Εργασία στο εξωτερικό με χρήση της Αγγλικής γλώσσας

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρόνια εύχομαι με υγεία.

Ανοίγω το θέμα αυτό ώστε να ρωτήσω το ποσό εύκολο είναι να εργαστείς και να μείνεις σε μια ξένη χώρα χωρίς να γνωρίζεις την εθνική γλώσσα, αλλά να χρησιμοποιείς τα Αγγλικα. Έχω δει πολλούς νέους που μεταναστεύουν σε χώρες όπως είναι η Ολλανδία , Σουηδία , Νορβηγία και Ελβετία χωρίς να γνωρίζουν τις τοπικές γλώσσες. Από την πληροφόρηση και την εμπειρία σας είναι εύκολο αυτό η όχι;; Είναι αρκετές οι αγγλόφωνες θέσεις εργασίας σε μια αγγλόφωνες χώρες;;

Προφανώς κάποιος μπορεί να μεταναστεύσει σε Βρετανία , Ιρλανδία , ΗΠΑ και Καναδά που η μητρική γλώσσα είναι τα Αγγλικα , όμως σε όλες αυτές πλην της Ιρλανδιας είναι δύσκολο λόγω visa.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Φίλε Φώτη εξαρτάται α) από τη χώρα και β) από τη θέση εργασίας.

α) οι περισσότερες χώρες που αναφέρεις έχουν την Αγγλική ως μητρική ( Βρεττανία, Ιρλανδία, Καναδάς ) και οι υπόλοιπες ως χώρες έχουν πολίτες με άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας σε πλειοψηφία και σε μεγαλύτερες ηλικίες ακόμα ( Σουηδία, Νορβηγία ).

β) για δουλειές όπως οδηγοί φορτηγών, προγραμματισμός, μηχανικοί κλπ με τα αγγλικά είσαι μια χαρά.
Για δουλειές όπως νοσηλευτής/ ιατρός, πωλητής κλπ ναι η βασική έστω γνώση της μητρικής γλώσσας είναι απαραίτητη. Το συμπέρασμα είναι πως μία δουλειά που η αλληλεπίδραση με τον ημεδαπό πληθυσμό είναι απαραίτητη τότε απαραίτητη είναι και η βασική γνώση της ημεδαπής γλώσσας.

Υ.Γ. Γενικά αν μεταναστεύσετε σε μια μη αγγλόφωνη χώρα χωρίς να ξέρετε τη γλώσσα οποία δουλειά και αν κάνετε, καλό είναι να μάθετε έστω τα βασικά της ημεδαπής γλώσσας. Είναι ασέβεια προς τη χώρα που σας φιλοξενεί να μη ξέρετε τα βασικά της γλώσσας και της κουλτούρας του λαού.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μερικές σκέψεις:
  • Η αρχική μου απάντηση θα ήταν ένα ξερό "όχι", ωστόσο υπάρχουν πολλοί παράγοντες επί τούτου.
  • Παίζει τεράστιο ρόλο εαν έχεις προσφορά από κάποια εταιρεία/φορέα ώστε να πας. Τότε, το μόνο που θα σε ένοιαζε είναι τι λέει το συμβόλαιο. Αν π.χ. λέει ότι απαιτείται χρήση της γηγενούς γλώσσας προσανατολίζεσαι πρός τα εκεί. Εάν όχι, δεν θα έχεις θέμα με τη χρήση της αγγλικής. Πολλές εταιρείες βάζουν σαν ρήτρα την εκμάθηση γλώσσας διαμέσου δικών τους δομών.
  • Παίζει επίσης τεράστιο ρόλο εάν πηγαίνεις στο εξωτερικό για να βρεις εργασία και μη έχοντας κάτι εξασφαλισμένο. Εάν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, το να μην γνωρίζεις στοιχειωδώς την γλώσσα των κατοίκων ισοδυναμεί με αυτοκτονία γιατί απλούστατα σε όλες τις χώρες το να είναι κάποιος ανίδεος ως προς τα στόματα των κατοίκων εκεί πρακτικά σημαίνει ότι είναι πολίτης β' κατηγορίας.
  • Μετανάστευση έτσι όπως το λες εσύ (χωρίς προσφορά από χώρα να σε τραβήξει) ξεχνάς στις εξής: ΗΠΑ, ΗΒ και Καναδά --ειδικότερα στην πρώτη--.
  • Σε χώρες όπως η Ολλανδία που ανέφερες θεωρώ υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να πατήσεις από το μηδέν και να φτάσεις κάπου κυρίως λόγω του Σένγκεν (είσαι, ουσιαστικά, Ευρωπαίος πολίτης και ψιλοσυμφέρει αυτό τους μελλοντικούς εργοδότες σου εκεί).
Έχω εμπειρία από ΗΠΑ κυρίως και μιλάω, εαν μπορώ κάτι ακόμη να πω υπέρ σου είμαι εδώ!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρόνια εύχομαι με υγεία.

