Εποχική κατάθλιψη

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Ασθένεια Νο 56.876;
Προσπάθησε κορίτσι μου να μη νομίζεις ότι παθαίνεις όλες τις αρρώστιες που διαβάζεις στο ίντερνετ.


Κορόιδευε κορόιδευε, αν σου τύχει κάτι τέτοιο (που δεν στο εύχομαι) τότε ξανά έλα να πεις εξυπνάδες
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Υπάρχει ένα παλληκάρι στο YouTube, που είναι σε αμαξίδιο και δείχνει τις δυσκολίες του στις μετακινήσεις στην Αθήνα, από την κλασσική εικόνα πεζοδρόμια= έξτρα πάρκινγκ/ δέντρα μέχρι και έλλειψη ραμπων
Ρίξτε μια ματιά να δείτε σε τι χώρα ζούμε.
Μετά συγκρίνετε με δυτικές ευρπαικεςρ χώρες.
Κάνουμε τόσο δύσκολα πράγματα τα οποία θα έπρεπε να είναι τόσο απλά . Και φυσικά κανείς δεν νοιάζεται ως συνήθως . Ξέρεις ποιο είναι το αστείο ; Και παλιότερα οι άνθρωποι δεν νοιάζονταν τόσο , αλλά είχαν μια βασική ενσυναίσθηση οτι μπορεί οι ίδιοι ή κάποιος συγγενείς τους να βρεθεί στην ίδια θέση . Έβλεπαν δηλαδή είτε ήθελαν είτε όχι τα πράγματα απο την σκοπιά του άλλου...Η κοινωνία μας όχι μόνο αποτελείται απο αντικοινωνικά όντα , αλλά και θρασύ όντα . Πολλοί πιστεύουν οτι δεν θα πάθουν ποτέ τίποτα και οτι δεν θα τύχει ποτέ στους ίδιους κάτι , λες και έχουν καμιά θεϊκή προστασία ή λες και έχουν υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με τον Θεό .
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Τι μέτρο σύγκρισης βάζεις και εσύ, βάλε κανένα Πακιστάν, καμιά Ινδία.
Το αστείο ξέρεις τι είναι;
Χλεβαζουμε αυτές τις χώρες αλλά εμείς το παίζουμε δήθεν Ευρωπαίοι που τα έχουμε όλα τέλεια.
Τίποτα τέλειο δεν έχουμε, το μόνο καλό που έχουμε είναι η δωρεάν παιδεία και υγεια.
Σε όλα τα άλλα ήμαστε η ντροπή της ΕΕ.
Γι'αυτό θέλω να φύγω αύριο μεθαύριο από εδώ. Τι να τον κάνω τον καλό μισθό που θα έχω πρώτα ο Θεός, αν το σπίτι μου εξαφανιστεί από μια πλημμύρα ή πυρκαγιά; Ή αν το παιδί μου γεννηθεί ΑμΕΑ; Ή αν μείνω ανήμπορη; Αν μπω σε τραίνο αφημένα στο έλεος του Θεού;

Ο, τι και να "χτίσεις" στην Ελλάδα είναι όσο εύθραυστο όσο ένας πύργος από χαρτιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αλλά είχαν μια βασική ενσυναίσθηση οτι μπορεί οι ίδιοι ή κάποιος συγγενείς τους να βρεθεί στην ίδια θέση .
Ακριβώς.

