Ενοικίαση σπιτιού / ζωή στο ενοίκιο

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έγραψα οτι ψάχνω κάποιο σπίτι μόνο με τους δικούς μου όρους. Ειπα οτι θα ειμαστε συμβαλλόμενοι και ο καθενας θα θέσει τους ορους του στο τραπέζι. Εχει τεράστια διαφορά το ένα απο το άλλο.

Εγω σου έγραψα το δικό μου feedback. Και σιγουρα ατάκες όπως

"Δεν ειμαστε φιλανθρωπικό ίδρυμα"
"Εμενα με ενδιαφέρει μόνο τι θέλω εγω"
" δε ξέρεις τι σημαινει σκληρος επαγγελματιας..."


δεν μ κάθονται καλά.
Πάνω απο όλα είμαστε άνθρωποι και ώς τέτοιοι μπορουμε να συνενοηθουμε.

Όλοι κοιτάμε το συμφέρον μας αλλα χωρις να χάνουμε την ανθρωπιά μας.

Δεν θα γράψω κάτι αλλο... αν σε ενδιαφέρει η κριτική καλώς.

Επισης αν το σπιτι σου ειναι πλήρως συντηρημένο και οπως πρέπει δεν εχεις θέμα να βάλεις τον όρο που λέγαμε. Οπως δεν εχω κ εγώ θέμα να βάλω πως ζημιες που εχω κανει θα τις πληρώσω αφενος γιατι δεν κάνω ζημιές.
Δεν σου κάθονται καλά γιατί δεν ξέρεις πόσο σκληρός μπορεί να γίνει κάποιος όσο αφορά την δουλειά στον ιδιωτικό τομέα...

Δεν μιλάω για δημόσιο ούτε μιλάω για υπάλληλο που όπως και να έχει τέλος του μήνα ο μισθός θα πιστωθει στην τράπεζα ...

Εδώ πάμε σε άλλα χωράφια που λέω..
Στα επαγγελματικά και εκεί δυστηχως μόνο οι απόλυτοι και σκληροί όπως το θέτω δεν πάει 1 του μήνα και ψάχνουν λεφτά να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους ..

Καταλαβαίνω τι λες και πως το λες αλλά εδώ πρέπει να καταλάβεις ότι η δική μου ανθρωπιά σταμάτα σε εσένα που δεν σέβεσαι τον κόπο μου και εισαι η αιτία να χάσω τον ύπνο μου γιατί θα ψάχνω τροπο να καλύψω τα χρήματα που εσύ οφείλεις να μου δώσεις αλλά δεν το κάνεις..

Έπειτα είπα στο τέλος ότι η ανθρωπια για εμένα υπάρχει και την παρέχω απλόχερα ειδικά σε παιδιά που τα βλέπω ότι ειναι φιλότιμα και εκτιμούν, αλλά όπως πάντα εδώ μέσα αρέσκεστε να μένετε μονο στα αρνητικά για εσάς και τα αλλα να περνάνε στα ψιλά γράμματα ,αλλά ξέρεις .... ;) ;)

Έλα καλημέρα φιλιά όλα καλά αλλά πρέπει να μάθουμε να διαχωρίσουμε γιατί μιλάμε..
Όταν μιλάω για επαγγελματικά μεταμορφονομαι στην κυριολεξία αλλιώς δεν θα είχα και την δουλειά που έχω..
Άλλο τα επαγγελματικά και άλλο οι προσωπικές απόψεις και το κυριότερο ΔΕΝ με νοιάζει καθόλου πως θα χαρακτηριστω από ένα ανθρωπο που δεν θέλει να αντιληφθεί αυτό τον διαχωρισμό <3

Και για να κλείσουμε το θέμα επειδή έχω δηλώσει ότι ψάχνω και σπίτι για ενοίκιο..
Με αυτούς που έχω μιλήσει ειναι όλοι κάθετη στις προτάσεις που τους έχω κάνει και η απάντηση τους ειναι εγω αυτο παρέχω...ειδικά σε κάποιους που έκανα πρόταση να αλλάξω εγώ ας πούμε τα ξύλινα κουφώματα γιατί θα πληρώνει τα μαλλιοκεφαλα της τον χειμώνα στη θέρμανση και η απάντηση τους ήταν ότι το παιδί μου είναι καλομαθημένο και πρεπει να μαθει να ζορίζεται τωρα ...:xtipao:
Άσε γιατί έχω και από την πλευρά του ενοικιαστή πολλά και εγώ μα γράψω αλλά δεν το κανω γιατί αυτοί οι ιδιοκτήτες για εμένα δεν είναι επαγγελματίες και κοιτάνε μόνο να πάρουν και όχι να δώσουν αδιαφορώντας αν εγω το σπιτι τους θα το προσέξω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως η κατάσταση στην Αθήνα έχει ξεφύγει… στην επόμενη τετραετια θα πρέπει να είσαι γόνος του λατση για να σπουδάσεις στην πρωτεύουσα χωρίς συγκάτοικο
Οπότε όποιος έχει την δυνατότητα ας κάνει μια καλή επένδυση έστω και σε μικρό ακίνητο..

Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο μέλλον θα του παρέχει ένα μόνιμο και καλό εισόδημα.;)

Εγώ πάλι τέτοιες καταστάσεις μόνο επενδυτικά τις βλέπω πλέον..
Καλώς ή κακώς ή κρίση όπως και η καραντίνα γέννησε και πολυ καλες επενδυτικές προτάσεις ,να τα λέμε και αυτά γιατί μάθημε μόνο να γκρινιάζουμε από τον καναπές μας.:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Εγώ πάλι τέτοιες καταστάσεις μόνο επενδυτικά τις βλέπω πλέον..
Καλώς ή κακώς ή κρίση όπως και η καραντίνα γέννησε και πολυ καλες επενδυτικές προτάσεις ,να τα λέμε και αυτά γιατί μάθημε μόνο να γκρινιάζουμε από τον καναπές μας.:)
Η κρίση και η καραντίνα, πέρα από πολλούς θανάτους, έφεραν και ακόμη μεγαλύτερες ανισότητες. Η ασφαλής στέγαση είναι βασικό αγαθό οπότε το να το στερούνται κάποιοι λόγω της κρίσης είναι απάνθρωπο. Όπως είναι απάνθρωπο να χαρακτηρίζουμε αυτούς τους ανθρώπους γκρινιαριδες.

Το ότι κάποιοι έχουν προνόμιο (ακίνητες περιουσίες τις οποίες κατά πάσα πιθανότητα τις κληρονομησαν οπότε δεν τις κέρδισαν καν οι ίδιοι με τον κόπο τους) και το χρησιμοποιούν για να εκμεταλλεύονται κόσμο εσύ το λες επενδυτική ευκαιρία. Άλλοι το λένε και αδικία. Εξαρτάται από ποια μεριά επιλέγεις να το δεις. Κι αυτό στο λέω ευρισκομενη κι εγώ από την πλευρά του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,747 μηνύματα.
Εγώ πάλι τέτοιες καταστάσεις μόνο επενδυτικά τις βλέπω πλέον..
Καλώς ή κακώς ή κρίση όπως και η καραντίνα γέννησε και πολυ καλες επενδυτικές προτάσεις
Indeed.

1661146682103.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Δεν σου κάθονται καλά γιατί δεν ξέρεις πόσο σκληρός μπορεί να γίνει κάποιος όσο αφορά την δουλειά στον ιδιωτικό τομέα...

Δεν μιλάω για δημόσιο ούτε μιλάω για υπάλληλο που όπως και να έχει τέλος του μήνα ο μισθός θα πιστωθει στην τράπεζα ...

Μαργαριτα δεν θα πώ κάτι προσωπικό για μενα εδω γιατι δεν σας ενδιαφέρει κιολας ! Και μ ειπαν οτι κανω πολυ αυτοπροβολη κ πουλάω μουρη αλλα προσωπικα δεν μιλάς σε υπάλληλο που έχει πακτωμένο τον πισινο του στη καρέκλα και βαράει σφραγίδες. Συχνα πυκνά βρίσκομαι στα σύνορα για καμια αποστολή πάντως.

Και για να κλείσουμε το θέμα επειδή έχω δηλώσει ότι ψάχνω και σπίτι για ενοίκιο..
Με αυτούς που έχω μιλήσει ειναι όλοι κάθετη στις προτάσεις που τους έχω κάνει και η απάντηση τους ειναι εγω αυτο παρέχω...ειδικά σε κάποιους που έκανα πρόταση να αλλάξω εγώ ας πούμε τα ξύλινα κουφώματα γιατί θα πληρώνει τα μαλλιοκεφαλα της τον χειμώνα στη θέρμανση και η απάντηση τους ήταν ότι το παιδί μου είναι καλομαθημένο και πρεπει να μαθει να ζορίζεται τωρα ...:xtipao:

Μαργαριτα... σου ειπα και πριν , ψάχνετε σοβαρο ενοικιαστη ; και εγω δεν ειμαι φοιτητης δεν θα μ λέγανε τέτοια μαλακιες... γιατι πολυ απλα θα τους το εκοβα εξαρχής. Σε εναν μάλιστα του ειπα απευθειας οτι εφοσον δεν παρέχει κατι σοβαρο για ποιο λογο χαραμιζει το χρονο μου ;

Εγω δεν αλλαζω κουφώματα σε κανεναν - δεν ειναι δικο μου το σπιτι. Αν ειχα προβλημα οπως το λε΄ς θα φωναζα θα αλλαζανε τα κουφωματα κ θα τους τα αφαιρουσα απο το ενοίκιο. Για αυτο κ ειπα πριν... πάνω απο 1 εγγυηση εγω δε δίνω. Αν μ ζητησει κάποιος 2 απλα δεν το κλείνω.

Δεν θα βάλει τον εξολοθρευτη μεσα στο σπιτιι του. Ξερει ποιος ειμαι και που δουλευω. Δεν με συμφέρει να με δυσφημησει ο άλλος. Δεν ειμαι κανας γυρολόγος.

Μια άλλη μ ειπε να της δωσω 6 ενοικια μπροστά να φτιάξει σόμπα λεει οικονομικη ... γιατι δεν ειχε θέρμανση το σπιτι της.

ΤΥΝ απευθειας.

Μονο σοβαρές προτάσεις απο σοβαρούς ανθρώπους. Αλλιως ας βάζουν μέσα το καθε μετεωρο που ειπες κ εσυ κ να τον κυνηγανε μετά δικαστικά να τους δωσει τα χρηματα τους.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο ουτε στα ενοικια. Καθε ενας κ καθεμια αναλογα το μυαλο κ τις επιλογες τους.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κρίση και η καραντίνα, πέρα από πολλούς θανάτους, έφεραν και ακόμη μεγαλύτερες ανισότητες. Η ασφαλής στέγαση είναι βασικό αγαθό οπότε το να το στερούνται κάποιοι λόγω της κρίσης είναι απάνθρωπο. Όπως είναι απάνθρωπο να χαρακτηρίζουμε αυτούς τους ανθρώπους γκρινιαριδες.
Είναι η καθαρά προσωπική σου άποψη όπως και η δική μου άλλωστε και δεν αποτελεί τον κανόνα....
Ξαναλεω λοιπον μέσα στην κρίση είδα και επιχειρήσεις να ανθίζουν τρέλα..

