Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά, εαν το θύμα δεν είναι γυναίκα,gay ή μετανάστης η είδηση δεν έχει ενδιαφέρον. Παιδιά διαφορετικού Θεού οι μεν με τους δε. Δεν θα έπρεπε να προβληθεί καν εδώ που τα λέμε για την ακρίβεια η είδηση.
Παιδιά διαφορετικού Θεού; Ποιοι; Θεωρείς ότι οι γυναίκες, οι γκέι, οι μετανάστες είναι κατά οποιοδήποτε τρόπο ευνοημένοι και κακώς είναι; Δε καταλαβαίνω πού το πας, αλήθεια.

Έχετε μια άρνηση να δείτε τα προβλήματα κατάματα. Έχετε άρνηση να παραδεχτείτε ότι οι γυναίκες είναι σε μεγαλύτερο κίνδυνο από τους άντρες, ότι οι μαύροι είναι σε μεγαλύτερο κίνδυνο από τους λευκούς, έχετε άρνηση να δείτε πόσοι ομοφυλόφιλοι δολοφονούνται ή ωθούνται στην αυτοκτονία λόγω της αντιμετώπισης της κοινωνίας. Αντιθέτως, θέλετε να τα κάνετε όλα ίσωμα, να εξισώσετε όλα τα προβλήματα προκειμένου να μη μιλήσουμε ποτέ για τις μάστιγες αυτού του κόσμου. Γιατί προφανώς δε σας συμφέρει αυτό, σας αρέσει η σημερινή κατάσταση, γιατί προφανώς είστε οι ευνοημένοι.

Έτσι θα εξισώσετε κάθε γυναίκα που πέφτει νεκρή, θύμα της πατριαρχίας με έναν τρελό παπά. Θα το κάνετε γιατί θέλετε να δείξετε πώς το να δολοφονηθεί μια γυναίκα από τον άντρα της είναι τόσο σπάνιο όσο να πάρει ένας παπάς βιτριόλι και να το πετάξει σε 5 άτομα. Και έτσι να θάψετε το πρόβλημα. Αλλά δε φτάνει αυτό, βγαίνετε τώρα και από πάνω και κατηγορείτε για εύνοια τους κολασμένους αυτού του κόσμου που το έγκλημα που κάναμε είναι να τονίσουμε τα περιστατικά που τους αφορούν προκειμένου να ευαισθητοποιηθεί κάποτε αυτός ο κωλόκοσμος. Τόσο σας πειράζει ε.

Γυναίκα δολοφονήθηκε στα γλυκά νερά απ' τον άντρα της. Γυναίκα μαχαιρώθηκε στην Ιταλία από τον πρώην άντρα της, που σκότωσε και το παιδί της. Γυναίκα βιάστηκε στα Πετράλωνα, έγκυος γυναίκα βιάστηκε στον Άγιο Παντελεήμονα, γυναίκα βιάστηκε και δολοφονήθηκε στη Ρόδο. Αν θέλετε όλα αυτά να τα εξισώσετε (σαν κοινωνικό ζήτημα) με έναν τρελοπαπα, λυπάμαι αλλά είστε εκτεθειμένοι.

