Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Βασικά οι Σκανδιναβικές χώρες έχουν μία μείξη καπιταλισμού και σοσιαλισμού και έχουν πετύχει το συνδυασμό θεσπίζοντας και υψηλούς φόρους και υψηλές παροχές.
Παντου υπαρχουν στοιχεια φιλελευθερισμου και κρατισμου, αυτο που αλλαζει ειναι το μιγμα. Και αλλες χωρες εχουν υψηλη φορολογια (τινος?) και παροχες αλλα δεν εχουν τα αποτελεσματα της σκανδιναβιας. Η διαφορα αυτων των χωρων ειναι, οπως σου αδειξα στο ranking, ειναι οτι εχουν και σχετικα πολυ ελευθερη οικονομια. Οποτε μαλλον το θεμα ειναι το ποσο σοσιαλισμο δεν εχουν, παρα ποσο εχουν. Απλα υπαρχει bias του οτι ολα τα θετικα ειναι του σοσιαλισμου και ολα τα αρνητικα του φιλελευθερισμου ή του να κοιτας τα 2-3 πραγματα που πανε συμφωνα με την ρητορικη και οχι τα 103 που δεν πανε.

Κανείς δεν είπε ότι είναι τόσο σίγουρος με την πολιτική ανάλυση που κάνει. Σίγουρα πολλοί την έχουν πατήσει με το Σύριζα,ίσως όντως επειδή δεν ήξεραν ποια είναι η πραγματική αριστερά. Εάν ξέρεις εσύ τότε πες μας.
Εγω αντιθετα βλεπω μια απολυτη σιγουρια που φτανει στα επιπεδα της φανατικης βλακειας. Δεν μου ειπες ομως τι ειναι αυτη η πραγματικη αριστερα ή για να το θεσω αλλιως γιατι η Ελλαδα για σενα δεν ειναι αριστερη χωρα?
Εγώ είμαι ακόμα μικρός και πολιτικά άπειρος οπότε σίγουρα δεν έχω μάθει πως λειτουργεί η πολιτική. Απλά βαρέθηκα το δικομματικό σύστημα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που κατέστρεψε τη χώρα. Επιπλέον δε με συγκινεί και κανένα από τα άλλα κόμματα που είναι στη Βουλή. Γι αυτό όταν πάω να ψηφίσω θα ψηφίσω με ιδεολογικά κριτήρια.
Κοιτα, απο τη μια μπραβο που δεχεσαι οτι δεν εχεις ιδεα τι κανεις αρα ψηφιζεις βασει ιδεολογιας (ουσιαστικα το ιδιο πραγμα), απο την αλλη δεν σε κολακευει και παρα πολυ.

Δικαίωμά μου είναι όμως να είμαι της αριστερής ιδεολογίας όπως είναι δικαίωμα του καθενός να πρεσβεύει ό,τι θέλει.
Αυτο που λες ειναι τραγικα αοριστο και ανουσιο. Τι σημαινει να εχεις δικαιωμα και να πρεσβευεις κατι, κυριως οταν ο αλλος διαφωνει και εσυ θελεις να του επιβαλλεις κατι?

Και κάτι τελευταίο. Προτιμώ να μείνει ο Τσίπρας από το να έρθει στην εξουσία το κυρίως κόμμα που κατέστρεψε τη χώρα και να βγει πρωθυπουργός ένας που κατάγεται από μία οικογένεια με τεράστια διαφθορά και σκάνδαλα. Γνώμη μου είναι αυτή.

Σοβαρα τωρα δηλαδη θεωρεις σοβαρη και χρησιμη λογικη να ψηφιζεις εναν αντιστοιχο παπαρα μονο και μονο επειδη δεν ειναι ο παλιος δικομματισμος?
Πάμε λίγο στην αρχή πάλι γιατί δεν κατανοείτε τα βασικά. Πρέπει από μόνοι σας να καταλάβετε τη φάση γιατί αν σας την συλλαβίζουμε απλώς παπαγαλίζετε τα ίδια και τα ίδια. Αν ήταν τόσο κακά το πασοκ και η νδ, τότε γιατί το 80-90% των ψηφοφόρων ψήφιζαν μόνο αυτά τα 2 επί 30 χρόνια;
Χωρις να αθωωνω τον μεσο ψηφοφορο, υπαρχει και ενα πολυ μεγαλο προβλημα της δημοκρατιας που επηρεαζει το συγκεκριμενο φενομενο. Επειδη το πρωτο κομμα ουσιαστικα εχει την εξουσια, υπαρχει παντα ο φοβος να βγει το αλλο μεγαλο κομμα αν ψηφισουν καποιοι απο τη μια πλευρα μικροτερα κομματα καθως δεν θα υπαρχει ενα ενιαιο μετωπο εναντιων του αντιπαλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Αν ήταν τόσο κακά το πασοκ και η νδ, τότε γιατί το 80-90% των ψηφοφόρων ψήφιζαν μόνο αυτά τα 2 επί 30 χρόνια;
Γιατί είχαν κέρδος από αυτά. Μα τί ερώτηση;! Πόσο καιρό λέω για νοοτροπία που δεν αλλάζει;:confused:

Κοιτα, απο τη μια μπραβο που δεχεσαι οτι δεν εχεις ιδεα τι κανεις αρα ψηφιζεις βασει ιδεολογιας (ουσιαστικα το ιδιο πραγμα), απο την αλλη δεν σε κολακευει και παρα πολυ.
Είναι πολύ περισσότερη σκέψη από ένα παιδί 17-18 ετών από τη μεγάλη πλειοψηφία των νέων σήμερα που δεν πάει καν να ψηφίσει ή ψηφίζει ό,τι του πει ο μπαμπάς ή ακόμα χειρότερα, από τον παππού που θα ψηφίσει Μητσοτάκη γιατί κάποτε είχε ψηφίσει τον πατέρα του ξέρω γω και δεν έχει ιδέα τί γίνεται στη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πάμε λίγο στην αρχή πάλι γιατί δεν κατανοείτε τα βασικά. Πρέπει από μόνοι σας να καταλάβετε τη φάση γιατί αν σας την συλλαβίζουμε απλώς παπαγαλίζετε τα ίδια και τα ίδια. Αν ήταν τόσο κακά το πασοκ και η νδ, τότε γιατί το 80-90% των ψηφοφόρων ψήφιζαν μόνο αυτά τα 2 επί 30 χρόνια;

