Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εαν ήμουν γυναίκα και σεβόμουν τον εαυτό μου, θα τους είχα στείλει όλους στο καλό και να μου γράφουν.

Η ΝΔ διέγραψε τον κύριο αυτό πιθανόν -δεν είμαι βέβαιος γιατί δεν ξέρω- για:

1ον Να μη δώσει αέρα σε κουβέντες απο τους Συριζαίους που ήδη βρήκαν πάτημα και γκρινιάζουν, χάνοντας έτσι όλη την ορμή νίκης και τη διαφορά που έχει πάρει προς τις επερχόμενες εκλογές.

2ον Φαίνεσθαι. PR. Γιατί όπως πολύς κόσμος (κόμματα, πολυεθνικές, πολίτες) διακατέχεται από ενοχική υπερευαισθησία και πολιτική υπερορθότητα (σε αντίθεση με τον αγώνα πραγματικής ουσίας κατά των διακρίσεων)

Σεβόμαστε τις γυναίκες και τις θέλουμε στα ψηφοδέλτια, αλλά θεωρούμε αυτονόητο ότι η νοικοκυρά σε ένα σπίτι είναι γένους θηλυκού.

Προσλαμβάνουμε γυναίκες κατα 30% στις εταιρίες (σπουδαία ισότητα ακόμα και με τη λογική σας να το πάμε), αλλά είναι αυτονόητο ότι θα είναι γραμματείς, διοικητικές και όχι μηχανικίνες προγραμματίστριες, το quota θα πάει εκεί που πρέπει να πάει.

Αγαπάμε τους ανάπηρους, αλλά μόνο για να τους βάζουμε στα ψηφοδέλτια, και μετά να λένε άλλοι ότι εντάξει, αυτός θα βγεί γιατί είναι ανάπηρος, όχι γιατί ο κόσμος εκτίμησε τις θέσεις του. Οχι ότι είπε ψέμματα αυτός που το πε, αλήθεια είπε, ξέρουν εξάλλου ότι ο κόσμος σκέφτεται έτσι, αλλά ήταν ωμό να το ακούς από κομματικό στέλεχος ότι δεν έβαλαν κάποιον για τις θέσεις του αλλά για να τραβήξουν ευαισθησία. Σχεδόν ειλικρινέστατο μες την όλη υποκρισία. Τον βάλαμε γιατί θα τσιμπήσετε και θα τον ψηφίσετε. Και τον ψηφίσανε, και τον Κυμπουρόπουλο για τα κοινωνικά κριτήρια, και τον Κύρτσο που είπε ότι είπε! Φοβερός λαός!



Τελικά, τις γυναίκες και τους ανάπηρους και τους ομοφυλόφιλους, τους θεωρούμε ίσους κάθε μέρα 365 μέρες το χρόνο ρε παλικάρια, ή τους θεωρούμε ίσους μόνο όταν είναι να πέσει το ψηφαλάκι στο κόμμα ή να πουλήσει το PRιλίκι στην πολυεθνική;

Ο Ρέλλας που ήταν ανάπηρος υποψήφιος με το ΣΥΡΙΖΑ γιατί δεν βγήκε πάνω απ ολους τους άλλους υποψηφίους του, αλλά είναι προτελευταίος και καταιδρωμένος μετά απο 30 υποψηφίους και εκτός Ευρωβουλής; Που βάσει μαθηματικών, αν αγαπάμε τους ανάπηρους πραγματικά, και τους εκλέγουμε, 6 ολόκληρους ευρωβουλευτές βγάζει το δεύτερο κόμμα, δε λέμε να βγει και εκεί πρώτος ανάπηρος, αλλά έστω 6ος. Ούτε καν αυτό! Προτελευταίος. Αυτό είναι το πραγματικό ενδιαφέρον των πολιτών για την αναπηρία μάλλον.