Είπαμε ΕΚΤΟΣ από τα άσχημα πραγματα έφερε ΚΑΙ αυτό..

Εδω μεσα πλεον πρεπει να μιλαμε με υποτιτλους για να μην πιάνο μαστε από λέξεις μόνο ;) :bye2:
Το ότι κάποιοι έχουν προνόμιο (ακίνητες περιουσίες τις οποίες κατά πάσα πιθανότητα τις κληρονομησαν οπότε δεν τις κέρδισαν καν οι ίδιοι με τον κόπο τους) και το χρησιμοποιούν για να εκμεταλλεύονται κόσμο εσύ το λες επενδυτική ευκαιρία. Άλλοι το λένε και αδικία. Εξαρτάται από ποια μεριά επιλέγεις να το δεις. Κι αυτό στο λέω ευρισκομενη κι εγώ από την πλευρά του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή.
Αδικία;.
Ως προς τι ;

Έπειτα ΑΥΤΟΙ εκμεταλευονται ΟΧΙ εσύ..
Γιατί να απολογηθεις εσύ για τους άλλους?

Και εσυ εκμεταλευεσαι καταστάσεις αλλά προφανώς στο δικό σου επαγγελματικό κόσμος ...
Αυτό λοιπόν γιατί μα σε κάνει διαφορετικό από αυτούς;

Και κάτι τελευταίο γιατί επειδή αυτοί που έχουν ακίνητη περιουσία ανήκουν στην κατηγορία " των εχθρών "γι αυτους που δεν έχουν;

Μήπως να αναλογιστουμε λιγάκι τι είμαστε εμείς πάλι εδώ και πως σκεφτόμαστε και να αφήσουμε τον κόσμο που έχει κάτι και να δούμε πως θα αποκτήσουμε και εμείς..

Γιατί μιλάμε για το προφανές πλέον εδώ μέσα με την τροπή που πηρε η συζήτηση ...
Γιατί να έχεις εσύ και όχι εγώ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μαργαριτα δεν θα πώ κάτι προσωπικό για μενα εδω γιατι δεν σας ενδιαφέρει κιολας ! Και μ ειπαν οτι κανω πολυ αυτοπροβολη κ πουλάω μουρη αλλα προσωπικα δεν μιλάς σε υπάλληλο που έχει πακτωμένο τον πισινο του στη καρέκλα και βαράει σφραγίδες. Συχνα πυκνά βρίσκομαι στα σύνορα για καμια αποστολή πάντως.



Μαργαριτα... σου ειπα και πριν , ψάχνετε σοβαρο ενοικιαστη ; και εγω δεν ειμαι φοιτητης δεν θα μ λέγανε τέτοια μαλακιες... γιατι πολυ απλα θα τους το εκοβα εξαρχής. Σε εναν μάλιστα του ειπα απευθειας οτι εφοσον δεν παρέχει κατι σοβαρο για ποιο λογο χαραμιζει το χρονο μου ;

Εγω δεν αλλαζω κουφώματα σε κανεναν - δεν ειναι δικο μου το σπιτι. Αν ειχα προβλημα οπως το λε΄ς θα φωναζα θα αλλαζανε τα κουφωματα κ θα τους τα αφαιρουσα απο το ενοίκιο. Για αυτο κ ειπα πριν... πάνω απο 1 εγγυηση εγω δε δίνω. Αν μ ζητησει κάποιος 2 απλα δεν το κλείνω.

Δεν θα βάλει τον εξολοθρευτη μεσα στο σπιτιι του. Ξερει ποιος ειμαι και που δουλευω. Δεν με συμφέρει να με δυσφημησει ο άλλος. Δεν ειμαι κανας γυρολόγος.

Μια άλλη μ ειπε να της δωσω 6 ενοικια μπροστά να φτιάξει σόμπα λεει οικονομικη ... γιατι δεν ειχε θέρμανση το σπιτι της.

ΤΥΝ απευθειας.

Μονο σοβαρές προτάσεις απο σοβαρούς ανθρώπους. Αλλιως ας βάζουν μέσα το καθε μετεωρο που ειπες κ εσυ κ να τον κυνηγανε μετά δικαστικά να τους δωσει τα χρηματα τους.

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο ουτε στα ενοικια. Καθε ενας κ καθεμια αναλογα το μυαλο κ τις επιλογες τους.
Αυτό είπα βρε Ντεβιλ ?
Το αλλάζω εγώ σημαίνει αναλαμβάνω το κόστος και τα βρίσκουμε στο ενοίκιο αν δεν έχει ο ιδιοκτήτης..

Αυτό λέγεται διευκόλυνση..
Δεν ξέρεις ο ιδιοκτήτης τι έχει οπότε προτείνεις αυτό..
Υπάρχει καλύτερο όταν πλεο θέλετε να μιλάμε ΚΑΙ για ανθρωπιά?

