Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Η πιο σοφή επιλογή είναι Κούλης.
Είχε ξεχάσει το διαβατήριο...
Δεν θα ξεχάσει άλλα κι άλλα;

????Το διαβατήριο ????????
????Του έπεσε απ' τα χέριαααα ????
Όχι δε γίνεται, δεν είναι δυνατόν ????

:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Τι δημιουργία ξανά ρε ελλεηνες, μόνο εδώ συμβαίνουν αυτά για αυτό και είμαστε ο περίγυλος της ευρώπης


Δεν έχει πιο αναρχοκαπιταλιστικό κόμμα Δόκτωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι εχει μελλον η χωρα αυτη?


Όχι, όσο υπάρχουν κάτοικοι κι όχι πολίτες δεν έχει ούτε παρόν.
Είναι σαν σπίτι που όλοι το γλεντάνε και κανείς δεν το νοιάζεται για χρόνια. Αργά η γρήγορα θα καταρρεύσει.
Εσύ διαλέγεις να αλλάξεις διεύθυνση και να πετάξεις ότι σε συνδέει με αυτό, δικαίωμά σου. Στα άλλα θα 'σαι πάντα ένας ξένος νοικάρης, ούτε καν σπιτονοικοκύρης. Ίσως να γίνεις και πλούσιος με πολλά λεφτά, επίσης δικαίωμά σου.
Αλλά μην ζητάς να γίνει ως δια μαγείας, το παρατημένο δικό σου, καινούργιο και γερό και να σε περιμένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Όχι, όσο υπάρχουν κάτοικοι κι όχι πολίτες δεν έχει ούτε παρόν.
Είναι σαν σπίτι που όλοι το γλεντάνε και κανείς δεν το νοιάζεται για χρόνια. Αργά η γρήγορα θα καταρρεύσει.
Εσύ διαλέγεις να αλλάξεις διεύθυνση και να πετάξεις ότι σε συνδέει με αυτό, δικαίωμά σου. Στα άλλα θα 'σαι πάντα ένας ξένος νοικάρης, ούτε καν σπιτονοικοκύρης. Ίσως να γίνεις και πλούσιος με πολλά λεφτά, επίσης δικαίωμά σου.
Αλλά μην ζητάς να γίνει ως δια μαγείας, το παρατημένο δικό σου, καινούργιο και γερό και να σε περιμένει.


Αυτό ναι, συμφωνώ κι εγω εδώ. Όμως οφείλουμε να αναγνωρίσουμε το πνεύμα της αρχικής ανάρτησης στην οποία απάντησες που το παιδί επιθυμεί να απεκδυθεί όλων των βαρών που του προσάπτει αυτό το αδηφάγο κράτος. Διότι κακά τα ψέμματα, έχουμε μια υπέροχη χώρα, όμορφη με ωραίες παραλίες, ήλιο, γιατί όχι ωραίες γυναίκες, φιλοξενία και όλα αυτά τα χαριτωμένα, αλλά από την άλλη έχουμε και αυτό το κράτος (προσοχή, διαφορά από τη "χώρα") που κοιτάει να βάλει χέρι ακόμα και στα απόκρυφά μας προκειμένου να ταίσει το σάπιο κουφάρι του.

Δυστυχώς η ιθαγένεια δε σε συνδέει μόνο με τη χώρα αλλά και το κράτος, το οποίο δεν μπορείς να το διορθώνεις εσύ σα μαλάκας και οι άλλοι να τρώνε με κουτάλες της σούπας. Κάποια στιγμή λες "άντε γαμηθείτε κι εσείς και το γιούγκο σας, εγω παω να ζήσω στην άλλη άκρη του κόσμου και μη με ενοχλείτε".

Και σου μιλάω όχι ως ανθέλλην, πως θα μπορούσα να είμαι άλλωστε κάτι τέτοιο, γελάνε και οι πέτρες. Σου μιλάω ως άνθρωπος που αγαπάει τη χώρα του κι έχει βαρεθεί να τη βλέπει έρμαιο του κάθε εργαλείου των αγορών. Και να ταν μονο οι πολιτικοί-εργαλεία των αγορών; Μάλιστα. Είναι όμως και η νοοτροπία των κατοίκων. Συντηρούμε κι εμείς αυτή τη λούμπα με την εγωπάθειά μας και την επιδειξιομανία και τον νεοπλουτισμό μας και χίλια άλλα.

Άντε κι αυτός έφυγε σε 5-10 χρόνια, πήγε στο εξωτερικό, έγινε νεοφιλελές καπιτάλας, έδιωξε και την ιθαγένεια, έκανε και οικογένεια και παιδιά κι εγγόνια τα οποία γίνανε 2ης γενιάς αμερικανάκια. Οι άλλοι πίσω στην Ελλάδα και τα παιδιά τους, που αγαπάνε τη χώρα όπως εγω κι εσυ και δεν παραδίδουν την ιθαγένεια, τι στην ευχή κάνουν;

Πιστεύουν ότι το μέλλον τους είναι απηλλαγμένο αυτής της κατάντιας, στηρίζοντας ένα από τα κόμματα που είναι ήδη μέσα σ αυτή τη βουλή; ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΠΑΣΟΚ κι αμα γκρεμιστούν αυτά και έρθουν οι εφεδρείες του συστήματος ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ, μεχρι να γκρεμιστούν αυτά και να έρθει ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΕΞΙΑ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ, ή όπως σκατα ξαναφορέσουν οι ίδιοι χώροι άλλα ρούχα; Κι ο κύκλος συνεχίζεται merry go round round the carnival of fools?

Διότι αν πιστεύουν κάτι τέτοιο, δεν τους βρίσκω λιγότερο ένοχους από τον άλλο άνθρωπο που θέλει να αποτινάξει την ελληνική ιθαγένεια από πάνω του.


Δε σου λεω οτι συμφωνώ μαζί του. Τουναντίον κανείς θα έλεγε ότι εσύ έχεις ιδεαλιστικά δίκιο. Αλλά τουλάχιστον μπορώ να τον καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αυτό ναι[...] Δε σου λεω οτι συμφωνώ μαζί του. Τουναντίον κανείς θα έλεγε ότι εσύ έχεις ιδεαλιστικά δίκιο. Αλλά τουλάχιστον μπορώ να τον καταλάβω.


Ναι, συμφωνώ σε όλα. Και;

Κι εγώ κατάλαβα το βαθύτερο νόημά του. Δεν είπα ποτέ πως όσοι μένουν είναι σκληροί πατριώτες και προσπαθούν κάθε μέρα με όλο τους το είναι. Ίσα ίσα έχω καλή γνώμη για τους ομογενείς και πολύ κακή για πολλούς που συνεχίζουν να μένουν στην χώρα και να την καταστρέφουν βαθιά στις ρίζες της. Θέμα νοοτροπίας είναι. Διότι όταν το σπίτι σου έχει καταρρεύσει είτε φύγεις, είτε το κοιτάς, δεν φτιάχνει! Αλλά όχι και να το αποτελειώνεις... Γι'αυτό και μίλησα για πολίτες και όχι για κατοίκους

Το μόνο που λέω είναι ότι μόνο οι ποντικοί πηδάνε απ'το καράβι όταν βυθίζεται, νομίζοντας πως αν δεν βουλιάξουν μαζί με το καράβι, δεν θα πέσουν στο νερό! Και δεν θέλω να εστιάσουμε στην λέξη ποντικός, αλλά στην ματαιότητα της πράξεώς τους. Η φυγή δεν είναι η λύση. Και η αποτίναξη της ιθαγένειας και η δημιουργία νέας ζωής στο εξωτερικό, με τις συνέπειες που ανέφερες καταστροφικά είναι, (άντε και για να γίνω επιεικής, τουλάχιστον όταν γίνονται μαζικά, όπως συμβαίνει στις μέρες μας).

