Επιστολική ψήφος

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Άντε καλά σταυρώματα :beer:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,093 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,294 μηνύματα.
Σας ζήτησαν κάποια ταυτοποίηση κατά τη παραλαβή πέραν του PIN που στέλνει η ACS στο email;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,315 μηνύματα.
Τί ήθελα και το γκαντέμιασα; Πέμπτη βράδυ μου στέλνουν μήνυμα ότι στάλθηκε, σήμερα μεσημέρι ξανά, δεν ήρθε ποτέ. Γιατί να μην έρθει με acs που ο διανομέας με ξέρει και πάντα κάνουμε πλακιτσα;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,839 μηνύματα.
Τί ήθελα και το γκαντέμιασα; Πέμπτη βράδυ μου στέλνουν μήνυμα ότι στάλθηκε, σήμερα μεσημέρι ξανά, δεν ήρθε ποτέ. Γιατί να μην έρθει με acs που ο διανομέας με ξέρει και πάντα κάνουμε πλακιτσα;
Ρε σημερα εβλεπα στην τιβι και ελεγε για την επιστολικη ψηφο..δεν λεει οταν εισαι στο μερος που ψηφιζεις και δεν εχεις θεμα..να το κανεις επιστολικα.Εχει διαδικασια λεμε.
ΑΛΛΑ...αν δεν το στειλεις τελικα...θα μπορεσεις να ψηφισεις με φυσικη παρουσια,απλα ΜΕΤΑ τις 11 το πρωι..να εχουν ενημερωθει λεει..οι καταλογοι των δημων.
Σημερα το εβλεπα και σε σκεφτομουν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,315 μηνύματα.
Ρε σημερα εβλεπα στην τιβι και ελεγε για την επιστολικη ψηφο..δεν λεει οταν εισαι στο μερος που ψηφιζεις και δεν εχεις θεμα..να το κανεις επιστολικα.Εχει διαδικασια λεμε.
ΑΛΛΑ...αν δεν το στειλεις τελικα...θα μπορεσεις να ψηφισεις με φυσικη παρουσια,απλα ΜΕΤΑ τις 11 το πρωι..να εχουν ενημερωθει λεει..οι καταλογοι των δημων.
Σημερα το εβλεπα και σε σκεφτομουν.
Θα κάνω τα μπάνια μου εκείνη τη μέρα, σιγά που θα τρέχω να ψηφίζω! :adventure:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,626 μηνύματα.
Εγω τελικά δεν γράφτηκα για επιστολική και δε θα ψηφίσω. Θα δω πως θα ειναι η διαδικασία και θα το πράξω στις επομενες εθνικές.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,093 μηνύματα.
Ερώτησις: μέσα ο φάκελος έχει μια υπεύθυνη δήλωση να υπογράψουμε.
Πιστεύω ξέρω την απάντηση (= όχι), αλλά ας το ρωτήσω: η υπεύθυνη δήλωση θέλει γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ ή απλά τη συμπληρώνω και τη βάζω στο φακελάκι μαζί με το χαρτί με τους σταυρούς;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,315 μηνύματα.
Πέτρο επειδή το έκανα πριν λίγο, μπορείς να το κάνεις ηλεκτρονικά. Αν το κάνεις ηλεκτρονικά, δε χρειάζεται να στείλεις τίποτα μαζί με το φάκελο.
epistoliki.ypes.gov.gr
μπες εδώ και κάπου θα λεει να κάνεις την υπεύθυνη δήλωση.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,315 μηνύματα.
