Ενοικίαση σπιτιού / ζωή στο ενοίκιο

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να είναι Κρήτη κ το ενοίκιο να τον πληρώνει πχ ο μπαμπάς δεν μ λέει κάτι. Σορρυ κιολας. Μια χαρά εξαρτημένος είμαι.
Τι σημαίνει δεν λεει κατι ?

Το οτι κάποιοι γονεις θέλουν να πληρώνουν το ενοίκιο του παιδιού τπυς δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν ζουν ανεξάρτητα ακόμα και δική τους δουλεια να έχουν...

Έπειτα ο κάθε φοιτητής έχει το δικαίωμα να βρει το σπίτι που θέλει και να μην απολογείται για τίποτα απολύτως...
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Χιμελα ανεξάρτητος γίνεσαι όταν πληρωνεις εσυ το αμάξι σου που έχεις παρει ο ίδιος... Όπως εγώ. Μένεις σε σπίτι που πληρωνεις τους λογαριασμους του και γενικά είσαι ανεξάρτητος οικονομικά.
Αν κάποιος μένει σε σπίτι του οποίου τους λογαριασμούς πληρώνει ο ίδιος αλλά παίρνει τα ΜΜΜ δεν είναι ανεξάρτητος;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Αν κάποιος μένει σε σπίτι του οποίου τους λογαριασμούς πληρώνει ο ίδιος αλλά παίρνει τα ΜΜΜ δεν είναι ανεξάρτητος;

Είναι βέβαια. Αλλά για άλλο λόγο το είπα. Έχουμε δει πολλα τραγελαφικα. Να σε λέει κάποιος εξαρτημένο πχ από γονείς επειδή έχετε στενές σχέσεις κ την ίδια στιγμή αυτός να μένει στους γονείς του... Να μην έχει καν αμάξι στο όνομα του... Να μαθαίνει στο αμάξι της μαμάς οδήγηση κτλπ κτλπ... Οχι έτσι δεν μπορεις να με κρίνεις επειδη περασες μια φοιτητική ζωή μακρυά κ το έμβασμα ερχόταν απο άλλου. Το έγραψα για να βάλουμε τα πραγματα σε μια τάξη. Και επειδή διάβασα την άποψη της δασκάλας της Χιμελα.

Μαργαρίτα από τη στιγμή που το σπίτι το πληρωνει άλλος έχει λόγο. Και μεγάλο μάλιστα. Τέλος πάντων δεν θέλω να χαλασω το θέμα της κοπέλας οπότε αποχωρώ.

Όπως είπε και ο Βιεντο συναισθηματικά ανρξαρτητοποιιεισαι όταν κάνεις πραγνατα μόνος κ βγαίνεις στη κοινωνία.

Πλέον έχεις μητρώο στη τράπεζα. Μητρώο ιδιοκτήτη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Χιμελα ανεξάρτητος γίνεσαι όταν πληρωνεις εσυ το αμάξι σου που έχεις παρει ο ίδιος... Όπως εγώ. Μένεις σε σπίτι που πληρωνεις τους λογαριασμους του και γενικά είσαι ανεξάρτητος οικονομικά.

Αυτά τα λέω γιατί δυστυχώς κάποιοι κ κάποιες μας έχουν κρίνει με το σκεπτικό της δασκάλας σου. Παλαιότερα... Κ θα έπρεπε να σκέφτονται με πιο ουσιώδη τρόπο.

Να είναι Κρήτη κ το ενοίκιο να τον πληρώνει πχ ο μπαμπάς δεν μ λέει κάτι. Σορρυ κιολας. Μια χαρά εξαρτημένος είμαι.

Και σιγά τώρα τη ζωή π ζεις σα φοιτητής! Εκτός αν εννοείς τα παρτυ που είναι μια σκάλα πανω απο τα μαθητικα. Και απλά πλεον δεν είσαι ανήλικος.

