Εργασία στο Ηνωμένο Βασίλειο

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν γνωρίζω για το κολλέγιο του Λονδίνου, πάντως μια φιλη μου ήταν εκεί με μισθό ~35k entry level φάση και και ειχε μιζεριασει τελείως γιατί όλα ήταν πανάκριβα και δεν μπορούσε να κανει τίποτα. Επίσης είναι και πολύ δύσκολη η εύρεση σπιτιού εκεί. Ένα χρόνο μετά την έχει σιχαθεί την Αγγλία.



Υγ.Τώρα που το σκέφτομαι ένα success story μετανάστευσης στην Αγγλία προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ, θλιβερο…

Υγ2 βεβαια αν εχεις κατι έτη προυπηρεσιας + είσαι σε καλοπληρωμένο τομέα δεν ταυτίζεσαι
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Τι θέση ;

Πιο κοντά σου είναι η Βοστόνη...αλλά θα έχεις θέμα εύρεσης σπιτιού.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Εχω προσφορά από έναν φίλο μου να δουλέψω στον τομέα μου στο university college London. Το σκέφτομαι αλλά με προβληματίζει το κόστος διαβίωσης στο Λονδίνο. Γνωρίζει κανείς ποσο είναι και πως ειναι η ζωή εκεί; Στόχος μου ειναι να επιστρέψω Ελλάδα αλλά ζυγίζω και τις εναλλακτικές μου σε περίπτωση που δεν βρω κάτι.
Υπολόγισε £70k/έτος μίνιμουμ για να ζεις μόνη σου και να είσαι σχετικά ανετη. Εναλλακτικά, £50k αν πας για συγκατοίκηση.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εχω προσφορά από έναν φίλο μου να δουλέψω στον τομέα μου στο university college London. Το σκέφτομαι αλλά με προβληματίζει το κόστος διαβίωσης στο Λονδίνο. Γνωρίζει κανείς ποσο είναι και πως ειναι η ζωή εκεί; Στόχος μου ειναι να επιστρέψω Ελλάδα αλλά ζυγίζω και τις εναλλακτικές μου σε περίπτωση που δεν βρω κάτι.
Για πόσα Κ μικτά μιλάμε το χρόνο;
Με 70-80 χιλιάρικα λίρες είσαι από «ίσα βάρκα ίσα νερά» μέχρι ν' αποταμιεύσεις κάνα 500άρικο το μήνα (εκτός αν ρίξεις οικειοθελώς το βιοτικό σου επίπεδο και πας για συγκατοίκηση κ.λπ.)...
α)Δεν γνωρίζω για το κολλέγιο του Λονδίνου, πάντως μια φιλη μου ήταν εκεί με μισθό ~35k entry level φάση και και ειχε μιζεριασει τελείως γιατί όλα ήταν πανάκριβα και δεν μπορούσε να κανει τίποτα. Επίσης είναι και πολύ δύσκολη η εύρεση σπιτιού εκεί. Ένα χρόνο μετά την έχει σιχαθεί την Αγγλία.



β)Υγ.Τώρα που το σκέφτομαι ένα success story μετανάστευσης στην Αγγλία προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ, θλιβερο…

γ)Υγ2 βεβαια αν εχεις κατι έτη προυπηρεσιας + είσαι σε καλοπληρωμένο τομέα δεν ταυτίζεσαι
α)Με 35K στο Λονδίνο δε ζεις ούτε σε παράγκα μ' άλλους 5-6 Πακιστανούς...

