Επαγγελματική προετοιμασία ανέργων

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σκαβουν τον λακκο τους. Δεν ξερω ποσο διαδεδομενο ειναι στην Ελλαδα να ψαχνει ο εργοδοτης τους υποψηφιους στο fb, αλλα στο εξωτερικο ειναι παρα πολυ διαδεδομενο και μαλιστα εχουν φτασει και σε σημειο να απολυουν κοσμο λογω διαφορων αναρτησεων τους. Θελει μεγαλη προσοχη με τα privacy settings οπως επισης και με ατομα που κανουμε φιλους. Πρεπει η εικονα που δειχνεις στον κοσμο να ειναι οσο πιο επαγγελματικη γινεται.

Προτεινω επισης σε οσους ψαχνουν εργασια, να τυπωνουν business cards με τα στοιχεια τους (ονομα, επωνυμο, τηλεφωνο, email, website αν εχουν και πτυχιο) και να πηγαινουν σε διαφορες εκδηλωσεις, να δυκτιωνονται και να μοιραζουν τις καρτες τους. Εννοειται πως οταν στελνουμε βιογραφικα στελνουμε παντα και cover letter. Το βιογραφικο δεν πρεπει κατα την γνωμη μου να ξεπερναει τις 2 σελιδες. Οτι εχετε να πειτε, μπορειτε να το γραψετε στο cover letter. Ενας εργοδοτης δεν θα σπαταλησει ολη τη μερα του να διαβαζει απειρες σελιδες βιογραφικων. Μη ξεχνατε οτι πολλες φορες τα βιογραφικα περνουν απο προγραμματα τα οποια σκαναρουν λεξεις κλειδια, οποτε σε καθε αιτηση που κανουμε προσαρμοζουμε το βιογραφικο με βαση την αγγελια, πολλες φορες μαλιστα το κανουμε λεξη προς λεξη, ωστε να περασουμε ευκολα το 1ο screening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Προτεινω επισης σε οσους ψαχνουν εργασια, να τυπωνουν business cards με τα στοιχεια τους (ονομα, επωνυμο, τηλεφωνο, email, website αν εχουν και πτυχιο) και να πηγαινουν σε διαφορες εκδηλωσεις, να δυκτιωνονται και να μοιραζουν τις καρτες τους.
Προσωπικη σελιδα για μενα ειναι must. Καλο ειναι να εχεις και χάρτα εργασιας εκει και να γραφεις αν τηρεις μια δεοντολογια (υπαρχουν συγκεκριμμενες επαγγελματικες δεοντολογιες) κι οταν θα σε βρει ο αλλος μεσω του site που εβαλες στο βιογραφικο ή την businnesscard θα δει με ποια μεθοδο εργαζεσαι, ποιες ειναι οι εργασιακες αξιες σου κλπ

Email βαλε δυο. Αν σου μπλοκαρει email server για δυο-τρεις μερες εχασες και ευκαιριες και αξιοπιστια. Οταν κανεις γνωριμιες χρησιμοποιησε και αναγνωριστικη φραση πχ Λεγομαι ... και συμμετειχα στο ταδε ερευνητικο προγραμμα ή μου αρεσει πολυ να διαβαζω γαλλικη ιστορια ή ο ταδε φιλοσοφος ή whatever. Οταν αργοτερα επιχειρησεις να ερθεις σε επικοινωνια με ενα ατομο που δεν σε θυμαται με το ονομα (το πιο πιθανο, αν κανει πολλες γνωριμιες), μπορεις να του υπενθυμισεις την αναγνωριστικη φραση και ισως να σε θυμηθει.

Επισης με καθε ευκαιρια παρνεις το λογο να πεις τη γνωμη σου και να αυτοπροβληθεις πχ Λεγομαι .... ειμαι ιδιοκτητης/συμβουλος/ειδικος στο ... και πιστευω οτι...