Και ποιοί θα είναι οι πολίτες αυτής εδώ της χώρας; Ποιοί θα μείνουν στο καράβι; Ποιοί θα το υπερασπιστούν καλύτερα; Τί θα γίνουν οι υπόλοιπες <<δυνατές>> χώρες, αν όλοι μαζευτούμε σ΄αυτές; Και πού θα γυρίσουμε, όταν αργά ή γρήγορα καταρρεύσουν κι αυτές; Η ανεξέλεγκτη μετανάστευση είναι μια άνευ πολέμου παράδοση.

Εγώ δεν μιλάω ούτε για κράτη (πολιτικά), ούτε για χώρες (γεωγραφικά). Μιλάω για πατρίδες (αξιακά). Και θέλοντας και μη, η απάρνηση του κράτους, χώρας σου πλήττει και την πατρίδα σου.

Υ.Γ: Κι εγώ από Γερμανία μπορώ να λέω ότι αγαπώ την πατρίδα μου (και πιθανότατα να την αγαπάς και περισσότερο, δεν σε αμφισβητώ στο ελάχιστο). Το θέμα είναι τί αποτελέσματα επιφέρει αυτή σου η κίνηση. Και να τα αναγνωρίζεις, όπως προς τιμήν σου έκανες αδρομερώς, είναι ένα πρώτο βήμα, αλλά δεν είναι η λύση! Το ξέρουμε και οι 2 μας, άσχετα πως δρώμεν.

Δεν θεραπεύεις ποτέ το κακό με κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα απαντήσω στο ίδιο ύφος:
Ποιος κουλης ρε παιδιά !!!


Με τον Κούλη μπορείς να συμφωνήσεις, να διαφωνήσεις κλπ. Το ΚΚΕ δεν είναι καν σοβαρή επιλογή, πως το λένε. Πρέπει να έχεις αρνητικό iq για να τους θεωρείς ως υποψηφιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Με τον Κούλη μπορείς να συμφωνήσεις, να διαφωνήσεις κλπ. Το ΚΚΕ δεν είναι καν σοβαρή επιλογή, πως το λένε. Πρέπει να έχεις αρνητικό iq για να τους θεωρείς ως υποψηφιότητα.


ΧΑΧΑΧΑΧΑ καλό , εντάξει δεν ήρθε και η πρωταπριλιά , αλλά καλή προσπάθεια .
Βέβαια μπορεί εύκολα και ένας ''τρίτος'' να καταλάβει την προσπάθεια του φόρουμ να περάσει το μήνυμα του στυλ δεξιά και άκρα δεξιά διανόηση και τέχνη και αριστερά και άκρα αριστερά τεμπελιά .
Θα συμφωνήσω ότι δεν έχουμε σοβαρό ΚΚΕ αλλά δεν μπορώ να διαφωνήσω με κάποια που πρεσβεύουν . Αντιθέτως είναι εντυπωσιακό το γεγονός πως ο κόσμος προσελκύστηκε από την ρητορική της ΧΑ ( τώρα τι επιπέδου κόσμος...γελάνε και οι πέτρες ) .
ΥΓ : Αν στην Ευρώπη είναι πιθανόν να υπάρξουν σκηνικά όπως ο Μελιγαλάς , στην Ελλάδα θα έχουμε πιθανότερα Καισαριανές .
Πως το καταφέρνουμε μόνο ο Θεός ξέρει.

Όχι, όσο υπάρχουν κάτοικοι κι όχι πολίτες δεν έχει ούτε παρόν.
Είναι σαν σπίτι που όλοι το γλεντάνε και κανείς δεν το νοιάζεται για χρόνια. Αργά η γρήγορα θα καταρρεύσει.
Εσύ διαλέγεις να αλλάξεις διεύθυνση και να πετάξεις ότι σε συνδέει με αυτό, δικαίωμά σου. Στα άλλα θα 'σαι πάντα ένας ξένος νοικάρης, ούτε καν σπιτονοικοκύρης. Ίσως να γίνεις και πλούσιος με πολλά λεφτά, επίσης δικαίωμά σου.
Αλλά μην ζητάς να γίνει ως δια μαγείας, το παρατημένο δικό σου, καινούργιο και γερό και να σε περιμένει.


όχι όσο δεν υπάρχει ένα ΣΟΚ .
Δεν αλλάζει η νοοτροπία παρά μόνο με ένα δυνατό σοκ , είτε αυτό είναι οικονομικό είτε κοινωνικό .
Χθες , προχθές έγινε viral η εικόνα ενός παιδιού ΑΜΕΑ να μην μπορεί να περάσει το δρόμο επειδή έχει παρκάρει ένα αμάξι ακριβώς μπροστά στην διάβαση των αμέα .
Πόσα τέτοια περιστατικά βλέπουμε κάθε ώρα σε κάθε πόλη της Ελλάδας ; Να παρκάρουν σε διαβάσεις , στα πεζοδρόμια, σε θέσεις parking AMΕΑ ;
Αυτό αλλάζει ; Π Ο Τ Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Υ.Γ: Κι εγώ από Γερμανία μπορώ να λέω ότι αγαπώ την πατρίδα μου (και πιθανότατα να την αγαπάς και περισσότερο, δεν σε αμφισβητώ στο ελάχιστο). Το θέμα είναι τί αποτελέσματα επιφέρει αυτή σου η κίνηση. Και να τα αναγνωρίζεις, όπως προς τιμήν σου έκανες αδρομερώς, είναι ένα πρώτο βήμα, αλλά δεν είναι η λύση! Το ξέρουμε και οι 2 μας, άσχετα πως δρώμεν.

Δεν θεραπεύεις ποτέ το κακό με κακό.


Καταρχάς μην παίρνεις ως εφαλτήριο δημιουργίας επιχειρήματος τη λέξη Γερμανία. Κάλλιστα θα μπορούσα να είχα γράψει Ολλανδία και να μένω στη Θεσσαλονίκη.

Κατα δεύτερον επειδή μίλησες αξιακά για πατρίδα. Εξήγησέ μου για ποιές αξίες μιλάς και τι σημαίνει πατρίδα για εσένα και να το αναλύσουμε πολύ ευχαρίστως. Εξάλλου έχεις εξαιρετική ικανότητα λόγου και σε συγχαίρω γι αυτό, οπότε προβλέπω μια συναρπαστική συζήτηση.