1)Γιατί τους το είχε περάσει το σόι.
2) Ανέκαθεν οι Έλληνες σφάζονται και συσπειρώνονται σε ένα κόμμα μόνο και μόνο για να αντιταχθούν στους αντιπάλους τους.
3) Θα έπαιζαν σίγουρα πελατειακά κριτήρια.
4) Ήταν τα 2 κόμματα που διαφήμιζονταν πιο πολύ.
5) Οι ψηφοφόροι τα ψήφιζαν όντως. Όμως αυτό δεν τα δικαιώνει ότι ήταν τα καλύτερα. Ό,τι κάνει η μάζα δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.
Παντου υπαρχουν στοιχεια φιλελευθερισμου και κρατισμου, αυτο που αλλαζει ειναι το μιγμα. Και αλλες χωρες εχουν υψηλη φορολογια (τινος?) και παροχες αλλα δεν εχουν τα αποτελεσματα της σκανδιναβιας. Η διαφορα αυτων των χωρων ειναι, οπως σου αδειξα στο ranking, ειναι οτι εχουν και σχετικα πολυ ελευθερη οικονομια. Οποτε μαλλον το θεμα ειναι το ποσο σοσιαλισμο δεν εχουν, παρα ποσο εχουν. Απλα υπαρχει bias του οτι ολα τα θετικα ειναι του σοσιαλισμου και ολα τα αρνητικα του φιλελευθερισμου ή του να κοιτας τα 2-3 πραγματα που πανε συμφωνα με την ρητορικη και οχι τα 103 που δεν πανε.

Οκ,δεκτό αυτό.

Εγω αντιθετα βλεπω μια απολυτη σιγουρια που φτανει στα επιπεδα της φανατικης βλακειας. Δεν μου ειπες ομως τι ειναι αυτη η πραγματικη αριστερα ή για να το θεσω αλλιως γιατι η Ελλαδα για σενα δεν ειναι αριστερη χωρα?

Εγώ σε ρώτησα πρώτος.

Κοιτα, απο τη μια μπραβο που δεχεσαι οτι δεν εχεις ιδεα τι κανεις αρα ψηφιζεις βασει ιδεολογιας (ουσιαστικα το ιδιο πραγμα), απο την αλλη δεν σε κολακευει και παρα πολυ.

Εγώ δεν έχω άλλο κριτήριο,υπόδειξε μου εσύ ένα. Το ιδεολογικό κριτήριο είναι πολύ καλύτερο από άλλα κριτήρια(π.χ. πελατειακές σχέσεις)


Αυτο που λες ειναι τραγικα αοριστο και ανουσιο. Τι σημαινει να εχεις δικαιωμα και να πρεσβευεις κατι, κυριως οταν ο αλλος διαφωνει και εσυ θελεις να του επιβαλλεις κατι?

Είπα εγώ κάτι για επιβολή; Είπα μόνο για το δικαίωμα να εκφέρεις άποψη. Και δεν είναι ούτε αόριστο,ούτε ανούσιο. Είναι ένα απο τα βασικότερα δικαιώματα του ανθρώπου.

Σοβαρα τωρα δηλαδη θεωρεις σοβαρη και χρησιμη λογικη να ψηφιζεις εναν αντιστοιχο παπαρα μονο και μονο επειδη δεν ειναι ο παλιος δικομματισμος?

Ανάμεσα στους δύο είπα ποιον προτιμώ. Δεν είπα ότι θα τον ψηφίσω κιόλας.

Χωρις να αθωωνω τον μεσο ψηφοφορο, υπαρχει και ενα πολυ μεγαλο προβλημα της δημοκρατιας που επηρεαζει το συγκεκριμενο φενομενο. Επειδη το πρωτο κομμα ουσιαστικα εχει την εξουσια, υπαρχει παντα ο φοβος να βγει το αλλο μεγαλο κομμα αν ψηφισουν καποιοι απο τη μια πλευρα μικροτερα κομματα καθως δεν θα υπαρχει ενα ενιαιο μετωπο εναντιων του αντιπαλου

Οκ,δεκτό και αυτό.

Σου απάντησα με bold κάτω από κάθε κομμάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Είναι πολύ περισσότερη σκέψη από ένα παιδί 17-18 ετών από τη μεγάλη πλειοψηφία των νέων σήμερα που δεν πάει καν να ψηφίσει ή ψηφίζει ό,τι του πει ο μπαμπάς ή ακόμα χειρότερα, από τον παππού που θα ψηφίσει Μητσοτάκη γιατί κάποτε είχε ψηφίσει τον πατέρα του ξέρω γω και δεν έχει ιδέα τί γίνεται στη χώρα.

1)Γιατί τους το είχε περάσει το σόι.
2) Ανέκαθεν οι Έλληνες σφάζονται και συσπειρώνονται σε ένα κόμμα μόνο και μόνο για να αντιταχθούν στους αντιπάλους τους.
3) Θα έπαιζαν σίγουρα πελατειακά κριτήρια.
4) Ήταν τα 2 κόμματα που διαφήμιζονταν πιο πολύ.
5) Οι ψηφοφόροι τα ψήφιζαν όντως. Όμως αυτό δεν τα δικαιώνει ότι ήταν τα καλύτερα. Ό,τι κάνει η μάζα δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.