Εγώ ζωή ζωή ξεκίνησα από τα 27-28 κ μετα π βρήκα κ μια δουλειά π μ εξασφάλιζε το μήνα πανω απο χιλιάρικο.
Εκείνη εννοούσε μακριά από γονείς να γίνουμε ανεξάρτητοι όχι οικονομικά (αυτό δεν είναι εφικτό στα 18) αλλά σαν νοοτροπία, να μάθουμε να αυτοεξυπηρετούμαστε, να είμαστε οικονόμοι, να προστατεύουμε τον εαυτό μας, να αντιμετωπίζουμε δυσκολίες κλπ. Καλώς ή κακώς η νοοτροπία στην ελληνική οικογένεια είναι του γονιού "μένεις στο σπίτι μου, ακολουθείς τους κανόνες μου". Με το να μένεις με γονείς στα 18 μαθαίνεις να σου μαγειρεύουν - πλένουν - καθαρίζουν άλλοι και όταν έρθει η ώρα να συζήσεις με φίλο ή γκόμενο, βρίσκεσαι εξ' απροόπτου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Εκείνη εννοούσε μακριά από γονείς να γίνουμε ανεξάρτητοι όχι οικονομικά (αυτό δεν είναι εφικτό στα 18) αλλά σαν νοοτροπία, να μάθουμε να αυτοεξυπηρετούμαστε, να είμαστε οικονόμοι, να προστατεύουμε τον εαυτό μας, να αντιμετωπίζουμε δυσκολίες κλπ. Καλώς ή κακώς η νοοτροπία στην ελληνική οικογένεια είναι του γονιού "μένεις στο σπίτι μου, ακολουθείς τους κανόνες μου". Με το να μένεις με γονείς στα 18 μαθαίνεις να σου μαγειρεύουν - πλένουν - καθαρίζουν άλλοι και όταν έρθει η ώρα να συζήσεις με φίλο ή γκόμενο, βρίσκεσαι εξ' απροόπτου.

Αν ο γκομενος είναι ίδιο τρόπος κ θέλει να σε αποκόψει από τους γονείς τοτε έρχεσαι εξ απροόπτου. Ναι. Εκεί βέβαια πρεπει να κάνεις εξήγηση εξαρχής κοίταξε να δεις μαμάκιας δεν ειμαι αλλα σχέσεις με γονείς θα έχω. Θα πηγαινω να τους βλέπω μπορεί να περναμε κ χρόνο μαζί. Κτλπ κτλπ

Τεσπα τα χουμε ξαναπεί. Καλώς η κακώς υπάρχουν διαφορετικές οπτικές.

Και εγώ είμαι υπέρ παντως να μένει ο καθένας μόνος του κ να έχει το χώρο του. Αυτό δεν το συζητάμε.

Αλλά αν μια περιοδο μείνεις με γονεις να τους φροντισεις και ενώ είσαι στα αλλά όπως έγραψα ανεξάρτητος σου γυρίσει η άλλη η ο άλλος και ενω βρίσκεστε κ το χετε κανονισει και δεν συ ζείτε ακόμη με την έννοια των παντρεμενων μπηχτές κτλπ εεε εκεί ειναι τα πράγματα σοβαρά.

Μάλλον ο τυπος η η τυπισσα έχει άλλη έννοια του όρου μαμάκιας... Κ δυστυχώς δεν είναι η σωστή. Γιατί μάλλον θέλει να σε ελέγχει αυτή. Όποτε εγώ δε προκειται να γλιτώσω από το μαμακιας για να γίνω παντοφλακιας. Δόξα το θεο περναω μια χαρά.

Σορρυ θέμα για άλλο τοπικ αυτό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα από τη στιγμή που το σπίτι το πληρωνει άλλος έχει λόγο. Και μεγάλο μάλιστα. Τέλος πάντων δεν θέλω να χαλασω το θέμα της κοπέλας οπότε αποχωρώ.
Κανένα λόγο δεν έχει και αυτό εξαρτάται ανάλογα τον άνθρωπο.
Μην ξεχνάμε γονεις που μπορεί να μην πληρώνουν τίποτα απόλυτος αλλά πάλι ένα λόγο τον έχουν ;)
Όπως είπε και ο Βιεντο συναισθηματικά ανρξαρτητοποιιεισαι όταν κάνεις πραγνατα μόνος κ βγαίνεις στη κοινωνία.
Άρα τι σχέση έχει η οικονομική βοήθεια που μπορείς να προσφέρεις στο παιδί σου ειδικά όταν μένει σε μια πολη σαν την Αθήνα που το κόστος διαβίωσης δεν φτάνει για ένα που παίρνει τον κατώτατο μισθό?

Γιατί μπερδεύουμε την ανεξαρτησία ενός ανθρώπου με την οικονομική βοήθεια που μπορεί να δέχεται στα πρώτα του βήματα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Κανένα λόγο δεν έχει και αυτό εξαρτάται ανάλογα τον άνθρωπο.
Μην ξεχνάμε γονεις που μπορεί να μην πληρώνουν τίποτα απόλυτος αλλά πάλι ένα λόγο τον έχουν ;)

Άρα τι σχέση έχει η οικονομική βοήθεια που μπορείς να προσφέρεις στο παιδί σου ειδικά όταν μένει σε μια πολη σαν την Αθήνα που το κόστος διαβίωσης δεν φτάνει για ένα που παίρνει τον κατώτατο μισθό?

