Εφαπτόμενη, ημίτονο, συνημίτονο

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κατα ψιλοκαταλαβα αλλα και παλι δεν το εχω...

το α βασικα δεν καταλαβα και συγκκριμενα αυτο
ισούται με την απέναντι πλευρά προς την υποτείνουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
σε αυτό δεν έχει κάτι να καταλάβεις. Εξ ορισμού ισχύει ότι η απέναντι πλευρά μιας γωνίας προς υποτείνουσα είναι το ημίτονο. Μήπως δεν διάβασες καλά την θεωρία? τους ορισμούς πρέπει να τους ξέρεις απ΄εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ουτε αυτην την εχω διαβασει καλα, αλλα ισως να φταιει και το οτι δεν συνενβουμαστε:P Ενοης οτι πρεπει να δω πιος αριθμος αντιστιχοι στο ημ31(μοιρων) ; Δλδ το 515;
Αν ναι, γιατι δεν το λες πιο απλα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το 515 ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! ίσως 0.515?
Δεν το λέω κατευθείαν για να σκεφτείς λίγο
Πάντως πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις την θεωρία, και θα δεις τι καλά που θα τα καταλάβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ναι, 0,515 ενοουσα
Την θεωρια δεν την εχω δαβασει ακομα, γδιαβαζω για το διαγωνισμα πληροφορικης τωρα και μετα θα διαβασω για τα μαθηματικα (βρηκε και αυτη να μας κανει την παραδωση μια μερα πριν και να μας το βαλει και την ιδια μερα που γραφουμε πληροφορικη...)

Απλα ρωτισα απο νωρις για να μπορω να τα μελετισω μετα και να μην περιμενω της απαντισεις τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κοίτα, το να μην έχεις καταλάβει κάτι, δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να έρχεσαι να post-άρεις εδώ μέσα. Τέλος πάντων. Εσύ εδώ δεν έχεις ανοίξει καν το βιβλίο, πως έιναι δυνατόν νά ξέρεις να λύσεις άσκηση;

Διάβασε https://en.wikipedia.org/wiki/Sine εδώ. Sine είναι η ονομασία του Ημιτόνου, και cosine το συνημίτονο. Tangent η εφαπτομένη και cotangent η συνεφαπτομένη.

Διάβασε τα, και ότι δεν καταλάβεις, έλα να ρωτήσεις.

Υ.Γ: Δες και εδώ: https://wikisource.org/wiki/Trigonometric_functions_of_angles_0%C2%B0_to_90%C2%B0_by_degree
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Φιλε μου το προβλημα ειναι πολυ ευκολο αρκη να ξερεις την μεθοδολογια...
Θα σου πω τα εκης και με αυτα δεν πιστευω να μην το λυσεις.
Λοιπόν εστω μια γωνία ω τοτε:
ημω=απέναντι κάθετος / υποτείνουσα
συνω=προσκειμενη καθετος / υποτεινουσα
εφω=απεναντι καθετος/ προσκειμενη κάθετος
σφω=προσκειμενη καθετος/απεναντι καθετος.
ΑΡΑ:Θα χρησιμοποιησεις ενα απο τους τυπους αυτους για μια οποιαδηποτε γνωστη γωνία και μια γνωστη πλευρά.Ετσι θα βρεις μια αλλη πλευρά
και αμεσως μετα απο αυτό για να μην κουράζεσαι παρε το πυθαγορειο θεώρημα που λέει: το τετραγωνο μιας υποτεινουσας ισουται με το αθροισμα των τετραγώνων των δυο καθετων πλευρών και βρισκεις και την αλλη πλευρα που θέλεις!:)
Τι τάξη πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μωρε τους τυπους του ξερω, αλλα στην πραξη δεν μου βγαινουν παντα... Β γυμνασιου παω (εχω χασει εναν χρονο). Τεσπα, το εγραψα το διαγωνισμα, εγραψα σχετικα χαλια παει περασε... Δεν μενει παρα να προσεξω περισοτερο στα επομενα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας είμαι νέο μέλος και θέλω αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει.
Έχω την εξίσωση: cosa=u1*u2/|u1|*|u2|
Εγώ όμως θέλω να βρω την γωνία a και όχι το cos της γωνίας a. Πως μπορώ να τα την υπολογίσω;
u1 και u2 είναι διανύσματα με κοινή την μια άκρη τους, όποτε σχηματίζουν την γωνία a.
Επίσης |u1|=1 και |u2|=1 ή κάνω λάθος;
Ευχαριστώ,
Βαγγέλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κατεύθυνση Β Λυκείου; :)

Βρίσκεις το cos και βλέπεις σε ποια γωνία αντιστοιχεί μέσω του τριγωνομετρικού κύκλου

εδιτ. το μέτρο ενός διανύσματος είναι η τετραγωνική ρίζα του αθροίσματος των τετραγώνων των συντεταγμένων του, αν δεν κάνω λάθος... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι στοιχεία έχεις για το u1 και το u2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι κατευθυνση Β λυκειου (μαλλον ειναι ιδια ομως), ουτε εχω προσβαση σε τετοια βιβλια.
Michelle το u1 και u2 ειναι συντεταγμενες x,y,z.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι κατευθυνση Β λυκειου (μαλλον ειναι ιδια ομως), ουτε εχω προσβαση σε τετοια βιβλια.
Κι όμως, έχεις ;)
https://www.pi-schools.gr/lessons/mathematics/

(κατέβασε αυτό της Β'Τάξης που λέει θετική και τεχνολογική κατεύθυνση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστω Michelle καλο φαινεται αυτο. Θα το ψαξω μηπως και βρω καμια ακρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παρακαλώ :)
Αν δεν βρεις, εδώ είμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καμια βοηθεια κανεις με τις παραπανω αποριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πού ακριβώς έχεις κολλήσει; Έχεις πρόβλημα να βρεις το συνημίτονο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οχι, θελω να βρω την γωνια a και οχι το σθνημιτονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σου εξήγησα πώς γίνεται. Βρίσκεις το συνημίτονο και μετά τη γωνία α με τον τριγωνομετρικό κύκλο. :) Πού έχεις το πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λογικα, θα σου βγει μια τιμη για το συνημιτονο για την οποια θα ειναι προφανες ποια ειναι η γωνια. Ας πουμε, αν το συνημιτονο ειναι 1, τοτε η γωνια θα ειναι 0, 2π, 4π κλπ. Πες μας ποια τιμη εχει στο συνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top