Μαζί σας! Αλλά που πήγαν τα δημοκρατικά σας ένστικτα; Δημοκρατία δεν είναι να ακολουθούμε ό,τι θέλουν οι πολλοί, ανεξαρτήτως κριτηρίων; Λέτε έμμεσα ότι δεν πρέπει να ψηφίζει ο οποιοσδήποτε, ή ότι η δημοκρατία είναι τελικά η απόκλιση από έναν άλλο ορθό τρόπο διακυβέρνησης; Τί συμβαίνει τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μαζί σας! Αλλά που πήγαν τα δημοκρατικά σας ένστικτα; Δημοκρατία δεν είναι να ακολουθούμε ό,τι θέλουν οι πολλοί, ανεξαρτήτως κριτηρίων; Λέτε έμμεσα ότι δεν πρέπει να ψηφίζει ο οποιοσδήποτε, ή ότι η δημοκρατία είναι τελικά η απόκλιση ενός άλλου ορθού τρόπου διακυβέρνησης; Τί συμβαίνει τελικά;


Εγώ πότε το είπα αυτό; Εννοείται ότι έχουμε δημοκρατία και σεβόμαστε τις αποφάσεις της πλειοψηφίας.Εξάλλου αυτές περνάνε.Άλλο αυτό και άλλο αν τις κρίνω σωστές ή λανθασμένες. Δεν εμποδίζω ούτε φιμώνω κανέναν με την κρίση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί είχαν κέρδος από αυτά. Μα τί ερώτηση;! Πόσο καιρό λέω για νοοτροπία που δεν αλλάζει;:confused:


Τι εννοείς είχαν κέρδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Τι εννοείς είχαν κέρδος;
Ε τί να εννοώ βρε Γιαννάκη μου γλυκέ; Δημόσιο φορέβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χωρις να αθωωνω τον μεσο ψηφοφορο, υπαρχει και ενα πολυ μεγαλο προβλημα της δημοκρατιας που επηρεαζει το συγκεκριμενο φενομενο. Επειδη το πρωτο κομμα ουσιαστικα εχει την εξουσια, υπαρχει παντα ο φοβος να βγει το αλλο μεγαλο κομμα αν ψηφισουν καποιοι απο τη μια πλευρα μικροτερα κομματα καθως δεν θα υπαρχει ενα ενιαιο μετωπο εναντιων του αντιπαλου

Μα το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα ψηφίζουμε σοσιαλιστικά. Ο δικομματισμός υπήρχε επειδή γινόταν ένας αγώνας του ποιος θα δώσει πιο πολλά. Ποιος θα διορίσει περισσότερους, ποιος θα δώσει περισσότερες κοινωνικές παροχές, ποιος θα δώσει περισσότερα επιδόματα κλπ.

Η κατάσταση δεν έχει αλλάξει καθόλου. Όσοι ψήφισαν ή ψηφίζουν Συριζα είναι επειδή νομίζουν ότι θα έχουν προσωπικό όφελος από αυτό. Δεν κοιτάνε μακροπρόθεσμα την οικονομία και τη θέση της χώρας.

Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ με λίγα λόγια έκαναν ακριβώς αυτό που ήθελε ο λαός. Ο λαός έβγαζε την κυβέρνηση που υποσχόταν τα πιο πολλά συνεπώς αν ήθελε κάποιο από τα δυο να βγει έπρεπε να υποσχεθεί τα πιο πολλά. Ο Τσίπρας ακολουθεί κατά γράμμα (λες και ξαναζουμε την ιστορία) τα βήματα του Παπανδρέου του παππού. Η ρητορική του και ο τρόπος που μιλάει και αυτά που είναι είναι σε αντιγραφή όσων έκανε ο Παπανδρέου. Και αν θα συνεχίσει να βγαίνει "για να δουμε τι αλλο μπορεί να κάνει" όπως λέει η Χιμέλα, με ακριβώς τον ίδιο τρόπο παρέμενε και το πασοκ στην εξουσία.

Δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο γραγική είναι η συζήτηση μας σε αυτό το φόρουμ. Είναι σαν να ζούμε σε κάποιο ντέζαβου.

Ε τί να εννοώ βρε Γιαννάκη μου γλυκέ; Δημόσιο φορέβα!


Και άρα ψηφίζεις Συριζα που κάνει τους πιο εξόφθαλμους διορισμούς που έχουμε δει;

Can not compute.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Είναι πολύ περισσότερη σκέψη από ένα παιδί 17-18 ετών από τη μεγάλη πλειοψηφία των νέων σήμερα που δεν πάει καν να ψηφίσει ή ψηφίζει ό,τι του πει ο μπαμπάς ή ακόμα χειρότερα, από τον παππού που θα ψηφίσει Μητσοτάκη γιατί κάποτε είχε ψηφίσει τον πατέρα του ξέρω γω και δεν έχει ιδέα τί γίνεται στη χώρα.
Ειναι περισσοτερη σκεψη τι, το οτι ψηφιζει ιδεολογικα? Γιατι νομιζεις οτι καποιος που ψηφιζει ετσι εχει ιδεα τι γινεται ή καποια επαφη με το περιβαλλον γενικα? Επειδη δεν ψηφιζει για να χωθει καπου ή ο,τι του πει ο μπαμπας? Ξερεις τα ιδια ή και χειροτερα αποτελεσματα εχει. Προσωπικα εχω πει αρκετες φορες οτι εκτιμω πολυ περισσοτερο τα ατομα που ψηφιζουν για να χωθουν καπου, καθως καταλαβαινουν τι κανουν και δεν εχουν αυταπατες, παρα τα τους χρησιμους ηλιθιους ιδεολογους.

Παντου υπαρχουν στοιχεια φιλελευθερισμου και κρατισμου, αυτο που αλλαζει ειναι το μιγμα. Και αλλες χωρες εχουν υψηλη φορολογια (τινος?) και παροχες αλλα δεν εχουν τα αποτελεσματα της σκανδιναβιας. Η διαφορα αυτων των χωρων ειναι, οπως σου αδειξα στο ranking, ειναι οτι εχουν και σχετικα πολυ ελευθερη οικονομια. Οποτε μαλλον το θεμα ειναι το ποσο σοσιαλισμο δεν εχουν, παρα ποσο εχουν. Απλα υπαρχει bias του οτι ολα τα θετικα ειναι του σοσιαλισμου και ολα τα αρνητικα του φιλελευθερισμου ή του να κοιτας τα 2-3 πραγματα που πανε συμφωνα με την ρητορικη και οχι τα 103 που δεν πανε.


Οκ,δεκτό αυτό.

Οκ, τι αποκομησες δηλαδη απο αυτο?

Εγώ σε ρώτησα πρώτος.

