Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μια μεγάλη αποχή-άκυρο-λευκό σ'αυτές τις εκλογές θα δείξει περίτρανα ότι η κοροιδία πήρε τέλος

Ναι αλλα η κυβερνιση θα ειναι κυβερνηση...

Και να μήν ξεχνάμε κάτι πολυ σοφό: οι λαοί έχουν τις εξουσίες που τους αξίζουν

amen to that, το λεω και το ξαναλεω το προβλημα της ελλαδας δεν ειναι οι πολιτικοι της ειναι ο ΕΛΛΗΝΑΣ.

Εκτος αν πραγματικα πιστευετε οτι ο καραμανλης ανθρωπος που τελειωσει το TUFTS, ο παπανδρεου που εχει κανει στο χαρβαρντ και ο σημητης που εχει τελειωσει οικονομικα στο LSE ειναι βλακες Ελληναρες.

Newsflash ΔΕΝ ειναι, ακαδημαικα κανενας απο αυτους δεν ειναι ασημαντος, ειναι ανθρωποι με παιδια και μορφωση που οι περισοτεροι απο εμας δεν θα εχουν ποτε. Ο δεν σημητης ηταν εξαιρετικα προοδευτικος και τεχνοκρατης. Επισις ηταν ανθρωπος ΧΩΡΙΣ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του κτλ.

Αλλα ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ δεν καταφεραν τιποτα, γιατι, γιατι το συστημα δεν τους επιτρεπει ακομα και να θελουν. Κανενας πολιτικος δεν ειναι αγιος, φυσικα και θα φανε και θα βολεψουν 1-2-3 φιλους, αλλα αυτα δεν ειναι ελληνικα φαινομενα παντου συμβαινουν, γιατι ομως η γαλλια λειτουργει ενω η ελλαδα οχι?

Γιατι οταν ο χ πολιτικος θελει να εξυγειανει το ΙΚΑ βγαινει ο καρεκλοκενταυρος συνδηκαλιστης που εχει ακρες παντου και απειλει οτι θα χασει ψηφους, γιατι ο μεσος ελληνας περιμενει να βγει η κυβερνιση και ειτε να του δοσει λεφτα στο ΧΕΡΙ ειτε να βολεψει τη κορακλα του γιοκα του στο δημοσιο ωστε να γινει ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ κηφηνας.

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ειναι το προβλημα, ο ελληνας δημιουργει το συστημα, η νοοτροπια και οι απαιτησεις του, αυτος ειναι ο λογος που ολοι αυτοι στο εξωτερικο τα πηγαινουν μια χαρα και στην ελλαδα καταληγουν στα σκανδαλα.

Κλασικο παραδειγμα η υποθεση με τη ζιμενς.

OH MY GOD μια εταιρια εδινε μιζες στους πολιτικους Ε ΟΧΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ!!

Αυτο το πραγμα συμβαινει απο το τελευταιο γιατρουδακο μεχρι το τελευταιο περιπτερο. Αλλα μας πειραξε ο χριστοφορακος και ο τσουκατος, ελεος.

"Καλα κανανανε" και δινανε μιζες, αλλα ο ελληναρας που καθεται στη καναπεδια και ξυνει ολη τη μερα τσατιστικε οχι για τη διαφθορα του συστηματος αλλα γιατι ο "πολιτικος εχει και δεν του δινει".

Τεμπεληδες, ωχαδελφηστες και νοθροι ειμαστε, γιαυτο δεν παει τιποτα πουθενα οχι γιατι το πασοκ και η ΝΔ ειναι σκουλικια.

Λολ εγω ΠΟΛΥ θα ηθελα να δω τους οικολογος κυβερνηση αντιμετοπους με το ΤΕΡΑΣ που λεγεται συνδηκαλιστης...

Αν ΤΩΡΑ παρουμε μια τυχαια ελληνικη οικογενεια και της δοσουμε 10.000.000 ευρω αυτο που θα κανει θα ειναι να φτιαξει ενα σπιτι τερατουργημα στη κηφισια τιγκα στο σβαροφσκι και το ροκοκο και να φαει τα υπολοιπα σε λουσα και μπουζουκια. Ο μεσος γερμανος θα εκανε μια δικια του δουλεια και θα εδινε ψωμι και εργασια σε αλλους ανθρωπους. Ο ελληνας ειναι διψασμενος για ψευτοχλιδη και καλοπεραση, δεν εχει δημιουργηκες ανησυχιες, δεν θελει να δουλεψει θελει να καθεται να παιζει ταβλι ολη μερα.

Just tell me that aint true και μετα καντε μια βολτα στις καφετεριες της γλυφαδας τριτη πρωι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Εκτος αν πραγματικα πιστευετε οτι ο καραμανλης ανθρωπος που τελειωσει το TUFTS, ο παπανδρεου που εχει κανει στο χαρβαρντ και ο σημητης που εχει τελειωσει οικονομικα στο LSE ειναι βλακες Ελληναρες.

Newsflash ΔΕΝ ειναι, ακαδημαικα κανενας απο αυτους δεν ειναι ασημαντος, ειναι ανθρωποι με παιδια και μορφωση που οι περισοτεροι απο εμας δεν θα εχουν ποτε. Ο δεν σημητης ηταν εξαιρετικα προοδευτικος και τεχνοκρατης. Επισις ηταν ανθρωπος ΧΩΡΙΣ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του κτλ.

Ένας καλός ακαδημαϊκός δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση εν δυνάμει καλός πολιτικός . Είναι δύο ιδιότητες που κινούνται σε διαφορετικά επίπεδα . Άλλωστε ο πρωθυπουργός δεν χρειάζεται να ξέρει π.χ. οικονομικά και ακόμα και αν ξέρει σίγουρα δεν θα ξέρει κάποια άλλη επιστήμη . Το κάθε υπουργείο πέραν των άσχετων που μπήκανε με μέσο , γνωρίζω πολλά παραδείγματα που αποδεικνύουνε ότι στελεχώνεται από ανθρώπους που κατέχουνε το αντικείμενο . Αλλά ακόμα και σε αυτούς , οι περισσότερες γνώσεις τους είναι άχρηστες .