Ελπίζω τώρα που βγήκε πρώτος ο Κυμπουρόπουλος ο νεοδημοκράτης (γιατί αυτό είσαι όταν βάζεις υποψηφιότητα με ένα κόμμα, είσαι πιστός στις θέσεις του κόμματός σου, το κόμμα είναι πιο πιθανό να αλλάξει εσένα παρά εσυ το κόμμα) να αλλάξει η ζωή μου ως ανάπηρος, εδω κάτω στην πιάτσα στην καθημερινότητα.

Αν και δεν το πιστεύω ότι θα αλλάξει η ζωή μου. Όπως δεν άλλαξε και πολλών αναπήρων η ζωή, με τις τόσες ενώσεις και οργανισμούς και νόμους που δεν τηρούνται.

Ναι, δεν τον ψήφισα και δεν ήθελα και να βγεί γιατί δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι καλό για τον μέσο ανάπηρο άνθρωπο που υποφέρει.

Ελπίζω να βγω ψεύτης και να κάνει πράγματα. Τότε θα βγω και θα πω πως έκανα λάθος.


Το θέμα είναι γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν διέγραψε τον Πολάκη;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Το θέμα είναι γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν διέγραψε τον Πολάκη;

Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ "υποτιμώ έναν ανάπηρο γιατί είναι ανάπηρος" και του "τη λέω σε έναν πολιτικό που άλλα λέει κι άλλα κάνει, και τυχαίνει να είναι ανάπηρος"

Και αυτό στο λέω εγω που και ανάπηρος είμαι και βρήκα και την δήλωση του Πολάκη λάθος διότι είπε "αν θες ίσες ευκαιρίες ας πήγαινες χωρίς να κάνεις χρήση των διατάξεων". Όχι Παύλο Πολάκη, δεν θα ήταν έτσι ίσα αλλά δυο φορές πιο άνισα!

Γι αυτό είπα πολλά ποστ πριν, "και οι δυο είχαν άδικο". Ο καθένας για τους δικούς του λόγους.

Εσυ λοιπόν γιατί θα τον διέγραφες τον Πολάκη μετά από αυτό το συγκεκριμένο περιστατικό, αν ήταν υπουργός σου; Και θέλω να μου απαντήσεις σε αυτό!
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Προσωπική εκτίμηση

1. ΝΔ: 31-33%
2. ΣΥΡΙΖΑ: 23-25%
3. ΚΙΝΑΛ: 7-8%
4. ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: 6%
5. ΚΚΕ: 5%
6. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ: 2-3%
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από τον Αρκά:

ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΕΩΣ: Ο Αρκάς δεν ήταν, δεν είναι και δεν θα γίνει ποτέ πολιτικός γελοιογράφος. Η δουλειά του βρίσκεται στις κόμικς σειρές του και στα βιβλία του. Στα social media σχολιάζει την επικαιρότητα, όπως κάνουν εκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη, απλώς ο σχολιασμός του γίνεται με σκίτσα γιατί έτσι έχει μάθει να εκφράζεται. Τα σκίτσα αυτά δεν έχουν πολιτικό πρόσημο, γιατί η αντίθεσή του με την απερχόμενη κυβέρνηση ήταν αισθητικής, ηθικής και εν τέλει πολιτισμικής φύσεως. Δεν υπήρχαν περιθώρια πολιτικής κριτικής. Ειμαστε βέβαιοι πως αν η επόμενη κυβέρνηση επιδείξει αντίστοιχο τυχοδιωκτισμό και κυνική εξαπάτηση των πάντων με μοναδικό σκοπό την παραμονή στην εξουσία, ο Αρκάς θα είναι το ίδιο και περισσότερο αμείλικτος μαζί της. Άλλωστε τα μέχρι τώρα σκίτσα-σχόλια του που έχουν αναρτηθεί στο Facebook δεν είναι προσωποποιημένα. Θα κριτικάρουν πάντα την χυδαιότητα και τον αμοραλισμό οποιασδήποτε κυβέρνησης και οποιασδήποτε εξουσίας.

