Επαίτες στο δρόμο, πώς τους αντιμετωπίζετε;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Oσοι δίνετε στα παιδιά, σκεφτείτε ότι σε πολύ λίγα χρόνια θα κάνουν δικά τους παιδιά και μάλιστα πολλά (από τα 12-13 κάνουν αυτοί και δεν σταματάνε αν δεν γίνουν υπερ-πολύτεκνοι) τα οποία θα συνεχίσουν το ίδιο πράγμα. Ετσι συντηρείτε μια κατάσταση "ζω με ελεημοσύνες εις βάρος των άλλων και δεν δουλεύω ποτέ".
Εγώ γενικά δεν δίνω, αλλά πολύ σπάνια που πετυχαίνω αξιοπρεπείς ζητιάνους με αναπηρία (όχι τους κλασσικούς ζήτουλες που λένε το μίζερο ποιήμα), δίνω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Με εναν τυπο που καθαριζει τα τζαμια στα φαναρια εχουμε γνωριστει κιολας.
Πιανουμε την ιδια ωρα δουλεια και οι δυο.
Στηνεται απο το πρωι στο ιδιο φαναρι απο το οποιο περναω καθε μερα και βλεπομαστε παλι στο σχολασμα κατα το μεσημερακι οπου ειναι εκει παλι.
Στην αρχη η σχεση μας ηταν αδιαφορη.
Ξερετε τωρα...με ενα νευμα μου μεσα απο το αυτοκινητο μου, του εδειχνα οτι δεν ηθελα να μου καθαρισει τα τζαμια.
Αυτος επεμενε.
-Βρε δε θελω σου λεω.
Αυτος χαμογελουσε και επεμενε να μου τα καθαρισει με το ζορι.
-Δεν εχω λεφτα.
-Ντεν πειραζει, μου ελεγε αυτος.Εχει μια κουτσουλια.
-Ε εγω θελω να μεινω με την κουτσουλια,του ελεγα εγω.
Αυτος απλα χαμογελουσε και συνεχιζε να μου καθαριζει τα τζαμια.
Περνουσε ο καιρος ετσι, που λετε.
Εγω να επιμενω οτι δε θελω και αυτος φυσικα να με γραφει και να μου καθαριζει τα τζαμια χωρις την συγκαταθεση μου.
Εθεσα τον εαυτο μου πολλες φορες σε κινδυνο στην προσπαθεια μου να τον αποφυγω για να προλαβω το πρασινο φαναρι και να μην με πετυχει.
Αλλα τις περισσοτερες φορες με γραπωνε. Τσουπ. Και αντε παλι απο την αρχη.
Τελικα αποδεχθηκα τη μοιρα μου.
Δεν υπαρχει λυτρωμος.
Παραιτηθηκα απο τις προσπαθειες μου να τον μεταπεισω.
Κι ετσι εχουμε καθε μερα το ιδιο σκηνικο.
Φαναρι.
Τζαμια.
Αμηχανια.
Γεια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αυτος απλα χαμογελουσε και συνεχιζε να μου καθαριζει τα τζαμια.
Περνουσε ο καιρος ετσι, που λετε.

Τελικα αποδεχθηκα τη μοιρα μου.
Δεν υπαρχει λυτρωμος.
ντάξ, κι εγώ στη θέση σου θα αποδεχόμουν τη μοίρα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Θεωρω οτι δινοντας 50 λεπτα και 1 ευρω καποιος απο την καλη του την καρδια,οχι μονο δε βοηθα αλλα διογκωνει το προβλημα.
Εχει παρατηρηθει τραγικη αυξηση τα τελευταια χρονια και αναμενεται περαιτερω,το οποιο οχι μονο δεν πρεπει να εκπλησσει κανεναν,αλλα θελει να το συνηθισουμε ως καθημερινοτητα.
Λυση:Ναι,υπαρχει αλλα οχι σ ενα συστημα που η εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο ειναι αυτοσκοπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τυχαία έπεσε το τόπικ στην αντίληψη μου και ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε σήμερα...