Τελοσπάντων δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την αναφορά της ακαδημαϊκής πορείας μερικών πολιτικών , να ξέρεις πάντως ότι σημαντικοί πολιτικοί ανά τους αιώνες δεν χρειάστηκαν καμία τρομερή μόρφωση για να επιτύχουνε σπουδαία πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν χρειάστηκαν καμία τρομερή μόρφωση για να επιτύχουνε σπουδαία πράγματα

παραδειγμα? Δεν μπορω να σκεφτω απο μνημης ουτε ΕΝΑ μεγαλο πολιτικο χωρις γερες ακαδημαικες γνωσεις. Εκτος απο τον σταλιν δηλαδη αλλα ενταξει ειδαμε ποσο καλα πηγε αυτο:P

Ένας καλός ακαδημαϊκός δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση εν δυνάμει καλός πολιτικός . Είναι δύο ιδιότητες που κινούνται σε διαφορετικά επίπεδα . Άλλωστε ο πρωθυπουργός δεν χρειάζεται να ξέρει π.χ. οικονομικά και ακόμα και αν ξέρει σίγουρα δεν θα ξέρει κάποια άλλη επιστήμη .

Πρεπει να ξερει οικονομικα...οχι σε επιπεδο οικονομολογου αλλα θα πρεπει να καταλαβει οταν του εξηγησει ενας οικονομολογος, επισις θα πρεπει να ξερει νομικη, ιατρικη, αθλητισμο, τεχνες και ειναι ειναι καλος μανατζερ. Αλλα εν πασι περιπτοσι δεν εννοουσα αυτο, εννοουσα οτι η μορφοση τοσο υψηλου επιπεδου προυποθετει γνωσεις, οργανοση και ανοιχτο (ως ενα βαθμο) μυαλο. Επισις σημαινει οτι ο καραμανλης ας πουμε εχει αρκετα μεγαλο εισοδημα ωστε να μην χρειαζεται να κλεψει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πρεπει να ξερει οικονομικα...οχι σε επιπεδο οικονομολογου αλλα θα πρεπει να καταλαβει οταν του εξηγησει ενας οικονομολογος, επισις θα πρεπει να ξερει νομικη, ιατρικη, αθλητισμο, τεχνες και ειναι ειναι καλος μανατζερ. Αλλα εν πασι περιπτοσι δεν εννοουσα αυτο, εννοουσα οτι η μορφοση τοσο υψηλου επιπεδου προυποθετει γνωσεις, οργανοση και ανοιχτο (ως ενα βαθμο) μυαλο. Επισις σημαινει οτι ο καραμανλης ας πουμε εχει αρκετα μεγαλο εισοδημα ωστε να μην χρειαζεται να κλεψει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...

Ένας πολιτικός δεν χρειάζεται να έχει τρομερές γνώσεις χρειάζεται να έχει τα @ρχίδι@ να βάλει ανθρώπους που ξέρουν από οικονομία, ιατρική, διεθνείς σχέσεις στις θέσεις κλειδιά και όχι να βάζει για υπουργούς το Γιακουμάτο κτλ κτλ επειδή του έφεραν 2000 ψήφους από παιδάκια που ψάχνουν δουλειά. Στα λόγια και οι δύο υποψήφιοι αυτό υποστηρίζουν στην πράξη μου φαίνεται ότι θα δω κανένα Λαλιώτη σε κανένα υπουργείο και θα γίνω καμικάζι

Τεσπά ήμουν έτοιμος να ψηφίσω μικρομεσαίο κόμμα αλλά σκέφτομαι αρκετά να ψηφίσω Κ.Ο.Τ.Ε.Σ.

https://mariosp.wordpress.com/2009/06/28/chiken/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εδώ είναι το ζουμάκι... Ότι ο στόχος είναι να εξουσιάσεις το λαό και όχι να εκφράσεις την ιδεολογία σου σαν άνθρωπος. Θα ήταν άσχημο να δημιουργούσα ένα κόμμα με πέντε δέκα βασικές αρχές και ας το ψήφιζα μόνο εγώ; Ουτοπικό; Ασύμφορο; Αφελές; Ίσως! Αλλά είναι πιό αξιοπρεπές από το να πρέπει να ανακυκλώνομαι στους ίδιους 300...γιατί πρέπει... Ε όχι, δε γουστάρω!

Εγώ πάντως Βαλ μου θα σε ψήφιζα ανεπιφύλακτα. Πάμε γερά!!

Και φτάνω σε ένα σημείο και λέω (συγχωρήστε με για την έκφραση): "Στην ευχή! Και τώρα τι κάνω; Που πάω; Γιατί πρέπει υποχρεωτικά να πρέπει να ψηφίζω τον καθένα που νομίζει ότι κρέμομαι από τα **jingle bells** του; Ας τα κόψει να πέσω χάμω. Έχω δικά μου που θα με στηρίξουν..."

Αυτό ήταν από τα καλύτερα που έχω ακούσει τελευταία. Λυκ ντε Μπινελίκ με τ' όνομα κυρίες και κύριοι...:clapup: :hehe: :lol:

Αδιέξοδα στην πολιτική Χάος δεν υπάρχουν.
Οι πολιτικοί διαμορφώνουν την πολιτική κι αν δεν αλλάξουν αυτοί γιατρειά δε θα ΄ρθει.

Και επειδή για μένα έγραψες το παραπάνω σχόλιο, επίτρεψέ μου να σου πω, πως αν δεν ελπίζεις είσαι νεκρός.
Η παιδεία είναι η ασπίδα στη μάχη της πολιτικής, με την παιδεία έχουν γεννηθεί επαναστάσεις και έχουν ανατραπεί καθεστώτα και ρίψασπις προσωπικά δε σκοπεύω να γίνω.
Εμπιστεύομαι τη δική μου γενιά σε αυτόν τον βαθμό ώστε να πιστεύω ότι θα αναθρέψουμε συνειδητοποιημένα πολιτικά και όχι κομματικά παιδιά.

Έχε τον νου σου στο παιδί
κλείσε την πόρτα με κλειδί
θα σε πουλήσουν
Και όταν θα 'ρθουν οι καιροί
που θα 'χει σβήσει το κερί
στην καταιγίδα
Υπερασπίσου το παιδί
γιατί αν γλιτώσει το παιδί
υπάρχει ελπίδα

Δεν αναφερόμουν μόνο σε σένα Ηρώ μου, αφού το ποστ σου ψηφίστηκε από ουκ ολίγους συμφορουμίτες. Αυτό που σχολίασα αρνητικά, ήταν το να φτάσουν νέοι άνθρωποι να χάσουν κάθε ελπίδα για το παρόν και για το άμεσο μέλλον και να ελπίζουν σ' ένα απώτερο κι απροσδιόριστο μέλλον που κανείς δεν ξέρει εάν θα έρθει. Φυσικά το αρνητικό ήταν για την πολιτική κατάσταση κι όχι για εσάς.

