Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Δε το λέω για μένα, το λέω επειδή εξαρχής είχα αμφιβολίες για την ισχύ αυτού που είπες και λίγο που έψαξα δε βρήκα τέτοιο μήνυμα. Σαφώς όταν τα πετάς αυτά θα μπορείς να τα στηρίξεις, περιμένω λοιπόν. Όπως περιμένω και από τον @Gaspar την ανάκληση των δικών του fakes γιατί βλέπω πως του χει κοπεί η μιλιά.
Ώπα ναι λάθος είδηση. Εσύ το είχες στείλει αλλά για άλλο περιστατικό που αφορούσε όντως Έλληνα και το είδα βιαστικά. Όντως, λάθος μου στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αναφερόμουν σε αυτό που το είδα τυχαία και σήμερα ξανά χωρίς να δω ημερομηνία ή την απάντηση μου.


Από αυτά που δε συμβαίνουν στην Ελλάδα. Από αυτά που δε συμβαίνουν τόσο ώστε να τα θεωρούμε απολύτως φυσιολογικά και να μη χαλάει ο κόσμος, όπως σε άλλες ""τριτοκοσμικές"" χώρες.


Παρόλα αυτά έχει πλάκα που μιλάμε για προνόμια λευκών στην εποχή του αναίμακτου εποικισμού.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,355 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι κάτι ότι πρέπει να προβάλλεται περισσότερο αν αποτελεί κάποιο κοινωνικό πρόβλημα, και δεν είναι ένα τυχαίο περιστατικό και εσύ συμφώνησες με τον klean σε αυτό .

Αν το πάμε στο προσωπικό και τι ανησυχούμε πάλι ανησυχούμε για τα κοινωνικά προβλήματα και όχι τα μεμονωμένα περιστατικά γιατί είναι πιο συχνά . Άρα θα ανησυχώ περισσότερο αν η κολλητή μου πχ τρέχει στις πορείες και οι αστυνομικοί της σπάσουν στο ξύλο παρά να της πετάξει μια τρελοκαμπέρω βιτριόλη, θα ανησυχώ αν το παιδί μου είναι θυληπρεπές και πάει στο σχολείο και το κοροιδεύουν κοκ , άρα θα θέλω να προβληθεί αυτό περισσότερο ώστε να σταματήσει παρά τυχαία περισταστικά και ειδήσεις.

Και η επίθεση με βιτριόλι πάντως απο την μουρλή στην Ιωάννα μεμονωμένο περιστατικό ήταν. Δεν νομίζω οτι συμβαίνει καθημερινά ούτε είναι οι επιθέσεις με οξέα κοινωνικό πρόβλημα(ευτυχώς). Και πάλι όλοι ευαισθητοποιηθήκαμε όμως...

Τελικά το κοινωνικό πρόβλημα που μας ευαισθητοποίησε μήπως ήταν το μίσος και η βαρβαρότητα ενός ανθρώπου, προς έναν άλλο; Γιατί όμως δεν νιώθουμε το ίδιο για την περίπτωση των παπάδων ; Τι διαφέρει εδώ ; Οτι είναι άνδρες ; Οτι ήταν παπάδες ; Το οτι ήταν πολλοί και όχι ένα άτομο ; Το οτι δεν τους ξέρουμε; Το οτι δεν γνωρίζουμε την ζημιά που έπαθαν ; Εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω πάντως. Εαν μου πεις όχι, ευαισθητοποιηθήκαμε και για τα δυο περιστατικά το ίδιο, τότε αυτόματα δεν δικαιολογείται η αδιαφορία και η είδηση ήταν εξίσου σημαντική με την επίθεση στην Ιωάννα. Και αυτή δεν θα έπρεπε να προβληθεί λοιπόν για να μην μας πρήζουν ; Επειδή ήταν μεμονωμένο περιστατικό ;

