Ευρωεκλογές 2024

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 4 8.9%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 9 20.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 4.4%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 3 6.7%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 4 8.9%
  • Σπαρτιάτες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Νίκη

    Ψήφοι: 2 4.4%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 2 4.4%
  • Νέα Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέρα 25

    Ψήφοι: 6 13.3%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 7 15.6%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 6 13.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,697 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,518 μηνύματα.
Έστω αλλά φαντάσου να γίνει πρωθυπουργός με τέτοιους οπαδούς.
Όλοι τα ίδια χάλια είναι. Δες και την ΝΔ που υποτίθεται μαζεύει τα ανφάν γκατέ και την υψηλή κοινωνία. Να την χ3σω την σοβαρότητα τους και τις γραβάτες τους. Το δικό μου μέλλον διέλυσαν.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο σιχαμερό από το κομματικό τσίρκο. Όλο αυτό το σόου γραβατωμένων χαρτογιακάδων και η αστεία κόντρα των σοβαρών ρεαλιστών κόντρα στους ανώριμους λαϊκιστές με προκαλεί αναγούλα.

Το μόνο για το οποίο θα επικρίνω τους πωρωμένους με τον Κασιδιάρη είναι που αντί να υπηρετούν την Ιδέα υπηρετούν ένα πρόσωπο. Τα πρόσωπα και οι εκφραστές έρχονται και πάνε, οι Ιδέες είναι αιώνιες και ζούνε στην καρδιά αυτών που τις αγάπησαν και που θέλουν να θυσιαστούν για αυτές. Μόνο σε αυτές θα κάνουμε όρκο πίστης. Σε κανέναν Κασιδιάρη, Μεταξά και λοιπούς.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.

1716230869380.png


Ο ήλιος ο πράσινος...ο ήλιος που ανατέλλει...
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,697 μηνύματα.
Όλοι τα ίδια χάλια είναι. Δες και την ΝΔ που υποτίθεται μαζεύει τα ανφάν γκατέ και την υψηλή κοινωνία. Να την χ3σω την σοβαρότητα τους και τις γραβάτες τους. Το δικό μου μέλλον διέλυσαν.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο σιχαμερό από το κομματικό τσίρκο. Όλο αυτό το σόου γραβατωμένων χαρτογιακάδων και η αστεία κόντρα των σοβαρών ρεαλιστών κόντρα στους ανώριμους λαϊκιστές με προκαλεί αναγούλα.

Το μόνο για το οποίο θα επικρίνω τους πωρωμένους με τον Κασιδιάρη είναι που αντί να υπηρετούν την Ιδέα υπηρετούν ένα πρόσωπο. Τα πρόσωπα και οι εκφραστές έρχονται και πάνε, οι Ιδέες είναι αιώνιες και ζούνε στην καρδιά αυτών που τις αγάπησαν και που θέλουν να θυσιαστούν για αυτές. Μόνο σε αυτές θα κάνουμε όρκο πίστης. Σε κανέναν Κασιδιάρη, Μεταξά και λοιπούς.

Ο μόνιμα γραβατωμένος είναι ο Άδωνης Γεωργιάδης, ο ίδιος ο Μητσοτάκης κρατά αποστάσεις ακόμα και με την γραβάτα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,518 μηνύματα.

View attachment 132792

Ο ήλιος ο πράσινος...ο ήλιος που ανατέλλει...

Υπερβολικά χαζό quiz. Και εμένα ΠΑΣΟΚ με έβγαλε. Προφανώς την κοινωνική πολιτική οι αστοιχείωτοι την έχουν συνδέσει με το ΠΑΣΟΚ, ξεχνάνε βέβαια πως το ΠΑΣΟΚ πρώτο εφάρμοσε τα πρώτα μέτρα λιτότητας και αντιλαϊκής πολιτικής (όπως και όλη η ευρωπαϊκή/αμερικανική σοσιαλδημοκρατία σε εποχές Σημίτη, Schroder, Clinton, Blair).

Ο μόνιμα γραβατωμένος είναι ο Άδωνης Γεωργιάδης, ο ίδιος ο Μητσοτάκης κρατά αποστάσεις ακόμα και με την γραβάτα.
Πάντα έχει γραβάτα και γενικά σιχαίνομαι όλο το παρουσιαστικό της ΝΔ που έχει την αύρα των σοβαρών ρεαλιστών που ήρθαν να βάλουν σε τάξη την χώρα μετά τους ανεύθυνους λαϊκιστές του Τσίπρα. Πουλάει στο κόσμο μετά το χάλι του 2015-2019.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,080 μηνύματα.
Μ'αρέσει που ζεις στην Γερμανία ενώ εγώ καλά καλά ούτε από τον νομό μου δεν έχω βγει αλλά ξέρω περισσότερα για τα κόμματα από εσένα εκεί χδ.