Γιατί μπερδεύουμε την ανεξαρτησία ενός ανθρώπου με την οικονομική βοήθεια που μπορεί να δέχεται στα πρώτα του βήματα;

Γιατί ρε συ μαργαρίτα ενας ανθρωπος ωριμάζει όταν αναλαμβάνει τις κλασσικές υποχρεώσεις επιβίωσης.

Θα μιλήσεις εσυ με τον ιδιοκτήτη του σπιτιου η ο νεαρός ; 😁

Αν προκυψει οικονομικη δυσκολία πως θα τα λυσει ο νεαρός ; θα στραφεί στους γονείς η θα μιλήσει με μια τράπεζα ; είναι πολλα ρε φίλε. Οχι μονο να μένει μόνος του 😁

Από εκεί φαίνεσαι αν έχεις φτιάξει χαρακτήρα ανεξάρτητου ανθρώπου. Τα αλλά είναι μεν καλά αλλά εντάξει. Ότι θα κοιμηθείς σπίτι μόνος κ θα πλυνεις καμια μπλουζα κ θα φας από την εστία η θα βράσεις κανα αυγό; τεσπα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χιμελα ανεξάρτητος γίνεσαι όταν πληρωνεις εσυ το αμάξι σου που έχεις παρει ο ίδιος... Όπως εγώ. Μένεις σε σπίτι που πληρωνεις τους λογαριασμους του και γενικά είσαι ανεξάρτητος οικονομικά.
Όταν έχεις εξασφαλισμένη την στέγη από τους γονείς, μιλάς εκ του ασφαλούς :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Όταν έχεις εξασφαλισμένη την στέγη από τους γονείς, μιλάς εκ του ασφαλούς :P

Πληρώνω κανονικά τη ΔΕΗ και το νερό μ. Ε καλά από τη στιγμή που έχω χώρο κάτω να μενω δεν θα πάω να μπλέξω με το καθένα. Γιατί μεταξυ μας τα ενοίκια μπλέξιμο ειναι. Να σ πω εγω σκηνικά με ιδιοκτήτες. Και τι πρεπεξ να προσεξει κάποιος στο συμβόλαιο καλυτερα κ από μεσίτες τα χω μάθει.

Για να πουμε για τα κοινόχρηστα κ το πετρελαιο το χειμώνα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πληρώνω κανονικά τη ΔΕΗ και το νερό μ. Ε καλά από τη στιγμή που έχω χώρο κάτω να μενω δεν θα πάω να μπλέξω με το καθένα. Γιατί μεταξυ μας τα ενοίκια μπλέξιμο ειναι. Να σ πω εγω σκηνικά με ιδιοκτήτες. Και τι πρεπεξ να προσεξει κάποιος στο συμβόλαιο καλυτερα κ από μεσίτες τα χω μάθει.
Δεν καταλαβαίνεις, όμως, ότι η παροχή στέγης εξακολουθεί να είναι οικονομική βοήθεια από τους γονείς και είναι απόλυτα σεβαστή και κατανοητή. Το ότι συνεισφέρουν στα πρώτα έξοδα των παιδιών τους οι γονείς, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα παιδιά δεν έχουν ανεξαρτητοποιηθεί. Σημαίνει απλώς ότι τα εισοδήματά τους δεν καλύπτουν τις ανάγκες τους και ότι οι γονείς τους προσφέρονται να καλύψουν μέρος των εξόδων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις, όμως, ότι η παροχή στέγης εξακολουθεί να είναι οικονομική βοήθεια από τους γονείς και είναι απόλυτα σεβαστή και κατανοητή. Το ότι συνεισφέρουν στα πρώτα έξοδα των παιδιών τους οι γονείς, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα παιδιά δεν έχουν ανεξαρτητοποιηθεί. Σημαίνει απλώς ότι τα εισοδήματά τους δεν καλύπτουν τις ανάγκες τους και ότι οι γονείς τους προσφέρονται να καλύψουν μέρος των εξόδων.

Το καταλαβαινω κ έχεις δίκιο.

Εγώ όμως βάζω σε όλα τα έξοδα. Τα μοιράζομαι. Αυτο δε θεωρείται βοήθεια προς τους γονείς ; να του έρχεται η ΔΕΗ 350 και να τσόνταρω τα 120; αν δεν ημουν κ εγώ θα τα έδιναν όλα. Επίσης δεν τρώω από τους γονείς μ έχω δικό μ ψυγείο κάτω. Και το γεμιζω.

