Ελληνικές σειρές 2023 - 2024

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.
Τι σκατά; αυτήν γιατί; αφού ούτε αυτή φαίνεται να τραβάει.

Οι Πανθέοι πάνε για shutdown όπως είδα. Έχουν υπογράψει για 80 επεισόδια και εφ'όσον φαίνεται να μην τραβάει το πράμα, μάλλον θα μείνουν εκεί.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Όπως είχα πει και πριν, προτιμώ σειρές βασισμένες σε βιβλία και, όσο το δυνατόν, με λιγότερο "πειραγμένο" το σενάριο, μη εννοώντας βέβαια το βιβλίο αυτούσιο αφού σίγουρα θα πρέπει να γίνει κάποια προσαρμογή.

Αλλά ακόμα κι έτσι, δεν έχω δει σειρά να ξεπερνάει το αυθεντικό μυθιστόρημα, με μια και μοναδική ως τώρα, φωτεινή εξαίρεση:
πρόκειται για μια σειρά που παίζεται σε επανάληψη και προβάλλεται καθημερινά από το κρατικό κανάλι της ΕΡΤ2, βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Ι.Μ.Παναγιωτόπουλου "Αστροφεγγιά".
Από τις πρώτες έγχρωμες που προβλήθηκε στην ελληνική τηλεόραση, το 1980.

Σκηνοθετημένη από τον Διαγόρα Χρονόπουλο, ενώ τη διασκευή του σεναρίου έκανε ο Βαγγέλης Γκούφας.
Οι κύριοι ηθοποιοί: Αντώνης Καφετζόπουλος, Νόρα Βαλσάμη, Γιώργος Κιμούλης, Άρης Ρέτσος (συγκλονιστική η ερμηνεία του στο ρόλο του Πασπάτη), Σταύρος Ξενίδης, Μίνα Αδαμάκη, Μιμή Ντενίση, Δάνης Κατρανίδης , Μαίρη Ιγγλέση και άλλοι, (οι περισσότεροι νέοι, σχεδόν παιδιά, τότε).
Κι είναι η πρώτη φορά που όλα συμφώνησαν για να δημιουργηθεί αυτό το άψογο αποτέλεσμα.

Αναζητήστε την σε ό,τι μέσο υπάρχει. Αν μη τι άλλο για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης με τις σημερινές,
ως επί το πλείστον, αδιάφορες έως κακές, σειρές που προβάλλονται κατά κόρον.

2023-10-05_091715.jpg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.
Πραγματικά τεράστιο μπράβο στους συντελεστές του Ναυαγίου. Αυτή η σειρά αποτελεί μια έμμεση δικαίωση και για τα θύματα της τραγωδίας των Τεμπών πριν από λίγους μήνες.

Οι μπηχτές που πετάγονται στην σκηνή όπου ο δικηγόρος του εφοπλιστή τον συμβουλεύει για το πώς θα κινηθούν "που θα τα ρίξουμε, στον πλοίαρχο και στους εργάτες", η αλαζονία τους όταν λένε πως θα συζητηθεί στην Βουλή με την σιγουριά πως τίποτε δεν θα γίνει. Τα κροκοδείλια δάκρυα των μεγάλων. Και το κυριότερο από όλα, μια ατάκα γροθιά στο στομάχι για όσα ακούσαμε πριν λίγους μήνες στην τραγωδία "ανθρώπινο λάθος είναι η λέξη κλειδί" που λέει ο δικηγόρος (υποδύεται ο Γεράσιμος Σκιαδαρέσης). Εξ αιρετικό και επίκαιρο. Είμαστε απλή στατιστική για κάποιους. Και αναμένεται θεωρώ μεγάλη συνέχεια, με κουκουλώσεις από τον Τύπο κ.λπ. αγαπώ αυτές τις σειρές για την ειλικρίνεια τους. Γιατί σε δείχνουν πως ο κόσμος δεν είναι εκείνο το παραμυθάκι που μαθαίνεις από παιδί πώς πάντα στο τέλος χάνει ο "κακός". Στον πραγματικό κόσμο μόνο ο κακός κερδίζει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Το Ναυάγιο χθες σάρωσε με νούμερα τηλεθέασης που έφτασαν το 23% με αποτέλεσμα να βγει πρώτο. Πραγματικά πήγα να βάλω τα κλάματα με τις ερμηνείες όλων των ηθοποιών που παίζουν τους ρόλους τους λες και είναι πραγματικότητα. Για εμένα είναι στο ίδιο επίπεδο με τις Άγριες Μέλισσες και ένα σκαλοπάτι κάτω από το Νησί που για εμένα είναι ότι καλύτερο γνώρισε η Ελληνική τηλεόραση τα τελευταία 20 χρόνια.

