Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θεωρώ ότι οι άνεργοι θα πρέπει να έχουν διευκολύνσεις στα ΜΜΜ, ωστόσο το πρόβλημα στα ΜΜΜ δεν είναι οι άνεργοι αλλά αυτοί που δεν χτυπούν εισιτήριο εξ αρχής ενώ δεν είναι άνεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Φυσικά έχουν γίνει αδικίες, πρώτος εγώ είπα πριν για την υπάλληλο της ΔΕΗ που απολαμβάνει εκτός του μισθού της και άλλα προνόμια που δεν τα έχει ανάγκη.


Μίλησα για ελεύθερη μετακίνηση των ανέργων, δε μιλούσα για μένα συγκεκριμένα γιατί τα Αμεα με αναπηρία άνω του 67% ανέκαθεν είχαν δωρεάν μετακίνηση. Υπάρχει δηλαδή κάποιος που πιστεύει ότι πρέπει να πληρώνουν οι άνεργοι εισιτήριο; Εγώ ξέρω ότι η κοινωνική πολιτική, ειδικά προς τις ευπαθείς ομάδες, είναι υποχρέωση κάθε πολιτισμενου κράτους, πόσο μάλλον ευρωπαϊκού, τώρα αν διαφωνείτε μερικοί αυτό είναι πρόβλημα δικό σας και μόνο..


Θεωρείς ότι η Ελλάδα είναι πολιτισμένο κράτος?
Πιστεύεις ότι η Ελλάδα είναι ευρωπαϊκό κράτος?
Ζεις σε διαφορετική Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Μια επέκταση του από πάνω ερωτήματος:

Θεωρείς οτι ο φορέας του πολιτισμού είναι η ΝΔ;
Πιστεύεις οτι ο φορέας του πολιτισμού είναι ο Κούλης, ο Βορίδης, ο Άδωνις και τα λοιπά ακροδεξιά καμάρια;
Πόσο δαπίτης είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Θεωρείς ότι η Ελλάδα είναι πολιτισμένο κράτος?
Πιστεύεις ότι η Ελλάδα είναι ευρωπαϊκό κράτος?
Ζεις σε διαφορετική Ελλάδα?
Φυσικά, εκτός αν θεωρείς ότι ήμασταν στην Ευρώπη και μετά ο Τσίπρας μας έκανε Β.Κορεα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Και γεωγραφικά και ως κράτος και ως νόμισμα είμαστε στην Ευρώπη, έχω χάσει επεισόδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως με αυτά που γίνονται σε Ιταλία και Γαλλία αναρωτιέμαι κατά πόσο καλό θα ήταν να λέμε αόριστα ότι η Ευρώπη είναι παράδειγμα προς μίμιση. Δυστυχώς πολλές χώρες χάνουν λογική σε βάρος του λαικισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Φυσικά, εκτός αν θεωρείς ότι ήμασταν στην Ευρώπη και μετά ο Τσίπρας μας έκανε Β.Κορεα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Και γεωγραφικά και ως κράτος και ως νόμισμα είμαστε στην Ευρώπη, έχω χάσει επεισόδια;


Β. Κορέα, ευτυχώς, ο Τσίπρας δεν κατάφερε να μας κάνει. Εάν και όλα δείχνουν ότι αυτήν την κατεύθυνση ήθελε να πάρει και, σε ένα μικρό βαθμό, τα κατάφερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Σωστά, ζω αξιοπρεπώς σημαίνει με ταΐζει το κράτος μέσω της φορολογίας, δηλαδή με ταΐζουν όλοι οι υπόλοιποι. Να φανταστώ όλοι εμείς που πάμε να ζητήσουμε δουλειά, φτιάχνουμε κοινωνικό κύκλο για να έχουμε διεξόδους και ζητάμε βοήθεια όταν την χρειαζόμαστε είμαστε όλοι αναξιοπρεπείς. Περίμενα ότι θα γράψεις κάτι τέτοιο για να πω την αλήθεια. Αυτό λέει πολλά για σένα.

Και ναι δεν με ενδιαφέρουν τα ΑΜΕΑ. Τουλάχιστο όχι περισσότερο από όσο με ενδιαφέρει ο μέσος πολίτης. Αν ήμουν πρωθυπουργός θα κοιτούσα οι πολιτικές μου να ευνοούν το μέγιστο αριθμό πολιτών, όχι να κάνω ψηφοθηρία δίνοντας λεφτά στις εξαιρέσεις για να φαίνομαι καλός. Ειδικά όταν οι εξαιρέσεις θέλουν να τρέφονται αποκλειστικά με κρατικοδίαιτη αξιοπρέπεια.

