Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
@Himela
Για να πω την αλήθεια το υποψιαστηκα αλλά δεν εκατσα να το ψαξω για να το διασταυρωσω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
@Himela
Για να πω την αλήθεια το υποψιαστηκα αλλά δεν εκατσα να το ψαξω για να το διασταυρωσω.
Δε σε κατηγορώ, απλά καλό είναι να μην μεταδίδουμε fake news όσο μπορούμε. Αυτό. Καλά έκανες και το πόσταρες, δεν υπάρχει πρόβλημα. :)
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αστυνομία περιμένει τα αποτελέσματα από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας για να δει πού βρίσκονταν οι πέντε ύποπτες την ημέρα και την ώρα του συμβάντος, (αν δεν έχει ήδη τα αποτέλεσματα).

Λογικά από εβδομάδα θα έχουμε εξελίξεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Oύτε στην εποχή της Κλεοπάτρας... :hmm:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Συνεχίζουν να ψάχνουν την υποπτη σε γνωστές της Ιωάννας ενώ είναι ηλίου φαεινοτερο ότι η δράστης πληρώθηκε από άλλον για να ρίξει το βιτριόλι. Περιμένουν τόσες μέρες να βρεθούν οι κεραίες των κινητών και τώρα βρίσκουν ότι η κλήση σε ραδιοταξί έγινε από καρτοκινητο. Duh!!! Δύο επεισόδια law and order να έχεις δει ξέρεις ότι απαγορεύεται να έχεις ανοιχτό κινητό όταν κάνεις εγκληματική ενέργεια. Έχασαν φοβερά πολύ χρόνο να περιμένουν τις απαντήσεις από εταιρείες κινητών και όσο περνάνε οι μέρες τόσο πιο απίθανο είναι να βρεθεί ο ηθικός αυτουργός. Είναι σίγουρο ότι ο επαγγελματισμός που έδειξε η δράστης την κάνουν να μην είναι μια απλή ερασιτεχνική κίνηση. Στο φως στο τούνελ ο θεός αποστρατος διευθυντής της ΕΛΑΣ Κατερινόπουλος είπε το πρώτο λεπτό ότι άλλος έκανε το έγκλημα και η ηθική αυτουργος ήταν στο σπιτάκι της με ισχυρό άλλοθι. Χάνουν χρόνο με το να περιμένουν τις κινητές τηλεφωνιες. Αρχίζω να πιστεύω ότι δε θα λυθεί αυτή η υπόθεση κι αν κάποτε λυθεί θα είναι επειδή κάποιος το μαρτύρησε σε κάποιον κι αυτός ο κάποιος το καταγγείλει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που θα δώσει περισσότερες απαντήσεις κατά τη γνώμη μου θα είναι η άρση τραπεζικού απορρήτου των υπόπτων. Ποιος έκανε ανάληψη από τον λογαριασμό του κάποιο μεγάλο ποσό τελευταία; Ποιος από τους υπόπτους έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει κάποιον πληρωμένο δολοφόνο; Ποιος ενδεχομένως ζήτησε τον τελευταίο καιρό χρήματα από συγγενείς, φίλους και εργοδότη; Ποιος μπορεί να πούλησε κάποιο ακίνητο ή χρυσαφικά ας πούμε τον τελευταίο καιρό; Εκεί θα φανούν περισσότερα πράγματα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Επίθεση με βιτριόλι: Άλλη η ηθική, άλλη η φυσική αυτουργός!