Ανοίγω το θέμα αυτό ώστε να ρωτήσω το ποσό εύκολο είναι να εργαστείς και να μείνεις σε μια ξένη χώρα χωρίς να γνωρίζεις την εθνική γλώσσα, αλλά να χρησιμοποιείς τα Αγγλικα. Έχω δει πολλούς νέους που μεταναστεύουν σε χώρες όπως είναι η Ολλανδία , Σουηδία , Νορβηγία και Ελβετία χωρίς να γνωρίζουν τις τοπικές γλώσσες. Από την πληροφόρηση και την εμπειρία σας είναι εύκολο αυτό η όχι;; Είναι αρκετές οι αγγλόφωνες θέσεις εργασίας σε μια αγγλόφωνες χώρες;;

Προφανώς κάποιος μπορεί να μεταναστεύσει σε Βρετανία , Ιρλανδία , ΗΠΑ και Καναδά που η μητρική γλώσσα είναι τα Αγγλικα , όμως σε όλες αυτές πλην της Ιρλανδιας είναι δύσκολο λόγω visa.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας.
Πέρα από τις αγγλόφωνες χώρες, μπορείς να ζήσεις και μόνο με αγγλικά στην Ολλανδία.
Γενικά για τις σκανδιναβικές χώρες, ναι μεν οι κάτοικοι συνήθως ξέρουν καλά αγγλικά, αλλά θα σε στραβοκοιτάνε. Το θεωρούν ασέβεια, και με μεγαλύτερες ηλικίες θα είναι αδυνατο να συνεννοηθείς.
Από συγγενείς μου που ζουν εξωτερικο, το μόνο που είχαν να μου πουν είναι ότι η γλώσσα ενώνει ανθρώπους. Θα δεις να σου συμπεριφέρονται οι ντόπιοι με πιο ζεστό τρόπο και θα διευκολυνθείς στην κοινωνική, προσωπική και επαγγελματική ζωή.

Εγώ το θεωρώ μεγάλο λάθος να μην μάθει κάποιος την γλώσσα που χρησιμοποιεί μια χώρα, πόσο μάλλον να μην ασχοληθείς μαζί της ουτε στην πορεία. Δείχνεις στους ντόπιους ότι θέλεις μόνο χρήμα και ότι δεν θέλεις να ενσωματωθείς στην κοινωνία τους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Φίλε Φώτη εξαρτάται α) από τη χώρα και β) από τη θέση εργασίας.

α) οι περισσότερες χώρες που αναφέρεις έχουν την Αγγλική ως μητρική ( Βρεττανία, Ιρλανδία, Καναδάς ) και οι υπόλοιπες ως χώρες έχουν πολίτες με άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας σε πλειοψηφία και σε μεγαλύτερες ηλικίες ακόμα ( Σουηδία, Νορβηγία ).