Όσο για την δουλεια σου την ξέρω ...
Αλλά και εδώ πάλι λάθος κάνεις..
Μίλησα για την οικονομική εξασφάλιση..δεν πονοκεφαλιαζεις να βρεις πελάτες κάθε μήνα..
Ο μισθός μπαίνει είτε κάνεις δουλειά γραφείου είτε τρέχεις σε άλλες υποθέσεις ;)

Έλα πραγματικα το κουράσαμε εδώ μέσα αυτό το θέμα ...
Πιστεύω ότι συμφωνούμε ότι ΟΛΟΙ θέλουνε ένα καλό σπιτι όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται σε γνωστά θεματακια πλεον δεν ειβαι ουτε καν αξία σχολιασμού εφοσον δεν υπάρχει πρόθεση συζητήσεις πάρα εναντίωση:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ναι αλλα γιατι να με βάλει εμενα να του φτιαξω το σπιτι και να ερθω εγω σε συνενοηση με τους μηχανικους κ όχι αυτος ;

ηρθα για να νοικιασω σπιτι κ να ασχοληθω με τη δουλεια μ Μαργαριτα οχι με τη δουλεια του ιδιοκτητη που βαριέται.

Οποτε πρεπει να συζητησουμε... πως θα διαμορφωθει το ενοικιο σε ενα σπιτι που έχει τέτοιο κουσουρι ή εστω να πληρωσει συμβολικα 1 λογαριασμο σε κάποια ΔΕΗ ή νερο και να ασχοληθω εγω να φτιαξω το σπιτι του. Και αν το δεχτώ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα γιατι να με βάλει εμενα να του φτιαξω το σπιτι και να ερθω εγω σε συνενοηση με τους μηχανικους κ όχι αυτος ;
Μα δεν σε βάζει αυτός?

Κατάλαβες από ποια άποψη το είπα?
Πιστευω οτι με αυτα τα κουφωματα (απορω πως πηρε ενεργειακο χαρτι ) θα επιβαρυνθω περισοτρο στη θερμανση ..

Το σπιτι ηταν κατ αλλα μια χαρα ..
Επειδη ακριβως δεν βρισκω και επειδη πλεον αγανακτησα με τα αχουρια που βλεπω λαι τις παραλογες τιμες που εχουν στην Αθηνα εκαν μια προταση ..


Οποτε πρεπει να συζητησουμε... πως θα διαμορφωθει το ενοικιο σε ενα σπιτι που έχει τέτοιο κουσουρι.
Το ενοίκιο δεν το συζητάνε ..
Αντε να κόψουν κάνα 50αρικο ..δεν τους νοιαζει πλεον τι προσφέρουν κάποιοι γιατί ειναι αυτο που είπα ,ΜΟΝΟ να πάρουν..

Ξέρεις ποτε πετυχαίνεις καλύτερη τιμή;
Όταν του πεις πάρε τα ενοίκια όλα μπροστά για ένα χρόνο..
Εκει ναι κανεις καλη διαπραγματευση ..

Γινεται πλεον και αυτο γιατι δεν σου κρυβω πως το φεσι παει συννεφο και ξερω ιδιοκτηρες που τα μαζεψαν εν μια νυκτί οι ενοικιαστες και τους αφησαν πολλα χρεοι σε λογαριασμούς..

Γι αυτό ένα ακόμα που είναι αδιαπραγματευτο για εμένα είναι οποίος μπαίνει στο σπίτι να κάνει και αυτός την σύνδεση στο όνομα του και να δίνει και τις εγγυήσεις στην ΔΕΗ Ύδρευση ούτως ώστε όταν φεύγει να μην αφήνει ούτε ευρώ απλήρωτο..

Φυσικά εσύ δεν θα ασχοληθείς με τέτοιο σπιτι ..
Έλα όμως που κάποιος άλλος θα το νοικιασει και αυτό θα του δώσει το βήμα να μην αλλάξει νοοτροπία ιδιοκτήτη ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Οχι εγω δεν θα ασχολιόμουν. Γιατι εγω θα του προπλήρωνα και το ενοίκιο. Συνηθως το βάζω πιο νωρίς... 27-28 κάθε μηνα για τον επομενο και ειμαι ησυχος ενοικιαστης δεν κάνω πάρτυ.. δεν κανω φασαριες. Δεν προκαλώ ζημιές. Ειμαι συνενοησιμος και δεν ειμαι ειρωνας τσαμπουκάς κ αγενής.

Αμα θέλει τέτοιον θα μάθει κ αυτος να ειναι σοβαρός. Τα κουφωματα ειναι κατι βασικο δειχνει πως το σπιτι δεν εχει συντηρηθεί.

Ποσο μάλλον να μ έρθει κ με τσαμπουκα οτι ειμαι καλομαθημενος. Θα τον εκραζα επιτοπου κ θα έφευγα, δεν λυπαμαι σε κάτι τέτοια τους 'ΕΚΤΕΛΩ" λεκτικά ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι εγω δεν θα ασχολιόμουν. Γιατι εγω θα του προπλήρωνα και το ενοίκιο. Συνηθως το βάζω πιο νωρίς... 27-28 κάθε μηνα για τον επομενο και ειμαι ησυχος ενοικιαστης δεν κάνω πάρτυ.. δεν κανω φασαριες. Δεν προκαλώ ζημιές. Ειμαι συνενοησιμος και δεν ειμαι ειρωνας τσαμπουκάς κ αγενής.
Ωραία τέτοιους θέλουμε, αν θα έρθει σε εμένα στο νοικιάζω δέχομαι με έπεισες :bleh: :lol:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ωραία τέτοιους θέλουμε, αν θα έρθει σε εμένα στο νοικιάζω δέχομαι με έπεισες :bleh: :lol:

Ωραία οποτε θα σ δώσω το τρεχον ενοικιο και την εγγυηση ... η πορτα ποσα κλειδιά έχει ; :P φαντάζομαι δεν θα κρατήσεις ούτε ενα :P
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία οποτε θα σ δώσω το τρεχον ενοικιο και την εγγυηση ... η πορτα ποσα κλειδιά έχει ; :P φαντάζομαι δεν θα κρατήσεις ούτε ενα :P
Να κρατήσω?
Πας καλά?