Το Ναυάγιο και ο Γιατρός είναι τα δυο καλύτερα σίριαλ με διαφορά φέτος στην Ελληνική τηλεόραση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ επιφανειακοί οι χαρακτήρες στο Ναυάγιο με πολλές σεναριακές ευκολίες. Η τύπισσα με το άρωμα είναι ανυπόφορη. Το ίδιο και ο τίμιος που καταλάθος σκότωσε τον ξάδελφό του. Είμαι στο επεισόδιο που μπήκαν στο πλοίο.

Ως τώρα από αυτές που έχω δει.
1. Ψυχοκόρες
2. Ναυάγιο
3. Παραλία
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είδα στην ΕΡΤ τα τελευταία επεισόδια της σειρά “παραλία”. Είναι θετικό το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια οι σειρές εποχής δίνουν μια αρκετά αληθινή εικόνα για τα χρόνια της δικτατορίας. Αυτό είναι μάθημα για τους νέους που λόγω άγνοιας έχουν σχηματίσει για τη χούντα μια πλαστή καλή εικόνα.

Στη σειρά “παραλία” περιγράφεται μέρος της κτηνωδίας της χούντας. Η αστυνομική διεύθυνση στην οδό Μπουμπουλίνας 18 που αναφέρεται η σειρά ήταν το ένα από τα δύο κέντρα βασανιστηρίων της δικτατορίας. Αυτό ήταν της αστυνομίας, το άλλο ήταν της ΕΣΑ του στρατού. Στη σειρά, τουλάχιστον ως τώρα, περιγράφονται άγριοι ξυλοδαρμοί, αλλά στην πραγματικότητα γίνονταν και πολλά άλλα. Χωρίς φαγητό και νερό για πολλές μέρες, βγάλσιμο τριχών, μαλλιών και δοντιών με τανάλια, φάλαγγα, ανασκολοπίσεις και φυσικά ομαδικοί βιασμοί. Η υγεία πολλών κρατουμένων βλάφτηκε ανεπανόρθωτα.

Στη Μπουμπουλίνας επικεφαλής ήταν ο αστυνόμος Μάλλιος και βοηθός του ο υπαστυνόμος Μπάμπαλης. Αυτοί οργάνωναν τα βασανιστήρια και συχνά συμμετείχαν αυτοπροσώπως. Αυτοί ήταν οι εκλεκτοί του καθεστώτος. Με την πτώση της χούντας έγινε και δίκη των βασανιστών. Εκεί για το Μάλλιο καταγγέλθηκε ότι κλωτσούσε μια έγκυο γυναίκα στην κοιλιά φωνάζοντας “είσαι κουμούνι δεν πρέπει να γίνεις μάνα”. Στη δίκη οι αστυνομικοί βασανιστές “έπεσαν στα μαλακά”, ενώ οι στρατιωτικοί καταδικάστηκαν σε μεγαλύτερες ποινές.

