Ενδιαφέρεται ή όχι;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου έχει τύχει να έρθει τύπισσα η οποία προηγουμένως δεν μου είχε μιλήσει ποτέ σε εξεταστική να μου ζητήσει να κάτσω δίπλα της για να αντιγράψει και να περάσει το μάθημα.

'Εχω ακούσει πως στη φιλολογία εκπα μερικές ωραίες κάθονται σε φοιτητές για να αντιγράψουν. Παίζει να ισχύει, χωρίς πλάκα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Απαντάω και στους τρεις σας ταυτόχρονα:

1. Κι εγώ σε θετική σχολή σπούδασα και ορισμένα παιδιά ναι, στράβωναν αν τους ζητούσες σημειώσεις, αλλά ήταν τόσο λίγα που αναγκάστηκαν να καλμάρουν λίγο γιατί δεν τους πήγαινε κανείς. Να δεχτώ ότι υπάρχουν τμήματα όπου το κλίμα είναι πιο ανταγωνιστικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν έχουμε πάει φοιτητές. :Ρ

2. Ναι, έχω ζητήσει στο εντελώς άκυρο σημειώσεις, χωρίς καμιά ντροπή. Ήξεραν όμως όλοι πως, άμα είχαν κάποια απορία θα καθόμουν να τους την εξηγήσω και 5 φορές αν χρειαστεί, ή ακόμη και κάτι αρχεία που είχα μαζέψει όλα τα σος και τις λύσεις των ασκήσεων, θα τους τα έστελνα. Και ομαδικές εργασίες έχω κουβαλήσει μόνη μου, και εργαστηριακες αναφορές έχω μοιράσει. Ακόμη και σημειώσεις από μαθήματα που είχα κάνει σε φροντιστήριο και είχα πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά μου.
Άμα είσαι δοτικός και φιλικός, σε εκτιμούν και σε βοηθάνε. Σ' εμένα έστω αυτό λειτούργησε και δε με παρεξήγησε ποτέ κανείς.

3. Τα social media δε χρησιμεύουν μόνο για να ρίξεις γκόμενο/α. Σας πέθανα;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απαντάω και στους τρεις σας ταυτόχρονα:

1. Κι εγώ σε θετική σχολή σπούδασα και ορισμένα παιδιά ναι, στράβωναν αν τους ζητούσες σημειώσεις, αλλά ήταν τόσο λίγα που αναγκάστηκαν να καλμάρουν λίγο γιατί δεν τους πήγαινε κανείς. Να δεχτώ ότι υπάρχουν τμήματα όπου το κλίμα είναι πιο ανταγωνιστικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν έχουμε πάει φοιτητές. :Ρ

2. Ναι, έχω ζητήσει στο εντελώς άκυρο σημειώσεις, χωρίς καμιά ντροπή. Ήξεραν όμως όλοι πως, άμα είχαν κάποια απορία θα καθόμουν να τους την εξηγήσω και 5 φορές αν χρειαστεί, ή ακόμη και κάτι αρχεία που είχα μαζέψει όλα τα σος και τις λύσεις των ασκήσεων, θα τους τα έστελνα. Και ομαδικές εργασίες έχω κουβαλήσει μόνη μου, και εργαστηριακες αναφορές έχω μοιράσει. Ακόμη και σημειώσεις από μαθήματα που είχα κάνει σε φροντιστήριο και είχα πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά μου.
Άμα είσαι δοτικός και φιλικός, σε εκτιμούν και σε βοηθάνε. Σ' εμένα έστω αυτό λειτούργησε και δε με παρεξήγησε ποτέ κανείς.

