Ευρώπη, Ταξίδια, Τα Ξύδια και Backpacking!

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεκεμβριο θα παμε δεν μας πειραζουν τα κρυα...
απο τιμη?
αυτό πραγματι δεν το ξέρω..όταν είχα πάει, ήμουν λονδίνο για μεταπτυχιακό και "πετάχτηκα" σε φίλους, μια φορά με αεροπλάνο και 2 με τρένο..
νομίζω ότι δεν είναι υπερβολικά ακριβό, όμως. Αν αρχίσεις να ψάχνεις από τώρα, σίγουρα θα βρεις ευκαιρίες.
Και μην ελπίζεις να καταλαβαίνεις τα αγγλικά τους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ευχαριστω ντοοζακι τελικα μαλλον καπου προς τα εκει θα καταληξουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
εχει να μου πει κανεις τιποτα Σκωτια..:redface:

Θα σου πρότεινα Γλασκώβη, όχι επειδή την ξέρω καλά, αλλά επειδή είναι απείρως καλύτερη από Εδιμβούργο. Πολύ πιο νεανική πόλη, λιγότερο επιτηδευμένη και με πολλά μέρη για διασκέδαση, μουσεία. Μπορείς να κάνεις 1 μονοήμερη Εδιμβούργο να δεις τα βασικά, αλλά και να κανονίσεις κι άλλες αποδράσεις Stirling, Loch-Lomond, Highlands.

Στο Εδιμβούργο μιλάνε πολύ καλύτερα αγγλικά και δεν βρέχει, αλλά έχει πολύ κρύο. Στην Γλασκώβη δεν έχει πολύ κρύο, βρέχει ΚΑΘΕ μέρα και μιλάνε την διάλεκτό τους.

Τιμή Αθήνα-Γλασκώβη είναι συνήθως 350, αλλά παίζουν προσφορές. Μπορείς επίσης να επιλέξεις τις "φθηνές" εταιρίες, αλλά θα ταλαιπωρηθείς, επειδή θα πρέπει να κάνεις check-in τις βαλίτσες στις ανταποκρίσεις. Υπάρχει και μια εταιρία απευθείας αλλά μόνο καλοκαίρι.

Το αεροδρόμιο Εδιμβούργου είναι "Ου μπλέξεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναις!
εγω τελικα αν δε βρω κατι για μιλανο, θα κανω ο,τι μου κατεβει.
παντως το γιδι ψαχνει... (μη με ρωτησετε τι, στα γερμανικα μου τα λεγε!:P) :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν, πέρα από αυτό που σου έδωσα, που είναι από τα πιο έγκυρα, και επιμένω να το ψάξεις...

Υπάρχει η Heidiland, περιοχή με διαδρομές και δραστηριότητες... εντελώς αλπικές...!!

Μπορείς να δεις είτε στο πρόγραμμά τους, με μηχανή αναζήτησης για δραστηριότητα, εποχή, κλπ...
Και συγκεκριμένα, δραστηριότητες καλοκαιρινές ή χειμερινές...
Για Hiking, κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
  1. Επίσης, Airolo... Δες πάνω τις επιλογές...
  2. Ή κάνε αυτό, πάλι εκεί.
  3. Αυτό που βρήκα για το Gambarogno μοιάζει πολύ καλό, δες δεξιά τις επιλογές... Έχει πολλά ωραία και γνωστά μέρη...
  4. Επίσης ετούτο, με ολόκληρη λίστα...
  5. Από τη σελίδα που σου έδωσα...
  6. Ε, κι από εδώ κάτι θα βρεις...
  7. Κάτι θα σου κάνει, δεν μπορεί...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
δεν εχουν κανει πολλοι ταξιδακι βορεια ευρωπη στα 17, ντιαρ.

για μιλανο και νοτια ελβετια λεγαμε... και τι εναλλακτικες δραστηριοτητες μπορεις να κανεις εκει...

μα και πάλι gio μου, μέσα σε αυτό το θέμα νιώθω πολύ μειονεκτικά :P

γενικότερα με τόσα ντοκιμαντέρ που έχω δει και τόσα National Geographic που έχω διαβάσει νιώθω σα να μην έχω δει τίποτα. Γνωρίζω οτι συγκριτικά με συνομηλικά μου παιδιά έχω δει πολλές χώρες, και ας είναι συνολικά 2-3 ταξίδια (μεγάλα βέβαια) αλλά και πάλι νιώθω σα να μην έχω δει τίποτα και έτσι είναι κι όλας...