Δεν υποβαθμίζω κανένα έγκλημα, η υποβάθμιση ξεκινάει εκεί που ξεκινάει η ταύτιση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Δεν πρέπει να λες κάθε φορά ό,τι θέλω και δε χρειάζεται να ανησυχείς τόσο να μη σε παρεξηγήσω, το ότι διαφωνούμε, στα πλαίσια ενός διαλόγου, δε σημαίνει πως θέλω να σου επιβάλω τη γνώμη μου, μπορείς ελεύθερα να λες τη δική σου, απλώς προσωπικά τη βρίσκω κοντόφθαλμη, συντηρητική και διαφωνώ, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα υπερασπιστώ το δίκαιώμά σου να λες ό,τι μα ό,τι θέλεις. :)
Κοιτα το τι ειναι συντηρητικο αστο καλυτερα.Απο εκει και περα εγω ειπα ξεκαθαρα οτι: Ο σαμαελ ανετα μπορουσε να πει διαφωνω με το οτι λες οτι η αλλη ειδηση ηταν πιο σημαντικη,απολυτα δεκτο αυτο αλλα ΟΧΙ να λεει και να χειραγωγει μια συζητηση λεγοντας οτι αφου καταλαβα οτι εκανα λαθος δεν ειναι ντροπη να το παραδεχτω!!! Νομιζω καταλαβαινεις το ατοπο και που εκανα ενσταση και ειναι ξεκαθαρο αυτο.
Εσυ μπορει να λες οτι υπερασπιζεσαι το δικαιωμα μου,ο σαμαελ οχι μονο δεν το κανει αλλα χειραγωγει ξεκαθαρα εδω και σε αλλα θεματα,Συνεχως μας λεει που να σταθουμε και τι ειναι σημαντικο.Οπως και μετα γλυκα νερα οτι δεν ειναισ ημαντικο ναλεμε για την γυναικοκοτνια.Ε.. σωνει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,365 μηνύματα.
Την καταδικαζω ΠΑΝΤΑ και το ξερεις , πολυ καλα.ΑΛΛΑ θες να τα παρουσιαζεις αλλιως.Απο εκει και πέρα μπορεις να πεις οτι διαφωνεις με το σκεπτικο μου,απολυτα δεκτο..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ.

Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να θεωρεις στανταρ οτι εγω ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΦΑΛΛΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ!
Δεν υπαρχει αυτο!
Ε ΑΡΚΕΤΑ!

Αυτο ειναι φασισμος και χειραγωγηση ξεκαθαρα.
Οχι φιλτατε σαμαελ.
Πεσμου οτι διαφωνω μετο σκεπτικο σου,πολυ ωραια!
Οχι να μου πετας με υφακι 1000 καρδιναλιων οτι οταν κανουμε λάθος να το παραδεχομαστε!
Αν θεωρουσα οτι ειχα κανει λάθος σαφως και θα το παραδεχομουν οπως εχω κανει πολλες φορες ΚΑΙ ΔΗΝΟΣΙΑ.κατι που δεν κανεις ΠΟΤΕ εσυ.

Δεν εκανα λαθος ξερω πολυ καλα τι λεω και αν σου αρεσει.Απολυτα δεκτο να μην συμφωνεις.
Να μου λες ομως οτι εφοσον εκανα λάθος πρεπει να το παραδεχτω...ειναι ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΙΣΗ και του χειριστου ειδους.Αυτο θελει ελεγχο.

Είναι φασισμός το οτι δείχνω έμπρακτα οτι είσαι δίκαιη ύπο όρους;
Ίσα ίσα,έγινε ο διάλογος στο άλλο θέμα για την γυναικοκτονία και ο Κλεάνθης πολύ ωραία και τακτοποιημένα έθεσε τα επιχειρήματα του. Τόνισε οτι είναι απαξίωση το να αγνοεί κανένας τον όρο, οτι υπάρχουν μελέτες που δείχνουν έμπρακτα οτι υπάρχει μάστιγα βίας κατά των γυναικών και οτι για αυτούς ακριβώς τους λόγους πρέπει να γίνει διάλογος πάνω στο θέμα. Εγώ τα δέχτηκα όλα αυτά γιατί είναι απολύτως λογικά. Διαφωνήσαμε βέβαια για την δεδομένη περίπτωση,και αυτό ακριβώς το θέμα είναι ο λόγος. Οτι δεν θεωρώ την κρίση σου αντικειμενική αλλά υποκειμενική.
Παιδιά διαφορετικού Θεού; Ποιοι; Θεωρείς ότι οι γυναίκες, οι γκέι, οι μετανάστες είναι κατά οποιοδήποτε τρόπο ευνοημένοι και κακώς είναι; Δε καταλαβαίνω πού το πας, αλήθεια.

Απαντάω σε αυτό κυρίως γιατί είναι το θεμέλιο και πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε.
Κάθε άλλο παρά ευνοημένοι είναι. Έχουμε δημιουργήσει μια κόλαση για αυτούς. Αξίζουν προβολή λοιπόν ; Σίγουρα, αδιαμφησβήτητα, γιατί όπως είπες, και πολύ σωστά τόνισες στο θέμα της Κάρολαιν, η πλειοψηφία των αδικημάτων είναι εναντίον τους.