Ο Μάλλιος εκτελέστηκε από τη “17 Νοέμβρη” και ο Μπάμπαλης από τον “Ε.Λ.Α.”. Με γνωστά τα κατορθώματά τους, ακόμα και όσοι ήταν αντίθετοι στην τρομοκρατία, το θεώρησαν “θεία δίκη”. Παρένθεση: τότε, αμέσως μετά την πτώση της χούντας, τρομοκρατικές οργανώσεις σαν τη “17 Νοέμβρη” είχαν λαϊκό έρεισμα. Ελάχιστοι λοιπόν στεναχωρήθηκαν για την εκτέλεση των αρχιβασανιστών της Μπουμπουλίνας. Ποιοι; Μα φυσικά οι ομοϊδεάτες τους χουντοθρεμένοι. Στις κηδείες τους έστειλε στεφάνι (φυσικά) ο καταδικασμένος σε θάνατο Παπαδόπουλος.


1697751091814.png
1697751130419.png
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Είδα στην ΕΡΤ τα τελευταία επεισόδια της σειρά “παραλία”. Είναι θετικό το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια οι σειρές εποχής δίνουν μια αρκετά αληθινή εικόνα για τα χρόνια της δικτατορίας. Αυτό είναι μάθημα για τους νέους που λόγω άγνοιας έχουν σχηματίσει για τη χούντα μια πλαστή καλή εικόνα.

Στη σειρά “παραλία” περιγράφεται μέρος της κτηνωδίας της χούντας. Η αστυνομική διεύθυνση στην οδό Μπουμπουλίνας 18 που αναφέρεται η σειρά ήταν το ένα από τα δύο κέντρα βασανιστηρίων της δικτατορίας. Αυτό ήταν της αστυνομίας, το άλλο ήταν της ΕΣΑ του στρατού. Στη σειρά, τουλάχιστον ως τώρα, περιγράφονται άγριοι ξυλοδαρμοί, αλλά στην πραγματικότητα γίνονταν και πολλά άλλα. Χωρίς φαγητό και νερό για πολλές μέρες, βγάλσιμο τριχών, μαλλιών και δοντιών με τανάλια, φάλαγγα, ανασκολοπίσεις και φυσικά ομαδικοί βιασμοί. Η υγεία πολλών κρατουμένων βλάφτηκε ανεπανόρθωτα.

Στη Μπουμπουλίνας επικεφαλής ήταν ο αστυνόμος Μάλλιος και βοηθός του ο υπαστυνόμος Μπάμπαλης. Αυτοί οργάνωναν τα βασανιστήρια και συχνά συμμετείχαν αυτοπροσώπως. Αυτοί ήταν οι εκλεκτοί του καθεστώτος. Με την πτώση της χούντας έγινε και δίκη των βασανιστών. Εκεί για το Μάλλιο καταγγέλθηκε ότι κλωτσούσε μια έγκυο γυναίκα στην κοιλιά φωνάζοντας “είσαι κουμούνι δεν πρέπει να γίνεις μάνα”. Στη δίκη οι αστυνομικοί βασανιστές “έπεσαν στα μαλακά”, ενώ οι στρατιωτικοί καταδικάστηκαν σε μεγαλύτερες ποινές.

Ο Μάλλιος εκτελέστηκε από τη “17 Νοέμβρη” και ο Μπάμπαλης από τον “Ε.Λ.Α.”. Με γνωστά τα κατορθώματά τους, ακόμα και όσοι ήταν αντίθετοι στην τρομοκρατία, το θεώρησαν “θεία δίκη”. Παρένθεση: τότε, αμέσως μετά την πτώση της χούντας, τρομοκρατικές οργανώσεις σαν τη “17 Νοέμβρη” είχαν λαϊκό έρεισμα. Ελάχιστοι λοιπόν στεναχωρήθηκαν για την εκτέλεση των αρχιβασανιστών της Μπουμπουλίνας. Ποιοι; Μα φυσικά οι ομοϊδεάτες τους χουντοθρεμένοι. Στις κηδείες τους έστειλε στεφάνι (φυσικά) ο καταδικασμένος σε θάνατο Παπαδόπουλος.