Αν θες άλλαξε και κλειδαριά αλλά θα την πληρώσεις εσύ φυσικά και θα μου δώσεις τα σωστά κλειδιά φεύγοντας γιατί μετά την υπογραφή δεν θα με ξαναδείς..
Μόνο την τράπεζα θα βλέπεις κάθε μήνα..

Οπότε μην ελπίζεις ότι θα ερχοναι κρυφά στο σπίτι σου τα βραδυα όταν λείπεις :bleh:

Άσε και σήμερα θα δω σπίτι διαδικτυακά...
Θα μου το δείξει ο μεσίτης με βιντεοκληση..

Ξέρω θα μου δείχνει ότι θέλει και ειναι ρίσκο αλλά γ@μ# τις υποχρεώσεις μου ,πόσα κομμάτια να γίνω;

Ελπίζω τουλάχιστον να καταλήξω αυτή την εβδομάδα γιατί ειβαι πολύ ψθχοφθορο όλο αυτό...το στομάχι μου είναι στα όρια του ..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ε καλά εσένα θα έβαζα να μ πληρωσεις τη κλειδαριά ;;; λολ αφου εγώ θέλω να την αλλάξω. Ναι εννοείται τα σωστά κλειδιά κ ολα!

Ρε φίλε σε τι φρουτα έχεις πεσει κ εσυ 😆
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εδω που τα λέμε.... και οι ιδιοκτητες με το καθε καρνάβαλο περνάνε ζόρια. Υπο αυτη την εννοια Μαργαριτα εγω σεβομαι το κοπο κ την αγωνια σου. Με μενα προβληματα δεν θα ειχες... γενικα μπορει κάποιες φορές να παινευομαι και να μιλάω λιγο παραπανω αλλά πουστια δε θα σου παιξω. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε καλά εσένα θα έβαζα να μ πληρωσεις τη κλειδαριά ;;; λολ αφου εγώ θέλω να την αλλάξω. Ναι εννοείται τα σωστά κλειδιά κ ολα!

Ρε φίλε σε τι φρουτα έχεις πεσει κ εσυ 😆
Ειδες που το λες και μονος σου ..

Εχω φαει πολυ παραμυθι και πολλες φορες τα μουτρα μου γι αυτο και με βελεπιες απολυτη και δεν σηκωνω μυγα στο σπαθι μου πλεον οσο αφορα πολλα πραγματα ..
Και σου λεω εγω παλι ειμαι και λιγο πιο ελαστικη ο συζηξ ειναι ανελέητος(προσπαθω να του μοιασω :lol: ) στην κυριολεξια στα επαγγελματικα και πραγματικα τον θαυμαζω γιατι παντα στο τελος εχει δικιο ,(μου την δινει βεβαια αυτο λιγακι :redface:)!

Κανενας μας δεν θελει να μπαινει σε αυτο το τρυπακι αλλα ελα που τα φρουτα πλεον τα συναντας καθημερινα και παντου ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εδω που τα λέμε.... και οι ιδιοκτητες με το καθε καρνάβαλο περνάνε ζόρια. Υπο αυτη την εννοια Μαργαριτα εγω σεβομαι το κοπο κ την αγωνια σου. Με μενα προβληματα δεν θα ειχες... γενικα μπορει κάποιες φορές να παινευομαι και να μιλάω λιγο παραπανω αλλά πουστια δε θα σου παιξω. ;)
Ελα ειπαμε του χρονου τον Μαιο τελειωνει ο ενας φοιτητης μου και αν δεν κανει και το μεταπτυχιακο του θα φυγει μου ειπε οποτε κλεισαμε :bleh::bleh:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Είναι η καθαρά προσωπική σου άποψη όπως και η δική μου άλλωστε και δεν αποτελεί τον κανόνα....
Ξαναλεω λοιπον μέσα στην κρίση είδα και επιχειρήσεις να ανθίζουν τρέλα..

Είπαμε ΕΚΤΟΣ από τα άσχημα πραγματα έφερε ΚΑΙ αυτό..