το ονειράκι όμως εμμένει και κάποια στιγμούλα ελπίζω να μπορώ να λέω "οτι έχω δει πολλά μέρη της γης" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Τωρα μολιςπηρα ιδεα για παιχνιδι... :) Ποσα πια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γιδι τωρα τα ειδα αλλα πεθαινω περιπου, θα τα δω αμεσα και θα σε πω! ελπιζω να μη χρειαζονται ρεζερβεισιον γιατι την πατησαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
γιδι τα τσεκαρα ολα...
επιπροσθετως, ειχα μια φιλη εδω ολη την προηγουμενη βδομαδα, ααπο πολωνια που εκανε ιντερειλ μεχρι αλπεις (για hiking) φετος το καλοκαιρι και μου πε διαφορα...
ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα θενξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
πειτε για κωνσταντινουπολη!!!
πειτε για κωνσταντινουπολη!!!
πειτε για κωνσταντινουπολη!!!
:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πανεμορφη!!!!!!
εχω πολυ καλο ξενοδοχειο να σου προτεινω, στο σουλταναχμετ! ξυπνας το πρωι και απο το μπαλκονι σου βλεπεις αγια σοφια και μπλε τζαμι!


την πολη δε την γυρισα πολυ,αλλα πες ποσες μερες εχεις κ τι θες γενικα να κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
λεω για 4ημερο την 28η.. μαλλον οργανωμενα θα παμε αλλα θα ηθελα να ξερω και καποια πραγματα γιατι θα εχει αρκετο ελευθερο χρονο..
και τι να ψωνισω να μου πεις.. :redface:
και αν χρειαζεται διαβατηριο ή αρκει η ταυτοτητα (η παλια ταυτοτητα)... :)
α! και το ξενοδοχειο να μου πεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ταυτοτητα αρκει να εχει λατινικους χαρακτηρες.. αλλιως διαβατηριο. εγω διαβατηριο ειχα, και μου το σφραγισαν μπαινοντας και βγαινοντας απο τη χωρα.

αν πατε οργανωμενοι, τοτε τι το θες το χοτελι καλε?

1. μαστ ειναι τα πριγκηποννησια,αλλα δεν ειναι κατι φοβερο.καντα ομως γιατι ειναι κατι ακρως τουριστικο και ειναι χαζο ολοι να μιλανε γιαυτο και συ να μην ξερεις τι ειναι. εχουν πλεον τουρκικα ονοματα, οποτε δε θα ξερεις ποια ειναι η πριγκηπος και ποια η χαλκη... στα τουρκικα λεγεται "μπουγιουκάντα" αν θυμαμαι καλα, και ειναι ομορφη να την περπατησεις.. καποιοι κανουν μπανιο κιολας, αλλα ΜΗΝ το τολμησεις,δεν ειναι καθαρα, για τα ελληνικα δεδομενα.

2. κυκλοφορησε αργα το βραδυ στο κεντρο και κοντα στη γεφυρα του γαλατα, δες πως μαζευουν τα σκουπιδια στο δρομο. υποκουλτουρα, αλλα θα σου μεινει αξεχαστο.

3.μαστ ειναι η λεωφορος ιστικλαλ, στο κεντρο, σαν τη δικη μας ερμου. πολυς κοσμος και τελειος μπακλαβας στο σαράι-δοκιμασε τον.
μην πας εκει με τα ποδια, ειναι μεγαλο το υψωμα, προτιμησε μετρο η λεωφορειο.

4.ΚΑΝΕ ΧΑΜΑΜ. το παραδοσιακο και πολυ ομορφο τους ειναι στο σουλταναχμετ, σταση τσεμπερλιτας. αν δειξεις ελληνικη ταυτοτητα εχεις εκπτωση, γιατι τουρκοι και ελληνες ειναι αδερφια. θα το πληρωσεις κανα 40αρι ευρω, αλλα αξιζει. το ιδιο βραδυ επειδη θα εχεις δερμα μωρου, κανονισε ρομαντικη βραδια με το μωρο σου ..θα σας μεινει αξεχαστη! ;)

5.εννοειται, να δεις αγια σοφια και μπλε τζαμι. αν θες να πας μεχρι το φαναρι (πατριαρχειο) ντυσου απλα και μην κουβαλας πολλα μπιχλιμπιδια, ειναι διαφοροι φανατικοι εκει...
μοναστηρι αγιας βλαχερνας επισης, πολυ ομορφο ..

6.οπως και δηποτε να πας στη μεγαλη αγορα. εχει του κοσμου τα πραματα και στανταρ θα ψωνισεις. ΜΑΣΤ: ΚΑΝΕ ΠΑΖΑΡΙ. ποτε μην αγορασεις στην τιμη που θα σου πουν. εγω το εφτανα μεχρι το 1/3 της αρχικης!
μην αγορασεις belly dance costume κατω απο 300 ευρω, θα εχει χαλασει στο μισαωρο πανω-εκτος αν το θες για την πλακα σου (εγω πηρα επαγγελματικο)
επισης, εχει ΠΟΛΥ καλα δερματινα. σε οποιο μαγαζι μπεις, θα σου προσφερουν καυτο τσαι.. αυτο ειναι δειγμα φιλοξενιας, δε σε καλοπιανουν να αγορασεις κατι :)

7.προσπαθησε να πας στο τοπκαπι.ειναι παλατι, στο σουλταναχμετ, αρκετα μεγαλο αλλα γυριζεται με τα ποδια. ειναι ομορφο :)

οταν ημουν εγω εκει ηταν που ειχαν γινει οι τρομοκρατικες επιθεσεις (περιπου 500μ απο μενα!) και δεν τα ειδα πολυ καλα αυτα... αλλα εσυ δες τα :)

8. συναλλαγμα ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΧΟΤΕΛ ΣΟΥ,ΟΣΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. μονο στα μαγαζια που ειναι για συναλλαγμα. εχει και στην ιστικλαλ, εχει και πιο συμφεροντα διπλα στην αγια σοφια, στη σταση του τραμ.