β) για δουλειές όπως οδηγοί φορτηγών, προγραμματισμός, μηχανικοί κλπ με τα αγγλικά είσαι μια χαρά.
Για δουλειές όπως νοσηλευτής/ ιατρός, πωλητής κλπ ναι η βασική έστω γνώση της μητρικής γλώσσας είναι απαραίτητη. Το συμπέρασμα είναι πως μία δουλειά που η αλληλεπίδραση με τον ημεδαπό πληθυσμό είναι απαραίτητη τότε απαραίτητη είναι και η βασική γνώση της ημεδαπής γλώσσας.

Υ.Γ. Γενικά αν μεταναστεύσετε σε μια μη αγγλόφωνη χώρα χωρίς να ξέρετε τη γλώσσα οποία δουλειά και αν κάνετε, καλό είναι να μάθετε έστω τα βασικά της ημεδαπής γλώσσας. Είναι ασέβεια προς τη χώρα που σας φιλοξενεί να μη ξέρετε τα βασικά της γλώσσας και της κουλτούρας του λαού.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Ρώτησα κυρίως για Ολλανδία να πω την αλήθεια , παρολο που δεν το ανέφερα, καθώς έχω φοιτητες από μεγαλύτερα ετη στο πανεπιστήμιο οι οποίοι λένε ότι βρήκαν εργασία στην Ολλανδία μόνο με Αγγλικά και με έκανε εντύπωση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μερικές σκέψεις:
  • Η αρχική μου απάντηση θα ήταν ένα ξερό "όχι", ωστόσο υπάρχουν πολλοί παράγοντες επί τούτου.
  • Παίζει τεράστιο ρόλο εαν έχεις προσφορά από κάποια εταιρεία/φορέα ώστε να πας. Τότε, το μόνο που θα σε ένοιαζε είναι τι λέει το συμβόλαιο. Αν π.χ. λέει ότι απαιτείται χρήση της γηγενούς γλώσσας προσανατολίζεσαι πρός τα εκεί. Εάν όχι, δεν θα έχεις θέμα με τη χρήση της αγγλικής. Πολλές εταιρείες βάζουν σαν ρήτρα την εκμάθηση γλώσσας διαμέσου δικών τους δομών.
  • Παίζει επίσης τεράστιο ρόλο εάν πηγαίνεις στο εξωτερικό για να βρεις εργασία και μη έχοντας κάτι εξασφαλισμένο. Εάν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, το να μην γνωρίζεις στοιχειωδώς την γλώσσα των κατοίκων ισοδυναμεί με αυτοκτονία γιατί απλούστατα σε όλες τις χώρες το να είναι κάποιος ανίδεος ως προς τα στόματα των κατοίκων εκεί πρακτικά σημαίνει ότι είναι πολίτης β' κατηγορίας.
  • Μετανάστευση έτσι όπως το λες εσύ (χωρίς προσφορά από χώρα να σε τραβήξει) ξεχνάς στις εξής: ΗΠΑ, ΗΒ και Καναδά --ειδικότερα στην πρώτη--.
  • Σε χώρες όπως η Ολλανδία που ανέφερες θεωρώ υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να πατήσεις από το μηδέν και να φτάσεις κάπου κυρίως λόγω του Σένγκεν (είσαι, ουσιαστικά, Ευρωπαίος πολίτης και ψιλοσυμφέρει αυτό τους μελλοντικούς εργοδότες σου εκεί).
Έχω εμπειρία από ΗΠΑ κυρίως και μιλάω, εαν μπορώ κάτι ακόμη να πω υπέρ σου είμαι εδώ!
Θεωρείς ότι είναι δύσκολο να πάει κάποιος Βρετανία/ Καναδά χωρίς να έχει βρει εργασία πριν;;

Όσο αφορά τις χώρες της ΕΕ θα με ενδιάφερε Ολλανδία και έπειτα Ιρλανδία μα κω την αλήθεια. Καθώς στην Ελλάδα δεν βλέπω τα πράγματα να βελτιώνονται.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@giannhs2001 Ποιο επίπεδο γλωσσομάθειας έχεις κατά νου;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Θεωρείς ότι είναι δύσκολο να πάει κάποιος Βρετανία/ Καναδά χωρίς να έχει βρει εργασία πριν;;
Βρετανία δεν έχω ιδέα λόγω μπρέξιτ πώς πάει η κατάσταση.