Εδω μεσα πλεον πρεπει να μιλαμε με υποτιτλους για να μην πιάνο μαστε από λέξεις μόνο ;) :bye2:
Καλά κρασιά Μαργαρίτα μου
Αδικία;.
Ως προς τι ;
Αδικία είναι το να βρίσκεις κάποιον στην ανάγκη και να υπερκοστολογείς ένα αγαθό, το οποίο πάντοτε θα υπάρχει σε ζήτηση γιατί είναι απαραίτητο, για το οποίο δεν δούλεψες ποτέ και μόνο από τύχη βρέθηκε στα χέρια σου, όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις των ιδιοκτητών.
Έπειτα ΑΥΤΟΙ εκμεταλευονται ΟΧΙ εσύ..
Γιατί να απολογηθεις εσύ για τους άλλους?
Ορίστε;
Και εσυ εκμεταλευεσαι καταστάσεις αλλά προφανώς στο δικό σου επαγγελματικό κόσμος ...
Αυτό λοιπόν γιατί μα σε κάνει διαφορετικό από αυτούς;
Ως "ψυχοθεραπεύτρια" που είσαι, θα σε αφήσω να μαντέψεις τι αμυντικό μηχανισμό χρησιμοποίησες εδώ :)
(hint: ξεκινάει από προ και τελειώνει σε βολή).
Και κάτι τελευταίο γιατί επειδή αυτοί που έχουν ακίνητη περιουσία ανήκουν στην κατηγορία " των εχθρών "γι αυτους που δεν έχουν;
Προσωπικά δεν βλέπω κάπου εχθρούς, αλλά όταν έχεις έναν άξεστο νεόπλουτο να σου πίνει το αίμα, λογικό να τον θεωρείς "εχθρό".
Μήπως να αναλογιστουμε λιγάκι τι είμαστε εμείς πάλι εδώ και πως σκεφτόμαστε και να αφήσουμε τον κόσμο που έχει κάτι και να δούμε πως θα αποκτήσουμε και εμείς..
Το αντιλαμβάνεσαι πως αυτό είναι ένα ψέμα έτσι; Δεν μπορούν όλοι ν' αποκτήσουν αυτά που έχεις εσύ. Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να προγραμματίσει για τον επόμενο μήνα, πόσο μάλλον να κάνει και τις "επενδύσεις" που κάνεις εσύ.
Γιατί μιλάμε για το προφανές πλέον εδώ μέσα με την τροπή που πηρε η συζήτηση ...
Γιατί να έχεις εσύ και όχι εγώ;
Έχε ό,τι θες Μαργαρίτα μου, και μόστραρέ το όσο θες. Και περίμενε και τις ανάλογες αντιδράσεις μετά από τόσο φλεξ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Αδικία είναι το να βρίσκεις κάποιον στην ανάγκη και να υπερκοστολογείς ένα αγαθό, το οποίο πάντοτε θα υπάρχει σε ζήτηση γιατί είναι απαραίτητο, για το οποίο δεν δούλεψες ποτέ και μόνο από τύχη βρέθηκε στα χέρια σου, όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις των ιδιοκτητών.
Πούλησα το αυτοκίνητο μου πρόσφατα και έκανα αγγελία αναφέροντας το ποσό που ζητούσα και όλα τα προβλήματα που είχε. Έφαγα 2, 3 προσβλητικά σχόλια ότι το υπερκοστολογώ και ότι είμαι εκμεταλλευτής. Αυτή τη νοοτροπία δεν την καταλαβαίνω. Λες και τους ανάγκασα να πάρουν το αυτοκίνητο. Φαντάζομαι τι θα γινόταν αν όντως το υπερκοστολογούσα.

Άλλοι κληρονομούν σπίτια, άλλοι γνωριμίες, άλλοι κτήματα, άλλοι μυαλό κ.λπ. Ελεύθερη αγορά και ο καθένας μπορεί να ζητήσει ότι τιμή θέλει. Αν κάποιος δεν του αρέσει η τιμή πάει σε άλλο πιο φθηνό. Αν δεν υπάρχει πιο φθηνό σημαίνει ότι η αγορά μπορεί να απορροφήσει την τιμή των ενοικίων.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ως "ψυχοθεραπεύτρια" που είσαι, θα σε αφήσω να μαντέψεις τι αμυντικό μηχανισμό χρησιμοποίησες εδώ :)
(hint: ξεκινάει από προ και τελειώνει σε βολή).
Αυτη ειναι δικη σου επαγγεματκη ιδιοτητα αγαπητη μου κα αυτων που θελουν να πιστευω οτι εδω μεσα κανω αυτο :bleh:

Δοξα το Θεο εργασια εχω και δεν " ψαρευω εδω μεσα πελατες " .....

Το λυσαμε αυτο ?
ελπιζω να το πεταξεις απο πανω σου επιτελους αφου σε καιει και το λες συχνα πικνα ..μην φοβασαι δεν σου κλεβω πελατε :bleh:
Προσωπικά δεν βλέπω κάπου εχθρούς, αλλά όταν έχεις έναν άξεστο νεόπλουτο να σου πίνει το αίμα, λογικό να τον θεωρείς "εχθρό".
Γιατι ασχολεισαι ?
Απλη ερωτηση ..

Οπως ειπα και πιο πανω και εσυ και εγω εχουμε τα θεματακια μας ...

Γιατι σε νοιαζει ο νεοπλουτος ?
Και εμενα με ενοχλουν αυοι για πολλους λογους αλλα δεν τους δινω σημασια ,κοιτα το δικο μου πορτοφολι και πως θα το γεμισω ..
Καντω σε παλασσει απο ολο αυτο ..
Το αντιλαμβάνεσαι πως αυτό είναι ένα ψέμα έτσι; Δεν μπορούν όλοι ν' αποκτήσουν αυτά που έχεις εσύ. Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να προγραμματίσει για τον επόμενο μήνα, πόσο μάλλον να κάνει και τις "επενδύσεις" που κάνεις εσύ.
Σαφεστατα και οχι και εναι πολυ ακυρο να υποστηρζεται κατι τετοιο ειδικα οταν μιλαμε για νατιληψη και οχι για αλλα θεματα ....

Θα πω κατι γενικο
Σταματηστε να ασχολειστε με το ποσα βγαζει ο διπλανος σας ...

Δεν του χαριστηκαν ,κοπιασε για να ειναι σε μια αλλη θεση ,δεν θα παψει να κανει επαγγεματικες συζητησεις επειδη καποιοι εχουν θεματακια και κομπλεξ να το πω απλα ..

Ειναι καθαρα πως το βλεπει ο καθενας .Εμενα δεν με νοιαζει ποσα βγαζει ο αλλος και κυριως θα χαρω γαμω την τρελα μου οταν βλεπω ανθρωπους να επενδυουν επαγγελματικα ..

Τι στο καλο εχετε παθει ?

Και κατι το οποιο κακως το σχολιαζω αλλα απανταω το ξερεις ειδικα σε κατι τετοια πικροχολα και ανηθικα για εμενα σχολια εφοσον τα προκαλεις ..
Εγω κανω επένδυσεις μετα απο κοπους και στερησεις σχεδον μισης ζωης οποτε εσυ(ξερεις πως το λεω φανταζομαι ;)) εισαι η τελευταια εδω μεσα που θα μου πεις αν θα μιλαω γι αυτα και πως θα μιλαω ...

