Ελληνικές σειρές 2023 - 2024

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,567 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να περιμένουμε να δούμε ποιο από όλα αυτα που θα παίζουν στις 21.00 θα το φάει η μαρμάγκα (ποντάρω στους Πανθέους).
Τα περισσότερα στο σκαι τα τρώει η μαρμάγκα. Δεν το έχει και πολύ με τις επιλογές και ακόμα και δεν έχει μείνει στο μυαλό του κόσμου ως ένα κανάλι που έχει να πρσφέρει καλές σειρές (όπως είχαμε παλιά στο μυαλό ant1-mega και τα τελευταία χρόνια μπήκε και ο άλφα και προσπαθεί τώρα και η ερτ). Αυτο το Πάνθεοι δεν έπαιζε και αρκετά παλιά; Που τη θυμήθηκαν τώρα...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,108 μηνύματα.
Τα περισσότερα στο σκαι τα τρώει η μαρμάγκα. Δεν το έχει και πολύ με τις επιλογές και ακόμα και δεν έχει μείνει στο μυαλό του κόσμου ως ένα κανάλι που έχει να πρσφέρει καλές σειρές (όπως είχαμε παλιά στο μυαλό ant1-mega και τα τελευταία χρόνια μπήκε και ο άλφα και προσπαθεί τώρα και η ερτ). Αυτο το Πάνθεοι δεν έπαιζε και αρκετά παλιά; Που τη θυμήθηκαν τώρα...
Ό,τι εποχής βρει ο καθένας το πετάει :P
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Τα περισσότερα στο σκαι τα τρώει η μαρμάγκα. Δεν το έχει και πολύ με τις επιλογές και ακόμα και δεν έχει μείνει στο μυαλό του κόσμου ως ένα κανάλι που έχει να πρσφέρει καλές σειρές (όπως είχαμε παλιά στο μυαλό ant1-mega και τα τελευταία χρόνια μπήκε και ο άλφα και προσπαθεί τώρα και η ερτ). Αυτο το Πάνθεοι δεν έπαιζε και αρκετά παλιά; Που τη θυμήθηκαν τώρα...

Συμφωνώ. Δεν έχει το know-how o ΣΚΑΙ. Μέχρι σουρβάιβορ και μαι σταιλ σακς.

Ναι, ήταν θρυλική σειρά του Βασίλη Γεωργιάδη στα 70ς και είχε γνωρίσει μεγάλη επιτυχία. Δυστυχώς δεν σώζονται παρά λίγα αποσπάσματα από το 1ο και από το τελευταίο επεισόδιο, καθως οι φωτεινούληδες της κρατικης τηλεόρασης χρησιμοποιούσαν τις κασέτες παλαιότερων προγραμμάτων για να γράφουν σε αυτές νέα. :lol2:
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.
Το ότι μετά τις άγριες μέλισσες ΕΠΗΞΕ η τηλεόραση με σειρές εποχής που έχουν ΙΔΙΟ μοτίβο, με ξεπερνάει..
Ας καταλάβουν ότι η σειρά δεν πέτυχε επειδή ήταν εποχής, αλλά επειδή είχε γαμάτους ηθοποιούς και σενάριο, έλεος
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Πολυ όμορφο το ξεκίνημα του Β κύκλου στο «Κάνε ότι κοιμάσαι»
Λίγο μπερδευτικο αφου μπήκαν πολλά πρόσωπα νέα και με τα ονόματα χάθηκα λίγο 🥲
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Το ότι μετά τις άγριες μέλισσες ΕΠΗΞΕ η τηλεόραση με σειρές εποχής που έχουν ΙΔΙΟ μοτίβο, με ξεπερνάει..
Ας καταλάβουν ότι η σειρά δεν πέτυχε επειδή ήταν εποχής, αλλά επειδή είχε γαμάτους ηθοποιούς και σενάριο, έλεος

Συμφωνώ. Μην ξεχνάς, όμως, ότι τόσο οι Πανθέοι, όσο και το Προξενιό της Ιουλίας έχουν πολύ καλό καστ και γερά κείμενα από πίσω τους. Η Μάγισσα είναι πρωτότυπο σενάριο μεν, από τη συγγραφική ομάδα των Μελισσών δε.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.
Συμφωνώ. Μην ξεχνάς, όμως, ότι τόσο οι Πανθέοι, όσο και το Προξενιό της Ιουλίας έχουν πολύ καλό καστ και γερά κείμενα από πίσω τους. Η Μάγισσα είναι πρωτότυπο σενάριο μεν, από τη συγγραφική ομάδα των Μελισσών δε.
Το προξενιό της Ιουλίας θα το έβλεπα αλλά η Κίτσου είπε όχι στον ρόλο και με νευρίασε 😂 (εν τω μεταξύ η Ξυγκόρου είναι συμμαθήτριά μου στην θεατρικων)
Μάγισσα θα έβλεπα, αλλά το έκανε πολύ εμπορικό, πολύ game of thrones και δεν μου αρέσει και η Τρίγγου καθόλου
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Το προξενιό της Ιουλίας θα το έβλεπα αλλά η Κίτσου είπε όχι στον ρόλο και με νευρίασε 😂 (εν τω μεταξύ η Ξυγκόρου είναι συμμαθήτριά μου στην θεατρικων)
Μάγισσα θα έβλεπα, αλλά το έκανε πολύ εμπορικό, πολύ game of thrones και δεν μου αρέσει και η Τρίγγου καθόλου