Άααααντε! Πήρε δυο βδομάδες να το σκεφτούν τα σαϊνια. Τώρα θα αρχίσουν να ψάχνουν την φυσική αυτουργό λέει! Καλά! Πιο ηλίθιο σχέδιο δεν έχω ακούσει. Πού θα ψάξουν δηλαδή να τη βρουν, έστω κι αν έχουν μια εικόνα από ένα μακρινό βίντεο; Μήπως θα φτιάξουν αφίσα "wanted dead or alive"; Τους υπόπτους πρέπει να ψάξουν. Δεν είμαι ειδική αλλά έχω δει και 20 σεζόν law and order και σε τέτοια πάντα κοιτάνε το χρήμα πού οδηγεί. Η ηθική αυτουργός πλήρωσε ένα ποσό για να γίνει αυτό. Και μετρητά να το έδωσε, κάπου το βρήκε. Ψάξτε τις φορολογικές δηλώσεις, τί είχε πριν και τί έχει τώρα, ποιος ζήτησε λεφτά, ποιος έκανε κάποια πώληση. Μα είναι τόσο δύσκολο; Θα αφήσουν να περάσει κι άλλος καιρός να κυνηγάνε φαντάσματα, εντωμεταξύ αυτή που το έκανε αυτό θα έχει αλλάξει εμφάνιση ή/και θα βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μακάρι να βρεθεί ο/η ηθικός/ή αυτουργός, πάντως το συζητούσαμε αυτό το θέμα και με μία φίλη πριν (αφορμή αυτό που έγραψες για άρση τραπεζικών λογαριασμών). Δυστυχώς, και με μικρό χρηματικό ποσό θα μπορούσε να βρει φυσική αυτουργό να το κάνει. Δεν χρειάζεται να δώσεις 20-50+χιλιάδες ευρώ, στην Ελλάδα ζούμε, και με ένα ποσό μερικών χιλιάδων ή και εκατοντάδων ευρώ, τα οποία δεν δηλώνονται/εξαφανίζονται πανεύκολα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Χιμελόνι πολύ Law and Order βλέπεις! (αλλά έχεις δίκιο, το χρήμα μιλάει πολύ σε τετοιες περιπτώσεις ως στοιχείο)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Μακάρι να βρεθεί ο/η ηθικός/ή αυτουργός, πάντως το συζητούσαμε αυτό το θέμα και με μία φίλη πριν (αφορμή αυτό που έγραψες για άρση τραπεζικών λογαριασμών). Δυστυχώς, και με μικρό χρηματικό ποσό θα μπορούσε να βρει φυσική αυτουργό να το κάνει. Δεν χρειάζεται να δώσεις 20-50+χιλιάδες ευρώ, στην Ελλάδα ζούμε, και με ένα ποσό μερικών χιλιάδων ή και εκατοντάδων ευρώ, τα οποία δεν δηλώνονται/εξαφανίζονται πανεύκολα.
Μα κι εγώ δε μιλάω για τρελά ποσά. Εγώ θα έλεγα γύρω στο πεντοχίλιαρο. Αλλά κι αυτό το ποσό θα φανεί από κάπου οτι λείπει. Το πιθανότερο είναι οτι θα έχει κάνει κάποια πώληση ή θα έχει δανειστεί χρήματα ή θα έχει πάρει χρήματα από τον τραπεζικό της λογαριασμό. Με το να ψάχνουν την φυσική αυτουργό δε θα πετύχουν τίποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χιμελόνι πολύ Law and Order βλέπεις! (αλλά έχεις δίκιο, το χρήμα μιλάει πολύ σε τετοιες περιπτώσεις ως στοιχείο)
Αγάπη μεγάλη το law and order.. :yes:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@Himela το πιο πιθανο είναι τα χρήματα αυτά να είναι μαύρα (να μην φαίνονται σε καμια τράπεζα δηλαδη), ή αν μιλάμε για επαγγελματία δολοφόνο (ή σε αυτην την περίπτωση αυτός που έκανε την επίθεση) μπορεί η πληρωμή να ήταν σε κρυπτονομίσματα. Δεν νομίζω να είναι τόσο χαζοί ώστε να τράβηξαν μεγάλο ποσό από την τράπεζα.