Βούλωσε στόματα ο Αρκάς.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Στο μεταξύ έχουν λυσσάξει τα ΣΥΡΙΖΟtroll μετά το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών. Αλωνίζουν το διαδίκτυο και γεμίζουν με αναρτήσεις το ότι έτσι και βγει η ΝΔ, μαύρο φίδι που μας έφαγε, θα μας βρουν οι επτά πληγές του Φαραώ, θα γίνουν σεισμοί, λοιμοί, λιμοί και καταποντισμοί, ενώ τώρα ζούμε στον ΣΥΡΙΖαίικο παράδεισο και πώς είναι δυνατόν να μην ψηφίσουμε Αλέξη;
Ένα έχω να πω... (και σε μεγάλο μέγεθος)!!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Στο μεταξύ έχουν λυσσάξει τα ΣΥΡΙΖΟtroll μετά το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών. Αλωνίζουν το διαδίκτυο και γεμίζουν με αναρτήσεις το ότι έτσι και βγει η ΝΔ, μαύρο φίδι που μας έφαγε, θα μας βρουν οι επτά πληγές του Φαραώ, θα γίνουν σεισμοί, λοιμοί, λιμοί και καταποντισμοί, ενώ τώρα ζούμε στον ΣΥΡΙΖαίικο παράδεισο και πώς είναι δυνατόν να μην ψηφίσουμε Αλέξη;
Ένα έχω να πω... (και σε μεγάλο μέγεθος)!!!


Χαχαχαχα δεν είναι και λίγο αυτό που έπαθαν.9.4 μονάδες έφαγαν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
@grtt δεν το περίμενα αυτό από σένα. :(
Αν ο κόσμος πιστεύει οτι ο Κούλης θα τού κόψει βασικές ανάγκες του όπως ΚΕΑ, μέρισμα και κυρίως δωρεάν ασφάλιση, λογικό δεν είναι να εξανίσταται; Αν είχες 3-4 παιδιά να μεγαλώσεις και δούλευες μόνο εσύ στην οικογένεια και αυτά τα 400 ευρώ σε βοηθούσαν, δε θα έκανες το παν να μην τα χάσεις; Καλή η ανάπτυξη και οι αγορές, όμως καλώς ή κακώς ο Τσίπρας παίρνει από αυτούς που έχουν και δίνει σε αυτούς που δεν έχουν κι αυτό κλείνει τρύπες. Δίκαιο, άδικο; Δεν ξέρω. Πάντα κάποιος θα νιώθει αδικημένος. Πάντως το να λες αυτούς τους δυστυχισμένους ανθρώπους που τρώνε από τα συσίτια συριζοτρόλ μού φαίνεται άδικο. :(
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η ηλιθιότητα του νέου πρωθυπουργού βρίσκεται στ ιδιο (πρωθυπουργικό) επίπεδο μ αυτή του παλιού.



https://youtu.be/xR32H3toyXc
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
@grtt δεν το περίμενα αυτό από σένα. :(
Αν ο κόσμος πιστεύει οτι ο Κούλης θα τού κόψει βασικές ανάγκες του όπως ΚΕΑ, μέρισμα και κυρίως δωρεάν ασφάλιση, λογικό δεν είναι να εξανίσταται; Αν είχες 3-4 παιδιά να μεγαλώσεις και δούλευες μόνο εσύ στην οικογένεια και αυτά τα 400 ευρώ σε βοηθούσαν, δε θα έκανες το παν να μην τα χάσεις; Καλή η ανάπτυξη και οι αγορές, όμως καλώς ή κακώς ο Τσίπρας παίρνει από αυτούς που έχουν και δίνει σε αυτούς που δεν έχουν κι αυτό κλείνει τρύπες. Δίκαιο, άδικο; Δεν ξέρω. Πάντα κάποιος θα νιώθει αδικημένος. Πάντως το να λες αυτούς τους δυστυχισμένους ανθρώπους που τρώνε από τα συσίτια συριζοτρόλ μού φαίνεται άδικο. :(