Ας ξεκινήσουμε από τα απλά λοιπόν. Περιέγραψέ μου την πατρίδα μας. Μετά θα πάμε και στο πως θεραπεύεται. Αν θεραπεύεται, διότι εαν κάτι νοσεί χρονίως και ανιάτως, το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να ετοιμάσεις κουλουράκια και καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
όχι όσο δεν υπάρχει ένα ΣΟΚ .
Δεν αλλάζει η νοοτροπία παρά μόνο με ένα δυνατό σοκ , είτε αυτό είναι οικονομικό είτε κοινωνικό .
Χθες , προχθές έγινε viral η εικόνα ενός παιδιού ΑΜΕΑ να μην μπορεί να περάσει το δρόμο επειδή έχει παρκάρει ένα αμάξι ακριβώς μπροστά στην διάβαση των αμέα .
Πόσα τέτοια περιστατικά βλέπουμε κάθε ώρα σε κάθε πόλη της Ελλάδας ; Να παρκάρουν σε διαβάσεις , στα πεζοδρόμια, σε θέσεις parking AMΕΑ ;
Αυτό αλλάζει ; Π Ο Τ Ε


Ρε φίλε εδώ ψηφίζεις Συριζα που έχει προσπαθήσει να περάσει τόσους αντισυνταγματικούς νόμους και μας μιλάς για ηθική και νομιμότητα; Οι μισοί στον Συριζα δεν έχουν εργαστεί ποτέ και οι άλλοι μισοί έχουν φάει από το κράτος, τα έλεγε και ανοιχτά ο Πολάκης άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
όχι όσο δεν υπάρχει ένα ΣΟΚ .
Δεν αλλάζει η νοοτροπία παρά μόνο με ένα δυνατό σοκ , είτε αυτό είναι οικονομικό είτε κοινωνικό .
Χθες , προχθές έγινε viral η εικόνα ενός παιδιού ΑΜΕΑ να μην μπορεί να περάσει το δρόμο επειδή έχει παρκάρει ένα αμάξι ακριβώς μπροστά στην διάβαση των αμέα .
Πόσα τέτοια περιστατικά βλέπουμε κάθε ώρα σε κάθε πόλη της Ελλάδας ; Να παρκάρουν σε διαβάσεις , στα πεζοδρόμια, σε θέσεις parking AMΕΑ ;
Αυτό αλλάζει ; Π Ο Τ Ε


"Ωχ δεν το είδα, με συγχωρείτε"
"Για λίγο πάρκαρα, λίγες ώρες μόνο, μα είναι δυνατόν να φέρετε την αστυνομία;"

Κάποιες από τις δικαιολογίες που έχω ακούσει εγω. Ναι, είμαι αμεα.

Και άντε αυτά είναι τα φανερά. Κανείς δε μιλάει γι αυτά που δεν φαίνονται. Όπως ξέρεις το πρόβλημα με την εύρεση εργασίας είναι ότι οι άνθρωποι στέλνουν βιογραφικά και σπανίως λαμβάνουν κλήση για συνέντευξη. Εμένα το βιογραφικό μου στην Ελλάδα πέρναγε αέρα πατέρα και 5 στους 10 με καλούσαν για συνέντευξη. Οι μισές εταιρείες που έκανα αίτηση. Και θεωρείται μεγάλο ποσοστό.

Ε οταν πήγαινα εκεί και με έβλεπαν, άλλαζε το σκηνικό τελείως. Και "Ξέρεις ναι, φαίνεσαι πανέξυπνος, θα μπορείς όμως να δουλεύεις με το πρόβλημα;" ή εγω μίλαγα και εκείνοι με έγραφαν και κοίταγαν αλλού, ή έβρισκαν δικαιολογίες "Ξέρετε θέλουμε όμως εμπειρία" ενω η θέση ξεκάθαρα ήταν εκπαιδευόμενου και έλεγε δεν απαιτείται προυπηρεσία. Για να μην πουν "δε θέλουμε ανάπηρους εδω" και τους γράψει καμιά εφημερίδα την ίδια στιγμή, σκαρφίζονται ότι παπαριά θέλεις.

Κι αμα ρίξεις μια ματιά τι τύποι είναι. Είναι οι κλασσικές χιλιοπουδραρισμένες "θέλω να δείχνω γυναίκα" κοπελίτσες που μπήκαν μέσω προγράμματος ΕΣΠΑ εως 29 ετών (ηλικιακή γκετοποίηση, μέχρι 29 είσαι ικανός, στα 29+1 σε θάβουμε και σου κάνουμε τα σαράντα) και το παίζουν στελεχάρες, ή κάτι τύποι με ύφος χιλίων καρδιναλίων μπροστά σου αλλά στον συνεργάτη τους θα δεις να μιλάνε σε φάση "Ψηθείτε να ρθειτε σπίτι το βράδυ να φάμε γαλοπουλα με κινόα και να δούμε Survivor".

Επίπεδο ανατριχιαστικά υψηλό, όχι μαλακίες.


Καπιταλισμός δικέ μου. Ελευθερία. Δημοκρατία. Εϊστε ευπρόσδεκτοι όλοι, equal opportunities, αρκεί να είστε αυτοί που θέλουμε.

Εκείνη την ώρα τι κάνεις; Αχ πατρίδα μου; Αχ Ελλάδα μου; Εμείς οι Έλληνες όταν οι άλλοι τρώγανε βελανίδια;


Που μπήκα σε Γερμανική υπηρεσία κάποτε και ήρθαν από μόνοι τους οι υπάλληλοι να μου προτείνουν μια θέση πιο κοντά στην πόρτα για να μπορώ να είμαι πιο άνετος αν θέλω να πάρω αέρα ή να παω στο μπάνιο, και παντού είχαν μαζί μου έναν υπάλληλο να με βοηθάει σε όλα.



Τι να πεις μετά από αυτά; Οτι υπάρχει ελπίδα; Πιάστους έναν έναν και φτιάξτους και κάντο 10 γαμημένα εκατομμύρια φορές. Αν το καταφέρεις θα σου στήσω άγαλμα. Εγω βαρέθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από: Valder
Καταρχάς μην παίρνεις ως εφαλτήριο δημιουργίας επιχειρήματος τη λέξη Γερμανία. Κάλλιστα θα μπορούσα να είχα γράψει Ολλανδία και να μένω στη Θεσσαλονίκη.

Εάν είναι να μιλήσουμε, τότε καλύτερα να ξεκινήσουμε να χτίζουμε σε μία βάση αληθείας

Κατα δεύτερον επειδή μίλησες αξιακά για πατρίδα. Εξήγησέ μου για ποιές αξίες μιλάς και τι σημαίνει πατρίδα για εσένα και να το αναλύσουμε πολύ ευχαρίστως. Εξάλλου έχεις εξαιρετική ικανότητα λόγου και σε συγχαίρω γι αυτό, οπότε προβλέπω μια συναρπαστική συζήτηση.

Πατρίς< πατρίς άρουρα (=πατρική γη). Η γη-<<οικία>> που κληρονομείς από τους προγόνους-πατέρες σου. Η έννοια έχει χαθεί (σκοπίμως ή ασκόπως) μέσω χρονίων ανεξελέγκτων φυλετικών και μη επιμειξιών και σήμερα φτάσαμε ένα βήμα πιο κάτω και αφήνουμε απλά στους επομένους σκέτη άρουρα, σαν γνήσιοι αρουραίοι.

Επιπλέον και προς αποφυγή παρεξηγήσεων κι επειδή υπάρχουν διάφοροι συλλογισμοί που γίνονται (σκοπίμως) από αυτούς που δεν πιστεύουν σε ράτσες,φυλές όταν ξεκινάνε την επιχειρηματολογία τους, αλλά πιστεύουν σε οποιοδήποτε παράγωγο, τους συμφέρει, όπως ρατσισμός,πολυφυλετισμός, έχω να πω τα εξής:

Σε μία οικία (πατρίδα) κατοικεί μια οικο-γένεια (έθνος). Όπως οι γονείς με τα τέκνα τους έχουν συγγένεια, η οποία αναγνωρίζεται μέσω διαφόρων φυσικών αποδείξεων, τουτ’έστιν έχουν κοινά χαρακτηριστικά που τους διαφοροποιούν από τις υπόλοιπες οικογένειες, το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση της πατρίδας-έθνους.
Αυτό δεν σημαίνει πως μόνο εμείς έχουμε οικογένεια και όλοι οι άλλοι είναι κατακάθια της κοινωνίας, αλλά ότι έχουμε ένα χαρακτήρα ο οποίος λειτουργεί ως ειδοποιός διαφορά, συντελεί στην ποικιλομορφία, μας ξεχωρίζει, μας ενώνει σε όλες τις συνθήκες καλές και κακές (γι’αυτό και βλέπεις διαλυμένες οικογένειες να <<καταρρέουν>> εντονότερα στα δύσκολα, απ’ότι αυτές που είναι μια γροθιά) κ.α και οφείλουν αυτόν τον χαρακτήρα, να τον προστατέψουν!