Dias πιστεύω αξίζει να πούμε πως γενικά η Χούντα ήταν μια ήπια δικτατορία. Δεν τα έζησα. Οι γονείς μου. Αλλά μπορώ να σου πω πως και επι δημοκρατίας γίνονται χειρότερα εγκλήματα. Απλά η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ και ο λαός δεν τα καταλαβαίνει. Μπορώ να σου πω πως σίγουρα δεν ήταν μια καταστρεπτική και λαοκτόνα δικτατορία όπως του Πολ Ποτ και του Κιμ Γιόνγκ Ουν. Που δεν σε βλέπω να καταδικάζεις πολύ συχνά. Ισως είχες προσωπικές απώλειες από τη Χούντα. Ομως και πάλι πιστεύω πως ένας γνήσιος αγωνιστής θα άντεχε τη φυλάκιση, τους βασανισμούς το ξεδόντιασμα. Ο θεός και η μοίρα θα τον αντάμοιβε εκ των υστέρων. Τόσοι άγιοι υπέφεραν φριχτά πριν αγιάσουν.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Αλλά μπορώ να σου πω πως και επι δημοκρατίας γίνονται χειρότερα εγκλήματα. Απλά η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ και ο λαός δεν τα καταλαβαίνει.
Θεωρώ αυτή την ατάκα φτηνή προσπάθεια ξεπλύματος των δικτατοριών και δεν θα τη συζητήσω.
δικτατορία όπως του Πολ Ποτ και του Κιμ Γιόνγκ Ουν. Που δεν σε βλέπω να καταδικάζεις πολύ συχνά.
Αναφέρεις τις δικτατορίες των Πολ Ποτ, Κιμ Γιονγκ και όχι τις δικτατορίες Χίτλερ, Μουσολίνι, Φράνκο, Πινοσέτ. Φαντάζομαι τυχαία και όχι λόγω ιδεολογικής συγγένειας σου. Όλες τις καταδικάζω, αλλά δεν ξέρω πόσο συχνά πρέπει να το κάνω.
Dias πιστεύω αξίζει να πούμε πως γενικά η Χούντα ήταν μια ήπια δικτατορία.
Σίγουρα δεν ήταν σαν τη δικτατορία της Χιλής, αλλά αν ήταν τόσο ήπια, γιατί τότε δεν είχε οπαδούς και το 1974 τα κόμματα που επαγγέλλονταν τιμωρία των προδοτών χουντικών, ψηφίστηκαν από το 98,5% των Ελλήνων και το κόμμα της χούντας πήρε μόλις το 1,5%; Οι οπαδοί εμφανίστηκαν πολύ αργότερα και ήταν κυρίως νέοι που δεν έζησαν τη δικτατορία, αλλά κάποιοι τους έβαλαν τεχνηέντως στο μυαλό μια ψεύτικη εικόνα.
Μπορώ να σου πω πως σίγουρα δεν ήταν μια καταστρεπτική και λαοκτόνα δικτατορία
Δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν ήταν καταστρεπτική και λαοκτόνα, αλλά και τους νεκρούς της τους είχε (δεν φαντάζομαι να αμφισβητείς το Πολυτεχνείο), τα βασανιστήριά της, τις φυλακές της, τις εξορίες της, τις απολύσεις αν δεν ήσουν δικός τους. Στην επταετία η οικονομία κατέρρευσε από το κλέψιμο των “εθνοσωτήρων” και οι ένοπλες δυνάμεις διαλύθηκαν. Μην ξεχνάμε και την προδοσία της Κύπρου.
Ομως και πάλι πιστεύω πως ένας γνήσιος αγωνιστής θα άντεχε τη φυλάκιση, τους βασανισμούς το ξεδόντιασμα. Ο θεός και η μοίρα θα τον αντάμοιβε εκ των υστέρων. Τόσοι άγιοι υπέφεραν φριχτά πριν αγιάσουν.
Δεν ισχύει ότι αν δεν αντιδρούσες και κοίταζες τη δουλειά σου θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο. Σε πολλές περιπτώσεις η χούντα απαιτούσε να γίνεις όργανό της με αρχή το λιβάνισμα και το χαφιεδισμό. Αλλοίμονο αν δεν συνεργαζόσουν. Θα σε πήγαιναν και σένα και τη γυναίκα σου στη Μπουμπουλίνας, θα τη βίαζαν μπροστά σου 10 κτήνη και θα φεύγατε σε 15 μέρες με δόντια να σας λείπουν, πληγές και καψίματα από τσιγάρα σε όλο σας το σώμα και απολυμένοι από τις δουλειές σας. Ίσως να ήσασταν αθώοι, αλλά αυτό δεν ένοιαζε τη χούντα. Τώρα, αν περίμενες από τη μοίρα και το θεό σου να σε ανταμείψει, σώθηκες.
Δεν τα έζησα. Οι γονείς μου. Ισως είχες προσωπικές απώλειες από τη Χούντα.
Προφανώς ούτε εγώ τα έζησα, όμως τα μελέτησα. Το ότι σου απαντάω σημαίνει ότι σε εκτιμώ και δεν σε θεωρώ ένα φανατισμένο φασίστα, αλλιώς θα σε αγνοούσα εντελώς. Πιστεύω ότι από κακή πληροφόρηση έχει κάποιες λάθος απόψεις.