Αυτο δεν είναι οικονομική βοήθεια ; θα πληρωνα εγώ νομίζεις πουθενααλλου σε δυαρακι... 120 το μήνα ΔΕΗ ; καλοκαιριάτικα ;;; χωρίς κλιματισμο;;; ένα 60 αρι το πολυ.

Αν ήταν ο ιδιοκτήτης ξένος κ οχι ο πατερας μ θα του λεγα.. Μάγκα... Θέλω μετρητή στο κάτω. Και όχι μοίρασμα γιατί το κάτω είναι μικρότερα τετραγωνικά από τα πανω. Τα ίδια κ στο νεράκι.

Και αυτό είναι επίσης ένα θέμα π πρεπεθ να κοιτάξει κάποιος που νοικιάζει. Σου λέω τα έχω μάθει καλυτερα απο μεσίτη. Διαφορετικά θα μιλήσει με μένα ένας ιδιοκτήτης. Τα έχω δει τα θέματα των μισθωσεων.

Για αυτό σ λέω... Αν φυγω κάποια μέρα που παιζει να παω να μείνω με κάποια... Θα τη χάσουν τη βοήθεια! 😋

Για αυτό τα ξέρουν κ δεν με ενοχλουν καθόλου... Τι ώρα μπήκα τι ώρα βγήκα ποια έφερα... Δεν κτυπάνε πορτες είναι διακριτικοί κτλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί ρε συ μαργαρίτα ενας ανθρωπος ωριμάζει όταν αναλαμβάνει τις κλασσικές υποχρεώσεις επιβίωσης.

Θα μιλήσεις εσυ με τον ιδιοκτήτη του σπιτιου η ο νεαρός ; 😁

Αν προκυψει οικονομικη δυσκολία πως θα τα λυσει ο νεαρός ; θα στραφεί στους γονείς η θα μιλήσει με μια τράπεζα ; είναι πολλα ρε φίλε. Οχι μονο να μένει μόνος του 😁

Από εκεί φαίνεσαι αν έχεις φτιάξει χαρακτήρα ανεξάρτητου ανθρώπου. Τα αλλά είναι μεν καλά αλλά εντάξει. Ότι θα κοιμηθείς σπίτι μόνος κ θα πλυνεις καμια μπλουζα κ θα φας από την εστία η θα βράσεις κανα αυγό; τεσπα.
Ανάλογα τον νεαρό και την νεαρή..

Τα ζω όλα αυτά με την κόρη μου τώρα...
Εκείνη βλέπει σπίτια,εκείνη μιλάει μαζί τους, ρωτάει όλα όσα έχουμε συζητήσει μαζί για θέρμανση κοινόχρηστα και γενικά ότι απασχολεί ένα σπίτι και εγώ μόνο θα την βοηθήσω ως προς το να τα δω από κοντά και φυσικά το οικονομικό ΕΠΕΙΔΗ το θέλω εγώ και όχι επειδή πρέπει να συμβάλουμε σαν γονεις..

Ένα παιδί το βγάζεις στην κοινωνία εξοπλισμένο και εισαι δίπλα του να το συμβουλεύεις για τα πάντα..
ΟΜΩΣ.αυτο δεν σημαίνει ότι του αφαιρείς τον λογο και την ικανότητα να συνεννοηθεί με τον οποιοοδηποτε ..

Μην μπερδεύουμε πολλά.πραγματα ..
Άλλωστε όταν τα παιδιά φεύγουν από το σπίτι ΠΡΕΠΕΙ όλα να τα κανονίζουν αυτά, εμείς απλά βοηθάμε με το να μιλάμε ΜΕ αυτά και όχι με τους ανθρώπους που συναναστρεφοβται ..

Τεράστια διαφορά αυτό που λέω με αυτό που θες να πιστεύεις εσύ..
Δεν τα ευνουχιζουν τα παιδιά πλέον, τα εξοπλίζουν, αν οχι ολοι οι γονείς ένα μεγάλο ποσοστό ;)

Τώρα αν κάποιος βλέπει ένα παιδί και νομίζει ότι θα το κοροϊδέψει αυτο με συγχωρείς έχει να κάνει με την αντίληψη εκείνου και όχι του παιδιού...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ανάλογα τον νεαρό και την νεαρή..

Τα ζω όλα αυτά με την κόρη μου τώρα...
Εκείνη βλέπει σπίτια,εκείνη μιλάει μαζί τους, ρωτάει όλα όσα έχουμε συζητήσει μαζί για θέρμανση κοινόχρηστα και γενικά ότι απασχολεί ένα σπίτι και εγώ μόνο θα την βοηθήσω ως προς το να τα δω από κοντά και φυσικά το οικονομικό ΕΠΕΙΔΗ το θέλω εγώ και όχι επειδή πρέπει να συμβάλουμε σαν γονεις..