Μπορείς να μου πεις τι έδωσα ο Τσιπρας τα 4 χρόνια;Η γιαγιά μου από 540€ παίρνει 510€ με τον Αλέξη σας συν ότι έκανε να πάρει 2 χρόνια την σύνταξη του παππού μου που πέθανε το 2016(και την πήρε μειωμένη κατά 40%).Η θεωρείς θετικό μέτρο ένα ψεύτο επίδομα που έδωσε ο συριζα 2 εβδομάδες πριν τις εκλογές;Επίσης ο Κούλης έχει πει και για ιδιωτική ασφάλιση χωρίς όμως να λέει ότι θα καταργηθεί η δημόσια.Τελος θέλεις να θυμηθούμε το θράσος του ΣΥΡΙΖΑ στο μάτι που είπε σε γυναίκα που έχασε την οικογένεια της:Και αποζημίωση να σου δώσω θα την ξοδέψεις.Παρα πολύ δίκαιος μιλάμε.

Όσο για το σχόλιο που είπες ότι παίρνει από τους πλούσιους ασχολίαστο.Φανηκε και από τις διακοπές του Αλέξη στα κότερα.

Γενικά η Αριστερή ιδεολογία όπως φάνηκε είναι για τα σκουπίδια και ντρέπομαι που το 2015 υποστήριξα τον ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές (αν και δεν μπορούσα να ψηφίσω).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@grtt δεν το περίμενα αυτό από σένα. :(
Αν ο κόσμος πιστεύει οτι ο Κούλης θα τού κόψει βασικές ανάγκες του όπως ΚΕΑ, μέρισμα και κυρίως δωρεάν ασφάλιση, λογικό δεν είναι να εξανίσταται; Αν είχες 3-4 παιδιά να μεγαλώσεις και δούλευες μόνο εσύ στην οικογένεια και αυτά τα 400 ευρώ σε βοηθούσαν, δε θα έκανες το παν να μην τα χάσεις; Καλή η ανάπτυξη και οι αγορές, όμως καλώς ή κακώς ο Τσίπρας παίρνει από αυτούς που έχουν και δίνει σε αυτούς που δεν έχουν κι αυτό κλείνει τρύπες. Δίκαιο, άδικο; Δεν ξέρω. Πάντα κάποιος θα νιώθει αδικημένος. Πάντως το να λες αυτούς τους δυστυχισμένους ανθρώπους που τρώνε από τα συσίτια συριζοτρόλ μού φαίνεται άδικο. :(


Ο Τσίπρας δεν τα παίρνει από αυτούς που έχουν. Ο Τσίπρας κατασπαράζει τη μεσαία τάξη ώστε να τους ρίξει όλους στο επίπεδο αυτών που δεν έχουν, ενώ κάτω από το τραπέζι ξεπουλάει πράγματα σε δισεκατομμυριούχους οπως ο Σαββίδης, σε εξευτιλιστικές τιμές και φτιάχνει τη νέα μαφία ιδιωτών και αφεντικών που θα τους κάνει χαρούλες ώστε αυτοί με τη σειρά τους να του ανταποδιδουν. Κατασπαράζει την οικονομία με βίαιο υπερπλεόνασμα ώστε να δίνει δωράκια σε συνταξιούχους (αντί σε ευάλωτες κοινωνικά ομάδες όπως φτωχές οικογένειες με παιδιά) γιατί οι συνταξιούχοι αποτελούν μια πολύ μεγάλη εκλογική μάζα, εύκολα χειραγωγίσιμη.

