Ζέστη και καύσωνας: Άνοιξη - Καλοκαίρι 2024

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Ζεσταινόμουν τόσο πολύ που το σώμα ζητάει μπάνιο και ξανα μπάνιο.

Ειναι απο τις λίγες φορές που εχω πιάσει τον εαυτο μου να σκέφτομαι οτι δεν αντέχω.

Φέρτε δυο μέτρα χιόνι γαμώ. Θα μετακομίσω Ισλανδία δεν παλεύεται αλλιώς.

Εκει θα χω και τα δυο αγαπημενα μου πράγματα: Σκοτάδι, χειμώνα.
Ο εξαιρετικος επιστημονας Ζερεφος ειπε το εξης: Πλεον...ότι θεωρουσαμε καυσωνες μεχρι τωρα..ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ.Οι καυσωνες θα ειναι πολυ παραπανω.
Καταλαβαινεις τι μας περιμενει.
Κια εγω του κρυου ειμαι γ,τ..
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
@Volkswagen Fan αν φύγεις όντως μια μέρα για τις αμερικες, φρόντισε να πας σε κρύα χώρα🤣

Και εγώ τώρα που έχω αρχίσει να έχω τάσεις φυγής, όπου χιόνι πρώτη.

Συχαίνομαι τη ζέστη από τα βάθη της ψυχής μου
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Στα μέρη με πολλή υγρασία τέτοιοι καύσωνες θα είναι πραγματική κόλαση..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,892 μηνύματα.
Θερμοκρασία θάλασσας... πολλούς βαθμούς πάνω από το κανονικό.
Screenshot_2024-04-15-21-10-26-048_com.android.chrome.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,297 μηνύματα.
@Volkswagen Fan αν φύγεις όντως μια μέρα για τις αμερικες, φρόντισε να πας σε κρύα χώρα🤣

Και εγώ τώρα που έχω αρχίσει να έχω τάσεις φυγής, όπου χιόνι πρώτη.

Συχαίνομαι τη ζέστη από τα βάθη της ψυχής μου

Μα όταν λέω ότι θέλω να πάω στις ΗΠΑ εννοώ σε πολιτείες όπως το New Jersey, Virginia, Massachusetts, New Hampshire κτλ όπου η θερμοκρασία το χειμώνα πέφτει κάτω από τους μηδέν ενώ το καλοκαίρι φτάνει μέχρι τους 25 κατά μέσο όρο, σιγά μην πάω σε πολιτείες όπως η Florida και το Texas που έχουν 40 βαθμούς 😒😒.

My dream climate.

IMG_4554.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Ναι..μην το
Μα όταν λέω ότι θέλω να πάω στις ΗΠΑ εννοώ σε πολιτείες όπως το New Jersey, Virginia, Massachusetts, New Hampshire κτλ όπου η θερμοκρασία το χειμώνα πέφτει κάτω από τους μηδέν ενώ το καλοκαίρι φτάνει μέχρι τους 25 κατά μέσο όρο, σιγά μην πάω σε πολιτείες όπως η Florida και το Texas που έχουν 40 βαθμούς 😒😒.

My dream climate.

View attachment 131670
Για σιγουρακι....παγαινε Καναδα καλυτερα... :hehe:
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.
Κλιματικοι μεταναστες θα γινουμε ολοι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,892 μηνύματα.
Μα όταν λέω ότι θέλω να πάω στις ΗΠΑ εννοώ σε πολιτείες όπως το New Jersey, Virginia, Massachusetts, New Hampshire κτλ όπου η θερμοκρασία το χειμώνα πέφτει κάτω από τους μηδέν ενώ το καλοκαίρι φτάνει μέχρι τους 25 κατά μέσο όρο, σιγά μην πάω σε πολιτείες όπως η Florida και το Texas που έχουν 40 βαθμούς 😒😒.
Εγώ λέω να μετακομίσω στην γη του πυρός.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,297 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,068 μηνύματα.
Ο εξαιρετικος επιστημονας Ζερεφος ειπε το εξης: Πλεον...ότι θεωρουσαμε καυσωνες μεχρι τωρα..ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ.Οι καυσωνες θα ειναι πολυ παραπανω.
Καταλαβαινεις τι μας περιμενει.
Κια εγω του κρυου ειμαι γ,τ..
Με το μποξεράκι από Απρίλη μήνα. Τέρμα οι φόρμες μες το σπίτι. :dance2:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Με το μποξεράκι από Απρίλη μήνα. Τέρμα οι φόρμες μες το σπίτι. :dance2:
Εγω ΠΟΤΕ στη ζωη μου δεν ειχα βαλει καργα καλοκαιρινο κοντομανικο στη δουλεια.Οκ στο σπιτι μεσα..αλλα ΠΟΤΕ ΕΞΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..που εχιε και αιθουσες χωρις ηλιο..με αερα..υγρασια και ειναι κρυες.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ..ΣΚΑΩ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΩ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,068 μηνύματα.
Εγω ΠΟΤΕ στη ζωη μου δεν ειχα βαλει καργα καλοκαιρινο κοντομανικο στη δουλεια.Οκ στο σπιτι μεσα..αλλα ΠΟΤΕ ΕΞΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..που εχιε και αιθουσες χωρις ηλιο..με αερα..υγρασια και ειναι κρυες.
ΚΑΙ ΟΜΩΣ..ΣΚΑΩ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΩ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ.
Βγάλτα όλα πούπι, ο καιρός απαιτεί τσιτσίδωμα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,892 μηνύματα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Καλησπέρα από τη Κρήτη που μόνο τις 2 τελευταίες μέρες είχαμε πάνω από 25 βαθμούς, εδώ και μια εβδομάδα είχαμε το πολύ 23-25 βαθμούς το μεσημέρι ενώ στη υπόλοιπη Ελλάδα 30+ βαθμούς από ότι μαθαίνα.