Σε ρωτάω όμως, και απάντα μου με το χέρι στην καρδιά σε παρακαλώ. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να δείξουμε λιγότερο ενδιαφέρον για περιπτώσεις εγκλημάτων που δεν περιλαμβάνουν κάποια μειονότητα ; Συμφωνείς οτι ο ανθρώπινος πόνος απο που και εαν προέρχεται έχει τις ίδιες διαστάσεις ναι ή ου ; Θεωρείς οτι εαν το θύμα ήταν γυναίκα, συγκεκριμένα η Πουπουλίνα θα ήταν πιο ευαισθητοποιημένη ναι ή ου ; Εαν μου πεις ναι... θεωρείς οτι επειδή δεν είναι συχνά τέτοια περιστατικά,σημαίνει οτι έχει λιγότερη σημασία ο πόνος αυτών των ανθρώπων ;

Το ίδιο πράγμα θέλουμε Κλεάνθη. Και δεν διαφώνησα μαζί σου,στα επιχειρήματα που έθεσες στην υπόθεση της Καρολαιν. Είπα να προχωρήσουμε, είπες όχι, το θέμα είναι σοβαρό. Είχες δίκιο,ήμουν λάθος σε αυτό. Είδες οτι συμμετείχα στην συζήτηση και δέχτηκα ακόμα και τον όρο γιατί μας παρέθεσες στοιχεία οτι έχει βάσεις και οτι εαν αγνοείται όντως απαξιούμε για τα προβλήματα κατά κάποιον τρόπο. Έτσι λοιπόν σου λεω και εγώ, τώρα. Άξιζε την προβολή της και αυτή η είδηση ή όχι ; Θεωρείς οτι το σχόλιο της Πουπουλίνας ήταν σωστό ; Εαν σε αυτή την περίπτωση συμφωνείς μαζί της, σε εκτιμάω, σε ακούω, αλλά θα διαφωνήσουμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Είναι φασισμός το οτι δείχνω έμπρακτα οτι είσαι δίκαιη ύπο όρους;
Ίσα ίσα,έγινε ο διάλογος στο άλλο θέμα για την γυναικοκτονία και ο Κλεάνθης πολύ ωραία και τακτοποιημένα έθεσε τα επιχειρήματα του. Τόνισε οτι είναι απαξίωση το να αγνοεί κανένας τον όρο, οτι υπάρχουν μελέτες που δείχνουν έμπρακτα οτι υπάρχει μάστιγα βίας κατά των γυναικών και οτι για αυτούς ακριβώς τους λόγους πρέπει να γίνει διάλογος πάνω στο θέμα. Εγώ τα δέχτηκα όλα αυτά γιατί είναι απολύτως λογικά. Διαφωνήσαμε βέβαια για την δεδομένη περίπτωση,και αυτό ακριβώς το θέμα είναι ο λόγος.


Απαντάω σε αυτό κυρίως γιατί είναι το θεμέλιο και πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε.
Κάθε άλλο παρά ευνοημένοι είναι. Έχουμε δημιουργήσει μια κόλαση για αυτούς. Αξίζουν προβολή λοιπόν ; Σίγουρα, αδιαμφησβήτητα, γιατί όπως είπες, και πολύ σωστά τόνισες στο θέμα της Κάρολαιν, η πλειοψηφία των αδικημάτων είναι εναντίον τους.