3. Τα social media δε χρησιμεύουν μόνο για να ρίξεις γκόμενο/α. Σας πέθανα;


Έχει ερθει κανεις τελειως αγνωστος να σου ζητησει σημειωσεις και μετα να σου πει να βγείτε; Και ποσο φυσιολογικο και καθολου κριπι το θεωρησες;

Επίσης, όπως έχει αναφερθεί και στο παρελθόν, το instagram είναι το σύγχρονο dating site. Πιο πολλά "match" γίνονται εκεί, παρά στο tinder και τα λοιπά. Μην μου πεις ότι έχει άλλη χρησιμότητα. Έχω δει και ο ίδιος κοπέλα ελεύθερη να ανεβάζει 3-4 στόρι και ένα ποστ τη μέρα όσο ήταν ελεύθερη, μετά 2-3 στορι την εβδομάδα και ακομα πιο σπάνια ποστ όσο ήταν δεσμευμένη και μετά πάλι τα ίδια όταν ξαναέγινε ελεύθερη. Η δεύτερη χρησιμότητα του instagram είναι για διαφημίσεις. Μια τρίτη θα μπορούσε να είναι να μοιράζεσαι φωτογραφίες με τους φίλους σου, αλλά όταν έχεις 1000+ followers μαλλον δεν το έχεις για αυτό.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Κι εγώ σε θετική σχολή σπούδασα και ορισμένα παιδιά ναι, στράβωναν αν τους ζητούσες σημειώσεις, αλλά ήταν τόσο λίγα που αναγκάστηκαν να καλμάρουν λίγο γιατί δεν τους πήγαινε κανείς. Να δεχτώ ότι υπάρχουν τμήματα όπου το κλίμα είναι πιο ανταγωνιστικό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν έχουμε πάει φοιτητές. :Ρ


Εσύ νομίζω Αγάπη πως σπούδασες χημικό όπου είναι πιο μιξντ και το περιβάλλον λιγότερο "ανταγωνιστικό"(τοξικό) απ' ότι οι περισσότερες πολυτεχνικές σχολές π.χ. Αυτό είναι σαφώς κι απ' όλες τις απόψεις καλό πράγμα. Για όσους είμασταν σε ξεκάθαρα male dominated σχολές, όπου ο μέσος φοιτητής φοράει τα λυκειακά του φούτερ και ασχολείται μόνο με βιντεογκέημς, το να ζητήσεις σημειώσεις σε κάποιον που δεν ξέρεις είναι ανήκουστο. Το να ζητήσεις από άτομο που ξέρεις σχετικά, π.χ. έχετε βγει λίγες φορές στην ίδια παρέα, κλπ θα βγει επίσης άκαρπο, πιθανότατα.

3. Τα social media δε χρησιμεύουν μόνο για να ρίξεις γκόμενο/α. Σας πέθανα;
Τα αγόρια γι' αυτό τα έχουμε κυρίως πάντως. :P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έχει ερθει κανεις τελειως αγνωστος να σου ζητησει σημειωσεις και μετα να σου πει να βγείτε; Και ποσο φυσιολογικο και καθολου κριπι το θεωρησες;

Επίσης, όπως έχει αναφερθεί και στο παρελθόν, το instagram είναι το σύγχρονο dating site. Πιο πολλά "match" γίνονται εκεί, παρά στο tinder και τα λοιπά. Μην μου πεις ότι έχει άλλη χρησιμότητα. Έχω δει και ο ίδιος κοπέλα ελεύθερη να ανεβάζει 3-4 στόρι και ένα ποστ τη μέρα όσο ήταν ελεύθερη, μετά 2-3 στορι την εβδομάδα και ακομα πιο σπάνια ποστ όσο ήταν δεσμευμένη και μετά πάλι τα ίδια όταν ξαναέγινε ελεύθερη. Η δεύτερη χρησιμότητα του instagram είναι για διαφημίσεις. Μια τρίτη θα μπορούσε να είναι να μοιράζεσαι φωτογραφίες με τους φίλους σου, αλλά όταν έχεις 1000+ followers μαλλον δεν το έχεις για αυτό.