Θυμάμαι ότι πέρυσι πήγα για πρώτο μπάνιο στις 26 Απριλίου γιατί τότε είχε καλό καιρό γύρω 25 βαθμούς. Φέτος δε έχω πάει ακόμα αν και κάνει καλό καιρό για μπάνια.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Βάλαμε και εμείς εδώ και 2 μέρες ανεμιστήρα

κλιματιστικο αρνούμαι
Screenshot_20240415_221326_Gallery.jpg
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
Τώρα αυτό μπορεί να είναι πιο σχετικό με το θρεντ της κλιματικής αλλαγής, αλλά η ζέστη που επικρατεί μου το θύμησε οπότε ας το παραθέσω εδώ.
Θυμάμαι που λίγα χρόνια πριν, είχα δει σε άρθρο εφημερίδας πώς θα γίνει ο κόσμος, νομίζω περίπου το 2050, λόγω της αλλαγής στο κλίμα και τις ακραίες θερμοκρασίες που επικρατούν. Και μου είχε προξενήσει τρομερή εντύπωση το ότι η Ελλάδα θα γίνει έρημος, ενώ οι τωρινές πιο παγωμένες χώρες θα είναι αυτές που θα έχουν το πιο καλό κλίμα και θα είναι πιο κατάλληλες ώστε να επιβιώσει κάποιος (Βόρειος Καναδάς πχ αν δεν απατώμαι). Και μου φαινόταν πολύ μακρινό και ίσως λίγο τραβηγμένο ως σενάριο. Να που όμως τώρα το ζούμε.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Τώρα αυτό μπορεί να είναι πιο σχετικό με το θρεντ της κλιματικής αλλαγής, αλλά η ζέστη που επικρατεί μου το θύμησε οπότε ας το παραθέσω εδώ.
Θυμάμαι που λίγα χρόνια πριν, είχα δει σε άρθρο εφημερίδας πώς θα γίνει ο κόσμος, νομίζω περίπου το 2050, λόγω της αλλαγής στο κλίμα και τις ακραίες θερμοκρασίες που επικρατούν. Και μου είχε προξενήσει τρομερή εντύπωση το ότι η Ελλάδα θα γίνει έρημος, ενώ οι τωρινές πιο παγωμένες χώρες θα είναι αυτές που θα έχουν το πιο καλό κλίμα και θα είναι πιο κατάλληλες ώστε να επιβιώσει κάποιος (Βόρειος Καναδάς πχ αν δεν απατώμαι). Και μου φαινόταν πολύ μακρινό και ίσως λίγο τραβηγμένο ως σενάριο. Να που όμως τώρα το ζούμε.
Συμπέρασμα, όλοι θα μεταναστεψουμε 🥲
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Συμπέρασμα, όλοι θα μεταναστεψουμε 🥲
Εγώ που έχω δει πως παλεύουν τη ζέστη στο Ντουμπάι τα καλοκαίρια όπου φτάνουν μέχρι 45 βαθμούς, έχουν κατάλληλες υποδομές για να είναι όσο λιγότερο εκτεθειμένοι έξω στη ζέστη. Ακόμη και οι στάσεις λεωφορείου έχουν ένα κλειστό κλιματιζόμενο χώρο, είναι φθηνό να αγοράσεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, όλα τα κτίρια έχουν υπόγεια γκαραζ.
Δυστυχώς εδώ στη Ελλάδα είτε στα βουνά θα πάμε που έχει τουλάχιστον λίγη δροσιά είτε στο εξωτερικό.Όταν είχε γύρω 35 βαθμούς το καλοκαίρι και ζεσταινόμασταν, μια φίλη της μητέρας μου μας είχε καλέσει για φαγητό στο εξοχικό τους σε ένα βουνό, είχε δροσιά και ήμασταν έξω στη αυλή κάτω από τη σκια ενός δέντρου και τρώγαμε χωρίς να ζεσταινόμασταν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top