β)Ειδικά αν μιλάμε για UK πιο πιθανό είναι ν' ακούσεις success stories...επαναπατρισμού!:rolleyes:

γ)Όντας πλέον σε θέση όπου αποταμιεύω/επενδύω περίπου το 80% του εισοδήματός μου (εργαζόμενος στην Ελλάδα) ειλικρινά γελάω και με τους μισθούς «ανώτερων στελεχών» σ' αυτά τα κράτη και με το ότι έφαγα κάνα εξάμηνο απ' τη ζωή μου να ψάχνομαι να μεταναστεύσω!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Όντας πλέον σε θέση όπου αποταμιεύω/επενδύω περίπου το 80% του εισοδήματός μου (εργαζόμενος στην Ελλάδα) ειλικρινά γελάω και με τους μισθούς «ανώτερων στελεχών» σ' αυτά τα κράτη και με το ότι έφαγα κάνα εξάμηνο απ' τη ζωή μου να ψάχνομαι να μεταναστεύσω!
Δεν είχες εργαστεί στο εξωτερικό παλαιότερα;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν είχες εργαστεί στο εξωτερικό παλαιότερα;
Έχω δουλέψει εκτός Ελλάδας κατά διαστήματα (σ' εργοτάξια εκτός Ελλάδας και ξένα εργοστάσια ως βιομηχανικός επιθεωρητής, τελευταία ήμουν στην Ιταλία για ένα εξάμηνο), τώρα συνεργάζομαι με ξένη κατασκευαστική κι είμαι σε έργο στην Ελλάδα...
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πόσα Κ μικτά μιλάμε το χρόνο;
Με 70-80 χιλιάρικα λίρες είσαι από «ίσα βάρκα ίσα νερά» μέχρι ν' αποταμιεύσεις κάνα 500άρικο το μήνα (εκτός αν ρίξεις οικειοθελώς το βιοτικό σου επίπεδο και πας για συγκατοίκηση κ.λπ.)...

α)Με 35K στο Λονδίνο δε ζεις ούτε σε παράγκα μ' άλλους 5-6 Πακιστανούς...

β)Ειδικά αν μιλάμε για UK πιο πιθανό είναι ν' ακούσεις success stories...επαναπατρισμού!:rolleyes:

γ)Όντας πλέον σε θέση όπου αποταμιεύω/επενδύω περίπου το 80% του εισοδήματός μου (εργαζόμενος στην Ελλάδα) ειλικρινά γελάω και με τους μισθούς «ανώτερων στελεχών» σ' αυτά τα κράτη και με το ότι έφαγα κάνα εξάμηνο απ' τη ζωή μου να ψάχνομαι να μεταναστεύσω!
Όλοι από κάπου ξεκινάμε :’)

αλλά εχεις δίκιο.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όλοι από κάπου ξεκινάμε :’)

αλλά εχεις δίκιο.
Σίγουρα, αλλά η φίλη μας η Νέλλη απ' όσο ξέρω ούτε χθεσινή είναι ούτε πιτσιρίκα και σκέφτεται να επιστρέψει ακριβώς γιατί έχει σιχαθεί τα σκατά της Βόρειας Αμερικής...αν είναι ν' αφήσει τ' ωραίο της το σπίτι κ.λπ. για να μπλέξει με τα σκατά του UK τουλάχιστον ν' αξίζει τον κόπο!;)
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
γ)Όντας πλέον σε θέση όπου αποταμιεύω/επενδύω περίπου το 80% του εισοδήματός μου (εργαζόμενος στην Ελλάδα).
Υποθέτω δεν πληρώνεις νοίκι, σπίτι από τους γονείς, σωστά;

Αν πληρώνεις νοίκι και αποταμιεύεις το 80%, είσαι πάνω από 3.000 καθαρά τον μήνα (περίπου 2000 ευρώ του έτους 2019), οπότε αξίζεις συγχαρητήρια.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Υποθέτω δεν πληρώνεις νοίκι, σπίτι από τους γονείς, σωστά;

