Εποχική κατάθλιψη

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,884 μηνύματα.
ανοίγω αυτό το θέμα γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχει και ενδεχομένως πολλοί πάσχουμε από αυτό..

κάθε χρόνο, όταν μπαίνει ο Σεπτέμβρης και μέχρι να βγει ο Απρίλης βιώνω μια άρρωστη κατάσταση, παθαίνω τρελές αϋπνίες (δλδ μπορεί να κοιμάμαι μόνο 3-4 φορές την εβδομάδα), πονάει όλο μου το σώμα, έχω ανεξήγητα νεύρα και θλίψη, παθαίνω βουλιμία και ανορεξία μαζί, δεν έχω όρεξη να πάω πουθενά, δεν μπορώ να βγω από το σπίτι, ούτε καν να κουνηθώ από το σαλόνι..
Δεν έχω διαγνωσθεί με αυτό, διότι δεν έχω πάει σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο, πολλά χρόνια τώρα, όμως το ονομάζω έτσι γιατί όλα αυτά φεύγουν από τον Μάιο μέχρι τον Αύγουστο όπου είμαι άλλος άνθρωπος.. γνωρίζει κάποιος αυτού του είδους την κατάθλιψη; έχει κανείς παρόμοια συμπτώματα;
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πήγαινε κάνε εξετάσεις αίματος και δες την βιταμίνη D σου. Πιθανότατα παθαίνεις έλλειψη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,884 μηνύματα.
Πήγαινε κάνε εξετάσεις αίματος και δες την βιταμίνη D σου. Πιθανότατα παθαίνεις έλλειψη.
δεν νομίζω η έλλειψη βιταμίνης να μου δημιουργεί προβλήματα τον μισό χρόνο και τον άλλον μισό να εξαφανίζονται
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
ανοίγω αυτό το θέμα γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχει και ενδεχομένως πολλοί πάσχουμε από αυτό..

κάθε χρόνο, όταν μπαίνει ο Σεπτέμβρης και μέχρι να βγει ο Απρίλης βιώνω μια άρρωστη κατάσταση, παθαίνω τρελές αϋπνίες (δλδ μπορεί να κοιμάμαι μόνο 3-4 φορές την εβδομάδα), πονάει όλο μου το σώμα, έχω ανεξήγητα νεύρα και θλίψη, παθαίνω βουλιμία και ανορεξία μαζί, δεν έχω όρεξη να πάω πουθενά, δεν μπορώ να βγω από το σπίτι, ούτε καν να κουνηθώ από το σαλόνι..
Δεν έχω διαγνωσθεί με αυτό, διότι δεν έχω πάει σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο, πολλά χρόνια τώρα, όμως το ονομάζω έτσι γιατί όλα αυτά φεύγουν από τον Μάιο μέχρι τον Αύγουστο όπου είμαι άλλος άνθρωπος.. γνωρίζει κάποιος αυτού του είδους την κατάθλιψη; έχει κανείς παρόμοια συμπτώματα;

Γιατί δεν πας σε έναν ιατρό??
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,884 μηνύματα.

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δεν θέλω να πάω σε ψυχίατρο, δεν θέλω να πάρω φάρμακα (πόσω μάλλον τα συγκεκριμένα)

Μην πας. Δεν γίνεται να πάθεις να κατάθλιψη αμα δεν πιστεύεις στην κατάθλιψη. Πάρε βιταμίνη D και κάνε γυμναστική και θα περάσει.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,272 μηνύματα.
κάθε χρόνο, όταν μπαίνει ο Σεπτέμβρης και μέχρι να βγει ο Απρίλης βιώνω μια άρρωστη κατάσταση, παθαίνω τρελές αϋπνίες (δλδ μπορεί να κοιμάμαι μόνο 3-4 φορές την εβδομάδα), πονάει όλο μου το σώμα, έχω ανεξήγητα νεύρα και θλίψη, παθαίνω βουλιμία και ανορεξία μαζί, δεν έχω όρεξη να πάω πουθενά, δεν μπορώ να βγω από το σπίτι, ούτε καν να κουνηθώ από το σαλόνι..
Έχεις κάνει (γυναικολογικές) ορμονικές εξετάσεις;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Psychiatrists hate him! This man has eliminated depression with this one weird trick
91og4Jniz+L._AC_UL600_SR600,600_.jpg
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Πέρα από την έλλειψη D μπορεί να επηρεάζεσαι ενδομυχα από τις υποχρεώσεις ( σχολείο παλιά , σχολή, δουλειά κλπ) το άγχος για την διεκπεραίωση των οποίων εσωτερικευεται και εκδηλώνεται έτσι. Πχ εγώ και μόνο στην ιδέα ότι θα ξαναρχίσει το σχολείο ( και ο, τι αυτό συνεπάγεται) ήδη παθαίνω επίσης τρελές αϋπνίες του τύπου να σηκώνομαι από τις 5 και να με κατατρωει το άγχος
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο όρος "εποχική κατάθλιψη" είναι αδόκιμος και αβάσιμος. Μια μελαγχολία ή άγχος του χειμώνα είναι. Αν βρεις γκόμεν@ - πας εκδρομές - περνάς γαμάτα, ούτε που θα θυμάσαι τί εποχή είναι.

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,884 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο όρος "εποχική κατάθλιψη" είναι αδόκιμος και αβάσιμος. Μια μελαγχολία ή άγχος του χειμώνα είναι. Αν βρεις γκόμεν@ - πας εκδρομές - περνάς γαμάτα, ούτε που θα θυμάσαι τί εποχή είναι.