Οι προσωπικές μου εμπειρίες με το αντίθετο φύλο δεν είναι φυσιολογικό παράδειγμα προς μίμηση, οπότε μην το ψάχνεις. :lol:

Αλλά προφανώς βρε δεν εννοούμε η πρώτη σου κουβέντα να είναι για το μάθημα και η 2η για ραντεβού, αγάλι αγάλι. Το κριπι της υπόθεσης είναι να πιάσεις μια κοπέλα και να της πεις μπαμ να βγείτε, όχι οι σημειώσεις. Μπορεί μέσω των σημειώσεων να βρει μετά αφορμή να της μιλήσει κι από κοντά, να καθίσει λίγο στο τραπέζι της στο κυλικείο, κ.ό.κ. Γενικά κυλάνε αβίαστα αυτά τα πράγματα, ας μην κολλάμε σε λεπτομέρειες.


Τώρα για το ινσταγκραμ που λέτε.

1. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ως χόμπι τους τη φωτογραφία και την τέχνη γενικότερα, οπότε βολεύει άπειρα να ακολουθείς περιοδικά, φωτογράφους και μοντέλα (καλλιτεχνικής φύσεως) για να παίρνεις ιδέες.

Αντίστοιχα βλέπω πολλούς φίλους μου να ακολουθούν αθλητικές σελίδες.

2. Μπορείς να βλέπεις τι ανεβάζουν διάσημοι που σε ενδιαφέρουν, ειδικά στην Ελλάδα που δεν ευδοκιμεί τόσο το Twitter.

3. Βίντεο - tutorials. Ψυχαγωγικά βίντεο που λόγω cookies είναι στα γούστα σου. Σελίδες με quotes. Με memes. Με αποσπάσματα ταινιών. Με ό,τι θες.

4. Fitness instructions. Υπάρχουν αααπειρα προφίλ με απίστευτη ποικιλία ασκήσεων για όσους γυμνάζονται στο σπίτι.

5. Αντίστοιχα, με προγράμματα διατροφής.

6. Fashion bloggers και μόδα.

Need I say more?

Έχω βαρεθεί να γίνεται αυτή η συζήτηση και κάθε φορά "ναι ναι καλά σιγά μην έχεις ινσταγκραμ γι αυτους τους λόγους". Ε ναι λοιπόν, έχω ινσταγκραμ γι αυτούς τους λόγους και σίγουρα δεν είμαι η μόνη. Move on.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Οι προσωπικές μου εμπειρίες με το αντίθετο φύλο δεν είναι φυσιολογικό παράδειγμα προς μίμηση, οπότε μην το ψάχνεις. :lol:

Αλλά προφανώς βρε δεν εννοούμε η πρώτη σου κουβέντα να είναι για το μάθημα και η 2η για ραντεβού, αγάλι αγάλι. Το κριπι της υπόθεσης είναι να πιάσεις μια κοπέλα και να της πεις μπαμ να βγείτε, όχι οι σημειώσεις. Μπορεί μέσω των σημειώσεων να βρει μετά αφορμή να της μιλήσει κι από κοντά, να καθίσει λίγο στο τραπέζι της στο κυλικείο, κ.ό.κ. Γενικά κυλάνε αβίαστα αυτά τα πράγματα, ας μην κολλάμε σε λεπτομέρειες.


Τώρα για το ινσταγκραμ που λέτε.

1. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ως χόμπι τους τη φωτογραφία και την τέχνη γενικότερα, οπότε βολεύει άπειρα να ακολουθείς περιοδικά, φωτογράφους και μοντέλα (καλλιτεχνικής φύσεως) για να παίρνεις ιδέες.

Αντίστοιχα βλέπω πολλούς φίλους μου να ακολουθούν αθλητικές σελίδες.

2. Μπορείς να βλέπεις τι ανεβάζουν διάσημοι που σε ενδιαφέρουν, ειδικά στην Ελλάδα που δεν ευδοκιμεί τόσο το Twitter.