Γενικά είμαι άνθρωπος που αν δω ότι υπάρχει ανάγκη θέλω να βοηθήσω και θα δώσω ψιλά.Δυστυχώς στους καιρούς που ζούμε όλο και πληθαίνουν τέτοια σκηνικά.Θα δώσω για παράδειγμα σε κάποια γιαγιά που βλέπω ότι έχει ανάγκη και φυσικά προϋπόθεση καλή συμπεριφορά γιατί μόνο υποχρεωμένος δεν είναι να βοηθήσω.

Σάββατο βράδυ είμαστε σε ένα μαγαζί με παρέα όπου περνάει μια κοπελιά γύρω στα 30,στους τελευταίους μήνες εγκυμοσύνης και μας λέει ευγενικότατα ότι λόγω ανεργίας και ανέχιας αναγκάστηκε να πουλάει χαρτομάντηλα για να πληρώσει τα έξοδα της γέννας.Γενικά χαμογελαστή και χωρίς πονηριά και με έκανε να της δώσω 50 λεπτά.

Κυριακή πρωί ήμουν με την κοπέλα μου και μας πιάνει ένας κύριος γύρω στα 40-45,μάλλον χρήστης ναρκωτικών,δεν είμαι και σίγουρος και μας λέει ότι πριν από λίγο καιρό αποφυλακίστηκε και δεν έχει μια και ότι πέθανε η μάνα του και μετά από λίγο ο πατέρας του και πρέπει να πάει στο χωριό του στο Κιλκίς.Εεε έτυχε να έχω και ψιλά και του έδωσα.Μετά από λίγο σηκωνόμαστε και περπατάμε και με πιάνει ένα παληκάρι γύρω στα 25 και μου αρχίζει τον πρόλογο να τον βοηθήσω με 1-2 ευρώ για να πάρει φαγητό για το 2 χρονών παιδί του και ότι είναι παντρεμένος και άνεργος και δεν έχουνε λεφτά ούτε για φαγητό.Του λέω ευγενικά πως δεν έχω.Επιμένει.Του λέω και πάλι ευγενικά πως καταλαβαίνω και ότι δεν έχω ψιλά να του δώσω και μου απαντάει με υφάκι "Αν καταλάβαινες θα βοηθούσες".Γενικά του είπα και εγώ πως στις εποχές που ζούμε για όλους είναι δύσκολα και όλοι κοιτάμε να περιορίσουμε τα έξοδα μας.Και μου απαντάει πως οι φτωχοί βοηθάνε.Γενικά προσπάθησε να με κάνει να νιώσω μειονεκτικά.

Σήμερα εκεί που πήγαινα στην σχολή με πετυγχαίνει ένα παληκάρι γύρω στα 20.Εμφανώς χρήστης ναρκωτικών.Ήμουν και με ένα κομμάτι πίτσα στο χέρι και μου ζήτησε να του δώσω ψιλά να πάρει κάτι να φάει.Αν δεν είχα αρχίσει το κομμάτι θα του το έδινα αλλά είχα αρχίσει να το τρώω και του δίνω 50 λεπτά.Δεν είχε εκεί κοντά κάτι για να πω ότι θα πάω μαζί του να του πάρω κάτι για να ξέρω πως θα πάει για φαγητό και όχι για ουσίες.Του δίνω το 50λεπτο και έχει το θράσσος να γυρίσει να μου πει "Καλά σου λέω ότι πεινάω και ότι έχω να φάω 2 μέρες και μου δίνεις μόνο 50λεπτά;".Εεεε άντε γαμήσου ρε φίλε που έχεις το θράσσος να γυρίσεις και να με προσβάλεις έτσι και να μην σεβαστείς ότι δέχτηκα να σε βοηθήσω όπως μπορώ.Και το συνέχισε μετά λέγοντας ότι έκανε 2 χρόνια αναμορφωτήριο γιατί έκλεβε φοιτητές με σουγιάφες και σύρριγγες και να τον βοηθήσω να μην ξαναγυρίσει σε αυτό γιατί δεν θέλει.