ΥΓ Το β ενικο ειναι γενικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω ειχα μια φιλεναδα καποτε που μυξοκλαιγε οτι δε βρισκει δουλεια κ τα βαζε με το κρατος, οπου επιανε κατα καιρους δεν καθοταν παρα μια μονο εβδομαδα κ που την εχανες που την εβρισκες στις καφετεριες κ στο αραλικι.. Την ειχα πραγματικα βαρεθει, ηταν τοσο μα τοσο τεμπελα που δεν το αντεχα (ημασταν τα δυο ακρα) και συνεχεια ζητουσε λεφτα απτους γονεις της 25 χρονων με τη δικαιολογια πως σπουδαζει(ουτε παταγε στη σχολη). Θελω να πω, η Νελιελ τα λεει πολυ σωστα. Δεν πιστευω ειναι ολοι ετσι αλλα οι περισσοτεροι. Κι εχω γνωρισει πολλα τετοια ατομα στον κυκλο των σπουδων μου. Τι κανανε τελικα ουτε που ξερω αλλα δυσκολο ναλλαξεις εν μια νυκτι, ειναι θεμα νοοτροπιας κ πως εχεις μεγαλωσει. Αμα ο μπαμπας τους τσονταρει κ τους γλυφει κι απο πανω, φυσικο επομενο ειναι να βολευονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το λαθος που κανετε εσεις του εξωτερικου ειναι που λετε οτι "οποιος θελει να βρει δουλεια ,βρισκει,ακομα και να μην ειναι στον τομεα του" .Οκ δεκτο , μπορει να καταφερω να βρω δουλεια ως ντελιβερας μιας και εχω μηχανακι πχ αλλα το θεμα ειναι τι κανεις μετα .Για ποσο θα την κανεις αυτη την δουλεια .Νo offence στους ντελιβεραδες,αλλα ακομα και να βρεις δουλεια τετοιου τυπου μετα τι? Δεν θα εχεις καμια προοπτικη αναπυξης και στην θεση που θα εισαι στα 22 θα εισαι και στα 42 . Εχω την εντυπωση πως εξω ναι μεν ειναι δυσκολα στην αρχη και θα πρεπει να κανεις καποια "δουλεια του ποδαριου" για να πληρωνεις το νοικι ,αλλα μετα απο καποια χρονια σου παρουσιαζονται ευκαιριες αναπτυξης ,κατι που εδω πολυ σπανια γινεται
Φυσικα ουτε εγω δικαιολογω τους Ελληναρες της καφετεριας ,και τους αντιστοιχους φραπεδοφοιτητες που ειναι 10ο εξαμηνο και χρωστανε την μιση σχολη ,και οσους ξερω που ειναι καλοι στο αντικειμενο τους (στην σχολη) και φαινεται οτι εχουν καλες προοπτικες ,η πλειονοτητα αν οχι ολοι σχεδιαζουν να την κανουν για εξω μετα το πτυχιο ,αφηνοντας πισω τους αιωνιους και τους αδιαφορους .Δεν βλεπω την κατασταση να βελτιωνονεται στο μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σκαβουν τον λακκο τους. Δεν ξερω ποσο διαδεδομενο ειναι στην Ελλαδα να ψαχνει ο εργοδοτης τους υποψηφιους στο fb, αλλα στο εξωτερικο ειναι παρα πολυ διαδεδομενο και μαλιστα εχουν φτασει και σε σημειο να απολυουν κοσμο λογω διαφορων αναρτησεων τους. Θελει μεγαλη προσοχη με τα privacy settings οπως επισης και με ατομα που κανουμε φιλους. Πρεπει η εικονα που δειχνεις στον κοσμο να ειναι οσο πιο επαγγελματικη γινεται.

