• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν εχω κάποια γνώση επί του θέματος , αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείς κατευθείαν στο γιατρό που το έκανες,ώστε να τον ενημερώσεις γι αυτό που παρατήρησες;


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bookitsa

Νεοφερμένος

Η bookitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Του το είπα από το τηλέφωο επειδή αυτή τη στιγμή είμαι αρκετά μακριά από την περιοχή μου αλλά μου είπε ότι αποκλείεται να είναι από το εμβόλιο.


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λογικά δεν πρέπει να ανησυχείς, είναι από τον εμβολιασμό και όχι από το φάρμακο.
Κι εγώ είχα κάνει καρούμπαλο, που έμεινε πάνω από μία εβδομάδα.
Αν νιώθεις ανήσυχη, πήγαινε στο γιατρό, αλλά μάλλον από τη βελόνα είναι. :)


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς. Ούτε πιστεύω ότι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο εμβόλιο.;)
Η συγκεκριμένη αντίδραση(το τοπικό πρήξιμο) συμβαίνει και όταν κάνουμε άλλα εμβόλια, σε μερικούς ανθρώπους δε ακόμα και όταν δίνουν αίμα για εξετάσεις. Δεν θεωρώ ότι είναι ανησυχητικό. Παρ'όλα αυτά για να ηρεμήσεις μπορείς να πας και στον παθολόγο σου για μια γνωμάτευση:)


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ηρέμησε.
Το καρούμπαλο, προέκυψε από την έγχυση του φαρμάκου στον υποδόριο ιστό, και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ένδειξη καμίας παρενέργειας. Σιγά σιγά θα δεις και μόνη σου οτι αρχίζει να υποχωρεί.


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Επίσης όλα τα φάρμακα που παίρνουμε έχουν κάποιες παρενέργειες...
Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα της έχουμε κι εμείς :)


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ίσως είναι όντως κάποιο σπυράκι... Έχεις παρατηρήσει κάποιο άλλο σύμπτωμα; Δηλαδή αυτό το καρουμπαλάκι τσούζει, πονάει χωρίς να το αγγίζεις ή ο,τιδήποτε άλλο; Αν ναι, πήγαινε στον γιατρό σου να το δει για να καταλάβει και ο ίδιος καλύτερα. Αλλιώς περίμενε να δεις αν θα υποχωρήσει από μόνο του. :)

Δε νομίζω ότι είναι κάτι το ανησυχητικό, αλλά επειδή δεν είμαστε γιατροί, καλύτερα πάντα να ακούμε τη γνώμη ενός ειδικού. :)


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καλυψούλα ο πειρατής είναι γιατρός, οπότε αυτό που λέει θα ισχύει λογικά. :)


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλυψούλα ο πειρατής είναι γιατρός, οπότε αυτό που λέει θα ισχύει λογικά. :)

ωωωω :redface:

Δεν τον αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, αλλά νομίζω ότι καλύτερα είναι ο γιατρός να σε βλέπει από κοντά...
Άλλωστε ποτέ μια περίπτωση δεν είναι ίδια με μία άλλη, δεν είναι έτσι;.. :redface:


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φυσικά και είναι έτσι, αλλά αν ανησυχείς τόσο πολύ για αυτό, πήγαινε στο γιατρό σου, ή στο πλησιέστερο κέντρο υγείας-νοσοκομείο, για να ανακουφιστείς.


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρόσφατα, ήρθε στο mail box κάποιου καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο, ένα e-mail από τον γνωστό κύριο Βυθούλκα, στον οποίο έχουμε αναφερθεί στο θέμα της ομοιοπαθητικής. Θα σας το παραθέσω κι εγώ με τη σειρά μου. Τα links που παραθέτει είναι πολύ ενδιαφέροντα κι έχουν ποικίλες προεκτάσεις. Σε κάποια σημεία, έχω προσθέσει κάποια σχόλια για το περιεχόμενο των links, για όσους δεν διαβάζουν αγγλικά. Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω πως στο θέμα του αντιφλεγμονώδους Vioxx, έχουμε αναφερθεί στο θέμα "Το αδίστακτο κατεστημένο της Ιατρικής και της Φαρμακοβιομηχανίας"

editor note : το περιεχομενο της παραθεσης αφαιρεθηκε, καθως έχει ηδη παρατεθει απο αλλο χρηστη πιο πριν, εδω με επιπλεον λινκς για πληροφοριες.