Σε ρωτάω όμως, και απάντα μου με το χέρι στην καρδιά σε παρακαλώ. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να δείξουμε λιγότερο ενδιαφέρον για περιπτώσεις εγκλημάτων που δεν περιλαμβάνουν κάποια μειονότητα ; Συμφωνείς οτι ο ανθρώπινος πόνος απο που και εαν προέρχεται έχει τις ίδιες διαστάσεις ναι ή ου ; Θεωρείς οτι εαν το θύμα ήταν γυναίκα, συγκεκριμένα η Πουπουλίνα θα ήταν πιο ευαισθητοποιημένη ναι ή ου ; Εαν μου πεις ναι... θεωρείς οτι επειδή δεν είναι συχνά τέτοια περιστατικά,σημαίνει οτι έχει λιγότερη σημασία ο πόνος αυτών των ανθρώπων ;

Το ίδιο πράγμα θέλουμε Κλεάνθη. Και δεν διαφώνησα μαζί σου,στα επιχειρήματα που έθεσες στην υπόθεση της Καρολαιν. Είπα να προχωρήσουμε, είπες όχι, το θέμα είναι σοβαρό. Είχες δίκιο,ήμουν λάθος σε αυτό. Είδες οτι συμμετείχα στην συζήτηση και δέχτηκα ακόμα και τον όρο γιατί μας παρέθεσες στοιχεία οτι έχει βάσεις και οτι εαν αγνοείται όντως απαξιούμε για τα προβλήματα κατά κάποιον τρόπο. Έτσι λοιπόν σου λεω και εγώ, τώρα. Άξιζε την προβολή της και αυτή η είδηση ή όχι ; Θεωρείς οτι το σχόλιο της Πουπουλίνας ήταν σωστό ; Εαν σε αυτή την περίπτωση συμφωνείς μαζί της, σε εκτιμάω, σε ακούω, αλλά θα διαφωνήσουμε.
Κοιτα σαμαελ δεν εχω χρονιο για χασιμο.Ουτε καν διαβαζω τις δικαιολογιες σου τα πραγματα ειναι κξεκλαθαρα και στα λενε και αλλοι.
Συνεχως χειραγωγεις τις συζητησεις.
Στο θεμα με τα γλυκα νερα μας ελεγες να μην στεκομαστε στην γυναικοκτινια,οταν αυτο ειναι το ζητουμενο και οχι αν εχεσε ο δραστης ή το παιδι ειναι αυτου η του γειτονα.
ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩς ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΙΟΝΙΑ.

Αν αυτο δεν ειναι χειραγωγφηση εγω ειμαι ο Πάπας.

Τα ιδια και εδω

Θα μπορουσες να πεις οτι διαφωνω με την ιεραρχηση των ειδησεων που λες και να το συζητησουμε
Οχι να θεωρεις δεδομενο οτι ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΄ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ.
Αν δεν το καταλαβαινεις εχεις θεμα και τελειωνει εδω η συζητηση μου μαζι σου διοτι αρκετα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ρωτάω όμως, και απάντα μου με το χέρι στην καρδιά σε παρακαλώ. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να δείξουμε λιγότερο ενδιαφέρον για περιπτώσεις εγκλημάτων που δεν περιλαμβάνουν κάποια μειονότητα ;
Όχι, αλλά αν πρόσεξες πουθενά δεν κρίνω το έγκλημα σε όσα ανέφερα. Ίσα ίσα το θεωρώ μια εκ των απεχθέστερων πράξεων. Σε καλώ όμως να εντοπίσεις ποιος έκανε την σύγκριση των δύο. Η υποβάθμιση των εγκλημάτων ξεκινά εκεί που ξεκινά η σύγκριση όπως έγραψα. Μια σύγκριση άτοπη που ο μόνος της στόχος είναι να υποβαθμίσει τη γυναικοκτονία. Σε αυτό αντέδρασα, όχι στο πόσο σοβαρό είναι το έγκλημα που συζητάμε εδώ. Και ναι, δεν είναι συγκρίσιμα πράγματα. Το ένα είναι μια κοινωνική μάστιγα και το άλλο είναι μια ειδεχθής πράξη ενός επικίνδυνου παπά. Άρα για να απαντήσω και στο τελευταίο, προφανώς αξίζει την προβολή της. Εσύ όμως δεν την προέβαλες, τη σύγκρινες με τη γυναικοκτονία.