Αν πληρώνεις νοίκι και αποταμιεύεις το 80%, είσαι πάνω από 3.000 καθαρά τον μήνα (περίπου 2000 ευρώ του έτους 2019), οπότε αξίζεις συγχαρητήρια.
Ενοίκιο και λογαριασμούς μου τα πληρώνουν αυτοί και τους κόβω τιμολόγιο από δική μου εταιρεία οπότε ανάλογα και με τις δαπάνες που περνάω κάθε μήνα τα καθαρά ποικίλουν (σε κάθε περίπτωση βγαίνουν περισσότερα από 3.000€), οπότε σε συνδυασμό και με το χαμηλό κόστος ζωής (επαρχιακή πόλη), τη χαμηλή φορολογία (σε σχέση με το να είσαι μισθωτός κάπου στην Ευρώπη και να φορολογείσαι απ' το πρώτο €), το ότι εκτός από supermarket και προσωπικά έξοδα ό,τι άλλο έξοδο κάνω το περνάω στις δαπάνες μου κ.λπ. μπορώ να ζήσω άνετα οικογένεια και να πω και στη γυναίκα μου «κάτσε σπίτι και κοίτα το παιδί» για όσο χρειαστεί (που δεν το κάνει γιατί θέλει να εργάζεται, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα:lol:)...

Ολλανδία π.χ. που έψαχνα αρχές του 2022 γι' αντίστοιχη θέση σε πολυεθνικές πάνω από 5 μικτά το μήνα δε βρήκα πουθενά (χωρίς άλλες παροχές, άντε κάνα leasing το πολύ πολύ) και να μου μιλάνε γι' αυτά λες και μου πρόσφεραν γη και ύδωρ ξέρω 'γω!:whatever:

Όσο για UK καλύτερα να μην πω τις εμπειρίες μου από job seeking εκεί (και τις εμπειρίες της γυναίκας μου που έζησε κι εργάστηκε εκεί μια πενταετία) γιατί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος!:P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ενοίκιο και λογαριασμούς μου τα πληρώνουν αυτοί και τους κόβω τιμολόγιο από δική μου εταιρεία οπότε ανάλογα και με τις δαπάνες που περνάω κάθε μήνα τα καθαρά ποικίλουν (σε κάθε περίπτωση βγαίνουν περισσότερα από 3.000€), οπότε σε συνδυασμό και με το χαμηλό κόστος ζωής (επαρχιακή πόλη), τη χαμηλή φορολογία (σε σχέση με το να είσαι μισθωτός κάπου στην Ευρώπη και να φορολογείσαι απ' το πρώτο €), το ότι εκτός από supermarket και προσωπικά έξοδα ό,τι άλλο έξοδο κάνω το περνάω στις δαπάνες μου κ.λπ. μπορώ να ζήσω άνετα οικογένεια και να πω και στη γυναίκα μου «κάτσε σπίτι και κοίτα το παιδί» για όσο χρειαστεί (που δεν το κάνει γιατί θέλει να εργάζεται, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα:lol:)...

Ολλανδία π.χ. που έψαχνα αρχές του 2022 γι' αντίστοιχη θέση σε πολυεθνικές πάνω από 5 μικτά το μήνα δε βρήκα πουθενά (χωρίς άλλες παροχές, άντε κάνα leasing το πολύ πολύ) και να μου μιλάνε γι' αυτά λες και μου πρόσφεραν γη και ύδωρ ξέρω 'γω!:whatever:

Όσο για UK καλύτερα να μην πω τις εμπειρίες μου από job seeking εκεί (και τις εμπειρίες της γυναίκας μου που έζησε κι εργάστηκε εκεί μια πενταετία) γιατί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος!:P

Respect φίλε, μπράβο που πέτυχες, χαίρομαι ειδικά για τους μηχανικούς που πετυχαίνουν. Και 3.000+ καθαρά στα 33 σου (στην Θεσσαλονίκη υποθέτω), πρώτα ο Θεός, σίγουρα θα σημαίνει 5ψήφια καθαρά στα 40, και στα 50 δεν ξέρω... Κάποιοι engineers εκτός απο ακαδημαϊκά πάνε πολύ ψηλά και επαγγελματικά.