1697788602227.png
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
@Dias, θα γράψω την αγαπημένη μου φράση. Πρότεινε βιβλία/πηγές.

Αν περιμένουμε ν' αγιάσουμε μετά θάνατον, σωθήκαμε. Ορισμένοι είστε υπέρμετρα αισιόδοξοι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο διαδίκτυο υπάρχει άφθονο υλικό. Στο YouTube πολλά video με συνεντεύξεις και ντοκιμαντέρ. και η wikipedia καλή πηγή είναι. Αν όμως θέλεις έντυπο υπάρχει σειρά βιβλίων "Οι δίκες της χούντας" σε 12 τόμους. Περιέχονται πλήρη πρακτικά των δικών πρωταιτίων, βασανιστών, Πολυτεχνείου. (Εκδόσεις Αλφειός, τιμή 180€).

1697798322583.png
1697798346915.png
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Θεωρώ αυτή την ατάκα φτηνή προσπάθεια ξεπλύματος των δικτατοριών και δεν θα τη συζητήσω.

Εντάξει ας μην το συζητήσουμε αυτό.

Αναφέρεις τις δικτατορίες των Πολ Ποτ, Κιμ Γιονγκ και όχι τις δικτατορίες Χίτλερ, Μουσολίνι, Φράνκο, Πινοσέτ. Φαντάζομαι τυχαία και όχι λόγω ιδεολογικής συγγένειας σου. Όλες τις καταδικάζω, αλλά δεν ξέρω πόσο συχνά πρέπει να το κάνω.

Οχι. Σε καμία περίπτωση. Το μόνο καθεστώς στο οποίο έχω μια συμπάθεια είναι η Κούβα επί Φιντέλ Κάστρο, και αυτό επειδή ήταν πραγματικά σπουδαίος ηγέτης.

Σίγουρα δεν ήταν σαν τη δικτατορία της Χιλής, αλλά αν ήταν τόσο ήπια, γιατί τότε δεν είχε οπαδούς και το 1974 τα κόμματα που επαγγέλλονταν τιμωρία των προδοτών χουντικών, ψηφίστηκαν από το 98,5% των Ελλήνων και το κόμμα της χούντας πήρε μόλις το 1,5%; Οι οπαδοί εμφανίστηκαν πολύ αργότερα και ήταν κυρίως νέοι που δεν έζησαν τη δικτατορία, αλλά κάποιοι τους έβαλαν τεχνηέντως στο μυαλό μια ψεύτικη εικόνα.