Ο Μητσοτάκης έχει δεσμευτεί για Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα 1 δις ευρώ στον προυπολογισμό της χώρας. Διαφωνώ πολύ μαζί του πάνω σε αυτό αλλά φαίνεται ότι θα ακολουθήσει μια πολύ πιο κοινωνική πολιτική από το Συριζα, που επέλεγε να κάνει κοινωνική πολιτική στις ψήφους και όχι πραγματικά στην κοινωνία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Ο Τσίπρας δεν τα παίρνει από αυτούς που έχουν. Ο Τσίπρας κατασπαράζει τη μεσαία τάξη ώστε να τους ρίξει όλους στο επίπεδο αυτών που δεν έχουν, ενώ κάτω από το τραπέζι ξεπουλάει πράγματα σε δισεκατομμυριούχους οπως ο Σαββίδης, σε εξευτιλιστικές τιμές και φτιάχνει τη νέα μαφία ιδιωτών και αφεντικών που θα τους κάνει χαρούλες ώστε αυτοί με τη σειρά τους να του ανταποδιδουν. Κατασπαράζει την οικονομία με βίαιο υπερπλεόνασμα ώστε να δίνει δωράκια σε συνταξιούχους (αντί σε ευάλωτες κοινωνικά ομάδες όπως φτωχές οικογένειες με παιδιά) γιατί οι συνταξιούχοι αποτελούν μια πολύ μεγάλη εκλογική μάζα, εύκολα χειραγωγίσιμη.

Ο Μητσοτάκης έχει δεσμευτεί για Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα 1 δις ευρώ στον προυπολογισμό της χώρας. Διαφωνώ πολύ μαζί του πάνω σε αυτό αλλά φαίνεται ότι θα ακολουθήσει μια πολύ πιο κοινωνική πολιτική από το Συριζα, που επέλεγε να κάνει κοινωνική πολιτική στις ψήφους και όχι πραγματικά στην κοινωνία.


Η ελληνική οικονομία χρειάζεται μια φιλελεύθερη κυβέρνηση.Σε καμία ευρωπαϊκή χώρα δεν έχουν αριστερή (αριστερή όχι Σοσιαλιστική) κυβέρνηση και έχουν πάει μπροστά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ωραίο βίντεο, κομμένο και ραμμένο όπως θέλει να το πουλήσει ο Συριζαίος που το έφτιαξε.


Ενώ η πολιτική που θα εφαρμόσει ο κουλης, θα επιφέρει κουλτούρα (και δυνατότητα) αποταμίευσης των νέων, ετσι δεν ειναι;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλή η ανάπτυξη και οι αγορές, όμως καλώς ή κακώς ο Τσίπρας παίρνει από αυτούς που έχουν και δίνει σε αυτούς που δεν έχουν κι αυτό κλείνει τρύπες.
Πες στο στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που τις έχει πηδήξει στη φορολογία για να δίνει επιδόματα εντυπωσιασμού και κλείνει η μία μετά την άλλη. Σιγά μην είναι ο Ρομπέν των δασών. :hehe: Όχι ότι πιστεύω πως με τον Κούλη σωθήκαμε, ανάλογο ανέκδοτο είναι και αυτός αλλά δεν μπορώ να ακούω τέτοιες πίπες.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
@grtt δεν το περίμενα αυτό από σένα. :(
Αν ο κόσμος πιστεύει οτι ο Κούλης θα τού κόψει βασικές ανάγκες του όπως ΚΕΑ, μέρισμα και κυρίως δωρεάν ασφάλιση, λογικό δεν είναι να εξανίσταται; Αν είχες 3-4 παιδιά να μεγαλώσεις και δούλευες μόνο εσύ στην οικογένεια και αυτά τα 400 ευρώ σε βοηθούσαν, δε θα έκανες το παν να μην τα χάσεις; Καλή η ανάπτυξη και οι αγορές, όμως καλώς ή κακώς ο Τσίπρας παίρνει από αυτούς που έχουν και δίνει σε αυτούς που δεν έχουν κι αυτό κλείνει τρύπες. Δίκαιο, άδικο; Δεν ξέρω. Πάντα κάποιος θα νιώθει αδικημένος. Πάντως το να λες αυτούς τους δυστυχισμένους ανθρώπους που τρώνε από τα συσίτια συριζοτρόλ μού φαίνεται άδικο. :(