Πάντως ναι στην βόρεια και δυτική Ευρώπη, φαίνεται ότι έχουν κάνει προχωρημένη μελέτη και στόχευση σε άτομα που δεν ξέρουν ή που βαριούνται να κάνουν διαίρεση του καθαρού εισοδήματος με το κόστος διαβίωσης. Δεν ξέρω γιατί στοχεύουν σε τέτοιου είδους άτομα, είναι καθαρή εκμετάλλευση.

Επίσης να τονίσουμε ότι εκτός απο το πηλίκο του καθαρού εισοδήματος προς το κόστος διαβίωσης, ένας άλλος συντελεστής που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν είναι η χρονική ισοτιμία ενός νομίσματος, δηλαδή 1 ευρώ του 2019 = 1.7 ευρώ του 2023.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Και 3.000+ καθαρά στα 33 σου (στην Θεσσαλονίκη υποθέτω), πρώτα ο Θεός, σίγουρα θα σημαίνει 5ψήφια καθαρά στα 40, και στα 50 δεν ξέρω...

β)Πάντως ναι στην βόρεια και δυτική Ευρώπη, φαίνεται ότι έχουν κάνει προχωρημένη μελέτη και στόχευση σε άτομα που δεν ξέρουν ή που βαριούνται να κάνουν διαίρεση του καθαρού εισοδήματος με το κόστος διαβίωσης. Δεν ξέρω γιατί στοχεύουν σε τέτοιου είδους άτομα, είναι καθαρή εκμετάλλευση.

γ)Επίσης να τονίσουμε ότι εκτός απο το πηλίκο του καθαρού εισοδήματος προς το κόστος διαβίωσης, ένας άλλος συντελεστής που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν είναι η χρονική ισοτιμία ενός νομίσματος, δηλαδή 1 ευρώ του 2019 = 1.7 ευρώ του 2023.
α)Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν περίμενα από ξένη εταιρεία ως μετανάστης ή από μεγάλη Ελληνική εταιρεία π.χ. τύπου ΑΒΑΞ (γι' αυτούς αν δεν είσαι 50+ με 15-20+ χρόνια προϋπηρεσίας και βύσμα στη διοίκηση είσαι μηχανικάκος, για να μη λέμε μόνο τα στραβά των έξω) να μου δώσει θέση manager ή/και σοβαρά λεφτά τώρα θα καθόμουν και θα έτρωγα τ' @@ μου!:lol:

β)Γιατί έτσι κι αλλιώς οι πραγματικές απαιτήσεις που έχουν από τα περισσότερα «στελέχη» τους είναι περιορισμένες: οι περισσότερες θέσεις εργασίας είναι δομημένες έτσι ώστε ο εργαζόμενος να μην έχει πλήρη αντίληψη της «μεγάλης εικόνας» μέσα στην επιχείρηση (πως ακριβώς δραστηριοποιείται επιχειρηματικά/εμπορικά/whatever, πως παράγει τα προϊόντα/υπηρεσίες της, πως τα/τις τιμολογεί κ.λπ.) ώστε να μην είναι σε θέση να κινηθεί διαφορετικά στο μέλλον (π.χ. να κάνει δική του, αντίστοιχη επιχείρηση) και ν' αρκείται σε έναν μισθό και στις όποιες αυξήσεις μπορεί να πάρει...που όσες κι αν είναι θα είναι peanuts για την εκάστοτε επιχείρηση, τους τζίρους και την κερδοφορία της!
Οι δε ντόπιοι το ξέρουν, δεν ασχολούνται μ' αυτές τις δουλειές, τις αφήνουν στους πρόθυμους και φθηνούς Έλληνες, Βούλγαρους, Ρουμάνους κ.λπ. και ζουν νοικιάζοντάς τους τα χρέπια τους!:rolleyes:

γ):thumbup:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι θέση ;