Όσον αφορά την άλλη πλευρά του ατλαντικού, απλούστατα ΔΕΝ πατάς χωρίς να σε τραβήξουν αυτοί πλέον. Στις ΗΠΑ οι διαδικασίες με τις H1-B Visas (αυτές που δικαιολογούν την μονιμοποίησή σου ως εργαζόμενος) έχουν γίνει τόσο αυστηρές που οι ίδιες οι εταιρείες ΔΕΝ θέλουν ξένο εργατικό δυναμικό (γιατί, ουσιαστικά, ο νόμος καλεί αυτές να πληρώνουν τα ένσημά σου ως ξένου πολίτη, τη γραφειοκρατία για την παραμονή και την υποβολή των φόρων σου κ.α.) με αποτέλεσμα να έχει πάει η μετανάστευση στις ΗΠΑ κοντά στο 0, σε σχέση με πριν από 50 χρόνια ξερωγω.

Γενικά, για την ΒΑ το όνειρο α-λά Godfather II πηγαίνω εκεί και σε 20 χρόνια είμαι άρχοντας του κόσμου προς το παρόν κοιμάται.

Και ο Καναδάς καθυστέρησε αλλά σε αυτές τις διαδικασίες κατήντησε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Θεωρείς ότι είναι δύσκολο να πάει κάποιος Βρετανία/ Καναδά χωρίς να έχει βρει εργασία πριν;;
Για Καναδά όχι. Η γραφειοκρατεία είναι βαρβατη.
Αγγλία άνετα. Ψάχνουν εργαζόμενους και δεν βρίσκουν λόγω μπρεξιτ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Για Καναδά όχι. Η γραφειοκρατεία είναι βαρβατη.
Αγγλία άνετα. Ψάχνουν εργαζόμενους και δεν βρίσκουν λόγω μπρεξιτ.
Αυτό που λες με την Βρετανία είναι σίγουρο;; Δηλαδή είναι πιο εύκολο να πας σε σχέση με τον Καναδά;;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αυτό που παρατηρώ στον δυτικό κόσμο τα τελευταία χρόνια είναι ότι υπάρχει πλέον αρκετή εσωστρέφεια στο ανθρώπινο δυναμικό.

Χώρες που παραδοσιακά ήταν προορισμός μεταναστών (ΗΠΑ, UK, Γαλλία, Γερμανία) έχουν ξεκινήσει να ανακόπτουν την απορρόφηση πτυχιούχων από άλλες χώρες.

Btw, Φωτακο εσύ δεν μπόρεσες να πας μέχρι την Πάτρα, θα πας τώρα για δουλειά στον Καναδά; :P
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αυτό που λες με την Βρετανία είναι σίγουρο;; Δηλαδή είναι πιο εύκολο να πας σε σχέση με τον Καναδά;;
Με κλειστά μάτια.
Με τον Καναδά υπάρχει πρόβλημα με την βίζα εργασίας, για να σου την εκδόσουν πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου και αργεί ΠΟΛΥΥ. Όπως είπε και ένα παιδί πιο πάνω, μόνο αν η εταιρεία κάνει το βήμα να το αναλάβει, αλλά είναι για εκείνη μεγάλο έξοδο.

Για Αγγλία δεν θα έχεις θέμα, παίρνεις το διαβατήριο με 70€ και φεύγεις. Δουλειές έχουν πολλές. Για ποιο επάγγελμα ενδιαφέρεσαι;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
@giannhs2001 Ποιο επίπεδο γλωσσομάθειας έχεις κατά νου;
Στις περισσότερες χώρες ένα Β1-Β2 είναι υπεραρκετό.