Αυτός ο τελευταίος με τσάτισε πολύ άσχημα.Τέτοια συμπεριφορά δεν την περίμενα για κανέναν λόγο.Από εδώ και πέρα πολύ επιφυλακτικότερος με όλους.Πολύ θράσσος έχουν μερικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ανάλογα. Αλλοτε δίνω, άλλοτε όχι. Αλλοτε τους αγριοκοιτάζω, αλλοτε δεν ασχολούμαι, άλλοτε τους βλέπω με συμπάθεια. Ειναι κάποιοι που μου έχει ερθει κάποιες φορές να κατέβω απο το αμάξι και να τους μπουγελώσω με τη λεκάνη που έχουν για να πλένουν τα τζάμια. Ηταν κάποτε ένας πολύ παλιά που του δινα 50 λεπτά συνήθως. Με ήξερε, με έβλεπε τακτικά, φαινόταν συμπαθής. Τον πέτυχα μια αλλη μέρα και είχα 20 λεπτά σε φραγκοδίφραγκα μαύρα. Θα του τα δώσω είπα, κρίμα είναι να μην του δώσω κάτι. Τα κοίταξε και μ'εβρισε ρε παιδιά αν έχει το Θεό του. Φυσικά δεν θ' αναφέρω τα καντήλια που άκουσε. Ανοιξα και την πόρτα και χέστηκε. Ετσι απο τότε είμαι πιο προσεχτική στα γλυκά αθώα προσωπάκια (του κώλου).

Είναι όμως δύο αλλοδαποί που δεν ξεχνώ. Ο ένας όταν ανέβαινα στο Παν/μιο ήταν τόσο καλός και συμπαθής. Στην αρχή δεν του έδινα, μετά τη νίλα με τον πρώτο κι αυτός παρ'ολ'αυτά επειδή το φανάρι ηταν μεγάλο με χαιρετούσε και μου χαμογελούσε και δε μ'επρηζε. Εγινε πολλες φορες αυτο, μέχρι που του έδωσα μία φορά 0,50 λεπτά. Απο τότε κάθε που περνούσα μου πετούσε 2-3 πακέτα χαρτομάντηλα. Του φώναζα ''όχιιι ευχαριστώ, δεν έχω ψιλάα'' κι αυτός χαμογελούσε κι απλώς με γέμιζε χαρτομάντηλα. Κάθε φορά έλεγα να θυμηθώ να έχω ψιλά μαζί μου κι όλο ξεχνιόμουν κι αυτός κάθε φορά μου πέταγε απο ένα πακέτο, χωρις να προλάβω να κλείσω παράθυρο ή ταφηνε στο παρμπρίζ. Αυτό γινόταν για μήνες, όχι αστεία. Το ντουλαπάκι δε χωρούσε άλλα πακέτα. Μετά απο πολύ καιρό τον είχα χάσει και τον πέτυχα στο κέντρο, είχε αλλάξει στέκι και του έδωσα 5ευρω. Χάρηκα που τον πέτυχα και του ανταπέδωσα!

Ενας άλλος, παρόμοια φάση αλλά ασχολείται με τζάμια, συμπαθής. Κάθε φορά μου τα καθαρίζει ενώ του λεω να μην το κάνει. Δεν είμαι αυστηρή με τον συγκεκριμένο, ενώ με άλλους είμαι. Παρολο που λέω όχι, το κάνει και τα μπροστά και τα πίσω, μέχρι και τους καθρέφτες μου σκούπιζε με μαντηλάκι. Πάλι τις περισσότερες φορές δεν έχω ψιλά και συνεχώς του λεω ''δεν έχω ευχαριστω'' ''Ντε πειράζει'' μου λέει, ''εσύ καλό κορίτσι''. Προχθές του έδωσα 2ευρω, είναι φιλότιμος και συμπαθής. Μια μέρα μου λέει ''συ ντουλειά εντο ελλάντα? γω ντο σκατά'' Δεν είπα τίποτα, απλώς τον κοίταξα κι έφυγα. Μετά θυμήθηκα τις εκλογές που ρχονται και νευρίασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mrforcegi