Πιο κοντά σου είναι η Βοστόνη...αλλά θα έχεις θέμα εύρεσης σπιτιού.
Research manager. ΗΠΑ δεν θέλω να πάω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σίγουρα, αλλά η φίλη μας η Νέλλη απ' όσο ξέρω ούτε χθεσινή είναι ούτε πιτσιρίκα και σκέφτεται να επιστρέψει ακριβώς γιατί έχει σιχαθεί τα σκατά της Βόρειας Αμερικής...αν είναι ν' αφήσει τ' ωραίο της το σπίτι κ.λπ. για να μπλέξει με τα σκατά του UK τουλάχιστον ν' αξίζει τον κόπο!;)
Ναι, αν δεν αποταμιευω τουλάχιστον το ⅓ του μισθού μου δεν πρόκειται να πάω. Απλά κοιτάω τι προσφορές έχω στην παρούσα φάση. Δεν ψήνομαι για Αγγλία καθόλου. Αν είναι να πάω και να συγκατοικω, να μου λείπει. Στόχος μου είναι να επιστρέψω Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εχω προσφορά από έναν φίλο μου να δουλέψω στον τομέα μου στο university college London. Το σκέφτομαι αλλά με προβληματίζει το κόστος διαβίωσης στο Λονδίνο. Γνωρίζει κανείς ποσο είναι και πως ειναι η ζωή εκεί; Στόχος μου ειναι να επιστρέψω Ελλάδα αλλά ζυγίζω και τις εναλλακτικές μου σε περίπτωση που δεν βρω κάτι.
Βόρειες χώρες δεν σε συμφέρει ;
Το Λονδίνο πρέπει να είναι πανάκριβο και να έχει αρκετή εγκληματικότητα .
Δύσκολο να πεις εαν σε συμφέρει . Εξαρτάται πόσα θα παίρνεις υποθέτω .
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ναι, αν δεν αποταμιευω τουλάχιστον το ⅓ του μισθού μου δεν πρόκειται να πάω. Απλά κοιτάω τι προσφορές έχω στην παρούσα φάση. Δεν ψήνομαι για Αγγλία καθόλου. Αν είναι να πάω και να συγκατοικω, να μου λείπει. Στόχος μου είναι να επιστρέψω Ελλάδα.
Αυτό τον καιρό παίζουν πολλές επιδοτήσεις από Ε.Σ.Π.Α. Ταμείο Ανάκαμψης κ.λπ. οπότε αν παίζουν σοβαρά λεφτά στην άκρη ή/και κάνα περιουσιακό στοιχείο για ρευστοποίηση θα σου πρότεινα να ψαχτείς μήπως ξεκινήσεις κάτι δικό σου στην Ελλάδα (όπου συν τοις άλλοις για 7 χρόνια θα έχεις 50% έκπτωση στο φόρο εισοδήματος αν είσαι ήδη 5+ χρόνια εκτός)...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτό τον καιρό παίζουν πολλές επιδοτήσεις από Ε.Σ.Π.Α. Ταμείο Ανάκαμψης κ.λπ. οπότε αν παίζουν σοβαρά λεφτά στην άκρη ή/και κάνα περιουσιακό στοιχείο για ρευστοποίηση θα σου πρότεινα να ψαχτείς μήπως ξεκινήσεις κάτι δικό σου στην Ελλάδα (όπου συν τοις άλλοις για 7 χρόνια θα έχεις 50% έκπτωση στο φόρο εισοδήματος)...
Α δεν το γνώριζα αυτό. Θα το ψάξω 😱 Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάτι δικό μου. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
το ότι εκτός από supermarket και προσωπικά έξοδα ό,τι άλλο έξοδο κάνω το περνάω στις δαπάνες μου κ.λπ.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά ΟΛΟΙ οι μηχανικοί σκέφτονται έτσι και το χειρότερο είναι ότι το ανέχονται και οι λογιστές τους...