Να σου πω τι, ποιες ειναι οι θεσεις της αριστερας? Αυτο που σου λεω ειναι ο αυτα δεν κρινονται απο το αποτελεσμα απο τις πολιτικες αυτες καθ'αυτες και το το ποσο εφαρμοσιμες ειναι

Εγώ δεν έχω άλλο κριτήριο,υπόδειξε μου εσύ ένα. Το ιδεολογικό κριτήριο είναι πολύ καλύτερο από άλλα κριτήρια(π.χ. πελατειακές σχέσεις)

Τι αλλο κριτηριο να σου δωσω οταν ο ιδιος δεχεσαι οτι δεν ξερεις? Απλα μη νομιζεις οτι το ιδεολογικο κρτηριο σημαινει και πολλα - δες την πανω απαντηση.

Είπα εγώ κάτι για επιβολή; Είπα μόνο για το δικαίωμα να εκφέρεις άποψη. Και δεν είναι ούτε αόριστο,ούτε ανούσιο. Είναι ένα απο τα βασικότερα δικαιώματα του ανθρώπου.
Αφενος μου φαινεται πως υπαρχουν πολλες προσπθειες να μπει ελεγχος στο τι λεει ο αλλος οταν δεν μας αρεσει, αφετερου αυτο απο μονο δεν λεει και πολλα. Οκ, ειπα την μανακεια μου, και? Μπορω να την εφαρμοσω κιολας?

Μα το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα ψηφίζουμε σοσιαλιστικά. Ο δικομματισμός υπήρχε επειδή γινόταν ένας αγώνας του ποιος θα δώσει πιο πολλά. Ποιος θα διορίσει περισσότερους, ποιος θα δώσει περισσότερες κοινωνικές παροχές, ποιος θα δώσει περισσότερα επιδόματα κλπ.

Η κατάσταση δεν έχει αλλάξει καθόλου. Όσοι ψήφισαν ή ψηφίζουν Συριζα είναι επειδή νομίζουν ότι θα έχουν προσωπικό όφελος από αυτό. Δεν κοιτάνε μακροπρόθεσμα την οικονομία και τη θέση της χώρας.

Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ με λίγα λόγια έκαναν ακριβώς αυτό που ήθελε ο λαός. Ο λαός έβγαζε την κυβέρνηση που υποσχόταν τα πιο πολλά συνεπώς αν ήθελε κάποιο από τα δυο να βγει έπρεπε να υποσχεθεί τα πιο πολλά. Ο Τσίπρας ακολουθεί κατά γράμμα (λες και ξαναζουμε την ιστορία) τα βήματα του Παπανδρέου του παππού. Η ρητορική του και ο τρόπος που μιλάει και αυτά που είναι είναι σε αντιγραφή όσων έκανε ο Παπανδρέου. Και αν θα συνεχίσει να βγαίνει "για να δουμε τι αλλο μπορεί να κάνει" όπως λέει η Χιμέλα, με ακριβώς τον ίδιο τρόπο παρέμενε και το πασοκ στην εξουσία.

Δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο γραγική είναι η συζήτηση μας σε αυτό το φόρουμ. Είναι σαν να ζούμε σε κάποιο ντέζαβου.
Ως ενα βαθμο ναι, αλλα υπαρχει ενα πολυ μεγαλυτερο προβλημα που δεν ειναι obvious. Καταρχας ο λογικη ειναι κρατικιστικη και οχι μονο σοσιαλιστικη, γιατι βγαζεις την κρατικοδιαιτη δεξια απ'εξω? Δεν πιστευω οτι ολοι ηθελαν να χωθουν ή να εχουν αμεσο προσωπικο οφελος οφελος εις βαρος αλλων, αλλα οτι υπαρχουν και πολλοι, ισως και η πλειοψηφια, που πραγματικα ηθελα να κανει κατι θετικο. Εδω ειναι ομως οτι το να θες απο μονο του δεν ειναι αρκετο, καθως υπαρχει και η διασταση του τι θελεις να κανεις και το πως. Εδω κολλαει ο κρατισμος καθως στην λογικη της πλειοψηφιας ολα πρεπει να γινουν μεσω του πατερουλη κρατους αλλιως δεν θα γινει τιποτα. Το θεμα ειναι οτι το κρατος δεν υπαρχει, ειδικα ως η πανσοφη παντοδυναμη οντοτητα που εχουν ολοι στο κεφαλι τους, αλλα μονο οι πολιτικοι και η εξουσια που τους δινεται. Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να τους εμπιστευτεις, βασει ιστορικης εμπειριας? Το δευτερο κομματι ειναι το τι στηριζεις. Ακομα και αν δεν υπαρχει διαφθορα και οι εκλεγμενοι δυναστες κανουν αυτο για το οποιο τους εξελεξες, θα φερει το αποτελεσμα που θελεις? Σιγουρα θελεις να βοηθησεις τους φτωχους ή απλα μισεις οποιον εχει λεφτα (τουλαχιστον περισσοτερα απο εσενα)? Ειναι ηθικο να επιβαλλεις την ηθικη? Ειναι ουσιαστικα αυτο που ελεγα για τον σοσιαλισμο, οτι δεν μπορεις να απορριπτεις τις περιπτωσεις που δεν εχεις το αποτελελσμα που θες ως "μη-πραγματικα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά οι Σκανδιναβικές χώρες έχουν μία μείξη καπιταλισμού και σοσιαλισμού και έχουν πετύχει το συνδυασμό θεσπίζοντας και υψηλούς φόρους και υψηλές παροχές.

Δεν υπάρχει σοσιαλισμός παρά σε πολύ λίγες παρακμιακές χώρες αυτή τη στιγμή. Οι παγκόσμια οικονομία βασίζεται στο σύστημα της ελεύθερης αγοράς, δηλαδή στον καπιταλισμό και αυτό που διαφέρει από χώρα σε χώρα είναι το πόσο επεμβαίνει το κράτος στην οικονομία, είναι με νομοθετικές ρυθμίσεις, είτε με φορολογία και αναδιανομή.

Η αναδιανομή του πλούτου που βλέπουμε στις σκανδιναβικές χώρες βλάπτει την οικονομία τους, δεν την βοηθά. Απλά δεν είναι ορατό καθώς υπάρχει πολύ μεγάλος συσσωρευμένος πλούτος λόγω αιώνων ελεύθερης αγοράς. Το αντίθετο παράδειγμα είναι η Ελλάδα όπου έχουμε πάνω κάτω την ίδια αναδιανομή αλλά το κράτος έχει καταρρεύσει λόγω υπερρύθμισης της αγοράς.