Το FDP εννοείς, ένα κεντροδεξιό φιλελεύθερο κόμμα είναι που συμμετέχει στον κυβερνητικό συνασπισμό του Όλαφ Σολτς και απαιτεί διαρκώς για λιτότητα και επιστροφή στη προ-κόβιντ αυστηρή πολιτική για τα περί Ευρώπης.
χαιρω πολύ. Αλλο FDP kai άλλο PDF
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,357 μηνύματα.
Εντάξει, η "διακαναλική συνέντευξη" στο Σταρ με έπεισε.
Το κίνημα 21 θα ψηφίσω φέτος.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,802 μηνύματα.
Και το πρωτο.2024 εχουμε τουβλο. Μονο στο ελλαδισταν υπαρχει κουμμουνιστικο κομμα
Μόνο στο όνομα. Το κκε είναι ένα αστικό κόμμα όπως τα υπόλοιπα. Το ότι μιλάει για ταξική επανάσταση και κοινωνικοποίηση, είναι σαν τον κληρικό που ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχουν ομοφυλόφιλοι στην εκκλησία.

Κάτι πρέπει να πουλήσει στους οπαδούς/ψηφοφόρους.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,093 μηνύματα.
Μόνο στο όνομα. Το κκε είναι ένα αστικό κόμμα όπως τα υπόλοιπα. Το ότι μιλάει για ταξική επανάσταση και κοινωνικοποίηση, είναι σαν τον κληρικό που ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχουν ομοφυλόφιλοι στην εκκλησία.

Κάτι πρέπει να πουλήσει στους οπαδούς/ψηφοφόρους.
καλα εννοειται ειναι αστικο με βαριες τσεπες κιολας , αλλα οπως λες το αρμεγμα των προβατων/ψηφοφορων τοσα χρονια εχει καταντησει κουραστικο.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,080 μηνύματα.
Μόνο στο όνομα. Το κκε είναι ένα αστικό κόμμα όπως τα υπόλοιπα. Το ότι μιλάει για ταξική επανάσταση και κοινωνικοποίηση, είναι σαν τον κληρικό που ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχουν ομοφυλόφιλοι στην εκκλησία.

Κάτι πρέπει να πουλήσει στους οπαδούς/ψηφοφόρους.
σωστά! Αν ήταν υπέρ της επανάστασης του προλεταριάτου, δηλαδή αυτό που θεωρούν οι αστοί επικίνδυνο, δε θα κατέβαινε σε δημοκρατικές εκλογές, ή θα είχε διαφορετική πορεία. Είναι ένα αστικό συντηρητικό στην ουσία κόμμα, γιατί είναι κολλημένο.
Αλλά εμένα δε με ενοχλεί, το βρίσκω συμπαθητικό, γιατί έχει κάτι γραφικό.... φυσικά δεν το υποστηρίζω, αλλά δεν το βρίσκω επικίνδυνο. Άστο εκεί, δεν ενοχλεί.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ αυτή ακριβώς είναι η αισθητική του μέσου ψευτοκουλτουριάρη - «προοδευτικού» αριστερού. Ή αυτή ή το να προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι του αρέσουν μορφές τέχνης που δεν κατανοεί για να τον θεωρούν καλλιεργημένο και με αισθητική παιδεία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Μ'αρέσει που ζεις στην Γερμανία ενώ εγώ καλά καλά ούτε από τον νομό μου δεν έχω βγει αλλά ξέρω περισσότερα για τα κόμματα από εσένα εκεί χδ.