Προτεινω επισης σε οσους ψαχνουν εργασια, να τυπωνουν business cards με τα στοιχεια τους (ονομα, επωνυμο, τηλεφωνο, email, website αν εχουν και πτυχιο) και να πηγαινουν σε διαφορες εκδηλωσεις, να δυκτιωνονται και να μοιραζουν τις καρτες τους. Εννοειται πως οταν στελνουμε βιογραφικα στελνουμε παντα και cover letter. Το βιογραφικο δεν πρεπει κατα την γνωμη μου να ξεπερναει τις 2 σελιδες. Οτι εχετε να πειτε, μπορειτε να το γραψετε στο cover letter. Ενας εργοδοτης δεν θα σπαταλησει ολη τη μερα του να διαβαζει απειρες σελιδες βιογραφικων. Μη ξεχνατε οτι πολλες φορες τα βιογραφικα περνουν απο προγραμματα τα οποια σκαναρουν λεξεις κλειδια, οποτε σε καθε αιτηση που κανουμε προσαρμοζουμε το βιογραφικο με βαση την αγγελια, πολλες φορες μαλιστα το κανουμε λεξη προς λεξη, ωστε να περασουμε ευκολα το 1ο screening.

Απαράδεκτο.

Για για κάτι τέτοιους ηλίθιους που δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν την ιδιωτικη από την επαγγελματική ζωή κλειδώνεις τα πάντα ή βάζεις ψεύτικα στοιχεία παντού ή ακόμα καλύτερα δεν κάνεις καν. Κι αν είναι αρκετά θρασύς για να στο ζητήσει λες στεγνά δεν έχω.

Αλλά φταίνε και κάτι σούργελα που τα έχουν όλα χύμα ανοιχτά. Οι attention whoring μαλακίες πληρώνονται τι να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Για για κάτι τέτοιους ηλίθιους που δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν την ιδιωτικη από την επαγγελματική ζωή κλειδώνεις τα πάντα ή βάζεις ψεύτικα στοιχεία παντού ή ακόμα καλύτερα δεν κάνεις καν. Κι αν είναι αρκετά θρασύς για να στο ζητήσει λες στεγνά δεν έχω.
Εχμ, δεν προκειται απλα για κατι τετοιους ηλιθιους. Στο εξωτερικο ειναι στανταρ, οτι θα σε ψαξουν στο facebook και σε αλλα μηντια. Ο τομεας μαλιστα Βιομηχανικες Πληροφοριες (μεταφραζω γαλλικο ορο) εχει διευρυνθει και προς αυτην την κατευθυνση. Ερευνουν profil χρηστων ως εντολοδοχοι εργοδοτων, τραπεζων, ασφαλιστικων, κρατικων υπηρεσιων, κλπ για θεματα προσληψεων, δανειων, αποζημιωσεων, επιδοματων, επαγγελματικης αλλά και προσωπικης συμπεριφορας γενικά, επειδη θελουν να ξερουν με τι ατομα εχουν να κανουν. Επισης τους ενδιαφερει και τι ειδος φιλων εχεις. Αυτα θα ερθουν και στην Ελλαδα, αν δεν εχουν ερθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ευχαριστώ, δεν ήξερα σε τι πολιτισμένο κόσμο ζούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
ευχαριστώ, δεν ήξερα σε τι πολιτισμένο κόσμο ζούμε
Δυστυχως ετσι εχει η κατασταση. Τα εγραφα πριν απο χρονια σε διαφορα sites και με κοροιδευανε. Καλα μου λεγανε «πολιτικος εισαι και φοβασαι;». Οταν αρχισαν να γινονται απολυσεις με βαση πληροφοριες στο fb, τοτε μερικοι ξυπνησανε.

Και τωρα παλι κρουω τον κωδωνα του κινδυνου «Ο google ειναι απειλη του μελλοντος, κραταει IP, λεξεις-κλειδια κλπ» και παλι φανταζομαι καποιοι θα γελανε. Θα τα βρουν μπροστα τους.