Και επειδή αναπόφευκτα πρέπει εδώ που το φτάσαμε, δυστυχώς ή ευτυχώς, να προσαρμόσουμε το ιδανικό, στο πρακτικό κομμάτι, αν είναι να δεχτεί μια οικογένεια αλλότρια μέλη, έστω... Αλλά, ας δεχτεί (προσοχή!) αριθμητικώς ελεγχόμενα κάποιους ξένους (αλλοεθνείς) και υπό προϋποθέσεις μήπως αποφευχθεί η διάσπαση αυτής της συνοχής.

Αν δεν σέβονται, δεν (εκ)τιμούν, δεν δέχονται να αφομοιωθούν (ομοτρόπως,ομογλώσσως, ομοφυλετικώς) και δεν αναγνωρίζουν τον χαρακτήρα αυτών, που τους φιλοξενούν και (εν συνεχεία, υπό προϋποθέσεις) θα τους υιοθετήσουν, κάνοντάς τους ισάξια μέλη της οικογένειας και εσύ συνάμα δεν προστατέψεις την διαφορετικότητά σου, τότε αργά η γρήγορα αφανίζεσαι!

Και μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός, ότι συνήθως αυτοί που υπερασπίζονται την πολυπολιτισμικότητα και αγαπούν την διαφορετικότητα, την υπερασπίζονται, διαλύοντάς την δια της εξομοιώσεως!

Ήταν λίγο αλληγορικά όλα αυτά, αλλά είναι ένας ελάχιστος τρόπος να επεξηγήσω βασικές έννοιες σε ανθρώπους που έχουν απολέσει κάποιες βασικές αξίες. Είχα γράψει κι άλλα, δυστυχώς όμως κατά την καταχώρηση υπήρξε πρόβλημα, οπότε ελπιζω να καλύπτεσαι και με μια πιο σύντομη απάντηση.


Αν θεραπεύεται, διότι εαν κάτι νοσεί χρονίως και ανιάτως, το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να ετοιμάσεις κουλουράκια και καφέ.

Διατείνεσαι, ότι το να επιλέξεις απλά να στέκεσαι μπροστά απ’το ερείπιο-σπίτι σου και να κοιτάς να σου διαλύουν και τα θεμέλια είναι αναπόφευκτο. Με συγχωρείς, αλλά έτσι σιγουρεύεις ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξαναχτιστεί αυτό το σπίτι! Κι αν εσύ έχεις όρεξη για κουλουράκια και καφέ, θα τα απολαμβάνεις σε όποιον επιθυμεί και ωφελείται από το να στα φτιάχνει! Εσύ δεν θα έχεις ποτέ τα δικά σου εργαλεία και με τον φυσικό θάνατό σου, θα χαθεί και η συνταγή!
(Κατανοώ απόλυτα το βαθύτερο νοημά σου, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τις συνέπειες των πράξεών μας, ακόμα κι αν δεν μπορούμε πράγματι να αναστρέψουμε μια κατάσταση, ο,τιδήποτε κι αν αυτή αφορά)


"Ωχ δεν το είδα, με συγχωρείτε"[...]Εγω βαρέθηκα.

Λυπάμαι πολύ και για το όποιο πρόβλημα-ανάγκη σου, αλλά κυρίως για την αντιμετώπιση απ'τους γύρω σου, γιατί αυτό σημαίνει πως εκείνοι έχουν μεγαλύτερο. Γι'αυτό και θα συμπληρώσω στα από πάνω, ότι αν δεν είσαι φάρος πολιτισμού εσύ ο ίδιος, οι άλλοι που θα έρθουν σπίτι σου θα έχουν έτοιμη δικαιολογία να σε αποτελειώσουν. Αλλά δεν μπορεί ένα προβληματικό μέλος να νεκρώνει όλο το σώμα και εμείς να χειροκροτούμε υποδεικνύοντας το σώμα για ελαττωματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καπιταλισμός δικέ μου. Ελευθερία. Δημοκρατία. Εϊστε ευπρόσδεκτοι όλοι, equal opportunities, αρκεί να είστε αυτοί που θέλουμε.

Εσύ συσχετίζεσαι με άτομα που δεν είναι αυτοί που θέλεις? Μέρος της ελευθερίας είναι και το να μην εξαναγκάζεσαι να συσχετιστείς με άτομα που δεν θέλεις για τους δικούς σου υποκειμενικούς λόγους.

Για τις περισσότερες δουλειές το να είσαι ανάπηρος (ανάλογα με την αναπηρία βέβαια) είναι πρόβλημα. Οπότε αυτό αναμφίβολα θα παίξει ρόλο στην διαδικασία πρόσληψης, καθώς φέρνεις στο τραπέζι ένα πρόβλημα που ο ανταγωνιστής σου δεν φέρνει, και συνεπώς είναι δική σου ευθύνη να έχεις κάποιο άλλο προσόν το οποίο θα το υπερκαλύπτει. Αυτό ισχύει για πάρα πολλά πράγματα και όχι μόνο για την αναπηρία.

Θα μπορούσες για παράδειγμα να μην έχεις γεννηθεί πανέξυπνος, αλλά βλάκας. Θα είχες την ίδια αντιμετώπιση και ίσως ακόμη μεγαλύτερο αποκλεισμό από δουλειές, καθώς πάλι φέρνεις ένα πρόβλημα στο τραπέζι. Στην περίπτωση δε, που ήσουν βλάκας δεν θα είχες και καμία κοινωνική στήριξη, καθώς η βλακεία πολλές φορές είναι αντικείμενο χλευασμού, ενώ πρόκειται ουσιαστικά για την ίδια περίπτωση με την αναπηρία, ένα χαρακτηρηστικό που σου προκαλεί προβλήματα και δεν ήταν επιλογή σου.

Την βλακεία την έφερα σαν παράδειγμα διότι είπες πως είσαι έξυπνος, που σημαίνει πως η ελευθερία της σημερινής κοινωνίας σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς την εξυπνάδα (ένα γενετικό λαχείο) σου για να τοποθετηθείς καλύτερα από κάποιον βλάκα στην ζωή σου και να κερδίσεις περισσότερα. Και νομίζω πως γενικότερα είναι καλύτερο να υπάρχει ελευθερία καθώς μέσα από αυτή επωφελούνται έμμεσα και οι γενετικά ατυχείς.