Χαχαχα, μιλάτε εσείς οι νεοδημοκράτες για κρατικοδιαιτους; Ξέρεις ότι υπάρχουν κάποια άτομα που λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας δεν μπορούν να εργαστουν; Αυτά τα άτομα δε θα έπρεπε να υποστηρίζονται με κάθε τρόπο από το κράτος; Φταίνε αυτά δηλαδή που αρρωστησαν; Είναι τουλάχιστον ντροπή να λέγεται τέτοιο πράγμα κι εσείς είστε υποτίθεται φιλελευθεροι.. Πραγματικά ντρέπομαι που " μορφωμένα" άτομα έχουν τέτοιες απόψεις..

Β. Κορέα, ευτυχώς, ο Τσίπρας δεν κατάφερε να μας κάνει. Εάν και όλα δείχνουν ότι αυτήν την κατεύθυνση ήθελε να πάρει και, σε ένα μικρό βαθμό, τα κατάφερε.

Στη Δαπ αυτά σας λένε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Μια επέκταση του από πάνω ερωτήματος:

Θεωρείς οτι ο φορέας του πολιτισμού είναι η ΝΔ;
Πιστεύεις οτι ο φορέας του πολιτισμού είναι ο Κούλης, ο Βορίδης, ο Άδωνις και τα λοιπά ακροδεξιά καμάρια;
Πόσο δαπίτης είσαι;


Περιμένεις να απαντήσει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Χαχαχα, μιλάτε εσείς οι νεοδημοκράτες για κρατικοδιαιτους; Ξέρεις ότι υπάρχουν κάποια άτομα που λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας δεν μπορούν να εργαστουν; Αυτά τα άτομα δε θα έπρεπε να υποστηρίζονται με κάθε τρόπο από το κράτος; Φταίνε αυτά δηλαδή που αρρωστησαν; Είναι τουλάχιστον ντροπή να λέγεται τέτοιο πράγμα κι εσείς είστε υποτίθεται φιλελευθεροι.. Πραγματικά ντρέπομαι που " μορφωμένα" άτομα έχουν τέτοιες απόψεις..



Στη Δαπ αυτά σας λένε;


Όταν τελείωνουν τα επιχειρήματα, αρχίζουν οι επικλήσεις στο συναίσθημα και οι επιθετικοί προσδιορισμοί. Έχεις κάποιο άλλο τέχνασμα του Ριζοσπάστη να χρησιμοποιήσεις ή αυτά ήτανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Χαχαχα, μιλάτε εσείς οι νεοδημοκράτες για κρατικοδιαιτους;

2) Ξέρεις ότι υπάρχουν κάποια άτομα που λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας δεν μπορούν να εργαστουν;

3)Φταίνε αυτά δηλαδή που αρρωστησαν;

4)Αυτά τα άτομα δε θα έπρεπε να υποστηρίζονται με κάθε τρόπο από το κράτος;

5)Είναι τουλάχιστον ντροπή να λέγεται τέτοιο πράγμα κι εσείς είστε υποτίθεται φιλελευθεροι.. Πραγματικά ντρέπομαι που " μορφωμένα" άτομα έχουν τέτοιες απόψεις..

1) Δεν είμαι νεοδημοκράτης.

2) Το γνωρίζω.

3) Κάποια μπορεί να φταίνε. Κάποια όχι. Αν έμεινες παράλυτος γιατί οδηγούσες μεθυσμένος φταις. Αν γεννήθηκες τυφλός δεν φταις.

4) Όχι. Θα έπρεπε να απευθύνονται σε ιδιωτικές πρόνοιες και φιλανθρωπίες, όπως εκκλησίες ή άλλους φιλανθρωπικούς οργανισμούς.

