Ευρωεκλογές 2024

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 3 6.4%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 11 23.4%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 3 6.4%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 4 8.5%
  • Σπαρτιάτες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Νίκη

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Νέα Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέρα 25

    Ψήφοι: 6 12.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 8 17.0%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 6 12.8%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,831 μηνύματα.
Είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε όχι η πραγματική αντίσταση δεν γίνεται με τίποτα στις εκλογές αλλά στους δρόμους. Το σύστημα ξέρει ποιους φοβάται. Και αυτοί σίγουρα δεν είναι τα αστικά κόμματα.

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,471 μηνύματα.
Είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε όχι η πραγματική αντίσταση δεν γίνεται με τίποτα στις εκλογές αλλά στους δρόμους. Το σύστημα ξέρει ποιους φοβάται. Και αυτοί σίγουρα δεν είναι τα αστικά κόμματα.

Μονο εγω πιστευω πως η ακροδεξια ειναι ψευτικη και υποταγμενη στο δυτικο κεφάλαιο;
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.
Δηθεν τσαμπουκαδας και ψευτικο αλανι
οποιος επιτιθεται και φοραει κρανη
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,831 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,471 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,831 μηνύματα.
Πριν απο λιγες σελιδες δε βαλατε τους υποταγμένους στις γαμψες μυτες; :bleh:

Ειναι αυτο εθνικοσοσιαλισμός βρε ντολμαδάκι;
Αυτοί είναι κόμματα. Τα κόμματα ακόμα και αυτά της αστικής ακροδεξιάς είναι τελείως ξεπουλημένα και εν μέρει ελεγχόμενα. Ό,τι χάνει τον κινηματικό του χαρακτήρα χάνει και την αξιοπιστία του.

Από τα λίγα κινήματα με κομματική μορφή που πράγματι αξίζουν είναι το Nordic Resistance Movement του οποίου έχω και το βιβλιαράκι που είχαν εκδώσει το 2018 με τις θέσεις τους όπου με έκαναν να σκεφτώ πολλά. Τρομερά ενδιαφέρον, υπάρχει σε pdf στα αγγλικά στη σελίδα τους.


IMG_20240525_191054.jpg
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.
Από τα λίγα κινήματα με κομματική μορφή που πράγματι αξίζουν είναι το Nordic Resistance Movement του οποίου έχω και το βιβλιαράκι που είχαν εκδώσει το 2018 με τις θέσεις τους όπου με έκαναν να σκεφτώ πολλά.
Στα δεκαεξι μου εγω μακραινα το μαλλι μου και ημουνα στη κιμωλο και την επεφτα σε φασαίες με την κιθάρα και στα δεκαεξι σου διαβαζες ναζιστικά βιβλία
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,856 μηνύματα.
Μονο εγω πιστευω πως η ακροδεξια ειναι ψευτικη και υποταγμενη στο δυτικο κεφάλαιο;
Είναι αποτέλεσμα της ιδεολογίας της. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση της ιεραρχίας, της εξουσίας και της άνισης κατανομής πόρων αλλά η λογική ότι όταν έρθουμε στα πράγματα θα τα κάνουμε καλύτερα.

Η δεξιά και η ακροδεξιά κερδίζει επειδή πατάει στο συναίσθημα, όχι εξαιτίας του οικονομικού προγράμματος. Δηλαδή, θρησκεία, φόβος (μετανάστες), αίσθημα ενότητας aka πάνω από όλα η γεωγραφική περιοχή που έτυχε να γεννηθούμε aka έθνος.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,283 μηνύματα.
Δεν έχω καμία πρόθεση να μοιράσω τίποτα απο τα δύο.

Το τι πιστεύω λέω που συνοδεύεται πάντα με ισχυρά επιχειρήματα.
Ψήφισε ο,τι θέλεις δεν με απασχολεί, αυτό που με απασχολεί και για το οποίο δεν πήρα καμία απάντηση είναι πως ένας στυγνός καπηλευτής της πίστης προσελκύει ψήφους «ορθών» Χριστιανών.
Διότι αν εγώ έβγαινα αύριο και το έκανα αυτό θα γεμίζατε το φόρουμ με μπινελίκια και hate για προσβολές όπως έγινε με έργα Τέχνης που στο πλαίσιο της τέχνης χρησιμοποίησαν τον σταυρό ή άλλα θρησκευτικά σύμβολα.
Ενώ τώρα που το κάνει αυτός ο τσαρλατάνος για κάποιον λόγο τουμπεκί.
Εδώ εγώ που δεν πιστεύω σε κάποια θρησκεία το θεωρώ τεράστια ασέβεια να είσαι τέτοιος τεράστιος θεομπαίχτης όπως αυτός.