Ένα παιδί το βγάζεις στην κοινωνία εξοπλισμένο και εισαι δίπλα του να το συμβουλεύεις για τα πάντα..
ΟΜΩΣ.αυτο δεν σημαίνει ότι του αφαιρείς τον λογο και την ικανότητα να συνεννοηθεί με τον οποιοοδηποτε ..

Μην μπερδεύουμε πολλά.πραγματα ..
Άλλωστε όταν τα παιδιά φεύγουν από το σπίτι ΠΡΕΠΕΙ όλα να τα κανονίζουν αυτά, εμείς απλά βοηθάμε με το να μιλάμε ΜΕ αυτά και όχι με τους ανθρώπους που συναναστρεφοβται ..

Τεράστια διαφορά αυτό που λέω με αυτό που θες να πιστεύεις εσύ..
Δεν τα ευνουχιζουν τα παιδιά πλέον, τα εξοπλίζουν, αν οχι ολοι οι γονείς ένα μεγάλο ποσοστό ;)

Τώρα αν κάποιος βλέπει ένα παιδί και νομίζει ότι θα το κοροϊδέψει αυτο με συγχωρείς έχει να κάνει με την αντίληψη εκείνου και όχι του παιδιού...


Εγώ δε μπερδευω τίποτα ειμαι ευέλικτος σε πολλα σχήματα ... Απλά επειδή στο κόσμο κυκλοφορεί κ αρκετή παρανοια να ξέρεις ότι αυτό που έγραψες περι συμβουλών για τα παντα εμένα δεν με ξενίζει ουτε το παρεξηγω αλλά για άλλους άλλες μπορεί να είναι παρεξηγησιμο. Εδώ αλλοι εχουν διαλυσει σχέσεις κ οικογένειες για αυτα!!!

Εδώ θα μ πεις λίγο παιχνιδιάρης κ ανοιχτός είσαι κ παρεξηγιεσαι. Τελοςπαντων στη τελική δεν μα; ενδιαφέρει τι λεει ο καθένας. Πάντως στο συμβόλαιο καλό θα ήταν να γραφτεί πως δαπάνες συντήρησης πρωτου έτους βαραίνουν τον ιδιοκτήτη. Ρητά αυτό. Και όπως το γράφω.

Τώρα το " Δες το αν σ αρέσει το παίρνεις " Εμένα δεν μ λέει τίποτα... Δεν είμαι ουτε μηχανικός ουτε υδραυλικός ουτε ηλεκτρολόγος. Ουτε θα πληρωσωεγω μηχανικό να το επιθεωρήσει it is not my business. Η συντήρηση του σπιτιου είναι δουλειά του ιδιοκτήτη. Δεν μιλάμε για ζημιές που προκυπτουν από τον ενοικιαστη. Δεν είμαστε παραλογοι ουτε απατεώνες.

Αν θέλετε μια βοήθεια συμβουλή από μένα τώρα αν δε θέλετε παλι καλώς 😁😁 αυτός ειναι ενας σημαντικός όρος.

Τώρα για κοινόχρηστα που έχουν τσακωθεί μεταξυ τους και έχουν κλείσει λεβητοστασια και φώτα στο κοινόχρηστο κ ανεβαίνεις με φακό όπως μ είχε πει ενας επειδή ήταν ζώα κ δεν μπορουσαν να συνεννοηθούνε για 1-2 απλά πραγματα. Μακρυά.

Εγώ ήρθα να νοικιάσω εδώ πες του δεν θα με μπλέξεις με βεντέτες η επειδή ο γέρος στο ισόγειο δε πληρωνει κ είστε στα δικαστήρια. Ουτε θα σας λυσω εγώ τα θέματα σας. It is not my business.

Εγώ πλεον μοιράζω τα άκυρα σωρηδόν. Γιατί είναι κ αχάριστοι θα τους βοηθήσεις κ μετα θα βρεις κ το μπελά σου.

Όλα τα παραπανω όχι βέβαια επιθετικά αλλά με τη δέουσα ευγένεια και χαλαρότητα. Σταθερός στη φωνή σου σταθερός σε αυτά που θες κ τέλος στη χειροτερη δεν θα συμφωνήσετε κ θα ψάξεις για άλλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δε μπερδευω τίποτα ειμαι ευέλικτος σε πολλα σχήματα ... Απλά επειδή στο κόσμο κυκλοφορεί κ αρκετή παρανοια να ξέρεις ότι αυτό που έγραψες περι συμβουλών για τα παντα εμένα δεν με ξενίζει ουτε το παρεξηγω αλλά για άλλους άλλες μπορεί να είναι παρεξηγησιμο. Εδώ αλλοι εχουν διαλυσει σχέσεις κ οικογένειες για αυτα!!!
Παρεξήγηση ως προς τι ?