ΜΗΝ ΠΙΕΙΣ ΚΑΦΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ.

χοτελ θα στο στειλω με σμσ!!!



πσ. για τον κοπο μου, τι θα με φερεις? :P


πσ 2. επειδη βαριεμαι να γραφω, δε τα λεμε καλυτερα απο τηλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
πσ. για τον κοπο μου, τι θα με φερεις? :P


πσ 2. επειδη βαριεμαι να γραφω, δε τα λεμε καλυτερα απο τηλ?

:clapup::clapup::clapup:ο,τι θελεις gio μου!!!!!!! ζητα εσυ και το'χεις!!!! :clapup::clapup::clapup:

μολις το σιγουρεψω με τις αδειες μας θα σε παρω τηλ!!!! ;)

:bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε ναι!!!

αντε με εψησες και ψαχνω χοτελ για μιλανο τωρα..
η κομο.. αληθεια αμα σου δειξω χαρτη κομο, μπορεις να μιυ πεις που πηγες και τι αξιζε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
καλε ναι!!!

αντε με εψησες και ψαχνω χοτελ για μιλανο τωρα..
η κομο.. αληθεια αμα σου δειξω χαρτη κομο, μπορεις να μιυ πεις που πηγες και τι αξιζε?

ναι δειξε :) αν και δεν πηγα σε πολλα μερη.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και η Giovanna είπε πολλά, να πω κι εγώ μερικά για 1 από τις αγαπημένες μου πόλεις.

Να πας με καραβάκι Βόσπορο, να δεις πανέμορφα σπίτια και φυσική ομορφιά στα στενά συνοδεύοντάς το με τσάι.

Για φαγητό να αποφύγεις τουριστικά. Εμείς βρήκαμε 1 μικρό ταβερνείο που κάθεσαι σε μουσουλμανομικρά στασιδάκια και μας έφεραν τα πιο νόστιμα κρέατα που έχουμε φάει με καυτερές πιπεριές για συνοδευτικό! Τιμή ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ.

Δεν ξέρω αν έχεις ΤΟΣΟ θράσος όσο εγώ που είμαι ΤΡΕΛΗ με αυτά, αλλά όταν πας για ψώνια σε παζάρια κάνε αυτό, παζάρευε. Αν σου πουν 10, εσύ πες δίνω 2, ή τέλος πάντων πολύ κάτω από το μισό. Θα πληρώσεις 4-5. Μην τους λυπάσαι, κερδίζουν και με αυτό.

Πήγαινε στην αγορά των μπαχαρικών. Αν σου αρέσει η μαγειρική θα βρεις τέλεια προϊόντα για ωραίες γεύσεις.

Δοκίμασε ναργιλέ. Πάντα σε αυτές τις χώρες είναι πολύ πιο γευστικοί.

Κάνε χαμάμ. ΑΠΟΛΑΥΣΗ και πολύ καλή απολέπιση. Βέβαια θα σε πασπατέψει πολύ κάποιος, πιθανώς άντρας, αλλά είναι τρομερή φάση.

ΠΕΡΠΑΤΑ την πόλη. Είναι πολλοί συμπαθητικοί άνθρωποι, λίγο πέφτουλες (έχει τύχει να με σταματήσει 1 να με καραχουφτώσει και φιλήσει), αλλά επειδή μάλλον θα είσαι με τον φίλο σου δεν θα αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο.

Η ώρα που ακούς τους μουεζίνηδες από όλες τις πλευρές και μπροστά σου βλέπεις βυζαντινά, οθωμανικά και σύγχρονα κτίρια μαγεία. Λες είμαι σε 1 παραμύθι.

Δε νομίζω πως μπορείς να πας με ταυτότητα, δεν είναι ΕΕ. Με διαβατήριο που είχα πάει μου το σφράγισαν, δεν είναι χύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εκει που σου ειπα θα σε πασπατεψει γυναικα, στο χαμαμ.

επισης, τα στενα του βοσπορου κατα βαση ειναι πανβρωμικα.

τελος, αυτο με το τοπικο ταβερνειο ειναι πολυ σωστο, και εχει ενα τελειο κοντα στο χαμαμ που σου λεγα. και με ναργιλε μεσα. γαματο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
αχ καλε τι καλα παιδακια που ειστε!!!!! :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

τωρα εχουμε μια μικρη διαφωνια ως προς τις μερες..εγω ελεγα να κανουμε 2 διανυκτερευσεις και το μωρο μου για τουλαχιστον 3.. εσεις τι λετε;;; ποσες μερες ειναι καλα για να πεις οτι οντως εχεις δει το μερος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top