Δυό μέτρα και δυό σταθμά; Δεν ξέρω, να το αναγνωρίσετε και να αναλάβετε και το κόστος αυτής της θέσης, αλλιώς το θεωρώ υποκριτικό.

o Βελόπουλος είναι ένας τηλεπωλητής απατεώνας σαν τον Άδωνι. Ό,τι κάνει, το κάνει για τα φράγκα καθαρά.
Δικαιολογείσαι να τον ψηφίζεις αν είσαι ηλικιωμένος με άνοια.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,856 μηνύματα.
o Βελόπουλος είναι ένας τηλεπωλητής απατεώνας σαν τον Άδωνι. Ό,τι κάνει, το κάνει για τα φράγκα καθαρά.
Δικαιολογείσαι να τον ψηφίζεις αν είσαι ηλικιωμένος με άνοια.
Μια χαρά είναι ο Βελο. Πηγή γέλιου.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.
Φυσικά και όλα θα ήταν καλύτερα αν δικαίωμα ψήφου είχαν μόνο ο Έλληνας πολύτεκνος Πατέρας και η Ελληνίδα πολύτεκνη Μητέρα.

Δεδομένα είναι φαν της Οικογένειας, σε συντριπτικό ποσοστό βρίσκονται κοντά στη Θρησκεία, ε θα είναι και φαν της Πατρίδας, σέιφ μπετ.

Είδαμε και τώρα που ψηφίζει ο κάθε τυχαίος που καταλήξαμε...
 

KleinosBrekias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Μέσα! Έτσι κι αλλιώς άχρηστες είναι. Θα μπορούσαμε κιόλας να βάζουμε την επιτροπή πολυτέκνων (τι διαβάζουμε) να αποφασίζει και για το αποτέλεσμα, άσχετα από αυτά που ψήφισε ο κόσμος. Ό,τι συμφέρει στην περαιτέρω γελοιοποίησή τους με ψήνει.
Αν οπως πολυ σωστα γραφεις οτι κατι ειναι αχρηστο στην ολοτητα του , γιατι υποστηριζεις καποιο μερος του ?
 

KleinosBrekias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αρα να πάρουμε την δημοκρατία, να την πετάξομυε απο το παράθυρο, και να εγκαταστήσουμε μια ολιγαρχία που μονο κριτήριο για να εισαχθείς σε αυτή είναι να κάνεις παιδί; και αν κάποιος ειναι στείρος; Η το παιδί του πέθανε; Και που κολλάνε οι πολύτεκνοι γονείς;
Επίσης σιγα μη κάτσω τον κώλο μου να συμπληρώσω 250 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, για να διαλέξω ενα κόμμα που ουτως η αλλως ειναι σκατά και δε συνεισφέρει απολύτως τίποτα στο λαό εκτός απο την πάρτη του..
IQ τεστ συμφωνώ, αλλα στους υποψήφιους, οχι σαυτούς που ψηφίζουν
Δεν ειναι καλο αν βιαζεσαι να μεγαλωσεις .Εγω δε μιλησα για δημοκρατια , μετεφερα γραπτως το ιδανικο σεναριο για μια λογικα ανεπηρεαστη ψηφο . Αν σεβεσαι τον εαυτο σου το ενα λεπτο φανταζει μηδενικο για να προκαταβαλεις τα επομενα 4 χρονια της καθημερινοτητας των γονεων ανα την επικρατεια που δε γνωριζεις τι περνανε . Ουτε καν ειναι στη σκεψη μας . Οι εκλογες ειναι καθαρα προσωποκεντρικες . Ειναι υπερ των πολιτικων . Συμφερον του πολιτη ειναι να γινουν ανθρωποκεντρικες . Γυρω απο τον τωρινο και τον αυριανο περαστικο . Αυτη ειναι η ιδεα . Σωστη χρηση της ενσυναισθησης και της λογικης . Συνειδητοποιηση της καταστασης .
Δεν υπαρχει δημοκρατια οταν το 50% επιλεγει να απαξιωνει το πιο σημαντικο 1 λεπτο , απαξιωνεις την ιστορια σου .
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.
Δεν ειναι καλο αν βιαζεσαι να μεγαλωσεις .Εγω δε μιλησα για δημοκρατια , μετεφερα γραπτως το ιδανικο σεναριο για μια λογικα ανεπηρεαστη ψηφο . Αν σεβεσαι τον εαυτο σου το ενα λεπτο φανταζει μηδενικο για να προκαταβαλεις τα επομενα 4 χρονια της καθημερινοτητας των γονεων ανα την επικρατεια που δε γνωριζεις τι περνανε . Ουτε καν ειναι στη σκεψη μας . Οι εκλογες ειναι καθαρα προσωποκεντρικες . Ειναι υπερ των πολιτικων . Συμφερον του πολιτη ειναι να γινουν ανθρωποκεντρικες . Γυρω απο τον τωρινο και τον αυριανο περαστικο . Αυτη ειναι η ιδεα . Σωστη χρηση της ενσυναισθησης και της λογικης . Συνειδητοποιηση της καταστασης .
Δεν υπαρχει δημοκρατια οταν το 50% επιλεγει να απαξιωνει το πιο σημαντικο 1 λεπτο , απαξιωνεις την ιστορια σου .
Και παλι δε σε καταλαβαίνω... Και γιατί να μη μπορεί η νεολαία να ψηφίσει για τον εαυτό της; Εμείς ειμαστε η μέλλουσα εργατική τάξη, εμάς θρέφουνε για να γίνουμε μέλη της κοινωνίας και εμείς είμαστε παραγκωνιασμένοι. Καλώς είναι ετισ οπως είναι τα πράγματα. Στην κατάλληλη ηλικία να γνωρίζεις τι κάνεις. Αυτο που χρειάζεται είναι πραγματική πολιτική παιδεία στα σχολεία, και να βρούμε τρόπους να μείωσουμε το 50% ποσοστό αποχής.
Το να αποκλείεις το 30% της χώρας απο μια δημοκρατική διαδικασία η οποία είναι απαραίτητη δεν ειναι σψστη χρηση ενσυναισθησης και λογικής.
 