Ότι ένας γονιός συμβουλεύει το παιδί του ?
Αν ναι τότε μάλλον δεν έχουν ιδέα τι εστι μεγαλώνω παιδί οπότε καταλαβαίνεις ότι ποσώς με ενδιαφέρει ;)
Εδώ θα μ πεις λίγο παιχνιδιάρης κ ανοιχτός είσαι κ παρεξηγιεσαι. Τελοςπαντων στη τελική δεν μα; ενδιαφέρει τι λεει ο καθένας. Πάντως στο συμβόλαιο καλό θα ήταν να γραφτεί πως δαπάνες συντήρησης πρωτου έτους βαραίνουν τον ιδιοκτήτη. Ρητά αυτό. Και όπως το γράφω.
Αν δεν μας ενδιαφέρει βρε καλό μου τότε γιατί αναιρεις την πραγματικότητα?

Όπως γιατί δεν μπορείς να την δεχτείς?

Η εξυπναδα ξερεις πολλες δορες δεν παει με την ηλικια <3
Τώρα το " Δες το αν σ αρέσει το παίρνεις " Εμένα δεν μ λέει τίποτα... Δεν είμαι ουτε μηχανικός ουτε υδραυλικός ουτε ηλεκτρολόγος. Ουτε θα πληρωσωεγω μηχανικό να το επιθεωρήσει it is not my business. Η συντήρηση του σπιτιου είναι δουλειά του ιδιοκτήτη. Δεν μιλάμε για ζημιές που προκυπτουν από τον ενοικιαστη. Δεν είμαστε παραλογοι ουτε απατεώνες.
Ντεβιλ οταν νοικιαζεις ενα σπιτι παίρνεις και τα ρισκα του ..
καποια βασικα πραγματα τα ρωτας ομως ,τωρα αν στην πορεια σου βγαλει ζημιες αυτο δεν σημαινει και οτι σε κοροιδεψαν ή οτι εισαι ακαταλληκος να διαπραγματευτεις ενα σπιτι ..

Αν είναι έτσι θυμάσαι που μας έλεγες για το σπίτι που νοικιασες στο νησί και τι θέματα σου έβγαλε..
Με την δική σου λογική και εσύ κορόιδο πιαστικες..
Με την δική μου όμως όχι..:bleh:


Αν θέλετε μια βοήθεια συμβουλή από μένα τώρα αν δε θέλετε παλι καλώς 😁😁 αυτός ειναι ενας σημαντικός όρος.
Συμβουλές δεν θέλουμε από κανέναν..

Συζητησεις θελουμε να κανουμε και μεσα απο αυτες να λαμβανουμε τα μηνύματά μας..

Συμβουλές στα παιδάκια μόνο στα μικρούλια μας ;)
Το να ακυρώνουμε όμως φοιτητές ή νέους που πάνε να κάνουν ένα ξεκίνημα έστω και με την οικονομική βοήθεια των γονιών με συγχωρείς αλλά δεν το δέχομαι..

Άλλωστε ξέρω φοιτητές που συνενοουνται πολυ καλυτερα ακόμα και από τους γονείς τους και ας πληρώνουν εκείνοι ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω μια συμβουλή λοιπόν κ αν δεν δέχεστε μη τη λάβετε υπόψη.

Κάθε ιδιοκτήτης ξέρει το σπίτι που δίνει. Δεν θα σκέφτονται μόνο το μαρουλι που μπαίνει κάθε μήνα κολαριστο! Όποτε γράψτε αυτό τον όρο να είστε καλυμενοι εάν ο ιδιοκτήτης δεν συντηρεί το σπίτι του. Δε θα αλλάξω εγώ βρύσες στον ένα μήνα δεν τις χρησιμοποιουσα εγώ.

Κατά τα αλλά ναι εκείνος που λες με κορόιδεψε όποτε κ συμβολικά πληρωσε δυο λογαριασμους νερου. Στο τέλος. Του είπα στα ίσια ότι κοίταξε τη παρτη του.

Δεν μ αρέσουν οι συμφεροντολογοι που κοιτάνε μόνο τη παρτη τους ουτε οι δήθεν Ευγενιες. Σαφώς δεν θα αλλάξω εγώ το κόσμο αλλά όπου μπορώ θα τους γλενταω !!!