Αλήθεια, δεν έχεις εσύ τίποτε να περιμένεις για τα δικά σου χρόνια; Εάν είναι έτσι, η ελπίδα που αναφέρεις μου θυμίζει το "Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι".

Αν αυτό δεν είναι αδιέξοδο, ποια διέξοδο προτείνεις εσύ, αφού λες ότι στην πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ένας πολιτικός δεν χρειάζεται να έχει τρομερές γνώσεις χρειάζεται να έχει...
... τι προσόντα πιστεύετε ότι πρέπει να έχει ένας πολιτικός για να κερδίσει την ψήφο μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αλήθεια, δεν έχεις εσύ τίποτε να περιμένεις για τα δικά σου χρόνια; Εάν είναι έτσι, η ελπίδα που αναφέρεις μου θυμίζει το "Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι".
Καλά με αυτό με άκουσαν απέναντι, γελάω και χαμηλόφωνα η άτιμη :lol:



Αν αυτό δεν είναι αδιέξοδο, ποια διέξοδο προτείνεις εσύ, αφού λες ότι στην πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα;
Δεν το ΄θεσα καλά μάλλον.
Αν δεν ψοφήσουν όλοι από αυτούς που είναι τώρα και αν δεν αποσυρθεί η γενιά που ετοιμάζεται με τον Αντρίκο Παπανδρέου junior του junior και τον Αχιλλέα Καραμανλή πάλι junior, δε βλέπω να υπάρχει διέξοδος :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οτι εχει ο καθενας.. Αυτος πουλαει περιβαντολλογικη συνειδηση.

Δεν θα συμφωνήσω. Στον τομέα του ειναι μια χαρά, το πρόβλημα το έχει στη γενικότερη πολιτική, όμως. Επειδή ψηφίζω στα Οινόφυτα, πραγματικά το σκέφτομαι να ψηφίσω Οικολόγους, μόνο και μόνο για να υπάρχει οικολόγος βουλευτής Βοιωτίας, για να προωθήσει το θέμα του Ασωπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Δεν θα συμφωνήσω. Στον τομέα του ειναι μια χαρά, το πρόβλημα το έχει στη γενικότερη πολιτική, όμως. Επειδή ψηφίζω στα Οινόφυτα, πραγματικά το σκέφτομαι να ψηφίσω Οικολόγους, μόνο και μόνο για να υπάρχει οικολόγος βουλευτής Βοιωτίας, για να προωθήσει το θέμα του Ασωπού.

Δεν καταλαβα στο που δεν συμφωνεις. Δεν νομιζω να λεμε κατι διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο ότι "πουλάει" περιβαλλοντική συνείδηση. Δεν την πουλάει αυτή τη συνείδηση. Η συνείδηση αυτή ειναι αρχή του κόμματος. Το πρόβλημα το έχει αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Στο ότι "πουλάει" περιβαλλοντική συνείδηση. Δεν την πουλάει αυτή τη συνείδηση. Η συνείδηση αυτή ειναι αρχή του κόμματος. Το πρόβλημα το έχει αλλού.

Αν και τωρα παιζουμε με τις λεξεις, αυτο που εννοουσα ειναι οτι οι οικολογοι εχουν περιβαλλοντικη συνειδηση και αυτο προβαλουν για να παρουν πρασινες ψηφους. Δεν το ειπα ειρωνικα το "πουλανε".:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αλήθεια, τι προσόντα πιστεύετε ότι πρέπει να έχει ένας πολιτικός για να κερδίσει την ψήφο μας?

Tι προσοντα πρεπει να εχει καποιος ωστε να του επιτρεπετε να ψηφιζει?

Η δημοκρατια ειναι η ολιγαρχια των ηληθιων, το 99.9% των ανθρωπων δεν ξερει κατι τι θελει, πολυ δε περισοτερο τι ειναι σωστο για τους ιδιους, παρολα αυτα εχουν δικαιομα να ψηφιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
....Αλλα ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ δεν καταφεραν τιποτα, γιατι, γιατι το συστημα δεν τους επιτρεπει ακομα και να θελουν. Κανενας πολιτικος δεν ειναι αγιος, φυσικα και θα φανε και θα βολεψουν 1-2-3 φιλους, αλλα αυτα δεν ειναι ελληνικα φαινομενα παντου συμβαινουν, γιατι ομως η γαλλια λειτουργει ενω η ελλαδα οχι?

Γιατι ίσως δεν χρειάζεται να βγάλεις το TUFFTS, LSE, HARVARD, για να βάλεις το ΦΠΑ τουλάχιαστον στα νησιά στο 5% όπως έκανε η Ισπανία στην Τενερίφη. Οι τελικές τιμές ΟΛΩΝ των προιόντων πέσαν κατα 15% και η Τενερίφη βουλιάζει κάθε χρόνο από 10 εκ τουρίστες. Που πανε εκεί γιατί; Γιατί δεν τους κλέβουν!

Οσο για τη Γαλλιά; Νούμερο ένα για άλλη μια χρονιά στον παγκόσμιο τουρισμό με 79 εκ τουρίστες! Δεν έχουν το απέραντο γαλάζιο να πουλήσουνε οι άνθρωποι, όμως έχουν μυαλό, ιδέες αξιοπρέπεια να πουλησουν, ομορφιά του πολιτισμού.

Δεν χρειάζονται πτυχία οι πολιτικοί μας. Πολιτική αγωγή χρειάζονται και οι μεγαλοπιασμένοι απο τα τζάκια δεν την έχουν. Κι αυτή δεν διδάσκεται στο Λόντον σχουλ οφ εκονομικς. Διδάσκεται στις οικογένειες. Η συναίσθηση, η επαφή με τα κοινά ...

Η Ελλάδα κυβερνάται από σνομπ΄ς. Ομως εδώ δεν είναι πριγκιπάτο του Μονακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Tι προσοντα πρεπει να εχει καποιος ωστε να του επιτρεπετε να ψηφιζει?

Η δημοκρατια ειναι η ολιγαρχια των ηληθιων, το 99.9% των ανθρωπων δεν ξερει κατι τι θελει, πολυ δε περισοτερο τι ειναι σωστο για τους ιδιους, παρολα αυτα εχουν δικαιομα να ψηφιζουν.