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
ναι, λες κι έχω χρόνο για διακοπές.. από την άλλη εβδομάδα θα είμαι 24 ώρες στο πόδι
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Μην πας. Δεν γίνεται να πάθεις να κατάθλιψη αμα δεν πιστεύεις στην κατάθλιψη. Πάρε βιταμίνη D και κάνε γυμναστική και θα περάσει.
Μη λέμε βλακείες, σαφώς και παθαίνεις κατάθλιψη και ας μη ξέρεις τι είναι. Παλιά ήξεραν από ονόματα;; Όχι

Αυτό που περιγράφεις Εριφυλη ναι ακούγεται σαν εποχική κατάθλιψη. Το θέμα είναι όμως γιατί την παθαίνεις; Σε στενοχωρει ο μουντός καιρός; Το ότι δεν είναι οι φίλοι σου κοντά; Ή μήπως τώρα είσαι στρεσαριμενη με το εθνικό;
Παίζουν πολλά ρόλο.
Όπως και να έχει, σε ψυχολόγο μπορείς να κάνεις μη φαρμακευτική θεραπεία, απλά ψυχοθεραπεία, βοηθάει αρκετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ναι, λες κι έχω χρόνο για διακοπές.. από την άλλη εβδομάδα θα είμαι 24 ώρες στο πόδι
Άλλο και αυτό.
Πίεση από δουλειά και υποχρεώσεις.
Με τέτοιο ωράριο πνιγεσαι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,884 μηνύματα.
Μη λέμε βλακείες, σαφώς και παθαίνεις κατάθλιψη και ας μη ξέρεις τι είναι. Παλιά ήξεραν από ονόματα;; Όχι

Αυτό που περιγράφεις Εριφυλη ναι ακούγεται σαν εποχική κατάθλιψη. Το θέμα είναι όμως γιατί την παθαίνεις; Σε στενοχωρει ο μουντός καιρός; Το ότι δεν είναι οι φίλοι σου κοντά; Ή μήπως τώρα είσαι στρεσαριμενη με το εθνικό;
Παίζουν πολλά ρόλο.
Όπως και να έχει, σε ψυχολόγο μπορείς να κάνεις μη φαρμακευτική θεραπεία, απλά ψυχοθεραπεία, βοηθάει αρκετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Άλλο και αυτό.
Πίεση από δουλειά και υποχρεώσεις.
Με τέτοιο ωράριο πνιγεσαι.
Φφφφ δεν ξέρω τι παθαίνω. Καταρχάς έχω να κοιμηθώ τρεις μέρες, χθες κοιμήθηκα 15 λεπτά, σήμερα δεν με βλέπω για ούτε αυτά.. δεν είναι το άγχος, καμία σχέση, είναι σαν 6μηνη αρρώστια που σε τρώει ολόκληρο
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Ξέρεις φίλε, η γυμναστική είναι ένα από τα πιο φυσικά αντί καταθλιπτικα φάρμακα. Και επειδή αναφέρεις ιαπωνική κουλτούρα το iado, που κυριολεκτικά θέλει άσκηση+ πειθαρχία σε πλήρη αρμονία για να γίνεις σωστός χρήστης των κατανα:
Έχεις 1) έκλυση ντοπαμίνης - άρα αισθάνεσαι ευφορία 2) το μυαλό σου είναι προσηλωμένο 3) πειθαρχεις τις σκέψεις σου 4) στο ιαντο συγκεκριμένα μαθαίνουν πώς να ανασαίνουν σωστά και να έχουν καθαρό μυαλό 5) μπαίνουν σε ρουτίνα.

Οι ιαπωνικές πολεμικές τέχνες έχουν ολιστική προσέγγιση σώμα μυαλό ψυχή.
Να συγκρίνουμε τον μέσο /μέση Έλληνα/ίδα με άτομα που αφιερώνουν χρόνια στην τέχνη τους, είναι άτοπο.
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Δεν θέλω να πάω σε ψυχίατρο, δεν θέλω να πάρω φάρμακα (πόσω μάλλον τα συγκεκριμένα)
Έχω διαγνωστεί με μεικτή αγχώδη και καταθλιπτική διαταραχή και παρουσιάζω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με αυτά που βιώνεις και εσύ όταν χειμωνιάζει. Επικοινώνησα σε πολλούς ψυχολόγους οι οποίοι με αποπήραν από το τηλεφώνημα και μόνο όπου τους εξηγούσα την κατάσταση (derealization και την ψυχοπλακωμάρα που ζούσα καθημερινά) μέχρι που μίλησα με μια κυρία που έχει κέντρο δικό της και μου απάντησε μια χαρά και έδειξε πρόθυμη να βοηθήσει. Μην πας σε ψυχίατρο είναι σίγουρο ότι θα σου γράψει φάρμακα και ποιος ξέρει και τι φάρμακα γιατί αποφεύγουν να γράφουν τα πιο γνωστά. Πήγαινε σε ψυχολόγο που να είναι και ψυχοθεραπευτής.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Όσοι είστε διαγνωσμενοι με κατάθλιψη, adhd και λοιπά, σαν είπαν ποτέ θα πάψετε να είστε διαγνωσμενοι, ή είναι εφ όρου ζωής;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,884 μηνύματα.
Όσοι είστε διαγνωσμενοι με κατάθλιψη, adhd και λοιπά, σαν είπαν ποτέ θα πάψετε να είστε διαγνωσμενοι, ή είναι εφ όρου ζωής;
Αν με ρωτάς, δεν νομίζω ότι η κατάθλιψη θεραπεύεται.. απλά την κρατάς σε κάποια επίπεδα με το να χαπακώνεσαι
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top