5) Δεν είμαι υποτιθέμενος φιλελεύθερος, είμαι φιλελεύθερος. Γι αυτό και δεν αναγνωρίζω το δικαίωμά σου να τρέφεσαι μια ζωή από το κράτος, εις βάρος του φορολογούμενου, ο οποίος δεν έχει καμία επιλογή για το πόσα θα σου δώσει. Σε πονάει ιδιαίτερα το να ζητήσεις ιδιωτική φιλανθρωπία διότι εκεί θα πρέπει να κριθείς, ως προσωπικότητα, ως άνθρωπος, όπως θα κριθούν και οι επιλογές σου, η μεταμέλεια σου αν έχεις κάνει λάθος επιλογές που οδήγησαν στην κατάστασή σου, η εργατικότητά σου κ.ο.κ. προτού σου χορηγηθεί εθελοντική βοήθεια. Προτιμάς να μην κάνεις τίποτα και απλά να σου έρχεται το κρατικό τσεκ ανταυτου.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει η περίπτωσή σου στο ελάχιστο. Μπορεί απλά να είσαι ένας τεμπέλης που εκμεταλλεύεται μια πάθηση που έχει για να θεωρηθεί ΑΜΕΑ, όπως στο σκάνδαλο με τα τυφλονήσια. Αυτά θα τα αξιολογήσει η ιδιωτική πρόνοια στην οποία θα απευθυνθείς για βοήθεια, στην οποία εγώ θα δώσω χρήματα διότι εμπιστεύομαι την κρίση της και γνωρίζω πως τα λεφτά θα πάνε όντως σε άτομα τα οποία δεν έχουν ικανότητα εργασίας λόγο αναπηρίας και όχι σε κατ επάγγελμα ΑΜΕΑ. Το κράτος δεν ενδιαφέρεται να κάνει τέτοιους διαχωρισμούς, όπως έχει αποδείξει πολλάκις στο παρελθόν.

Ή εγώ μπορεί να είμαι απλά ένας τσιγκούνης Σκρούτζ που απλά δεν γουστάρω να δίνω στον άγιο νερό, δικαίωμά μου. Δεν έβαλα το χέρι στην τσέπη σου όμως, εσύ απαιτείς να το βάλεις στην δική μου. Ας σε πληρώσουν τα άτομα που νοιάζονται για σένα. Φιλανθρωπίες υπάρχουν, αλλά τις περιφρονείς και τις θεωρείς αναξιοπρέπειες. Πρόβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Όταν τελείωνουν τα επιχειρήματα, αρχίζουν οι επικλήσεις στο συναίσθημα και οι επιθετικοί προσδιορισμοί. Έχεις κάποιο άλλο τέχνασμα του Ριζοσπάστη να χρησιμοποιήσεις ή αυτά ήτανε?
Λοιπόν, καταρχάς με ξέρεις προσωπικα; Όχι Οπότε φαντάζομαι αγνοείς τελείως τι έχω περάσει και τι βιώνω στην καθημερινότητα μου. Μπορεί να μη σε ενδιαφέρει καθόλου, αλλά καλώς κακώς υπάρχουμε κι εμείς κι έχουμε φωνή. Δεύτερον δεν έβρισα ούτε χρησιμοποίησα προσωπικό χαρακτηρισμό για κάποιον. Τρίτον δε χρησιμοποίησα καμία επίκληση στο συναίσθημα. Αν είναι δυνατόν, να θεωρείται επίκληση στο συναίσθημα η προστασία και η διαφυλαξη των δικαιωμάτων των Αμεα, των ατόμων με χρόνια προβλήματα υγείας, των αδυναμων. Επίκληση στη λογική και μόνο είναι. Τα άτομα αυτά εξάλλου προστατεύονται όσο κι αν σε μερικούς δεν αρέσει από την ευρωπαϊκή νομοθεσία. Νομίζω έγινα κατανοητός..

1) Δεν είμαι νεοδημοκράτης.

2) Το γνωρίζω.

3) Κάποια μπορεί να φταίνε. Κάποια όχι. Αν έμεινες παράλυτος γιατί οδηγούσες μεθυσμένος φταις. Αν γεννήθηκες τυφλός δεν φταις.

4) Όχι. Θα έπρεπε να απευθύνονται σε ιδιωτικές πρόνοιες και φιλανθρωπίες, όπως εκκλησίες ή άλλους φιλανθρωπικούς οργανισμούς.