Εγώ στο λεω και το παραδέχομαι, δεν το κρύβω. Πιο πολύ με ευαισθητοποίησε αρχικά η υπόθεση της Ιωάννας. Χωρίς να είχα διάθεση να συγκρίνω τα δυο περιστατικά μεταξύ τους. Έτσι ένιωσα, και έτσι το εξέλαβα όταν το πρωτοδιάβασα. Στην συνέχεια όμως,με μια δεύτερη και τρίτη σκέψη, είπα...για κοίτα να δεις λοιπόν που και αυτοί άνθρωποι είναι όμως, πως διαφέρει ο πόνος τους ;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα λοιπόν. Καμιά φορά ακόμα και οι ίδιοι ξεγελάμε τους εαυτούς μας και δείχνουμε παραπάνω ευαισθησίες ή λιγότερες εκεί που θα έπρεπε να δείχνουμε τις ίδιες. Αυτό είναι κάτι που το κάνουμε όλοι,και όποιος δεν θέλει να το δεχτεί δεν έχει ελπίδα κατά την γνώμη μου να γίνει πιο σοφός και δίκαιος απέναντι στις καταστάσεις. Ο Feynman έλεγε οτι ο άνθρωπος που είναι πιο εύκολο να ξεγελάσεις, είναι ο εαυτός σου. Όλα πρέπει να τα θέτουμε υπο καθεστώς αμφισβήτησης μα όχι απαραίτητα και κατάρριψης . Έτσι ώστε να βελτιωνόμαστε ηθικά και πνευματικά. Όλοι οι άνθρωποι βέβαια το κάνουν αυτό, είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα. Η δυσκολία εντοπίζεται στο οτι δεν θα δεχτούμε συνήθως τις απαντήσεις εαν δεν είναι αυτό που περιμέναμε ή θα θέλαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Και η επίθεση με βιτριόλι πάντως απο την μουρλή στην Ιωάννα μεμονωμένο περιστατικό ήταν. Δεν νομίζω οτι συμβαίνει καθημερινά ούτε είναι οι επιθέσεις με οξέα κοινωνικό πρόβλημα(ευτυχώς). Και πάλι όλοι ευαισθητοποιηθήκαμε όμως...

Τελικά το κοινωνικό πρόβλημα που μας ευαισθητοποίησε μήπως ήταν το μίσος και η βαρβαρότητα ενός ανθρώπου, προς έναν άλλο; Γιατί όμως δεν νιώθουμε το ίδιο για την περίπτωση των παπάδων ; Τι διαφέρει εδώ ; Οτι είναι άνδρες ; Οτι ήταν παπάδες ; Το οτι ήταν πολλοί και όχι ένα άτομο ; Το οτι δεν τους ξέρουμε; Το οτι δεν γνωρίζουμε την ζημιά που έπαθαν ; Εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω πάντως. Εαν μου πεις όχι, ευαισθητοποιηθήκαμε και για τα δυο περιστατικά το ίδιο, τότε αυτόματα δεν δικαιολογείται η αδιαφορία και η είδηση ήταν εξίσου σημαντική με την επίθεση στην Ιωάννα. Και αυτή δεν θα έπρεπε να προβληθεί λοιπόν για να μην μας πρήζουν ; Επειδή ήταν μεμονωμένο περιστατικό ;