Στην Γερμανία ας πούμε το Β1 είναι το κατώτερο αποδεκτό επίπεδο.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται πάντα τη θέση εργασίας. Για απλή επικοινωνία με τους ντόπιους το Β2 είναι υπεραρκετό. Αν έχεις όμως αξιώσεις για ακαδημαϊκή σταδιοδρομία και γενικά για μέρη όπου θα συναναστρέφεσαι με άτομα της γνωστής " υψηλής πνευματικής κοινωνίας " τότε C2.

Τα επίπεδα C1-C2 ( τα αντίστοιχα advance και proficiency της αγγλικής ) είναι επίπεδο εξειδικευμένης γλώσσας που σε πολλές περιπτώσεις ούτε οι ημεδαποί μιας χώρας γνωρίζουν ή αν την γνωρίζουν δεν την χρησιμοποιούν στον καθημερινό τους λόγο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Χώρες που παραδοσιακά ήταν προορισμός μεταναστών (ΗΠΑ, UK, Γαλλία, Γερμανία) έχουν ξεκινήσει να ανακόπτουν την απορρόφηση πτυχιούχων από άλλες χώρες.
Συμφωνώ για ΗΠΑ και Γαλλία. Η Γερμανία έχει ακόμη δουλειές πολλές για ξένους, αλλά όπως σωστά παρατηρείς έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν τα πράγματα στις πόλεις διάσημες με τους Έλληνες (Ντίσελντορφ, Νυρεμβέργη, Ανόβερο κτλ πόλεις δλδ που ζεις και με αγγλικά)
Για παράδειγμα, ένα διαμέρισμα 30 τετραγωνικών στο Ντίσελντορφ κοστίζει 700-800€ ενώ στην πχ. Δρέσδη μόνο 300€. Οπότε το κόστος για έναν μετανάστη μόνο τους χωρίς οικογένεια είναι δυσβάσταχτο.

Η Αγγλία έχει αρχίσει να ενδιαφέρεται στην πρόσληψη για χειρονακτικές εργασίες παρά αποφοίτους ΑΕΙ ξένων χωρών (εξαιρώντας τους γιατρούς, νοσηλευτές, φαρμακοποιούς, οδοντίατρους, φυσικοθεραπευτες που τους θέλουν και οικονομολόγους για να δουλέψουν σε τράπεζες, λογιστήρια κτλ)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Αυτό που παρατηρώ στον δυτικό κόσμο τα τελευταία χρόνια είναι ότι υπάρχει πλέον αρκετή εσωστρέφεια στο ανθρώπινο δυναμικό.

Χώρες που παραδοσιακά ήταν προορισμός μεταναστών (ΗΠΑ, UK, Γαλλία, Γερμανία) έχουν ξεκινήσει να ανακόπτουν την απορρόφηση πτυχιούχων από άλλες χώρες.