3. Βίντεο - tutorials. Ψυχαγωγικά βίντεο που λόγω cookies είναι στα γούστα σου. Σελίδες με quotes. Με memes. Με αποσπάσματα ταινιών. Με ό,τι θες.

4. Fitness instructions. Υπάρχουν αααπειρα προφίλ με απίστευτη ποικιλία ασκήσεων για όσους γυμνάζονται στο σπίτι.

5. Αντίστοιχα, με προγράμματα διατροφής.

6. Fashion bloggers και μόδα.

Need I say more?

Έχω βαρεθεί να γίνεται αυτή η συζήτηση και κάθε φορά "ναι ναι καλά σιγά μην έχεις ινσταγκραμ γι αυτους τους λόγους". Ε ναι λοιπόν, έχω ινσταγκραμ γι αυτούς τους λόγους και σίγουρα δεν είμαι η μόνη. Move on.


Παιζει ρόλο και πόσους ακολουθείς, πόσους φίλους έχεις στο φβ κλπ. Δεν μιλάω απαραίτητα για σένα τώρα. Αν ένα άτομο ασχολείται συχνά με το ινσταγκραμ και έχει και στο φβ 800 φίλους τότε ίσως κάτι δείχνει. Ένδειξη όχι απόδειξη. Αν κάποιος χρησιμοποιεί τα μέσα για αυτά που λες και για επαφή με κοντινά στόμα, δεν έχει τόσους φίλους ή followers κλπ.



Και επίσης τα παιδιά έχουν δίκιο. Σημειώσεις στο άκυρο δεν ζητάς. Άμα ζητήσεις θα φας κράξιμο και δούλεμα. Άμα τον ψιλοξες οκ, αλλά άμα μιλάτε σπάνια, αν πας και του ζητήσεις, είναι για μένα πολύ άσχημο. Δεν αναφέρομαι για μια διάλεξη αν ήταν άρρωστος or whatever, αλλά σημειώσεις πολλών διαλέξεων.

Εγώ πάντως ήμουν από αυτούς που βοηθούσαν αν ήξερα ότι ο άλλος έχει προσπαθήσει. Έτσι δεν ένιωθα ότι με εκμεταλλευεται, γιατί λογικό είναι να υπάρχουν απορίες, να χαθούν μερικές διαλέξεις κλπ. Τώρα αν ήταν τουρίστας ή δεν διάβαζε καν τις διαφάνειες και ρωτούσε συνέχεια για το οτιδήποτε, εγώ δεν βοηθούσα. Τους έλεγα πήγαινε διάβασε και ξαναελα. Γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν καν ντροπή. Μπορεί να σε ρωτάνε κυριολεκτικά για 2 ώρες, χωρίς να έχουν καν διαβάσει τις διαφάνειες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Γιατί είναι τόσο περίεργο ρε παιδιά να ζητήσει σημειώσεις κάποιος άκυρος ;
Προσωπικά εαν μου ζήταγαν θα έδινα ακόμα και εαν δεν τον ήξερα καν τον άλλο .