Οποιον και να ρωτήσεις θα συμφωνήσει μαζί σου - πλην όμως θα υποστηρίξει σθεναρά ότι αυτός είναι το 0,1% - συνεπώς αφού δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός κριτής ή θεσμός να μας καθορίσει ποιοι είναι το 99,9% , μέχρι τουλάχιστον να γίνει κανένα πραξικόπημα και κάποιοι να ξαναφορέσουνε τα καλά τους και να βγούνε έξω ευτυχισμένοι , δυστυχώς θα ψηφίζουμε όλοι .
Απο κει και πέρα , αυτό το <<οι άνθρωποι δεν ξέρουνε τι θέλουνε>> δεν με πείθει ιδιαίτερα . Φυσικά και ξέρουνε . Θα προβληματιστούνε από τις υποκλοπές , θα ανατριχιάσουν από τις απαγωγές των Πακιστανών , θα νευριάσουνε με τις φωτιές αλλά αυτά είναι στιγμιαίες συγκινήσεις , κανένας δεν έκλεψε ακόμα τις δικές τους συνομιλίες , Πακιστανοί δόξα τω θεώ δεν είναι , και τις φωτιές 10 χρόνια τις γλίτωσαν παρά τρίχα .
Αντίθετα , το παιδί μου ψάχνει για δουλειά μισό χρόνο με 3 πτυχία και σε 3 μέρες το κανόνισε ο θείος μου ο Χατζηφωτακοπουλόπουλος και αντάλλαγμα για αυτόν δεν ζήτησε . Μια χάρη είπε ο άνθρωπος για τον τόπο : να ψηφίσουμε το κόμμα : θα τον δυσαρεστήσω για όσα λένε τα δελτία ειδήσεων που στο κάτω κάτω ωραία είναι για χαλάρωση αλλά μες στην υπερβολή να κάνουνε κάνα νούμερο .

Φυσικά υπάρχει και αυτός που του κάηκε το σπίτι από τις φωτιές ,στο μυαλό του οποίου δεν είμαι ομολογώ , αλλά πιθανολογώ ότι θα ψηφίσει πασόκ για να τιμωρήσει την κυβέρνηση . Φυσικά όταν όλες οι υποδομές της χώρας έχουνε γίνει (ή ξεγίνει) επί πασόκ , προφανώς δεν του έχει καεί μόνο το σπίτι αλλά και ο εγκέφαλος .
Σε κάθε περίπτωση , ο λαός ξέρει πολύ καλά τι θέλει και αν δεν το καταλαβαίνει μια ταπεινή μειοψηφία αυτό είναι γιατί δεν θέλει να το πιστέψει και δεν την κατηγορώ για αυτό .

Μια και έκανα το κόπο να μιλήσω σε αυτό το θρεντ (κόπο όχι γιατί είμαι ο σοφός που καταδέχτηκε να μιλήσει , αλλά γιατί οι πολιτικές συζητήσεις πάντοτε με φθείρουνε ψυχολογικά) , θα ήθελα να σχολιάσω και το ποστ του όττο , το οποίο νομίζω (όχι από την ηρώ αλλά γενικά) παρεξηγήθηκε .
Αν απομονώσεις την παράγραφο

Δεν μπορώ να μην παρατηρήσω, ότι μέσα εδώ, άνθρωποι σε ηλικίες κάτω των 30, έχουν ως μόνη ελπίδα να μεγαλώσουν τα παιδιά που ακόμη δεν έκαναν και ν' αρχίσουν να ψηφίζουν, μήπως και αλλάξει η φαυλότητα και η κακοδαιμονία. Αν είναι δυνατόν!!
φαίνεται σαν ειρωνικό και είναι όντως ειρωνεία αλλά αν κοιτάξετε όσα είπε πριν και μετά , είναι ξεκάθαρο ότι η ειρωνεία στρέφεται σε αυτούς που κατέντησαν τον τόπο έτσι , δηλαδή το ποστ συνολικά μοιάζει περισσότερο με κραυγή αγωνίας όχι για το μέλλον αλλά για το παρόν .


Ανακεφαλαιώνοντας , είπα ως τώρα στον ιπότε ότι ο πολιτικός δεν είναι ανάγκη να είναι ακαδημαϊκός (και όχι αυτό δεν συνεπάγεται να είναι ένας αμόρφωτος βλάκας που αγορεύει με λόγια του αέρα , απλά θεώρησα την αναφορά της ακαδημαϊκής καριέρας των πολιτικών άσκοπη επί της ουσίας) , ξεκαθάρισα την προσωπική μου γνώμη ότι ο λαός ξέρει πολύ καλά τι θέλει στην πλειοψηφία του πάντα και συμμερίστηκα την αγωνία του όττο . Όλα αυτά ήτανε κάποια πράγματα που ήθελα να σχολιάσω αλλά σίγουρα δεν απαντούνε στο θέμα .

Πιστεύω λοιπόν ότι θα βγει το πασόκ και ελπίζω να διαψευστώ . Δεν θα προσπαθήσω να πείσω την πλειοψηφία γιατί αυτή δεν πιστεύει στον δικομματισμό απλώς , αυτή τον συντηρεί με πάθος . Συνεπώς απευθύνομαι στην μειοψηφία που δεν θα ψηφίσει σε καμία περίπτωση κανένα από τα 2 μεγάλα κόμματα .
Δύο πράγματα έχω να πω μόνο.

Θυμάστε στην πρώτη σας δουλειά που όλοι σας ζητούσανε προυπηρεσία και αναρωτιόσασταν πώς θα δουλέψετε ποτέ αφού για να έχετε προυπηρεσία πρέπει να δουλέψετε πρώτα ;
Ε λοιπόν , αν δεν βγει ποτέ ένα τρίτο κόμμα , πάντα η μόνη ασφαλής και έμπειρη λύση θα είναι τα 2 μεγάλα .