Πάντως επειδή είδα τώρα τη διαδικασία δεν θεωρώ ότι είναι αδιάβλητη. Αν εγώ λοιπόν έχω κάνει την αίτηση για τη γιαγιά μου παραδείγματος χάρη, έχω βάλει το δικό της κινητό και το δικό μου email και παραλαμβάνει το φάκελο κανονικά εκείνη. Μετά όλη τη διαδικασία του να κάνω ηλεκτρονικά την υπεύθυνη δήλωση επιβεβαιώνοντας τους κωδικούς από το κινητό της και από το e-mail μου καθώς και τη συμπλήρωση των ψήφων μέσα στο ψηφοδέλτιο μπορώ να το κάνω εγώ και εκείνη να μην έχει ιδέα και απλά όταν έρθει ο κούριερ να το δώσει πίσω να το παραδώσει εκείνη χωρίς να ξέρει καν τι έχω ψηφίσει εγώ για εκείνη.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Πάντως επειδή είδα τώρα τη διαδικασία δεν θεωρώ ότι είναι αδιάβλητη. Αν εγώ λοιπόν έχω κάνει την αίτηση για τη γιαγιά μου παραδείγματος χάρη, έχω βάλει το δικό της κινητό και το δικό μου email και παραλαμβάνει το φάκελο κανονικά εκείνη. Μετά όλη τη διαδικασία του να κάνω ηλεκτρονικά την υπεύθυνη δήλωση επιβεβαιώνοντας τους κωδικούς από το κινητό της και από το e-mail μου καθώς και τη συμπλήρωση των ψήφων μέσα στο ψηφοδέλτιο μπορώ να το κάνω εγώ και εκείνη να μην έχει ιδέα και απλά όταν έρθει ο κούριερ να το δώσει πίσω να το παραδώσει εκείνη χωρίς να ξέρει καν τι έχω ψηφίσει εγώ για εκείνη.
Ακριβώς! Ποια γιαγιά ξέρει κομπιούτερ κλπ; Τα φορολογικά τα κάνουν πλέον λογιστές. Οι περισσότερες δεν ξέρουν τους κωδικούς τους. Πλέον θα έχουν τα εγγόνια δυο και τρεις ψηφους
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,294 μηνύματα.
Ερώτησις: μέσα ο φάκελος έχει μια υπεύθυνη δήλωση να υπογράψουμε.
Πιστεύω ξέρω την απάντηση (= όχι), αλλά ας το ρωτήσω: η υπεύθυνη δήλωση θέλει γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ ή απλά τη συμπληρώνω και τη βάζω στο φακελάκι μαζί με το χαρτί με τους σταυρούς;
Όχι, δεν λέει κάπου στις οδηγίες πώς θέλει γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,315 μηνύματα.
Ξέρουμε αν θα έχουμε το νέο αυτό σύστημα της επιστολικής και στις επόμενες βουλευτικές;
Άκουσα οτι ισχύει όπως είπε ο Γιάννης μόνο για ευρωεκλογές και δημοψηφίσματα και οτι για να γίνει και για βουλευτικές θέλει πλειοψηφία 200 βουλευτών.

Επίσης, κάποιος ρωτούσε πού μπορείς να δεις τα νούμερα των βουλευτών, τα έχει μέσα το βιβλιαράκι που ήρθε με την επιστολική.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Πάντως επειδή είδα τώρα τη διαδικασία δεν θεωρώ ότι είναι αδιάβλητη. Αν εγώ λοιπόν έχω κάνει την αίτηση για τη γιαγιά μου παραδείγματος χάρη, έχω βάλει το δικό της κινητό και το δικό μου email και παραλαμβάνει το φάκελο κανονικά εκείνη. Μετά όλη τη διαδικασία του να κάνω ηλεκτρονικά την υπεύθυνη δήλωση επιβεβαιώνοντας τους κωδικούς από το κινητό της και από το e-mail μου καθώς και τη συμπλήρωση των ψήφων μέσα στο ψηφοδέλτιο μπορώ να το κάνω εγώ και εκείνη να μην έχει ιδέα και απλά όταν έρθει ο κούριερ να το δώσει πίσω να το παραδώσει εκείνη χωρίς να ξέρει καν τι έχω ψηφίσει εγώ για εκείνη.
Καθόλου αδιάβλητη δεν είναι, ειδικά για όσους μένουν στο εξωτερικό. Εμένα σκέψου παρέλαβε το φάκελο από courier άλλο άτομο, όχι εγώ. Ο κούριερ τα έφερε μαζί και στους δυο και ΔΕ ζήτησε ούτε ταυτότητα ούτε τίποτα.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 837 μηνύματα.
την έστειλε κανείς πίσω;
Εγώ, με acs. Ήρθε ο κούριερ και την παρέλαβε, του έδωσα τα pin, ήταν και η γιαγιά μου μπροστά (κι αυτή ψήφισε με επιστολική ψήφο), δεν ξέρω αν δεχόταν να παραλάβει και το δικό της φάκελο χωρίς να είναι μπροστά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,922 μηνύματα.
παίδες τι να ψηφίσω; :bye2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top