Εαν ήταν τουρίστας...well δεν θα πω ψέματα,προφανώς θα θεωρούσα απο μέσα μου οτι αξίζει να κοπεί . Ωστόσο επειδή εγώ ελέγχω και επιλέγω το ποιος είμαι και το τι κάνω, θα του έδινα τις σημειώσεις και πάλι καθώς ασχέτως το τι πιστεύω , δεν είμαι σε θέση να αποφασίσω απο εκτελεστικής άποψης για το τι πράγματι αξίζει και τι όχι . Απο την μεριά μου όμως μπορώ να του δώσω έστω αυτή την βοήθεια,και εφόσον μπορώ θα το κάνω . Και εδώ που τα λέμε σίγα τις σημειώσεις που κρατάνε οι περισσότεροι και φοβούνται μην γράψουν οι άλλοι καλύτερα ή και περάσουν το μάθημα . Εγώ φτιάχνω δικές μου απο βιβλιογραφία,επιστημονικά περιοδικά,forums & ακόμα και προσωπική πρακτική ενασχόληση . Ξέρετε πόσο κόπο και χρόνο απαιτεί αυτή η διαδικασία ; Σπανίως κρατάω απο καθηγητή και αυτό μόνο εαν κρίνω οτι έκατσε και ασχολήθηκε(που φτάσαμε) και έφτιαξε καλές και οτι δεν έκανε προχειροδουλειά όπως κάνουν οι περισσότεροι απλά για να γυρνάνε κανά slide στην διάλεξη(μιας που βαριούνται και να γράφουν). Έχω δει σημειώσεις που είναι γεμάτες λεπτομέρειες χωρίς καμία εικόνα και επομένως τελείως δυσνόητες,απαράδεκτο. Έχω δει και σημειώσεις με εικόνες μόνο χωρίς καμία επεξήγηση,επίσης απαράδεκτο.

Τέλος πάντων φίλε Venom , η κοπέλα δεν είναι ντροπαλή είναι ανώμαλη :P . Δεν κάνεις μπλοκ σε κάποιον απλά επειδή σου ζήτησε να μιλάτε, ή να βγείτε ή γενικά να γνωριστείτε . Στην χειρότερη απλά λες δεν ενδιαφέρομαι,τόσο απλό . Επίσης το παιχνίδι των ματιών να ξέρεις δεν αποτελεί εγγύηση . Επειδή σε κοιτάει δεν σημαίνει κάτι συγκεκριμένο πάντα . Μπορεί απλά τα μάτια της να έχουν χαθεί τυχαία πάνω σου ή άλλα 1002 . Εκτός αυτού όταν είναι απο εκείνες που το κεφάλι τους εκσφενδονίζεται ακαριαία μόλις στρέψεις το βλέμμα σου πάνω τους,ξέρεις ήδη το 50% του όλου . Οπότε απο εκεί και πέρα είτε α) Χώνεσαι,για δικού σου λόγους, εφόσον την έχεις κόψει ή β) καταλαβαίνεις που θα οδηγήσει και αποφεύγεις .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν εχετε ζητησει ποτε σημειωσεις απο αγνωστο; :stunned: Στις θετικες επιστημες ημουν και εγω και παντα μιλουσα με αγνωστους. Πλησιαζεις πχ καποιον και του λες οτι εχεις προσεξει οτι ειναι συνεχεια παρον στο μαθημα και οτι ετυχε να μην πας σε ενα μαθημα και ρωτας αν μπορεις να δανειστεις σημειωσεις ή αν ειπε κατι σημαντικο ο καθηγητης που πρεπει να γνωριζεις και πιανεις την κουβεντα. Δεν μιλατε καθολου σε αγνωστους; Ουτε εξω στον δρομο; Ουτε σε ασανσερ; Ουτε σε μαγαζια; Δηλαδη λεμε οτι ειναι οκ να την πεσεις σε καποιον μεσω social media αλλα ειναι παρανοικο να *gasp* μιλησεις σε καποιον απο κοντα και να πιασεις την κουβεντα; Με chit chat ξεκινας, οχι να την πεφτεις σαν λιγουρι.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που πετάει κάποιος μια ερώτηση και εμείς γράφουμε σελίδες για να αποδείξουμε το αυταπόδεικτο και στο τέλος καταλήγουμε να μιλάμε για οτιδήποτε άλλο εκτός από το θέμα, ειλικρινά με διασκεδάζει πολύ!!!:lol::D
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω για τον θεματοθέτη αν μιλάει σε αγνώστους, αλλά εγω δε μιλάω σε ανθρώπους γενικώς. Το θεωρώ φοβερά κουραστική αγγαρεία και μόλις συμπληρώσω quota συναναστροφών και διαλόγων (1-2 ανα ημέρα) πρέπει να γυρίσω σπίτι να γεμίσω μπαταρίες.