Νεοφερμένος

Ο mrforcegi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
περτπατουσα στην αριστοτελους ξημερωματα με σταματαει ενασ τυπος μου λεει - φιλε εχεις ενα ευρο - βγαζω απο την τσεπη κατι ψιλα και του τα δινω και φευγω - φευγοντας ακουω φιλε αυτα που μου εδωσες ειναι 80 λεπτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
περτπατουσα στην αριστοτελους ξημερωματα με σταματαει ενασ τυπος μου λεει - φιλε εχεις ενα ευρο - βγαζω απο την τσεπη κατι ψιλα και του τα δινω και φευγω - φευγοντας ακουω φιλε αυτα που μου εδωσες ειναι 80 λεπτα :D


Είδες; Εχουν τρομερό θράσος ορισμένοι αλλά δικαιολογούνται, σκεφτείτε μόνο πως μπορεί να έχουν ζήσει και τι παιδεία (δεν) έχουν λάβει. Ισχύει και για Ελληνες αυτό, και γενικότερα για τους ανθρώπους αλλά αυτό ειναι ένα άλλο θέμα προς συζήτηση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Με εκνευριζει οταν αρχιζουν να σε πιεζουν να τους δώσεις. Έχω δώσει κι όσες φορές το έχω κάνει, το εκανα επειδη ήθελα. Δε μ'αρεσει να με πιεζουν να τους δωσω λεφτά. Πλεον δε δινω σε κανεναν. Εδινα πριν 2 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πριν 2 χρόνια, έκανα τα τζάμια φιμέ, και δεν έπρεπε από την μέσα μεριά να τα πλύνεις και γενικά μου είπαν "όχι νερό για 2-3 μέρες".

Περνούσα σε ένα φανάρι και με το ζόρι να μου τα πλύνει. Λέω όχι, και εκείνη (γυναίκα ήταν) βουτάει σε ένα μαύρο κατάμαυρο νερό τον καθαριστήρα της, και μου κάνει όλο το αμάξι μαύρο, γιατί έβαλε πολύ από το βρώμικο νερό και έτρεξε όλο στο υπόλοιπο αμάξι.

Είχα και τον πατέρα μου μέσα, και ετοιμάστηκε να της δώσει ένα ευρώ, εγώ είχα τσατιστεί πολύ, και δεν τον άφησα, γιατί σκέφτηκα, ότι αν μόλις το είχα βάψει και δεν επιτρεπόταν νερό στο αυτοκίνητο, δεν θα έχανα όλα τα λεφτά που θα είχα δώσει για βαφή;

Το θέλεις δεν θέλεις, εγώ θα το κάνω, είναι κάτι που με τσατίζει, και πέστε με παράξενο :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,893 μηνύματα.
Το θέλεις δεν θέλεις, εγώ θα το κάνω, είναι κάτι που με τσατίζει, και πέστε με παράξενο :mad:

Το κόλπο είναι οι να σηκώνεις αμέσως τους υαλοκαθαριστήρες. Ξενερώνουν και πάνε στον επόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαζι με νερο για να τους βρεξεις; Αυτοι ειναι ικανοι να σου σπασουν κανεναν καθρευτη μετα...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πριν 2 χρόνια, έκανα τα τζάμια φιμέ, και δεν έπρεπε από την μέσα μεριά να τα πλύνεις και γενικά μου είπαν "όχι νερό για 2-3 μέρες".

Περνούσα σε ένα φανάρι και με το ζόρι να μου τα πλύνει. Λέω όχι, και εκείνη (γυναίκα ήταν) βουτάει σε ένα μαύρο κατάμαυρο νερό τον καθαριστήρα της, και μου κάνει όλο το αμάξι μαύρο, γιατί έβαλε πολύ από το βρώμικο νερό και έτρεξε όλο στο υπόλοιπο αμάξι.