KleinosBrekias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Και παλι δε σε καταλαβαίνω... Και γιατί να μη μπορεί η νεολαία να ψηφίσει για τον εαυτό της; Εμείς ειμαστε η μέλλουσα εργατική τάξη, εμάς θρέφουνε για να γίνουμε μέλη της κοινωνίας και εμείς είμαστε παραγκωνιασμένοι. Καλώς είναι ετισ οπως είναι τα πράγματα. Στην κατάλληλη ηλικία να γνωρίζεις τι κάνεις. Αυτο που χρειάζεται είναι πραγματική πολιτική παιδεία στα σχολεία, και να βρούμε τρόπους να μείωσουμε το 50% ποσοστό αποχής.
Το να αποκλείεις το 30% της χώρας απο μια δημοκρατική διαδικασία η οποία είναι απαραίτητη δεν ειναι σψστη χρηση ενσυναισθησης και λογικής.
Μην βιαζεσαι . Αν η μελλουσα εργατικη ταξη οπως γραφεις πολυ ορθα , απεχει απο το μελλον της δεν οφειλεται στην ελλειψη πολιτικης παιδειας στη πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση . Το κρατος σε στελνει στη καλπη . Αυτη ειναι η μοναδικη του δουλεια εκεινη την ημερα . Δικο σου ιερο καθηκον να αναγνωρισεις τα εμποδια που δεν θες να συναντησουν οι συνομιληκοι σου στο διαβα τους και να αφουγκραστεις τις δυσκολες καταστασεις που περνανε ολοι οι γονεις . Χωρις ταμπελες , χωρις δικαιολογιες , χωρις ανευθυνοτητα . Αμεροληπτα . Και ολοι εχουμε τα ιδια τεσσερα χρονια στη διαθεση μας να διορθωσουμε τα λαθη μας .

Εγω προσωπικα ειμαι υπευθυνος που περισσεψα τα εμποδια που θα βρεις . Φερω ευθυνη και σου ζητω συγγνωμη . Δε παλεψα σοφα για τους επομενους .
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.
Μην βιαζεσαι . Αν η μελλουσα εργατικη ταξη οπως γραφεις πολυ ορθα , απεχει απο το μελλον της δεν οφειλεται στην ελλειψη πολιτικης παιδειας στη πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση . Το κρατος σε στελνει στη καλπη . Αυτη ειναι η μοναδικη του δουλεια εκεινη την ημερα . Δικο σου ιερο καθηκον να αναγνωρισεις τα εμποδια που δεν θες να συναντησουν οι συνομιληκοι σου στο διαβα τους και να αφουγκραστεις τις δυσκολες καταστασεις που περνανε ολοι οι γονεις . Χωρις ταμπελες , χωρις δικαιολογιες , χωρις ανευθυνοτητα . Αμεροληπτα . Και ολοι εχουμε τα ιδια τεσσερα χρονια στη διαθεση μας να διορθωσουμε τα λαθη μας .