Εγώ στο λεω και το παραδέχομαι, δεν το κρύβω. Πιο πολύ με ευαισθητοποίησε αρχικά η υπόθεση της Ιωάννας. Χωρίς να είχα διάθεση να συγκρίνω τα δυο περιστατικά μεταξύ τους. Έτσι ένιωσα, και έτσι το εξέλαβα όταν το πρωτοδιάβασα. Στην συνέχεια όμως,με μια δεύτερη και τρίτη σκέψη, είπα...για κοίτα να δεις λοιπόν που και αυτοί άνθρωποι είναι όμως, πως διαφέρει ο πόνος τους ;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα λοιπόν. Καμιά φορά ακόμα και οι ίδιοι ξεγελάμε τους εαυτούς μας και δείχνουμε παραπάνω ευαισθησίες ή λιγότερες εκεί που θα έπρεπε να δείχνουμε τις ίδιες. Αυτό είναι κάτι που το κάνουμε όλοι,και όποιος δεν θέλει να το δεχτεί δεν έχει ελπίδα κατά την γνώμη μου να γίνει πιο σοφός και δίκαιος απέναντι στις καταστάσεις. Ο Feynman έλεγε οτι ο άνθρωπος που είναι πιο εύκολο να ξεγελάσεις, είναι ο εαυτός σου. Όλα πρέπει να τα θέτουμε υπο καθεστώς αμφισβήτησης μα όχι απαραίτητα και κατάρριψης . Έτσι ώστε να βελτιωνόμαστε ηθικά και πνευματικά. Όλοι οι άνθρωποι βέβαια το κάνουν αυτό, είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα. Η δυσκολία εντοπίζεται στο οτι δεν θα δεχτούμε συνήθως τις απαντήσεις εαν δεν είναι αυτό που περιμέναμε ή θα θέλαμε.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση για τις ειδήσεις μας έλκουν και οι ίντριγκες, οι δολοπλοκίες και οι κατινιές .

Οι μητροπολίτες θεωρητικά λοιπόν είναι βαρετοί παρά ότι δεν είναι γκέι ή γυναίκες .

Αλλά συμφωνώ και μαζί σου γενικότερα για το ''ρατσισμό του αντιρατσισμού'', γιατί δεν μπορούμε να συζητήσουμε στο φόρουμ , κάτι αόριστο και σκοτεινό μας πιέζει , πνίγομαι ..
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μείων σας στις συζητήσεις klean είναι ότι σας λείπει η αντικείμενικοτητα. Οτι εκμεταλεύεστε γεγονότα της επικαιρότητας επιλεκτικά και κατευθύνοντας τον εξαγριωμένο όχλο των social media. Μαεστρική προπαγάνδα.

Στο γεγονός του βιασμού της εγγύου σήμερα από 4 αλλοδαπούς πέρασε στα ψιλά. Όπως και της 50χρονης από τον Βούλγαρο χθές
Έαν στη θέση της βρισκόταν μια μετανάστρια και οι δράστες ήταν ημεδαποί θα είχε βουτήξει το σύμπαν με πορείες διαδηλώσεις και εσύ πρώτος από όλους θα έδινες κοινωνικοπολιτικές διαστάσεις γιατί η είδηση θα προωθούσε το ιδεολογικό σου αφήγημα.
Λοιπόν, αυτό το μαργαριτάρι του @Gaspar που επιχειρεί να κακοποιήσει τόσο την ελληνική ορθογραφία όσο και την ίδια την πραγματικότητα, έχει διαψευσθεί εκ των γεγονότων και των δράσεων φεμινιστικών οργανώσεων, ωστόσο ο φίλος μας κάνει την κότα και δεν έχει εμφανιστεί, παρότι ζήτησα 2 φορές να το αναγνωρίσει.

Ας είναι. Επειδή όμως πέρα από ανακρίβειες, το ποστ αυτό βρίθει και από βαθιά υποκρισία, αξίζει να σημειώσουμε τις αλήθειες που είπε ένας ωραίος Άνθρωπος:

20210625_032659.jpg
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πάρε πίσω τώρα αυτά που είπες :)

περιμένω και από τον @Gaspar την ανάκληση των δικών του fakes
Λοιπόν, αυτό το μαργαριτάρι του @Gaspar που επιχειρεί να κακοποιήσει τόσο την ελληνική ορθογραφία όσο και την ίδια την πραγματικότητα, έχει διαψευσθεί εκ των γεγονότων και των δράσεων φεμινιστικών οργανώσεων, ωστόσο ο φίλος μας κάνει την κότα και δεν έχει εμφανιστεί, παρότι ζήτησα 2 φορές να το αναγνωρίσει.
Αναγνώρισε το γεγονός ότι συγκεκριμένες μειονότητες στατιστικά ευθύνονται σε μεγαλύτερο ποσοστό για τα εγκλήματα κατά γυναικών και θα αναγνωρίσω και εγώ την αντικειμενικότητα των φεμιναζί και ρεμπεσκεδων.


