Εργασία στο Ηνωμένο Βασίλειο

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Εχω προσφορά από έναν φίλο μου να δουλέψω στον τομέα μου στο university college London. Το σκέφτομαι αλλά με προβληματίζει το κόστος διαβίωσης στο Λονδίνο. Γνωρίζει κανείς ποσο είναι και πως ειναι η ζωή εκεί; Στόχος μου ειναι να επιστρέψω Ελλάδα αλλά ζυγίζω και τις εναλλακτικές μου σε περίπτωση που δεν βρω κάτι.
Σε περίπτωση που θέλεις να μένεις μόνη σου στο κέντρο του Λονδίνου θα χρειαστείς ετήσιο εισόδημα τουλάχιστον 60.000£. Τώρα αν θέλεις σε suburb μέσης τιμής και ποιότητας τότε με 50.000£ θα είσαι οκ.

Η Βρετανία είναι μια καλή επιλογή για εργασία καθώς δίνει καλούς μισθούς, είναι αγγλόφωνη χώρα και μπορείς να εξελιχθείς αν το θέλεις. Τώρα το Λονδίνο είναι λίγο χάος πλέον λόγω του υπερπληθυσμού και διαφόρων άλλων προβλημάτων όμως παραμένει η πρωτεύουσα της Ευρώπης και του πλανήτη σε πολλά ζητήματα. Τις ευκαιρίες που θα έχεις στο Λονδίνο δύσκολα θα τις βρεις σε άλλες πόλεις της Ευρώπης να ξέρεις και ποσό μάλλον στην Αθήνα. Εγώ θα σου έλεγα να το δεις σοβαρά σαν πρόταση αφού πρώτα αξιολογήσεις όλα τα major factors για εσένα.

Τώρα για Ελλάδα όχι μην το σκέφτεσαι ακόμα καθώς οι μισθοί είναι αρκετά χαμηλοί και οι ευκαιρίες λίγες. Αν σε 3-4 χρόνια έχουν αλλάξει τα πράγματα τότε ναι αξίζει να επιστρέψεις πίσω. Έχουν γίνει κάποιες κινήσεις ώστε να αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια όμως ακόμα έχουμε δρόμο να καλύψουμε.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σε περίπτωση που θέλεις να μένεις μόνη σου στο κέντρο του Λονδίνου θα χρειαστείς ετήσιο εισόδημα τουλάχιστον 60.000£. Τώρα αν θέλεις σε suburb μέσης τιμής και ποιότητας τότε με 50.000£ θα είσαι οκ.

Η Βρετανία είναι μια καλή επιλογή για εργασία καθώς δίνει καλούς μισθούς, είναι αγγλόφωνη χώρα και μπορείς να εξελιχθείς αν το θέλεις. Τώρα το Λονδίνο είναι λίγο χάος πλέον λόγω του υπερπληθυσμού και διαφόρων άλλων προβλημάτων όμως παραμένει η πρωτεύουσα της Ευρώπης και του πλανήτη σε πολλά ζητήματα. Τις ευκαιρίες που θα έχεις στο Λονδίνο δύσκολα θα τις βρεις σε άλλες πόλεις της Ευρώπης να ξέρεις και ποσό μάλλον στην Αθήνα. Εγώ θα σου έλεγα να το δεις σοβαρά σαν πρόταση αφού πρώτα αξιολογήσεις όλα τα major factors για εσένα.

Τώρα για Ελλάδα όχι μην το σκέφτεσαι ακόμα καθώς οι μισθοί είναι αρκετά χαμηλοί και οι ευκαιρίες λίγες. Αν σε 3-4 χρόνια έχουν αλλάξει τα πράγματα τότε ναι αξίζει να επιστρέψεις πίσω. Έχουν γίνει κάποιες κινήσεις ώστε να αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια όμως ακόμα έχουμε δρόμο να καλύψουμε.

Ελπίζω να βοήθησα.
Για Ελλάδα υπάρχουν επίσης ευκαιρίες. Πχ βρήκα θέση στην φαιζερ που έχει έδρα ΗΒ αλλά δουλεύεις Ελλάδα. Και δεν είναι η μόνη εταιρία που το κάνει. Έχω βρει πάρα πολλές τέτοιες θέσεις.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Υπάρχουν παραδείγματα αποφοίτων Πολυτεχνείου που βρήκαν δουλειά στην Ελλάδα με 800 και 900 ευρώ (έως και 13.000 τον χρόνο), αλλά φεύγουν στο εξωτερικό έχοντας διαπιστώσει ότι μπορούν να βρουν αντίστοιχη εργασία (ίσως και σε ελαφρώς υψηλότερο επίπεδο) ακόμη και με πενταπλάσιες αποδοχές! Προκειμένου δε να συμβεί αυτό, είναι απολύτως πρόθυμοι να μάθουν και γλώσσα την οποία δεν γνωρίζουν επαρκώς.

Και εδώ ασφαλώς έχουμε ένα δυσεπίλυτο θέμα, καθώς για τις περισσότερες ελληνικές επιχειρήσεις η προσφορά μισθών αντίστοιχου επιπέδου φαίνεται να είναι αδύνατη, ενώ σε άλλες περιπτώσεις δεν είναι ικανοποιητικός ούτε ο συνδυασμός αμοιβής και όρων/συνθηκών εργασίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top