Σίγουρα πολλοί την έχουν πατήσει με το Σύριζα,ίσως όντως επειδή δεν ήξεραν ποια είναι η πραγματική αριστερά. Εάν ξέρεις εσύ τότε πες μας.

Δεν υπάρχει πραγματική και ψεύτικη αριστερά, ούτε δεξιά. Υπάρχουν πολιτικά κόμματα τα οποία υπόσχονται πράγματα και μετά καλούνται να τα υλοποιήσουν όταν πάρουν την εξουσία. Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ένα κόμμα με καταστροφική πορεία για την χώρα διότι, αποτελείται από άτομα που είναι πολιτικά άπειρα και ιδεολογικά προσκείμενα σε ένα χώρο ο οποίος έχει δείξει πολλές δεκαετίες πλέον πως δεν μπορεί να δημιουργήσει μια σταθερή οικονομία και κοινωνία. Συν του ότι δεν είχαν φάει ποτέ και ήρθαν πολύ πεινασμένοι στο τραπέζι.


Εγώ είμαι ακόμα μικρός και πολιτικά άπειρος οπότε σίγουρα δεν έχω μάθει πως λειτουργεί η πολιτική. Απλά βαρέθηκα το δικομματικό σύστημα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που κατέστρεψε τη χώρα. Επιπλέον δε με συγκινεί και κανένα από τα άλλα κόμματα που είναι στη Βουλή. Γι αυτό όταν πάω να ψηφίσω θα ψηφίσω με ιδεολογικά κριτήρια.

Όταν ψηφίζεις πρέπει να ψηφίζεις με οικονομικά πρωτίστως κριτήρια και μετά με πολιτικά. Τα ιδεολογικά κριτήρια είναι ο χειρότερος τρόπος, καθώς δείχνεις πως δεν έχεις καμία γνώση επί της κατάστασης αλλά απλά ακολουθείς όποιον νομίζει ότι τα λέει καλύτερα. Κοινώς είσαι επικίνδυνος. Ξέρω πως σαν νέος νομίζεις ότι όλοι οι παλιοί είναι διεφθαρμένοι, κολλημένοι, τεμπελχανάδες και εσύ βρήκες την μαγική λύση στην αριστερή ιδεολογία και πρεσβεύεις τα ανθρώπινα ιδανικά, αλλά η πραγματικότητα είναι πως είσαι ένα πρόβατο γεμάτο άγνοια και κοσμική απειρία, που ακολουθεί αυτό που νομίζει σωστό και δίκαιο, αγνοώντας το 99% των παραμέτρων του προβλήματος. Δεν στα λέω για να στη πω, κι εγώ έτσι ήμουνα στα 17 όπως και οι περισσότεροι.

Ένας 17χρονος δεν θα έπρεπε να έχει καν το δικαίωμα ψήφου σε μια σοβαρή δημοκρατία. Αν δεν έχεις περάσει 25, δουλέψει, ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως οικονομικά και αποκτήσει ατομική περιουσία είσαι ακόμα παιδάκι, έχεις πάρα πολλά πράγματα να μάθεις για τον κόσμο και καλό θα ήταν να μην ψηφίζεις. Η καθολική ψήφος φτιάχτηκε ώστε να μπορούν οι λαϊκιστές πολιτικοί να έχουν πρόσβαση στην εύκολα χειραγωγίσιμη ψήφο, δηλαδή των νέων και των φτωχών.

Συμφωνώ πως όπως υπάρχει καλή αριστερά και κακή αριστερά( aka ακροαριστερά) υπάρχει και καλή δεξιά και κακή δεξιά(aka ακροδεξιά). Δικαίωμά μου είναι όμως να είμαι της αριστερής ιδεολογίας όπως είναι δικαίωμα του καθενός να πρεσβεύει ό,τι θέλει.

Με την ψήφο σου δεν πρεσβεύεις απλά κάτι, αλλά προσπαθείς να το επιβάλεις στο σύνολο. Ξαναλέω, μην ψηφίζεις. Δεν κατανοείς ακόμη τις προεκτάσεις που έχει αυτή η πράξη και συνεπώς την ευθύνη.

Και κάτι τελευταίο. Προτιμώ να μείνει ο Τσίπρας από το να έρθει στην εξουσία το κυρίως κόμμα που κατέστρεψε τη χώρα και να βγει πρωθυπουργός ένας που κατάγεται από μία οικογένεια με τεράστια διαφθορά και σκάνδαλα. Γνώμη μου είναι αυτή.

Και εδώ φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που σου είπα παραπάνω, ότι δηλαδή υπεραπλουστεύεις το πρόβλημα καθώς αγνοείς το 99% των παραμέτρων. Το ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μπορεί να κυβερνούσαν σε ολόκληρη την πορεία της μεταπολίτευσης και να είναι υπεύθυνα για πολλά άσχημα πράγματα στο πολιτικό και οικονομικό τοπίο της χώρας αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να βρούμε και χειρότερα, όπως και βρήκαμε. Εμείς σε μία πολύ κρίσιμη καμπή της ιστορίας μας αποφασίσαμε να διώξουμε την ΝΔ και το Σαμαρά, ο οποίος είχε σταθεροποιήσει την χώρα και να πάμε να κάνουμε πειράματα βάζοντας στα ινία της χώρας ένας φοιτητή, και αυτό έγινε κυρίως λόγο της εύκολης χειραγωγίσιμης ψήφου των νέων και των φτωχών όπως είπα και πριν.

Το πιο ωραίο βέβαια είναι πως οι ψηφοφόροι του δεν καταλαβαίνουν καν το κακό που προκάλεσε στην χώρα, καθώς η οικονομική και κοινωνική τους απειρία και αδυναμία δεν τους επιτρέπει να βλέπουν τίποτα πέρα από τη μύτη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σοσιαλισμός παρά σε πολύ λίγες παρακμιακές χώρες αυτή τη στιγμή. Οι παγκόσμια οικονομία βασίζεται στο σύστημα της ελεύθερης αγοράς, δηλαδή στον καπιταλισμό και αυτό που διαφέρει από χώρα σε χώρα είναι το πόσο επεμβαίνει το κράτος στην οικονομία, είναι με νομοθετικές ρυθμίσεις, είτε με φορολογία και αναδιανομή.