Δεύτερον , από συζητήσεις που έχω κάνει και από διάβασμα πολιτικών αναλύσεων, έχω καταλήξει ότι πολλοί άνθρωποι ενθουσιάζονται με τον λόγο των μικρών κομμάτων , απογοητεύονται συνεχώς από τα έργα των μεγάλων αλλά τελικά καταλήγουνε ότι <<όσα λεφτά και αν τρώνε , όσες ... και αν κάνουνε , τελικά κάτι μάθανε τόσα χρόνια , άμα δεν ήτανε και αυτοί θα είχε καταρρεύσει η χώρα >>
Για οποιαδήποτε υπόθεση έμαθα ποτέ εκ των έσω , διαπίστωσα ότι η χώρα δεν έχει καταρρεύσει μόνο και μόνο από τις αγωνιώδεις προσπάθειες μεμονωμένων ατόμων που δρούνε κάτω από ένα αίσθημα προσωπικής ευθύνης . Αυτοί οι άνθρωποι θα τύχουνε σε κάποιο πόστο και αύριο σε κάθε περίπτωση μην ανησυχείτε , δεν είναι ότι ο κωστάκης κατά τα μεσάνυχτα λιώνει από τύψεις και στρώνεται στην δουλειά για να σώσει την χώρα μέχρι το πρωί .

π.σ. 1 Κάπου είπα για <<πράξεις των μεγάλων κομμάτων και λόγια των μικρών>> , μην βιαστείτε να χαμογελάσετε ειρωνικά ,την εξουσία την ασκείς μόνο όταν την έχεις .

π.σ.2 Σε πρόσφατες εκλογές ψήφισα ένα μικρό κόμμα και μιλούσαμε σε μια παρέα οπότε με ρώτησαν επειδή έλεγα συνέχεια <<ελπίζω και ελπίζω>> αν ποτέ οι ελπίδες αποδειχτούν φρούδες , αν σκοπεύω να το παραδεχτώ και να το μετανιώσω . Είπα (και με αυτήν την σκέψη θα πάω και σε αυτές τις εκλογές) ότι είναι σαν να πρέπει να βγω από το σπίτι μου και στην γωνιά του δρόμου με περιμένουνε κάτι θρασύτατοι ληστές . Πρέπει να βγω κάποια στιγμή και ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι υπάρχει και ένας άλλος δρόμος , που δεν τον ξέρω και καλά και μάλλον και εκεί θα με ληστέψουνε . Σκέτη απογοήτευση αλλά αν γυρίσω πάλι σπίτι ταπί , θα νιώθω λιγότερο θύμα αν πήγα από τον καινούργιο δρόμο , γιατί αν πάω από τον γνωστό , θα αρχίσω να πιστεύω ότι μου αρέσει να με κλέβουνε

π.σ.3 :drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατι ίσως δεν χρειάζεται να βγάλεις το TUFFTS, LSE, HARVARD, για να βάλεις το ΦΠΑ τουλάχιαστον στα νησιά στο 5% όπως έκανε η Ισπανία στην Τενερίφη. Οι τελικές τιμές ΟΛΩΝ των προιόντων πέσαν κατα 15% και η Τενερίφη βουλιάζει κάθε χρόνο από 10 εκ τουρίστες. Που πανε εκεί γιατί;

Aληθεια πιστευεις οτι ειναι ΤΟΣΟ απλο? ΝΑ ΓΙΑΤΙ ο πολιτικος χρειαζεται πτυχιο απο το Harvard και γιατι λεω οτι ο κοσμος δεν ξερει τι θελει.

Μπορω of the top of my head να σου πω γιατι δεν θα λειτουργησει αυτο.

1) απο τη στιγμη που θα πεσει το φπα μεχρι να μειωθουν οι τιμες και μεχρι να το μαθει ο τουρισμος και να ερθουν τα λεφτα θα περασουν στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ τρια χρονια. Με μειωση της ταξης του 14% στο τουρισμο που στην ελλαδα ειναι περιπου 52 δισεκατομυρια ευρω σημαινει οτι ξαφνικα για τρια χρονια θα πρπεει να ζουμε με 7.28 δισεκατομυρια ευρω λιγοτερα. Το ελειμα ειναι ρεαλιστικα στο 6% και το δημοσιο χρεος στο 97%, ποιος ακριβως θα μας δανησει με ρεαλιστικο spread ωστε να πληρωσουμε εεεε...δεν ξερω...τα νοσοκομεια ξερω γω για τα επομενα τρια χρονια?
2) με μειων 7 δις ευρω το χρονο το ελειμα θα παει αναιβει στο ρεαλιστικο 8% στο θεωρητικο 5.9%, το συμφωνο σταθεροτητας λεει οτι το ελειμα δεν μπορει να ειναι πανω απο 3% οποτε we are getting kicked out απο την ευρωπαικη ενωση.
3) ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ οτι γινονται ΟΛΕΣ οι διαρθρωτικες αλαγες που πρπεει να γινουν ωστε να ειναι βιοσημο αυτο, τι ακριβως σου λεει οτι θα το εφαρμωσει ο ελληνας με το ξενοδοχειο και δεν θα τσεπωσει τα παραπανησια φραγκα? Η καλη ψυχη της μανας του? Η θα πρεπει να στελνεις εφοριακους παντους (και ξερουμε ποσο ΑΜΕΜΠΤΟΙ ειναι αυτοι...για να μπεις εφοριακος τωρα πληρωνεις αερα κανα 20αρι χιλιαρικα ευρω - τα βγαζεις απο τα λαδια μετα).

Και αυτα ειναι οσα μπορω να σου πω εγω χωρις να εχω μπροστα μου ολα τα στοιχεια...Συνεπως ναι ο πολιτικος το καλο που τουθελω να εχει ακαδημαικη μορφοση για να μπορει να τα βγαλει ακρη με ολα αυτα.

Αντίθετα , το παιδί μου ψάχνει για δουλειά μισό χρόνο με 3 πτυχία και σε 3 μέρες το κανόνισε ο θείος μου ο Χατζηφωτακοπουλόπουλος και αντάλλαγμα για αυτόν δεν ζήτησε . Μια χάρη είπε ο άνθρωπος για τον τόπο : να ψηφίσουμε το κόμμα : θα τον δυσαρεστήσω για όσα λένε τα δελτία ειδήσεων που στο κάτω κάτω ωραία είναι για χαλάρωση αλλά μες στην υπερβολή να κάνουνε κάνα νούμερο .

Α γεια σου αυτο λεω, ο κοσμος δεν ξερει τι θελει...Βασικα οχι κανω λαθος ξερει πολυ καλα τι θελει, ιδανικα θελει να καθεται ολη μερα και να του στελνουν φραγκα απο το πουθενα γιατι το να γινεις δημοσιος υπαληλος αυτο ειναι.