Πολλοί πιστεύουν οτι δεν θα πάθουν ποτέ τίποτα και οτι δεν θα τύχει ποτέ στους ίδιους κάτι , λες και έχουν καμιά θεϊκή προστασία ή λες και έχουν υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με τον Θεό .
Και μετά αν τα πάθουν αρχίζουν το μοιρολόι και αχ τι μας βρήκε.
Πολλοί γονείς ΑμΕΑ παιδιών είναι για φυλάκιση.
Έχω δει σκηνικά εμετικά. Να ντρέπονται "που το παιδί βγήκε έτσι" και να τα κρατάνε κλειδωμένα σπίτι πέρα από το δρομολόγιο: ειδικό σχολειο- σπίτι.
Δεν ξέρω από πού να το πιάσω και από πού να το αφήσω σε αυτή τη κουβέντα, το θέμα είναι τεράστιο, και στην έλλειψη υποδομών αλλά και στο μικρό μυαλό κάποιων Ελλήνων/Ελληνίδων. Είναι ΛΥΠΗΡΟ.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
έχουμε είναι η δωρεάν παιδεία και υγεια
Τι έχουμε; Εγώ μια κύστη κόκκυγα ήθελα να κάνω και ήταν αναμονή ένα χρόνο περίπου (μαζί με την αναμονή για το πρώτο ραντεβού), την έκανα σε ιδιώτη προφανώς. Για την παιδεία δεν θα μιλήσω καν.
Χλεβαζουμε αυτές τις χώρες αλλά εμείς το παίζουμε δήθεν Ευρωπαίοι που τα έχουμε όλα τέλεια.
Το 41% είναι Ευρωπαίοι και μάλιστα 12 φορές καλύτεροι από το Βέλγιο.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Τι έχουμε; Εγώ μια κύστη κόκκυγα ήθελα να κάνω και ήταν αναμονή ένα χρόνο περίπου (μαζί με την αναμονή για το πρώτο ραντεβού), την έκανα σε ιδιώτη προφανώς. Για την παιδεία δεν θα μιλήσω καν.
Τουλάχιστον είναι δωρεάν.
Και στο εξωτερικό οι αναμονες στα προγραμματισμένα νοσοκομεία είναι αισχρες σε κάποιες χώρες.
Όσο για την παιδεία, τουλάχιστον δεν πληρώνουμε τίποτα. Αλλά σε επίπεδο υποδομών κυρίως, ήμαστε για κλάματα.
Ξεχάστηκε και το παιδάκι που έφυγε γιατί έσκασε το μποιλερ στο σχολείο του. Όπως όλα.
Όσο μεγαλώνω και ακούω τι γίνεται, τόσο εκνευρίζομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το 41% είναι Ευρωπαίοι και μάλιστα 12 φορές καλύτεροι από το Βέλγιο.
Δυστυχώς στην Ελλάδα το θέμα δεν είναι ένα κόμμα (που προφανώς τώρα αυτό φταίει για τις φυσικές καταστροφές αφού έχει το τιμόνι για 2η τετραετια), ΑΛΛΑ στην Ελλάδα όλα τα κόμματα είναι αισχρά 😂
Πολιτικός στην Ελλάδα γίνεσαι άνετα αν έχεις μπαμπά μαμάκα πολιτικο, είτε σου στρίβει είτε όχι.
Ενώ θα έπρεπε νέοι με όρεξη και ιδέες να παίρνουν αυτές τις θέσεις. Βγαίνει ο κάθε κλέφτης που έχει αρπάξει εκατομμύρια από το δημόσιο και δεν έχει δουλέψει μια μέρα στην ζωή του, και τα παιδάκια τους τα στέλνουν όλοι έξω.
Μη τσακωνεστε για πολιτικους παιδιά. Όλοι το ίδιο απατεώνες είναι. Η κατάσταση σε αυτή τη χώρα δεν θα αλλάξει ποτέ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Και μετά αν τα πάθουν αρχίζουν το μοιρολόι και αχ τι μας βρήκε.
Πολλοί γονείς ΑμΕΑ παιδιών είναι για φυλάκιση.
Έχω δει σκηνικά εμετικά. Να ντρέπονται "που το παιδί βγήκε έτσι" και να τα κρατάνε κλειδωμένα σπίτι πέρα από το δρομολόγιο: ειδικό σχολειο- σπίτι.
Δεν ξέρω από πού να το πιάσω και από πού να το αφήσω σε αυτή τη κουβέντα, το θέμα είναι τεράστιο, και στην έλλειψη υποδομών αλλά και στο μικρό μυαλό κάποιων Ελλήνων/Ελληνίδων. Είναι ΛΥΠΗΡΟ.
Ο Έλληνας γονιός έχει πολλά θέματα και απωθημένα τα οποία βγάζει στο παιδί του . Το βλέπουμε και απο περιπτώσεις υγειών παιδιών . Το τι πρόβλημα έχει ο καθένας στο κεφάλι του βέβαια δεν μας αφορά , πόσο μάλλον εφόσον δεν το αποδέχεται και δεν προσπαθεί να το αντιμετωπίσει...αυτό που με θλίβει όμως είναι οτι τα παιδιά αυτά μεγαλώνουν σε ένα κλίμα υποτίμησης και παραμέλησης , το οποίο αντιλαμβάνονται ως φυσιολογικό . Like for real , εαν ντρέπεσαι για το παιδί σου επειδή έχει μια αναπηρία...τότε η μόνη ντροπή είσαι εσύ ο ίδιος .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Επειδή δεν είμαστε γιατροί για να προτείνουμε φάρμακα μέσω ίντερνετ, θα κλειδώσω το θέμα και συνεχίστε στην Κουβεντούλα χωρίς θέμα, χωρίς όμως να μιλάμε για φάρμακα παρακαλώ. :lock:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top