Btw, Φωτακο εσύ δεν μπόρεσες να πας μέχρι την Πάτρα, θα πας τώρα για δουλειά στον Καναδά; :P
Μην μπερδεύεις τα πράγματα. Το 2018 δεν ήθελα να πάω στην Πάτρα καθώς ήθελα Αθήνα με κάθε δύναμη , ήθελα να σπουδάσω εδώ , πες το απο ματαιοδοξία , πες το απο πείσμα επειδή οι δικοί μου έλεγαν να πάω . Επίσης δεν ήθελα να βαρύνω την οικογένεια μου με το να μου νοικιάζει σπίτι , να μου πληρώνει τα έξοδα του σπιτιού κτλ. Εδώ μιλάμε για μια διαφορετική κατάσταση , μιλάμε αρχικά για μεγαλύτερη ηλικία απο τα 18 καθώς έξω θα φυγω μετά το μεταπτυχιακό και τον στρατό μου , δηλαδή θα είμαι πρώτα ο θεός 25 ετών. Επίσης , μιλάμε για εργασία και όχι για σπουδές , δηλαδή θα έχω τα δικά μου χρήματα για να πληρώνω τα έξοδα μόνος μου. Εδώ θέλω να αναφέρω ότι θα εργαστώ εδώ στην Ελλάδα παράλληλα με το μεταπτυχιακό μου ώστε να βάλω χρήματα στην άκρη για να μπορώ να φυγω έξω , δεν είμαι τρελός ώστε να ζητάω απο τον πατέρα μου χρήματα για να φυγω έξω , δεν είναι λογική αυτή. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι θέλω να εργαστώ στο εξωτερικό για κάποιο καιρό ώστε να δω πως είναι , να ζήσω λίγο καιρό εκτός Ελλάδας και της προστασίας που μου έδινε η οικογένεια μου για τόσα χρόνια , εξάλλου η ζωή είναι εμπειριες και θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος θα κερδίσει αν ζήσει για λίγο καιρό στο εξωτερικό.

Από την άλλην η αλήθεια είναι ότι όσο και να μου αρέσει η Αμερική δεν θέλω να κόψη εντελώς επαφές με την Ελλάδα. Αρχικά έχω την οικογένεια και συγγενείς μου εδώ πραγμα που σημαίνει ότι θέλω να μπορώ να έρχομαι να τους βλέπω οποτε μου δίνεται η δυνατότητα. Επίσης , έχω και μερικά παιδιά απο το πανεπιστήμιο με τα οποία δεν θέλω να χαθώ είναι η αλήθεια. Αρα η Ευρώπη και χώρες όπως είναι η Βρετανία , Ολλανδία και Ιρλανδία ίσως είναι καλύτερη επιλογή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στις περισσότερες χώρες ένα Β1-Β2 είναι υπεραρκετό.

Στην Γερμανία ας πούμε το Β1 είναι το κατώτερο αποδεκτό επίπεδο.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται πάντα τη θέση εργασίας. Για απλή επικοινωνία με τους ντόπιους το Β2 είναι υπεραρκετό. Αν έχεις όμως αξιώσεις για ακαδημαϊκή σταδιοδρομία και γενικά για μέρη όπου θα συναναστρέφεσαι με άτομα της γνωστής " υψηλής πνευματικής κοινωνίας " τότε C2.

Τα επίπεδα C1-C2 ( τα αντίστοιχα advance και proficiency της αγγλικής ) είναι επίπεδο εξειδικευμένης γλώσσας που σε πολλές περιπτώσεις ούτε οι ημεδαποί μιας χώρας γνωρίζουν ή αν την γνωρίζουν δεν την χρησιμοποιούν στον καθημερινό τους λόγο.
Θεωρώ ότι με το B2 είναι όντως εντάξει κάποιος. Γενικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι την γλώσσα την μαθαίνεις με εξασκήσει και όχι με πτυχία. Το καλύτερο παράδειγμα είμαι εγώ , όπου μέχρι και πέρσι παρολο που είχα C2 στα αγγλικά δεν τα μίλαγα καλά , όχι τόσο καλά όσο ήθελα εγώ τουλάχιστον . Αυτό άλλαξε δραματικά προς το καλύτερο πέρσι όταν στο πανεπιστήμιο άρχισα να μιλάω με παιδιά που έρχονται με το Erasmus στο πανεπιστήμιο μας. Πραγματικά το προφορικό και η προφορά μου βελτιώθηκαν θεαματικά προς το καλύτερο λόγω της επικοινωνίας που είχα με τα παιδιά αυτά.