Είχε προταθεί η Κίτσου για το ρόλο της Ιουλίας; πώς γίνεται αυτό; υποτίθεται πως ο ρόλος είναι για νέα κοπέλα και όχι για σαραντάρα plus.
Μάγισσα θα επιχειρήσω να δω επειδή είπαν ότι θα είναι crime thriller τοποθετημένο στην προεπαναστατική Ελλάδα. Αν δεν μου κάνει κλικ στα πρώτα επεισόδια, άντε γεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.
Είχε προταθεί η Κίτσου για το ρόλο της Ιουλίας; πώς γίνεται αυτό; υποτίθεται πως ο ρόλος είναι για νέα κοπέλα και όχια για σαραντάρα plus.
Μάγισσα θα επιχειρήσω να δω επειδή είπαν ότι θα είναι crime thriller τοποθετημένο στην προεπαναστατιή Ελλάδα. Αν δεν μου κάνει κλικ στα πρώτα επεισόδια, άντε γεια.
Ρεε, καταρχάς η Μαρίκα δεν φαίνεται καν για άνω των 35. Κατά δεύτερον, ο χαρακτήρας του βιβλίου είναι όντως γύρω στα 35 ..
Ναι έτσι είχα ακούσει, ότι της έγινε πρόταση και είπε όχι
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,108 μηνύματα.
Είχε προταθεί η Κίτσου για το ρόλο της Ιουλίας; πώς γίνεται αυτό; υποτίθεται πως ο ρόλος είναι για νέα κοπέλα και όχι για σαραντάρα plus.
Μάγισσα θα επιχειρήσω να δω επειδή είπαν ότι θα είναι crime thriller τοποθετημένο στην προεπαναστατική Ελλάδα. Αν δεν μου κάνει κλικ στα πρώτα επεισόδια, άντε γεια.
Και εγώ με την ίδια επιφύλαξη πάω για την Μάγισσα. Δεν το παίζω και στοίχημα πως θα το συνεχίσω. Με εξιταρει όμως το ότι λένε πως θα είναι η πιο ακριβή παραγωγή στην ελληνική ιστορία. Άι να δούμε.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.
Και εγώ με την ίδια επιφύλαξη πάω για την Μάγισσα. Δεν το παίζω και στοίχημα πως θα το συνεχίσω. Με εξιταρει όμως το ότι λένε πως θα είναι η πιο ακριβή παραγωγή στην ελληνική ιστορία. Άι να δούμε.
Δεν μου αρέσουν πρωτίστως οι ηθοποιοί και αυτά που δείχνει, όλο το aesthetic, δεν είναι ελληνικό.. σα να βλέπω lord of the rings ή game of thrones
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχαν και ντεκαπάζ το 1800;🧐
20230912_164426.jpg
20230912_164401.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Παιδιά άλλο μυθοπλασία και άλλο ντοκιμαντέρ. Προφανώς και πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης πιστότητα στην αναπαράσταση της εποχής (που υπάρχει, εμένα δεν μου θυμίζουν τα ρούχα και τα το ρεπεράζ GOT), αλλά από κει και πέρα, σκηνοθέτης, ενδυματολόγοι και λοιποί καλό είναι να αφήνουν λίγο τη φαντασία τους ελεύθερη και οι ίδιοι να είναι δημιουργικοί.
Σε άλλα νέα, χθες έκανα binge τις ψυχοκόρες και - απίστευτο! - κόλλησα. Πολύ καλοί όλοι οι ηθοποιοί και η πλοκή σε κρατάει. Ειδική μνεία στη Ματσούκα που φαίνεται να βρήκε τον ρόλο της ζωής της, δηλαδή μια πλουσία μεγαλοκυρία σε απόγνωση, υστερική, οπιομανής που χόμπι της έχει να βασανίζει τις ψυχοκόρες κάνοντας τους διαφορα σαδιστικά, όπως αφήνοντάς τες νηστικες, κόβοντάς τους τα μαλλιά κ.α. :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.
Παιδιά άλλο μυθοπλασία και άλλο ντοκιμαντέρ. Προφανώς και πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης πιστότητα στην αναπαράσταση της εποχής (που υπάρχει, εμένα δεν μου θυμίζουν τα ρούχα και τα το ρεπεράζ GOT), αλλά από κει και πέρα, σκηνοθέτης, ενδυματολόγοι και λοιποί καλό είναι να αφήνουν λίγο τη φαντασία τους ελεύθερη και οι ίδιοι να είναι δημιουργικοί.
Σε άλλα νέα, χθες έκανα binge τις ψυχοκόρες και - απίστευτο! - κόλλησα. Πολλοί καλοί όλοι οι ηθοποιοί και η πλοκή σε κρατάει. Ειδική μνεία στη Ματσούκα που φαίνεται να βρήκε τον ρόλο της ζωής της, δηλαδή μια πλουσία μεγαλοκυρία σε απόγνωση, υστερική, οπιομανής που χόμπι της έχει να βασανίζει τις ψυχοκόρες κάνοντας τους διαφορα σαδιστικά, όπως αφήνοντάς τες νηστικες, κόβοντάς τους τα μαλλιά κ.α. :P
Παίζουν δύο φίλες μου εκεί, δύο από τις αδερφές.. η Μαργαρίτα και η Άννα😌
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Η Μαργαρίτα Αλεξιάδη είναι αυτή που έπαιζε στο Μαέστρο τη νεαρή Χαρούλα, έτσι; πολύ καλή. Και η κόρη του Κιμούλη μού άρεσε πολύ. Γενικά χαίρομαι να βλέπω τόσα νέα, ταλαντούχα παιδιά.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,108 μηνύματα.
Έγινε και η πρεμιέρα των Πανθέων. Αρνητικά: Η πλοκή το πάει για σαπουνόπερα είναι η αλήθεια (επιβεβαιώθηκε ο γκουρού της τηλεοράσεως εδώ μέσα). Το ότι θα προβάλλεται Δευτέρες -Πέμπτες επίσης με ανησυχεί λίγο καθώς με προϊδεάζει πως θα πάει έρποντας η σειρά και θα κουράσει. Αναμένω να δω και τηλεθέαση. Εάν έκανε υψηλή τότε καήκαμε. Το βλέπω για Άγριες Μέλισσες 2.