Πάντως, η εφορία με χρυσά κουτάλια τρώει κάθε φορά στους ελέγχους, υπ'οψιν! :P
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Δεν ξέρω γιατί, αλλά ΟΛΟΙ οι μηχανικοί σκέφτονται έτσι και το χειρότερο είναι ότι το ανέχονται και οι λογιστές τους...

β)Πάντως, η εφορία με χρυσά κουτάλια τρώει κάθε φορά στους ελέγχους, υπ'οψιν! :P
α)Οι μηχανικοί λόγω της φύσης του επαγγέλματος (projects ορισμένου χρόνου, εργοδότες που δε θέλουν να δεσμεύονται με υπαλληλικές σχέσεις γιατί π.χ. φέτος μπορεί να έχουν 100 έργα και του χρόνου 10, δυνατότητα διεκπεραίωσης πολλών εργασιών παράλληλα κ.λπ.) είναι πιο εξοικειωμένοι στο «μπλοκάκι» και στην είσπραξη των αμοιβών τους μέσω τιμολογίων (ως φυσικά πρόσωπα ή/και μέσω εταιρειών τους)...λογικό είναι λοιπόν να προτιμούν π.χ. αντί να πληρώνουν 25% επί των μικτών τους εργοδοτικές εισφορές ως μισθωτοί να λένε «θέλω το μισθό συν π.χ. τις μισές εργοδοτικές και τις άλλες μισές στις χαρίζω» και να τα βρίσκουν με τους εργοδότες τους έτσι, να πληρώνουν εισφορές ως επιτηδευματίες, να πληρώνουν 22% αντί για τις κλίμακες που θα πλήρωναν ως φυσικά πρόσωπα (που φτάνουν μέχρι και το 45% αν δεν κάνω λάθος) κ.λπ. κ.λπ.
Κι αναμενόμενο στην Ελλάδα της ορθόδοξης ΠΑ.ΣΟ.Κ.άρας πολλοί να ξεφύγουν και να περνάνε ό,τι έξοδο βρουν μπροστά τους προκειμένου να γλυτώσουν έστω κι ένα ευρωπουλάκι φόρου!:lol:

β)Εγώ πάντως δεν έχω ένα απλό γραφείο, έχω επιχείρηση με Κ.Α.Δ. μηχανικών αλλά κι εμπορική δραστηριότητα (με αποθήκη, εμπορεύματα, Φ.Ι.Χ. κ.λπ. και σχετικό τζίρο ασφαλώς, έστω και δευτερεύοντα) οπότε καύσιμα, σέρβις, έξοδα καθαριότητας, εστιατόρια, καφέδες, ξενοδοχεία και πολλά άλλα περνάνε κανονικά (πρακτικά δε μένει κάτι άλλο πέρα από super market και προσωπικά έξοδα π.χ. λογαριασμοί σπιτιού, ρούχα, είδη καλλωπισμού, συνδρομές τύπου Netflix, έξοδα κατοικιδίου, γιατροί κ.λπ. που να μην περνάει)...
Όσο για ελέγχους, με τις υποθέσεις που εκκρεμούν στα φορολογικά δικαστήρια να πολλαπλασιάζονται χρόνο με το χρόνο μάλλον για καμιά περαίωση μας βλέπω σύντομα (η χαρά του φοροφυγά) και να χτυπάμε τα κεφάλια μας που τόσο καιρό δε δίναμε στο λογιστή ό,τι βλακεία απόδειξη περνούσε από τα χέρια μας!:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τέλεια! Πρέπει να ψάξω αν με συμφέρει να μεταφέρω την φορολογική μου κατοικία γιατί έχω και εδώ εισοδήματα που αν μεταφέρω την φορολογική μου κατοικία θα χτυπήσω με φόρο 25%. Δελεαστικο πάντως. Ειδικά αν βρω δουλειά με μισθό Ευρώπης και δουλεύω από το σπίτι στην Ελλάδα. Όπως και να έχει πολύ θετικό αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top