Δεν μου δανεισες και σου χρωσταω ή τελος του μηνα δεν θα μου πληρωνεις κανεναν λογαριασμο ..

Το κλεινω αυτο το θεμα και επιτελους μαθε να ξεχωριζεις και να μην βαζεις την εμπαθεια σου μπροστα και να κλειινεις τα ματια στο θεμα που συζηταμε ..

Και στην τελικη στην ηλικια που εισαι καλο ειναι να ακους καποια πραγματα ωστε αργοτερα οταν θα καταφερεις και εσυ και φτασεις στην ηλικια μου και εχεις κανει καποια χρηματα τα οποια δεν σου χαριστικαν αλλα τα εβγαλες με πολυ προσωπικη δουλεια πως μπορεις να τα επενδυσεις ..
Μαθαινεις απο αυτα δεν βγαζεις θεμα ..

Κρατα αυτο και ασε τι κανω εγω και ο καθενας εδω μεσα που μιλα για επιχειρηματικες κινησεις

Έχε ό,τι θες Μαργαρίτα μου, και μόστραρέ το όσο θες. Και περίμενε και τις ανάλογες αντιδράσεις μετά από τόσο φλεξ.
Φλεξ για εσενα και μονο και αυτο αποδεικνυεται απο αυτα που ειπες πιο πανω ..

Αν δεν σε ενοχλουσε καλη μου θα το εβλεπες οπως ακριβως το παρουσιαζω και οχι οπως το εχεις εσυ στο μυαλουδακι σου .;)

Τιποτα παραπανω και ειλικρινα λυπαμαι για μια ακομα φορα ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πούλησα το αυτοκίνητο μου πρόσφατα και έκανα αγγελία αναφέροντας το ποσό που ζητούσα και όλα τα προβλήματα που είχε. Έφαγα 2, 3 προσβλητικά σχόλια ότι το υπερκοστολογώ και ότι είμαι εκμεταλλευτής. Αυτή τη νοοτροπία δεν την καταλαβαίνω. Λες και τους ανάγκασα να πάρουν το αυτοκίνητο. Φαντάζομαι τι θα γινόταν τι θα γινόταν αν όντως το υπερκοστολογούσα.
Κακως επρεπε να τους ρωτησεις τι μας λες τωρα και εσυ :lol: :lol:
Ελα εχεις αυτοκινητο εισαι φραγκατος τελος δεν εχεις δικαιωμα να μιλας :redface:
Άλλοι κληρονομούν σπίτια, άλλοι γνωριμίες, άλλοι κτήματα, άλλοι μυαλό κ.λπ. Ελεύθερη αγορά και ο καθένας μπορεί να ζητήσει ότι τιμή θέλει. Αν κάποιος δεν του αρέσει η τιμή πάει σε άλλο πιο φθηνό. Αν δεν υπάρχει πιο φθηνό σημαίνει ότι η αγορά μπορεί να απορροφήσει την τιμή των ενοικίων.
Αυτη ακριβως ειναι η πιο σωστη ακομπλεξαριστη αντιμετωπιση απο ολους οσους το αντιμετωπιζουν το ολο θεμα οπως πρεπει

Σου αρεσει καλως ,δεν σου αρεσει πας αλλου ..

Για ποιες υπερκοστολογισεις μιλανε ατομα που δεν ξερουν ποσο παει το τετραγωνικο στο πλακακι να το πω απλα ή η συντηριση σπιτιων ?

Για χαλαρωστε λιγακι οι μικροι τις παρεας ...βγειτε εξω στην πραγματικη ζωη να δειτε τι σημαινει τα βγαζω περα με σπιτι παιδια οικογενεια ,τι θυσιες και στερησεις γινονται για να αποκτηθει το οτιδηποτε (αυτοκινητο -σπιτι )και μετα μιληστε για αξιες και κοστοι ;)

Δειτε πως μεγαλωνουν αλλοι γονεις τα παιδια τους και αυτα τα χρηματα που μου δινουν πρεπει εγω να εκτιμω και να τους προσφερω το αντιστοιχο και μετα μιληστε για νεοπλουτους που αυτη η κατηγορια ανηκει στη δικη σας γενια ..



Τραγικη αντιμετωπιση για ακομη μια φορα αλλα δεν εκπλησομαι πλεον ..:bye2:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Πούλησα το αυτοκίνητο μου πρόσφατα και έκανα αγγελία αναφέροντας το ποσό που ζητούσα και όλα τα προβλήματα που είχε. Έφαγα 2, 3 προσβλητικά σχόλια ότι το υπερκοστολογώ και ότι είμαι εκμεταλλευτής. Αυτή τη νοοτροπία δεν την καταλαβαίνω. Λες και τους ανάγκασα να πάρουν το αυτοκίνητο. Φαντάζομαι τι θα γινόταν αν όντως το υπερκοστολογούσα.

Άλλοι κληρονομούν σπίτια, άλλοι γνωριμίες, άλλοι κτήματα, άλλοι μυαλό κ.λπ. Ελεύθερη αγορά και ο καθένας μπορεί να ζητήσει ότι τιμή θέλει. Αν κάποιος δεν του αρέσει η τιμή πάει σε άλλο πιο φθηνό. Αν δεν υπάρχει πιο φθηνό σημαίνει ότι η αγορά μπορεί να απορροφήσει την τιμή των ενοικίων.
Κάτι μπορεί να χαρακτηριστεί ως ακριβό ή φθηνό ανάλογα με την αξία την οποία έχει το ίδιο. Όχι από το αν μπορούμε εμείς ή όχι να διαθέσουμε το συγκεκριμένο ποσό.