Θετικά: Φοβεροί ηθοποιοί. Όλοι ένας και ένας. Τρομερό καστ, όπως περιμέναμε δηλαδή. Με Κάτια Δανδουλάκη και Αιμίλιο Χειλάκη ειδικά το αποτέλεσμα είναι βέβαιο. Δεν κούρασε το πρώτο επεισόδιο όπως περίμενα. Τα λαογραφικά στοιχεία απεικονίζονται ωραία. Φαίνεται πως έκαναν προσεκτική δουλειά και όλα -κουστούμια, έπιπλα- σε ταξιδεύουν σε μια άλλη εποχή.

@Lasher το είδες;
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,108 μηνύματα.
Ήταν υπέροχη σειρά αλλά δεν μ'αρέσει καθ'όλου η νοοτροπία των καθημερινών επεισοδίων και του γίνονται 10 σεζόν να ουμε με 200 επεισόδια η κάθε μία. Μόνο η δίκη του Βόσκαρη είχε κρατήσει μισή σεζόν. Με κουράζει απίστευτα η αργή εξέλιξη της ιστορίας.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Έγινε και η πρεμιέρα των Πανθέων. Αρνητικά: Η πλοκή το πάει για σαπουνόπερα είναι η αλήθεια (επιβεβαιώθηκε ο γκουρού της τηλεοράσεως εδώ μέσα). Το ότι θα προβάλλεται Δευτέρες -Πέμπτες επίσης με ανησυχεί λίγο καθώς με προϊδεάζει πως θα πάει έρποντας η σειρά και θα κουράσει. Αναμένω να δω και τηλεθέαση. Εάν έκανε υψηλή τότε καήκαμε. Το βλέπω για Άγριες Μέλισσες 2.

Θετικά: Φοβεροί ηθοποιοί. Όλοι ένας και ένας. Τρομερό καστ, όπως περιμέναμε δηλαδή. Με Κάτια Δανδουλάκη και Αιμίλιο Χειλάκη ειδικά το αποτέλεσμα είναι βέβαιο. Δεν κούρασε το πρώτο επεισόδιο όπως περίμενα. Τα λαογραφικά στοιχεία απεικονίζονται ωραία. Φαίνεται πως έκαναν προσεκτική δουλειά και όλα -κουστούμια, έπιπλα- σε ταξιδεύουν σε μια άλλη εποχή.

@Lasher το είδες;

Τόσο καλό, ε; θα του ρίξω μια ματιά στο web tv (ελπίζω να ανεβάζουν εκεί τα επεισόδια). Όπως καταλαβαίνες δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω. Για τους ηθοποιούς στο είχα πει. Κανονική dream team. Διαβάζω και mixed κριτικές στα social, πχ κάποιοι λένε ότι είναι αργό.
Είναι και καθημερινό, ρε γμτο, εγώ ήδη παρακολουθώ Κάνε ότι κοιμάσαι και Ψυχοκόρες. Θέλω να δω και τη Μάγισσα. Πόσα να μπορέσει να παρακολουθήσει ένας άνθρωπος; :P
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,146 μηνύματα.
είδα τρία επεισόδια από την παραλία στο Ερτφλιξ..
Καλά Μιχαλάκη ατάλαντη όπως πάντα (συγγνώμη αλλάαα)
Νινιός δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας, Γιούλικα Σκαφιδά πολύ καλή και πολύ όμορφη και νέα για να παίζει την μάνα της Μιχαλάκη (έλεος)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top