Το αν σε αποκλείει τώρα κάποιος από εργασίες στις οποίες η αναπηρία σου δεν παίζει κανένα ρόλο, διότι αυτός είναι κολλημένος είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δεν έχει σχέση με την ελευθερία. Απλά ψάχνεις να βρεις κάποιον που σκέφτεται πιο σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Την βλακεία την έφερα σαν παράδειγμα διότι είπες πως είσαι έξυπνος, που σημαίνει πως η ελευθερία της σημερινής κοινωνίας σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς την εξυπνάδα (ένα γενετικό λαχείο) σου για να τοποθετηθείς καλύτερα από κάποιον βλάκα στην ζωή σου και να κερδίσεις περισσότερα. Και νομίζω πως γενικότερα είναι καλύτερο να υπάρχει ελευθερία καθώς μέσα από αυτή επωφελούνται έμμεσα και οι γενετικά ατυχείς.

Δεν είναι γενετικό λαχείο η εξυπνάδα, αλλά φυσική επιλογή που επέρχεται απ'τις συνήθειές σου. Μπορεί να μην γεννηθείς ευφυής (γενετικό λαχείο) πράγματι, αλλά νομίζω κάθε άνθρωπος οφείλει να <<βγει>> εκτός ύπνου. Οπότε οι βλάκες που λες, δεν είναι γενετικά ατυχείς, απλώς βλάκες από επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι γενετικό λαχείο η εξυπνάδα, αλλά φυσική επιλογή που επέρχεται απ'τις συνήθειές σου. Μπορεί να μην γεννηθείς ευφυής (γενετικό λαχείο) πράγματι, αλλά νομίζω κάθε άνθρωπος οφείλει να <<βγει>> εκτός ύπνου. Οπότε οι βλάκες που λες, δεν είναι γενετικά ατυχείς, απλώς βλάκες από επιλογή.


Ας μην κολλάμε στις λέξεις. Όταν μιλούσα για εξυπνάδα και βλακεία αναφερόμουν σε υψηλό και χαμηλό IQ αντίστοιχα, πράγματα που είναι γενετικά. Ο δείκτης IQ μετράει πράγματα όπως το πόσο γρήγορα μαθαίνει κάποιος νέα πράγματα, την ικανότητα του να βρίσκει κοινές έννοιες σε διαφορετικά αντικείμενα και καταστάσεις κ.ο.κ. Ένας άνθρωπος που γεννήθηκε με IQ 80 έχει μεγάλες διαφορές δυναμικής από κάποιον με IQ 120 και αυτό θα φαίνεται ακόμη περισσότερο όσο περνάνε τα χρόνια.

Η αφύπνιση λοιπόν που λες, η οποία κατ εμέ σημαίνει την ανεύρεση και αποδοχή της αλήθειας έχεις κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις για να επιτευχθεί και το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ένας άνθρωπος με χαμηλό IQ μάλλον δεν θα τις ικανοποιήσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Εάν είναι να μιλήσουμε, τότε καλύτερα να ξεκινήσουμε να χτίζουμε σε μία βάση αληθείας

Πρώτον δεν πιστεύω ότι καθιστά κάποιον μη αληθή η λέξη "Γερμανία" σε ένα προφίλ ενός σαιτ γεμάτο από άγνωστα άτομα και ψευδώνυμα αντί βαφτιστικών ονομάτων. Μη αληθής απέναντί σου θα ήμουν εαν σου έλεγα "εγω εδω στη Γερμανία" ή αν δεν σου έλεγα αυτό που σου είπα πιο πριν, παραδοχή ότι μπορεί και να μην ισχύει η Γερμανία. Ο ψεύτης ψεύδεται, εγω απλά δε θέλω να χτίσουμε από τόσο χαμηλή βάση διότι δεν σε γνωρίζω προσωπικώς. Εχουν διαφορά αυτά τα δυο.




Πατρίς< πατρίς άρουρα (=πατρική γη). Η γη-<<οικία>> που κληρονομείς από τους προγόνους-πατέρες σου. Η έννοια έχει χαθεί (σκοπίμως ή ασκόπως) μέσω χρονίων ανεξελέγκτων φυλετικών και μη επιμειξιών και σήμερα φτάσαμε ένα βήμα πιο κάτω και αφήνουμε απλά στους επομένους σκέτη άρουρα, σαν γνήσιοι αρουραίοι.

Επιπλέον και προς αποφυγή παρεξηγήσεων κι επειδή υπάρχουν διάφοροι συλλογισμοί που γίνονται (σκοπίμως) από αυτούς που δεν πιστεύουν σε ράτσες,φυλές όταν ξεκινάνε την επιχειρηματολογία τους, αλλά πιστεύουν σε οποιοδήποτε παράγωγο, τους συμφέρει, όπως ρατσισμός,πολυφυλετισμός, έχω να πω τα εξής:

Σε μία οικία (πατρίδα) κατοικεί μια οικο-γένεια (έθνος). Όπως οι γονείς με τα τέκνα τους έχουν συγγένεια, η οποία αναγνωρίζεται μέσω διαφόρων φυσικών αποδείξεων, τουτ’έστιν έχουν κοινά χαρακτηριστικά που τους διαφοροποιούν από τις υπόλοιπες οικογένειες, το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση της πατρίδας-έθνους.
Αυτό δεν σημαίνει πως μόνο εμείς έχουμε οικογένεια και όλοι οι άλλοι είναι κατακάθια της κοινωνίας, αλλά ότι έχουμε ένα χαρακτήρα ο οποίος λειτουργεί ως ειδοποιός διαφορά, συντελεί στην ποικιλομορφία, μας ξεχωρίζει, μας ενώνει σε όλες τις συνθήκες καλές και κακές (γι’αυτό και βλέπεις διαλυμένες οικογένειες να <<καταρρέουν>> εντονότερα στα δύσκολα, απ’ότι αυτές που είναι μια γροθιά) κ.α και οφείλουν αυτόν τον χαρακτήρα, να τον προστατέψουν!

Και επειδή αναπόφευκτα πρέπει εδώ που το φτάσαμε, δυστυχώς ή ευτυχώς, να προσαρμόσουμε το ιδανικό, στο πρακτικό κομμάτι, αν είναι να δεχτεί μια οικογένεια αλλότρια μέλη, έστω... Αλλά, ας δεχτεί (προσοχή!) αριθμητικώς ελεγχόμενα κάποιους ξένους (αλλοεθνείς) και υπό προϋποθέσεις μήπως αποφευχθεί η διάσπαση αυτής της συνοχής.

Αν δεν σέβονται, δεν (εκ)τιμούν, δεν δέχονται να αφομοιωθούν (ομοτρόπως,ομογλώσσως, ομοφυλετικώς) και δεν αναγνωρίζουν τον χαρακτήρα αυτών, που τους φιλοξενούν και (εν συνεχεία, υπό προϋποθέσεις) θα τους υιοθετήσουν, κάνοντάς τους ισάξια μέλη της οικογένειας και εσύ συνάμα δεν προστατέψεις την διαφορετικότητά σου, τότε αργά η γρήγορα αφανίζεσαι!


Και μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός, ότι συνήθως αυτοί που υπερασπίζονται την πολυπολιτισμικότητα και αγαπούν την διαφορετικότητα, την υπερασπίζονται, διαλύοντάς την δια της εξομοιώσεως!

Ωραία αυτή η ανάλυση και μάλιστα το τελευταίο δίστιχο είναι ακριβώς το ζουμί. Να μη σου κάνει καμία εντύπωση, είναι απόλυτα κατανοητό το όλο σκεπτικό. Τάξη ---> διάλυση ---> Χάος ---> αναδημιουργημένη Τάξη

Ακόμα και στις εκλογές δεν έλεγαν οι πολιτικοί "φέρνουμε κατι νεο" αλλά "τελειώνουμε με το παλιό". Πρέπει να διαλύσεις αυτό που υπάρχει για να χτίσεις κάτι άλλο. Και όπου βλέπεις πολλή διαλυτική τάση, να περιμένεις το νεο σύντομα. Κανείς δεν θέλει αταξία. Μόνο το χάος για να εξυπηρετήσει τη μετάβαση από τη μια τάξη εις την άλλη.