Π.χ. κάποιος μπορεί να πει ότι 150.000 ευρώ για ένα αεροπλάνο είναι πάρα πολλά. Ναι, πολλά από την άποψη ότι για εμάς τους καθημερινούς ανθρώπους το να σκάσουμε 150.000 ευρώ είναι ουτοπικό. Όμως, 150.000 ευρώ για αεροπλάνο είναι στην πραγματικότητα λίγο. Θα μπορούσε να πει κανείς φθηνό. Οπότε το να πουλήσεις ένα προβληματικό αυτοκίνητο που ενδεχομένως να αξίζει πολύ λιγότερο, ναι, δείχνει ότι υπερκοστολογείς και δεν έχει να κάνει με το αν μπορεί κάποιος να το πάρει αλλά με το ότι και να τα είχε, πάλι δεν θα τα άξιζε. Θα το ακούσεις το feedback, μην περιμένεις να πουλήσεις έτσι κάτι, υπάρχει πιθανότητα να μην αγοραστεί και ποτέ.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,076 μηνύματα.
οι τιμές των ενοικίων βάσει προσφοράς και ζήτησης, αλλά και του γενικότερου κόστους της οικοδομής είναι νορμάλ.

αυτό που δεν είναι νορμάλ στην χώρα είναι οι μισθοί. το κόστος ζωής είναι τεράστιο πλέον, κι έχεις μισθούς από την εποχή της δραχμής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Οπότε το να πουλήσεις ένα προβληματικό αυτοκίνητο που ενδεχομένως να αξίζει πολύ λιγότερο, ναι, δείχνει ότι υπερκοστολογείς και δεν έχει να κάνει με το αν μπορεί κάποιος να το πάρει αλλά με το ότι και να τα είχε, πάλι δεν θα τα άξιζε. Θα το ακούσεις το feedback, μην περιμένεις να πουλήσεις έτσι κάτι, υπάρχει πιθανότητα να μην αγοραστεί και ποτέ.
Το θέμα είναι αν τα προβλήματα αναφέρονται στην αγγελία ή αν σκόπιμα τα κρύβεις όπως κάνει η πλειοψηφία. Αν κοστολογείς ένα προϊόν Χ ευρώ και έχεις καθημερινά ενδιαφερόμενους αγοραστές δεν είναι υπερκοστολογημένο. Αν το βάλεις 10*Χ και δεν ενδιαφέρεται κανείς είναι υπεροκοστολογημένο και θα έχει μηδενική ζήτηση. Ή θα αναγκαστείς να μειώσεις τη τιμή ή θα περιμένεις να βρεθεί κάποιος που δεν τον ενδιαφέρουν τα χρήματα να το πάρει. Το να το κατακρίνεις αυτό είναι σαν να τον κατακρίνεις ότι κέρδισε το τζόκερ. Σκέψου ότι αναλαμβάνει το ρίσκο να το έχει ανοίκιαστο για μήνες περιμένοντας τον μέγα ευεργέτη.

Με άλλα λόγια ο Devil π.χ. σωστά αντέδρασε με το μουχλιασμένο σπίτι γιατί ήταν κάτι που έπρεπε να αναφερθεί.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,232 μηνύματα.
οι τιμές των ενοικίων βάσει προσφοράς και ζήτησης, αλλά και του γενικότερου κόστους της οικοδομής είναι νορμάλ.

αυτό που δεν είναι νορμάλ στην χώρα είναι οι μισθοί. το κόστος ζωής είναι τεράστιο πλέον, κι έχεις μισθούς από την εποχή της δραχμής.
Ακριβώς.
Οι τιμές στις Ευρωπαικές πρωτεύουσες μπορεί να είναι και διπλάσιες-τριπλάσιες σε σχέση με την Αθήνα και σε πολλές χώρες το ενοίκιο σε χωριά-κωμοπόλεις έχει τιμές Αθήνας.
Όμως δεν είναι πρόβλημα γιατί υπάρχουν αντίστοιχοι μισθοί με εξαίρεση κάποιες πρωτεύουσες που χαμηλόμισθος αναγκαστικά θέλει συγκάτοικο. Όμως και πάλι ισχύει για τους χαμηλόμισθους αυτό.

Στην Ελλάδα και ειδικά Αθήνα λόγω τουρισμού και γενικά ξένων(πχ χρυσή βίζα) που αμοίβονται με άλλα οικονομικά μεγέθη έχουν ανέβει οι τιμές σε επίπεδα απρόσιτα όχι μόνο για τους χαμηλόμισθους του βασικού μισθού.

Στην Ελλάδα το 47% των μισθωτών έχει μισθό ως 800, το 63% ως 1.000 ενώ το 91% ως 2.000.
Μεικτά πάντα ε.
Δηλαδή το 63% των μισθωτών αν δεν έχει άλλα εισοδήματα ή δεν συγκατοικεί σπίτι Αθήνα δεν μπορεί να συντηρήσει. Ακόμα και αυτός με χιλάρικο μισθό(καθαρό 820, αν είναι ιδιωτικού τομέα αρα 14 μισθοί βγαίνει κάπου στα 950 το μήνα), αν έχει 500+ νοίκι αν βάλεις και τους λογαρισμούς ίσα που φτάνουν τα λεφτά για να ζήσει.

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό και τουλάχιστον μέχρι να πάνε οι μισθοί εκεί που πρέπει, πρέπει με κάποιο τρόπο να συγκρατηθούν τα νοίκια.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top