Το FDP εννοείς, ένα κεντροδεξιό φιλελεύθερο κόμμα είναι που συμμετέχει στον κυβερνητικό συνασπισμό του Όλαφ Σολτς και απαιτεί διαρκώς για λιτότητα και επιστροφή στη προ-κόβιντ αυστηρή πολιτική για τα περί Ευρώπης.
Το PDF εννοεί, Partei des Fortschritts. Μεταφραζεται σαν "Κομμα της Προοδου". @touvlo Το εκανα και εγω το wahl-o-mat, αν και θα ψηφισω για ελληνικα κομματα (κατι που εν τελει μετανιωσα, αφου δεν εχω κανενα κομμα που να ειμαι ιδεολογικα κοντα στην Ελλαδα σε αυτες τις εκλογες). PdH και Volt βγηκαν τα πρωτα μου αποτελεσματα εμενα
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,080 μηνύματα.
Το PDF εννοεί, Partei des Fortschritts. Μεταφραζεται σαν "Κομμα της Προοδου". @touvlo Το εκανα και εγω το wahl-o-mat, αν και θα ψηφισω για ελληνικα κομματα (κατι που εν τελει μετανιωσα, αφου δεν εχω κανενα κομμα που να ειμαι ιδεολογικα κοντα στην Ελλαδα σε αυτες τις εκλογες). PdH και Volt βγηκαν τα πρωτα μου αποτελεσματα εμενα
Αυτό το Volt μου βγηκε και μένα, νομιζω 2ο. Από τα γνωστά μου βγήκαν οι Grüne.
Mη μετανοιώνεις, κάθε χώρα έχει το λόγο της στην ευρωβουλή. Και γω στο παρελθόν έχω ψηφίσει σε ελληνικές. Κάθε φορά, βλέπω την κατάσταση και αποφασίζω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,802 μηνύματα.
σωστά! Αν ήταν υπέρ της επανάστασης του προλεταριάτου, δηλαδή αυτό που θεωρούν οι αστοί επικίνδυνο, δε θα κατέβαινε σε δημοκρατικές εκλογές, ή θα είχε διαφορετική πορεία. Είναι ένα αστικό συντηρητικό στην ουσία κόμμα, γιατί είναι κολλημένο.
Αλλά εμένα δε με ενοχλεί, το βρίσκω συμπαθητικό, γιατί έχει κάτι γραφικό.... φυσικά δεν το υποστηρίζω, αλλά δεν το βρίσκω επικίνδυνο. Άστο εκεί, δεν ενοχλεί.
Ναι, το κκε δεν αποτελεί τον κόκκινο κίνδυνο όπως νομίζουν κάποιοι. Η βάση του μπορεί να είναι μάχιμη αλλά η ηγεσία είναι πολύ συντηρητική σε όλα τα επίπεδα.

Θα μπορούσε να είναι μια αριστερή πρόταση αλλά έχουν επιλέξει να είναι μια περιθωριακή φωνή που είναι ευχαριστημένη με ένα 5%.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,518 μηνύματα.
Πραγματικά αν η Λε Πεν αποβάλλει όντως το AfD θα εξευτελιστούν, λίγο πριν τις ευρωεκλογές και με πιθανότητα να πάρουν την τρίτη θέση θα τσακιστούν. Εθνικιστές που έχουν ένα σύστημα να ψάχνει διαρκώς αφορμές να τους τσακίσει κοιτάνε να αλληλοσφαχτούν για να δείξουν πως είναι καλά παιδιά. Ήδη ζούμε μία εκτρωματική εποχή όπου ο κομματικός εθνικισμός χαριεντίζεται με φιλελεύθερες οικονομικά ιδέες και έχει απωλέσει τον επαναστατικό ριζοσπαστισμό του μεσοπολέμου αλλά και των δεκαετιών μετά τον πόλεμο τώρα θα έχουμε και αυτό το ρεζιλίκι.

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.
Πραγματικά αν η Λε Πεν αποβάλλει όντως το AfD θα εξευτελιστούν, λίγο πριν τις ευρωεκλογές και με πιθανότητα να πάρουν την τρίτη θέση θα τσακιστούν. Εθνικιστές που έχουν ένα σύστημα να ψάχνει διαρκώς αφορμές να τους τσακίσει κοιτάνε να αλληλοσφαχτούν για να δείξουν πως είναι καλά παιδιά. Ήδη ζούμε μία εκτρωματική εποχή όπου ο κομματικός εθνικισμός χαριεντίζεται με φιλελεύθερες οικονομικά ιδέες και έχει απωλέσει τον επαναστατικό ριζοσπαστισμό του μεσοπολέμου αλλά και των δεκαετιών μετά τον πόλεμο τώρα θα έχουμε και αυτό το ρεζιλίκι.