5) Δεν είμαι υποτιθέμενος φιλελεύθερος, είμαι φιλελεύθερος. Γι αυτό και δεν αναγνωρίζω το δικαίωμά σου να τρέφεσαι μια ζωή από το κράτος, εις βάρος του φορολογούμενου, ο οποίος δεν έχει καμία επιλογή για το πόσα θα σου δώσει. Σε πονάει ιδιαίτερα το να ζητήσεις ιδιωτική φιλανθρωπία διότι εκεί θα πρέπει να κριθείς, ως προσωπικότητα, ως άνθρωπος, όπως θα κριθούν και οι επιλογές σου, η μεταμέλεια σου αν έχεις κάνει λάθος επιλογές που οδήγησαν στην κατάστασή σου, η εργατικότητά σου κ.ο.κ. προτού σου χορηγηθεί εθελοντική βοήθεια. Προτιμάς να μην κάνεις τίποτα και απλά να σου έρχεται το κρατικό τσεκ ανταυτου.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει η περίπτωσή σου στο ελάχιστο. Μπορεί απλά να είσαι ένας τεμπέλης που εκμεταλλεύεται μια πάθηση που έχει για να θεωρηθεί ΑΜΕΑ, όπως στο σκάνδαλο με τα τυφλονήσια. Αυτά θα τα αξιολογήσει η ιδιωτική πρόνοια στην οποία θα απευθυνθείς για βοήθεια, στην οποία εγώ θα δώσω χρήματα διότι εμπιστεύομαι την κρίση της και γνωρίζω πως τα λεφτά θα πάνε όντως σε άτομα τα οποία δεν έχουν ικανότητα εργασίας λόγο αναπηρίας και όχι σε κατ επάγγελμα ΑΜΕΑ. Το κράτος δεν ενδιαφέρεται να κάνει τέτοιους διαχωρισμούς, όπως έχει αποδείξει πολλάκις στο παρελθόν.

Ή εγώ μπορεί να είμαι απλά ένας τσιγκούνης Σκρούτζ που απλά δεν γουστάρω να δίνω στον άγιο νερό, δικαίωμά μου. Δεν έβαλα το χέρι στην τσέπη σου όμως, εσύ απαιτείς να το βάλεις στην δική μου. Ας σε πληρώσουν τα άτομα που νοιάζονται για σένα. Φιλανθρωπίες υπάρχουν, αλλά τις περιφρονείς και τις θεωρείς αναξιοπρέπειες. Πρόβλημά σου.


Νομίζω ότι έχεις χάσει τελείως το όποιο δίκαιο είχες, αλλά αυτό εκπροσωπείς, το ανύπαρκτο κράτος πρόνοιας, το όλα ιδιωτικά, το να πεθάνουν οι φτωχοί, οι αναπηροι,το τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι και παρόμοια τσιτάτα. Αλλά, μη χαίρεσαι ούτε το 1% δε θα πάρει ο φίλος σου ο Θάνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
1) Δεν είμαι νεοδημοκράτης.

2) Το γνωρίζω.

3) Κάποια μπορεί να φταίνε. Κάποια όχι. Αν έμεινες παράλυτος γιατί οδηγούσες μεθυσμένος φταις. Αν γεννήθηκες τυφλός δεν φταις.

4) Όχι. Θα έπρεπε να απευθύνονται σε ιδιωτικές πρόνοιες και φιλανθρωπίες, όπως εκκλησίες ή άλλους φιλανθρωπικούς οργανισμούς.

5) Δεν είμαι υποτιθέμενος φιλελεύθερος, είμαι φιλελεύθερος. Γι αυτό και δεν αναγνωρίζω το δικαίωμά σου να τρέφεσαι μια ζωή από το κράτος, εις βάρος του φορολογούμενου, ο οποίος δεν έχει καμία επιλογή για το πόσα θα σου δώσει. Σε πονάει ιδιαίτερα το να ζητήσεις ιδιωτική φιλανθρωπία διότι εκεί θα πρέπει να κριθείς, ως προσωπικότητα, ως άνθρωπος, όπως θα κριθούν και οι επιλογές σου, η μεταμέλεια σου αν έχεις κάνει λάθος επιλογές που οδήγησαν στην κατάστασή σου, η εργατικότητά σου κ.ο.κ. προτού σου χορηγηθεί εθελοντική βοήθεια. Προτιμάς να μην κάνεις τίποτα και απλά να σου έρχεται το κρατικό τσεκ ανταυτου.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει η περίπτωσή σου στο ελάχιστο. Μπορεί απλά να είσαι ένας τεμπέλης που εκμεταλλεύεται μια πάθηση που έχει για να θεωρηθεί ΑΜΕΑ, όπως στο σκάνδαλο με τα τυφλονήσια. Αυτά θα τα αξιολογήσει η ιδιωτική πρόνοια στην οποία θα απευθυνθείς για βοήθεια, στην οποία εγώ θα δώσω χρήματα διότι εμπιστεύομαι την κρίση της και γνωρίζω πως τα λεφτά θα πάνε όντως σε άτομα τα οποία δεν έχουν ικανότητα εργασίας λόγο αναπηρίας και όχι σε κατ επάγγελμα ΑΜΕΑ. Το κράτος δεν ενδιαφέρεται να κάνει τέτοιους διαχωρισμούς, όπως έχει αποδείξει πολλάκις στο παρελθόν.