Όταν το κάνω είμαι φοβερά ευγενής σε σημείο να λες "τι γλυκός κύριος, τι τζέντλεμαν, πόσο μέλι".

Κι από μέσα μου "Γαμιέστε όλοι, αφήστε με στην ησυχία μου, λέρες της συμφοράς". :hehe:


Ξέρεις η προσπάθεια για τους στόχους του επόμενου χρόνου μπορούν να ξεκινήσουν και λίγες μέρες νωρίτερα!
Καλύτερα όμως να σταματήσω μην με πάρει κι εμένα το ποτάμι!:bye2:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,369 μηνύματα.
Ξέρεις η προσπάθεια για τους στόχους του επόμενου χρόνου μπορούν να ξεκινήσουν και λίγες μέρες νωρίτερα!
Καλύτερα όμως να σταματήσω μην με πάρει κι εμένα το ποτάμι!:bye2:

Πιστεύεις ότι με τόσα κιλά αυθάδεια σε μια ανάρτηση, μπορεί ακόμα να σε πάρει το ποτάμι; Με τσιμέντο στα πόδια πιο εύκολα θα επέπλεες.:devil:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύεις ότι με τόσα κιλά αυθάδεια σε μια ανάρτηση, μπορεί ακόμα να σε πάρει το ποτάμι; Με τσιμέντο στα πόδια πιο εύκολα θα επέπλεες.:devil:


΄Εχε χάρη που ενθουσιάστηκα με το Higher των Twin Buffalo που ανέβασες αλλιώς θα έπιπτε προφορική ράβδος για την αυθάδεια!!! :girl_angel:

Meanwhile, η μισή ζωή της μέσης νεαρής είναι αφιερωμένη στα social media.


Αυτό είναι κάτι που με εκνευρίζει και με θυμώνει πάρα πολύ! Και δεν είναι χαρακτηριστικό της μέσης νεαρής αλλά της μέσης νεολαίας!(παραδέχομαι όμως ότι στις γυναίκες είναι χειρότερα τα πραγματα)
Και καλά στο σπίτι σου μπορείς να περνάς τις ώρες σου όπως θέλεις αλλά το μεγάλο δράμα είναι η εικόνα που αντικρίζεις όταν βγαίνεις έξω. Βλέπεις παρέες να κάθονται σε καφέ και αντί να συνομιλούν, να ασχολούνται με τα κινητά τους. Τότε γιατί βγήκες έξω βρε αδελφέ; Κάτσε στο σπίτι σου και ξεστραβώσου στην οθόνη!
Και το άλλο δράμα με τις selfies που από την ώρα που κάθονται μέχρι την ώρα που φεύγουν, αλληλοφωτογραφίζονται! Λες και ο σκοπός της εξόδου είναι η ενημέρωση του σύμπαντος για τις κινήσεις τους. Τι στο καλό, κόντρες κάνουν; Και στο κάτω-κάτω γιατί θα πρέπει να ξέρει ο άλλος τι έκανες και πού πήγες; Πώς εξηγείται να σε ρωτήσει κάποιος κάτι κι εσύ να μην θέλεις να του δώσεις αναφορά και ο κάθε "φίλος" στα social media να ξέρει τι ώρα κατούρησες;
Κατακαλόκαιρο, χαρά Θεού, ζέστη, θάλασσα, φεγγαράδες, μουσικούλες από τα μπαράκια, χαλάρωση, ανεβασμένη διάθεση και να βλέπεις παρέες να κάθονται στην ακροθαλασσιά προσηλωμένοι στα κινητά τους!΄Οταν βλέπω τις αντανακλάσεις των κινητών με πιάνει ο διάολος! Βρε πιάστε μια έξυπνη κουβέντα να διασκεδάσετε, πειράξτε ο ένας τον άλλον, περάστε ποιοτικό χρόνο και απολαύστε τη ζωή!
Εγώ στο σπίτι χρησιμοποιώ το laptop μου για να δω ο,τι θέλω. Το κινητό το έχω μαζί μου μόνο για περίπτωση ανάγκης γιαυτόν τον λόγο και δεν ξέρω όλες του τις λειτουργίες! Και με μια μπακατέλα μόνο για τηλεφωνήματα και μηνύματα, μια χαρά θα ήμουν καλυμμένη!