Είχα και τον πατέρα μου μέσα, και ετοιμάστηκε να της δώσει ένα ευρώ, εγώ είχα τσατιστεί πολύ, και δεν τον άφησα, γιατί σκέφτηκα, ότι αν μόλις το είχα βάψει και δεν επιτρεπόταν νερό στο αυτοκίνητο, δεν θα έχανα όλα τα λεφτά που θα είχα δώσει για βαφή;

Το θέλεις δεν θέλεις, εγώ θα το κάνω, είναι κάτι που με τσατίζει, και πέστε με παράξενο :mad:


Τι λες βρε Δημήτρη, πολύ ευγενικός ήσουν...
Πρόκειται για περιούσια μας, δεν έχει κανένας το δικαίωμα να την αγγίζει, κοστίζει δεν κοστίζει, έχεις βάψει, δεν έχεις βάψει τα τζάμια. Τελικά, δεν έγινε καμμιά ζημιά, έτσι;
Το κόλπο είναι οι να σηκώνεις αμέσως τους υαλοκαθαριστήρες. Ξενερώνουν και πάνε στον επόμενο.
Επίφοβο, διότι μπορεί να μπλεχτούν με τη βούρτσα και να σπάσουν οι υαλοκαθαριστήρες, αν την τραβήξει τη βούρτσα απότομα. Επίσης, ενδέχεται να βρέξεις τους απο πίσω
Μαζι με νερο για να τους βρεξεις; Αυτοι ειναι ικανοι να σου σπασουν κανεναν καθρευτη μετα...!:P
Πολύ πιθανό κι αυτό.. Τίποτα παιδιά.. Οσο ήρεμος κι ευγενικός κι αν είσαι, μερικοί δεν καταλαβαίνουν, έτσι έχουν μάθει. Ο καθένας τελικώς το χειρίζεται όπως νομίζει ή όπως του βγει εκείνη τη στιγμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το κόλπο είναι οι να σηκώνεις αμέσως τους υαλοκαθαριστήρες. Ξενερώνουν και πάνε στον επόμενο.

Στην μαμά μου εχει σπάσει υαλοκαθαριστήρας έτσι, οπότε δεν ενδεικνυται. Εγώ δεν τους δίνω ποτέ. αλλά ΠΟΤΕ, λεφτά γιατί έχω διαβάσει πως είναι κύκλωμα και αν πάει Έλληνας να κάτσει στα φανάρια τον διώχνουν επιτόπου. Όχι πως μου φταίνε αυτοί, αλλά δεν θέλω να συντηρώ εν αγνοία μου νταβατζήδες. Και δεν συγχύζομαι, αν δεν δέχεται το όχι, απλώς λέω ευχαριστώ όταν τελειώσει και φεύγω. Αν και έχω βρει νέο κόλπο τώρα: μόλις δω με το πλάι του ματιού μου κανέναν να πλησιάζει, γυρνάω εντελώς από την άλλη και κάνω πως κάτι μου έχει τραβήξει την προσοχή. 9 στις 10 φορές φεύγουν, δεν το ρισκάρουν να καθαρίσουν χωρίς οπτική επαφή πρώτα - εννοείται πως αν έχω συνοδηγό του δείχνω και εκείνου κάτι και καλά από την άλλη, γιατί και για εκείνον ισχύει το ίδιο με την οπτική επαφή :P

Κατά τα άλλα γενικά δεν δίνω ελεημοσύνη εκτός αν κάποιος με συγκινήσει. Έχω αγοράσει φαγητό και τσιγάρα για κόσμο, αλλά χρήματα γενικά δεν θέλω να δίνω, νομίζω πως απλώς διαιωνίζω το πρόβλημα έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εγω ειμαι απο αυτους που δινουν 5ευρα και μετα δεν εχουν ψιλα για να παρουν μπας...
Ειδατε πως καταφερνω να μην παιρνω εισητηριο και μετα να με κραζει η ρεσιντεντ;