Ένα ακόμη τιπ από το θείο!!! Δώστε μόνο ένα μήνα εγγυηση κ στο τέλος καθίστε 1 μήνα μέσα με συμψηφισμό. Εγγυησης κ ενοικίου. Να μπορείτε αν χρειαστεί να παιξετε μπάλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil πότε ξεκίνησες να είσαι, αυτό που λες, οικονομικά ανεξάρτητος ; Από ποιά ηλικία ;

Επίσης, απ' ό,τι θυμάμαι είσαι αξιωματικός. Που σημαίνει ότι από ένα σημείο και μετά ξεκίνησες να πληρώνεσαι. Μπορούσες να καλύψεις μέρος των εξόδων σου : σπίτι, λογαριασμούς κ.λπ. (εκεί οι γονείς σου...δε βοήθησαν καθόλου, αναρωτιέμαι ; ) Ο φοιτητής, όμως, αν δεν θέλει να είναι αιώνιος παρά θέλει να τελειώσει, όσο γίνεται στην ώρα του, δεν μπορεί να βρει μια δουλειά με πλήρη απασχόληση που να του παρέχει έστω 700 ευρώ το μήνα για τα έξοδά του...

Οπότε, τί ακριβώς συγκρίνουμε ;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα δώσω μια συμβουλή λοιπόν κ αν δεν δέχεστε μη τη λάβετε υπόψη.

Κάθε ιδιοκτήτης ξέρει το σπίτι που δίνει. Δεν θα σκέφτονται μόνο το μαρουλι που μπαίνει κάθε μήνα κολαριστο! Όποτε γράψτε αυτό τον όρο να είστε καλυμενοι εάν ο ιδιοκτήτης δεν συντηρεί το σπίτι του. Δε θα αλλάξω εγώ βρύσες στον ένα μήνα δεν τις χρησιμοποιουσα εγώ.

Κατά τα αλλά ναι εκείνος που λες με κορόιδεψε όποτε κ συμβολικά πληρωσε δυο λογαριασμους νερου. Στο τέλος. Του είπα στα ίσια ότι κοίταξε τη παρτη του.

Δεν μ αρέσουν οι συμφεροντολογοι που κοιτάνε μόνο τη παρτη τους ουτε οι δήθεν Ευγενιες. Σαφώς δεν θα αλλάξω εγώ το κόσμο αλλά όπου μπορώ θα τους γλενταω !!!

Ένα ακόμη τιπ από το θείο!!! Δώστε μόνο ένα μήνα εγγυηση κ στο τέλος καθίστε 1 μήνα μέσα με συμψηφισμό. Εγγυησης κ ενοικίου. Να μπορείτε αν χρειαστεί να παιξετε μπάλα.
Μπάλα παίζει μόνο αυτός που το ενοικιάζει και αυτό βαλτω καλά στο μυαλό σου ..

Έπειτα η εγγύηση είναι καθαρά και μόνο για τυχών φθορές στο σπίτι ή για τυχών λογαριασμούς...
Στην περίπτωση που όλα είναι καλά φυσικά και μπορεί να μείνει μέσα για όσο καιρό θέλει από το πόσο της εγγύησης..

Ντεβιλ πλέον γίνονται συμβόλαια και αν μιλήσω από την πλευρά του ιδιοκτήτη εγώ παζάρια δεν σηκώνω στο ακίνητο μου ..

Κάνε ένα σπίτι και εσύ με τους κόπους σου να το προσέχεις και να το έχεις σαν δικό σου και μετά έλα να μου πεις αν δέχεστε τον κάθε μάγκα να σου βάζει όρους ...

Αυτοί ειναι οι όροι μου και αν δεν τους δέχεσαι να βρεις αλλού..
Όσο υπάρχει τέτοια ζήτηση ποσώς με ενδιαφέρει αν εσύ δεν θες ..
Ότι νοικιάζω απαιτώ κιόλας μην σου πω ότι με αυτά που βλέπω στην Αθήνα τζάμπα τα δίνω τα δικά μου αλλα παίζει και το σκατοφιλότιμο μου γαμωτο ότι έχω να κάνω με φοιτητές και αυτόματα σκέφτομαι τα δικά μου παιδιά και πόσο ζορίζεται μια μέση οικογένεια να τα σπουδάσει...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Αυτής της λογικής μέτρα όπως και η επιδότηση ενοικίου στο παρελθόν θα αυξήσουν τις τιμές των ενοικίων ακόμα περισσότερο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Μπάλα παίζει μόνο αυτός που το ενοικιάζει και αυτό βαλτω καλά στο μυαλό σου ..