Και συγγνωμη αλλα δεν ξερω ΚΑΝΕΝΑ με τρια πτυχεια που να πηγε χαμενος (βασικα δεν ξερω κανενα με τρια πτυχεια τελος, εγω εχω δυο και παλι οριακα τα καταφερα). Το 99% των αποφοιτων πανεπιστημιων στην ελλαδα ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ΤΕΜΠΕΛΙΔΕΣ και περιμενουν επειδη πηραν το κωλοχαρτο να τους δινουν 3000 το μηνα με το καλημερα. Δεν παει ετσι, οι υπολοιποι ειμαστε μαλακες που και ρισκα πηραμε, και δουλειες του ποδαριου καναμε για 4ε την ωρα και τσαμπα δουλεψαμε για τη καλη ψυχη της μανας μας χωρις καν ο μπαμπας να μας ταιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Aληθεια πιστευεις οτι ειναι ΤΟΣΟ απλο? ΝΑ ΓΙΑΤΙ ο πολιτικος χρειαζεται πτυχιο απο το Harvard και γιατι λεω οτι ο κοσμος δεν ξερει τι θελει.......


3) ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ οτι γινονται ΟΛΕΣ οι διαρθρωτικες αλαγες που πρπεει να γινουν ωστε να ειναι βιοσημο αυτο, τι ακριβως σου λεει οτι θα το εφαρμωσει ο ελληνας με το ξενοδοχειο και δεν θα τσεπωσει τα παραπανησια φραγκα? Η καλη ψυχη της μανας του? Η θα πρεπει να στελνεις εφοριακους παντους (και ξερουμε ποσο ΑΜΕΜΠΤΟΙ ειναι αυτοι...για να μπεις εφοριακος τωρα πληρωνεις αερα κανα 20αρι χιλιαρικα ευρω - τα βγαζεις απο τα λαδια μετα).

Βλέπεις που τα είπες και μόνος σου; Δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο από το Χαρβαρντ για να επιβάλεις την τάξη. Ούτε για να έχεις διαφανείς προσλήψεις στην εφορία και όχι με τα 20000 ευρώ. Απλή επιθυμία είναι φίλε μου, πρωθυπουργός είσαι. Η επιθυμία σου είναι διαταγή. Αλλιώς κάτσε σπίτι σου αν είναι να ισχυρίζεσαι ότι εν ολίγοις την Ελλάδα την κυβερνά η αναρχία του καθε Έλληνα με τον κάθε λαδωμένο δημόσιο υπάλληλο. Παραιτήσου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Aληθεια πιστευεις οτι ειναι ΤΟΣΟ απλο? ΝΑ ΓΙΑΤΙ ο πολιτικος χρειαζεται πτυχιο απο το Harvard και γιατι λεω οτι ο κοσμος δεν ξερει τι θελει.

Μπορω of the top of my head να σου πω γιατι δεν θα λειτουργησει αυτο.

1) απο τη στιγμη που θα πεσει το φπα μεχρι να μειωθουν οι τιμες και μεχρι να το μαθει ο τουρισμος και να ερθουν τα λεφτα θα περασουν στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ τρια χρονια. Με μειωση της ταξης του 14% στο τουρισμο που στην ελλαδα ειναι περιπου 52 δισεκατομυρια ευρω σημαινει οτι ξαφνικα για τρια χρονια θα πρπεει να ζουμε με 7.28 δισεκατομυρια ευρω λιγοτερα. Το ελειμα ειναι ρεαλιστικα στο 6% και το δημοσιο χρεος στο 97%, ποιος ακριβως θα μας δανησει με ρεαλιστικο spread ωστε να πληρωσουμε εεεε...δεν ξερω...τα νοσοκομεια ξερω γω για τα επομενα τρια χρονια?
2) με μειων 7 δις ευρω το χρονο το ελειμα θα παει αναιβει στο ρεαλιστικο 8% στο θεωρητικο 5.9%, το συμφωνο σταθεροτητας λεει οτι το ελειμα δεν μπορει να ειναι πανω απο 3% οποτε we are getting kicked out απο την ευρωπαικη ενωση.
3) ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ οτι γινονται ΟΛΕΣ οι διαρθρωτικες αλαγες που πρπεει να γινουν ωστε να ειναι βιοσημο αυτο, τι ακριβως σου λεει οτι θα το εφαρμωσει ο ελληνας με το ξενοδοχειο και δεν θα τσεπωσει τα παραπανησια φραγκα? Η καλη ψυχη της μανας του? Η θα πρεπει να στελνεις εφοριακους παντους (και ξερουμε ποσο ΑΜΕΜΠΤΟΙ ειναι αυτοι...για να μπεις εφοριακος τωρα πληρωνεις αερα κανα 20αρι χιλιαρικα ευρω - τα βγαζεις απο τα λαδια μετα).

Και αυτα ειναι οσα μπορω να σου πω εγω χωρις να εχω μπροστα μου ολα τα στοιχεια...Συνεπως ναι ο πολιτικος το καλο που τουθελω να εχει ακαδημαικη μορφοση για να μπορει να τα βγαλει ακρη με ολα αυτα.



Α γεια σου αυτο λεω, ο κοσμος δεν ξερει τι θελει...Βασικα οχι κανω λαθος ξερει πολυ καλα τι θελει, ιδανικα θελει να καθεται ολη μερα και να του στελνουν φραγκα απο το πουθενα γιατι το να γινεις δημοσιος υπαληλος αυτο ειναι.

Και συγγνωμη αλλα δεν ξερω ΚΑΝΕΝΑ με τρια πτυχεια που να πηγε χαμενος (βασικα δεν ξερω κανενα με τρια πτυχεια τελος, εγω εχω δυο και παλι οριακα τα καταφερα). Το 99% των αποφοιτων πανεπιστημιων στην ελλαδα ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ΤΕΜΠΕΛΙΔΕΣ και περιμενουν επειδη πηραν το κωλοχαρτο να τους δινουν 3000 το μηνα με το καλημερα. Δεν παει ετσι, οι υπολοιποι ειμαστε μαλακες που και ρισκα πηραμε, και δουλειες του ποδαριου καναμε για 4ε την ωρα και τσαμπα δουλεψαμε για τη καλη ψυχη της μανας μας χωρις καν ο μπαμπας να μας ταιζει?