Μετά από αυτά, το σκέφτομαι σοβαρά για το αν θα το κάνω στην κόρη μου. Φαίνεται ότι οι πιθανές παρενέργειες είναι περισσότερες από τα πιθανά οφέλη. Τα 3 δις δολάρια που υπολογίζουν να κερδίσουν, φαίνεται πως είναι ο κυριότερος λόγος για την κυκλοφορία αυτού του εμβολίου. Μάλιστα, στις ΗΠΑ διαφημίζεται και από τα ΜΜΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ή ακόμη καλύτερα να πάρει δεύτερη και ίσως και τρίτη γνώμη.:)


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Κοίτα και το μωρό μου στα εμβόλια σαν πιθανή παρενέργεια έχει και να βγάλει το καρουμπαλάκι αυτό.Στο τελευταίο μόνο το εμφάνισε αλλά του έβαζα αλουμινόνερο με βαμβάκι και υποχώρησε το πρήξιμο σε 2 μέρες.Πιστεύω ότι είναι από το τσίμπημα.


--Σημείωση : Το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα "Παρενέργειες από εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευχαριστούμε πολύ Χάουλη για τις πληροφορίες!

[Συγκεκριμένα, με βάση τα προαναφερθέντα στοιχεία περί της αποτελεσματικότητας του εμβολίου, θα πρέπει να εμβολιαστούν ένα εκατομμύριο κορίτσια, για την πρόληψη της μόλυνσης μόλις 5-6 από αυτά. Επίσης, έτσι θα αποφευχθούν μόλις ένας με δύο θάνατοι από καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Αξίζει άραγε τον κόπο; Πολύ μάλιστα που η χρήση προφυλακτικού μειώνει τον κίνδυνο μόλυνσης κατά 70%, απ' όλους τους τύπους του ιού και η τακτική διεξαγωγή pap-test μειώνει ιδιαίτερα τον κίνδυνο θανάτου από αυτήν τη μορφή καρκίνου. Τα παραπάνω δεδομένα, δίνουν πολύ μεγαλύτερη αξία στις 9 περιπτώσεις αρθρίτιδας που εμφανίστηκαν κατά τις δοκιμές του εμβολίου, οι οποίες εκ πρώτης όψεως φαίνονται λίγες!!]

Νομίζω αυτό είναι αρκετό για να μην κάνει κανείς το εμβόλιο. Τι γίνεται όμως αν γίνει υποχρεωτικό; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki

Νεοφερμένος

Η tinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
έχω ακούσει ότι μέχρι τα 27 δικαιούμαστε να το κάνουμε αληθεύει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Ναι αληθεύει.Το θέμα απλά είναι όπως μου είπε η γιατρός μου ότι όσο μεγαλύτερη ηλικία έχουμε τόσο πιο πιθανό είναι να έχουμε ήδη κάποιο τύπο hpv.Αλλά και σε αυτή την περίπτωση το εμβόλιο μας προστατεύει από τους υπόλοιπους τύπους του ιού που δεν έχουμε προσβληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ναι αλλά αν έχεις hpv φαίνεται άνετα στο τεστ παπ....
Και δεν θέλω να πιστεύω πλέον ότι υπάρχουν κοπέλες στα 26 που δεν κάνουν κάθε χρόνο τεστ παπ.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μετά από αυτά, το σκέφτομαι σοβαρά για το αν θα το κάνω στην κόρη μου. Φαίνεται ότι οι πιθανές παρενέργειες είναι περισσότερες από τα πιθανά οφέλη. Τα 3 δις δολάρια που υπολογίζουν να κερδίσουν, φαίνεται πως είναι ο κυριότερος λόγος για την κυκλοφορία αυτού του εμβολίου. Μάλιστα, στις ΗΠΑ διαφημίζεται και από τα ΜΜΕ...

Αρχικά να πω ότι εκτιμώ πάρα πολύ τον κύριο Βυθούλκα και όσα λέει μου φαίνονται σωστά.
Επίσης παρόλο που είμαι στην κατάλληλη ηλικία, δεν το έκανα το εμβόλιο συνειδητά, και αν είχα κόρη δεν θα της το έκανα.
Τέλος, πραγματικά θεωρώ αδιανόητο να τρέχει κάποιος να κάνει ένα εμβόλιο μόλις αυτό κυκλοφορήσει, χωρίς να περιμένει λίγα έστω χρόνια να δει τι παρενέργειες έχει, ύστερα από όλα όσα έχουν γίνει με τα εμβόλια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Ναι αλλά αν έχεις hpv φαίνεται άνετα στο τεστ παπ....
Και δεν θέλω να πιστεύω πλέον ότι υπάρχουν κοπέλες στα 26 που δεν κάνουν κάθε χρόνο τεστ παπ.... :/:

Εννοείται ότι φαίνεται και από απλή κολποσκόπηση πλέον, απλά το παπ σου λέει αν έχεις cin I cin II κ.τ.λ. Απλά λέω ότι σε αυτή την ηλικία είναι πολύ πιθανό να έχεις ήδη κάποια μορφή hpv αλλά ακόμα και έτσι να είναι δηλαδή να έχεις ήδη τον ιό το εμβόλιο σε προστατεύει από τις άλλες μορφές του ιού που δεν έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν ξέρουμε ακόμα τις παρενέργειες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top