ΥΓ: ΄Εριξα μια ματιά στα παραπάνω και αναρωτήθηκα "27 είμαι ρε γμτ ή 57;" :laugh:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Ενώ όταν είμαστε έφηβοι θυμώνουμε με τους γονείς μας που μας φέρονται σαν να είμαστε ηλίθιοι και ξεχνάνε τί έκαναν κι αυτοί ως έφηβοι, τελικά καταλήγουμε κι εμείς τα ίδια να κάνουμε. Εγώ δε νομίζω οτι η νεολαία ασχολείται σε τέτοια μεγάλη πλειονότητα με τα social media. Το οτι είναι πάνω από το κινητό δε σημαίνει οτι κοιτάνε το φβ. Ας μην θεωρούμε τους νέους μας ηλίθιους. Κάποιοι μπορεί να περνάνε όντως πολλές ώρες στο φβ, κάποιοι να θέλουν να κάνουν επίδειξη, αλλά καταρχάς αυτό δείχνει μια ανασφάλεια ή οτι οι γονείς τους δεν τους έδωσαν ερεθίσματα ή γνώσεις για να ασχοληθούν με κάτι άλλο (και τα δύο θλιβερά) και κατά δεύτερον πιστεύω οτι οι νέοι ασχολούνται και με δημιουργικά πράγματα από τα εκατομμύρια που υπάρχουν στο ίντερνετ. Και τελικά ας τους αφήσουμε να κάνουν αυτά που θέλουν τώρα που μπορούν, γιατί όταν μεγαλώσουν θα έχουν να αντιμετωπίσουν ευθύνες και κακοτοπιές. Όλοι θα βρουν το δρόμο τους, εγώ αυτό πιστεύω. Όλοι μας κάναμε βλακείες ως νέοι, δεν καταλήξαμε όμως τόσο άσχημα. Πίστη στους νέους, προτείνω εγώ.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρατήρησα μια κοπέλα στη σχολή να με κοιτάζει συνέχεια. β)Βέβαια όποτε γύριζα να την κοιτάξω εκείνη άλλαζε το βλέμμα της. γ)είναι πολύ ντροπαλή η απλά δεν ενδιαφέρεται τελικά;

α)Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι ότι μια εμφανίσιμη φοιτήτρια (που υποθέτω πως είναι για να "κόλλησες") έχει πάρα πολλές επιλογές κι ότι το πιθανότερο είναι πως εφόσον ψάχνεται, 2 εβδομάδες μετά μάλλον έχει προχωρήσει με κάποιον άλλο έτσι;

β)Συνήθως έτσι γίνεται κι αυτές θέλουν θάρρος, θράσος και προσέγγιση επί τόπου!

γ)Ντροπαλή ώστε να μην δύναται να κάνει κίνηση η ίδια;Μπορεί...
Ενδιαφέρεται, αλλά περιμένει από σένα να κάνεις την πρώτη κίνηση, να την "κυνηγήσεις" κ.λπ. γιατί "έτσι πρέπει", γιατί "ο άντρας πρέπει να κάνει την πρώτη κίνηση" κ.λπ.;Μπορεί...
Ενδιαφέρεται, αλλά θέλει οπωσδήποτε "face to face" και όχι facebook (παρά το ότι κατάλαβε ποιος είσαι κ.λπ.) για κάποιο ανόητο λόγο;Μπορεί...
Ενδιαφέρεται, αλλά της προέκυψε άλλος στο μεταξύ και σε μπλόκαρε γιατί π.χ. ο δικός της είναι Ταλιμπάν και φοβάται μη μπλέξει γιατί βλέπει το κινητό της;Μπορεί...
Ή δεν ενδιαφέρεται καθόλου και σε κοιτούσε επίμονα γιατί π.χ. κάποιος της είπε κάτι για σένα ή απλά έπεφτες στο οπτικό της πεδίο;Πάλι μπορεί!:P