Himela μου είμαι οικονομολόγος και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο ΣΥΡΙΖΑ φτωχοποίησε τον κόσμο, και σε κάθε περίπτωση δεν έκανε τίποτα για την οικονομική του ανάπτυξη. Το τρίτο μνημόνιο κατέστη αναγκαίο λόγω της πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ υπερφορολόγησε τη μεσαία τάξη, ενώ η χώρα κατατάσσεται δεύτερη ανάμεσα σε 36 χώρες όσον αφορά το ύψος των έμμεσων φόρων ως ποσοστό του ΑΕΠ. Ποιος έκοψε το ΕΚΑΣ από τους συνταξιούχους;
Δεν είπε κανείς (ούτε η ΝΔ) ότι θα πρέπει να κοπούν τα επιδόματα από φτωχούς ανθρώπους. Είπε ότι θα πρέπει να υπάρξουν αναπτυξιακά κίνητρα σε επιχειρήσεις ώστε να επενδύσουν στη χώρα, να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας και έτσι να έχουν όλοι αξιοπρεπείς μισθούς, ώστε τα επιδόματα να μην είναι αναγκαία . Το να δίνεις μερικά ευρώ σε κάποιον πριν τις εκλογές, και τον παγιδεύεις στη φτώχεια, (ο φτωχός θα παραμείνει φτωχός, δε θα τον σώσουν μερικά ευρώ που θα πάρει μια φορά τον χρόνο) και βλάπτεις την οικονομία, μια και δεν επενδύεις τα απαραίτητα χρήματα για τη δημιουργία θέσεων εργασίας που θα δημιουργούσαν περαιτέρω ανάπτυξη.
Στο μεταξύ, για να μην ανοίξω άλλο θέμα, παραθέτω δύο screenshot από συζητήσεις που είχα στο διαδίκτυο και δείχνουν το "ηθος" κάποιων αριστερών... Ειλικρινά να ψηφίσω τέτοια άτομα;;





Κανείς δεν είπε στην κυρία αυτή ότι ο κ. Κουρουπλής δε φοράει γυαλιά ηλίου από μόδα; Δε της μίλησε για τον Σόιμπλε (-το θέμα που έχει, όχι την πολιτική του), για τον Στήβεν Χώκινς ίσως;;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ενώ η πολιτική που θα εφαρμόσει ο κουλης, θα επιφέρει κουλτούρα (και δυνατότητα) αποταμίευσης των νέων, ετσι δεν ειναι;


Δεν ξέρω τι θα εφαρμόσει ο Μητσοτάκης, αλλά η Ελλάδα χρειαζόταν μια στροφή προς την επιχειρηματικότητα. Ο Μητσοτάκης έχει απόλυτο δίκιο. Προφανώς όταν δεν έχεις λεφτά να κάνεις αποταμίευση, δεν μπορείς να κάνεις. Ωστόσο ο Έλληνας ούτε πριν έκανε, για αυτό έμειναν πολλοί άνθρωποι ξεκρέμαστοι στην είσοδο της κρίσης. Θυμάμαι στα παιδικά μου χρόνια τους γονείς μου (οι οποίοι δε γεννήθηκαν ούτε μεγάλωσαν Ελλάδα) να αποταμιεύουν συνεχώς λεφτά, να κάνουν budget, και όταν τους μένει κάτι στην άκρη να τα κρατάνε. Θυμάμαι να έχω στον κουμπαρά μου 100 ευρώ και να θέλω να πάω να τα ξοδέψω, όπως έκαναν και άλλα παιδιά στην ηλικία μου με τα λεφτά στον κουμπαρά τους, στην τελική δικά τους ήταν, αλλά εμένα δεν με άφηναν και μου έλεγαν θα τα κρατήσεις για όταν τα χρειαστείς πραγματικά. Θύμωνα τότε αλλά τώρα καταλαβαίνω. Ο Έλληνας δεν μεγάλωσε έτσι, μεγάλωσε σε μια πλασματική οικονομία, και το να κανει αυτό που έκαναν οι δικοί μου τότε τους φαίνετια αφύσικο. Αλλά έτσι λειτουργεί όλος ο κόσμος και όχι μόνο στην Ελλάδα, μπες στο /r/personalfinance να δεις πόσα ποστ για πλάνα αποταμίευσης γίνονται από ανθρώπους.