Εντάξει κανείς δε συμπαθεί τις δικτατορίες. Κανείς δε θέλει κάποιον πάνω απ' το κεφάλι να του λέει τι να κάνει.

Δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν ήταν καταστρεπτική και λαοκτόνα, αλλά και τους νεκρούς της τους είχε (δεν φαντάζομαι να αμφισβητείς το Πολυτεχνείο), τα βασανιστήριά της, τις φυλακές της, τις εξορίες της, τις απολύσεις αν δεν ήσουν δικός τους. Στην επταετία η οικονομία κατέρρευσε από το κλέψιμο των “εθνοσωτήρων” και οι ένοπλες δυνάμεις διαλύθηκαν. Μην ξεχνάμε και την προδοσία της Κύπρου.

Εννοώ περιπτώσεις δικτατορίας που δεν μετράμε τους νεκρούς με τη χιλιάδα αλλά ως ποσοστό του συνολικού πληθυσμού.

Δεν ισχύει ότι αν δεν αντιδρούσες και κοίταζες τη δουλειά σου θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο. Σε πολλές περιπτώσεις η χούντα απαιτούσε να γίνεις όργανό της με αρχή το λιβάνισμα και το χαφιεδισμό. Αλλοίμονο αν δεν συνεργαζόσουν. Θα σε πήγαιναν και σένα και τη γυναίκα σου στη Μπουμπουλίνας, θα τη βίαζαν μπροστά σου 10 κτήνη και θα φεύγατε σε 15 μέρες με δόντια να σας λείπουν, πληγές και καψίματα από τσιγάρα σε όλο σας το σώμα και απολυμένοι από τις δουλειές σας. Ίσως να ήσασταν αθώοι, αλλά αυτό δεν ένοιαζε τη χούντα. Τώρα, αν περίμενες από τη μοίρα και το θεό σου να σε ανταμείψει, σώθηκες.

Οκ
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Μετά και το 18ο επεισόδιο, οι souldaughters εξακολουθούν να γαμάνε. Θεωρώ πολυ άδικο ως προς τις πρωτοεμφανιζόμενες και άκρως ταλαντούχες πρωταγωνίστριες την τακτική του ΑΝΤ1 να μην προβάλει τη σειρά στην ελεύθερη τηλεόραση. Θα μπορούσαν αυτές οι κοπέλες να ειναι τα πρόσωπα της χρονιάς, ενώ τώρα απλά πετάνε κάτα από τα ραντάρ των περισσότερων τηλεθεατών.

Το "κάνε ότι κοιμάσαι" είναι πιο νετφλιξ πεθαίνεις σε αυτή τη β σεζόν (elite should take notes), ενώ η "μάγισσα" είναι λίγο "φόνος στο Βυζάντιο", όπως έχω αναφέρει ξανά, αλλά εμένα αυτές οι σκευωρίες και οι συνωμοσίες που εξυφαίνονται με παραπέμπουν λίγο και στο κλασσικό θεατρικό και ταινία "Το λιοντάρι το χειμώνα" (οκ, μη βαράτε!).

Πέμπτη κάνει πρεμιέρα το Milky Way και, αν κρίνω από την πολεμική που αναπτύχθηκε σε άλλο νήμα εδώ, όπως επίσης και τα οργισμένα σχόλια των θιασωτών του "τάξις και ηθική" στα σόσιαλ, ο Κεκάτος είναι εδώ για να μοιράσει κάμποσα εγκεφαλικά. Και είμαι εδώ γι' αυτό. :P
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Πέμπτη κάνει πρεμιέρα το Milky Way και, αν κρίνω από την πολεμική που αναπτύχθηκε σε άλλο νήμα εδώ, όπως επίσης και τα οργισμένα σχόλια των θιασωτών του "τάξις και ηθική" στα σόσιαλ, ο Κεκάτος είναι εδώ για να μοιράσει κάμποσα εγκεφαλικά. Και είμαι εδώ γι' αυτό. :P
Δεν πειράζει, να ξεβρωμίσει ο τόπος.

