Ερωτήσεις και απορίες για πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.

Θέλω να σας ρωτήσω αν αξίζει το άνοιγμα μιας prepaid card για αγορές μέσω Amazon, Skroutz κτλ. Σκέφτομαι να ανοίξω στην Εθνική Τράπεζα μια τέτοια κάρτα καθώς πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα ζητάνε πληρωμή μέσω λογαριασμού όμως φοβάμαι να δώσω τα ψηφία της χρωστικής μου κάρτας. Έχει κανείς σας prepaid card?? Αν ναι αξίζει σαν κίνηση ή όχι;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Amazon, skroutz επιτρέπουν πληρωμές μέσω Apple Pay. Αν χρησιμοποιήσεις αυτή τη μέθοδο πληρωμής ο πωλητής δεν ξέρει το νούμερο της φυσικής κάρτας.

Επίσης μπορείς να βάλεις ημερήσιο όριο χρέωση. Παρόλα αυτά αν φοβάσαι μπορείς να κανείς αυτό που είπες στον εαυτό σου. Δεύτερος λογαριασμό και να μεταφέρεις το ποσό που θες κάθε φορά.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Revolut, PayPal, δεύτερος λογαριασμός ταμιευτηρίου που ταΐζεται από τον πρώτο και βγάζεις και κάρτα με 5-6eu γι' αυτόνα, οτιδήποτε απ' αυτά είναι προτιμότερο από prepaid.
Για ηλεκτρονικές αγορές ειδικά, συμφέρει περισσότερο η revolut (μπορεί να θες να βάλεις κάνα euroleague tv/whatever σε λίρες τουρκίας πχ, η revolut θα έχει την πιο συμφέρουσα ισοτιμία, για ελληνικές τράπεζες ούτε λόγος).

Ο μόνος λόγος να μην τη χρησιμοποιεί τόσο πολύ κάποιος είναι ότι το τάισμα της revo (νομίζω ακόμα, δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι), δεν μετράει στο χτίσιμο αφορολόγητου.
Οπότε άμα πας να πάρεις καφέ απ' το Γρηγόρη πχ, δεν υπάρχει λόγος να το ρίξεις με revolut.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Έκλεισα ραντεβού σε κατάστημα της Εθνικής ώστε να ρωτήσω/ ενημερωθώ αναλυτικά για την Prepaid card ώστε να δω αν με συμφέρει η όχι. Αν δω ότι δεν αξίζει τότε θα ανοίξω Revolut όπως μου είπατε πάνω στα σχόλια.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αν κάποιος πάει στο εξωτερικό μπορεί να πληρώνει με κάρτα χρεωστική πχ εθνική? Θα κατεβάσω revolut αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να πληρώνω έτσι από το κινητό... Πόσες μέρες κάνει να έρθει η πλαστική κάρτα της revolut?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα καλά πως μεταφέρουν χρήματα στην revolut τόσο εύκολα που λένε ? Προσπάθησα να μεταφέρω από το λογαριασμό μου στην εθνική κ Λέει ότι θέλει προμήθεια 7€!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Αν κάποιος πάει στο εξωτερικό μπορεί να πληρώνει με κάρτα χρεωστική πχ εθνική? Θα κατεβάσω revolut αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να πληρώνω έτσι από το κινητό... Πόσες μέρες κάνει να έρθει η πλαστική κάρτα της revolut?

Μπορείς κανονικά με την κάρτα της εθνικής, αλλά αν είναι πληρωμές εκτός ευρώ η revolut συμφέρει πολύ περισσότερο.
Με το κινητό θα μπορείς να πληρώσεις κανονικά όπου δέχονται ανέπαφες πληρωμές, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μα καλά πως μεταφέρουν χρήματα στην revolut τόσο εύκολα που λένε ? Προσπάθησα να μεταφέρω από το λογαριασμό μου στην εθνική κ Λέει ότι θέλει προμήθεια 7€!!!!!!!!