Έπειτα η εγγύηση είναι καθαρά και μόνο για τυχών φθορές στο σπίτι ή για τυχών λογαριασμούς...
Στην περίπτωση που όλα είναι καλά φυσικά και μπορεί να μείνει μέσα για όσο καιρό θέλει από το πόσο της εγγύησης..

Ντεβιλ πλέον γίνονται συμβόλαια και αν μιλήσω από την πλευρά του ιδιοκτήτη εγώ παζάρια δεν σηκώνω στο ακίνητο μου ..

Κάνε ένα σπίτι και εσύ με τους κόπους σου να το προσέχεις και να το έχεις σαν δικό σου και μετά έλα να μου πεις αν δέχεστε τον κάθε μάγκα να σου βάζει όρους ...

Αυτοί ειναι οι όροι μου και αν δεν τους δέχεσαι να βρεις αλλού..
Όσο υπάρχει τέτοια ζήτηση ποσώς με ενδιαφέρει αν εσύ δεν θες ..
Ότι νοικιάζω απαιτώ κιόλας μην σου πω ότι με αυτά που βλέπω στην Αθήνα τζάμπα τα δίνω τα δικά μου αλλα παίζει και το σκατοφιλότιμο μου γαμωτο ότι έχω να κάνω με φοιτητές και αυτόματα σκέφτομαι τα δικά μου παιδιά και πόσο ζορίζεται μια μέση οικογένεια να τα σπουδάσει...

Όρους δεν βάζει ο ιδιοκτήτης μόνο και αν δεν θες να συζητήσεις όρους με τον ενοικιαστη και σε έβλεπα ότι δε σήκωνες κιόλας απλά θα έψαχνα άλλου.

Όποτε που το προβλημα ; 😁

Εγώ δεν είμαι κάνας πιτσιρικας Μαργαρίτα αμα θες να το νοικιασει σε κανέναν φοιτητή να του βάζεις όρους κανένα θέμα.

Δεν έχω σκοπό να συντηρω σπίτια άλλων κ βέβαια δεν είμαι τυπος π κάνει φθορές σε ξένα σπίτια αυτό θα το εβλεπες όπως κ τη τυπικότητα στη πληρωμη.

Δε φαντάζομαι μετά από αυτή τη συνεργασία να μ έκανες θέμα επειδή θα καθόμουν μέσα στην εγγυηση με ΔΕΗ στο όνομα μου.

Τυχερός ήταν ο τυπος που του έκοψα συμβολικά μόνο 2 νερά. Επεσε σε έντιμο και δίκαιο ανθρωπο οπως είμαι εγώ αλλιώς θα τη βγαζαμε στα δικαστήρια. Ήταν μεγάλη απατη αυτή π έκανε να ξέρει οτι το σπίτι του έχει θέμα μουχλας κ να το νοικιάζει. Μαλακας ειμαι εγω να μυρίζω τη μουχλας κ αυτός να πληρωνεται κανονικά;

Τα άκουσε χοντρά κ δεν έβγαλε άχνα.

Εγώ σ είπα φοιτητής δεν είμαι να μασάω από πονηριες. Έχω φτάσει μια ηλικία έχω δει πολλα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όρους δεν βάζει ο ιδιοκτήτης μόνο και αν δεν θες να συζητήσεις όρους με τον ενοικιαστη και σε έβλεπα ότι δε σήκωνες κιόλας απλά θα έψαχνα άλλου.

Όποτε που το προβλημα ; 😁

Εγώ δεν είμαι κάνας πιτσιρικας Μαργαρίτα αμα θες να το νοικιασει σε κανέναν φοιτητή να του βάζεις όρους κανένα θέμα.

Δεν έχω σκοπό να συντηρω σπίτια άλλων κ βέβαια δεν είμαι τυπος π κάνει φθορές σε ξένα σπίτια αυτό θα το εβλεπες όπως κ τη τυπικότητα στη πληρωμη.

Δε φαντάζομαι μετά από αυτή τη συνεργασία να μ έκανες θέμα επειδή θα καθόμουν μέσα στην εγγυηση με ΔΕΗ στο όνομα μου.
Άσε ρε Ντεβιλ σου είπα τα ξέρω τα μαγκακια ..

Βρες εσύ το σπίτι που θες να κάνεις κουμάντο και τον ιδιοκτήτη που θα πέσει στα τέσσερα ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙ και μετά έλα να μιλήσουμε ..

Τι αλλο θα ακούσω, θα μου βάλει όρους στο δικό μου οίκημα ο ενοικιαστής..ΟΠΟΙΟΣ και να ειναι ?
Αυτό!τίποτε άλλο φιλια γιατι δεν εχεις ιδεα απο την αγορα ακινητων 🤣😍😍😍😍
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top