Που μια ανθρωποκτονία όπως αυτή στα γλυκά νερά την μετατρέψατε σε επιτομή ιδεολογικής μάχης για πατριαρχίες και γυναικοκτονίες, ενώ πλέον στην χώρα μας μια γυναίκα δεν μπορεί να περπατήσει στο κέντρο της Αθήνας μόνη της βραδινές ώρες.

Ο οποιοσδήποτε με μάτια και στοιχειώδη αντίληψη μπορεί να καταλάβει
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,086 μηνύματα.
Αναγνώρισε το γεγονός ότι συγκεκριμένες μειονότητες στατιστικά ευθύνονται σε μεγαλύτερο ποσοστό για τα εγκλήματα κατά γυναικών και θα αναγνωρίσω και εγώ την αντικειμενικότητα των φεμιναζί και ρεμπεσκεδων.


Που μια ανθρωποκτονία όπως αυτή στα γλυκά νερά την μετατρέψατε σε επιτομή ιδεολογικής μάχης για πατριαρχίες και γυναικοκτονίες, ενώ πλέον στην χώρα μας μια γυναίκα δεν μπορεί να περπατήσει στο κέντρο της Αθήνας μόνη της βραδινές ώρες.

Ο οποιοσδήποτε με μάτια και στοιχειώδη αντίληψη μπορεί να καταλάβει
Πορεία δεν έχει γίνει είναι η αλήθεια αλλά σε πολλές περιπτώσεις βιασμού κλπ έχει σταλεί κλιμάκιο από το κόμμα Έλληνες για την Πατρίδα για να εμψυχώσει τα θύματα. Το βλέπεις από την κεντρική ιστοσελίδα τους. Τα αναρχοκομμουνια είναι απλοί προπαγανδιστές που μαζεύουν ψηφαλακια μέσω τέτοιων δράσεων.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά κανονικά θα έπρεπε να κλείσουν φυλακή και το μέντιουμ που έλεγε στην psycho τέτοιες αηδίες...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,044 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μπράβο !!! Επιτέλους να ζήσει σαν άνθρωπος...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,261 μηνύματα.
Δε θέλω να προσβάλω την κοπέλα και όσα έχει περάσει, είναι γνωστό πόσο με έχει επηρεάσει αυτή η ιστορία αλλά δεν αντιλαμβάνομαι την ανάγκη της να γίνει φίλη με διάσημα πρόσωπα και να περιφέρεται στα social media. Φυσικά η ψυχοσύνθεση του καθενός είναι προσωπική και σίγουρα κάτι εξυπηρετεί αυτό που κάνει. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να έχω γύρω μου δικούς μου ανθρώπους κι όχι διάσημους του κ@λου που κολλάνε πάνω μου για να επανέλθουν για λίγο στην επικαιρότητα (Ναθαναήλ, Χαραλαμπίδου κλπ). Είναι φανερό οτι κανείς από αυτούς δεν νοιάζεται για αυτήν.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δε θέλω να προσβάλω την κοπέλα και όσα έχει περάσει, είναι γνωστό πόσο με έχει επηρεάσει αυτή η ιστορία αλλά δεν αντιλαμβάνομαι την ανάγκη της να γίνει φίλη με διάσημα πρόσωπα και να περιφέρεται στα social media. Φυσικά η ψυχοσύνθεση του καθενός είναι προσωπική και σίγουρα κάτι εξυπηρετεί αυτό που κάνει. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να έχω γύρω μου δικούς μου ανθρώπους κι όχι διάσημους του κ@λου που κολλάνε πάνω μου για να επανέλθουν για λίγο στην επικαιρότητα (Ναθαναήλ, Χαραλαμπίδου κλπ). Είναι φανερό οτι κανείς από αυτούς δεν νοιάζεται για αυτήν.
Δεν νομίζω ότι έχει τέτοιες προθέσεις απλά τυχαίνει
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Δε θέλω να προσβάλω την κοπέλα και όσα έχει περάσει, είναι γνωστό πόσο με έχει επηρεάσει αυτή η ιστορία αλλά δεν αντιλαμβάνομαι την ανάγκη της να γίνει φίλη με διάσημα πρόσωπα και να περιφέρεται στα social media. Φυσικά η ψυχοσύνθεση του καθενός είναι προσωπική και σίγουρα κάτι εξυπηρετεί αυτό που κάνει. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να έχω γύρω μου δικούς μου ανθρώπους κι όχι διάσημους του κ@λου που κολλάνε πάνω μου για να επανέλθουν για λίγο στην επικαιρότητα (Ναθαναήλ, Χαραλαμπίδου κλπ). Είναι φανερό οτι κανείς από αυτούς δεν νοιάζεται για αυτήν.
Δεν νοιάζονται αλλά τι πιο καλό για να προβληθούν; Μου κάνει εντύπωση πάντως που η κοπέλα μετα από την επίθεση βρήκε τη ψυχική δύναμη να παρευρεθεί σε κοσμικό γεγονός. Συνήθως μετά από ένα τραυματικό γεγονός θες αρκετό χρόνο για να το συνειδητοποιήσεις να συνέλθεις και μετά να συνεχίσεις την καθημερινότητα σου.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,578 μηνύματα.
Καταρχάς δεν θεωρω οτι συνεχιζει την καθημερινοτητα της απλα την αλλαξε.
Δυστυχως ποτε δεν θα μπορεσει να γυρισει πληρως στην παλια της ζωης.