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για γυναίκα που δεν αξίζει ν' ασχοληθείς και να μπλέξεις, οπότε πας παρακάτω!;)
Πάντως εγω δεν βρίσκω παράλογη την αντίδραση της. Stalking κανονικό δηλαδή. Και στο άκυρο της λες να βγείτε. Εσύ στην θέση της τι θα έκανες δηλαδή; Και δεν φαντάζομαι να είσαι κανας γυμνασμενος ξανθός γαλανοματης για να πεις ότι θα αντιδρούσε θετικά σίγουρα
Ηταν παντως καπως creepy αυτο που εκανε. Θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα αν αντι να την προσεγγιζε μεσω fb, το εκανε αυτοπροσωπως. Θα μπορουσε πχ αφου παιρνουν το ιδιο μαθημα να την προσεγγισει και να ζητησει σημειωσεις και να γνωριστουν με πιο πλαγιο τροπο.

Ούτε "stalking" ούτε "creepy" ούτε τίποτα, απλά στην Ελλάδα του 2019 οι γνωριμίες, προσεγγίσεις κ.λπ. μέσω social networks (internet γενικότερα) παραμένουν για κάποιο λόγο "taboo" (όπως δείχνουν και οι απαντήσεις σας, μεταξύ άλλων)...απλά παραδεχτείτε το, εφόσον δεν έχετε κάποιο λογικό επιχείρημα να στηρίξετε αυτά που λέτε!:rolleyes:
Η κοπέλα στην οποία αναφέρεται ο νεαρός μας φίλος είναι απλά αγενής...
 

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Μια ερώτηση. Αν κάποιος που δεν έχετε πολλή οικειότητα σας φιλάει σταυρωτά μόλις σας συναντάει τι σημαινει??
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

astratom

Νεοφερμένος

Ο astratom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλε venom_22 πάμε για άλλα ! Όταν κλείνει μια πόρτα κάπου ανοίγει μια άλλη ! Μην μασάς ......
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,732 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Μια ερώτηση. Αν κάποιος που δεν έχετε πολλή οικειότητα σας φιλάει σταυρωτά μόλις σας συναντάει τι σημαινει??
Πώς ήθελες να σε φιλάει (αν δεν σε ξέρει κιόλας ) ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στην Αθήνα.Τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρατήρησα μια κοπέλα στη σχολή να με κοιτάζει συνέχεια. Βέβαια όποτε γύριζα να την κοιτάξω εκείνη άλλαζε το βλέμμα της.Την ακολούθησα στα social media επειδή στη σχολή είναι συνέχεια μαζί με τις φίλες της και ντρέπομαι να την προσεγγίσω μπροστά τους.Οταν λέω μαζί εννοώ από την ωρα που έρχονται μέχρι την ωρα που φεύγουν.Ετσι αποφάσισα να της στειλω στα social πως θέλω να την δω και να γνωριστούμε.Εκείνη διάβασε το μήνυμα και μετά από λίγη ώρα με έκανε μπλοκ.Απο εκείνη τη μέρα δεν έχει πατήσει στη σχολή ούτε αυτή ουτε οι φίλες της(πριν 6 μέρες της έστειλα το μήνυμα).Ποιά είναι η γνώμη σας ; είναι πολύ ντροπαλή η απλά δεν ενδιαφέρεται τελικά;
Κλασική περίπτωση κάρχιας...

Next και όχι μήνυμα από social media (εκτός ορισμένων easy περιπτώσεων)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top