Αρα ναι , όσα πτυχία και να έχει κάποιος το σημαντικότερο είναι η εξάσκηση της γλώσσας σε αληθινές συνθήκες , πέρα από τα τυποποιημένα πτυχία που έτσι και αλλιώς πλέον τα περνάς με μια σχετική ευκολία επειδή πληρώνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με κλειστά μάτια.
Με τον Καναδά υπάρχει πρόβλημα με την βίζα εργασίας, για να σου την εκδόσουν πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου και αργεί ΠΟΛΥΥ. Όπως είπε και ένα παιδί πιο πάνω, μόνο αν η εταιρεία κάνει το βήμα να το αναλάβει, αλλά είναι για εκείνη μεγάλο έξοδο.

Για Αγγλία δεν θα έχεις θέμα, παίρνεις το διαβατήριο με 70€ και φεύγεις. Δουλειές έχουν πολλές. Για ποιο επάγγελμα ενδιαφέρεσαι;
Κοιτά εγώ σπουδάζω οικονομικά και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στα χρηματοοικονομικά. Αρα ενδιαφέρομαι για χρηματοοικονομικές θέσεις εργασίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
πέρα από τα τυποποιημένα πτυχία που έτσι και αλλιώς πλέον τα περνάς με μια σχετική ευκολία επειδή πληρώνεις.
Εντάξει αυτό δεν έχει να κάνει , ξέρω πολλά άτομα που κόπηκαν στο γ2 των αγγλικών πχ. Ίσα ίσα λέγεται ότι κάποιες φορές σε κόβουν επίτηδες για να ξανά δώσεις(ακριβώς επειδή πληρώνεις)...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Εντάξει αυτό δεν έχει να κάνει , ξέρω πολλά άτομα που κόπηκαν στο γ2 των αγγλικών πχ. Ίσα ίσα λέγεται ότι κάποιες φορές σε κόβουν επίτηδες για να ξανά δώσεις(ακριβώς επειδή πληρώνεις)...
Κοιτά η αλήθεια είναι ότι αν σε κατευθύνουν καλά από το φροντιστήριο αγγλικών στο θέμα speaking , writing παίρνεις μεγάλο βαθμό άνετα καθώς δεν ζητάνε και το τίποτα το υπερβολικά δύσκολο. Το listening είναι σχετικά βατό σε Αγγλόφωνα πτυχία όπως το Cambridge και LRN λόγω της καθαρής προφοράς , εν αντίθεση με τα Αμερικανικά διπλώματα (Michigan) όπου εκεί η προφορά είναι χάλια μαύρα και άνετα χάνεις μονάδες. Τώρα σε οτι αφορά το reading και use of English εκεί όντως πρέπει να είσαι καλά προετοιμασμένος και να έχεις και λίγο τύχη ώστε να μην πέσουν υπερβολικά δύσκολα θέματα.😉😉
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η επαγγελατική ζωή είναι διαφορετική από την κοινωνική. Η γλώσσα σε κάποια επαγγέλματα είναι απαραίτητη, σε άλλα όχι. Εσύ θα πρέπει να ψάξεις τις θέσεις που σε ενδιαφέρουν και τι απαιτείται από χώρα σε χώρα. Στο κοινωνικό κομμάτι είναι από πολύ χρήσιμη έως απαραίτητη, ειδικά αν είσαι σε μικρότερες πόλεις. Στο θέμα της επιβίωσης, δλδ αν τα καταφέρνεις από σούπερμαρκετ έως εφορία, δε θα έχεις θέμα σε καμία από τις χώρες που ανέφερες. Από τον κύκλο μου που είναι σκορπισμένος στις περισσότερες χώρες από αυτές που ανέφερες, μόνο 2-3 χρειάστηκαν επαγγελματικά τη γλώσσα (β2 / c1 ), καθώς πρόκειται για υγεινομικό προσωπικό.

Υ.Γ: Το να κάνεις μεταπτυχιακό ελλάδα ενώ έχεις βλέψεις για εξωτερικό ειναι η χειρότερη επένδυση που μπορείς να κάνεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top