Ή εγώ μπορεί να είμαι απλά ένας τσιγκούνης Σκρούτζ που απλά δεν γουστάρω να δίνω στον άγιο νερό, δικαίωμά μου. Δεν έβαλα το χέρι στην τσέπη σου όμως, εσύ απαιτείς να το βάλεις στην δική μου. Ας σε πληρώσουν τα άτομα που νοιάζονται για σένα. Φιλανθρωπίες υπάρχουν, αλλά τις περιφρονείς και τις θεωρείς αναξιοπρέπειες. Πρόβλημά σου.


Αυτό το μήνυμα είναι για printscreen από Luben μέχρι Σουηδική ακαδημία .

Βέβαια η Ευρωπαϊκή επιτροπή(2010-2020) έχει άλλη άποψη για τα άτομα με αναπηρία .

ΥΓ : Φαντάζομαι επικροτείς και τα άτομα να παρκάρουν στις διαβάσεις , δικαίωμά τους δεν είναι , σύμφωνα , με αυτά που έγραψες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Λοιπόν, καταρχάς με ξέρεις προσωπικα; Όχι Οπότε φαντάζομαι αγνοείς τελείως τι έχω περάσει και τι βιώνω στην καθημερινότητα μου. Μπορεί να μη σε ενδιαφέρει καθόλου, αλλά καλώς κακώς υπάρχουμε κι εμείς κι έχουμε φωνή. Δεύτερον δεν έβρισα ούτε χρησιμοποίησα προσωπικό χαρακτηρισμό για κάποιον. Τρίτον δε χρησιμοποίησα καμία επίκληση στο συναίσθημα. Αν είναι δυνατόν, να θεωρείται επίκληση στο συναίσθημα η προστασία και η διαφυλαξη των δικαιωμάτων των Αμεα, των ατόμων με χρόνια προβλήματα υγείας, των αδυναμων. Επίκληση στη λογική και μόνο είναι. Τα άτομα αυτά εξάλλου προστατεύονται όσο κι αν σε μερικούς δεν αρέσει από την ευρωπαϊκή νομοθεσία. Νομίζω έγινα κατανοητός..


Δεδομένου ότι το e-steki είναι ανώνυμο online forum, ναι δεν σε ξέρω προσωπικά. Κανείς δεν ξεκίνησε να μιλάει για τα προσωπικά σου βιώματα, μέχρι να τα αναφέρεις και να αρχίσεις να τα χρησιμοποιείς σαν επιχειρήματα για να στηρίξεις πολιτικές απόψεις δεν ασχολήθηκε κανείς κατ' ελάχιστο με αυτά.

Γενικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις συζήτηση, παρά μόνο να πεις πόσο αδικημένος από το σύστημα νιώθεις. Κατά τα άλλα, όποτε η συζήτηση ξεφεύγει από τα μέτρα σου, πετάς την κάρτα "Ανήκω σε ευπαθή ομάδα του πληθυσμού" και ως εκ θαύματος η άποψή σου είναι η σωστή, ενώ όποιος διαφωνεί είναι ένα τέρας με καρδιά από πέτρα. Και, για να μην μπερδευόμαστε, το αντικείμενο της διαφωνίας, πριν παρεκτραπεί τελείως η συζήτηση, είχε να κάνει με τον αν ο Σαμαράς έκανε καλύτερη θητεία από τον Τσίπρα ή όχι.

Με bold σου έχω μαρκάρει την αντίφαση μέσα σε ένα μόνο μήνυμα. Από εκεί και πέρα φάσκεις και αντιφάσκεις κάθε φορά που γράφεις. Το τι δυσκολίες αντιμετωπίζουν τα ΑμΕΑ στην καθημερινότητά τους είναι επιχειρήματα. Το τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις εσύ προσωπικά είναι επίκληση στο συναίσθημα. Σεβαστό ότι τις αντιμετωπίζεις, αλλά όπως και εσύ είπες, δεν αποτελεί αντικείμενο συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το μήνυμα είναι για printscreen από Luben μέχρι Σουηδική ακαδημία .

Βέβαια η Ευρωπαϊκή επιτροπή(2010-2020) έχει άλλη άποψη για τα άτομα με αναπηρία .

ΥΓ : Φαντάζομαι επικροτείς και τα άτομα να παρκάρουν στις διαβάσεις , δικαίωμά τους δεν είναι , σύμφωνα , με αυτά που έγραψες .