Πάντως η γυναίκα που δέχτηκε επίθεση πρέπει να μιλήσει. Ο δράστης έχει κίνητρο την εκδίκηση. Θα μπορούσε να είναι έγκλημα πάθους ή να υπάρχουν λεφτά στη μέση.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Επίθεση με βιτριόλι: Άλλη η ηθική, άλλη η φυσική αυτουργός!
Άααααντε! Πήρε δυο βδομάδες να το σκεφτούν τα σαϊνια. Τώρα θα αρχίσουν να ψάχνουν την φυσική αυτουργό λέει! Καλά! Πιο ηλίθιο σχέδιο δεν έχω ακούσει. Πού θα ψάξουν δηλαδή να τη βρουν, έστω κι αν έχουν μια εικόνα από ένα μακρινό βίντεο; Μήπως θα φτιάξουν αφίσα "wanted dead or alive"; Τους υπόπτους πρέπει να ψάξουν. Δεν είμαι ειδική αλλά έχω δει και 20 σεζόν law and order και σε τέτοια πάντα κοιτάνε το χρήμα πού οδηγεί. Η ηθική αυτουργός πλήρωσε ένα ποσό για να γίνει αυτό. Και μετρητά να το έδωσε, κάπου το βρήκε. Ψάξτε τις φορολογικές δηλώσεις, τί είχε πριν και τί έχει τώρα, ποιος ζήτησε λεφτά, ποιος έκανε κάποια πώληση. Μα είναι τόσο δύσκολο; Θα αφήσουν να περάσει κι άλλος καιρός να κυνηγάνε φαντάσματα, εντωμεταξύ αυτή που το έκανε αυτό θα έχει αλλάξει εμφάνιση ή/και θα βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά..
Πραγματικά η λογική λέει ότι για να μην αναγνωρίστηκε η δράστις από το θύμα, υπάρχει ηθική αυτουργός. Ωστόσο, δεν πρέπει να ρίχνουμε ευθύνες στις αρχές με τέτοια ευκολία, γιατί δεν γίνεται να αποκλείσεις κανένα ενδεχόμενο με τη λογική και χωρίς στοιχεία. Συν τοις άλλοις, στις ειδήσεις ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και σαφώς μπορεί να έχει στα χέρια της η αστυνομία στοιχεία τα οποία σκόπιμα δεν δημοσιοποιεί. Εδώ και η Νικολούλη παίζει θέατρο μερικές φορές ότι δεν ξέρει τι συμβαίνει, ενώ ξέρει, για να μην κάνει ζημιά στις έρευνες.

Αυτό που προσωπικά μου προκαλεί εντύπωση είναι ότι η Ιωάννα δεν γνωρίζει ποιος της το έκανε. Δεν γίνεται να σε μισεί ένας άνθρωπος τόσο πολύ και να μην το έχεις αντιληφθεί. Σε άλλα δημοσιεύματα όμως εάν δεν κάνω λάθος αναφέρεται ότι έχει ένα κατονομάσει ένα άτομο, το οποίο έχει ισχυρό άλλοθι (και λογικό, εάν είναι ηθικός αυτουργός).
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
@Himela το πιο πιθανο είναι τα χρήματα αυτά να είναι μαύρα (να μην φαίνονται σε καμια τράπεζα δηλαδη), ή αν μιλάμε για επαγγελματία δολοφόνο (ή σε αυτην την περίπτωση αυτός που έκανε την επίθεση) μπορεί η πληρωμή να ήταν σε κρυπτονομίσματα. Δεν νομίζω να είναι τόσο χαζοί ώστε να τράβηξαν μεγάλο ποσό από την τράπεζα.
Αν ακολουθήσουν τις κινήσεις χρημάτων, κάτι θα βρουν. Δε μαζεύεις εύκολα 5 χιλιάρικα. Κάπου τα βρήκε. Κάτι θα φανεί.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσχετο-σχετικό, έβλεπα ένα μίνι ντοκιμαντέρ με αντίστοιχη κατάσταση στο Μπανγκλαντές:
Τουλάχιστον μία καινούρια περίπτωση γυναίκας που της έριξαν οξύ την εβδομάδα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Επίθεση με βιτριόλι: Άλλη η ηθική, άλλη η φυσική αυτουργός!
Άααααντε! Πήρε δυο βδομάδες να το σκεφτούν τα σαϊνια. Τώρα θα αρχίσουν να ψάχνουν την φυσική αυτουργό λέει! Καλά! Πιο ηλίθιο σχέδιο δεν έχω ακούσει. Πού θα ψάξουν δηλαδή να τη βρουν, έστω κι αν έχουν μια εικόνα από ένα μακρινό βίντεο; Μήπως θα φτιάξουν αφίσα "wanted dead or alive"; Τους υπόπτους πρέπει να ψάξουν. Δεν είμαι ειδική αλλά έχω δει και 20 σεζόν law and order και σε τέτοια πάντα κοιτάνε το χρήμα πού οδηγεί. Η ηθική αυτουργός πλήρωσε ένα ποσό για να γίνει αυτό. Και μετρητά να το έδωσε, κάπου το βρήκε. Ψάξτε τις φορολογικές δηλώσεις, τί είχε πριν και τί έχει τώρα, ποιος ζήτησε λεφτά, ποιος έκανε κάποια πώληση. Μα είναι τόσο δύσκολο; Θα αφήσουν να περάσει κι άλλος καιρός να κυνηγάνε φαντάσματα, εντωμεταξύ αυτή που το έκανε αυτό θα έχει αλλάξει εμφάνιση ή/και θα βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά..