Εγω προσωπικα ειμαι υπευθυνος που περισσεψα τα εμποδια που θα βρεις . Φερω ευθυνη και σου ζητω συγγνωμη . Δε παλεψα σοφα για τους επομενους .
Θα ψηφίσω οτι συμφέρει εμένα, οχι κάποιον άλλον, οπως πρέπει ο καθένας (και κάνει). Η μητέρα μου ψηφίζει ΝΔ, και πολύ καλά κανει, αφου στη δουλειά της της δινουνε αρκετά προνόμια που ελαφρύνουν και την κατάσταση μου, μιας και ειμαι στις ευπαθείς ομάδες και χρειάζομια έξτρα μέριμνα.. Ενώ, εγώ ως μαθητής δεν με συμφέρει η ΝΔ αφού εχουν κατακρεουργήσει την παιδεία. Δυστυχώς η ευτυχώς αυτη η νοοτροπία ισχύει.

Ισως κατι αλλαζε αν οι εκλογές γινονταν καθε 10 χρόνια όπως ανάφερες, και σίγουρα θα αλλάξω το σκεπτικό μου καθώς μεγαλώνω, αλλα την πρώτη μου ψήφο θα την αξιοποιήσω αναλόγως, χωρις να εχω οικογένεια και παρα την νεαρη ηλικια μου
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.
Αν οπως πολυ σωστα γραφεις οτι κατι ειναι αχρηστο στην ολοτητα του , γιατι υποστηριζεις καποιο μερος του ?
Δεν υποστηρίζω κανένα μέρος του. Γράφω ξεκάθαρα ότι ψηφίζω για επικοινωνιακούς λόγους, ώστε να πάρει παραπάνω ποσοστό ένα κόμμα που είναι κάπως κοντά στις απόψεις μου. Είτε στις εθνικές είτε στις εκλογές της Ευρωβουλής. Αλλά ισχύει κι αυτό που λέει ο Γιάννης, όσο τσίρκο κι αν είναι πια οι εκλογές, η αποχή είναι ακόμη χειρότερη γιατί μας μετατρέπει σε ολοκληρωτικά αδιάφορους και απολιτίκ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε όχι η πραγματική αντίσταση δεν γίνεται με τίποτα στις εκλογές αλλά στους δρόμους. Το σύστημα ξέρει ποιους φοβάται. Και αυτοί σίγουρα δεν είναι τα αστικά κόμματα.

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το να βλέπω αρδ να κλαίνε για την ακροδεξιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,831 μηνύματα.
Πάντως ξεκίνησε ήδη από τη ΝΔ το νέο αφήγημα. Αναμένουν πτώση σε σύγκριση με τις βουλευτικές οπότε τώρα ο στόχος είναι να περάσουν το 33% για να το παρουσιάσουν ως νίκη αφού θα ξεπεράσουν το αποτέλεσμα του 2019 στις τότε ευρωεκλογές. Έξυπνος ελιγμός. Ο Κασσελάκης από την άλλη έχει ως στόχο να πατήσει το 20% κάτι που δεν βλέπω και ο Ανδρουλάκης να πάρει την δεύτερη θέση χωρίς να δίνει δεκάρα για το ποσοστό. Οι δύο τελευταίοι μάλλον κουβά θα πάνε, μακάρι το ίδιο και η ΝΔ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,396 μηνύματα.
Πάντως ξεκίνησε ήδη από τη ΝΔ το νέο αφήγημα. Αναμένουν πτώση σε σύγκριση με τις βουλευτικές οπότε τώρα ο στόχος είναι να περάσουν το 33% για να το παρουσιάσουν ως νίκη αφού θα ξεπεράσουν το αποτέλεσμα του 2019 στις τότε ευρωεκλογές.
Δύσκολο το βλέπω να πέσει κάτω από 30 η ΝΔ.

Ο Κασσελάκης από την άλλη έχει ως στόχο να πατήσει το 20% κάτι που δεν βλέπω
Ούτε και εγώ. Όμως θα το ξεπεράσει άνετα το ΠΑΣΟΚ, που προβλέπω θα έχει εσωτερική κρίση μετά τα αποτελέσματα. Κερδίζει ψήφους σε απολιτίκ και φοιτητές ο Κασσελάκης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι δύο τελευταίοι μάλλον κουβά θα πάνε, μακάρι το ίδιο και η ΝΔ.
Πάντως φαίνονται πολλά κόμματα να είναι >2... με κάποιο ή κάποια από αυτά να πιάσουν το 3. Γενικά, όμως, δε νομίζω να δούμε αποτελέσματα τύπου βουλευτικών Μαΐου 2012, με εκρηκτική άνοδο μικρών κομμάτων. Επίσης, βλέπω τη συμμετοχή να είναι οριακά 50%, γιατί δε φαίνεται να υπάρχει ισχυρό κίνητρο ψήφου μαζικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top