Όμως έχω μια ένσταση:

Ακόμα και οταν ήμασταν μόνοι μας, "καθαροί" (αν ποτέ ήμασταν πράγματι καθαροί από αλλότριες επιρροές), θεωρείς ότι ήμασταν φάρος πολιτισμού αποκλειστικά; Πόσες και πόσες αρχαίες αυτοκρατορίες κατέρρευσαν εκ των έσω και εκ των αδυναμιών τους; Το σύγχρονό μας κράτος, βαφτίστηκε με την απώλεια του Καποδίστρια, ίντριγκες και δολοπλοκίες και χρεωκοπίες, πολλά χρόνια πριν έρθουν οι αλλοεθνείς.

Να ξεχωρίσουμε λοιπόν 2 πράγματα. Τα σύγχρονα συμβάντα που επιτείνουν την ήδη διαλυτική μας διάθεση, και την ήδη σάπια νοοτροπία μας ως έθνος που δημιούργησε και συντηρεί αυτή τη διαλυτική διάθεση. Το να βλέπουμε μόνο το 1ο αλλά να αγνοούμε την ανάγκη για θεραπεία του 2ου δεν θα μας οδηγήσει κάπου. Πριν κατηγορήσεις το γείτονα, φτιάχνεις λοιπόν το σπίτι σου και επιβεβαιωνεις εσυ ο ίδιος ως Έλληνας με τη συμπεριφορά σου και την ανατροφή σου εαν θέλεις να κρατήσεις τις αξίες σου ή όχι.

Ήταν λίγο αλληγορικά όλα αυτά, αλλά είναι ένας ελάχιστος τρόπος να επεξηγήσω βασικές έννοιες σε ανθρώπους που έχουν απολέσει κάποιες βασικές αξίες. Είχα γράψει κι άλλα, δυστυχώς όμως κατά την καταχώρηση υπήρξε πρόβλημα, οπότε ελπιζω να καλύπτεσαι και με μια πιο σύντομη απάντηση.

Πάντως εαν μιλάς για μένα, οι αξίες μου θεωρώ πως βρίσκονται στη θέση τους και σε κατάλαβα απόλυτα έστω και με τη σύντομη απάντηση.


Διατείνεσαι, ότι το να επιλέξεις απλά να στέκεσαι μπροστά απ’το ερείπιο-σπίτι σου και να κοιτάς να σου διαλύουν και τα θεμέλια είναι αναπόφευκτο. Με συγχωρείς, αλλά έτσι σιγουρεύεις ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξαναχτιστεί αυτό το σπίτι! Κι αν εσύ έχεις όρεξη για κουλουράκια και καφέ, θα τα απολαμβάνεις σε όποιον επιθυμεί και ωφελείται από το να στα φτιάχνει! Εσύ δεν θα έχεις ποτέ τα δικά σου εργαλεία και με τον φυσικό θάνατό σου, θα χαθεί και η συνταγή!
(Κατανοώ απόλυτα το βαθύτερο νοημά σου, αλλά καλό είναι να ξέρουμε και τις συνέπειες των πράξεών μας, ακόμα κι αν δεν μπορούμε πράγματι να αναστρέψουμε μια κατάσταση, ο,τιδήποτε κι αν αυτή αφορά)

Να χτιστεί ένα νεο, καλύτερο, που να μοιάζει περισσότερο στις αξίες που θέλουμε. Το να διορθώσεις κάτι πολλές φορές έχει μεγαλύτερο κόστος και οχι μόνο οικονομικό. Αυτες τις μπούρδες που λέγανε οι ποταμίσιοι "να φτιάξουμε τα πάντα χωρίς να διαλύσουμε τη χώρα" τις άκουγα βερεσέ. Οχι λήθη, όχι αποτίναξη της κληρονομιάς, μη τα μπερδεύεις αυτα με την διάλυση στα βασικά και ξαναχτίσιμο. Εχει διαφορά αυτό που λες από αυτό που σου λεω.


Λυπάμαι πολύ και για το όποιο πρόβλημα-ανάγκη σου, αλλά κυρίως για την αντιμετώπιση απ'τους γύρω σου, γιατί αυτό σημαίνει πως εκείνοι έχουν μεγαλύτερο. Γι'αυτό και θα συμπληρώσω στα από πάνω, ότι αν δεν είσαι φάρος πολιτισμού εσύ ο ίδιος, οι άλλοι που θα έρθουν σπίτι σου θα έχουν έτοιμη δικαιολογία να σε αποτελειώσουν. Αλλά δεν μπορεί ένα προβληματικό μέλος να νεκρώνει όλο το σώμα και εμείς να χειροκροτούμε υποδεικνύοντας το σώμα για ελαττωματικό.

Μη λυπάσαι, δεν υπάρχει λόγος. Δεν έχω κατι όμορφο, κάτι επιθυμητό. Είναι πρόβλημα, είναι δυσκολία. Ετσι είναι η ζωή. Αλλά δε χρειάζομαι και πολέμιους για κατι για το οποίο δεν ευθύνομαι. Εν πάση περιπτώσει δεν διαφωνούμε απλά μιλάμε.


Εσύ συσχετίζεσαι με άτομα που δεν είναι αυτοί που θέλεις? Μέρος της ελευθερίας είναι και το να μην εξαναγκάζεσαι να συσχετιστείς με άτομα που δεν θέλεις για τους δικούς σου υποκειμενικούς λόγους.

Για τις περισσότερες δουλειές το να είσαι ανάπηρος (ανάλογα με την αναπηρία βέβαια) είναι πρόβλημα. Οπότε αυτό αναμφίβολα θα παίξει ρόλο στην διαδικασία πρόσληψης, καθώς φέρνεις στο τραπέζι ένα πρόβλημα που ο ανταγωνιστής σου δεν φέρνει, και συνεπώς είναι δική σου ευθύνη να έχεις κάποιο άλλο προσόν το οποίο θα το υπερκαλύπτει. Αυτό ισχύει για πάρα πολλά πράγματα και όχι μόνο για την αναπηρία.

Θα μπορούσες για παράδειγμα να μην έχεις γεννηθεί πανέξυπνος, αλλά βλάκας. Θα είχες την ίδια αντιμετώπιση και ίσως ακόμη μεγαλύτερο αποκλεισμό από δουλειές, καθώς πάλι φέρνεις ένα πρόβλημα στο τραπέζι. Στην περίπτωση δε, που ήσουν βλάκας δεν θα είχες και καμία κοινωνική στήριξη, καθώς η βλακεία πολλές φορές είναι αντικείμενο χλευασμού, ενώ πρόκειται ουσιαστικά για την ίδια περίπτωση με την αναπηρία, ένα χαρακτηρηστικό που σου προκαλεί προβλήματα και δεν ήταν επιλογή σου.

Την βλακεία την έφερα σαν παράδειγμα διότι είπες πως είσαι έξυπνος, που σημαίνει πως η ελευθερία της σημερινής κοινωνίας σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς την εξυπνάδα (ένα γενετικό λαχείο) σου για να τοποθετηθείς καλύτερα από κάποιον βλάκα στην ζωή σου και να κερδίσεις περισσότερα. Και νομίζω πως γενικότερα είναι καλύτερο να υπάρχει ελευθερία καθώς μέσα από αυτή επωφελούνται έμμεσα και οι γενετικά ατυχείς.