Παρακολουθώ μόνο την Παραλία (και οσονούπω το Milky Way). Οι Ψυχοκόρες, αργά ή γρήγορα, θα παιχτούν από το κανάλι, όπως οι Σέρρες του Καπουτζίδη, θυμηθείτε το.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ επιφανειακοί οι χαρακτήρες στο Ναυάγιο με πολλές σεναριακές ευκολίες. Η τύπισσα με το άρωμα είναι ανυπόφορη. Το ίδιο και ο τίμιος που καταλάθος σκότωσε τον ξάδελφό του. Είμαι στο επεισόδιο που μπήκαν στο πλοίο.

Ως τώρα από αυτές που έχω δει.
Έκανα λάθος. Λίγα είπα τότε. Η σειρά ανήκει στη κατηγορία σκουπίδι. Είχε 1, 2 μέτρια επεισόδια αλλά έχει καταντήσει χειρότερη από καθημερινή σειρά.

Από όσο κατάλαβα ο μόνος τρόπος να βλέπουμε σοβαρές σειρές πλέον είναι μέσω συνδρομητικών υπηρεσιών ή μέσω της ΕΡΤ. Απορώ πως δίνουν τόσα λεφτά για μια σειρά και δεν μπορούν να βάλουν ένα σοβαρό σεναριογράφο.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Ωραία τα λέμε, μπορώ να κράξω τον Σασμό λίγο; Πώς γίνεται αυτό και η Γη της Ελιάς να παίζουν τρίτη χρονιά; Τόσο βλαμμένοι είμαστε;
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Κάθε Πέμπτη θα προβάλλεται και θα έχει σύνολο 7 επεισόδια, σωστά;

Πάντως κακά τα ψέμματα παίδες, ως τώρα το Milky Way είναι από τα καλλίτερα που έχω δει από άποψη πλοκής-χρόνου. Το Ναυάγιο έχει αρχίσει να ναυαγεί... Αθάνατη ελληνική βλαχοτηλεόραση, το 20% κατέληξε η πλοκή γύρω από το ναυάγιο και το 80% τα διάφορα ρομάντζα που αρχίζουν να εκτυλίσσονται σε κάθε επεισόδιο (άλλη μία ωραία σειρά που θα την καταντήσουν σαπουνόπερα). Οι Πανθέοι ήσαν σαπουνόπερα εξ αρχής και ο ψυχαναγκασμός μου δεν με αφήνει να την παρατήσω, τώρα που την άρχισα θα την τελειώσω :P .

Επίσης αρκετά καλή σειρά φάνηκε και το «στα σύνορα», κάτι κωμικό έτσι μπας και βγούμε από την μονοτονία που έχει η φετινή σεζόν.

Και εγώ ήθελα να δω τα σύνορα, αλλά η αδερφούλα είχε άλλα σχέδια. Θα δω το δεύτερο. Τους φόνους στο καμπαναριό τους είδε κανείς;
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Τους φόνους στο καμπαναριό τους είδε κανείς;
Εγώ! Μια χαρά για να περνάς την ώρα σου (όχι σαν κάτι άλλα :lol: ). Σίγουρα θα κατηγορηθεί από πολλούς ότι φαλκιδεύει τη θρησκεία και πράσινα άλογα. Μία αξιοπρεπής κωμωδία στα επίπεδα των τρεχουσών τηλεοπτικών προγραμμάτων, δλδ δεν θα πεθάνεις κιόλας, αλλά έχει τις στιγμές της!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top