Παντως εχω στορυ που καθομαι σε μια εκκλησια,περνα απο διπλα μ μια κυρια αστεγη με 200 σακουλες,τσαντες κλπ και σταματα κοιτωντας με μες τα ματια.Δεν παρακαλεσε για λεφτα.Οχι εμενα τουλαχιστον.Κατι αλλο μου ελεγαν τα ματια της.
Σηκωθηκα,τη βοηθησα να μεταφερει τα πραγματα στο σημειο που ηθελε.Την καλεσα στην παρεα μου.
Αργοτερα ηρθε και ο συζυγος,επαιτης νο2,με το "μισθο" της μερας - 13 ευρω.
Συζητουσαμε για κοινωνικοπολιτικα θεματα και μου εκανε εντυπωση ποσο μορφωμενοι ηταν.Οι επαιτες.Οι ζητιανοι.
Τους κερασα απο ενα ποτο και η κουβεντα μπηκε στα προσωπικα.Ο τυπακος ειχε μια μικροεπιχειρηση,τιναχτηκε στον αερα και εμεινε στο δρομο μαζι με τη γυναικα του.Ο γιος τους ειναι Αγγλια σπουδαζει-δουλευει,και δεν εχει ιδεα για την κατασταση των γονιων του.
Αφου περασαν 3 ωρες βαθειας κουβεντας και λυπης (γιου σι,αμ φακιν σενσιτιβββββ) σηκωθηκα,τους ευχαριστησα για την παρεα,τους εδωσα οτι ειχα μες το πορτοφολι μου,την τσαντα μου [ενα ημιακριβο δωρακι απο τη νονουλα μου] και εφυγα με τα προσωπικα μου αντικειμενα στο χερι.Κλαιγοντας.
Αφφφφφ...πηρα την ευχη τους και πηγα στο καλο.


Ειμαι ο ανθρωπος που θρεφει τα πρεζακια,τους τζαμοκαθαριστες,τα γυφτακια γιατι πολυ απλα δεν μπορω να ξερω την περιπτωση της πραγματικης αναγκης
Νταξ καλα ολα αυτα για τη διογκωση του προβληματος κλπ κλπ αλλα δε μπορω οταν κοιτω μες τα ματια τους και βλεπω την απελπισια.

Φακιν θυμα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω ειμαι απο αυτους που δινουν 5ευρα και μετα δεν εχουν ψιλα για να παρουν μπας...


Ειμαι ο ανθρωπος που θρεφει τα πρεζακια,τους τζαμοκαθαριστες,τα γυφτακια γιατι πολυ απλα δεν μπορω να ξερω την περιπτωση της πραγματικης αναγκης
Νταξ καλα ολα αυτα για τη διογκωση του προβληματος κλπ κλπ αλλα δε μπορω οταν κοιτω μες τα ματια τους και βλεπω την απελπισια.

Φακιν θυμα ε;

Ετσι νιώθεις και το κάνεις κι αφού έτσι αισθάνεσαι, καλά κάνεις γιατί το κάνεις με την καρδιά σου με όσα γράφεις, απο οίκτο και την αίσθηση ''μηπως πραγματικά έχουν πρόβλημα''. Που σίγουρα πρόβλημα υπάρχει, αλλά θεωρώ πως δε λύνεται ούτε με την αδιαφορία ούτε με το να δίνεις συνεχώς. Δε θεωρώ πως πρόκειται περι θυματοποίησης εφόσον το κάνεις συνειδητά, γνωρίζοντας πως αλλοτε μπορει να είναι αληθής η ανάγκη, αλλοτε ένα ψέμα μεταμφιεσμένο. Δεν γνωρίζω σίγουρα το σωστό και το λάθος, προσωπικά κινούμαι με ένστικτο κι όπως βγει, αναλόγως το άτομο, αλλά πιστεύω δεν πρέπει ν'αναρωτιέσαι αν είσαι θύμα, γιατί κατά τη γνώμη μου, δεν είσαι. Γιατί αν είσαι εσύ, αν το δούμε απο την άλλη οπτική, οσοι αδιαφορούν δε βοηθούν το συνανθρωπό τους άρα διογκώνουν το πρόβλημα αλλα κι απο την αλλη αυτοί που δίνουν μπορεί να ενισχύουν την εκμετάλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολλών ειδών επαίτες και συνήθως δεν τους δίνω ποτέ χρήματα. Πολλές φορές έχουν έρθει πρεζόνια να μου ζητήσουν λεφτά για φαγητό και τους λέω αν θες φαγητό θα σου πάρω αλλά λεφτά δε σου δίνω. Οι χειρότεροι όλων πάντως είναι οι γύφτοι/τσιγγάνοι
επειδή το έχουν για επάγγελμα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα

Ήμουν στο αστικό στο κέντρο θεσσαλονίκης και βλέπω στο πεζοδρόμιο μια τσιγγάνα σε ένα καροτσάκι και άλλη μια να την σπρώχνει και να ζητιανεύουν. Το αστικό έκανε μια διαδρομή κύκλο οπότε μετά από λιγο τις ξαναβλέπω αντίθετα η μια στο καροτσάκι και η άλλη να σπρώχνει.