Το αν σε αποκλείει τώρα κάποιος από εργασίες στις οποίες η αναπηρία σου δεν παίζει κανένα ρόλο, διότι αυτός είναι κολλημένος είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δεν έχει σχέση με την ελευθερία. Απλά ψάχνεις να βρεις κάποιον που σκέφτεται πιο σωστά.

Βάζεις πολλά πράγματα στη συζήτηση αδερφέ και θα σχολιάσω μόνο 2 εαν μου επιτρέπεις:

Όντως η αναπηρία είναι ένα πρόβλημα. Αντίθετα όμως μπορεί να ιδωθεί και ως μια ευκαιρία. Η προσαρμοστικότητα των ανθρώπων που τους αχρηστεύεις ένα μέρος του σώματός τους, η ικανότητα να αυτοσχεδιάσουν και να ανταπεξέλθουν σε δύσκολες καταστάσεις, να χρησιμοποιήσουν τους παραγωγικούς πόρους που διαθέτουν, ειδικά δε οταν έχουν αποδεδειγμένα φτάσει στο ίδιο ακαδημαικό ή και πρακτικό επίπεδο με τους άλλους με λιγότερα μέσα, αυτό κάτι λέει.

Εαν ημουν μάνατζερ στην Ελλάδα, θα έκανα αυτό τον κύκλο σκέψης και θα εξέταζα -ακόμα και με πρακτική δοκιμή, δεν είναι ντροπή- το κατα πόσον αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στην εργασία που προσφέρω.

Βεβαίως ένας άνευ όσφρησης ή γεύσης δε θα μπορούσε να είναι σομελιέ σε οινοποιείο. Ή ενας τετραπληγικός δε θα μπορούσε να χορέψει και να κάνει καλλιτεχνικό πατινάζ. Δεκτόν.

Όταν όμως, προσφέρεις δουλειά απολύτως κατάλληλη για την αναπηρία του άλλου, ενώ ταυτόχρονα διαφημίζεις οτι αποδέχεσαι τη διαφορετικότητα και την ισότητα στις ευκαιρίες, και τελικά τον απορρίπτεις, ε εκεί έχεις θέμα υποκρισίας.

Αυτό εξηγώ. Και σε αυτές τις περιπτωσεις Ελλήνων ή πολυεθνικών αναφέρομαι. Να τη χέσω την ισότητα αμα είναι έτσι.

Και οχι φιλε χάκερ, δε μπορείς να συναναστρέφεσαι μονο με όσους γουστάρεις γιατι ετσι δε θα γινει καμία δουλειά σου ποτέ. Κι εγω δε γουστάρω τη γκόμενα του φίλου μου, αλλά αν πω "αντε γαμηθείτε δε σας κανω παρέα" θα χάσω και τον φίλο μου.

Κάπου πρέπει να κάνεις και λίγο το μαλάκα γιατι ίσως έχεις να κερδίσεις κάτι ή ίσως μπορεί να έκανες λάθος στην τελική γι αυτή την τύπισσα και να αποδειχθεί και γαμώ τα τυπάκια. Τόσο σωστοί είμαστε κι αλάνθαστοι κι αποκομμένοι εγωπαθώς από κάθε μορφή σχέσεως προκειμένου να διατεινόμεθα οτι έτσι επιτύχαμε την ελευθερία;

Ας μην μπερδεύουμε την ελευθερία με την ασυδοσία, είναι και λίγο προσβλητικό αν μη τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Να μη σου κάνει καμία εντύπωση, είναι απόλυτα κατανοητό το όλο σκεπτικό. Τάξη ---> διάλυση ---> Χάος ---> αναδημιουργημένη Τάξη
Ακόμα και οταν ήμασταν μόνοι μας, "καθαροί" (αν ποτέ ήμασταν πράγματι καθαροί από αλλότριες επιρροές), θεωρείς ότι ήμασταν φάρος πολιτισμού αποκλειστικά; Πόσες και πόσες αρχαίες αυτοκρατορίες κατέρρευσαν εκ των έσω και εκ των αδυναμιών τους; Το σύγχρονό μας κράτος, βαφτίστηκε με την απώλεια του Καποδίστρια, ίντριγκες και δολοπλοκίες και χρεωκοπίες, πολλά χρόνια πριν έρθουν οι αλλοεθνείς.

2.Πάντως εαν μιλάς για μένα, οι αξίες μου θεωρώ πως βρίσκονται στη θέση τους και σε κατάλαβα απόλυτα έστω και με τη σύντομη απάντηση.

3.Να χτιστεί ένα νεο, καλύτερο, που να μοιάζει περισσότερο στις αξίες που θέλουμε. Το να διορθώσεις κάτι πολλές φορές έχει μεγαλύτερο κόστος και οχι μόνο οικονομικό. Οχι λήθη, όχι αποτίναξη της κληρονομιάς, μη τα μπερδεύεις αυτα με την διάλυση στα βασικά και ξαναχτίσιμο. Εχει διαφορά αυτό που λες από αυτό που σου λεω.

4.Εν πάση περιπτώσει δεν διαφωνούμε απλά μιλάμε.

1,3.Σου συνιστώ να διαβάσεις κάποια στιγμή την πολιτεία του Πλάτωνος και τα πολιτικά του Αριστοτέλους, ειδικά στο σημείο που αναφέρονται στις διαφορές των μορφών διακυβέρνησης και στην μετάβαση απ'τη μια στην άλλη, θα καταλάβεις κι άλλα.

2.Δεν αναφέρομαι σε εσένα μόνο, ει δε μη θα σου 'γραφα προσωπικώς.

4.Η διαφωνία είναι μέρος ενός υγιούς διαλόγου και τον κάνει αποτελεσματικότερο. Οι άναρθρες κραυγές δεν είναι. Ευχαριστώ για την συζήτηση, παρ'ότι διαφωνούμε σε κάποια πράγματα, τουλάχιστον επιχειρηματολογείς λογικά. Γιατί δεν υπάρχει χειρότερο (πλέον κλίνω και προς το <<ηλίθιο>>) πράγμα, απ'το να μπαίνεις σε συζήτηση για να αντικρούσεις παράλογα επιχειρήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Ρε φίλε εδώ ψηφίζεις Συριζα που έχει προσπαθήσει να περάσει τόσους αντισυνταγματικούς νόμους και μας μιλάς για ηθική και νομιμότητα; Οι μισοί στον Συριζα δεν έχουν εργαστεί ποτέ και οι άλλοι μισοί έχουν φάει από το κράτος, τα έλεγε και ανοιχτά ο Πολάκης άλλωστε.


Εννοείται , με τα δύο χέρια Αλέξη , άλλωστε το έχω γράψει κιόλας για εμένα νδουλα και μπατσοκ τελείωσαν.
Εσύ , δηλαδή , που μιλάς και υποστηρίζεις ανοιχτά Κούλη για ποιο λόγο αναφέρεσαι σε αυτά τα θέματα ; Θα πέσει κανένα ταβάνι
Προσωπικά θα ντρεπόμουν ως νέος άνθρωπος να στηρίξω δύο οικογενειακές παρατάξεις που ρήμαξαν την Ελλάδα , αλλά βέβαια δεν ξεχνάω το γεγονός ότι πονάει να μην είσαι 4 χρόνια κυβέρνηση ή να κυβερνάνε οι τεμπέληδες αριστεροί . Για αυτό αναφέρομαι συχνά στο ότι πιο πιθανό είναι να έχουμε Καισαριανές παρά Μελιγαλάδες. Και όπως βλέπω δεν το σχολίασες μιας και συμφωνείς με αυτός , όχι μόνο εσύ αλλά πολλοί άλλοι σαν εσένα. Σιγά σιγά βγαίνετε από τα λαγούμια σας .
Εξάλλου όλοι οι δεξιοί αλλάζουν φανελάκια από την κούραση .