Πιστεύω οτι θελει να κάνει παρεα με διασημους για να νιώθει οτι θεωρητικά κατι κέρδισε. Σκεφτείτε μια κοπελα που χάνει την ομορφιά της, την υγεια της, τη ζωή της ,τι να κανει να κλειστεί για παντα σπίτι; Προσπαθεί να πιαστεί απο καπου και κατ με είναι απολύτως κατανοητό. Οι διάσημοι της προσφέρουν δυνατότητες που δεν ειχε στο παρελθόν και αυτο σιγουρα θα τη βοηθάει, ψυχολογικά ως εναν βαθμο.

Παντως ειναι αξιοθαύμαστη για τη δύναμη της να συνεχίσει 👏👏
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νοιάζονται αλλά τι πιο καλό για να προβληθούν; Μου κάνει εντύπωση πάντως που η κοπέλα μετα από την επίθεση βρήκε τη ψυχική δύναμη να παρευρεθεί σε κοσμικό γεγονός. Συνήθως μετά από ένα τραυματικό γεγονός θες αρκετό χρόνο για να το συνειδητοποιήσεις να συνέλθεις και μετά να συνεχίσεις την καθημερινότητα σου.
1,5 χρονο δεν το λες και λιγο δεδομενου της εκθεσης που ειχε για το θεμα της δίκης της .
Αλλωστε πηγε σε ενα και μονο κοσμικο γεγονος ενος ανθρωπου που της στάθηκε απο την πρωτη μερα ,ηταν αυτη που την βοηθησε να κανει τις επαφες της με τους γιατρους του εξωτερικου και σε αυτες τις περιπτωσεις αντιλαμβανεσαι πως ειδε εκεινη την παρουσιαση της στο συγκεκριμενο γεγονος .:)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.

Ο Λύτρας θα αναλάβει άλλη κατηγορούμενη που έριξε βιτριόλι σε άντρα και έδωσε την έγκρισή της...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,044 μηνύματα.

Ο Λύτρας θα αναλάβει άλλη κατηγορούμενη που έριξε βιτριόλι σε άντρα και έδωσε την έγκρισή της...
Πολύ λάθος επικοινωνιακά όλο αυτό.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Πολύ λάθος επικοινωνιακά όλο αυτό.
Επικοινωνιακά λάθος για τις συγκεκριμένες υποθέσεις, αλλά μπορεί να εξυπηρετεί και τα επαγγελματικά προφίλ των συγκεκριμένων δικηγόρων. Έχουν πρόσφατα αντιπαρατεθεί και σε άλλη υπόθεση..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top