Εργασία στο εξωτερικό με χρήση της Αγγλικής γλώσσας

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Η επαγγελατική ζωή είναι διαφορετική από την κοινωνική. Η γλώσσα σε κάποια επαγγέλματα είναι απαραίτητη, σε άλλα όχι. Εσύ θα πρέπει να ψάξεις τις θέσεις που σε ενδιαφέρουν και τι απαιτείται από χώρα σε χώρα. Στο κοινωνικό κομμάτι είναι από πολύ χρήσιμη έως απαραίτητη, ειδικά αν είσαι σε μικρότερες πόλεις. Στο θέμα της επιβίωσης, δλδ αν τα καταφέρνεις από σούπερμαρκετ έως εφορία, δε θα έχεις θέμα σε καμία από τις χώρες που ανέφερες. Από τον κύκλο μου που είναι σκορπισμένος στις περισσότερες χώρες από αυτές που ανέφερες, μόνο 2-3 χρειάστηκαν επαγγελματικά τη γλώσσα (β2 / c1 ), καθώς πρόκειται για υγεινομικό προσωπικό.

Υ.Γ: Το να κάνεις μεταπτυχιακό ελλάδα ενώ έχεις βλέψεις για εξωτερικό ειναι η χειρότερη επένδυση που μπορείς να κάνεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ερώτηση , εσυ Σουηδία και Νορβηγία που έχεις πάει εργάζεσαι με τα αγγλικά σωστά;; Τώρα μαθαίνεις Νορβηγικα η όχι;;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
Ναι συνήθως το κάνουν σε άτομα που είναι οριακά .
Στα προφορικά παραλίγο να με κόψουν. Για να περάσεις ήθελες 600 πόντους, με οτιδήποτε παρακάτω κόβεσαι. Μου έβαλαν 600 ακριβώς. Δεν νομίζω να το κάνουν ντε και καλά για τα λεφτά. Αλλιώς θα με έκοβαν κατευθείαν. Παραδέχομαι πάντως ότι ήμουν άθλια, λόγω άγχους και δεν αντικατροπτίζει όλη μου την προσπάθεια και το ability του να μιλάω την αγγλική γλώσσα, ο συγκεκριμένος βαθμός.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,794 μηνύματα.
Παιδιά τα πιστοποιητικά είναι σαν το δίπλωμα οδήγησης. Σημαίνει ότι έχεις τα κατάλληλα εφόδια ώστε να βγεις μόνος σου στον " δρόμο " και να μάθεις.

Τα πιστοποιητικά δεν σημαίνουν ότι έμαθες μια γλώσσα και τα φροντιστήρια είναι περισσότερο προσανατολισμένα στο να σου μάθουν πώς θα περάσεις τη πιστοποίηση παρά πως θα μάθεις την γλώσσα. Στην Ελλάδα κιόλας που είναι στη νοοτροπία μας να τα κάνουμε όλα άρπα κόλλα και να κοιτάμε απλά τους επαίνους και τις πιστοποιήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς να μας ενδιαφέρει η ουσιαστική και ποιοτική γνώση αυτό κάνει θραύση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Παιδιά τα πιστοποιητικά είναι σαν το δίπλωμα οδήγησης. Σημαίνει ότι έχεις τα κατάλληλα εφόδια ώστε να βγεις μόνος σου στον " δρόμο " και να μάθεις.

Τα πιστοποιητικά δεν σημαίνουν ότι έμαθες μια γλώσσα και τα φροντιστήρια είναι περισσότερο προσανατολισμένα στο να σου μάθουν πώς θα περάσεις τη πιστοποίηση παρά πως θα μάθεις την γλώσσα. Στην Ελλάδα κιόλας που είναι στη νοοτροπία μας να τα κάνουμε όλα άρπα κόλλα και να κοιτάμε απλά τους επαίνους και τις πιστοποιήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς να μας ενδιαφέρει η ουσιαστική και ποιοτική γνώση αυτό κάνει θραύση.
Αυτό ακριβώς, είναι μια τάση μεγαλομανίας που έχουμε στην Ελλάδα . Δηλαδή νομίζουμε ότι επειδή πήραμε ένα χαρτί γίναμε οι Λόρδοι και είμαστε έτοιμοι για το House of Lords. Η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική όμως , για αυτό στην Βρετανία όταν πας για δουλειά δεν τους ενδιαφέρει τόσο το πτυχίο που έχεις αλλά το να μιλάς σε ένα σχετικά καλό επίπεδο την γλώσσα τους.

Είμαι ένα άτομο που κάνω Αγγλικά από την 3η δημοτικού μέχρι και σήμερα που σας γράφω (βέβαια πλέον κάνω αγγλικά καθαρά για λόγους βελτίωσης ). Λοιπόν μέχρι και τα 19 μου παρολο που είχα πάρει τρία πτυχία αγγλικών (Cambridge B2, Cambridge c1 , LRN C2) την γλώσσα δεν την μίλαγα πολύ καλά σε πραγματικές συνθήκες / συνθήκες εκτός εξέτασης. Δηλαδή μια απλά πληροφορία να με ρώταγες στα αγγλικά δεν ήξερα να την απαντήσω. Αυτό άλλαξε στο πανεπιστήμιο όταν άρχισα να ασχολουμε με την γλώσσα διαβάζοντας ξένα άρθρα , διαβάζοντας lyrics από τραγούδια , κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα με καθηγητή για το ielts , ενώ όπως είπα και πάνω με βοήθησε πολύ η επαφή με παιδιά από το Erasmus. Με αλλά λόγια το πτυχίο σου δίνει τα foundations αλλά δεν σου μαθαίνουν την γλώσσα σε επίπεδο καθημερινής χρήσης.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Κοιτά εγώ σπουδάζω οικονομικά και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στα χρηματοοικονομικά. Αρα ενδιαφέρομαι για χρηματοοικονομικές θέσεις εργασίας.
Η δική μου άνθρωπος, ήταν απόφοιτη της λογιστικής ΟΠΑ, μετά έφυγε Αγγλία με τον σύζυγο της, έκανε το μεταπτυχιακό της εκεί, και τώρα εργάζεται σε τράπεζα. (Μην φανταστείς αιώνες πριν, 5-6 χρόνια έχει που έφυγε, 2 χρόνια της πήρε το μεταπτυχιακό, άρα ακριβώς πριν την πανδημία περίπου έπιασε την δουλειά)
Αν σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας νομίζω θα είσαι καλά. Αν σκέφτεσαι για εργασία σε μεγάλη πολυεθνική τότε εκεί δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν γνωρίζω, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και από το google για αγγελίες στις θέσεις που ενδιαφέρεσαι, στην Αγγλία για να έχεις μια εικόνα.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@giannhs2001 Τα επίπεδα C1/C2 σε ποιες βαθμίδες της τυπικής εκπαίδευσης αντιστοιχούν;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top