1.Έχεις μπερδέψει τους βουλευτές με τα στελέχη των υπουργείων
2.Το θρεντ είναι για τις εκλογές και όχι για την αγορά εργασίας , το δικό μου απόσπασμα που παρέθεσες αναφέρεται στο πώς τελικά ψηφίζει ο Έλληνας αντίθετα εσύ είσαι οφτόπικ
3.Συνεπώς δεν απαντάω σε τίποτα από αυτά που είπες μετά το δικό μου απόσπασμα , γιατί έχω συναίσθηση σε ποιο θρεντ είμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
1.Έχεις μπερδέψει τους βουλευτές με τα στελέχη των υπουργείων

Αγορινα ομορφη ο βουλευτης τελικα θα ψηφησει το νομοσχεδιο, πρεπει να μπορει να καταλαβει (και πολλες φορες να εισηγηθει) τις λεπτομεριες του. Επισις ενας υπουργος θα πρεπει να μπορει να διαχειρησθει το ανθρωπινο δυναμικο του υπουργειου του γνωριζοντας ποιος ειναι καλος και ποιος οχι.

Τεσπα δεν θα κατσουμε να τσακωθουμε για τα προφανη, ο πολιτικος πρεπει να εχει καλη ακαδημαικη μορφωση, να ειναι εξαιρετικα πολυμαθης (ο ιδανικος πολιτικος τεσπα) και οξυδερκης.

3.Συνεπώς δεν απαντάω σε τίποτα από αυτά που είπες μετά το δικό μου απόσπασμα , γιατί έχω συναίσθηση σε ποιο θρεντ είμαι

Ναι το βλεπω μεσα στην ιντοπικοσινη ηταν το ποστ σου:p Ελα τωρα αφου σε τρωει το δικιο σου να απαντησεις σε βλεπω.

Βλέπεις που τα είπες και μόνος σου; Δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο από το Χαρβαρντ για να επιβάλεις την τάξη. Ούτε για να έχεις διαφανείς προσλήψεις στην εφορία και όχι με τα 20000 ευρώ.

Εχμμμμ...εγω ΕΧΩ καλη ακαδημαικη μορφωση και επισις αυτα που ειπα (και εσυ κλασικα οπως ολοι οι ελληνες κολησες στο τριτο) ειναι παρα μονο ενα ασημαντα μικρο κοματι απο μια ΠΛΗΡΗ και εμπεριστατομενη μελετη ρισκου/αποδοσης η οποια πρεπει πρωτα να γινει και ακολουθως να εφαρμωστει. Εσυ το λες σαν να ειναι απλα θεμα βουλησης, βγηκες προθηπουργος αρα με το μαγικο ραβδι θα τα αλαξεις ολα. Δεν παει ετσι η οικονομια και η κοινονια ΔΕΝ λειτουργουν με τοσο απλο τροπο εξου και το σχολιο μου περι ακαδημαικης παιδιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Παρόλο που η βλέπω ότι κουβέντα έχει περάσει σε αλλα θέματα θα ήθελα να επανέλθω και να πω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα των λευκών/ακυρων που θίχτηκε λίγο πιο πάνω.

Για αρκετά χρονια υποστήριζα κι εγώ ότι είναι σωστή αντιμετώπιση το να ρίχνει κανεις λευκό εφόσον κανένα από τα υπάρχοντα κόμματα δεν τον εκφράζει. Πλέον όμως έχω αναθεωρήσει. Σκέφτηκα ότι η συμπεριφορά καθενός δε μπορεί να εξαρτάται μονο από τις προσωπικές του ιδέες και επιθυμίες αλλα και από το τι ανθρώπους έχει απέναντι του. Για να γίνω πιο σαφής, ναι, το λευκό στέλνει ένα μήνυμα αλλα αν θέλεις να στείλεις μήνυμα σε ένα γιαπωνέζο και του το γράψεις στα ελληνικά δεν υπάρχει καμια απολύτως πιθανότητα να το καταλάβει. Ο άνθρωπος δεν ξέρει ελληνικά και κυρίως δε θέλει να μάθει, συνεπώς όσο ξεκάθαρα και σαφέστατα κι αν του πεις αυτό που επιθυμείς πολύ απλά θα σε αγνοήσει. Το ίδιο συμβαίνει με το λευκό. Είναι ένα μήνυμα στη γλώσσα του φιλότιμου όμως η μονη γλώσσα την οποια μιλάνε οι έλληνες πολιτικοί είναι η γλώσσα του συμφέροντος (και ως γνωστόν οι δυο αυτές γλώσσες μοιάζουν ακόμα λιγότερο απότι τα ελληνικά με τα γιαπωνέζικα!).

Και άλλωστε πέρα από αυτό, σε αποφάσεις τέτοιου είδους δε μετράνε οι καλές μας προθέσεις αλλα κυρίως το αποτέλεσμα, και το αποτέλεσμα είναι ότι τα λευκα/άκυρα/κλπ όχι μονο δεν στέλνουν κανενός είδους μήνυμα αλλα τους βοηθάνε, τους βολεύουν. Έχω καταλήξει πλέον ότι ο ορος λευκό δε βγήκε από το λευκό ψηφοδέλτιο αλλα γιατί είναι ουσιαστικά λευκη επιταγή προς τους κυβερνώντες την οποια εγώ τουλάχιστον αρνούμαι να δώσω.

Αν θέλει λοιπόν κάποιος να στείλει μήνυμα πρέπει πρώτα να μάθει τη γλώσσα τους για να έχει ελπίδες να το κατανοήσουν και να το λάβουν (έστω και λίγο!) υπόψη. Πρέπει δηλαδή να θίξει πραγματικά και όχι απλώς συμβολικά τη δύναμη τους και ο μονος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι να βοηθήσει να μπούν περισσότερα κόμματα στη βουλή ώστε να υπάρχει πολυφωνία απόψεων και κυρίως να μην έχει το κυβερνών κόμμα αυτοδυναμία. (περιττό να πω τι σπυριά πέταξα όταν ο πανάσχετος Τζέφρι ζήτησε ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ "ψήφο αυτοδυναμίας", έτσι για να το εμπεδώσουμε,σε περίπτωση που κάποιος νόμισε ότι δεν άκουσε καλά την πρώτη φορα! Δε βρέθηκε κανεις να του πει μετά το πρώτο ντιμπέιτ ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, γ@μώ το χάρβαρντ του γ@μώ?? sorry, παρεκτραπην αλλα κάθε φορα που ακούω τον μέλλοντα πρωθυπουργό μας να μιλάει καίω κάποιες εκατοντάδες εγκεφαλικά κύτταρα...)