Μια άλλη φορά μάλωνα με ένα φίλο μου ο οποίος πίστευε πως αυτοί οι άνθρωποι έχουν πραγματικά ανάγκη για να του το αποδείξω πήγα σε ένα κουτσό και του πήρα 1 ευρώ και ως δια μαγείας έγινε καλά και άρχισε να τρέχει πίσω μου...

Αυτοί που έχουν πραγματικά ανάγκη φαίνονται, όπως κάποιοι άνθρωποι που είναι ακρωτηριασμένοι (φανερά όχι χέρια μέσα στα μανίκια...) καθώς και πολλοί άστεγοι που κοιμούνται στα πάρκα και δε τους έχω δει ποτέ να ζητιανεύουν. Κάποια μέρα είχα κενό στη σχολή και είχα καθίσει σε ένα πάρκο και έπιασα κουβέντα με ένα άστεγο γέρο, μου είπε πως οι η οικογένειά του είχε σκοτωθεί σε δυστύχημα και λόγω οικονομικών χρεών κατέληξε στο δρόμο. Μου είπε πως είχε κάνει πάρα πολλές δουλειές στη ζωή του αλλά ποτέ του δεν κατάφερε να κρατήσει χρήματα. Επειδή τον λυπήθηκα του πρόσφερα να έρθει σπίτι μου να κάνει ένα μπάνιο να φάει κάτι να του δώσω και τπτ ρούχα και μου είπε

"Άκου να σου πω αγόρι μου, εμένα μη με λυπάσαι εγώ τη ζωή μου την έζησα και ποτέ δε ζήτησα τπτ από κανένα. Εδώ που είμαι τώρα είμαι επειδή έχω χάσει τα πάντα και δε με νοιάζει πια τι θα απογίνω, μπορείς να πεις πως τώρα είμαι πραγματικά ελεύθερος.>>

Τελικά του έδωσα όλα τα στρατιωτικά μου τα ρούχα (μόλις είχα απολυθεί), και προσπάθησα να του δώσω και λεφτά αλλά δε δέχτηκε.

Γενικά πιστεύω πως οι περισσότεροι ζητιάνοι πάνε να σε πιάσουνε κορόιδο γιαυτό και γενικά δεν τους δίνω. Πιστεύω πως αν θες να βοηθήσεις πραγματικά μπορείς να προσφέρεις χρήματα ή εθελοντική εργασία σε κάποια φιλανθρωπική οργάνωση, αλλιώς συντηρείς απλά ένα φαινόμενο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τζάμια στο αυτοκίνητο όσο τους δίνεις τόσο τους λες πως αυτό που κάνουν δουλεύει και τόσο θα συνεχίζουν.

Μια άλλη φορά είχα δώσει χρήματα σε ένα παιδί γύρω στα 25 που έκανε κάτι ζογκλερικά στα φανάρια. Σε αυτών έδωσα γιατί κατάλαβα πως δεν έχει πραγματικά μια αλλά παρόλα αυτά πήγε να κάνει τον κλόουν στα φανάρια αντί να κάθεται για φραπέ. Σκέφτηκα πως έχω βρεθεί κι εγώ πολλές φορές στη θέση του γιαυτό και του έδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Να σε διορθωσω στη λεξη "οικτος".Κατ'εμε,ειναι καθαρα αλληλεγγυη.
Συμπαραστεκομαι οπως μπορω.Δεν οικτιρω.