Ο Έλληνας έχει μάθει να περνάει καλά, να γλεντάει τα λεφτά του. Η κρίση μας έφερε πιο κοντά σε μια λογική αποταμίευσης αλλά ακόμα δεν είναι όσο θα έπρεπε να είναι. Ο Μητσοτάκης για ακόμα μια φορά έχει δίκιο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πολλοι θεωρείται ότι η χώρα χρειαζεται «μια στροφή προς την επιχειρηματικότητα» και ότι «ότι θα πρέπει να υπάρξουν αναπτυξιακά κίνητρα σε επιχειρήσεις ώστε να επενδύσουν στη χώρα, να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας και έτσι να έχουν όλοι αξιοπρεπείς μισθούς».

Από έναν άνθρωπο που το παίζει φιλελεύθερος δεξιός που ΘΑ τα εφαρμόσει αυτα-όπως οι ιδεολογικοί ομόλογοι του στην δυση, ο οποίοι σ αντίθεση μ αυτον , έχουν φτιάξει στο παρελθόν αποδεδειγμένα λειτουργικά κρατη και οικονομίες ισχυρές-καταγόμενος από οικογένεια και κόμμα που ανέκαθεν ΘΑ τα εφάρμοζε , που ΘΑ έλυνε τα μεγαλα ζήτημα «αλλιώς»-το πως , ποτέ δε μας είπε ποτέ- και που τα περί τυλίγει με τον μανδύα τον πατριωτικό ( αυτο Κ αν δεν αρεσει στον βλάκα έλληνα). Ο γεννημένος (κυριολεκτικά) επαγγελματίας πολιτικός.

Ο Τσιπραλεξης αποδείχτηκε λίγος, αλλά ελεος, όχι τον Κούλη ρε παιδιά...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Πολλοι θεωρείται ότι η χώρα χρειαζεται «μια στροφή προς την επιχειρηματικότητα» και ότι «ότι θα πρέπει να υπάρξουν αναπτυξιακά κίνητρα σε επιχειρήσεις ώστε να επενδύσουν στη χώρα, να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας και έτσι να έχουν όλοι αξιοπρεπείς μισθούς».

Από έναν άνθρωπο που το παίζει φιλελεύθερος δεξιός που ΘΑ τα εφαρμόσει αυτα-όπως οι ιδεολογικοί ομόλογοι του στην δυση, ο οποίοι σ αντίθεση μ αυτον , έχουν φτιάξει στο παρελθόν αποδεδειγμένα λειτουργικά κρατη και οικονομίες ισχυρές-καταγόμενος από οικογένεια και κόμμα που ανέκαθεν ΘΑ τα εφάρμοζε , που ΘΑ έλυνε τα μεγαλα ζήτημα «αλλιώς»-το πως , ποτέ δε μας είπε ποτέ- και που τα περί τυλίγει με τον μανδύα τον πατριωτικό ( αυτο Κ αν δεν αρεσει στον βλάκα έλληνα). Ο γεννημένος (κυριολεκτικά) επαγγελματίας πολιτικός.

Ο Τσιπραλεξης αποδείχτηκε λίγος, αλλά ελεος, όχι τον Κούλη ρε παιδιά...


Ζεις στην Γερμανία μια χώρα που εξαιτίας του καπιταλισμού έγινε αυτό που είναι.Αρα ΝΔ μονόδρομος.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top