Σίγουρα δεν περιμένω να αλλάξει τίποτα, θα ήθελα όμως όσοι σκέφτονταν το λευκό να το σκεφτούν λίγο καλύτερα. Καλο είναι (βασικά είναι το ιδανικό!) να ψηφίζουμε εντελώς κατά συνείδηση και η συνείδηση μου κι εμενα μου λέει ότι κανεις δεν αξίζει και ότι κανονικά θα έπρεπε να ρίξω λευκό, αν όμως θέλουμε να αλλάξει κάτι σε αυτή τη φάση μάλλον δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Εμείς μπόρεί να έχουμε συνείδηση και να θέλουμε να την ακολουθήσουμε, αυτοί όμως που μας κυβερνούν στη συντριπτική πλειοψηφια τους δεν έχουν (και οποιος πιστεύει το αντίθετο είναι αφελής!). Δεν αρκεί λοιπόν να πούμε γενικά κι αόριστα "δε μου κάνετε, αλλάξτε!", όχι τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο γιατί όπως είπαμε το αποτέλεσμα μετράει...Πρέπει να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι λέγοντας "ακούστε λίγο περισσότερο και μια άλλη πλευρά!" Ποια αλλα πλευρά? Οποια κρίνει ο καθένας! Προσωπικά πιστεύω ότι η πολυφωνία μονο καλο μπορεί να κάνει, και ελπίζω σε μια εξακομματικη βουλή, ακόμα κι αν αυτή περιέχει και ακραίες απόψεις με τις οποιες διαφωνώ κάθετα. Μεγαλύτερο κακό κάνει στη χωρα η διαφθορά του δικομματισμού από όλες τις λανθασμένες απόψεις μαζί!

Τελικά το λευκό είναι μια μάλλον χλιαρή και σίγουρα αναποτελεσματική μέθοδος έκφρασης της άποψης του πολίτη ο οποιος είναι μεν δυσαρεστημένος αλλα όχι αρκετά ώστε να ασχοληθεί πραγματικά, να την ψάξει τη δουλειά, να βρει κάποιο κόμμα που έστω κι αν δεν τον εκφράζει απόλυτα (αυτό είναι αδύνατον ακόμα και σε ιδανική κοινωνία!), τον εκφράζει αρκετά ώστε να μπορεί να το στηρίξει χωρίς τύψεις.

Όλοι ξέρουμε πως λειτουργεί το σύστημα. Όσο περισσότερα κόμματα μπούν στη βουλή και με όσο το δυνατόν πιο ψηλά ποσοστά τόσο πιο αδύναμη θα είναι τελικά η κυβέρνηση. Αντίθετα όσο περισσότερα μικρά κόμματα μείνουν τελικά εκτος βουλής, και όσο περισσότερα λευκα, άκυρα κλπ υπάρχουν τόσο πιο ισχυρή θα είναι η θέση της και κατά συνέπεια τόσο πιο άνετα θα μπορεί να κάνει τις αυθαιρεσίες της για την επομενη τετραετία. Εντάξει, είναι δεδομένο ότι θα τις κάνει τις αυθαιρεσίες με τον ένα η τον άλλο τρόπο, είναι ανάγκη όμως εμείς να τους διευκολύνουμε κι από πάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εσυ το λες σαν να ειναι απλα θεμα βουλησης, βγηκες προθηπουργος αρα με το μαγικο ραβδι θα τα αλαξεις ολα. Δεν παει ετσι η οικονομια και η κοινονια ΔΕΝ λειτουργουν με τοσο απλο τροπο εξου και το σχολιο μου περι ακαδημαικης παιδιας.

Όχι με το μαγικό ραβδι, με το τσαμπουκά του. Ή είναι ηγέτης ή δεν ειναι. Εκτός και άν είναι μέν ηγέτης, έχει και τσαμουκά, όμως αυτοί που δέρνει είναι αλλοι από αυτούς που θα θελαμε. Ομως και σ'αυτή τη περίπτωση δεν είναι ανωμαλία να τον ψηφίσουν αυτοι που τους δέρνει ή τους κλέβει;

Για να γίνω πιο σαφής, ναι, το λευκό στέλνει ένα μήνυμα αλλα αν θέλεις να στείλεις μήνυμα σε ένα γιαπωνέζο και του το γράψεις στα ελληνικά δεν υπάρχει καμια απολύτως πιθανότητα να το καταλάβει.

Νομίζω ότι αυτή η επιχειρηματολογία περί του μυνήματος του λευκου έπεται της ουσίας. Η ουσία είναι ότι η ψήφος αποτελεί αποκλειστική προσωπικη προτίμηση. Αν λοιπόν δεν προτιμάς κανέναν, για οποιονδήποτε λόγο κι άν έχεις οδηγηθεί στο δεδομένο χρονικό σημείο σ'αυτή την άποψη, το λευκό εκφράζει την άποψή σου. Αυτήν έχεις υποχρέωση απέναντι στον εαυτό σου να εκφράσεις με την ψήφο σου. Κι αυτήν αν την εκφράσεις θα είσαι ικανοποιημένος την επόμενη των εκλογών ότι τουλάχιστον εσύ προσπάθησες, είπες τη γνώμη σου. Οποιος και άν βγεί.

Το μύνημα πρός κάποιους δια μέσου της ψήφου είναι σαν να παραδέχεσαι ότι αυτοί οι κάποιοι θα παραμείνουν πάντα αφέντες σου οπότε το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι κάπως, με κάποιο μύνημα, να τους κάνεις να σου φερθούν έστω λίγο καλυτερα. Αυτή είναι πολυ ηττοπαθής στάση. Μπορείς να κινηθείς και πρός το να τους αντικαταστήσεις όλως διόλου.

Νομίζω ότι είναι λάθος να ψηφίζουμε για "μύνημα" και οχι κατα συνείδηση και για άλλον ένα λόγο. Ύστερα από 170 χρόνια, από το 1821 που τα ίδια τζάκια καταληστεύουν όλους τους έλληνες με απλά διαφορετικους και πιο μοντέρνους τρόπους και ψέματα, και ουδέποτε με οτιδήποτε δεν φιλοτιμήθηκε κανείς να αλλάξει συμπεριφορά. αυτό γιατί μάλλον τα τζάκια συνεργάζονται. Σου λέει μια ο ένας θα βγεί μια ο άλλος, αν δεν μαλώνουμε πάλι όλοι μαζί θα μασάμε. Βλέπετε κανένα να μαλώνει; Να αντιπολιτεύεται; Τον καλό κακι τον κακό μπάτσο παίζουν εδώ και χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top