια μια πολυσυλλεκτική κυβέρνηση , τουλάχιστον
εγώ με αυτό το σκεπτικό θα ψηφίσω .


Τέλος στο ερώτημα του τόπικ , όχι δεν ξέρω ποιος θα βγει αύριο δεν είμαι ο χορταρέας
αυτό που θέλω να ξέρω από τον ευατό μου είναι πως την Δευτέρα το πρωί όποιος κι αν
βρίσκεται στην εξουσία , θα με έχει απέναντι του , κριτή και μάχιμη !

Καλή ψήφο σε όλους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
χαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Κάποιοι ανέφεραν τη λέξη Ηγέτης
Προσωπικά δεν θέλω ηγέτες , χορτάσαμε κι από δαύτους , θέλω ανθρώπους , νέους ανθρώπους με όραμα και συνείδηση ..

Αυτοί οι νέοι άνθρωποι με όραμα και συνείδηση αν δεν έχουν ηγετικές ικανότητες είναι άχρηστοι.
Δεν αρκεί το όραμα για να διοικήσεις ένα κράτος. Όραμα έχουμε όλοι. Το τσαγανό όμως που χρειάζεται για να διοικήσουμε αξιοπρεπώς όχι.

Όσο για τους πανεπιστημιακούς που λες, μπορεί να έχουν άπειρες γνώσεις αλλά να είναι ακατάλληλοι να κυβερνήσουν. Και ο Καραμανλής διδακτορικό έχει κάνει αλλά όπως διαπιστώσαμε δεν έχει ταλέντο στην διακυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μου άρεσε πολυ το παραδειγμα σου.
Δυστυχως κατι τετοιο θα συμβει και σημερα.
Θα νικησουν ποιοι θα νικήσουν και απο αύριο θα εχουμε αφησει ποσα εκ. ευρω προεκλογικες εκστρατείες ποσες χιλιάδες τόνους χαρτιου χαμενους.
Και απο Δευτερα θα ξεκινησουν τα βρώμικα παιχνίδια τους.
Η ιστορια επαναλαμβανεται παίδες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εάν λεγόμουν κι εγώ Καραμανλής, έστω και κατά συνωνυμία, θα είχα μέχρι σήμερα τουλάχιστον δύο διδακτορικά. Άσε που εγώ έχω διοικήσει τουλάχιστον κι ένα περίπτερο, ενώ ο Κωστάκης δεν είχε καν τόσο μεγάλη εμπειρία στη διακυβέρνηση. Το ότι δηλαδή δεν έχω γίνει πρωθυπουργός (ακόμη:clapup:) ήταν θέμα απλά και μόνο ονόματος, απλή συγκυρία.

Έχετε ακούσει ποτέ τι σημαίνει η λέξη "Δοτός";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top