Εσύ υποβαθμισες μια κοινωνική μάστιγα, όχι εγώ ένα έγκλημα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Έτσι λοιπόν σου λεω και εγώ, τώρα. Άξιζε την προβολή της και αυτή η είδηση ή όχι ; Θεωρείς οτι το σχόλιο της Πουπουλίνας ήταν σωστό ; Εαν σε αυτή την περίπτωση συμφωνείς μαζί της, σε εκτιμάω, σε ακούω, αλλά θα διαφωνήσουμε.
Η διαστρεβλωση σου δεν εχει ορια.
Δεν ειπα πουθενα οτι δεν αξιζει να ειπωθει η ειδηση.
Το ζητουμενο ομως ειναι οτι το εκαναν ΤΟΟΟΟΟΟΣΗ ειδηση επειδη αφορα μητροπολιτες ξεκαθαρα.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ.Πιο ξεκαθαρα δεν γινεται.ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΣΚΑΙ.
Εχω δικαιωμα να το πω και να διαφωνησεις,αλλα οχι να λες αηδιαστικα οτι καταλαβα πως κανω λαθος και ντρεπομαι να το παραδεχτω.
ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ, ΦΙΛΤΑΤΕ.ΚΑΝΕΝΑ!
Και παραβλεπεις οτι ο βιασμος που ειπα,εγινε απο μεταναστες και εγραψα και για τους μεταναστες.Αυτο καν δεν το σχολιαζεις αλλα υπουλα υποννοεις οτι αν δεν αφορα το εγκλημα γυναικες και μετανασταες εγω δεν το θεωρω εγκλημα
ΝΑΙ...ΥΠΟΥΛΗ ΧΕΙΡΑΓΩΓΙΣΗ φιλτατε και ΥΠΟΥΛΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Να μην μιλησω για το απαξιωτικο υφος που μου μιλας,αφου ολα τα λεμε εδω σαν φιλαρακια.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
@klean χαρά στο κουράγιο σου :giveup:
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αν θέλετε όλα αυτά να τα εξισώσετε (σαν κοινωνικό ζήτημα) με έναν τρελοπαπα, λυπάμαι αλλά είστε εκτεθειμένοι.

Δεν υποβαθμίζω κανένα έγκλημα, η υποβάθμιση ξεκινάει εκεί που ξεκινάει η ταύτιση.
Το μείων σας στις συζητήσεις klean είναι ότι σας λείπει η αντικείμενικοτητα. Οτι εκμεταλεύεστε γεγονότα της επικαιρότητας επιλεκτικά και κατευθύνοντας τον εξαγριωμένο όχλο των social media. Μαεστρική προπαγάνδα.

Στο γεγονός του βιασμού της εγγύου σήμερα από 4 αλλοδαπούς πέρασε στα ψιλά. Όπως και της 50χρονης από τον Βούλγαρο χθές
Έαν στη θέση της βρισκόταν μια μετανάστρια και οι δράστες ήταν ημεδαποί θα είχε βουτήξει το σύμπαν με πορείες διαδηλώσεις και εσύ πρώτος από όλους θα έδινες κοινωνικοπολιτικές διαστάσεις γιατί η είδηση θα προωθούσε το ιδεολογικό σου αφήγημα.

Αυτός που θέλει να φέρει το ηθικό πλεονέκτημα οφείλει να είναι αντικειμενικός, και εσείς δεν είστε.

Παλεύεται για να πέσει η δυτική πατριαρχία του white male, αλλα είστε αδικαιολόγητα στραβοματηδες στην εισαγόμενη πατριαρχία η οποία στατιστικά προκαλεί και περισσότερα εγκλήματα κατά γυναικών.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο γεγονός του βιασμού της εγγύου σήμερα από 4 αλλοδαπούς πέρασε στα ψιλά. Όπως και της 50χρονης από τον Βούλγαρο χθές
Έαν στη θέση της βρισκόταν μια μετανάστρια και οι δράστες ήταν ημεδαποί θα είχε βουτήξει το σύμπαν με πορείες διαδηλώσεις και εσύ πρώτος από όλους θα έδινες κοινωνικοπολιτικές διαστάσεις γιατί η είδηση θα προωθούσε το ιδεολογικό σου αφήγημα.
Λυπάμαι (νοτ) αλλά μάντεψε: Πήγες πάλι Κουβά! Ιδού:


Και που να το ξερες, ήμουν εκεί. Όσο για το βιασμό της εγκύου, εγώ το ανέφερα πρώτη φορά στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Πάρε πίσω τώρα αυτά που είπες :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,365 μηνύματα.
Όχι, αλλά αν πρόσεξες πουθενά δεν κρίνω το έγκλημα σε όσα ανέφερα. Ίσα ίσα το θεωρώ μια εκ των απεχθέστερων πράξεων. Σε καλώ όμως να εντοπίσεις ποιος έκανε την σύγκριση των δύο. Η υποβάθμιση των εγκλημάτων ξεκινά εκεί που ξεκινά η σύγκριση όπως έγραψα. Μια σύγκριση άτοπη που ο μόνος της στόχος είναι να υποβαθμίσει τη γυναικοκτονία. Σε αυτό αντέδρασα, όχι στο πόσο σοβαρό είναι το έγκλημα που συζητάμε εδώ. Και ναι, δεν είναι συγκρίσιμα πράγματα. Το ένα είναι μια κοινωνική μάστιγα και το άλλο είναι μια ειδεχθής πράξη ενός επικίνδυνου παπά. Άρα για να απαντήσω και στο τελευταίο, προφανώς αξίζει την προβολή της. Εσύ όμως δεν την προέβαλες, τη σύγκρινες με τη γυναικοκτονία.

Εσύ υποβαθμισες μια κοινωνική μάστιγα, όχι εγώ ένα έγκλημα.

Η σύγκριση δεν έγινε για να γίνει αυτή καθεαυτή. Ούτε υπέθεσα οτι εσύ προσωπικά υποβάθμισες ουδέποτε το έγκλημα. Δεν έχω δει ποτέ να μην είσαι δίκαιος και αντικειμενικός προς όλες τις κοινωνικές ομάδες είτε είναι ευνοημένες είτε όχι, είτε είναι μειονότητες είτε όχι. Για την Πουπουλίνα είπα μόνο, οτι με το σχόλιο της το θεώρησα απαξιωτικό για το έγκλημα. Κάτι που δείχνει οτι δεν έχει μόνο ευαισθησία για τις μειονότητες(το οποίο θα ήταν μια χαρά), αλλά αδιαφορία προς ότι δεν είναι διαφορετικό. Το οποίο είναι μια νέα μορφή ρατσισμού, αντίστροφη. Και για αυτό ελπίζω να μην στηρίζεις αυτά που λέει. Γιατί θα είναι κρίμα...

Εσύ στηρίζεις τις μειονότητες και καλά κάνεις, και όλοι μας πρέπει και θέλω να πιστεύω εδω μέσα. Θα κάνουμε αντιρατσιστικά σχόλια,posts,θα διαδηλώσουμε, γιατί έτσι είναι τα πράγματα όπως είπες σήμερα. Είναι κόλαση για αυτούς, και υπάρχει μάστιγα βίας και απαξίωσης απέναντι τους,που είναι μείζων πρόβλημα. Δεν θα χρειαστεί λοιπόν να κάνουμε τα ίδια για τους λευκούς ή τους στρειτ ή τους άντρες. Γιατί σπάνια γίνονται επιθέσεις που τους στόχευσαν καθαρά λόγω αυτών των ιδιοτήτων τους.Δικά σου λόγια,και τα στηρίζω. Αλλά όποιος και να έρθει, είτε άντρας, είτε γυναίκα, είτε gay,είτε στρειτ που έχει πέσει θύμα βίας,την ίδια προσοχή και αγάπη δεν θα πρέπει να του δώσουμε; Μετριέται διαφορετικά ο πόνος του κάθε ανθρώπου ; Το πρόβλημα μου δεν είναι με εσένα, ίδια πράγματα πιστεύουμε θεωρώ. Ούτε η (απόλυτα δίκαιη) ευαισθητοποίηση υπερ των μειονοτήτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει δεν είναι σε προσωπικό βαθμό η αντιπαράθεση, ως φόρουμ το συζητάμε.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αλλά όποιος και να έρθει, είτε άντρας, είτε γυναίκα, είτε gay,είτε στρειτ που έχει πέσει θύμα βίας,την ίδια προσοχή και αγάπη δεν θα πρέπει να του δώσουμε; Μετριέται διαφορετικά ο πόνος του κάθε ανθρώπου ;
Ορθολογικά μπορεί να ευαισθητοποιηθείς με κάτι που είναι κοινωνικό πρόβλημα και όχι με ένα μεμονωμένο τυχαίο γεγονός, ας είναι και η ίδια τραγωδία , αυτό να θες να συζητήσεις, για αυτό να ανοίξεις ένα thread σε ένα φόρουμ, αυτό να θες να προβάλλεται περισσότερο στις ειδήσεις .

