Εφαπτόμενη, ημίτονο, συνημίτονο

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μαλιστα και που μπορω να βρω τον τριγωνομετρικο κυκλο?
io-io δεν το ξερω το συν ακομη γιατι κανω τους υπολογισμους στο matlab και δεν το εχω εγκατεστημενο στον υπολογιστη μου. Μαλλον αυριο θα ξερω.
Αν εχω κανενα προβλημα θα σας ξαναενοχλησω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κανω τους υπολογισμους στο matlab και δεν το εχω εγκατεστημενο στον υπολογιστη μου.

:confused: :confused: :confused:
Πως γίνεται αυτό?


Αααα... Κατάλαβα. Και εγώ δεν έχω εγκατεστημένο στο πσ μου το Office, το Photoshop, το Νero... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Thanx kalypso τωρα πρεπει να καταλαβω πως δουλευει αυτο... :worry:

:confused: :confused: :confused:
Πως γίνεται αυτό?


Αααα... Κατάλαβα. Και εγώ δεν έχω εγκατεστημένο στο πσ μου το Office, το Photoshop, το Νero... :P

Ναι ειναι κατι σαν τα παραπανω αλλα χρησιμοποιειται για μαθηματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Thanx kalypso τωρα πρεπει να καταλαβω πως δουλευει αυτο... :worry:

Δεν είναι τίποτα καλέ, εδώ μαθαίνεις Matlab :worry:

btw, αυτό που έχεις να υπολογίσεις πρέπει να είναι σχετικά εύκολο, εμάς μας μάθαιναν πώς να κάνουμε στροφές υπερβολής :confused: Εννοείται πως δε θυμάμαι τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι ευκολο για καποιον που ξερει, ισως και γελοιο.
Εγω ομως ειμαι απο θεωριτικη κατευθυνση και δεν ειμουν και πολυ καλος στα μαθηματικα και την γεωμετρια. Οποτε....:hmm:
εμάς μας μάθαιναν πώς να κάνουμε στροφές υπερβολής :confused: Εννοείται πως δε θυμάμαι τίποτα...
Εννοειται πως δεν ξερω καν τι ειναι......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εννοειται πως δεν ξερω καν τι ειναι......;)

ωχ... ε με το δίκιο σου τότε :worry:

ρώτα ό,τι θέλεις- θα χαρούμε να βοηθήσουμε σε ό,τι μπορούμε
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω την εξίσωση: cosa=u1*u2/|u1|*|u2|
Εγώ όμως θέλω να βρω την γωνία a και όχι το cos της γωνίας a. Πως μπορώ να τα την υπολογίσω;
u1 και u2 είναι διανύσματα με κοινή την μια άκρη τους, όποτε σχηματίζουν την γωνία a.
Επίσης |u1|=1 και |u2|=1 ή κάνω λάθος;
Ευχαριστώ,
Βαγγέλης.

Λοιπον επεστρεψα.
cosa = 0.100748290.
Πως μπορω τωρα να υπολογισω την γωνια α;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λιγη βοηθεια παιδια.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
α=acos(1.00748290), όπου acos (ή arccos στη μαθηματική ορολογία) είναι η αντίστροφη συνάρτηση του συνημιτόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, αφου χρησιμοποιεις matlab, υπαρχει εκει η συναρτηση για το αντιστροφο συνημιτονο (acos)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδια σημερα ειδα τις απαντησεις σας.
Ευχαριστω πολυ...... αυτο ηταν που εψαχνα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Alpine είσαι σίγουρος ότι το cos(a) είναι 0.100748290; Η acos δίνει 0 + 0.1223i σε μένα. Εσείς αποκλείεται να έχετε μάθει για ανάλυση του C. Αν θες ξανακάνε τις πράξεις με το χέρι για να δεις μήπως πληκτρολόγησες τίποτα λάθος στο matlab.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Τσιπ:
α=acos(1.00748290)
Αρχική Δημοσίευση από Αλπ:

Ένα ψηφίο έχασες απρόσεχτε τσιπ, και έκανες το συνημίτονο >1,
οπότε οι λύσεις είναι μιγαδικές. Είπα κ εγώ,
"γίνεται να κάνει λάθος το ματλαμπ?"



Πς. Γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alpinedim

Νεοφερμένος

Ο Alpinedim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Alpine είσαι σίγουρος ότι το cos(a) είναι 0.100748290; Η acos δίνει 0 + 0.1223i σε μένα.

Μαλλον θα μπερδευτικες και αντι για 0.1007... υπολογισες 1.007.... οπω και λεει απο πανω και ο Rempeskes.
Εγω υπολογισα a=1.469876..... νομιζω ειναι σωστο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top