Γενικότερα, πολλά από τα λεγόμενα ακραία δεξιά κόμματα, που έχουν κυβερνητικές αξιώσεις, όπως Μελόνι, Λε Πεν κάνουν μεταστροφή προς την κεντροδεξιά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,518 μηνύματα.
Γενικότερα, πολλά από τα λεγόμενα ακραία δεξιά κόμματα, που έχουν κυβερνητικές αξιώσεις, όπως Μελόνι, Λε Πεν κάνουν μεταστροφή προς την κεντροδεξιά.
Για την Μελόνι ακούγονταν φήμες πως επρόκειτο να προσχωρήσει στην κεντροδεξιά συμμαχία EPP (που είναι και η ΝΔ και όλη η συστημική ευρωπαϊκή νεοφιλελεύθερη κεντροδεξιά). Αν γίνει κάτι τέτοιο πάλι ρεζίλι μας έκαναν τα κόμματα. Η Λε Πεν κρατάει κάποια εθνικιστικά τσιτάτα αλλά οδεύει κυρίως προς πατριωτική/συντηρητική δεξιά και σε καμμία περίπτωση δεν είναι εθνικιστική ακροδεξιά.

Για όλους ισχύει αυτό, ακόμα και το AfD που υποτίθεται μας λένε πως συμμετείχε σε κάποιο νεοναζιστικό συνέδριο στο Πότσνταμ, πως είναι υπεύθυνο για την έξαρση "ακροδεξιάς" βίας στην Γερμανία (που τυχαία εκπρόσωποι του SPD χτυπήθηκαν όλοι από ακροδεξιούς) και που τώρα ένας ευρωβουλευτής του δήλωσε πως στα Ες Ες δεν ήταν όλοι εγκληματίες, μια χαρά βλέπω να στηρίζει το Ισραήλ που αυτό κυρίως το κάνουν στον συντηρητικό δεξιό χώρο και σε καμμία περίπτωση στον εθνικιστικό όπου ο εθνικισμός έχει συνδεθεί με την Παλαιστίνη.

Καμαρώστε τους νεοναζί
Screenshot_23.png
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.
Καμαρώστε τους νεοναζί
View attachment 132906
Όλοι υποταγμένοι κάτω από το άστρο του Δαυίδ. Έκαναν πάντως καλή δουλειά σχεδόν να ορίσουν σαν το "αρχέτυπο" του συνωμοσιολόγου όσους λένε το αυτονόητο (πια), ότι δηλαδή οι κύριοι με τις μεγάλες μύτες ελέγχουν τον κόσμο.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Για την Μελόνι ακούγονταν φήμες πως επρόκειτο να προσχωρήσει στην κεντροδεξιά συμμαχία EPP (που είναι και η ΝΔ και όλη η συστημική ευρωπαϊκή νεοφιλελεύθερη κεντροδεξιά). Αν γίνει κάτι τέτοιο πάλι ρεζίλι μας έκαναν τα κόμματα. Η Λε Πεν κρατάει κάποια εθνικιστικά τσιτάτα αλλά οδεύει κυρίως προς πατριωτική/συντηρητική δεξιά και σε καμμία περίπτωση δεν είναι εθνικιστική ακροδεξιά.

Για όλους ισχύει αυτό, ακόμα και το AfD που υποτίθεται μας λένε πως συμμετείχε σε κάποιο νεοναζιστικό συνέδριο στο Πότσνταμ, πως είναι υπεύθυνο για την έξαρση "ακροδεξιάς" βίας στην Γερμανία (που τυχαία εκπρόσωποι του SPD χτυπήθηκαν όλοι από ακροδεξιούς) και που τώρα ένας ευρωβουλευτής του δήλωσε πως στα Ες Ες δεν ήταν όλοι εγκληματίες, μια χαρά βλέπω να στηρίζει το Ισραήλ που αυτό κυρίως το κάνουν στον συντηρητικό δεξιό χώρο και σε καμμία περίπτωση στον εθνικιστικό όπου ο εθνικισμός έχει συνδεθεί με την Παλαιστίνη.

Καμαρώστε τους νεοναζί
View attachment 132906
Καταρχάς το συνέδριο δέν είναι "υποτιθεμενο", έγινε όντως και συμμετείχαν μέλη του AFD. Κατα δεύτερον όσον αφορά το "ο εθνικισμός έχει συνδεθεί με την Παλαιστίνη": ο εθνικισμός είναι όπως λέει και η λέξη συνδεδεμένος με το κάθε "εθνος". Οι εθνικιστές της Γερμανίας δεν πιστεύουν τα ίδια με της Γαλλίας, και σίγουρα όχι με της Ελλάδας. Στη Γερμανία, λόγω προφανών ιστορικών γεγονότων, δύσκολα θα είναι κάποιος με την Παλαιστινη, ποσό μάλλον δημόσια κιόλας.

Και ναι... το AFD έχει νεοναζιστές μέσα. Είναι όλοι? όχι. Αλλά έχει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top