Δεν κατάλαβες καν το νόημα των όσων γράφω, εξού και η ερώτησή σου. Το τι παίζει με τον Κώστα το έγραψε πολύ σωστά ο DumeNuke παραπάνω, τον κώλο του κοιτάει όπως και όλοι μας και απλά αντί να έχει το θάρρος να το πει γράφει περί δικαιωμάτων, πολιτισμού, Ευρώπης κτλ. Χρησιμοποιεί απλά το γεγονός πως είναι ΑΜΕΑ για να δώσει περαιτέρω συναισθηματική φόρτιση στη θέση του, ώστε να θεωρηθεί πως έχει δίκαιο.

Δεν είμαι κατά του να λαμβάνουν βοήθεια άτομα με αναπηρίες. Είμαι κατά του να γίνεται αυτό μέσω του κράτους, όπως είμαι κατά των επιδομάτων, κατά της δημόσιας υγείας, κατά της δημόσιας παιδείας κ.ο.κ. Δεν πρόκειται να κάτσω να σου εξηγήσω γιατί έχω αυτές τις θέσεις. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει μπορεί να διαβάσει περί φιλελευθερισμού.

Αυτό που κάνουν όλοι οι υποστηρικτές του κρατισμού λέγεται virtue signaling. Παίρνουν την θέση του "ηθικού" και "καλού", "ευαίσθητου" ανθρώπου σε μια κατάσταση από την οποία δεν θα έχουν προσωπικό κόστος. Είτε πρόκειται για τους φτωχούς, είτε για τα ΑΜΕΑ, είτε για μετανάστες είναι το ίδιο πράγμα. Ο κρατιστης θα πει "ναι είμαι υπέρ του να δίνει το κράτος και εσύ που κατά είσαι απλά ένας ασυνείδητος". Και αυτό το κάνει γιατί είναι εύκολο. Είναι πολύ εύκολο να νιώσεις καλός έτσι. Το δύσκολο είναι να βάλεις εσύ το χέρι στην τσέπη σου και να δώσεις λεφτά σε μια πρόνοια, να σηκωθείς από τον καναπέ σου και να βοηθήσεις ένα ΑΜΕΑ, να οργανώσεις μια φιλανθρωπική κίνηση ή να πάρεις τον μετανάστη σπίτι σου και να τον ταΐσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,285 μηνύματα.
Λοιπόν Απρίλιος 2014 η Μερκελ στην Αθήνα λίγους μήνες μετά ο Σαμαράς πόδι.Ιανουαριος 2019 η Μερκελ στην Αθήνα άρα σε λίγους μήνες ο Τσιπρας πόδι για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες καν το νόημα των όσων γράφω, εξού και η ερώτησή σου. Το τι παίζει με τον Κώστα το έγραψε πολύ σωστά ο DumeNuke παραπάνω, τον κώλο του κοιτάει όπως και όλοι μας και απλά αντί να έχει το θάρρος να το πει γράφει περί δικαιωμάτων, πολιτισμού, Ευρώπης κτλ. Χρησιμοποιεί απλά το γεγονός πως είναι ΑΜΕΑ για να δώσει περαιτέρω συναισθηματική φόρτιση στη θέση του, ώστε να θεωρηθεί πως έχει δίκαιο.

Δεν είμαι κατά του να λαμβάνουν βοήθεια άτομα με αναπηρίες. Είμαι κατά του να γίνεται αυτό μέσω του κράτους, όπως είμαι κατά των επιδομάτων, κατά της δημόσιας υγείας, κατά της δημόσιας παιδείας κ.ο.κ. Δεν πρόκειται να κάτσω να σου εξηγήσω γιατί έχω αυτές τις θέσεις. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει μπορεί να διαβάσει περί φιλελευθερισμού.

Αυτό που κάνουν όλοι οι υποστηρικτές του κρατισμού λέγεται virtue signaling. Παίρνουν την θέση του "ηθικού" και "καλού", "ευαίσθητου" ανθρώπου σε μια κατάσταση από την οποία δεν θα έχουν προσωπικό κόστος. Είτε πρόκειται για τους φτωχούς, είτε για τα ΑΜΕΑ, είτε για μετανάστες είναι το ίδιο πράγμα. Ο κρατιστης θα πει "ναι είμαι υπέρ του να δίνει το κράτος και εσύ που κατά είσαι απλά ένας ασυνείδητος". Και αυτό το κάνει γιατί είναι εύκολο. Είναι πολύ εύκολο να νιώσεις καλός έτσι. Το δύσκολο είναι να βάλεις εσύ το χέρι στην τσέπη σου και να δώσεις λεφτά σε μια πρόνοια, να σηκωθείς από τον καναπέ σου και να βοηθήσεις ένα ΑΜΕΑ, να οργανώσεις μια φιλανθρωπική κίνηση ή να πάρεις τον μετανάστη σπίτι σου και να τον ταΐσεις.


Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα . Κατά της δημόσιας υγείας και κατά της δημόσια παιδείας δύο έννοιες ταυτόσημες με την πορεία της ΕΕ .
Εγώ θέλω να σταθώ στην δημόσια παιδεία και θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς την ονειρεύεσαι ; Έχω θέσει ξανά το ίδιο ερώτημα σε άλλο νήμα και δεν έλαβα καμία απάντηση . Δηλαδή εννοείς να μπουν δίδακτρα στα παν/μια ; Στην Ευρώπη τα περισσότερα παν/μια ακολουθούν αυτήν την τακτική όμως δέχονται την κρατική χρηματοδότηση . Το ίδιο και για την υγεία .

Το δύσκολο στην Ελλάδα είναι ο εθελοντισμός , που όταν το λες σε κάποιον σε κοιτάει σαν αγελάδα ( με κάθε σεβασμό στις αγελάδες ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θέλω να σταθώ στην δημόσια παιδεία και θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς την ονειρεύεσαι ;

Αν και τελείως off topic θα απαντήσω συνοπτικά.

Πλήρως ιδιωτική, από το προνήπιο μέχρι το πανεπιστήμιο. Πλήρως ιδιωτική σημαίνει πως το κράτος δεν μετέχει καθόλου στην διαδικασία. Οι γονείς επιλέγουν σε πιο σχολείο θα πάει το παιδί ή ποιος δάσκαλος θα τα διδάξει και πληρώνουν το αντίστοιχο δίδακτρο. Οι δάσκαλοί είναι υπάλληλοι των σχολείων στα οποία διδάσκουν ή λειτουργούν ως ιδιότες ελεύθεροι επαγγελματίες. Τα σχολεία και οι δάσκαλοι είναι πλήρως ελεύθεροι να επιλέξουν το τι θα διδάξουν στα παιδιά χωρίς καμία ανάμειξη του κράτους και οι γονείς είναι πλήρως ελεύθεροι στο ποιον δάσκαλο ή σχολείο θα επιλέξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
1)Γιατί τους το είχε περάσει το σόι.
2) Ανέκαθεν οι Έλληνες σφάζονται και συσπειρώνονται σε ένα κόμμα μόνο και μόνο για να αντιταχθούν στους αντιπάλους τους.
3) Θα έπαιζαν σίγουρα πελατειακά κριτήρια.
4) Ήταν τα 2 κόμματα που διαφήμιζονταν πιο πολύ.
5) Οι ψηφοφόροι τα ψήφιζαν όντως. Όμως αυτό δεν τα δικαιώνει ότι ήταν τα καλύτερα. Ό,τι κάνει η μάζα δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.
Oi 2 πιο διμοφιλείς συνδικαλιστές των τελευταίων 20 ετών είναι ο Φωτόπουλος της ΔΕΗ (πρώην ΠΑΣΟΚ) και ο Λυμπερόπουλος των ταξιτζήδων (πρώην ΝΔ). Και οι 2 πήγαν με το ΣΥΡΙΖΑ και ο λόγος είναι ότι επειδή αυτός συνεχίζει τις πελαταιακές σχέσεις.

Είναι ντροπή να συγκρίνεις τις παλαιότερες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ (πλην κυβέρνησης Καραμανλή) με τη σημερινή που μοναδικό σκοπός της είναι η προπαγάνδα και πως θα κερδίσει τη ψήφο του λαού με δόλιους τρόπους (αναδρομικά δημόσιων υπαλλήλων, κοινωνικό μέρισμα, πάγωμα συντάξεων κ.λπ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η κυβέρνηση Συριζα είναι κατά πολύ χειρότερη σε όλα από τις κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Έχει όλα τα κακά τους μαζεμένα και αυξημένα, δίχως τα καλά τους. Απλά οι περισσότεροι δεν το βλέπετε τώρα επειδή ασχολείστε περισσότερο με τα αρνητικά των άλλων εδώ και 10 χρόνια. Το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ όσο δεν σας αρέσει, είχαν κάνει την Ελλάδα μια σύγχρονη Ευρωπαική χώρα. Δείτε λίγο πόση φτώχια υπάρχει στα βαλκάνια που βρίσκεται η Ελλάδα και πόσο έχουμε επωφεληθεί από πολλές από τις πολιτικές που εφάρμοσαν αυτά τα κόμματα. Η κρίση είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία και λόγω αυτού κρίνουμε λάθος πράγματα. Μνημόνια δεν είχε μόνο η Ελλάδα, είχαν πολλές χώρες. Απλά εμείς ως σπάταλοι και με διεφθαρμένο δημόσιο ήμασταν οι πιο απροετοίμαστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δεδομένου ότι το e-steki είναι ανώνυμο online forum, ναι δεν σε ξέρω προσωπικά. Κανείς δεν ξεκίνησε να μιλάει για τα προσωπικά σου βιώματα, μέχρι να τα αναφέρεις και να αρχίσεις να τα χρησιμοποιείς σαν επιχειρήματα για να στηρίξεις πολιτικές απόψεις δεν ασχολήθηκε κανείς κατ' ελάχιστο με αυτά.

Γενικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις συζήτηση, παρά μόνο να πεις πόσο αδικημένος από το σύστημα νιώθεις. Κατά τα άλλα, όποτε η συζήτηση ξεφεύγει από τα μέτρα σου, πετάς την κάρτα "Ανήκω σε ευπαθή ομάδα του πληθυσμού" και ως εκ θαύματος η άποψή σου είναι η σωστή, ενώ όποιος διαφωνεί είναι ένα τέρας με καρδιά από πέτρα. Και, για να μην μπερδευόμαστε, το αντικείμενο της διαφωνίας, πριν παρεκτραπεί τελείως η συζήτηση, είχε να κάνει με τον αν ο Σαμαράς έκανε καλύτερη θητεία από τον Τσίπρα ή όχι.

Με bold σου έχω μαρκάρει την αντίφαση μέσα σε ένα μόνο μήνυμα. Από εκεί και πέρα φάσκεις και αντιφάσκεις κάθε φορά που γράφεις. Το τι δυσκολίες αντιμετωπίζουν τα ΑμΕΑ στην καθημερινότητά τους είναι επιχειρήματα. Το τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις εσύ προσωπικά είναι επίκληση στο συναίσθημα. Σεβαστό ότι τις αντιμετωπίζεις, αλλά όπως και εσύ είπες, δεν αποτελεί αντικείμενο συζήτησης.

Μα ακριβώς επειδή είμαι Αμεα μπορώ να καταλάβω πολύ περισσότερο από εσένα και τον καθένα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν καθημερινά αυτά τα άτομα, μιλάω εκ πείρας, δε μιλάω γενικά και αόριστα, το ζω καθημερινά εδώ και χρόνια. Και λέω ξεκάθαρα ότι τα Αμεα και οι άνεργοι (ειδικά οι μακροχρόνια άνεργοι) επηρεάστηκαν περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα πληθυσμού μέσα στην κρίση. Ειδικά επί Σαμαρά θεωρώ ότι ήταν πολύ χειρότερη η κατάσταση σε σχέση με τώρα, όχι ότι τώρα βέβαια είναι ιδανική.

Oi 2 πιο διμοφιλείς συνδικαλιστές των τελευταίων 20 ετών είναι ο Φωτόπουλος της ΔΕΗ (πρώην ΠΑΣΟΚ) και ο Λυμπερόπουλος των ταξιτζήδων (πρώην ΝΔ). Και οι 2 πήγαν με το ΣΥΡΙΖΑ και ο λόγος είναι ότι επειδή αυτός συνεχίζει τις πελαταιακές σχέσεις.

Είναι ντροπή να συγκρίνεις τις παλαιότερες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ (πλην κυβέρνησης Καραμανλή) με τη σημερινή που μοναδικό σκοπός της είναι η προπαγάνδα και πως θα κερδίσει τη ψήφο του λαού με δόλιους τρόπους (αναδρομικά δημόσιων υπαλλήλων, κοινωνικό μέρισμα, πάγωμα συντάξεων κ.λπ.).

Ναι, γι αυτό και ο Τσοχατζοπουλος και ο Παπαντωνίου μπήκαν φυλακή, τα έκαναν όλα καλά, γι αυτό χρεοκόπησαν τη χώρα. Ούτε μίζες έπαιρναν επί Πασοκ/ΝΔ, ούτε διαφθορά υπήρχε, αυτά ήταν άγνωστα πράγματα για τις κυβερνήσεις αυτές. Ναι έχεις δίκιο, έπρεπε να κόψει τις συντάξεις όπως πίεζε ο Κυριάκος τους Ευρωπαίους, τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top