Συναισθηματικά δεν ξέρουμε τι νιώθει ο κάθε ένας, αν ταυτίζονται μόνο με τους μετανάστες και οι αστυνομικοί ''καλό ψόφο '' ας πούμε. Είναι και αυτό ένα θέμα, αλλά αυτό είναι πρόβλημα ψυχικό και προσωπικό παρά πολιτικό, οπότε τι να πεις , γιατί λυπάσαι τον ένα και όχι τον άλλον ;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάλι λάθος συμπεράσματα βγαίνουν :( Τι μάστιγα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,365 μηνύματα.
Ορθολογικά μπορεί να ευαισθητοποιηθείς με κάτι που είναι κοινωνικό πρόβλημα και όχι με ένα μεμονωμένο τυχαίο γεγονός, ας είναι και η ίδια τραγωδία , αυτό να θες να συζητήσεις, για αυτό να ανοίξεις ένα thread σε ένα φόρουμ, αυτό να θες να προβάλλεται περισσότερο στις ειδήσεις .

Συναισθηματικά δεν ξέρουμε τι νιώθει ο κάθε ένας, αν ταυτίζονται μόνο με τους μετανάστες και οι αστυνομικοί ''καλό ψόφο '' ας πούμε. Είναι και αυτό ένα θέμα, αλλά αυτό είναι πρόβλημα ψυχικό και προσωπικό παρά πολιτικό, οπότε τι να πεις , γιατί λυπάσαι τον ένα και όχι τον άλλον ;

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό και έτσι είναι. Και εγώ ψέματα δεν θα σου πω, πιο πολύ ευαισθητοποιήθηκα με την είδηση του θανάτου της Κάρολαιν. Αλλά δεν διάβασα και αυτό και είπα "Ωωχου,γιατί μας πρήζουν για επιθέσεις με οξύ μωρέ;" . Δεν ανησυχείς δηλαδή καθόλου οτι κάποιος τέτοιος μπορεί να είναι και στον δικό σου περίγυρο αύριο μεθαύριο ή και σήμερα ; Δεν πρέπει να υπάρξει ενημέρωση και να δοθεί λίγη προσοχή στο θέμα ;

Παλιότερα δεν είχαμε τέτοιες επιθέσεις ; Δεν προβάλλονταν ; Τώρα ξεκινήσανε μετά το περιστατικό της Ιωάννας ; Δεν σου δημιουργούνται απορίες ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να υπάρξει διάλογος, θα πρέπει ν΄ακουστούν πολλές απόψεις και να συνυπάρξουν αρμονικά.

Η πρόοδος του διαλόγου εξαρτάται από την ελευθερία έκφρασης των απόψεων των διαλεγομένων όπως και από την αλληλοαποδοχή αυτών.

Η πολεμική διάθεση της αντιπαράθεσης, οχυρώνει τους συμμετέχοντες στις απόψεις τους, εμποδίζοντας
την κατάληξη του διαλόγου σε όσο το δυνατόν αντικειμενικότερα συμπεράσματα.

Ο πραγματικός διάλογος δεν βασίζεται στην εμμονή ότι όλα τα κομμάτια της άποψής μας, είναι σωστά και όλα τα κομμάτια της άποψης του άλλου, λάθος.