Και το θυμα...ηταν λιγο ειρωνικο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και το θυμα...ηταν λιγο ειρωνικο :redface:

Α! Τότε αλλάζει αφου εξηγείς. Ετσι όπως έγραψες περι θύματος, μου φάνηκε υποκριτικό να είμαι ειλικρινής:redface:, τύπου ''μα καλά, αφού το θέλει και το κάνει, γιατί μετά ενοχοποιείται;'' αλλά αφού ήταν ειρωνικό, ευτυχώς! Τότε, καλά κάνεις και βοηθάς, η ευαισθησία είναι προτέρημα! Το να βοηθάμε δίνει δύναμη κι ενα αίσθημα δικαίωσης. Με αφορμή, πιστεύω θύματα και θύτες δεν κολλάνε στο συγκεκριμένο θέμα,επειδή το βλέπω ως καθαρά ζήτημα συναισθηματικό για τον καθένα μας.. και θέμα με εξαιρετικά βαθύ πολιτικοκοινωνικό μπαγκράουντ
Και σχετικά με τη λέξη ''οίκτος'' δεν την έχω ως αρνητική, την έχω συνώνυμη της συμπάθειας προς το πιο αδύναμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η μαντάμ.... ρακοσυλλέκτρια!
Ρακοσυλλέκτρια με καταθέσεις 16,4 εκατ. ευρώ!

Ήταν ρακοσυλλέκτρια αλλά από το 2000 έως 2010 αύξησε τις τραπεζικές της καταθέσεις κατά 16,4 εκατ. ευρώ! Πάνω σε αυτή την απίστευτη αλλά ελληνική ιστορία έπεσαν οι ελεγκτές του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος κατά τον έλεγχο τραπεζικών καταθέσεων φορολογούμενων μετά από αξιοποίηση πληροφοριών.

Το άνοιγμα των λογαριασμών πραγματοποιήθηκε το περασμένο καλοκαίρι κατόπιν καταγγελιών ότι η εν λόγω «γιαγιά» διατηρούσε πολύ υψηλές καταθέσεις καθώς και περισσότερα από 15 ακίνητα. Όταν οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ πήραν στα χέρια τους τη λίστα με τις τραπεζικές καταθέσεις της συγκεκριμένης ηλικιωμένης που είχαν από τις ελληνικές τράπεζες και τις αντιπαρέβαλαν με τις φορολογικές της δηλώσεις δεν πίστευαν στα μάτια τους.

Κάθε χρόνο η «γιαγιά» δήλωνε είτε μηδενικό εισόδημα είτε μερικές χιλιάδες ευρώ με τη μεγαλύτερη φορολογική της δήλωση να εμφανίζεται το 2004 και να περιλαμβάνει εισόδημα περίπου 6.500 ευρώ. Ωστόσο, στους τραπεζικούς της λογαριασμούς εμφανίζεται το ίδιο χρονικό διάστημα τεράστια εισροή ποσών μέχρι και μια κατάθεση ύψους 6,5 εκατ. ευρώ.

Τον περασμένο Σεπτέμβριο η συγκεκριμένη φορολογούμενη απεβίωσε και κλήθηκε για εξηγήσεις στο ΣΔΟΕ ο γιος της που είναι και ο μοναδικός της κληρονόμος. Αυτός ισχυρίστηκε ότι τα περισσότερα χρήματα προέρχονται από μια μεγάλη κληρονομιά που έλαβε η μητέρα τους από συγγενή της που ζούσε στην Αμερική καθώς και από την εργασία της ως πλασιέ καλλυντικών.

Επίσης, είπε ότι μέρος των καταθέσεων προέρχεται από τη σύνταξη που ελάμβανε λόγω του θανάτου του συζύγου της αλλά και από μισθώματα ακινήτων. Οι εξηγήσεις δεν έπεισαν τους ελεγκτές του ΣΔΟΕ οι οποίοι εμφανίζονται πεπεισμένοι ότι η «γιαγιά» ασκούσε κατ’ εξακολούθηση το επάγγελμα του τοκογλύφου.

Μάλιστα, με την ολοκλήρωση του ελέγχου αναμένεται να επιβληθούν στον γιο και κληρονόμο της πρόσθετοι φόροι, πρόστιμα και προσαυξήσεις άνω των 3 εκατ. ευρώ για απόκρυψη εισοδήματος.

Να σημειωθεί ότι η «γιαγιά» στο τελευταίο διάστημα πριν το θάνατό της εξαιτίας ψυχολογικών προβλημάτων, όπως υποστήριξε ο γιός της, ζούσε στους δρόμους ως ρακοσυλλέκτρια.

Σπύρος Δημητρέλης

Πηγή:www.capital.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top