Η αναδιανομή του πλούτου που βλέπουμε στις σκανδιναβικές χώρες βλάπτει την οικονομία τους, δεν την βοηθά. Απλά δεν είναι ορατό καθώς υπάρχει πολύ μεγάλος συσσωρευμένος πλούτος λόγω αιώνων ελεύθερης αγοράς. Το αντίθετο παράδειγμα είναι η Ελλάδα όπου έχουμε πάνω κάτω την ίδια αναδιανομή αλλά το κράτος έχει καταρρεύσει λόγω υπερρύθμισης της αγοράς.



Δεν υπάρχει πραγματική και ψεύτικη αριστερά, ούτε δεξιά. Υπάρχουν πολιτικά κόμματα τα οποία υπόσχονται πράγματα και μετά καλούνται να τα υλοποιήσουν όταν πάρουν την εξουσία. Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ένα κόμμα με καταστροφική πορεία για την χώρα διότι, αποτελείται από άτομα που είναι πολιτικά άπειρα και ιδεολογικά προσκείμενα σε ένα χώρο ο οποίος έχει δείξει πολλές δεκαετίες πλέον πως δεν μπορεί να δημιουργήσει μια σταθερή οικονομία και κοινωνία. Συν του ότι δεν είχαν φάει ποτέ και ήρθαν πολύ πεινασμένοι στο τραπέζι.




Όταν ψηφίζεις πρέπει να ψηφίζεις με οικονομικά πρωτίστως κριτήρια και μετά με πολιτικά. Τα ιδεολογικά κριτήρια είναι ο χειρότερος τρόπος, καθώς δείχνεις πως δεν έχεις καμία γνώση επί της κατάστασης αλλά απλά ακολουθείς όποιον νομίζει ότι τα λέει καλύτερα. Κοινώς είσαι επικίνδυνος. Ξέρω πως σαν νέος νομίζεις ότι όλοι οι παλιοί είναι διεφθαρμένοι, κολλημένοι, τεμπελχανάδες και εσύ βρήκες την μαγική λύση στην αριστερή ιδεολογία και πρεσβεύεις τα ανθρώπινα ιδανικά, αλλά η πραγματικότητα είναι πως είσαι ένα πρόβατο γεμάτο άγνοια και κοσμική απειρία, που ακολουθεί αυτό που νομίζει σωστό και δίκαιο, αγνοώντας το 99% των παραμέτρων του προβλήματος. Δεν στα λέω για να στη πω, κι εγώ έτσι ήμουνα στα 17 όπως και οι περισσότεροι.

Ένας 17χρονος δεν θα έπρεπε να έχει καν το δικαίωμα ψήφου σε μια σοβαρή δημοκρατία. Αν δεν έχεις περάσει 25, δουλέψει, ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως οικονομικά και αποκτήσει ατομική περιουσία είσαι ακόμα παιδάκι, έχεις πάρα πολλά πράγματα να μάθεις για τον κόσμο και καλό θα ήταν να μην ψηφίζεις. Η καθολική ψήφος φτιάχτηκε ώστε να μπορούν οι λαϊκιστές πολιτικοί να έχουν πρόσβαση στην εύκολα χειραγωγίσιμη ψήφο, δηλαδή των νέων και των φτωχών.



Με την ψήφο σου δεν πρεσβεύεις απλά κάτι, αλλά προσπαθείς να το επιβάλεις στο σύνολο. Ξαναλέω, μην ψηφίζεις. Δεν κατανοείς ακόμη τις προεκτάσεις που έχει αυτή η πράξη και συνεπώς την ευθύνη.



Και εδώ φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που σου είπα παραπάνω, ότι δηλαδή υπεραπλουστεύεις το πρόβλημα καθώς αγνοείς το 99% των παραμέτρων. Το ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μπορεί να κυβερνούσαν σε ολόκληρη την πορεία της μεταπολίτευσης και να είναι υπεύθυνα για πολλά άσχημα πράγματα στο πολιτικό και οικονομικό τοπίο της χώρας αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να βρούμε και χειρότερα, όπως και βρήκαμε. Εμείς σε μία πολύ κρίσιμη καμπή της ιστορίας μας αποφασίσαμε να διώξουμε την ΝΔ και το Σαμαρά, ο οποίος είχε σταθεροποιήσει την χώρα και να πάμε να κάνουμε πειράματα βάζοντας στα ινία της χώρας ένας φοιτητή, και αυτό έγινε κυρίως λόγο της εύκολης χειραγωγίσιμης ψήφου των νέων και των φτωχών όπως είπα και πριν.

Το πιο ωραίο βέβαια είναι πως οι ψηφοφόροι του δεν καταλαβαίνουν καν το κακό που προκάλεσε στην χώρα, καθώς η οικονομική και κοινωνική τους απειρία και αδυναμία δεν τους επιτρέπει να βλέπουν τίποτα πέρα από τη μύτη τους.Μου
Μου αρέσει που νεαρά και μορφωμένα άτομα εδώ μέσα αναπαράγουν ότι ο Σαμαράς είχε σταθεροποιήσει τη χώρα.. Με 28% ανεργία επίσημη(στους νέους κοντά στο 60%),μισθούς φιλοδωρήματα, πετσοκομμένα εργασιακά δικαιώματα, τον κόσμο στα κάγκελα και το σύνολο του πληθυσμού(εκτός των εφοπλιστών που μες στην κρίση έγιναν πλουσιότεροι)φτωχοποιημένο, τι είδους σταθεροποίηση ονειρεύεστε θα ήθελα να ξέρω. Ειλικρινά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μου αρέσει που νεαρά και μορφωμένα άτομα εδώ μέσα αναπαράγουν ότι ο Σαμαράς είχε σταθεροποιήσει τη χώρα.. Με 28% ανεργία επίσημη(στους νέους κοντά στο 60%),μισθούς φιλοδωρήματα, πετσοκομμένα εργασιακά δικαιώματα, τον κόσμο στα κάγκελα και το σύνολο του πληθυσμού(εκτός των εφοπλιστών που μες στην κρίση έγιναν πλουσιότεροι)φτωχοποιημένο, τι είδους σταθεροποίηση ονειρεύεστε θα ήθελα να ξέρω. Ειλικρινά :)