Ιδιαίτερα όταν ο διάλογος αφορά τραγικά περιστατικά και διεξάγεται με ανελευθερία, φανατισμό, υποκειμενισμό, ισχυρογνωμοσύνη, δογματισμό και εμπάθεια, είναι θλιβερότατο που γίνεται τραγικότερος των γεγονότων!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
ότι οι μαύροι είναι σε μεγαλύτερο κίνδυνο από τους λευκούς,
Γελάει η Νότια Αφρική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο γεγονός του βιασμού της εγγύου σήμερα από 4 αλλοδαπούς πέρασε στα ψιλά. Όπως και της 50χρονης από τον Βούλγαρο χθές
Όχι ρε κάποιος το είχε αναφέρει αυτό από την προοδευτική πτέρυγα του φόρουμ αλλά ακολούθησε το " να που δεν βιάζουν οι Έλληνες νοικοκυραίοι " γιατί δεν είχε δημοσιευτεί ακόμα η εθνικότητα του δράστη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό και έτσι είναι. Και εγώ ψέματα δεν θα σου πω, πιο πολύ ευαισθητοποιήθηκα με την είδηση του θανάτου της Κάρολαιν. Αλλά δεν διάβασα και αυτό και είπα "Ωωχου,γιατί μας πρήζουν για επιθέσεις με οξύ μωρέ;" . Δεν ανησυχείς δηλαδή καθόλου οτι κάποιος τέτοιος μπορεί να είναι και στον δικό σου περίγυρο αύριο μεθαύριο ή και σήμερα ; Δεν πρέπει να υπάρξει ενημέρωση και να δοθεί λίγη προσοχή στο θέμα ;

Παλιότερα δεν είχαμε τέτοιες επιθέσεις ; Δεν προβάλλονταν ; Τώρα ξεκινήσανε μετά το περιστατικό της Ιωάννας ; Δεν σου δημιουργούνται απορίες ;

Εγώ λέω ότι κάτι ότι πρέπει να προβάλλεται περισσότερο αν αποτελεί κάποιο κοινωνικό πρόβλημα, και δεν είναι ένα τυχαίο περιστατικό και εσύ συμφώνησες με τον klean σε αυτό .

Αν το πάμε στο προσωπικό και τι ανησυχούμε πάλι ανησυχούμε για τα κοινωνικά προβλήματα και όχι τα μεμονωμένα περιστατικά γιατί είναι πιο συχνά . Άρα θα ανησυχώ περισσότερο αν η κολλητή μου πχ τρέχει στις πορείες και οι αστυνομικοί της σπάσουν στο ξύλο παρά να της πετάξει μια τρελοκαμπέρω βιτριόλη, θα ανησυχώ αν το παιδί μου είναι θυληπρεπές και πάει στο σχολείο και το κοροιδεύουν κοκ , άρα θα θέλω να προβληθεί αυτό περισσότερο ώστε να σταματήσει παρά τυχαία περισταστικά και ειδήσεις.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι ρε κάποιος το είχε αναφέρει αυτό από την προοδευτική πτέρυγα του φόρουμ αλλά ακολούθησε το " να που δεν βιάζουν οι Έλληνες νοικοκυραίοι " γιατί δεν είχε δημοσιευτεί ακόμα η εθνικότητα του δράστη.
Μπορείς να μας παραθέσεις το εν λόγω;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Μπορείς να μας παραθέσεις το εν λόγω;
Δεν το έκανα σκρίνσοτ δυστυχώς. Από εδώ και πέρα θα κρατάω αρχείο excel των μηνυμάτων σας όπως κάνουν ορισμένα μέλη χοχο.

Γιατί φαίνεται η προπαγάνδα πάει σε άλλα επίπεδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α και δεν κατηγόρησα εσένα klean. Δεν θυμάμαι ποιο μέλος είχε αναφερθεί στο εν λόγω περιστατικό και μας ειρωνεύτηκε.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε το λέω για μένα, το λέω επειδή εξαρχής είχα αμφιβολίες για την ισχύ αυτού που είπες και λίγο που έψαξα δε βρήκα τέτοιο μήνυμα. Σαφώς όταν τα πετάς αυτά θα μπορείς να τα στηρίξεις, περιμένω λοιπόν. Όπως περιμένω και από τον @Gaspar την ανάκληση των δικών του fakes γιατί βλέπω πως του χει κοπεί η μιλιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top