ΥΓ : Τι είναι χειρότερο στην Ελλάδα : να είσαι αριστερός ( τα γνωστά παπαγαλάκια του ischool αυτό γράφουν , δείτε τα μηνύματά μερικών και θα καταλάβετε που οδηγούμαστε , αυτά ονειρεύονται μερικοί και θεωρούν ότι έτσι θα προχωρήσει η χώρα μπροστά....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εαν ημουν μάνατζερ στην Ελλάδα, θα έκανα αυτό τον κύκλο σκέψης και θα εξέταζα -ακόμα και με πρακτική δοκιμή, δεν είναι ντροπή- το κατα πόσον αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στην εργασία που προσφέρω.

Αυτό είναι το πλέον λογικό, δεν σκέφτονται όλοι όμως έτσι, γι αυτό υπάρχουν καλοί και κακοί μάνατζερ.

Όταν όμως, προσφέρεις δουλειά απολύτως κατάλληλη για την αναπηρία του άλλου, ενώ ταυτόχρονα διαφημίζεις οτι αποδέχεσαι τη διαφορετικότητα και την ισότητα στις ευκαιρίες, και τελικά τον απορρίπτεις, ε εκεί έχεις θέμα υποκρισίας.

Συμφωνώ. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υποκρισία και να τους απειλήσεις με δημόσια δυσφήμιση αν όντως θες να εργαστείς ακόμη εκεί δηλαδή.

Και οχι φιλε χάκερ, δε μπορείς να συναναστρέφεσαι μονο με όσους γουστάρεις γιατι ετσι δε θα γινει καμία δουλειά σου ποτέ. Κι εγω δε γουστάρω τη γκόμενα του φίλου μου, αλλά αν πω "αντε γαμηθείτε δε σας κανω παρέα" θα χάσω και τον φίλο μου.

Κάπου πρέπει να κάνεις και λίγο το μαλάκα γιατι ίσως έχεις να κερδίσεις κάτι ή ίσως μπορεί να έκανες λάθος στην τελική γι αυτή την τύπισσα και να αποδειχθεί και γαμώ τα τυπάκια. Τόσο σωστοί είμαστε κι αλάνθαστοι κι αποκομμένοι εγωπαθώς από κάθε μορφή σχέσεως προκειμένου να διατεινόμεθα οτι έτσι επιτύχαμε την ελευθερία;

Ας μην μπερδεύουμε την ελευθερία με την ασυδοσία, είναι και λίγο προσβλητικό αν μη τι άλλο.

Ναι συμφωνώ, αλλά μην μπερδεύουμε το "κάνω μια υποχώρηση γιατί δεν με συμφέρει η ρήξη" με το "είμαι εξαναγκασμένος να συναναστραφώ με κάποιον λόγω κράτους". Το να έχει το δικαίωμα κάποιος να σου αρνηθεί δουλειά επειδή είσαι ανάπηρος, ξανθός, ή οτιδήποτε άλλο για μένα είναι ελευθερία, όχι ασυδοσία. Αν κάποιος τώρα προσλαμβάνει νεποτιστικά, ρατσιστικά ή οτιδήποτε άλλο, θα κριθεί από την αγορά. Του να του στερείς όμως αυτήν την ελευθερία οδηγεί σε άλλα χειρότερα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εννοείται , με τα δύο χέρια Αλέξη , άλλωστε το έχω γράψει κιόλας για εμένα νδουλα και μπατσοκ τελείωσαν.
Εσύ , δηλαδή , που μιλάς και υποστηρίζεις ανοιχτά Κούλη για ποιο λόγο αναφέρεσαι σε αυτά τα θέματα ; Θα πέσει κανένα ταβάνι
Προσωπικά θα ντρεπόμουν ως νέος άνθρωπος να στηρίξω δύο οικογενειακές παρατάξεις που ρήμαξαν την Ελλάδα , αλλά βέβαια δεν ξεχνάω το γεγονός ότι πονάει να μην είσαι 4 χρόνια κυβέρνηση ή να κυβερνάνε οι τεμπέληδες αριστεροί . Για αυτό αναφέρομαι συχνά στο ότι πιο πιθανό είναι να έχουμε Καισαριανές παρά Μελιγαλάδες. Και όπως βλέπω δεν το σχολίασες μιας και συμφωνείς με αυτός , όχι μόνο εσύ αλλά πολλοί άλλοι σαν εσένα. Σιγά σιγά βγαίνετε από τα λαγούμια σας .
Εξάλλου όλοι οι δεξιοί αλλάζουν φανελάκια από την κούραση .


ΥΓ : Τι είναι χειρότερο στην Ελλάδα : να είσαι αριστερός ( τα γνωστά παπαγαλάκια του ischool αυτό γράφουν , δείτε τα μηνύματά μερικών και θα καταλάβετε που οδηγούμαστε , αυτά ονειρεύονται μερικοί και θεωρούν ότι έτσι θα προχωρήσει η χώρα μπροστά....)


Για να καταλάβεις τη διαφορά. Ο Μητσοτάκης έχει ένα απλό λιτό και ρεαλιστικό πρόγραμμα που σε κάποιους δεν αρέσει και σε κάποιους αρέσει. Ο Τσίπρας πριν 4 χρόνια είχε στο πρόγραμμα του άμεση κατάργηση ένφια, επαναφορά βασικού μισθού στα 800 ευρώ, κατάργηση των νόμων των μνημονίων με ένα νόμο και ένα άρθρο, άμεση τύπωση 100 δις ευρώ (ή κάτι τέτοιο), πρόγραμμα θεσσαλονίκης κλπ.

Βλέπεις τον παραλογισμό. Ο πρώτος κάνει πολιτική στην Ελλάδα, ενώ ο δεύτερος απλά μοιράζει σανό που τρώτε δίχως αύριο. Δηλαδή αναρωτιέμαι, δεν σας έχει πειράξει καθόλου που σας δουλεύει κατάμουτρα; Τον ψηφίζετε για να κάνει το Α και κάνει το Β. Μετά σας φταίει ο Μητσοτάκης. Κοιτάξτε λίγο τι πρωθυπουργό έχουμε.

Δεν σου μιλάω καν για Μητσοτάκη ή Γεννηματά ή οτιδήποτε. Όποιος ψηφίσει Τσίπρα είναι απαράδεκτος. Δεν με νοιάζει αν είσαι ιδεολογικός σκλάβος και θέλεις ντε και καλά να ψηφίσεις την Αληθινή Αριστερά, αλλά αν ψηφίζεις Τσίπρα επειδή δεν βρίσκεις άλλα αριστερά κόμματα να ταυτιστείς και λες "ε ας ψηφίσω αυτό" τότε είσαι υπεύθυνος της μοίρας σου. Αν δεν ξέρεις τι να ψηφίσεις να βρεις κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ο Μητσοτάκης που προέρχεται από τις πιο διεφθαρμένες οικογένειες και κόμμα που κατέστρεψαν την χώρα. Αυτός θα τα σιαξει ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top