Η revolut δε χρεώνει τίποτα για καταθέσεις όποτε αυτό πρέπει να είναι αλητεία της Εθνικής 😂😂
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μπορείς κανονικά με την κάρτα της εθνικής, αλλά αν είναι πληρωμές εκτός ευρώ η revolut συμφέρει πολύ περισσότερο.
Με το κινητό θα μπορείς να πληρώσεις κανονικά όπου δέχονται ανέπαφες πληρωμές, δεν υπάρχει πρόβλημα.



Η revolut δε χρεώνει τίποτα για καταθέσεις όποτε αυτό πρέπει να είναι αλητεία της Εθνικής 😂😂
Ευρώ θα είναι ! Αλλά δεν θα μου κρατάει κ προμήθεια ?
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Μα καλά πως μεταφέρουν χρήματα στην revolut τόσο εύκολα που λένε ? Προσπάθησα να μεταφέρω από το λογαριασμό μου στην εθνική κ Λέει ότι θέλει προμήθεια 7€!!!!!!!!
Δεν ξέρω τι έκανες, αλλά για να φορτώσω λεφτά από το λογαριασμό της ελληνικής τράπεζας στη revolut είναι δωρεάν. Μπαίνεις από τη εφαρμογή revolut και πατάς προσθήκη χρημάτων.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Λογικά θα πήγες να στείλεις με έμβασμα και όχι να κάνεις φόρτιση με την κάρτα της εθνικής σου.
Κατά τ' άλλα η πλαστική φθάνει σε περίπου 10ημερο αν είσαι σε κάποια πόλη, ίσως λίγο παραπάνω τώρα γιατί ο Δεκέμβρης είναι ζόρικος μήνας για ταχυδρομεία-courier.
Αν έχεις κανονικά σεταρισμένο το gpay ωστόσο δεν θα σου χρειαστεί κάπου.

Επίσης οι πληρωμές σε ευρώ στο εξωτερικό από ελληνικές τράπεζες νομίζω δεν έχουν ποτέ προμήθεια.
Οι αναλήψεις, πάντα.


Να πω κι ένα άσχετο workaround που συνειδητοποίησα πρόσφατα σε περίπτωση που κάποιος το χρειαστεί.
Άν έχετε viva wallet (έγω το έχω ανοίξει για να γλυτώνω τα κερατιάτικα του πλέον more στα εισιτήρια), μπορείτε να το φορτίσετε κυκλικά μέσω revolut άμεσα και χωρίς προμήθεια.
(Δηλαδή top up κλασικά την revolut και μετά από εκεί έμβασμα στο viva wallet το οποίο φθάνει αμέσως).
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Λογικά θα πήγες να στείλεις με έμβασμα και όχι να κάνεις φόρτιση με την κάρτα της εθνικής σου.
Κατά τ' άλλα η πλαστική φθάνει σε περίπου 10ημερο αν είσαι σε κάποια πόλη, ίσως λίγο παραπάνω τώρα γιατί ο Δεκέμβρης είναι ζόρικος μήνας για ταχυδρομεία-courier.
Αν έχεις κανονικά σεταρισμένο το gpay ωστόσο δεν θα σου χρειαστεί κάπου.

Επίσης οι πληρωμές σε ευρώ στο εξωτερικό από ελληνικές τράπεζες νομίζω δεν έχουν ποτέ προμήθεια.
Οι αναλήψεις, πάντα.


Να πω κι ένα άσχετο workaround που συνειδητοποίησα πρόσφατα σε περίπτωση που κάποιος το χρειαστεί.
Άν έχετε viva wallet (έγω το έχω ανοίξει για να γλυτώνω τα κερατιάτικα του πλέον more στα εισιτήρια), μπορείτε να το φορτίσετε κυκλικά μέσω revolut άμεσα και χωρίς προμήθεια.
(Δηλαδή top up κλασικά την revolut και μετά από εκεί έμβασμα στο viva wallet το οποίο φθάνει αμέσως).
Ναι αυτό έκανα ... Μπήκα από την revolut και όλα καλά! Δεν μου κράτησε τίποτα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top