Στο site μου εχω ενα media service για να ανεβαζεις φωτο, video, audio και documents. Αλλά το documents χρησιμοποιει google reader. Το εχω επισημανει με κοκκινα γραμματα οτι χρησιμοποιει google, αλλά κανενας δεν νοιαζεται κι ανεβαζουν και προσωπικα documents (εκ των οποιων ενα αντιγραφο βεβαια παει στους servers του google).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν έχεις facebook θεωρείται μειονέκτημα? Ένας ''ταπεινός'' λογαριασμός στο linkedin δεν αρκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το λαθος που κανετε εσεις του εξωτερικου ειναι που λετε οτι "οποιος θελει να βρει δουλεια ,βρισκει,ακομα και να μην ειναι στον τομεα του" .Οκ δεκτο , μπορει να καταφερω να βρω δουλεια ως ντελιβερας μιας και εχω μηχανακι πχ αλλα το θεμα ειναι τι κανεις μετα .Για ποσο θα την κανεις αυτη την δουλεια .Νo offence στους ντελιβεραδες,αλλα ακομα και να βρεις δουλεια τετοιου τυπου μετα τι? Δεν θα εχεις καμια προοπτικη αναπυξης και στην θεση που θα εισαι στα 22 θα εισαι και στα 42 . Εχω την εντυπωση πως εξω ναι μεν ειναι δυσκολα στην αρχη και θα πρεπει να κανεις καποια "δουλεια του ποδαριου" για να πληρωνεις το νοικι ,αλλα μετα απο καποια χρονια σου παρουσιαζονται ευκαιριες αναπτυξης ,κατι που εδω πολυ σπανια γινεται
Φυσικα ουτε εγω δικαιολογω τους Ελληναρες της καφετεριας ,και τους αντιστοιχους φραπεδοφοιτητες που ειναι 10ο εξαμηνο και χρωστανε την μιση σχολη ,και οσους ξερω που ειναι καλοι στο αντικειμενο τους (στην σχολη) και φαινεται οτι εχουν καλες προοπτικες ,η πλειονοτητα αν οχι ολοι σχεδιαζουν να την κανουν για εξω μετα το πτυχιο ,αφηνοντας πισω τους αιωνιους και τους αδιαφορους .Δεν βλεπω την κατασταση να βελτιωνονεται στο μελλον

Και ποια ειναι η εναλλακτικη σου; Να περιμενεις μεχρι τα 42 σου να βρεις δουλεια στον τομεα σου; Και μεχρι τοτε τι θα κανεις; Και αν δεν βρεις ποτε δουλεια στον τομεα σου; Μεταξυ μας, οταν εχουν περασει καμποσα χρονια απο την αποφοιτηση σου και δεν εχεις δουλεια στον τομεα σου, ειναι πολυ δυσκολο να σε προσλαβουν. Το λογικο ειναι να βρεις οτι δουλεια μπορεις να βρεις και παραλληλα να ψαχνεις δουλεια στον τομεα σου. Αν βρεις καλως, αν οχι απλα συνεχιζεις εκει που εισαι με πιθανοτητες να ανεβεις πιο ψηλα ή ψαχνεις για καλυτερη δουλεια. Δεν μπορω να καταλαβω τη νοοτροπια του νεοελληνα να περιμενει να βρει δουλεια στον τομεα του ή να ξεκινησει αμεσως απο ψηλα. Το οτι πηρες ενα πτυχιο, δε σημαινει οτι σου ανηκει αυτοματα καποια θεση. Προσγειωθειτε λιγο στην πραγματικοτητα. Και για το εξωτερικο που λετε οτι παρουσιαζονται ευκαιριες, ειναι απλα αυθαιρετα συμπερασματα τα οποια δεν ισχυουν. Απο τις 4 φιλες μου που ειμασταν μαζι στη σχολη, μονο εγω βρηκα δουλεια στον τομεα μου. Οι αλλες αναγκαστηκαν να συνεχισουν τις σπουδες τους σε αλλο κλαδο ή απλα συμβιβαστηκαν με δουλεια σε διαφορες εταιριες ή γραφεια, ασχετα φυσικα με το αντικειμενο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ποιος ειναι ειλικρινης με τον εαυτο του, για να ψαξει την αιτια που ειναι ανεργος;