Ενώ ξέρουν ότι το δίπολο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ( και ο ΣΥΡΙΖΑ οπωσ Παει το συνεχίζει, το αναφέρω μην χαρακτηριστώ αυτοματωσ Συριζαίους) εκανε ότι εκανε και οι ίδιοι τους λενε «είμαστε τέτοιος λαός με τα Χ,Υ κλπ χαρακτηριστικά», ακομα ακούς από τα ιδια στόματα ότι ο Σαμαράς «σταθεροποίησε» την χώρα ή ότι ο Βενιζέλος ειναι «καλος πολιτικός»( ο χοντρός όχι ο παλιός που μας έφτασε μέχρι την άγκυρα).

Που να τους τάξεις Κ μια θεσούλα, θα ξανατρέχουν από πισω να γλείφουν ξανα κατουρημένες ποδιές για ένα κομματι ψωμί. Ελλάς η νεολαία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Σαμαράς δεν ήταν καλός πρωθυπουργός. Ήταν όμως ο καλύτερος των τριών εκλεγμένων στον καιρό της κρίσης. Μπορεί να μην έσωσε την Ελλάδα, αλλά πέτυχε θετικά πράγματα στα 3 μόλις χρόνια που κυβέρνησε. Η ανεργία πως θα πέσει μαν μου όταν λαμβάνεις κυβέρνηση καταχρεωμένη και με 8% έλλειμμα; Δείτε λίγο τι έλαβε και τι παρέδωσε και τι έλαβε και τι παρέδωσε ο Τσίπρας. Η χώρα είναι σε χειρότερη κατάσταση από το 2014. Απλά τότε μας φαινόταν καταστροφή επειδή δεν το είχαμε συνειδητοποιήσει ακόμα και ονειρευόμασταν σκίσιμο μνημονίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μου αρέσει που νεαρά και μορφωμένα άτομα εδώ μέσα αναπαράγουν ότι ο Σαμαράς είχε σταθεροποιήσει τη χώρα.. Με 28% ανεργία επίσημη(στους νέους κοντά στο 60%),μισθούς φιλοδωρήματα, πετσοκομμένα εργασιακά δικαιώματα, τον κόσμο στα κάγκελα και το σύνολο του πληθυσμού(εκτός των εφοπλιστών που μες στην κρίση έγιναν πλουσιότεροι)φτωχοποιημένο, τι είδους σταθεροποίηση ονειρεύεστε θα ήθελα να ξέρω. Ειλικρινά :)


Σταθεροποίηση σημαίνει ότι σταματάει η κατρακύλα και επέρχεται μια ισορροπία στο σύστημα. Δεν σημαίνει ότι λύθηκαν τα προβλήματα και φτάσαμε στην αριστερή ουτοπία. Η ανεργία είναι στα ίδια επίπεδα με πριν, οι μισθοί το ίδιο, οι συνθήκες εργασίας (αυτό νομίζω εννοείς με τον όρο εργασιακά δικαιώματα) επίσης, το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι ο κόσμος έχει μουδιάσει πλέον και δεν υπάρχουν οι γνωστοί φωνακλάδες να φωνάζουν σε διαδηλώσεις κάθε δεύτερη εβδομάδα.

Σταθεροποίηση της χώρας σήμαινε ότι έπαψε να ξοδεύει περισσότερα από όσα εισέπραττε και άρα δεν είχε περαιτέρω ανάγκη για να δανείζεται. Κάτι που επί διακυβέρνησης Τσίπρα το χάσαμε. Σταθεροποίηση σήμαινε ότι ο ΦΠΑ δεν θα πήγαινε στο 24%, ότι ο νόμος Κατρούγκαλου δεν θα επέβαλλε αναδρομικές αυξήσεις εισφορών, ότι δεν θα παίζαμε τη συμφωνία με τους ευρωπαίους στα ζάρια, για να πουλήσουμε εγχώριο σανό και να καταλήξουμε σε μια χειρότερη συμφωνία και ένα δημοψήφισμα φιάσκο, ότι δεν θα χρειαζόταν η χώρα να πορεύεται 9 μήνες μέσα στο χάος, μέχρις ότου καταλάβει ο Αλέξης τι έστι διακυβέρνηση, πετάξει όλη την Λαφαζανική πλατφόρμα εκτός κόμματος και απορροφήσει την πλειονότητα του ΠΑΣΟΚ, για να πετάξει τον αέρα της επανάστασης και να εφαρμόσει μνημόνιο.

Η κατάσταση της χώρας είναι άσχημη. Ο πρωθυπουργός που θα αναλάβει να την κατευθύνει σε ένα καλύτερο αύριο, δεν ευθύνεται για το πώς την παραλαμβάνει. Ευθύνεται για το πώς την παραδίδει. Ο Σαμαράς παρέδωσε τη χώρα καλύτερα από ότι την παρέλαβε. Με προβλήματα, αλλά σε πραγματική τροχιά βελτίωσης και με πολλές υποσχέσεις. Ο Τσίπρας, όσο και αν το αρνούνται μερικοί, την παρέλαβε σε πολύ καλύτερο επίπεδο από ότι θα την παραδώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Σταθεροποίηση σημαίνει ότι σταματάει η κατρακύλα και επέρχεται μια ισορροπία στο σύστημα. Δεν σημαίνει ότι λύθηκαν τα προβλήματα και φτάσαμε στην αριστερή ουτοπία. Η ανεργία είναι στα ίδια επίπεδα με πριν, οι μισθοί το ίδιο, οι συνθήκες εργασίας (αυτό νομίζω εννοείς με τον όρο εργασιακά δικαιώματα) επίσης, το μόνο που έχει αλλάξει είναι ότι ο κόσμος έχει μουδιάσει πλέον και δεν υπάρχουν οι γνωστοί φωνακλάδες να φωνάζουν σε διαδηλώσεις κάθε δεύτερη εβδομάδα.