Το θειικό οξύ δεν πωλείται απ'ότι διάβασα στο έτσι . Τώρα το να το παρασκευάσει κάποιος δεν είναι τόσο δύσκολο,αλλά θα μου έκανε τρομερή εντύπωση εαν δεν είχε απολύτως καμία προηγούμενη εμπειρία με κάτι σχετικό ή έστω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις . Άρα με λίγο research και σε συνδυασμό με το υλικό απο τις κάμερες μπορούν να κάνουν narrow down . Το πρόβλημα είναι αυτό που είπες όμως,ότι μέχρι να κάνουν narrow down η φυσική αυτουργός θα είναι σε άλλη ήπειρο & η ηθική δεν πρόκειται να βρεθεί ποτέ .

Όσο για το χρηματικό, λογικά θα είναι ένα σχετικά μικρό ποσό αλλά όχι και υπερβολικά μικρό . Το να έχεις την αστυνομία να σε κυνηγάει δεν είναι ρίσκο που παίρνεις τσάμπα :P . Not too small means detectable ;) . Εαν και το πιθανότερο είναι όπως είπε ο Johnny να είναι μαύρο χρήμα .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Έχει καεί το 93% του προσώπου της και το 20% του σώματός της. Η ποσότητα του καυστικού υγρού ήταν πολύ μεγάλη.

...ό,τι και να λέμε :no:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Τώρα λένε οτι από τα 20 κινητά γνωστών, φίλων και συγγενών της Ιωάννας, το ένα ήταν κλειστό την ώρα της επίθεσης κι αυτό κάνει τους αστυνομικούς να έχουν καταλάβει την υπεύθυνη. Τώρα μαζεύουν στοιχεία για να την πάνε στον εισαγγελέα. Αν όντως προδόθηκε από αυτό, ήταν χαζομάρα. Ας άφηνε το κινητό της κάπου αλλού, ποιος ο λόγος να το έχεις μαζί αφού το έχεις κλειστό και φαίνεται οτι είναι κλειστό κι οτι ανοίγει και πού ανοίγει;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγκεκριμένα, μέσω του GPS και των Google Maps μπορούν να δουν τα στίγματά της ακόμα και κατά τη διάρκεια που είχε απενεργοποιημένη τη συσκευή

@akikos αυτο δεν συνιστά καταπάτηση ιδιωτικότητας;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
@akikos αυτο δεν συνιστά καταπάτηση ιδιωτικότητας;
Από πότε το GPS ή το Google maps αφήνει στίγματα, όταν η συσκευή είναι κλειστή; :hmm:

Αυτό μού θυμίζει τον διευθυντή στο γυμνάσιο πού μας έλεγε ότι έχει βάλει συσκευή που αχρηστεύει τα κινητά στην εξώπορτα του σχολείου :laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top