Περιπτωση απο το παρον site:
Libre: Κανε ενα κοινωνικο δικτυο πανω σε ενα θεμα πχ κατι με το σπορ, αφου κλινεις προς τα εκει.
1η υπεκφυγη χρηστη: τωρα χωρις πτυχιο δεν γινεται..πρωτα πρεπει να μαθω την δουλεια να εχω και ενα χαρτι που πιστοποιει οτι ειμαι γυμναστης.
2η υπεκφυγη χρηστη: δεν ειναι οτι δεν ενδιαφερομαι..απλως δεν εχω ιδεα για site και τα σχετικα,επισης δουλευω σε αθλητικο σαιτ με 10000 προβολες την ημερα και ο ιδιοκτητης δεν βγαζει ουτε 1 ευρω

Πες μας ρε φιλε οτι εχεις μαθει στην αδρανεια, να συνεννοηθουμε. Δεν χρειαζεται χαρτι γυμναστη ουτε να εισαι εξπερ στο αντικειμενο. Ουτε το «δεν ξερω απο site» στεκει. Αμα δεν ξερεις να μαθεις. Το εχεις ψαξει; Οι περισσοτεροι hosters σημερα εχουν απλοποιησει τις διαδικασιες. Εισαι 21 χρονων, εγω γυρω ατα 50 αρχισα να μαθαινω, αλλα και πριν ειχα site (αυτοματισμενο απο την Ning). Ουτε επειδη δεν βγαζει καποιος σημαινει οτι καταδικαζεσαι κι εσυ. Το μονο που σε καταδικαζει ειναι το ιδιο σου το μυαλο που κλεινει πορτες. Να μου ελεγες «δεν το παω καθολου αυτο το αντικειμενο» να το καταλαβω.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο αυτους που παραπονουνται οτι ειναι ανεργοι, αντε ενα 10% να ειναι πραγματικα αποφασισμενο να αλλαξει τη μοιρα του. Οι περισσοτεροι δεν εχουν ψαξει ουτε τις πραγματικες τους δυνατοτητες ουτε ξερουν να βλεπουν ευκαιριες. Δεν κανουν πραγματικους συλλογισμους, λειτουργουν με αυτα που φανταζονται. Και τα φανταζονται ολα βουνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οποιος δε θελει να ζυμωσει... Δεκα χρονια κοσκινιζει..
Μας τρωνε τις δουλειες οι ξενοι και καλα μας κανουν. Αλλα μη χρυπιεστε μετα. Ποιος Ελληνας θα τολμησει να δουλεψει για το μεροκαματο; Ποιος θα παει οικοδομη; Οι περισσοτεροι που ξερω τα περιμενουν ολα ετοιμα. Αν δεν ειχα εδω την οικογενεια μου, θα ειχα φυγει γιατι μα τω θεω η νοοτροπια της αυθεντιας και του εγω "σπουδασα" και με περιμενουν για τη θεσαρα κι ως τοτε τα ξυνω, πολυ την εχω βαρεθει. Παλαιοτερα αισθανομουν πως δεν ανηκω εδω αλλα μεγαλωνοντας προσαρμοστηκα, δεν ειμαι κι ατομο που αφηνει ετσι απλα το "σπιτι" του. Αγαπω τον τοπο μου και στεναχωριεμαι που γιναμε ετσι. Στεναχωριεμαι βαθια..
Θυμηθηκα τωρα εναν φιλο με ενα καρο χαρτουρα απο ελλαδα κι εξωτερικο, δεν ξερω ποσα διδακτορικα, ετων 36 να περιμενει επι χρονια για μια θεση... Θεσαρα.. Και του κατσε μια καλη δουλεια με προοπτικες εκτος αντικειμενου. Ξεκινα λοιπον κι ολα καλα. Και να σου η μαμακα του "μα ειναι δυνατον με τοσα χαρτια να κανει αυτη τη δουλεια; Να την αφησει! Να φυγει! Να περιμενει τη θεσαρα"
Την στραγγαλιζεις για δεν τη στραγγαλιζεις;

Μαμαδες και μπαμπαδες τα μπουχεσεψατε τα παιδια σας! Για καλο πηγαινατε, θκατα τα κανατε.