Σταθεροποίηση της χώρας σήμαινε ότι έπαψε να ξοδεύει περισσότερα από όσα εισέπραττε και άρα δεν είχε περαιτέρω ανάγκη για να δανείζεται. Κάτι που επί διακυβέρνησης Τσίπρα το χάσαμε. Σταθεροποίηση σήμαινε ότι ο ΦΠΑ δεν θα πήγαινε στο 24%, ότι ο νόμος Κατρούγκαλου δεν θα επέβαλλε αναδρομικές αυξήσεις εισφορών, ότι δεν θα παίζαμε τη συμφωνία με τους ευρωπαίους στα ζάρια, για να πουλήσουμε εγχώριο σανό και να καταλήξουμε σε μια χειρότερη συμφωνία και ένα δημοψήφισμα φιάσκο, ότι δεν θα χρειαζόταν η χώρα να πορεύεται 9 μήνες μέσα στο χάος, μέχρις ότου καταλάβει ο Αλέξης τι έστι διακυβέρνηση, πετάξει όλη την Λαφαζανική πλατφόρμα εκτός κόμματος και απορροφήσει την πλειονότητα του ΠΑΣΟΚ, για να πετάξει τον αέρα της επανάστασης και να εφαρμόσει μνημόνιο.

Η κατάσταση της χώρας είναι άσχημη. Ο πρωθυπουργός που θα αναλάβει να την κατευθύνει σε ένα καλύτερο αύριο, δεν ευθύνεται για το πώς την παραλαμβάνει. Ευθύνεται για το πώς την παραδίδει. Ο Σαμαράς παρέδωσε τη χώρα καλύτερα από ότι την παρέλαβε. Με προβλήματα, αλλά σε πραγματική τροχιά βελτίωσης και με πολλές υποσχέσεις. Ο Τσίπρας, όσο και αν το αρνούνται μερικοί, την παρέλαβε σε πολύ καλύτερο επίπεδο από ότι θα την παραδώσει.


Ειλικρινά αρνούμαι να συνεχίσω αυτό το διάλογο στον οποίο αναπαράγονται ασύστολα ψέματα: για δείτε τα επίσημα στοιχεία της ανεργίας(πεσμένη κατά 10 μονάδες), ο κατώτατος και ο υποκατώτατος μισθός(για κάτω των 25 ετών) θα αυξηθεί απο 1/1/19. Επίσης, επειδή τυχαίνει να ζω στην Αθήνα και να περνάω συχνά από το κέντρο, διαδηλώσεις και συγκεντρώσεις γίνονται ακόμα αρκετά συχνά. Και όχι, δε θα σταματούσαμε να δανειζόμασταν από τους Ευρωπαίους, εξάλλου η πολυδιαφημισμένη έξοδος στις αγορές επί Σαμαρά αποδείχτηκε φιάσκο και φυσικά υπήρχαν και οι τόσες δεσμεύσεις που περιγράφονταν αναλυτικά στο περίφημο mail Χαρδούβελη. Επίσης, επειδή τυχαίνει να είμαι ΑΜΕΑ, επί Σαμαρά η κοινωνική πολιτική ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτη, είχαν κοπεί με άνωθεν εντολή χιλιάδες επιδόματα της πρόνοιας από χρόνια πάσχοντες ανθρώπους που δεν μπορούσαν καν να παίρνουν τα φάρμακά τους. Θυμάμαι, χαρακτηριστικά, πως δεν ούτε το πιο απλό και αυτονόητο δεν είχε γίνει: δωρεάν μετακίνηση των ανέργων στα ΜΜΜ, τι να λέμε τώρα. Είχα τύχει να είμαι παρόν σε περιστατικό όπου ελεγκτής εξευτέλισε άνεργο που του έδειχνε την κάρτα ανεργίας κι εκείνος απαντούσε κι εμένα τι με νοιάζει, θα σε κατεβάσω κάτω γιατί έτσι λέει ο νόμος και ενώ στο λεωφορείο επικρατούσε αναβρασμός. Μιλάμε για τέτοια μεγάλη σταθεροποίηση..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γρήγορο κουιζ για την ιδιοφυία που λέγεται kostas83, αν αυξηθεί ας πούμε 50 ευρώ ο μισθός σου αλλά πληρώνεις 100 ευρώ παραπάνω σε φόρους, τι αντίκτυπο έχει συνολικά στα οικονομικά σου; Επειδή δεν ξέρετε απλή αριθμητική αναγκαζόμαστε να κάνουμε συζητήσεις για σοσιαλισμούς και συριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γρήγορο κουιζ για την ιδιοφυία που λέγεται kostas83, αν αυξηθεί ας πούμε 50 ευρώ ο μισθός σου αλλά πληρώνεις 100 ευρώ παραπάνω σε φόρους, τι αντίκτυπο έχει συνολικά στα οικονομικά σου;


Πραγματικά αρνούμαι να μπω σε διάλογο με άτομο που αναπαράγει δημοσιεύσεις της ομάδας αληθείας της Νδ. Το θεωρώ έσχατη μορφή αυτοεξευτελισμού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φίλε αν έβλεπες λίγο το βίντεο, είναι βίντεο με αυτούσια λόγια Συριζαίων. Μπες να γελάσεις λίγο τέτοιες μέρες. Αν δεν είχε το λόγκο ομάδα αλήθειας μπορεί να είχε ανέβει και από το κανάλι του Συριζα στο youtube.

Πχ δες εδώ



Εντωμεταξύ τώρα πληρώνουν πρόστιμα οι δεν πληρώνω όπως και επίσης έχουν ανακοινωθεί αυξήσεις σε τιμές διοδίων (και καινούρια διόδια όσο είναι ο Συριζα στην εξουσία).

Μην μου πεις! Είναι όλα ψέμματα της ομάδας αλήθειας; ΠΩΩΩΩΩΩ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕΕΕ

Τραγικο που είστε τόσο κοντόφθαλμοι. Σας δουλεύουν Σπιρτζης, Τσιπρας, Παππάς, Πολάκης, Κατρούγκαλος με το τσουβάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top