Εχω ομως ελπιδες. Η ελπιδα πεθαινει αλλωστε παντα τελευταια... Ετσι δε λενε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ποιος ειναι ειλικρινης με τον εαυτο του, για να ψαξει την αιτια που ειναι ανεργος;

Περιπτωση απο το παρον site:
Libre: Κανε ενα κοινωνικο δικτυο πανω σε ενα θεμα πχ κατι με το σπορ, αφου κλινεις προς τα εκει.
1η υπεκφυγη χρηστη: τωρα χωρις πτυχιο δεν γινεται..πρωτα πρεπει να μαθω την δουλεια να εχω και ενα χαρτι που πιστοποιει οτι ειμαι γυμναστης.
2η υπεκφυγη χρηστη: δεν ειναι οτι δεν ενδιαφερομαι..απλως δεν εχω ιδεα για site και τα σχετικα,επισης δουλευω σε αθλητικο σαιτ με 10000 προβολες την ημερα και ο ιδιοκτητης δεν βγαζει ουτε 1 ευρω

Πες μας ρε φιλε οτι εχεις μαθει στην αδρανεια, να συνεννοηθουμε. Δεν χρειαζεται χαρτι γυμναστη ουτε να εισαι εξπερ στο αντικειμενο. Ουτε το «δεν ξερω απο site» στεκει. Αμα δεν ξερεις να μαθεις. Το εχεις ψαξει; Οι περισσοτεροι hosters σημερα εχουν απλοποιησει τις διαδικασιες. Εισαι 21 χρονων, εγω γυρω ατα 50 αρχισα να μαθαινω, αλλα και πριν ειχα site (αυτοματισμενο απο την Ning). Ουτε επειδη δεν βγαζει καποιος σημαινει οτι καταδικαζεσαι κι εσυ. Το μονο που σε καταδικαζει ειναι το ιδιο σου το μυαλο που κλεινει πορτες. Να μου ελεγες «δεν το παω καθολου αυτο το αντικειμενο» να το καταλαβω.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο αυτους που παραπονουνται οτι ειναι ανεργοι, αντε ενα 10% να ειναι πραγματικα αποφασισμενο να αλλαξει τη μοιρα του. Οι περισσοτεροι δεν εχουν ψαξει ουτε τις πραγματικες τους δυνατοτητες ουτε ξερουν να βλεπουν ευκαιριες. Δεν κανουν πραγματικους συλλογισμους, λειτουργουν με αυτα που φανταζονται. Και τα φανταζονται ολα βουνο.

Επειδή από τα μηνύματά σας, έχω καταλάβει ότι γνωρίζετε από "αντισυμβατικούς"(τουλάχιστον για την Ελλάδα) τρόπους απασχόλησης, μπορείτε να σχολιάσετε σε αυτό εδώ το θέμα: https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=163012, παραθέτοντας όσα ξέρετε; Για παράδειγμα, ποια η γνώμη σας για ιστοσελίδες, όπως fiver, odesk, κλπ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ξερετε sites για online εκπαιδευση επαγγελματική ή μη, στυλ
https://www.coursera.org/
https://moodle.org/ κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Το moodle δεν ειναι ασυρματη πλατφορμα εκπαιδευσης εξ αποστασεως; Αλλεςιστοσελιδες παρομοιες με αυτες που παραθεσατε γνωριζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Το duolingo είναι πραγματικά πολύ καλό και το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια,αλλά για το livemocha δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια.Άλλες ιστοσελίδες για εκμάθηση ξένων γλωσσών:
https://www.dw.com/el/μαθαινω-γερμανικα/s-2718
https://www.memrise.com/app/
https://icelandiconline.is/index.html
https://brixfax.co/mf/mf/

Και για να επανέρθω στο θέμα,με λίγο γκουγλάρισμα βρήκα αυτό: https://mooc-francophone.com/
Φαίνεται καλό εκ πρώτης όψεως,θα το δοκιμάσω μόλις βρω λίγο χρόνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top